Contents

Blockchain Temelleri

Blok zinciri nedir?

Bir blok zinciri, ağ katılımcılarının aracılara ihtiyaç duymadan işlem verilerinin güvenilir ve değişmez bir kaydını oluşturmasına olanak tanıyan dağıtılmış, kriptografik olarak güvenli bir veritabanı yapısıdır. Bir blok zinciri, akıllı sözleşmeler gibi işlem anlaşmasının ötesinde çeşitli işlevleri yürütebilir. Akıllı sözleşmeler, koda gömülü olan ve sınırsız biçim ve koşullara sahip olabilen dijital sözleşmelerdir. Blok zincirleri, verileri güvenli bir şekilde koordine etmek için üstün çözümler olduklarını kanıtladılar, ancak belirteç oluşturma, teşvik tasarımı, saldırı direnci ve karşı taraf riskini azaltma dahil olmak üzere çok daha fazlasını yapabilirler. İlk blok zinciri, kriptografi ve veritabanı teknolojisindeki bir asırdan fazla ilerlemenin bir sonucu olan Bitcoin blok zinciriydi.. 

Blockchain yazılımı nedir?

Blockchain yazılımı diğer herhangi bir yazılım gibidir. Türünün ilk örneği, açık kaynak kodlu bir yazılım olarak piyasaya sürülen ve herkesin kullanması veya değiştirmesi için kullanılabilir hale getiren Bitcoin’di. Blockchain ekosisteminde Bitcoin’in orijinal yazılımını geliştirmek için çok çeşitli çabalar vardır. Ethereum’un kendi açık kaynaklı blok zinciri yazılımı vardır. Bazı blok zinciri yazılımları tescillidir ve halka açık değildir. 

Blockchain veritabanı nedir?

Tarihsel olarak, veritabanları, tek bir otoritenin merkezi sunucuyu kontrol ettiği merkezi bir istemci-sunucu mimarisini birleştirmiştir. Bu tasarım, veri güvenliğinin, değiştirilmesinin ve silinmesinin tek bir hata noktasında olduğu anlamına gelir. Blok zinciri veritabanlarının merkezi olmayan mimarisi, merkezi veritabanı mimarisinin birçok zayıflığı için bir çözüm olarak ortaya çıktı. Bir blok zinciri ağı, çok sayıda dağıtılmış düğümden oluşur – fikir birliğine varması ve birlikte tek bir işlem kaydını tutması gereken gönüllü katılımcılar. 


Blockchain sistemi nedir?

Bir blok zinciri sistemi, belirli bir blok zincirine giren tüm yönleri ve özellikleri, konsensüs algoritmasından durum makinesine ve kriptografik işlevlere kadar her şeyi ifade eder. Andreas Antonopoulus ve Gavin Wood’un da belirttiği gibi Ethereum’da Uzmanlaşma, “farklı özelliklere sahip çok çeşitli blok zincirleri” vardır – niteleyiciler “söz konusu blok zincirinin özelliklerini anlamamıza yardımcı olur, örneğin açık, halka açık, merkezi olmayan, tarafsız, ve sansüre dayanıklı.

Bir blockchain nasıl çalışır??

Bir blok zinciri ağında bir dijital işlem gerçekleştiğinde, aynı zaman çerçevesinde gerçekleşen diğer işlemlerle birlikte kriptografik olarak güvenli bir “blok” içinde gruplanır. Blok daha sonra ağa yayınlanır. Bir blok zinciri ağı, işlem bilgilerini doğrulayan ve ileten düğümlerden veya katılımcılardan oluşur. İşlem bloğu, kriptografik bir bulmacayı çözmek ve işlem bloğunu doğrulamak için bilgi işlem gücünü kullanan madenciler denen katılımcılar tarafından doğrulanır. Bloğu çözen ve doğrulayan ilk madenci ödüllendirilir. Doğrulanan her blok, önceden doğrulanmış bloğa bağlanarak bir blok zinciri oluşturur. Blok zincirlerinin önemli bir kriptografik dayanağı, hash fonksiyonudur. Hashing, sisteme girilen bir dizeye sabit bir değer atar. Blockchain hashing gücü, belirleyici, hızlı hesaplanabilir ve ön görüntüye dirençli bir sistemle sonuçlanır. Bir blok zincirinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgi tabanımızı keşfedin.

