blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Geliştirme

Ethereum 2.0 Beacon Zinciri Açıklaması

Parçalar, stake etme doğrulayıcıları, tasdikler, komiteler, kontrol noktaları ve kesinlik hakkında bilmeniz gereken her şey. by ConsenSysŞubat 25, 2020Yayınlanan Şubat 25, 2020

işaret zinciri kahramanı


Blockchainlerle ilgili anlar yaşamaya başladığınızda hissettiğiniz neşeyi hatırlıyor musunuz? İşaret Zinciri ile ilgili benzer bir anlayış için istekli misiniz? Ethereum’un İşaret Zinciri, çoğu içeriğin çok teknik, niş veya yeterince derin olmadığı bir sistemin kalbidir..

Burada, Beacon Chain’in unsurları ve mekaniği hakkında tatmin edici bir anlayışa sahip olacaksınız. Örnekler, sizi yetkin kılmak ve zamandan tasarruf etmek için önemli ayrıntıları doğru düzeyde açıklayacaktır. Sağlam bir Ethereum veya Bitcoin temeli ve Proof of Stake ile biraz aşinalığınız olduğunu varsayıyoruz. Parçaların, stake edici doğrulayıcıların, tasdiklerin, komitelerin, kontrol noktalarının ve kesinliğin daha büyük resmini inceleyelim.

Parçalama: Büyük Bir Resim

Beacon Chain’i takdir etmek için, parçalamaya giriş yardımcı olur. Ethereum da dahil olmak üzere blok zincirlerinin şu anda karşı karşıya olduğu ölçeklenebilirlikteki ana sorun şudur: her düğüm her işlemi doğrulamak ve yürütmek zorundadır.

Bilgisayar biliminde, ölçeklendirmeye yönelik iki ana yaklaşım vardır:

 1. Dikey ölçekleme: Temel olarak, düğümleri gittikçe daha güçlü hale getirin.
 2. Yatay ölçekleme: Temel olarak, daha fazla düğüm ekleyin.

Ademi merkeziyetçilik için blok zincirlerinin yatay olarak ölçeklenmesi gerekir. Ethereum 2.0’ın amacı, aynı zamanda eth2 veya Serenity, düğümlerin tüketici donanımı üzerinde çalışmasıdır. Parçalama, bir veritabanını yatay olarak bölümlemek için kullanılan terimdir.

Genel olarak, bir parça zinciri, kendisini işleyen bir düğüm alt kümesine sahiptir. Sanal madenciler, doğrulayıcılar, parçalara atanır ve yalnızca bu parça (zincir) içindeki işlemleri işler ve doğrular.

Ethereum’un parçaları, onu bloklar halinde işleyen dinamik bir düğüm alt kümesine sahiptir..

Bir blok zincirini parçalamakla ilgili en büyük zorluk, parçaların güvenliğidir. Doğrulayıcılar parçalar arasında dağıldığından, kötü niyetli doğrulayıcılar tek bir parçayı ele geçirebilir.

Bir çözümün önemli bir parçası:

Doğrulayıcıların rastgele karıştırılması, her parça bloğunun (sözde) rastgele seçilmiş bir onaylayıcılar komitesine sahip olması, tüm doğrulayıcıların ⅓’ünden daha azını kontrol eden bir saldırganın tek bir parçaya saldırmasının matematiksel olarak imkansız olmasını sağlar.

Dolandırıcılık kanıtları, gözetim kanıtları ve veri kullanılabilirliği kontrolleri de önemli güvenlik bileşenleridir ancak kendi açıklayıcılarını gerektirir.

Mevcut eth2 planı 64 parça. Parçalar İşaret Zincirinden ayrı olsa da, genel sistemin bazı temel unsurlarını açıklayacağız..

Sharding, Ethereum Beacon Chain’in ne yaptığı ve neye ihtiyaç duyduğu hakkında ipuçları ortaya çıkardı. Klasik blok zincirlerine ek bileşenlerin neden olduğuna dair bir fikir edineceğiz. Parçalanmış blok zincirlerinin yeni ortaya çıkan alanı, ilham veren okuyucuların yeniliklerini her zaman memnuniyetle karşılar.

Ethereum 2.0 Aşamaları

Kısaca, Ethereum 2.0’ın üç aşaması vardır:

 • Aşama 0 – İşaret Zinciri
 • 1. Aşama – Parçalar
 • Aşama 2 – yürütme

İnsan vücudu ile bir analoji:

 • Aşama 0 – kalp
 • Aşama 1 – uzuvlar
 • 2. Aşama – Beyin

Bir orkestra ile yenmesi zor bir benzetme:

 • Faz 0 – iletken
 • 1. Aşama – Araçlar
 • 2. Aşama – Müzisyenler

Tüm aşamalar sistemin ayrılmaz bir parçasıdır ve farklı özelliklere sahiptir. Aşama 0, Ethereum 2020’nin bir parçasıdır. 1. aşama genellikle diğer evrelerden daha cansız ve durağandır. 2. aşama genel olarak eylem ve eylemlilikle ilgilidir.

