blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Ethereum’un Kısa Tarihi

Ethereum’un geçmişindeki yükseltmelere ve sert çatallara genel bakış, ileride ne olduğuna bir göz atarak. By ConsenSysMayıs 13, 2019Yayınlandı 13 Mayıs 2019

kısa tarih ethereum


Kuşbakışı bakıldığında, blockchain teknolojisi uzun zamandır ortalıkta yok. Temel kavramlar (kriptografi, ademi merkeziyetçilik, eşler arası ağ oluşturma) & İşlem) onlarca yıldır üzerinde çalışıldı, Bitcoin’in 2008’de piyasaya sürülmesine kadar, tüm bu bileşenlerin işlevsel bir ürün oluşturmak için bir araya geldiği güvenle görülemiyor. Ethereum özellikle 2015’ten beri kullanılabilir, halka açık formatta. Öngörülen evriminin tarihleri ​​ve detayları değişmiş olsa da, Ethereum iyileştirilmiş kullanılabilirlik, güvenlik, işlevsellik ve ademi merkeziyet sağlamak için protokolü sürekli olarak yükseltme planına bağlı kaldı..

Konstantinopolis’in Şubat ayındaki son güncellemesiyle, Ethereum, “Ethereum 1.x” dahil olmak üzere bir dizi sert çatal ve yükseltme aşamasından ulaşılacak olan Serenity’nin (Ethereum 2.0 olarak da bilinir) zirvesindedir. Bununla birlikte, nereye gittiğimizi anlamak için, nereden geldiğimize bakmalı ve nereden geldiğimizi anlamalıyız. Bu zaman çizelgesi, Ethereum’un bir sonraki evrim aşamasına hazırlık aşamasında önemli (planlanmamış) sert çatallarının ve yükseltmelerinin geçmişine bakar..

Olimpiyat | 9 Mayıs 2015

Ethereum blok zinciri Temmuz 2015’te halka açık bir şekilde ortaya çıktı. Ancak ondan önceki adım Olimpiyattı – açık testnet kavramının dokuzuncu ve son kanıtı, geliştiriciler tarafından Ethereum blok zincirinin piyasaya sürüldüğünde nasıl görüneceğini keşfetmek için mevcut. Vitalik duyurdu Ağ üzerinde stres testi yaparak zamanlarını harcayan geliştiricilere toplam 25.000 ETH ödülü. Talep açıktı: protokolün yüksek trafiği nasıl idare edeceğine dair içgörü sağlamak için ağı aşırı yüklemeye çalışın ve “durumla çılgın şeyler” yapın. Geliştiricilere test etmeleri için dört kategori verildi: İşlem Etkinliği, Sanal Makine Kullanımı, Madencilik Hüneri ve Genel Ceza.

Sınır | 30 Temmuz 2015

Birkaç aylık stres testinden sonra, Ethereum ağı resmi genel ana ağ lansmanı için hazırdı. 30 Temmuz’da Ethereum’un oluşum bloğu ortaya çıktı ve topluluk büyümeye başladı. Frontier lansmanından birkaç ay önce, Vinay Gupta bir not yayınladı Ethereum’un başlatma süreci hakkında. Paragrafların ortasında potansiyel kullanıcılar için uyarılar var. Frontier, Ethereum’un “en çıplak haliyle” olduğunu ve geliştiricilerin dikkatli olması gerektiğini iddia etti. Frontier lansmanından sadece günler önce, Stephen Taul yankılandı Gupta’nın geliştiricilere uyarısı: “American Frontier sırasındaki meslektaşları gibi, bu yerleşimcilere büyük fırsatlar sunulacak, ancak aynı zamanda birçok tehlikeyle de karşılaşacaklar.”

Frontier protokolü bir dizi önemli özellik içeriyordu:

  • Blok Ödülü: Madenciler, Ethereum blok zincirinde başarılı bir şekilde bir blok oluşturduklarında, ETH’de bir ödül alırlar. Frontier, blok başına 5 ETH blok ödülüyle başlatıldı.
  • Gaz: Frontier’in varlığının ilk birkaç gününde, blok başına gaz limiti 5000 gaz olarak kodlanmıştı. Temel olarak bu, ağda hiçbir şeyin olmayacağı anlamına geliyordu. Bu, madencilerin Ethereum’daki işlemlerine başlamasına ve erken benimseyenlerin müşterilerini kurmasına izin vermek için birkaç günlük tampon süresi vermek için bilinçli olarak uygulandı. Birkaç gün sonra, gaz limiti otomatik olarak kaldırıldı ve ağ, gerektiği gibi işlemleri ve akıllı sözleşmeleri idare edebilecek hale geldi..
  • Kanarya Sözleşmeleri: Kullanıcılara belirli bir zincirin kötü veya savunmasız olduğunu bildirmek için Kanarya sözleşmeleri Frontier’e dahil edildi. Kanarya sözleşmelerine ya 0 ya da 1 verildi. Sorunu olan sözleşmelere 1 verildi ve müşterilere, bu kırık zinciri çıkarmamaları için bildirimde bulunuldu. Esasen, kanarya sözleşmelerinin yetenekleri, çekirdek Ethereum geliştirici grubuna, bir şeyler ters gitmeye başladığında ağdaki bir işlemi veya işlemi durdurma yeteneği verdi. Kanarya sözleşmeleri, Ethereum’un varlığının erken dönemlerinde oldukça merkezileştirilmiş ancak gerekli bir koruma mekanizmasıydı..
  • Kullanılabilirlik: Tüm geliştirici eylemleri komut satırları ile yapıldı; Grafik Kullanıcı Arayüzü yoktu. Ağ kullanılabilirdi, ancak kullanıcı arayüzü zordu ve yetenekleri büyük ölçüde Ethereum ile mevcut bilgi ve deneyime sahip insanlarla sınırlıydı..