Blockchain uygulaması nedir?

Blockchain uygulamaları, güvenliği artırmak, güveni teşvik etmek, varlıkları belirtmek ve yeni ağ teşvikleri tasarlamak için merkezi olmayan bir mimari ve kripto ekonomik sistemler uyguladıkları dışında geleneksel yazılım uygulamalarıyla karşılaştırılabilir. Tahmin pazarlarından akıllı yasal anlaşmalara kadar Ethereum blockchain ekosisteminde şu anda kullanılmakta olan 90’dan fazla Ethereum uygulaması.. 

Blockchain teknolojisinin faydaları nelerdir?

Blockchain teknolojisi, hem küresel işletmeler hem de yerel topluluklar için çok çeşitli faydalara sahiptir. Bir blok zincirinin en sık bahsedilen faydaları güvenilir veri koordinasyonu, saldırı direnci, paylaşılan BT altyapısı, belirteçleştirme ve yerleşik teşviktir.. 

Blockchain devrimi nedir?

Blockchain, kişisel bilgileri koruma, aracıları azaltma, dijital varlıkların kilidini açma ve potansiyel olarak küresel ekonomiyi milyonlarca katılımcıya açma yeteneği nedeniyle yıkıcı bir teknoloji olarak kabul edilir. Bazen Güven Makinesi olarak adlandırılan blockchain teknolojisi, sayısız sektördeki dijital ağlara şeffaflık ve güvenlik getiriyor. Birçok yönden, blockchain devrimi, güven konusunda bir devrim olarak kabul edilebilir. 

Merkezi olmayan finans (DeFi) nedir?

Merkezi olmayan finans – genellikle DeFi veya açık finans olarak adlandırılır – merkezi olmayan teknolojiler, özellikle blok zinciri ağları tarafından sağlanan ekonomik paradigma değişimini ifade eder. DeFi, tarihsel olarak merkezileştirilmiş ve kapalı bir finansal sistemden birlikte çalışabilir, programlanabilir ve bir araya getirilebilir açık protokollere dayanan evrensel olarak erişilebilir bir ekonomiye geçişe işaret ediyor. Düzenli ve güvenli ödeme ağlarından otomatik kredilere, ABD doları ile sabitlenmiş sabit paralara kadar, merkezi olmayan finans, blok zinciri alanındaki en aktif sektörlerden biri olarak ortaya çıktı. Bir DeFi uygulamasının bazı tanımlayıcı faktörleri arasında izinsiz mimari (herkes katılabilir), şeffaf ve denetlenebilir kod ve diğer DeFi ürünleriyle birlikte çalışabilirlik bulunur.. DeFi Puanı DeFi platformu riskini ölçmek için tek ve tutarlı olarak karşılaştırılabilir bir değer sunar.

Bir blok zincirindeki blok nedir?

Bir blok zincirindeki “blok”, ağa yayınlanan bir işlem bloğunu ifade eder. “Zincir”, bu blokların bir dizisini ifade eder. Ağ tarafından yeni bir işlem bloğu doğrulandığında, mevcut bir zincirin sonuna eklenir. Bu blok zinciri, ağın onayladığı, sürekli büyüyen bir işlem defteridir. Bu tek, üzerinde anlaşılan işlem geçmişini bir blok zinciri olarak adlandırıyoruz. Belirli bir zincir yüksekliğinde yalnızca bir blok olabilir. Mevcut bir zincire yeni bloklar eklemenin birkaç yolu vardır. Bunlar genellikle “kanıtlar”, yani İş Kanıtı (PoW), Teminat Kanıtı (PoS) ve Yetki Kanıtı (PoA) olarak adlandırılır. Hepsi, çeşitli karmaşıklık derecelerine sahip kriptografik algoritmalar içerir. 

Blok süresi nedir?

