Gelecek Burada

Singapurlu finans kurumları verimlilikleriyle tanınır. Kamu politikaları, dünyadaki diğer merkezi sistemler için bir şablon olarak ihraç edilmektedir. Son zamanlarda, Singapur Para Otoritesi (MAS), finans ve bankacılık uygulamaları ile ilgili olarak dağıtılmış defter teknolojisinin potansiyellerini keşfetmeye başladı..

MAS, Project Ubin’i oluşturmak için ConsenSys Solutions ve JP Morgan’s Quorum dahil olmak üzere bir dizi finans kurumu ve kurumsal blockchain teknolojisi şirketiyle ortaklık kurdu. Gerçek zamanlı brüt mutabakat (RTGS) sistemlerini tam işlem gizliliği ve mutabakat kesinliği ile başarıyla uygulayarak tek hata noktalarını önledi. Project Ubin, blockchain platformlarını uygulayarak Singapur’daki kurumsal altyapıyı etkili bir şekilde yeniden tasarladı.

Şeffaflığı artırmayı ve verimliliği artırmayı amaçlayan teknolojileri deneyerek MAS, kurulu süreçlerini geleceğe hazır hale getirmeye hazır olduğunu işaret ediyor. MAS, Ubin Projesi’ni başlatarak, bankacılık yenilikçiliği ve sektör liderliğinin ön saflarında hak ettiği yeri sağlamlaştırıyor..

 

Meydan okuma


Kripto para birimlerinin ve tokenleştirmenin ana akım haline geldiği bir dünyada merkezi kurumların rolü nedir? MAS, merkezi bankacılık blok zinciri kullanım durumlarını keşfetmek için bir keşif projesi başlatarak bu soruyu cevaplamaya çalıştı..

 

Kurumsal Ethereum Çözümü

MAS, uluslararası bankalar, dağıtılmış defter teknolojileri ve blok zinciri sağlayıcılarından oluşan bir konsorsiyum ile ortaklaşa üç aşamalı bir uygulama başlattı..

Aşama 1, blockchain teknolojisinin potansiyel uygulamaları etrafında bir araştırma ve fizibilite çalışmasından oluşuyordu..

Çalışma şunları keşfetti:

  • Merkez bankası para birimini belirtmenin faydaları ve tuzakları
  • Katılımcı yerel bankalar arasındaki ödeme anlaşmalarını optimize etme
  • Sınır ötesi işlemleri etkinleştirmek için adımlar
  • Ödemeleri dijitalleştirmenin etkili yöntemleri

2. Aşama, RTGS’yi etkinleştirmek için günlük yerleşim ve takas sürecinde blok zinciri platformlarının ve tokenleştirmenin nasıl kullanılacağına odaklandı..

Aşama 3, tokenize edilmiş bir ulusal para biriminin potansiyellerini araştırdı ve blok zinciri teknolojisi aracılığıyla sınır ötesi ödemeleri gerçekleştirdi.

 

Ulaşılan Hedefler

2. aşama sırasında MAS, ConsenSys Solutions ve JP Morgan’ın Quorum kurumsal blok zinciri platformuyla ortaklık kurdu. Birlikte, tokenize edilmiş bir Singapur dolarının günlük bankalar arası ödeme aracı olarak nasıl işleyebileceğini başarılı bir şekilde gösterdiler..

Projenin başarısı, uluslararası finans ortamını değiştirmektir. Project Ubin’in sonuçları, bankalar arası işlemlerin, sınır ötesi havale işlemlerinin ve belirteçli menkul kıymetlerin, tam ödeme kesinliği ve işlem gizliliği ile dağıtılmış defter teknolojisi ile çözülebileceğini kanıtlıyor. Bu girişimle ilgili daha fazla çalışma, yerleşim süresini T + 3 veya T + 2’den T + 0’a indirmeyi amaçlamaktadır. Yerleşim süresinin kısaltılması, bir ticaret için komuta ve bu ticaretin eşzamanlı ve etkili bir şekilde gerçekleşmesine izin vererek, merkezi olmayan değer internetinin orijinal vaadini yerine getirir ve RTGS’yi etkin bir şekilde etkinleştirir..

2. Aşamanın sonunda MAS, koda ve alıştırmadan gelen destekleyici bilgilere açık kaynaklı erişim sağladı. Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB), Khokha Projesi’ni inşa etmek için bu bilgiyi kullandı ve kod tabanını paylaştı. Project Khoka, gerçek zamanlı brüt ödeme için gizlilik gereksinimlerini korurken işlem hacmini ve ağ esnekliğini artıran bir başka önemli ConsenSys Solutions blok zinciri girişimidir..

Khokha Projesi daha sonra Merkez Bankası Yayını tarafından 2018’in “En İyi Dağıtılmış Defter Girişimi”. MAS, bulgularını paylaşarak, finans kurumları tarafından blockchain çözümlerinin küresel olarak benimsenmesini aktif olarak teşvik etti..

“DLT, finansal işlemleri ve süreçleri daha şeffaf, esnek ve daha düşük maliyetle yapma potansiyeli gösterdi. Proje, MAS ve endüstrinin teknolojiyi ve pratik deneyimler yoluyla getirebileceği potansiyel faydaları daha iyi anlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu, dijital merkez bankası tarafından verilen belirteçlere dayalı günümüzün sistemlerine daha basit ve daha verimli alternatifler geliştirme nihai hedefiyle birlikte. ” 

-Singapur Para Otoritesi

Teknoloji Ortakları

yeterli çoğunluk 3

Project Ubin hakkında daha fazla bilgi edinin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me