Çiftlik Evi | Mart 14, 2016

Homestead yükseltmesi, Ethereum ağının planlanan ilk hard forkuydu ve 14 Mayıs 2016’da 1.150.000 blok numarasıyla uygulandı. Genel olarak, Homestead yükseltmesi, Ethereum’da üç büyük iyileştirme içeriyordu. İlk olarak, ağ üzerindeki merkezileştirme noktasını kaldırarak, kanarya sözleşmesi işlevselliğini kaldırdı. İkinci olarak, Ethereum’da kullanılan programlama dili olan Solidity’de yeni kodlar tanıttı. Son olarak, kullanıcıların ETH tutmasına / işlem yapmasına ve akıllı sözleşmeler yazmasına / dağıtmasına izin veren Mist cüzdanını tanıttı..

Homestead yükseltmesi, Ethereum İyileştirme Önerilerinin en eski uygulamalarından biriydi. EIP’ler, topluluğa yapılan ve onaylanırsa ağ yükseltmelerine dahil edilen önerilerdir. Homestead yükseltmesi üç EIP içeriyordu:

EIP-2: Ana Homestead yükseltmeleri

EIP 2.1: 21.000 doğalgazdan 53.000 gaza yapılan bir işlemle akıllı sözleşmeler oluşturma maliyeti artırıldı. Başka bir sözleşme yoluyla sözleşme yaratmanın maliyeti – tercih edilen yöntem – bir işlem yoluyla oluşturmaktan daha pahalıydı. EIP 2.1, işlemler yoluyla sözleşme oluşturmak için gaz maliyetini artırarak, kullanıcıları diğer sözleşmeler yoluyla sözleşme oluşturmaya geri dönmeye teşvik etti..

EIP 2.2: “s değeri secp256k1n / 2’den büyük olan tüm işlem imzaları geçersiz sayılır. ECDSA kurtarma önceden derlenmiş sözleşme değişmeden kaldı ve yüksek s-değerlerini kabul etmeye devam etti; bu yararlıdır, örn. bir sözleşme eski Bitcoin imzalarını kurtarırsa. ” [kaynak]

EIP 2.3: Bir sözleşmenin operasyonu tamamlamak için yeterli gazı yoksa, boş bir sözleşme oluşturmak yerine sözleşmenin “başarısız” olacağını dikte etti. Bu, bir işlemin olası çıktılarını [başarılı] [başarısız] veya [boş] yerine yalnızca [başarılı] veya [başarısız] olarak değiştirdi.

EIP 2.4: Kullanıcıların biraz daha yüksek zorlukta bloklar oluşturmasına izin veren bir teşvik ortadan kaldırıldı – yani, mayınlı olma olasılığı daha yüksek olan bloklar. Bu yükseltme, blok sürelerini 10-20 saniye arasında stabilize etti ve ağı, blok başına ~ 15 saniyelik genel hedef süresine geri yükledi..

EIP-7

“Fikir olarak CALLCODE’a benzer olan yeni bir işlem kodu, DELEGATECALL, 0xf4 ekler, tek farkı, göndereni ve değeri üst kapsamdan alt kapsama, yani. oluşturulan çağrı, orijinal çağrı ile aynı gönderene ve değere sahip. ” [kaynak]

EIP-8: Gelecekteki Yükseltmeler

EIP-8, gelecekteki planlı ağ yükseltmelerine yönelik bir İyileştirme Önerisidir. İyileştirme, Ethereum’daki tüm istemci yazılımlarının gelecekteki ağ protokol güncellemelerini karşılayabilmesini sağladı..

DAO Çatal | Temmuz 20, 2016

Planlanan Ethereum yükseltmeleri ve hard forkların tarihinde, planlanmamış DAO olayı dahil edilmeyi hak ediyor. 2016 yılında, DAO adlı Merkezi Olmayan Bir Özerk Kuruluş, finansman için bir token satışında 150 milyon ABD doları topladı. Haziran ayında DAO saldırıya uğradı ve 50 milyon dolarlık ETH bilinmeyen bir bilgisayar korsanı tarafından çalındı. Ethereum topluluğu, fonları orijinal cüzdanlarına geri döndürmek ve güvenlik açığını yamamak için zinciri zorlaştırmaya karar verdi. Bununla birlikte, hard fork tartışmalıydı ve Ethereum topluluğundaki bazıları orijinal zincir üzerinde madencilik yapmaya ve işlem yapmaya devam etti. Orijinal zincir – çalınan eter iade edilmemiş – oldu Zamanla zayıflayan ve sömürülen Ethereum Classic. Topluluğun çoğunluğu ve çekirdek geliştiriciler çatallı zincir üzerinde çalışmaya devam etti – çalınan ETH orijinal sahiplerine geri döndü – ki biz şimdi Ethereum blok zinciri olarak biliyoruz..