Belirli bir blok zinciri protokolünün nasıl geliştirildiğine bağlı olarak, bir bloğun kanonik zincire eklenmesi için geçen süre büyük ölçüde değişebilir. Bir blok zinciri, her yeni bloğun kendisinden önceki bloğa göre daha sonra meydana geldiği ve geri alınamayacağı doğrusal bir yapıdır. Bir blok zincirinin doğrusallığı, ideal bir doğrulama şekli olarak hizmet eder. Göre ethstats.io Temmuz 2019 itibarıyla Ethereum blockchain için yaklaşık her 14 saniyede bir yeni bloklar ekleniyor.

Dağıtılmış defter teknolojisi nedir?

Dağıtılmış defter teknolojisi, blockchain teknolojisini kapsayan geniş bir kategoridir. Dağıtılmış bir defter, adından da anlaşılacağı gibi. Dağıtılmış defter teknolojisi, verileri tek bir merkezi bilgisayar aracılığıyla hesaplamak yerine, dijital bir kayıt tutmak için bir ağdaki birçok katılımcıyı kullanır. Blockchain teknolojisi, daha fazla teşvik tasarımı, güvenlik, hesap verebilirlik, işbirliği ve güven sağlamak için kriptografik işlevler ve bir fikir birliği algoritmasına sahip dağıtılmış bir defteri tamamlar.. 

Blockchain cüzdanı nedir?

Bir blockchain cüzdanı, kendi dijital varlıklarınıza güvenli bir şekilde erişebilmeniz için başkalarının kripto para birimini adresinize aktarması için genel anahtarı ve özel anahtarı içerir. Bir blok zinciri cüzdanı genellikle düğüm barındırmaya eşlik eder ve kripto para birimlerini bilgisayarınızda depolar. Dijital varlıkları depolamak için en güvenli yer, genellikle “soğuk depolama” olarak adlandırılan çevrimdışıdır. Dijital varlıklarınızı korumaya yönelik en iyi uygulamalardan bazıları için “Kripto Paranızı Güvende Tutmak için 7 Profesyonel İpuçları” bölümünü okuyun. 

Blockchain programlama nedir?

Küresel dijital ağları kullanan yeni bir teknoloji olarak, blockchain programcılarına olan ihtiyaç çok büyük ve son yıllarda programcılar blockchain alanına akın etti. Blok zinciri programlamayı diğer İnternet girişimlerinden ayıran önemli bir husus, güvenlik ve kriptografiye odaklanmaktır. ConsenSys Academy’nin Geliştirici Programı, herhangi bir arka plandan programcılara haftalar içinde blockchain uzmanı olma şansı sunuyor. Dünyanın dört bir yanından endüstri uzmanları, Ethereum blok zinciri geliştirmeye odaklanan kursu öğretiyor.

Blockchain şirketi nedir?

Bir blockchain şirketi, blockchain teknolojisine yatırım yapan ve / veya geliştiren bir şirkettir.. Dapps Durumu Blockchain tabanlı merkezi olmayan uygulamaları kullanıcı aktivitesine göre sıraladı ve Forbes kısa süre önce blockchain’i keşfeden ilk 50 milyar dolarlık şirketleri kapsayan bir rapor yayınladı. 

Özel blok zinciri nedir?

Blok zincirleri açık kaynak, kamu çabaları olarak başladı. Şirketler ve diğer idari organlar, özellikle özel bir kuruluşun sistemlerinde ve hassas işlem verilerini yönetirken dağıtılmış defter teknolojisinin faydalarını fark etmeye başladıkça özel blok zincirleri geliştirildi. Giderek daha sağlam ve modüler gizlilik ve izin çözümleri ile endüstri uzmanları, özel ve halka açık blockchain ağlarının birleşeceğini tahmin ediyor. 

Zk-SNARK nedir?

zk-SNARK, sıfır bilgi özlü, etkileşimli olmayan bilgi argümanı, bir kullanıcının, işlemin gerçek verilerini ifşa etmeden ve işlemi yayınlayan kullanıcı ile etkileşime girmeden bir işlemi doğrulamasını sağlayan bir kriptografik kanıtlama sistemi. Bir blok zinciri bağlamında, zk-SNARK’lar, kullanıcıların özel işlemleri sürdürmesine izin verirken, işlemleri ağın mutabakat algoritmasına göre doğrulamaya devam eder. Zk-SNARK’ların teknik bir incelemesi için, zk-SNARKs girişimize göz atın. 