Yuvalar ve Dönemler

Beacon Chain, Ethereum 2.0’ın kalp atışını sağlar. Sistemin uyumu ve fikir birliği için tempo ve ritmi sağlar. Her slot 12 saniyedir ve bir epoch 32 slottur: 6.4 dakika.

Dönemİlk 32 yuva Epoch 0’dadır. Genesis blokları Yuva 0’dadır.

Bir yuva, bir bloğun İşaret Zincirine ve kırıklara eklenme şansıdır. İşaret Zinciri ve parça zincirlerinin koreografilerinin kilitli adımlarla yapıldığını hayal edebilirsiniz. Her 12 saniyede bir, sistem en iyi şekilde çalışırken bir işaret (zincir) bloğu ve 64 parça bloğu eklenir. Doğrulayıcıların kabaca zamanla senkronize.

Bir yuva blok süresi gibidir, ancak yuvalar boş olabilir. İşaret Zinciri için Genesis blokları ve parçalar Yuva 0’dadır. Parçalar, Beacon Chain’in Epoch 0’dan daha sonraki bir dönemde başlayacak, ancak oluşum bloklarını içeren kendi Epoch 0’a sahip olacaklar.

Doğrulayıcılara, Onaylara ve İşaretçi Zincirine Giriş

Proof of Work (PoW) madencilerle ilişkilendirilirken, Ethereum 2.0’da doğrulayıcılar Proof of Stake “sanal madenciler” dir. Doğrulayıcılar, Ethereum 2.0 protokolünün fikir birliğine aktif olarak katılıyor. Teşvikleri daha sonra tartışılacaktır. İşaretçi Zinciri Doğrulayıcı Ödülleri ve Cezaları.

Bir blok öneren bir blok oluşturmak için sözde rastgele seçilmiş bir doğrulayıcıdır.

Doğrulayıcılar çoğu zaman onaylayıcılar işaret bloklarını ve parça bloklarını oylayanlar. Bu oylar Beacon Chain’e kaydedilir. İşaretçi Zincirinin başını ve kırıkların başlarını oylar belirler..

cevapsız teklifBir çağın 28. slotu için kaçırılmış bir teklif.

Her çağda, bir onaylayıcı sözde rasgele bir yuvaya ve parçaya atanır. Doğrulayıcı, o parçanın başına oy verebilmek için atanan parçanın fikir birliğine katılır. Doğrulayıcı, parça kafasını bir yuva için işaret bloğuna bağlar.

Bir tasdik doğrulayıcının bakiyesiyle ağırlıklandırılan bir doğrulayıcı oyudur. Onaylar, bloklara ek olarak doğrulayıcılar tarafından yayınlanır.

Doğrulayıcılar ayrıca birbirlerini kontrol eder ve çelişkili oylar veren veya birden fazla engelleme öneren diğer doğrulayıcıları bildirdikleri için ödüllendirilir..

İşaret Zincirinin içeriği, öncelikle doğrulayıcı adresleri, her doğrulayıcının durumu, doğrulamalar ve kırıklara bağlantıların bir kaydıdır. Doğrulayıcılar İşaret Zinciri tarafından etkinleştirilir ve daha sonra kısaca açıklanan durumlara geçiş yapabilir. İşaretçi Zinciri Doğrulayıcı Etkinleştirme ve Yaşam Döngüsü.

Staking Validators: Anlambilim

Doğrulayıcılar sanaldır ve stakerlar tarafından etkinleştirilir. PoW’da kullanıcılar madenci olmak için donanım satın alır. Ethereum 2.0’da, kullanıcılar doğrulayıcıları etkinleştirmek ve kontrol etmek için ETH’ye katılıyor.

Stake sahiplerini bir hisseyle ve doğrulayıcıları bir hisseyle ilişkilendirmek daha açıktır. denge.  Her doğrulayıcının maksimum bakiyesi 32 ETH’dir, ancak stake’ler tüm ETH’lerini ödeyebilir. Bahis edilen her 32 ETH için bir doğrulayıcı etkinleştirilir.

Doğrulayıcılar, bir işaret (zincir) düğümünden yararlanan doğrulayıcı istemciler tarafından yürütülür. Bir işaret düğümü, İşaret Zincirini izleme ve okuma işlevine sahiptir. Doğrulayıcı istemci, işaretçi düğümü işlevselliğini uygulayabilir veya işaretçi düğümlerine çağrı yapabilir. Bir doğrulayıcı müşteri, bir veya daha fazla doğrulayıcı çalıştırabilir.

