blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Ethereum 2.0 Nedir?

2020’de piyasaya sürülmesi beklenen Ethereum 2.0, Ethereum genel ana ağına uzun zamandır beklenen bir yükseltmeyi işaret ediyor. Ne hakkında olduğunu öğrenin ve bir sonraki geliştirme aşamasına hazırlanın. Yazan Everett MuzzyMayıs 12, 2020Yayınlandı 12 Mayıs 2020

ethereum 2 kahramanı nedir


Ethereum 2.0 (Eth2), performansını artırarak Ethereum’un kullanımını ve benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmış, mevcut Ethereum genel ana ağına yapılan büyük bir yükseltmedir..

Ethereum 2.0 Tarihi

Ethereum 2.0, Ethereum topluluğunda yeni bir fikir değil. Ethereum’un temel fikir birliği mekanizmasında bir Proof of Work blok zincirinin kısıtlamalarına yönelik bir değişiklik blok zincirinin oluşumundan bu yana var olmuştur. Ethereum 2.0, Temmuz 2015’te ana ağ Frontier lansmanının ardından Ethereum ana ağına planlanan birçok yükseltmenin hemen ardından geldi:

  • Homestead, Mart 2016
  • Metropolis: Bizans, Ekim 2017
  • Metropolis: İstanbul, Şubat 2019
  • İstanbul, Aralık 2019

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, özellikle bir Teminat Kanıtı ağı mevcut Çalışma Kanıtı mimarisinden uzaklaştıran fikir birliği mekanizması.

Ethereum yükseltmelerinin tarihi hakkında daha fazla ayrıntı için Ethereum’un Kısa Tarihi’ni okuyun..

Teminat Kanıtı

Proof of Stake (PoS), Ethereum 2.0’daki en önemli değişikliktir, çünkü blok zincirini doğrulamak için kripto-ekonomik teşvik yapısını yeniden düzenler. Ethereum’un mevcut mimarisi bir Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizması ile korunmaktadır. Proof of Work’ün bileşenleri blockchain topluluğu tarafından iyi bilinir: Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve daha fazlası dahil olmak üzere bugüne kadar en çok kullanılan blok zincirleri için kullanılan mimaridir. Proof of Work’te madenciler, bir yarışmada karmaşık matematik problemlerini çözmek için düğümleri çalıştırır ve hesaplama enerjisi harcarlar.. 

Madencilerin donanımı çalıştırmak ve PoW zincirlerinde elektrik harcamak için ihtiyaç duyduğu zaman ve para, bir bloğu başarılı bir şekilde çıkaran madencilere dağıtılan blok ödülleri ile doğrulanır. PoW zincirleri son derece güvenlidir; Bir bireyin Bitcoin veya Ethereum gibi iyi kurulmuş bir PoW blok zincirini tehlikeye atması için gereken birleşik hesaplama gücü, olağanüstü miktarda paraya mal olacak ve var olmayabilir bile.

Son derece güvenli olmasına rağmen, PoW blok zincirleri ölçeklenebilirlik ve erişilebilirlik sorunlarından muzdariptir. 

Ölçeklenebilirlik: Her blok sıralı olarak çıkarıldığından ve her bloğa kaydedilebilecek sınırlı miktarda veri olduğundan (blok boyutu olarak bilinen bir ölçüm), Ethereum belirli bir süre içinde yalnızca sınırlı miktarda bilgiyi işleyebilir. Bekleyen işlemlerin sayısı bir bloğun sığabileceğini aşarsa, kalan işlemlerin bir sonraki bloğu beklemesi gerekir ve bu böyle devam eder. Bu ölçeklenebilirlik sorunu, PoS ağında parçalama [aşağıya bakın] uygulanarak çözülecektir..

Ulaşılabilirlik: PoW madencileri, son on yılda tanık olduğumuz merkezi olmayan teknolojilerdeki artışın yaratılması ve sürdürülmesi için temel olmuştur. PoW blok zincirleri işlevsel olsa da, madenci olmanın önündeki engeller oldukça yüksektir. Bir kişi gerekli tüm donanımı satın almalı ve kurmalıdır. Blok ödüllerinden kayda değer getiri elde etmek için, bu kişinin muhtemelen daha düşük elektrik maliyetleri olan bir bölgede yaşaması gerekir..