ConsenSys Blockchain SSS 01

Ethereum Temelleri

Not: “Ethereum”, blok zinciri anlamına gelir. “Ether” veya “ETH” sembolü, Ethereum blok zincirinin yerel tokenini ifade eder.

Ethereum nedir?

 2015 yılında Ethereum blockchain, Bitcoin ödeme sisteminin temelini oluşturan blockchain teknolojisinin çok daha çok yönlü bir versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Ethereum, dapps olarak da bilinen akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını sağlayan merkezi olmayan, açık kaynaklı ve dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur. Akıllı sözleşmeler, bir tür anlaşmanın müzakeresini ve performansını kolaylaştıran, doğrulayan veya uygulayan bilgisayar protokolleridir. Ethereum, akıllı sözleşmeler için ilk pratik çözümü blockchain alanına getirdi. 

Ethereum nasıl çalışır?

Bitcoin blok zinciri gibi, Ethereum da ağdaki işlemleri doğrulamak için gönüllü olarak çalıştırılan düğümleri kullanır. Düğümler, Ethereum işlem geçmişinin tamamını veya bir bölümünü, akıllı sözleşmelerin durumu hakkında en son bilgileri, hesap bakiyelerini ve daha fazlasını içerebilir. Ethereum’un temelinde, akıllı sözleşmeler için yürütülebilir ve güvenilmez bir ortam olan Ethereum Sanal Makinesi (EVM) vardır: bir tür dijital sözleşmenin müzakere ve performansını kolaylaştıran, doğrulayan ve uygulayan bilgisayar protokolleri. EVM, Alice’den Bob’a para göndermek gibi geliştiricinin başlangıçta programladığı her türlü kural ile bir sözleşme yürütür. EVM, bu programları bir bayt kodu dili aracılığıyla yürütür. Ethereum geliştiricileri, akıllı sözleşmeler yazmak ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için Solidity ve diğerleri gibi Ethereum programlama dillerini kullanabilir.. 

Ethereum bloğu nedir?

Ethereum blok zincirindeki bir “blok”, ağa yayınlanan bir işlem bloğunu ifade eder. Ethereum ana ağı şu anda işlem bloklarını doğrulamak için Proof of Work fikir birliği algoritmasını kullanıyor.

Ethereum akıllı sözleşmesi nedir?

Ethereum, blockchain ekosistemi için pratik akıllı sözleşmelere öncülük etti. Akıllı sözleşme, esasen belirli bir amaç için kodlanmış bir programdır. Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerin çok sayıda uygulaması vardır. Bankacılık ve finansta akıllı sözleşmeler, talep işlemlerini otomatikleştirmeye yardımcı olabilir ve düzenleyici kontrol limitlerinin gerçek zamanlı uygulanmasını sağlayabilir. Tedarik zinciri yönetiminde, varlık izleme süreçlerini uygulamak ve ayrıca uyumluluk ve raporlamayı otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanılır. Akıllı sözleşmeler, çok çeşitli endüstrileri desteklemek için sınırsız biçime sahiptir.

Ethereum istemcisi nedir?

Ethereum istemcisi, şurada tanımlanan teknik özellikleri uygulayan bir yazılım uygulamasıdır. Ethereum Sarı Kağıt ya da EEA spesifikasyonu (kurumsal uygulamalar için) ve blok zincirini, akıllı sözleşmelerini veya ilgili herhangi bir şeyi ayrıştırıp doğrulayabilen herhangi bir düğümü ifade eder. Açık standartlar ve birlikte çalışabilirlik, Ethereum istemcilerinin uçtan uca ağ üzerinden diğer Ethereum istemcileriyle iletişim kurmasını sağlar, yani hepsi aynı protokolü “konuşur” ve aynı kuralları izler. Popüler Ethereum müşterileri şunları içerir: Quorum by J.P. Morgan, Parity, Geth ve Hyperledger Besu, protokol mühendisliği ekibi tarafından inşa edilen PegaSys. Kurumsal kullanım durumları için geliştirilen Hyperledger Besu, sağlam bir dizi izin verme özellikleri ve hem genel hem de özel zincirlerde çalışır. PegaSys Plus, Besu’nun ticari bir dağıtımı, beklemede şifreleme, gelişmiş izleme ve olay akışı dahil olmak üzere ek eklenti özelliklerine ve desteğine sahiptir.