Çapraz Bağlantılar: Parçaların İşaret Zincirine Köklendirilmesi

Bir çapraz bağlantı, bir işaret bloğunda bir parça bloğuna yapılan bir referanstır. Bir çapraz bağlantı, İşaret Zincirinin bir parça zincirinin başını takip etme şeklidir. 64 parça olduğu için, her işaret bloğu 64’e kadar çapraz bağlantı içerebilir. Bir işaret bloğunun yalnızca bir çapraz bağlantısı olabilir, eğer bu aralıkta kırıkların 63’ü için önerilen bloklar yoksa. Eth2 Aşama 1 için, parça zincirlerini İşaret Zincirine köklendirmek için çapraz bağlantıların planlanması, parça çatalı seçiminin, parça zinciri sonluluğunun ve çapraz parça iletişiminin temeli olarak hizmet eder. Tüm parça zincirleri her zaman İşaret Zincirini takip ediyor.

Komiteler: Giriş

Komite, bir onaylayıcılar grubudur. Güvenlik için, her yuvanın (İşaret Zincirindeki ve her parçanın) en az 128 doğrulayıcıdan oluşan komiteleri vardır. Bir saldırganın trilyonda bir bir komitenin ⅔’unu kontrol etme olasılığı.

Halk için rastgele sayılar yayan bir rastgelelik işareti kavramı, adını Ethereum Beacon Chain’e ödünç veriyor. İşaret Zinciri, RANDAO adı verilen sözde rastgele bir süreç üzerinde fikir birliği sağlar..

doğrulayıcıları etkinleştirHer çağda, sözde rastgele bir süreç olan RANDAO, her alan için teklif verenleri seçer ve doğrulayıcıları komitelere karıştırır.

Teklif verenler, doğrulayıcının bakiyesine göre bir ağırlıklandırma ile RANDAO tarafından seçilir. Bir doğrulayıcının aynı alan için teklif veren ve komite üyesi olması mümkündür, ancak bu norm değildir. Bunun gerçekleşme olasılığı 1 / 32’dir, bu nedenle bunu her çağda bir kez göreceğiz. Çizim 8.192’den az doğrulayıcıya sahip bir senaryoyu tasvir ediyor, aksi takdirde yuva başına en az iki komite olurdu.

Bu İşaret Zinciri açıklayıcısı, işaret komitelerine odaklanır: İşaretçi Zincirine hizmet eden doğrulayıcılar. Bir (işaret) komitesine, bir işaret bloğuna çapraz bağlanması için sözde rasgele bir parça atanır. Kalıcı komiteler yok. Bir parça bloğunun çapraz bağlanmasından sorumlu komite, blokları blok değiştirir.

Yalnızca parça zinciri blokları oluşturan parça komiteleri gelecekteki bir konudur. Birçok parça bloğunun, İşaret Zinciri ile etkileşime girmeyen parça zinciri doğrulayıcıları tarafından oluşturulması mümkündür. Bununla birlikte, bir parçanın diğer parçalarla iletişim kurması için, onu bir işaret bloğuna çapraz bağlayacak bir işaret komitesine ihtiyacı var..

İşaret Zinciri Komiteleri

Diyagram, üç yuvada olanların birleşik bir tasviridir. Yuva 1’de, bir blok önerilir ve ardından iki doğrulayıcı tarafından onaylanır; Komite A’daki bir onaylayıcı çevrimdışıydı. Yuva 1’deki onaylar ve blok, ağı yayar ve birçok doğrulayıcıya ulaşır. Yuva 2’de, bir blok önerilir ve Komite B’deki bir onaylayıcı onu görmez, bu nedenle İşaret Zinciri kafasının Yuva 1’deki blok olduğunu onaylar. Bu doğrulayıcının Yuva 1’deki çevrimdışı doğrulayıcıdan farklı olduğunu unutmayın.. İşaret Zinciri kafasına onaylama, LMD HAYALET oyu olarak adlandırılır. Yuva 3’te, Komite C’deki tüm doğrulayıcılar LMD GHOST çatal seçim kuralını çalıştırır ve bağımsız olarak aynı kafayı onaylar.

Bir doğrulayıcı, dönem başına yalnızca bir komitede olabilir. Tipik olarak 8.192’den fazla doğrulayıcı vardır: bu, yuva başına birden fazla komite anlamına gelir. Tüm komiteler aynı boyuttadır ve en az 128 doğrulayıcıya sahiptir. Güvenlik olasılıkları 4.096’dan daha az doğrulayıcı olduğunda azalır çünkü komitelerin 128’den az doğrulayıcısı olacaktır..

