blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogHaberler

COVID-19’un Küresel Pazar Şokları Sırasında Ethereum Nasıl Performans Gösterdi

Geçen ayki ekonomik oynaklıktaki tarihi ani artışlardan 6 çıkarım içeren Numbers by the Numbers özel bir Ethereum sürümü. by ConsenSysNisan 6, 2020Yayınlanan Nisan 6, 2020

Ethereum piyasası kahramanı şok ediyor


Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, merkezi olmayan finans protokolleri, birçoğunun kriptoda ömür boyu bir kez test etmeyi düşündüğü şeyi deneyimledi. Bu test – hem DeFi hem de geleneksel finans için – dünya COVID-19 salgınından kurtulurken ve iyileşirken devam ediyor. 

12 Şubat’ta Dow Jones, NASDAQ ve S&P 500 rekor seviyelerde kapandı. Bir ay sonra, ABD piyasaları ilk günden bu yana en büyük tek günlük düşüş yüzdesini yaşarken, panik satışlarını azaltmak için dünya çapında borsa devre kesicileri tetiklendi. 1987 çökmesi. 12 Mart, geleneksel finans ile ademi merkeziyetçi finansmanın hala oldukça ilişkili olduğunun kanıtıydı. Geleneksel piyasalar Kara Perşembe günü daralırken, kripto piyasalar da daraldı, ETH ve BTC fiyatları 24 saatten daha kısa bir sürede% 40’ın üzerinde düştü.. 

Son haftalarda, çok sayıda uygulama, platform ve değişim ekibi analitik gösterge tablolarını paylaştı ve bu değişken zamanlarda kullanıcılara yüksek erişilebilirlik sağlama çabalarını açıkladı. Şeffaflık ruhu içinde, Ethereum ağının ekonomi tarihinin bu eşsiz anında nasıl performans gösterdiğine dair bir analiz sunmak ve dijital ağların ve finansın geleceği için her türlü çıkarımı belirlemek istedik.. 

Aşağıda, geçen ayki faaliyetteki artıştan türetilen veriye dayalı altı sonuç bulunmaktadır. İçgörüler, ConsenSys’in analiz paketi kullanılarak oluşturuldu, Alethio, özellikle Alethio’nun API’si ve özel raporlama aracı.

consensys pleksus simgesi yuvarlak En son Ethereum blockchain haberlerini, analizlerini, ürünlerini ve daha fazlasını almak için bültenimize abone olun.

1. Ethereum’un hashrate değeri sabit kaldı. Madenciler ağda kaldı.

Hashrate, Ethereum madencilerinin çalışma hızını, özellikle de bir işlem bloğunun tekliğini çözmek için saniyede tahmin edilen hash sayısını ifade eder. Ethereum ana ağındaki hashrate, 12 Mart’ın en değişken gününde ~ 170TH / s’de sabit kaldı. 12-18 Mart haftasında, günlük ortalama hashing gücü ~ 165TH / s idi, Mart’ın günlük ortalama seviyesi ile neredeyse aynı. ~ 167TH / sn. Ethereum’un hash oranı, Bitcoin gibi diğer blok zincirlerine kıyasla sabit kaldı. % 20 düşüş madencilikte hashrate. Genel olarak, bu, madencilerin çoğunun fiyat dalgalanması sırasında ağda kaldığı anlamına gelir..

Ethereum Blockchain Hashrate Mart 2020

2. Benzin fiyatları yükseldi ancak hızla normale döndü. Ethereum’un teşvik mekanizması çalıştı.

12 ve 13 Mart’ta, kullanıcılar ETH’yi nakde çevirmek veya sabit paralara dönüştürmek için yarıştıkça günlük ortalama gaz fiyatları 78 Gwei ve 85 Gwei’ye yükseldi ve madencilerin bekleyen işlemlerine öncelik vermesi için ücretleri artırdı. Bununla birlikte, takip eden günlerde, gaz fiyatı günlük ortalama değer olan ~ 12 Gwei’ye geri döndü (16’sında küçük bir artış daha oldu). Ağ, iki günlük aktivite artışını yetenekli bir şekilde ele aldı.

gaz fiyatı

3. Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) geçmiş işlem hacmini sıfır kesinti ile ele aldı.