Ethereum’un desteklediği nedir?

Ethereum açık kaynaklı bir projedir, bu da herkesin kod tabanına katkıda bulunabileceği ve ağın katılmak isteyen herkese açık olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Ethereum kimseye ve herkese ait değildir. Ethereum ekosisteminde, geliştiriciler için açık kaynak geliştirmeyi ekonomik olarak sürdürülebilir kılmak için birçok çaba var.. MolochDAO Ethereum altyapı projelerini desteklemek için kitle kaynaklı bir finansman girişimidir. Ödül kaşifinden Patreon benzeri Hibe Programına, Gitcoin aynı zamanda blockchain alanında açık kaynak sağlayıcılarını destekleyen en dikkate değer ve çok yönlü çabalardan biridir.. 

Eter (ETH) nedir?

Ether, Ethereum’un yerel belirteci ve Ethereum blok zincirine güç veren yakıttır. Ethereum’da, her işlem (çoğu tek bir benzersiz akıllı sözleşme veya işlem oluşturmak için birleştirilebilir) gerçekleştirmek için belirli miktarda hesaplama enerjisi gerektirir. Madencilerin bu işlemleri tamamlamak için enerji kullanması gerektiğinden, madencileri işlemleri ve akıllı sözleşmeleri yürütmek için harcadıkları işi izlemek ve telafi etmek için bir ölçü birimi oluşturuldu. Bu ölçü birimine gaz denir. Gaz, Ethereum blok zincirine özgü olan ve EVM içindeki işlemleri veya akıllı sözleşmeleri yürütmek için gereken hesaplama çalışmasını ölçen bir ölçü birimidir. Bir işlemi yürütmek için ne kadar çok enerji gerekir (yani daha karmaşık bir kod parçası), o kadar fazla gaza ihtiyaç duyar. Her bir gaz biriminin değeri eter cinsinden ifade edilir. Bu nedenle Ether, madencilerin işlem bloklarını doğrulaması ve geliştiricilerin kısa ve kaliteli kod yazması için bir teşvik sağlar. ETH, eterin sembolüdür. “Eth” aynı zamanda Ethereum cüzdanını içe aktarmak için kullanılan bir komut satırıdır.. 

ETH adresi nedir?

Tüm kripto para birimleri, para göndermek ve almak için adresler veya genel tanımlayıcılar gerektirir. Bir ETH adresi, Ethereum’un eter para birimine özgüdür. Madencilerin ayrıca madencilikten kazanç toplayacak belirli bir adres olan bir “etherbase” kurmaları gerekir. “Dijital Varlıklar Ethereum’da Nasıl Saklanır”, dijital varlıkları yönetmek için kripto para birimi cüzdanlarını, başlangıç ​​ifadelerini ve en iyi güvenlik uygulamalarını anlamak için yararlı bir adımdır..

Nasıl eter (ETH) kazanabilirim?

Ethereum blok zinciri içinde ve dışında ETH kazanmanın çeşitli yolları vardır. ETH, en popüler işlem gören kripto para birimlerinden biridir ve çoğu borsada mevcuttur. ETH ayrıca serbest çalışanları telafi etmenin giderek daha popüler bir yolu haline geliyor. Gibi küresel serbest pazar yerleri Ödül Ağı çeşitli disiplinlerden geliştiricilerin, tasarımcıların, çevirmenlerin ve kullanıcıların görevleri yerine getirmek için ETH kazanmalarına izin verir. Tabii ki, Ethereum madenciliği yapmak ve ağı desteklemek, ETH’de ödüllendirilmenin bir yoludur.. 

Ether transferi ne kadar sürer?

Ethereum onay süreleri, diğer piyasa faktörlerinin yanı sıra harcamak istediği gaz miktarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ortalama bekleme sürelerini şu adreste görüntüleyebilirsiniz: ethgasstation.info.

Ethereum’da gaz limiti nedir?