Komiteler: Dönüm Noktası

Her çağda, doğrulayıcılar bölmeler arasında eşit olarak bölünür ve ardından uygun büyüklükteki komitelere bölünür. Bu yuvadaki tüm doğrulayıcılar Beacon Chain’in başını onaylıyor. Bu yuvadaki komitelerin her biri, belirli bir parçayı çapraz bağlamaya çalışır. Karıştırma algoritması, komite başına en az 128 doğrulayıcı elde etmek için yuva başına komite sayısını artırır veya azaltır.

Örnek olarak, 16.384 doğrulayıcı varsayalım. 512 doğrulayıcı sözde rasgele Yuva 1’e, başka bir 512 de Yuva 2’ye vb. Atanır. Yuva 1 için 512 doğrulayıcı daha sonra dört komiteye bölünür ve sözde rastgele olarak parçalara atanır. 33, 55, 22, 11 numaralı parçaların parça atamaları olduğunu varsayın. 512 doğrulayıcının tümü Slot 1 LMD GHOST oyu verdi. Dört komiteden birindeki 128 doğrulayıcı, Shard 33’ü çapraz bağlamaya çalışır. Başka bir komitede, 128 doğrulayıcı, Shard 55’i çapraz bağlamayı dener. 128 doğrulayıcı, başka bir komitede, Shard 22’yi çapraz bağlamayı dener. Diğer 128 doğrulayıcı, Shard 11’i çapraz bağlamayı dener..

Yuva 2 için işlem tekrar eder. Yuva 2 için 512 doğrulayıcı, dört komiteye bölünmüştür ve sözde rastgele olarak parçalara atanmıştır. 41, 20, 17, 15 numaralı Kırıkların parça atamaları olduğunu varsayın. Yuva 2 için 512 doğrulayıcının tamamı, Yuva 2’deki İşaretçi Zinciri kafasının görüşlerini onaylar. Komiteler, 41, 20, 17, 15 numaralı Kırıkları çapraz bağlamaya çalışır..

Süreç, çağdaki kalan alanlar için tekrar eder. Her doğrulayıcının konuşabildiği, onaylayabildiği ve çapraz bağlayabildiği bir yuva vardır. Çağın sonunda, 16.384 onaylayıcının tümü onaylama ve çapraz bağlantı kurma şansı buldu. Ancak şimdiye kadar, onaylayıcı oyları çağa özgü olmaktan çok yuvaya özgü olmuştur. Bu, daha geniş bir ulusal seçimde oy kullanmaktan ziyade yerel yönetiminize oy vermek gibidir. 16.384 onaylayıcının tamamı aynı konuda oy vermedi. Kontrol noktaları ve kesinlik ile ilgili gelecek bölümler, doğrulayıcıların açıkça konuşacakları yer olduğunda yaptıkları döneme özgü oylamayı açıklar. 16.384 doğrulayıcı, kendilerine atanan yuvalarında, çağın kontrol noktası için de oy kullanır..

İşaret Zinciri Kontrol Noktaları

Kontrol noktası, bir dönemin ilk yuvasındaki bir bloktur. Böyle bir blok yoksa, kontrol noktası önceki en son bloktur. Her dönem için her zaman bir kontrol noktası bloğu vardır. Bir blok, birden çok dönem için kontrol noktası olabilir.

İşaret Zinciri Kontrol NoktalarıDönemlerin 64 yuva içerdiği bir senaryo için kontrol noktaları.

Not Yuva 65 ila Yuva 128 boştur. Epoch 2 kontrol noktası, Yuva 128’deki blok olurdu. Yuva eksik olduğundan, Epoch 2 kontrol noktası, Yuva 64’teki önceki bloktur. Epoch 3 benzerdir: Yuva 192 boş, dolayısıyla Yuva 180’deki önceki blok, Epoch 3 kontrol noktası.

Epoch sınır blokları (EBB), bazı literatürdeki bir terimdir (örneğin Gazlı kağıt, yukarıdaki diyagramın kaynağı) ve kontrol noktaları ile eşanlamlı olarak kabul edilebilirler.

Bir LMD GHOST oyu verirken, bir doğrulayıcı aynı zamanda mevcut çağında hedef adı verilen kontrol noktası için de oy kullanır. Bu oylamaya Casper denir FFG oyu, ve ayrıca kaynak olarak adlandırılan önceki bir kontrol noktası içerir. Diyagramda, Epoch 1’deki bir doğrulayıcı, genesis bloğunun bir kaynak kontrol noktası ve Slot 64’teki bloğun bir hedef kontrol noktası için oy kullandı. Epoch 2’de, aynı doğrulayıcı aynı kontrol noktaları için oy kullandı. Yalnızca bir yuvaya atanan doğrulayıcılar, bu yuva için bir LMD GHOST oyu verir. Ancak, tüm doğrulayıcılar her dönem kontrol noktası için FFG oyları kullandı.