12 Mart’taki piyasa düşüşü sırasında, DEX’ler herhangi bir büyük sorun, saldırı veya kesinti olmaksızın astronomik bir ticaret hacmi miktarını ele aldı. DEX’ler, önceki güne göre 5 kat artışla 550 bin ETH ticareti ve bir önceki güne göre yaklaşık% 50 artışla 6.639 benzersiz tüccar kaydetti. Alethio’da izlenen 17 aktif DEX arasında dex.watch, ~ Sadece 12 Mart’ta Uniswap işleme ile 70 milyon dolar işlem gördü 42 milyon dolar, Mart’taki günlük ortalama işlem hacminin yaklaşık 6 katı. 17 Mart’a kadar, günlük ETH hacimleri ve DEX’lerdeki benzersiz tüccarların sayısı, çökme öncesi seviyelere geri döndü. Panik gerçekti ama kısa sürdü.

Ethereum'da DEX Hacmi ve İşlemciler DEX işlem hacimleri (ETH), Mart 2020. Kaynak: DEX Watch. Uniswap'te Günlük Alım Satım Aktiviteleri Uniswap işlem hacimleri (ETH), Mart 2020. Kaynak: DEX Watch.

Karşılaştırıldığında, ABD borsaları Mart ayı ortasında dört kez işlem yapmayı durdurdu. Piyasa devre kesicileri, güncellenmiş ve doğru bilgilerin piyasaya girmesini sağlamak için orijinal Kara Pazartesi’yi takiben 1987 yılında kurulmuştur. Kesiciler, yüksek frekanslı ticaretten kaynaklanan ani çökmeleri önlemek için en son 2013 yılında güncellendi. Bununla birlikte, alım satım kısıtlamaları, etkin fiyatlandırmaya müdahale etme ve yuvarlanma tetikleyicilerini yenmeye çalışan tüccarların panik satışını şiddetlendirme gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bir başka ilginç veri noktası: Komisyonsuz ticaret platformu Robinhood, Mart ayının başında teknik kesintiler yaşadı. Kesintiler piyasadaki devre kesicilerle ilgisizdi, ancak daha çok Robinhood’ın altyapısındaki baskıdan kaynaklanıyordu. 

4. Birlikte çalışabilir DeFi protokolleri, kullanıcıların varlıkları hızlı bir şekilde taşımasına ve platformlar arasında etkileşimde bulunmasına izin verdi.

13 Mart’ta, DeFi protokol etkinliği 24 saatlik bir dönemde 9.267 aktif kullanıcıyla zirveye ulaştı – 1. çeyrekte toplam 80.000 benzersiz kullanıcının% 11,5’i.

DeFi Platformlarında Günlük Aktif Kullanıcılar Günlük aktif DeFi kullanıcıları – 2020’nin 1. Çeyreği. Alethio tarafından sağlanmıştır.

Bununla birlikte, genel DeFi kullanıcılarının sayısından daha ilginç olanı, birden çok DeFi protokolü ile etkileşime giren kullanıcıların sayısıdır, çünkü bunlar, farklı platformlarda ağ trendlerine ve birlikte çalışabilirliğe bir bakış sunarlar. Ocak, Şubat ve Mart ayları arasındaki kullanıcı davranışını karşılaştırdığımızda, Mart ortasındaki piyasa şokları sırasında, kullanıcıların uzun vadeli borç verme ve borçlanma oyunundan geçiş yaptıkları ve Uniswap ve Kyber gibi DEX’ler etrafında toplanarak sabit paralar gibi güvenli liman varlıklarına geçtikleri açıkça görülüyor.. 

Ocak ayı Ocak ayında bir DeFi protokolü ile 1+ kez etkileşime giren kullanıcılar. Alethio tarafından sağlandı. Şubat ayı Şubat ayında bir DeFi protokolü ile 1+ kez etkileşime giren kullanıcılar. Alethio tarafından sağlandı. defi marşı Mart ayında bir DeFi protokolü ile 1+ kez etkileşime giren kullanıcılar. Alethio tarafından sağlandı.