Ethereum gaz limiti, eterin üç temel kavramından biridir. Diğerleri maliyet ve fiyattır. Sınırlar, bir işlemi tamamlamak için yapılabilecek maksimum ödeme olarak belirlenir. Bir gaz limiti çok düşük ayarlanırsa, işlemin başarısız olması mümkündür. Bunun nedeni, işleme teşebbüs eden madencinin gaz limitine ulaşılıncaya kadar devam edecek ve işlemleri gerçekleştirecek olmasıdır. Ek işlemler gerekirse, madenci yapılan iş için ücret olarak gazı tutar ve sistem işlemi “başarısız” olarak kaydeder. Gaz limitleri, hem kullanıcıları hem de madencileri hatalı kodlardan ve ağ saldırılarından koruduğu için önemlidir. Bunlar alakalı çünkü Ethereum blok zincirinin dinamik yapısı çeşitli akıllı sözleşme operasyonel seviyelerinden oluşuyor. Tüm işlemler aynı değildir ve bu nedenle operasyonlarını beslemek için farklı miktarlarda gaz gerektirir. 

Ethereum neyle kodlanmıştır?

Ethereum akıllı sözleşmeleri Solidity, Serpent, LLL ve Mutan’da kodlanabilir. Bunlar sözleşme odaklı, üst düzey dillerdir. Amaçları, akıllı sözleşmeler için bir araç sağlamak için Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) hedeflemektir. Ethereum protokolü, C ++ ‘dan Python, Ruby, Go, Java, Rust ve daha fazlasına kadar çeşitli diller kullanılarak geliştirilmiştir.. 

Ethereum ne için kullanılır??

Ödeme anlaşmasından tedarik zinciri takibine ve dijital kimlik yönetimine kadar çok çeşitli Ethereum kullanım durumları ve uygulamaları vardır. Ethereum’un esnekliği, modülerliği, çevikliği ve ölçeklenebilirliği, binlerce geliştiricinin yanı sıra kritik iş ihtiyaçlarını karşılamak için blockchain çözümlerini dağıtmakla ilgilenen küresel işletmeleri ekosisteme çekmiştir.. 

Enterprise Ethereum Alliance nedir?

Kurumsal Ethereum Alliance (EEA), Ethereum’un kurumsal çabalarda benimsenmesini hızlandırmak ve Enterprise Ethereum gelişimi için küresel standartlar sağlamak için 2017 yılında kuruldu. Alliance, test ve sertifikasyon için açık bir mimari kullanır ve açık kaynaklı blok zinciri çözümlerini destekleyen bir topluluğu teşvik etmek için güven, gizlilik ve performans kaynakları sağlamaya odaklanır. AÇA kısa süre önce yayınladı Kurumsal Ethereum İstemci Spesifikasyonu V3. 

ConsenSys Blockchain SSS 01

Bitcoin ve Ethereum

Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark nedir?

Bitcoin ve Ethereum’un temel ilkelerinin çoğu aynıdır. Blockchain teknolojisinde ortak olan birçok kriptografik işlevi paylaşıyorlar ve her iki blockchain ağı şu anda Proof of Work fikir birliği algoritması kullanıyor. Ancak Ethereum, Bitcoin blok zincirinin kapsamı dışındaki fırsatları ele almak için geliştirildi. Ethereum’u Bitcoin’den ayıran temel unsur, otomatik olarak yürütülebilmeleri için koda gömülü olan akıllı sözleşmelerdir. Bitcoin ve Ethereum arasındaki diğer temel farklar arasında programlama dilleridir. Ethereum bir Turing-complete dili kullanırken Bitcoin yığın tabanlı bir dil kullanır. Blok süreleri ve karma algoritmaları da farklıdır. Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, Ethereum’u Proof of Stake sistemine taşımanın akıllı sözleşme tabanlı ağını daha verimli ve güvenli hale getireceğine inanıyor.. 

Hangisi daha iyi, Bitcoin veya Ethereum?