Süper üstünlük

Tarafından yapılan bir oylama Tüm aktif doğrulayıcıların toplam bakiyesinin ⅔’ü, bir üstünlük olarak kabul edilir. Pedagojik olarak, üç aktif doğrulayıcı olduğunu varsayalım: ikisinin 8 ETH dengesi ve 32 ETH dengesi olan tek bir doğrulayıcı. Üstün çoğunluk oyu, tek doğrulayıcının oyunu içermelidir: diğer iki onaylayıcı, tek doğrulayıcıya farklı şekilde oy verebilse de, üstün çoğunluğu oluşturmak için yeterli dengeye sahip değillerdir..

Kesinlik

Bir çağ sona erdiğinde, kontrol noktası bir süper üstünlük elde etmişse, kontrol noktası haklı çıkar..

Bir kontrol noktası B doğrulanırsa ve hemen sonraki çağdaki kontrol noktası doğrulanırsa, o zaman B sonlandırılır. Tipik olarak, bir kontrol noktası 12,8 dakika olmak üzere iki dönemde sonlandırılır..

Ortalama olarak, bir kullanıcı işlemi bir çağın ortasında bir blokta olacaktır. Bir sonraki kontrol noktasına kadar yarım dönem var ve işlemin tamamlanması 2,5 dönem: 16 dakika. Optimal olarak, bir dönemin 22. dilimine ⅔’den fazla onay dahil edilmiş olacaktır. Bu nedenle, işlemin kesinliği ortalama 14 dakikadır (16 + 32 + 22 slot). Blok teyitleri bir bloğun tasdiklerinden, gerekçelendirilmesinden nihailiğine kadar ortaya çıkar. Kullanım senaryoları, kesinliğe ihtiyaç duyup duymadıklarına veya daha önceki bir güvenlik eşiğinin yeterli olup olmadığına karar verebilir.

İşaretçi Zinciri Gerekçesi ve SonlandırılmasıBir kontrol noktasının gerekçelendirilmesine (Yuva 64) ve önceki bir kontrol noktasının (Yuva 32) sonlandırılmasına bir örnek.

İşaretçi Zincir Başlığında Ne Oldu?

Yuva 96’daki epoch sınır bloğu önerilmiştir ve Epoch 2 kontrol noktası için tasdikler içerir. Epoch 2 kontrol noktası için doğrulama sayısı artık ⅔ süper büyüklüğe ulaştı. Bu, Epoch 2 kontrol noktasının gerekçelendirilmesine ve dolayısıyla önceden gerekçelendirilmiş Epoch 1 kontrol noktasının kesinliğine neden olur. Yuva 32’nin kesinliği, ondan önceki tüm blokların derhal kesinliğine neden olur. Bir kontrol noktasını sonlandırırken, sonlandırılabilecek blok sayısında bir sınır yoktur. Kesinlik yalnızca çağ sınırlarında hesaplansa da, aşağıdaki alternatif anlatılarda “Başlangıçtan başa ne olmuş olabilir” de açıklandığı gibi her blokta kanıtlar toplanır..

Yuva 1’den Yuva 32’ye işaret bloklarında bulunan tüm çapraz bağlantılar, parça zincirlerinin kesinliğine yol açacaktır. Başka bir deyişle, bir parça bloğu, nihai hale getirilmiş bir işaret bloğuna çapraz bağlandığında sonlandırılır. Bir çapraz bağlantı kendi başına bir parça bloğunu sonlandırmak için yetersizdir, ancak parça zincirinin çatal seçimine katkıda bulunur.

Genesis’ten Başa Neler Olabilirdi?

Aynı örnekle, işte doğuştan gözlemlenebilecek bir hikaye. Yuva 1’den Yuva 63’e kadar tüm teklif verenler bir blok önerir ve bunlar zincir üzerinde görünür. Epoch 1’deki her blokla, kontrol noktası (Yuva 32’deki blok), doğrulayıcıların% 55’inden onaylar toplar. Yuva 64’teki blok önerilmiştir ve Epoch 1 kontrol noktası için tasdikler içerir. Şimdi, doğrulayıcıların% 70’i Epoch 1 kontrol noktasını onayladı: bu, gerekçelendirilmesine neden oluyor. Epoch 2 kontrol noktası (Yuva 64), Epoch 2 boyunca onayları biriktirir, ancak ⅔ süper büyüklüğe ulaşmaz. Yuva 96’daki blok önerilmiştir ve Epoch 2 kontrol noktası için tasdikler içerir. Bu, ⅔ süper büyüklüğe ulaşmaya ve Epoch 2 kontrol noktasının gerekçelendirilmesine yol açar. Epoch 2 kontrol noktasının gerekçelendirilmesi, Epoch 1 kontrol noktasını ve önceki tüm blokları sonlandırır.