Yukarıdaki Mart grafiğinde Uniswap ve Kyber ile etkileşimde bulunan yoğun sarı kullanıcı bulutu Kara Perşembe’ye yanıt olarak artan kullanıcı çakışması, DeFi kullanıcılarının varlıklarını takas etme ve borsalar arasında geçiş yapma kolaylığını yakalıyor. Kyber gibi DeFi protokolleri ayrıca Uniswap ve diğer DEX’ler gibi zincir içi likidite kaynaklarını bir araya getirerek kullanıcıların daha verimli fiyat keşfi için tek bir akıllı sözleşme işlevini aramasına olanak tanır..

5. Stablecoin’ler talep edilmektedir. Dai’nin yetersiz teminatlandırılması, Maker’ın tam ademi merkeziyetçilik taahhüdünü ve kripto para birimi destekli stabilcoinlerin kısa vadede uygulanabilirliğini test etti..

Stablecoinler, dalgalanmayı önlemek için itibari para birimlerine veya bir varlık sepetine değere sabitlenmiş kripto varlıklarıdır. Dai gibi kripto teminatlı stabilcoinler, Ethereum ağının yerel belirteci olan ether’in teminat olarak akıllı sözleşme emanetinde tutulmasını gerektirir. Sabit coinlerin piyasa değeri, kripto sahipleri likiditeyi korurken varlıklarını riske atmak için hareket ettikçe yükselmeye devam ediyor. Aşağıdaki grafik, Uniswap DEX’in en yüksek hacmi işlediği çeyreğin her ayındaki günü göstermektedir. 13 Mart’ta Uniswap’in hacminin% 80’inden fazlası yalnızca Dai ve USDC’deydi.

2020'nin 1. çeyreğindeki aylık yüksek alım satım işlemlerinin her birinde Uniswap'ta DAI ve USDC hacimleri [ETH] 2020’nin 1. çeyreğinde [ETH] aylık yüksek işlem seviyelerinin her birinde Uniswap’te DAI ve USDC hacimleri. Alethio’dan veriler.

Dai stablecoin, birçok kişinin analiz ettiği gibi geçen ay benzersiz bir stres testinden geçti. 12 Mart’ta, Codefi’yi kullanarak Dai havuzlarının DeFi puanlarında keskin bir düşüş gözlemledik. Defi Puanı, Akıllı sözleşme riski, teminatlandırma, likidite ve merkezileştirme riski gibi faktörlere göre DeFi borç verme platformlarını derecelendirir. Piyasa şokları sırasında, kullanıcılar CDP’lerinin tasfiye edilmesini önlemek için Compound ve dYdX gibi platformlarda Dai’yi ödünç almaya koştu. İnsanlar Dai’yi ödünç aldıkça, bireysel havuzlar daha yüksek kullanım ve daha az likidite gördü. Kredi verenlerin pozisyonlarından çıkma riski arttığından, sınırlı likidite bir havuzun DeFi Puanını düşürür. Mart ortasındaki fiyat düşüşü, Maker Vault’ları anında% 150 teminatlandırma oranının altına tasfiye etti ve 4 milyon dolar değerinde Dai eksik teminatlandırıldı ve stabilcoin 1.00 dolarlık peg’in üzerinde oturdu..

Ağın artan gaz ücretleri Maker protokolü için sonuçlar doğurdu. Maker’ın zincir üzerindeki fiyat feed’i olan MCD-Medianizer, işlem kuyruğunda takılıp doğru bir fiyat güncellemesini durdurdu. Bu, bazı Vault sahiplerinin teminatlandırılmış borç pozisyonlarını (CDP’ler) kurtarmalarına izin verdi, ancak aynı zamanda fiyat oracle’ı güncellendikten sonra diğerleri için anında ve tam tasfiye anlamına geliyordu. Dahası, birkaç tasfiye memuru, borç ihalelerini artırılmış işlem ücretleri ile ön plana çıkararak ve 0 Dai teklifleri ile toplamda 8 milyon $ ‘ın üzerinde ETH kazanarak, durdurulan fiyat beslemesini kullandı.. 

