blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Blockchain’i Yaygınlaştırmak İçin DeFi Yol Gösteriyor

tarafından Nicole AdarmeNisan 8, 2020Yayınlanan Nisan 8, 2020

Genel Sosyal Medya 1200215628


Kripto para birimlerine ve bunların temelini oluşturan blockchain teknolojisine yönelik sıkça duyulan eleştirilerden biri, gerçek dünyadaki uygulamaları için pratik kullanım durumlarının yetersizliğidir. Bazı niş kafelerin ötesinde, çok az sayıda perakendeci, itibari para birimine geçişin zorluğu, madeni paraları dönüştürmek ve almak için gereken zaman ve enerji ve fiyat oynaklığıyla ilgili bariz korku nedeniyle dijital para birimlerini kabul edecek. bir yıl önce o pizzayı satın almak için kullandıkları bitcoin’ler artık milyonlarca dolar değerinde). Çok konuşulmasına rağmen, bankacılar ve kurumsal yatırımcılar özellikle yaklaşımlarında muhafazakar kalmaya devam ediyorlar, düzenleyici denetim eksikliğini ve Bitcoin’in bir hesap birimi, değişim aracı veya değer deposu olarak gelişememesini gerekçe göstererek, düzenli yokluğundan bahsetmeye gerek yok. hesap verebilirlik ve merkez bankası garantileri.

Bu endişelerin çoğu geçerliliğini korurken, DeFi’nin ortaya çıkışı, çok gerçek uygulamalardan oluşan bir ardışık düzen doğurmaya başlıyor. DeFi veya merkezi olmayan finans, krediler ve faiz getiren hesaplar gibi geleneksel finansal araçları üçüncü şahıslardan ve merkezi sistemlerden bağımsız bir mimaride yeniden yaratıyor. Bir endüstri olarak DeFi hızla büyüyor – bir anlamda çok hızlı: yeni araçların ve platformların sürekli akışı, geliştirmenin birden fazla blok zinciri teknolojisi ve kripto para biriminde çok ince bir şekilde yayılmasına neden oluyor. ConsenSys Codefi tarafından kripto para birimleri ve DeFi kullanımı üzerine yaptırılan yeni bir DeFi kullanıcı raporu, birkaç efsaneyi ortadan kaldırıyor. İlk olarak, insanların sadece spekülasyon ve potansiyel kârla motive edilmediği ortaya çıktı. Kripto para sahipleri (veya bahsedildikleri şekliyle hodlrs), temelde yatan teknolojiyle ve pratik araçlar için nasıl uygulanabileceğiyle daha çok ilgilenirler. Hodlr tartışmaları çevrimiçi takip eder ve binanın olduğu yere gider. DeFi’yi keşfettikten sonra hodlrs, öğrenmeyi ve büyümeyi denerken dikkatli olmaya devam ediyor. Kullanıcılar daha büyük bir yatırım yapmadan önce az miktarda bir protokol deneyecekler..

Örnek olarak bir DeFi uygulamasını ele alalım: Teminatlı Borç Pozisyonları. Bunlar, Ethereum blok zincirinde çalışan akıllı sözleşmelerdir. Her 20 CDP’den 19’u tamamen test amacıyla açılmaktadır. Nasıl bilebiliriz? Değerleri 0,0058 ETH’nin altında olduğundan, bir dolardan biraz daha fazlasına eşittir (bu makalenin yayınlandığı tarihte). 

Aynı zamanda, kripto balinaları (erken yatırımcılar ve kullanılan dijital jetonları inşa edenler), CDP’leri geniş ölçekte kullanmaya isteklidir. ConsenSys Codefi’nin anketine göre, CDP’lerin kalan% 5’inin ortalama olarak 1000 ETH’den (4,5 milyon ABD Doları) fazla teminatlandırılmasının nedeni budur.. 

CDP’ler, hesaplar arasında para transferinin tipik olarak üç iş günü sürdüğü daha geleneksel, yavaş, pahalı ve verimsiz finansal cihazlara bir alternatif olarak talep görmektedir. DeFi, çok düşük maliyetle ve merkezi üçüncü şahıslar olmadan anında, değişmez işlemler sağlar. 

DeFi, teknoloji meraklıları ve kripto balinalarının yanı sıra, paralarını düzenlenmemiş yeni sistemlerle yatırırken doğal olarak daha ihtiyatlı olan daha geniş bir halk tarafından da test ediliyor. Perakende DeFi kullanıcıları için 1 numaralı engel güven. Sonuçta, kredi kelimesi Latince “itibarı” – inanmaktan türemiştir. Bir sisteme ve onun temelindeki altyapıya güven veya inanç olmadan, müşteriler için bir temel yoktur..

DeFi’nin genel olarak kripto gibi hala riskli olarak algılandığı göz önüne alındığında, güven oluşturmak eğitim ve deneyimin bir kombinasyonunu gerektirir. Hack’leri ve kod kaybını çevreleyen olumsuz tanıtım, kullanıcıların sermayelerini madeni paralara yatırmadan önce sistemleri araştırmaya ve test etmeye zaman ayırmalarını daha da hayati hale getiriyor..

DeFi’ye aşamalı başlatmaları boyunca, kullanıcılar sürekli olarak rezervasyonlarını test ediyorlar, bilgisayar korsanlarına yol açabilecek insanlar tarafından programlamadaki potansiyel kusurları araştırıyorlar (en önemlisi MakerDAO’da olduğu gibi). Bir protokolün güvenilirliğinin belirlenmesi birden çok faktöre bağlıdır, en azından internetin işbirliğine dayalı doğasına veya Web2.0’a bağlıdır. Kullanıcılar, paylaşılan, toplanan ve diğer kişilerin verileri ve kayıtlarının üzerine inşa edilen kendi deneyimlerini sunar. Akıllı bir sözleşme “güvenilmez” olsa da – hiçbir insanın güvenilmesi gerekmediği halde – bir sözleşmeyi kendi başlarına denetleyemeyen kullanıcılar topluluktan ve birlikte çalıştıkları kişilerden doğrulama isteyeceklerdir..

Bunu bankacılık ve büyük finans dünyasına uygulayın. On yıllardır inşa edilen ve yine de dünyadaki 2 ½ milyar insanı bankasız bırakan batı finansal sistemlerinin durumu göz önüne alındığında, alternatif bir ademi merkeziyetçi finansal sistem vizyonu ana akım çekiciliğe sahip. DeFi, merkez bankalarından, komisyonculardan veya üçüncü şahıslardan bağımsız, tamamen merkezi olmayan bir ağ ve protokoller kullanarak, insanların ödünç almasını ve ödünç vermesini, ürün ve menkul kıymet satın almasını ve satmasını sağlama potansiyeline sahiptir. Bu tür kurumlar ve altyapılar, değiştirilemez ve amansız yazılımlar ve “kanun olarak kod” ile değiştirilir. Kullanıcılar ve karşı tarafları, kendi şartlarına göre etkileşimde bulunarak etkileşim kurmayı seçtikleri kişilere izin verir.. 

Güven inşa etmede büyük engeller var – sadece teknolojinin kendisinde değil, aynı zamanda onu programlayan insanlarda da. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin etkin kullanımıyla yıkılan engelleri görmeye devam ediyoruz. DeFi, para sistemlerimizi domine eden yerleşik finansal ağları ve sistemleri giderek daha fazla etkileyecektir. Finansın geleceğini inşa etmenin araçları elimizde.

Daha fazla bulgu için en son DeFi Kullanıcı Araştırma Raporumuza bir göz atın. 

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me