İşte başka bir olası senaryo. Sadece 1. Döneme kadar düşünün. 1. Epoch’taki kontrol noktası, Epoch 2’deki kontrol noktası önerilmeden önce bir ⅔ üstünlük elde edebilirdi. Örneğin, Slot 32’den Slot 54’e bloklar önerildiği için, kontrol noktasını (Slot 32) doğrulamak için kanıtlar ⅔ süper büyüklüğüne ulaşmış olabilir. Bu durumda, kontrol noktası 2. Epoch’tan önce gerekçelendirilmiş olurdu. Bir kontrol noktası mevcut çağında gerekçelendirilebilir, ancak sonlandırılması en azından ondan sonraki dönemi gerektirir..

Bir bloğun gerekçelendirilmesi bazen bir bloğu iki veya daha fazla dönem önce sonlandırabilir. Gasper gazetesi bu vakaları tartışıyor. Yalnızca istisnai yüksek gecikme süreleri, ağ bölümleri veya güçlü saldırılarda beklenirler..

Kesinlik, Ethereum’un blok zincirindeki parçaların ve tarafların işlemlerle ilgili garantilere sahip olması için gereklidir. Kesinlik, çapraz parça iletişimiyle karmaşıklığı azaltır. Kesinlik olmadan, parçalar içinde ve arasında işlemlerin kademeli olarak geri alınması yıkıcı olabilir ve parçalama avantajlarını geçersiz kılabilir..

Onaylar: Daha Yakından Bir Bakış

Bir tasdik, hem bir LMD GHOST oyu hem de bir FFG oyu içerir. Optimal olarak, tüm doğrulayıcılar her dönem için bir tasdik sunar. Bir tasdikin zincir üzerinde dahil edilmesi için 32 yuva şansı vardır. Bu, bir doğrulayıcının tek bir çağda zincir üzerinde bulunan iki tasdikine sahip olabileceği anlamına gelir. Doğrulayıcılar, onayları zincir üzerinde atanmış yuvalarına dahil edildiğinde en çok ödüllendirilir; daha sonra dahil olma, çürüyen bir ödüldür. Doğrulayıcılara hazırlanmaları için zaman vermek üzere, komitelere bir dönem önceden atanırlar. Teklif sahipleri, yalnızca dönem başladığında alanlara atanır. Her şeye rağmen, gizli lider seçimi araştırma, teklif sahiplerine saldırıları veya rüşvet verilmesini azaltmayı amaçlamaktadır.

Komiteler, her onaylayandan imzaların tek bir toplu imzada birleştirilmesinin teknik optimizasyonuna izin verir. Aynı komitedeki onaylayıcılar aynı LMD GHOST ve FFG oylarını verdiğinde, imzaları toplanabilir.

İşaretçi Zinciri Doğrulayıcı Ödülleri ve Cezaları

Çok derinlemesine geçmeden, doğrulayıcı teşvikleriyle ilgili altı konuyu tartışacağız:

 1. onaylayan ödülleri
 2. onaylayan cezaları
 3. Staker’lar için tipik dezavantaj riski
 4. eğik çizgiler ve ihbar ödülleri
 5. teklif veren ödülleri
 6. hareketsizlik cezası

Doğrulayıcılar, diğer doğrulayıcıların çoğunun hemfikir olduğu onayları (LMD GHOST ve FFG oyları) yaptıklarında ödüllendirilir. Eth2 Aşama 1’de, doğrulayıcılar çapraz bağlantılar için de ödüller alacak. Bloklar kesinleştiğinde ödüller katılaşır.

Diğer taraftan, doğrulayıcılar, onaylamadıkları veya kesinleşmeyen bir bloğu onayladıkları için cezalandırılırlar..

Daha az yaygın olan cezaları ve ödülleri özetlemeden önce, bir staker olmanın olumsuz yan riskini bilmek isteyebilirsiniz. Ne kadar ETH kaybedebileceğinizden endişe duyan bir kişi olarak, bu ne kadar kazanabileceğinizin bir aynasıdır. Bir doğrulayıcı, ödüllerde yılda% 10 kazanmaya devam ederse, (dürüst) bir onaylayıcı, mümkün olan en kötü işi yaparsa% 10 kaybedecek demektir. Örneğin, her zaman çevrimdışı olan veya her zaman kesinleşmeyen blokları oylayan bir doğrulayıcı, kesinleşmiş dakik tasdikler yaptığı için bir doğrulayıcının ödüllendirileceği miktarı cezalandıracaktır..