Daha derin bir başka seviye, elektrik maliyetleri genellikle işletmeler ve şirketler için azalır; bu, maksimum karlılık arayan bir madencinin de bir şirket kurması ve çabalarını haklı çıkarmak için yeterli madencilik donanımı satın alması gerektiği anlamına gelir. En büyük madencilik şirketlerinden birkaçı, normal blok zinciri kullanıcılarının çoğunu ağın bakımına fiilen katılmaktan geride bırakarak madencilerin merkezileşmesine yol açıyor. Ethereum 2.0’da hedeflerden biri, PoS’un daha fazla bireysel doğrulayıcının katılması için oyun alanını düzleştirmesi ve ağın gerçeğini sürdürme konusunda paylaşılan bir getiri kazanmasıdır.. 

consensys pleksus simgesi yuvarlak Ethereum 2.0 SSS sayfasını ziyaret edin SSS bölümünü okuyun

Proof of Stake, PoW’nin iki ana bileşeninin (madenciler & elektrik) doğrulayıcılar ve Ethereum 2.0 üzerindeki hisseler. Genel olarak, doğrulayıcılar, ağın üzerinde anlaşılan durumunu koruyan ve bir sonraki veri bloğunu rastgele seçtiği için ödül alan bireyler olarak madencilerin yerini alır. Madencilerin blokları onaylamak için elektrik yakarak fiziksel enerji (hash power olarak adlandırılır) harcadıkları PoW’dan farklı olarak, bir PoS sistemindeki doğrulayıcılar “oyunda deri” olarak 32 ETH taahhüt eder. 

Ethereum 2.0’da doğrulayıcılar, fonları resmi mevduat sözleşmesi Ethereum Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Doğrulayıcılar, Ethereum 2.0 istemci yazılımını indirip çalıştıracaktır. İstemci yazılımını çalıştırırken, Ethereum 2.0 blok zincirindeki blokları önermek ve onaylamak için rastgele seçilecekler. Blokları doğru bir şekilde öneren ve onaylayan onaylayıcılar, hisselerinin bir yüzdesi olarak ETH ödülü alacaklardır..

Ethereum Vakfı Eth2 mevduat sözleşmesi: https://github.com/ethereum/eth2.0-specs/tree/dev/deposit_contract

Ethereum 2.0’da, bir doğrulayıcı çevrimiçi kalamaz ve hesaplama sorumluluklarındaki payını yerine getiremezse, doğrulayıcıları olabildiğince tutarlı bir şekilde çevrimiçi kalmaya teşvik etmek için blok ödülleri kısmen azalacaktır. Bir doğrulayıcı kötü niyetli bir şekilde ağın güvenliğini ihlal etmeye çalışırsa (yani, yanlış veri geçmişini onaylarsa), 32 stake edilmiş ETH’sinin tamamı veya bir kısmı kesilecektir..

Kötü niyetli kişilere karşı kripto-ekonomik teşvikler bir PoS ağında daha güçlüdür. PoW’da, başarısız bir saldırının ekonomik riski, gerekli hash gücünü elde etmek için elektrik maliyetine eşitken, PoS’de bir saldırı başlatma maliyeti, stake edilen ETH miktarına eşittir ve dolayısıyla ceza da öyledir. Daha soyut elektrik maliyetine kıyasla, bir bireyin bir saldırı başlatmak için stake edilmiş kripto biçiminde parayı doğrudan riske atma şansı daha yüksektir. Başarısız bir PoW saldırısı elektrik maliyetlerinin kaybına neden olurken, bir doğrulayıcının hissesini düşürmek, başarısız bir saldırıda bir madencinin tüm PoW sunucu çiftliğini yakması PoS’ye eşdeğerdir. Kısacası, ağın çıkarına en uygun şekilde hareket etmeye yönelik ekonomik teşvik daha güçlüdür.

Doğrulayıcı olmak, madenci olmaktan daha düşük bir engele sahip olsa da, donanım maliyetlerinin ortadan kalkması nedeniyle, gerçek şu ki, çoğu insan 32 ETH’ye sahip değil veya yaklaşık 6.000 $ (~ 190 $ / ETH) Bu yazının). Dahası, bir müşteriyi kesinti süresi ve potansiyel fon kesintisi riski olmadan çalıştıracak ve yönetecek kadar teknik bilgi birikimine sahip ilgili kişilerin sayısı yaygın olarak bilinmemektedir.

