blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogHaberler

ConsenSys Diligence tarafından hazırlanan Scribble ile Tanışın

by ConsenSysAralık 8, 2020Yayınlanan Aralık 8, 2020

Karalama


Akıllı sözleşmelerin güvenli ve hatasız olduğundan emin olmak hiç bu kadar kritik olmamıştı. Ne yazık ki zor bir görev olmaya devam ediyor. Otomatik test ve resmi doğrulama için faydalı araçlar varken, akıllı sözleşmelerin doğruluğunu sağlamak zaman yoğun ve zorlu bir görev olmaya devam ediyor. İşleri daha da kötüleştirmek için, her aracın genellikle dik bir öğrenme eğrisi vardır ve genellikle iş için doğru olup olmadığı belirsizdir..

Bu nedenle, bir doğrulama dili ve çalışma zamanı doğrulama aracı olan Scribble’ı geliştirdik. Başlangıçta denetimler sırasında otomatik mülk testi için oluşturulmuşken, bu projeyi toplulukla paylaşmaya karar verdik!

Karalama nedir?

Karalama hakkında konuşurken, iki şeyden bahsediyoruz.

İlk olarak, Karalama, özellikleri yazmak için bir belirtim dilidir.

İkincisi, Scribble, Scribble belirtim dilini kullanan bir çalışma zamanı doğrulama aracıdır..

NOT: Karalama kendi başına herhangi bir doğrulama gerçekleştirmez. O yapar özellikleri test etmek ve kontrol etmek için diğer araçları etkinleştirin.

Karalama bir dildir

Karalama, akıllı sözleşmeler hakkında özellikler yazmak için alana özgü bir dil tanımlar. Öğrenmeyi kolaylaştırmak için dili sağlamlık sözdiziminin üzerine inşa ettik. Bu belirtim dili, özelliklerle sağlam bir akıllı sözleşmeye açıklama eklemenizi sağlar.

NOT: Özellik, doğru olmasını beklediğiniz mantıksal bir ifadedir, ör. “Tüm arabalar kırmızıdır”. Katılıkta, genellikle şu özelliklere sahip olursunuz: “Yalnızca sahibi X’e değişiklik yapabilir”. Veya “sendToken () işlevi, bu sözleşmenin eter bakiyesini değiştirmemelidir”.

Farklı türdeki özellikler için birkaç açıklama türü kullanabilirsiniz. Örneğin değişmezler veya son koşullar.

Bu bir Karalama ek açıklaması örneğidir:

Ekran Görüntüsü 2020 12 08, 12 06 15 PM

Gördüğünüz gibi, ek açıklamalar bir işlev tanımının üzerine yerleştirilmiş satır içi bir yorum biçimini alır. İşlev yürütüldükten sonra bir koşulun devam edip etmediğini kontrol eden if_succeeds yan tümcesi ekledik. Bu durumda, fonksiyonun sonucunun her zaman sıfır olmadığını kontrol ederiz..

Karalama Belgelerini Okuyun

Karalama dilini, post-koşullar, değişmezler ve zamansal mantık gibi kanıtlanmış kavramlara dayandırdık. Ancak, akıllı sözleşmelerin alana özgü sorunlarına daha iyi uyacak yeni fikirleri nasıl sunabileceğimize de bakıyoruz..

Karalama bir araçtır

Karalama, özelliklerle açıklanmış bir sözleşmeyi alabilir ve bunu yeni bir sözleşmede derleyebilir. Bu yeni sözleşmede, Scribble, bir özellik ihlal edildiğinde bir iddiayı ortaya çıkaran Solidity kodunu ekleyecektir. Bu sürece enstrümantasyon diyoruz.

Özellikleri kontrol eden yürütülebilir kod eklemeye çalışma zamanı doğrulaması denir ve birçok uyarlama olmadan mevcut araçlarla çalışmayı kolaylaştırır. Durum böyledir çünkü çoğu araç zaten sağlamlık kodunu yorumlayacak ve mülk ihlallerini hemen arayabilecektir.!

Çünkü mevcut otomatik test tekniklerini (fuzzerimiz gibi) kullanabilirsiniz. Harvey), yalnızca tek bir mülk yazdıktan sonra test etmeye başlayabileceksiniz. Bunun önemli bir fayda olduğuna inanıyoruz; Kritik miktarda ek açıklama elde etmek için önceden çok fazla zaman harcamak zorunda kalmadan, otomatik testten hemen faydalanırsınız. Geleneksel doğrulama yaklaşımlarında genellikle gerekli olan bir şey.

Bir sözleşmeyi hızlı bir şekilde test etmeye ve analiz etmeye başlayabilir ve hatta daha sonra akıllı bir sözleşmeyi tamamen doğrulamak için ek çaba göstermeye karar verebilirsiniz.!

Hedefler

Denetim

Mülkleri formüle etmek için denetimler sırasında Karalama kullanıyoruz. Bulanıklaştırma ve sembolik yürütme gibi otomatik analiz tekniklerini kullanarak, bu özelliklerin ihlallerini otomatik olarak test edip bulacağız..

Denetimler sırasında fuzzing ve mülkiyet tabanlı testler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

Standart

Karalama, farklı araç ve tekniklerle çalışmayı amaçlar; sadece mülke dayalı testi etkinleştirmek değil, aynı zamanda kolay resmi doğrulamayı da etkinleştirmek istiyoruz. Tek bir evrensel belirtim dili kullanmanın yararı, özellikleri yalnızca bir kez yazma çabası göstermeniz, ancak birden çok araç kullanmanın avantajlarından yararlanmanızdır..

Benimseme

Karalama ile otomatik test ve resmi doğrulama için engeli veya girişi azaltmayı umuyoruz. Ayrıca doğru ve güvenli akıllı sözleşmeler geliştirmek için gereken zamanı azaltarak daha güvenli bir ekosistem elde etmek istiyoruz..

Nereden alabilirsin?

Tamamen açık kaynaklı bir Karalama’ya sahibiz ve şu anda şu adresten edinilebilir: github.com/consensys/scribble.

NOT: Bu bir beta sürümüdür, dilin bazı yönleri değişecektir ve bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz..

Scribble’ı npm ile kolayca kurabilirsiniz:

Ekran Görüntüsü 2020 12 08, 12 06 35 PM Karalama Yükle

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Ethereum 2 0 Staking Ekosistem RaporuBildiri

Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me