Bitcoin ve Ethereum’un her ikisi de benzersiz avantajlar sunar. Bitcoin, ilk blok zinciriydi ve bu nedenle, adil bir ödeme çözümü olarak yaygın bir şekilde benimsenmiştir. Ethereum, Bitcoin’in dijital ağların tasarlanma ve yönetilme şeklini bozduktan sonra talep yarattığı ihtiyaçları karşılamak için geliştirildi. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri, onu bir ödeme çözümünden çok daha fazlasını yapar. Tedarik zinciri takibi, enerji ve sürdürülebilirlik, gayrimenkul, hükümet ve diğer birçok sektörde uygulamaları vardır. Blockchain sistemlerinin mevcut durumu göz önüne alındığında, Ethereum’un mimarisi, birlikte çalışan blok zinciri ağları için merkezi olmayan ve güvenli temel katman yerleşimi sağlayabilen evrensel bir kök zincirinin gerektirdiklerine en çok benziyor.. 

ConsenSys Blockchain SSS 01

Ethereum Yol Haritası

Bizans Ethereum nedir?

Ethereum, Ekim 2017’de Bizans güncellemesi için bir hard fork başlattı. Bizans, Ethereum’un Metropolis live adlı üçüncü aşama sürümünün bir parçasıydı. Bizans, ağ genelinde gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artıran dokuz Ethereum İyileştirme Protokolü (EIP) getirdi. Bizans yükseltmesini Şubat 2019’da, beş EIP’yi entegre eden ve blok ödülünü 3’ten 2 ETH’ye düşüren Konstantinopolis hard fork’u izledi.. 

Proof of Stake (PoS) Ethereum nedir?

Ethereum blok zinciri şu anda Bitcoin blok zincirine benzer bir İş Kanıtı (PoW) fikir birliği algoritması kullanıyor. Ölçeklenebilirlik ve diğer sorunlar nedeniyle, Ethereum’un artık Proof of Stake (PoS) sistemine geçme planları var. PoS, madencilik, aşırı enerji tüketimi, madencilik donanımına erişim ve merkezi madencilik havuzları ile ilgili sorunları çözecektir. Casper’ın (PoS sisteminin orijinal adı) baş geliştiricisi Vlad Zamfir, blokzincir geliştiricilerin korktuğu% 51’lik saldırının, başarısız girişimlerde çok daha maliyetli olacağına, çünkü saldırganların kendi hisselerini riske atmaları gerektiğine dikkat çekti.. 

Ethereum için sırada ne var?

Ethereum 2.0 olarak da bilinen Serenity, Ethereum’un evrimindeki nihai ve nihai yinelemedir. Birden çok aşamada gerçekleşecek. Ethereum için planlanan son hard fork olan İstanbul’un ardından, Beacon Chain’in Serenity’nin ilk cümlesi olarak 2019’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Beacon Chain, zincirlerin devamlılığını sağlamak için Ethereum’un orijinal PoW zincirinin yanında duracak bir Proof of Stake blok zinciridir. Ethereum’un evriminin yaklaşan aşamalarına daha derin bir bakış için “The Roadmap to Serenity” i okuyun.

ConsenSys Blockchain SSS 01

Ethereum Madenciliği

Ethereum madenciliği nedir?

Ethereum blok zincirinde, madenciler şu anda işlemleri çözmek için bir Proof of Work (PoW) algoritması kullanıyor. Çabaları için maddi olarak ödüllendirilirler. Ethereum’u bir Proof of Stake (PoS) sistemi yapmak için devam eden planlar var. Proof of Stake, doğrulayıcıların üçte ikisinin bir sonraki blokta ETH’yi yatırması gerektiğini belirtir, bu da finansal teşvikin potansiyel kötü niyetli aktörler için çok daha riskli olduğu anlamına gelir.. 

Ethereum madenciliği ne kadar sürer?

Ethereum bloklar halinde çıkarılır. Göre ethstats.io, Temmuz 2019 itibariyle ortalama Ethereum blok süresi yaklaşık 13 saniyedir.

Ethereum’un hashrate’i nedir?

Hashrate, bir Ethereum madencisinin işlediği hızı, özellikle de bir işlem bloğunun tekliğini çözmek için saniyede tahmin edilen hash sayısını ifade eder. Göre ethstats.io, Temmuz 2019 itibarıyla ortalama Ethereum ağ hashrate değeri 166,46 TH / s’dir.. 

Ethereum madenciliği yapabilir miyim?