Şu anda Eth2’de beklenen giriş engellerine yönelik iki çözüm var. Kendi müşterisini yönetme konusundaki teknik bilginin üstesinden gelmek için şirketler, küçük bir ücret karşılığında 32 ETH hissesi alan bir birey için müşteri operasyonunu yönetecekleri stake hizmetleri sunmaya başlıyorlar. Bir ETH sahibi yalnızca 32 ETH’den daha az hisseye sahip olmak istiyorsa veya yapabiliyorsa, gerekli 32 ETH’ye ulaşmak için fonlarının diğerlerinin havuzuyla birleştirildiği bir stake havuzuna katılabilir. Öyleyse ödülleri toplam katkısıyla orantılı olacaktır..

Proof of Stake, Ethereum 2.0’ın Aşama 0 olarak bilinen yükseltmesinin ilk aşamasında başlatılacak..

consensys pleksus simgesi yuvarlak Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporunu İndirin İndir

Aşama 0

Eth2, 2020’de Aşama 0’dan başlayarak aşamalar halinde yayılacak. Aşama 0, Ethereum 2.0 ağının işaret zincirini başlatacak. İşaret zinciri, Proof of Stake’i uygulayacak ve Ethereum 2.0’da blokların varlığını doğrulamaya başlayacak olan doğrulayıcıların kaydını yönetecek.. 

İşaret zincirinin başlangıç ​​bloğunu başlatması için, en az 524.288 ETH’nin ağda stake edilmesi ve minimum 16.384 doğrulayıcıya bölünmesi gerekir (bu sayılara yeterli güvenlik ve ademi merkeziyet sağlamak için karar verilmiştir). Stake etme ödülleri, bu eşiğe ulaşılana kadar dağıtılmayacaktır; bu, kısmen, 0. aşamadaki ilk katılımcılar arasında bazı özgecil davranışlara ihtiyaç duyulmasının nedenidir. [ETH sahiplerinin, ETH’lerini alıp almamaya karar verirken ne düşündükleri hakkında bir rapor için ConsenSys Codefi Ethereum 2.0 Staking Raporuna bakın].

İşaret zinciri canlı hale geldikçe ve Proof of Stake uygulandıkça, orijinal Ethereum PoW blok zinciri var olmaya devam edecek. Aslında işaret zinciri, Faz 0’daki Ethereum kullanıcılarının çoğu için özellikle yararlı olmayacaktır; işlemleri işleyemeyecek, akıllı sözleşmeler gerçekleştiremeyecek veya dapp’leri barındıramayacaktır. Bu, tasarım gereğidir, Proof of Stake’in dapps ve kullanıcılar günlük olarak milyonlarca işlem yapmaya başlamadan önce canlı, işleyen bir ağ olarak önemli testlerden geçmesini sağlar. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinin mevcut Ethereum ekosistemini bozmamasını sağlamak için, bu nedenle, orijinal Ethereum 1.0 blok zinciri paralel olarak çalışmaya devam edecek ve Aşama 0’da yükseltmeleri alacak. Ethereum ağı.

Faz 1

Aşama 1 için henüz kesin bir başlangıç ​​tarihi yok, ancak Aşama 0’da işaret zincirinin başlatılmasını takip eden yıl içinde bekleniyor. Aşama 1’deki birincil iyileştirme, bu makalenin önceki bölümlerinde bahsedilen ölçeklenebilirlik çözümü olan parça zincirlerinin uygulanmasıdır. . Ethereum 2.0 için, parçalama, Ethereum blok zincirinin birbirine paralel çalışan ve sorunsuz bir şekilde birlikte çalışan 64 ayrı zincire (parça zincirleri olarak adlandırılır) bölünmesiyle sonuçlanacaktır. Sharding, Ethereum’un aynı anda birden fazla işlemi işlemesine izin vererek ölçeklenebilirliği ele alıyor: teorik olarak, bir seferde 64 blok.

Şu anda, Ethereum (ve diğer PoW zincirleri) bir seferde yalnızca bir ardışık bloğu işleyebilir, yani işlemlerin bir yedeklemesi varsa, bu işlemler aşağıda onaylanmadan önce bir bloğun işlenmesini beklemelidir. . Birbirleriyle birlikte çalışan düzinelerce eşzamanlı zincir sayesinde, veri yükü, eşzamanlı olarak işlenen bloklara yayılabilir.

