R3’ten Richard Brown son zamanlarda halk zincirine olan hayranlığını yazdı Ethereum’un vizyonu, ama aynı zamanda mevcut ölçeklendirme ve gizlilik zorluklarının çok büyük olduğunu ve “[sadece Corda ağının bunu sağlayabileceğini” belirtti.

Onun sonucuna katılmasak da, Richard’ın yorumlarında Ethereum’un geleceği için iyiye işaret olduğunu düşündüğümüz daha derin bir mesaj var. R3 ve IBM gibi kurumsal blockchain sağlayıcıları, “blockchain iyi, bitcoin kötü” uzun sağlayıcıları bildiriler, şimdi kabul ediyorlar endüstride halka açık zincir kullanım durumlarının kaçınılmazlığı. Konsorsiyum blok zincirlerinin duvarlarla çevrili bahçeleri, değerin kanıtı olarak yararlı olsalar da, ölçeklenebilir, birlikte çalışabilir bir blok zinciri ağının işletmeler için yapabileceklerinin yanında sönük kalıyor. Brown bunu açıkça kabul ediyor:

mavi küp kahraman

“Başlangıçta farklı gruplar tarafından farklı amaçlar için dağıtılan bu farklı uygulamaların gelecekte birlikte çalışabileceği zaman ortaya çıkan olasılıklar akıllara durgunluk veriyor. Elbette burada bizim açımızdan bir deha yok: BU, iş dünyasına uygulanan Ethereum vizyonunun bariz iması. “

Öte yandan Brown, küresel Corda ağının nasıl çalışacağına dair herhangi bir açıklama sunmuyor – yalnızca birkaç kullanıcıyla deney yaptıklarına ve yakında piyasaya süreceğine dair belirsiz vaatler. “Yanlış” ve “doğru” ifadelerini bir karşılaştırma grafiği teknik detay olarak sayılmaz. Ethereum topluluğu ise teknik konseptleri ve planları ile şeffaf ve kapsamlı olmuştur..

Geçtiğimiz yıl içinde yirmi kadar çalışma grubu teknik incelemeler, araştırma ve eğitim konularında işbirliği yaptı. parçalama, sıfır bilgi kanıtları, homomorfik şifreleme ve Raiden gibi katman 2 çözümleri ve plazma. Tüm bu çalışmaların belgeleri, aşağıdakilerden gelen kapsamlı yorumları hesaba katar: önde gelen araştırmacılar ve daha büyük Ethereum ekosistemi için hazır hale getirilir.


Dahası Brown, mükemmel bir ağın, eğer hiç kimse katılmadıysa işe yaramayacağını söylüyor. Herkese açık Ethereum ağının milyonlarca üyesi var ve Brown’ın yazdıklarının aksine, birçok işletme, temel kullanım durumu olan aktarım için güvenli bir şekilde işlem yapıyor ve zaten değer depolamak.

Bununla birlikte, bu fırsatı yine de birkaç noktasını çürütmek için kullanacağız:

  • İşletmeler için ölçeklendirme. Halka açık Ethereum ölçeklendirmesinde SKALE, yan zincirler ve parçalamanın kolaylaştırması gereken zorluklar olduğunu kabul ediyoruz. Yaklaşık 40 Milyar ABD doları değerinde depolanan bir ağdaki özelliklerin güvenliğini ve esnekliğini sağlamak için tasarım gereği ilerleme istikrarlı ve bilinçli olmuştur. R3, halka açık bir zincir için son teknoloji özellikler geliştiriyor, ancak yalnızca birkaç kullanıcısı olan bir ortamda. Bu egzersiz bize Platon’un mağara alegorisini hatırlatıyor: Tehditlerin gölgesi gerçek şeyin yerini alamaz. Ayrıca, özel ağlarda, Yetki Kanıtı (PoA) konsensüsü bir yıldan uzun süredir mevcuttur ve şunları sağlayabilir: birkaç kat daha fazla işlem kapasitesi.
  • Kurumsal gizlilik ihtiyaçları. PegaSys, ConsenSys’deki protokol mühendisliği ekibi, Ethereum için yeni nesil gizlilik çözümleri geliştiren birkaç şirketten biridir.. Hyperledger Besu, PegaSys ekibi tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir Ethereum istemcisi, Ethereum ana ağı ile uyumluluğu sağlarken işletmelerin gizlilik ve izin ihtiyaçlarını da karşılar. Genel olarak, Ethereum’daki etkinlik ve inovasyon hacmi küçümsenmemelidir – ve bu fırsatı, zamanla artan bir avantaj olan ağdaki geliştirici fikir paylaşımı düzeyine işaret etmek için kullanmak istiyoruz..

blockchain birlikte çalışabilirlik grafiği

  • Enterprise Ethereum Alliance’ın (EEA) hızı. Önümüzdeki aylarda sunulması gereken resmi bir AÇA spesifikasyonu geliştirmek için perde arkasında yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. EEA spesifikasyonu, Brown’ın gönderisinde öngörülen aynı değerli kullanım durumlarının çoğunu mümkün kılacaktır. Doğrudan iki yıldan fazla bir süredir kamuya açık üretimde olan bir protokol üzerine inşa edilecektir..
  • Yetersayı ekip geliştirme. JPMorgan, EEA ile derin etkileşimi de dahil olmak üzere birkaç yıldır blockchain alanında liderdir. Dahası, başlangıçtan beri açık kaynaklı konumlandırması, hem kod tabanındaki (Constellation) özelliklerden hem de birçok önde gelen konseptinden (IBFT fikir birliği mekanizması) Quorum etrafında bir ekosistemin gelişmesine izin verdi. Quorum ekosisteminin büyümeye devam etmesini bekliyoruz.

ConsenSys’de, dünyanın en yenilikçi merkez bankaları için birkaç kullanım senaryosu geliştirdik ve bunlardan bazıları R3 yerine Ethereum’u seçti. Anlaşmanın kesinliği, özel işlemler ve güvenlik dahil olmak üzere Ethereum’un çerçevelerini kullanarak kurumsal zorlukların çoğuyla doğrudan yüzleşiyoruz..

Richard Brown’ın yorumları ve R3’ün değişen görüşü, başından beri yaptığımız noktayı kabul ettikleri ölçüde değerlidir: “ağ olarak blok zincir” ve “veritabanı olarak blok zincir” kullanımı arasında bir karşılaştırma yoktur. EEA, JPMorgan ve diğerleriyle – hem açık kaynak topluluğunda hem de önde gelen kuruluşlardaki blockchain ekipleriyle – çalışmalarımız ivme kazanmaya devam ediyor ve tek bir GitHub deposuna hızlı bir bakışla tahmin edilemez. Aksine, bu çaba, Ethereum topluluğunun birçok kanalı, proje ekibi ve çalışma gruplarında mevcuttur..

Özetle, R3’ü ağların gücüyle ilgili en sevdiğimiz alıntılardan birine yönlendirmek istiyoruz: “Bu iyi. Daha büyük bir dünyaya ilk adımınızı attınız. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me