Slashingler, 0,5 ETH’den bir doğrulayıcının hissesinin tamamına kadar değişen cezalardır. Bir taahhütte bulunmak için kesilebilir suç bir doğrulayıcı bakiyesinin en az 1 / 32’sini kaybeder ve devre dışı bırakılır. Doğrulayıcı 8.192 dönem boyunca çevrimdışıymış gibi cezalandırılır. Protokol ayrıca aynı anda kaç başkasının kesildiğine bağlı olarak ek bir ceza da getirir. Ek cezanın temel formülü şudur: validator_balance * 3 * fraction_of_validators_slashed. Bunun bir sonucu olarak, tüm doğrulayıcıların’ü kesilebilir bir suç işledikleri takdirde, tüm dengelerini kaybederler. Kesilebilir bir ihlali bildiren doğrulayıcı, ihbarcının ödülünü alır.

Kesinleşen blok teklif edenler, büyük bir ödül alırlar. Sürekli olarak çevrimiçi olan ve iyi bir iş çıkaran doğrulayıcılar, blok teklifleri için toplam ödüllerinde ~ 1/8 oranında artış sağlar. Bir kesme gerçekleştiğinde, teklif verenler, bir bloğa bölen delilleri dahil ettikleri için küçük bir ödül de alırlar. Eth2 Aşama 0’da, ihbarcının tüm ödülü aslında teklif verene gider.

Ethereum 2.0, birçok mekanizmaya sahip bir sistemdir ve bazıları genel etkileriyle daha çok takdir edilebilir. Tasarlanan ödüller ve cezalar, hareketsizlik cezası. Temel olarak, kesinlikten bu yana dörtten fazla dönem olmuşsa, tüm doğrulayıcılar, bir kontrol noktası tamamlanana kadar ikinci dereceden artan bir hareketsizlik cezasına maruz kalır. Hareketsizlik cezası bu tür bir sonucu garanti eder: Doğrulayıcıların% 50’si çevrimdışıysa, bloklar 21 gün sonra tekrar sona ermeye başlayacaktır..

Kesilebilir Suçlar

Doğrulayıcılar için üç kesme koşulu vardır. Çifte teklif, FFG çifte oy ve FFG çevre oyu olarak tanımlanabilirler. Bir LMD GHOST oyu kesilemez.

Bir çifte teklif atanmış alan için birden fazla blok öneren bir teklifçidir.

Bir çift ​​oy aynı hedef için 2 FFG oyu veren, ancak farklı bir kaynak olan bir doğrulayıcıdır.

Bir çevreleyen oy önceki bir FFG oylamasını çevreleyen veya çevreleyen bir FFG oyu veren bir doğrulayıcıdır. İşte bir doğrulayıcının Epoch 5’te bir kaynak 32 ve Yuva 128 hedefi ile bir FFG oyu yaptığı bir senaryoya dayalı iki örnek:

 • Epoch 6’da bir Slot 64 kaynağı ve Slot 96 hedefi olan bir FFG oyu, bir FFG oyu olacaktır. ile çevrili Epoch 5 oyları.
 • 6. Epoch’ta Yuva 0 kaynağı ve Yuva 160 hedefi ile bir FFG oyu çevrelemek Epoch 5’teki FFG oyları.

Epoch 6’da Slot 128 hedefine sahip bir FFG oyu, kaynak Slot 32 olmadıkça çift oy olur ve kesilebilir. Aynı FFG oyları kesilemez..

Aynı kaynağa sahip iki FFG oyu asla bölünemez. Bu canlılık için önemlidir. Örneğin, her biri doğrulayıcı bakiyelerinin yaklaşık% 50’si ile desteklenen iki çatal varsa, protokolün doğrulayıcıları aynı kaynak ve farklı bir hedefle oylayarak çatal değiştirmeye teşvik etmesi (cezalandırmaması) gerekir. Doğrulayıcılar, bir çıkmaz yerine, çatallar arasında güvenli bir şekilde geçiş yaparak  üstünlük.

Bir ihbarcı doğrulayıcının, başka bir doğrulayıcının kesilmesi gerektiğini kanıtlamak için çelişen oyları dahil etmesi gerekir. Geniş bir geçmişte çelişkili bir oyu verimli bir şekilde bulmak, bir algoritma ve veri yapıları sorunudur. kesme dedektörü açık mühendislik mücadelesi katkıda bulunanlar arıyor.

Doğrulayıcı, kesilmekten kaçınmak için tam kontrole sahiptir: yalnızca neyi imzaladığını hatırlaması gerekir. Dürüst bir doğrulayıcı, diğer doğrulayıcıların eylemleriyle kesilemez. Doğrulayıcı, çelişkili bir tasdik veya öneri imzalamadığı sürece, doğrulayıcı kesilemez.

Doğrulayıcı istemci, daha iyi çalışma süresi, güven ve Hizmet Reddi koruması gibi faktörler için birden çok işaretçi düğümü kullanabilir. Bu kurulumlarda veya bir yedek doğrulayıcı istemcisinin kullanıldığı yerlerde, kullanıcıların doğrulayıcının çakışan mesajları imzalamamasına dikkat etmesi gerekir..