Bu anormallikler, DeFi topluluğu genelinde, geleneksel pazarlara benzer şekilde devre kesicilere duyulan ihtiyaç ve bunların aslında anormallik olup olmadığı veya sistemin tasarlandığı gibi çalışıp çalışmadığı hakkında konuşmayı teşvik etti. Piyasa şoklarından sonraki günlerde MakerDAO, fiat destekli ve daha merkezileştirilmiş USDC stablecoin’i platforma teminat olarak ekledi ve ayrıca yakın zamanda açığı kapatmak ve Dai’yi 1 dolarlık sabitine yaklaştırmak için 5,3 milyon dolarlık MKR jetonlarını açık artırmaya çıkardı. 

Dai’nin fiyat şokları nedeniyle istikrarsızlığı, DeFi ekosistemi için meşru bir zorluk olmuştur. Stablecoinler hala geleneksel ödeme raylarında önemli bir gelişmeyi temsil ediyor, ancak fiat destekli stabilcoinler en azından yakın vadede daha güvenilir. Maker’ın geçen ayki stres testinden çıkan sonuç, DeFi protokollerinin gerçekten tasarlandığı gibi çalıştığı, ancak benzersiz likidite olaylarını tahmin etmek için para politikalarını ve fiyat oracle’larını sürekli olarak optimize etmeleri gerektiği gibi görünüyor..

6. Kripto varlıkları geleneksel varlıklarla ilişkilendirilir, ancak veri şeffaflığı tüm farkı yaratır.

Geçen ayki piyasa şokları, kripto ve geleneksel varlıkların hala bağlantılı olduğunu kanıtladı ve S&P 500, BTC ve ETH.

S & amp; P 500, BTC ve ETH arasındaki fiyat korelasyon tablosu S arasındaki fiyat korelasyon tablosu&P 500, BTC ve ETH. CoinMetrics tarafından sağlanmıştır.

Birçok yatırımcı için kripto para birimi, daha geniş bir portföyde hala alternatif bir yatırımdır ve geleneksel piyasalardaki öngörülemezlik ve şeffaflık eksikliğine karşı henüz tam olarak benimsenmiş bir önlem değildir. Mükemmel bir örnek olarak Dai ile birlikte, kullanıcı işe alımında ve DeFi’nin makroekonomisindeki sürekli iyileştirmeler, geleneksel ve merkezi olmayan finansın ayrıştırılması ve “tersyüz edilmesi” nin çok daha uzun bir anlatı olduğu anlamına gelir. 

Geçen ayki piyasa şoklarından kapsayıcı bir ders varsa, o da veri kullanılabilirliği ve şeffaflığın merkezi olmayan finansın ve bu bağlamda küresel finansın başarısı için kritik öneme sahip olduğudur. Blok zinciri ekosistemi, 2008 yılında toksik varlıklar, zombi bankaları ve derecelendirme aklama konusundaki şeffaflık eksikliğine doğrudan bir yanıt olarak ortaya çıktı. Dai’nin geçen ay eksik teminatlandırılması DeFi için bir zorluktu, ancak topluluk için hemen görünür ve eyleme geçirilebilir. 

BlackRock Sabit Gelir Küresel Baş Yatırım Sorumlusu Rick Reider, küresel piyasa katılımcılarının yönelim bozukluğunu en iyi şekilde yakaladı: “Dünyadaki en güvenli varlığın nerede olduğunu bilmiyorsanız, nerede olduğunu bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. diğer her şey öyle. ” Bu çalkantılı zamanlarda, Ethereum ağının şeffaflığı bu aramaya yardımcı olur. 

ConsenSys’in Global Fintech Eş Başkanı Lex Sokolin kısa süre önce “Bu krizden çıkacaklarımız, yeni bir inanç sistemidir” dedi. Güven, şeffaflık ve belki de en önemlisi sistemlerimizin sağlığı hakkında yeni bir inanç sistemi.

Haber bültenimize abone ol

En son Ethereum blockchain analizini, öğreticileri, web seminerlerini ve daha fazlasını doğrudan gelen kutunuza alın. Abone ol En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Ethereum 2 0 Staking Ekosistem RaporuBildiri

Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me