Aşama 1.5

Aşama 1’deki önemli bir an, orijinal PoW Ethereum blok zincirinin yeni PoS zinciriyle birleştirilmesidir. Bu an, Ethereum topluluğunda Aşama 1.5 olarak anılıyor. Spesifik olarak, PoW Ethereum blok zinciri Ethereum 2.0’a getirilecek ve işaret zincirinin yanında 64 parça zincirinden biri olarak var olacak, yani süreklilikte veya veri geçmişinde herhangi bir kesinti olmayacak..

Bu aynı zamanda, ETH sahiplerinin Ethereum 1.0 ve 2.0 arasında herhangi bir token transferine veya takas işlemine girmek zorunda kalmayacağı anlamına gelir; daha ziyade, ETH’lerini Ethereum 2.0’da sorunsuz bir şekilde kullanabilecekler, kendi uçlarında herhangi bir ekstra çalışma veya ETH’lerinin modası geçmiş olma riski olmadan. Orijinal PoW zincirinin geçmişi hala var olacak olsa da, artık sürdürülmesi için PoW fikir birliği mekanizmasına ihtiyaç duymayacaktır; Ethereum 2.0’daki diğer herhangi bir PoS parçası gibi çalışacak.

Faz 2

Aşama 2 şu anda Aşama 0 veya Aşama 1’den daha az tanımlanmıştır. Bununla birlikte, hem Proof of Stake hem de sharding başarıyla uygulandığında, Aşama 2’nin diğer şeylerin yanı sıra ether hesapları, işlemleri, transferleri ve para çekme işlemlerini mümkün kılacağını biliyoruz. ve akıllı sözleşme yürütme.

2. Aşamanın Ötesi

Ethereum blok zinciri, Faz 2’den sonraki evrimi ile yapılmayacak. 2. Aşamayı takip eden yıllarda, Ethereum ağının erişimini ve işlevselliğini artırmak için daha fazla fırsat olacak. Ethereum’un uzun vadeli geleceğinin nasıl görüneceğine dair bir fikir edinmek için, Vitalik Buterin’in gönderisi Ethereum’un yol haritası hakkında.

Ethereum 1.x

Yukarıda belirtilmiş olsa da, Ethereum 2.0’ın 2. Aşamaya kadar tam olarak işlevsel olmasının beklenmediğini tekrar vurgulamakta fayda var. Bu süre zarfında, blockchain ekosistemi büyümeye devam edecek ve Ethereum’un geliştiricilerin ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekecek, dapp binalar, işletmeler, hükümetler ve daha fazlası. Bu nedenle, Ethereum PoW zinciri, en azından 1. Aşama kadar, konuşma dilinde Ethereum 1.x olarak anılan bir biçimde var olmaya devam edecektir. Geliştiriciler, Ethereum 2.0’ın geleceği inşa edilirken bile Ethereum 1.x’i iyileştirmeye kararlı olacaklar..

Sonuç

Ethereum 2.0 uzun zamandır bekleniyordu ve blockchain ekosisteminde çok tartışıldı. Proof of Stake ve sharding, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve erişilebilirlik için önemli iyileştirmeler sağlayacaktır. ETH sahipleri için Ethereum 2.0, ağı sürdürmek için yeni bir katılım ve ödül alma fırsatı sunar. 32 ETH ile kendi doğrulayıcılarını çalıştırmak isteyenler, 32 ETH’lerini yatırmak için üçüncü taraf bir sağlayıcı kullanmak veya fonlarını başkalarıyla birleştirmek isteyenler için Ethereum ekosistemi, ConsenSys de dahil olmak üzere bir dizi ürün ve çözüme ev sahipliği yapacak. PegaSys ve Codefi ekipleri.

Eksiksiz bir Eth2 SSS kütüphanesi, kaynakları, ürünleri ve raporları için Ethereum 2.0 Bilgi Tabanımızı keşfedin.

ConsenSys haber bültenine abone olun

Ethereum blok zincirinin bir sonraki aşamasıyla güncel kalın. Abone ol

Mally Anderson, Ben Edgington ve James Beck sayesinde.

 

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me