İşaretçi Zinciri Doğrulayıcı Etkinleştirme ve Yaşam Döngüsü

Her doğrulayıcının etkinleştirilmesi için 32 ETH dengesi gerekir. Ethereum ana ağındaki bir depozito sözleşmesine 32 ETH yatıran bir kullanıcı, bir doğrulayıcıyı etkinleştirecek.

İşaret Zinciri, bakiyesi 16 ETH’ye ulaşan tüm doğrulayıcılardan çıkar (devre dışı bırakır); Staker’lar kalan doğrulayıcı bakiyesini çekebilir ancak eth2 Aşama 0’da çekemez.

Doğrulayıcılar, yaklaşık 9 gün olmak üzere 2.048 dönem boyunca hizmet verdikten sonra da gönüllü olarak çıkabilirler. Çıkarken, stake sahiplerinin hisselerini çekebilmesi için dört dönemlik bir gecikme vardır. Dört dönem içinde, bir doğrulayıcı hala yakalanabilir ve kesilebilir. Dürüst bir doğrulayıcının bakiyesi yaklaşık 27 saat içinde geri çekilebilir. Ancak bir doğrulayıcı kesilirse, stake edenin geri çekilebilmesi için 8.192 devir (yaklaşık 36 gün) beklemesi gerekir..  

Diğer teknik detaylar şurada açıklanmıştır: Ethereum 2.0 faz 0 doğrulayıcı yaşam döngüsü hakkında bir not bu akış şeması dahil:

İşaretçi Zinciri Doğrulayıcı Yaşam Döngüsü 1

Doğrulayıcı kümesindeki büyük değişiklikleri kısa bir süre içinde önlemek için, bir dönem içinde kaç doğrulayıcının etkinleştirilebileceğini veya çıkılabileceğini sınırlayan mekanizmalar vardır. Örneğin, bunlar sisteme saldırmak için birçok doğrulayıcının hızlı bir şekilde etkinleştirilmesini zorlaştırır..

İşaret Zinciri, doğrulayıcı terazilerinden daha az sıklıkla değişen ve teknik optimizasyonları mümkün kılan daha derin bir etkin denge kavramı kullanır..

Sarma

Her çağda, doğrulayıcılar bölmeler arasında eşit olarak bölünür ve ardından uygun büyüklükteki komitelere bölünür. Doğrulayıcılar yalnızca bir yuvada ve bir komitede olabilir. Toplu olarak:

 • bir çağdaki tüm doğrulayıcılar aynı kontrol noktasını sonlandırmaya çalışır: FFG oyu
 • bir slot girişimi için atanan tüm onaylayıcılar aynı Beacon Chain başkanına oy verme girişiminde bulunur: LMD GHOST oyu
 • Bir komiteye atanan tüm doğrulayıcılar, belirli bir parçayı çapraz bağlamayı dener

Optimal davranış, doğrulayıcıları en çok ödüllendirir.

İşaret Zincirinin aktivasyonu, oluşum aşamasında en az 16.384 doğrulayıcı gerektirir. Doğrulayıcıların sayısı, eğik çizgilerle veya gönüllü çıkışlarla azalabilir veya stake’ler daha fazla etkinleştirebilir. Sistem eth2 Aşama 1 ve ötesine yükseldikçe daha fazla doğrulayıcı beklenmektedir. Beacon Chain, 64 çapraz bağlantı içeren bloklara sahip olmak için en az 262.144 doğrulayıcıya (sekiz milyondan fazla ETH stake edilmiş) ihtiyaç duyar..

Dünya daha önce merkezi olmayan sistemler ve uygulamalar için ölçeklenebilir bir platforma hiç sahip olmamıştı. Daha derine dalmak için ilham alıyorsanız, yetkili referanslar Ethereum 2.0 Özellikler.  İşaret Zinciri özelliklerini, diğer temel kaynaklara bağlantıları ve ödüllerle ilgili sorunları içerir. Şu anda en acil ihtiyaç Eşler Arası Ağ İletişimi. Başkalarına katkıda bulunun veya başkalarına yönlendirin zorluklar, ethresear.ch veya Ethereum Magician’ın forumunu ziyaret edin ve tarih yazmanın bir parçası olun!

ConsenSys haber bültenine abone olun

En son Ethereum 2.0 haberlerini ve açıklayıcıları doğrudan gelen kutunuza alın. Abone ol Ethereum 2.0 Haber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve ÇalıştırılırWeb semineri

Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Kendi Ethereum API'nizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?Web semineri

Kendi Ethereum API’nizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Sosyal Simge Nasıl OluşturulurWeb semineri

Sosyal Simge Nasıl Oluşturulur

Akıllı Sözleşme Geliştirmede Güvenlik Araçlarını KullanmaWeb semineri

Akıllı Sözleşme Geliştirmede Güvenlik Araçlarını Kullanma

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me