Ethereum madenciliği zamanla giderek zorlaşıyor. Çoğu madenci, katılımcıların hash güçlerini bir araya getirmelerine olanak tanıyan bir madencilik havuzu kullanır. Şu anda, solo madencilik çok zordur – tek bir bloğu bulmak yıllar alabilir. Ancak madencilik havuzlarının katılımcılara tutarlı karlar sağladığı kanıtlanmıştır..

Bilgisayarım Ethereum madenciliği yapabilir mi?

Bilgisayarınızın Ethereum madenciliği yapma yeteneği, GPU gücünüze bağlıdır. Özel madencilik donanımı genellikle tavsiye edilirken, bazı güçlü bilgisayarlar bir madencilik havuzuna katkıda bulunabilir.. 

Ethereum zorluğu nedir?

Ethereum zorluğu, madencilerin hashing işlevini ve yeni bir blok bulmanın zorluğunu ifade eder. Daha yüksek zorluklarda, madencilerin geçerli bloklar bulması daha zordur. Göre ethstats.io, Ethereum ağının Temmuz 2019 itibariyle ortalama zorluğu 2.2075 PH.  

Ethereum madenciliği için neye ihtiyacın var?

İnsanlara Ethereum madenciliğinin karlarını paylaşma fırsatı sunan bulut madenciliği uygulamaları olsa da, bu saf bir madencilik şekli değildir. Bu daha çok bir yatırım veya kiralama seçeneğidir. Madencilik ETH’si tek başına şu anda pratik değildir, bu nedenle çoğu madenci genellikle daha karlı olan madencilik havuzlarına katılır. Özel madencilik donanımı, bir havuzun parçası olarak madencilik için bile tavsiye edilir. 

Bir dizüstü bilgisayarda Ethereum madenciliği yapabilir misin?

Evet, dizüstü bilgisayar kullanarak Ethereum madenciliği yapmak mümkün. İşletim sisteminiz için belirli bir yazılım yüklemeniz gerekecektir. Ancak, kişisel bir bilgisayarda Ethereum madenciliği yapmak şu anda pratik değil. Birçok ürün, özellikle madencilik için özel donanımla mevcuttur. Madencilerin karlarını en üst düzeye çıkarabilmeleri için verimli bir şekilde çalışmaları için yapılmıştır.. 

Mac’te Ethereum madenciliği yapabilir misin?

Mac’te Ethereum madenciliği yapmak mümkündür. Bununla birlikte, çoğu madenci özel donanım kullanır. 

Bir günde ne kadar Ethereum kazabilirim?

Ethereum madenciliğinin ödülü birkaç faktöre bağlıdır: ekipmanınız, madencilik havuzuna katılıp katılmadığınız ve blok zincirinin durumu. Alethio’nun madencilik havuzları hakkındaki 2018 araştırma raporuna göre, ilk dört maden havuzundaki madenciler yaklaşık% 0,04 ödeme aldı. Bu ödeme, ilk beş havuzun yeni bulunan tüm blokların% 84’ünü kazdığı düşünüldüğünde göründüğünden daha kazançlı. Örneğin, ölçülen haftanın en iyi madencilik havuzu olan Ethermine 11.235 blok buldu.

Not: Yukarıdaki sorular, ABD’deki Google arama hacmine dayanmaktadır..

ConsenSys

Blockchain Bilgi Tabanı

Blok zinciri teknolojisi, Ethereum, kripto para birimi, dağıtılmış defterler, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalara giriş.

Bilgi Merkezini KeşfedinBlockchain Bilgi TabanıConsenSys Akademisi

Blockchain Eğitimi ve Eğitimi

Ethereum hareketinin eğitim çekirdeğiyiz. Geliştiriciler, işletme yöneticileri ve meraklıları için çevrimiçi ve yüz yüze blok zinciri eğitim programları sunuyoruz.

ConsenSys Akademisini KeşfedinBlockchain Eğitimi ve EğitimiGeliştiriciler

Ethereum Geliştirici Portalı

Ethereum’da geliştirmeye başlamak için ihtiyacınız olan her şey.

Geliştirici Portalını keşfedinEthereum Geliştirici Portalı

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me