Metropolis: Bizans | Ekim 16, 2017

Ethereum’un yol haritasının bir sonraki aşaması Metropolis olarak biliniyordu ve iki aşamada gerçekleşecekti: Bizans ve Konstantinopolis. Byzantion, 2017 yılında 4.370.000 blokta hayata geçti ve aşağıdakiler dahil olmak üzere dokuz EIP’yi içeriyordu:

EIP 100

Formül, amca bloklarını hesaba katmak için bir bloğun zorluğunu değerlendirmek için ayarlandı. Yeni formül, ihraç oranına istikrar sağladı ve amca bloklarını manipüle ederek yukarı doğru zorlanmamasını sağladı..

EIP 658

Bizans yükseltmesini izleyen bloklar için işlem girişleri, başarıyı (1 ile temsil edilir) veya başarısızlığı (0 ile temsil edilir) belirtmek için bir durum alanı içerir..

EIP 649

Zorluk Bombası, etkinleştirilirse, yeni bir bloğu çıkarmak için gereken enerjiyi (yani ‘zorluk), imkansız hale gelene ve yeni bloklar çıkarılamayana kadar artıracak bir mekanizmadır. Bu noktada, Ethereum ağı ‘donmuş’ olacaktı. Zorluk Bombası ilk olarak Eylül 2015’te ağa dahil edilmişti. Amacı, Proof of Work’ten Proof of Stake’e nihai geçişi desteklemektir. PoS uygulandığında, madenciler teorik olarak eski PoW zincirini desteklemeyi seçebilir, böylece toplulukta bir bölünmeye ve biri stakerlar tarafından, diğeri madenciler tarafından sürdürülen iki ayrı zincir oluşturulmasına neden olabilir. Bunun olmaması için çözüm, sonunda madenciliğin etkinliğini ortadan kaldıracak ve tartışmalı bir hard fork tehdidi olmaksızın ağın PoS’ye tam geçişine izin verecek olan Zorluk Bombasını uygulamaktır. Buz devri / zorluk bombasının 1 yıl gecikmesi ve blok ödülünün 5 ETH’den 3 ETH’ye düşürülmesi

Kalan Bizans EIP’lerine genel bakış (140, 196, 197, 198, 211, 214) burada bulundu.

Metropolis: Konstantinopolis | 28 Şubat 2019

Metropolis yükseltmesinin Constantinople adlı ikinci bölümünün, 2019 Ocak ayı ortalarında tahmin edilen 7.080.000 blokta hayata geçirilmesi planlandı. 15 Ocak’ta, ChainSecurity adlı bağımsız bir güvenlik denetim firması, beş ana sistem güncellemesinden birini gösteren bir rapor yayınladı. saldırganlara para çalma fırsatı sağlayabilir. Rapora yanıt olarak, çekirdek Ethereum geliştiricileri ve genişletilmiş topluluk, güvenlik açığı çözülene kadar yükseltmeyi ertelemek için oy kullandı. O ayın ilerleyen saatlerinde, çekirdek geliştiriciler yükseltmenin 7.280.000 blokta gerçekleşeceğini duyurdu. 7.280.000 numaralı blok 28 Şubat’ta geldi ve Konstantinopolis hard fork güncellemesi hayata geçti. Bugünün Ethereum ağı, Konstantinopolis aşamasında.

EIP 145: Bitsel Kaydırma Talimatları

Ethereum Sanal Makinesine (EVM) Bitsel kaydırma talimatları eklendi. Talimatlar ikili bilgi bitlerinin sola ve sağa hareket etmesine izin verir. Bu iyileştirme, akıllı sözleşmelerde vardiyaların uygulanmasının 10 kat daha ucuz olacağı anlamına geliyor.

EIP 1052: Akıllı Sözleşme Doğrulama

Akıllı sözleşmelerin, diğer akıllı sözleşmenin yalnızca karmasını çekerek birbirini doğrulamasına izin verilir. Konstantinopolis’ten önce, akıllı sözleşmelerin doğrulamak için diğerinin tüm kodunu çekmesi gerekecekti, bu da gerçekleştirmek için zaman ve enerji gerektiriyordu..

EIP 1014: CREATE2

Zincir dışı işlemlere dayalı bir Ethereum ölçeklendirme çözümü olan devlet kanallarının etkinleştirilmesi iyileştirildi.

EIP 1283: SSTORE

SSTORE operasyonu için gaz maliyetini düşürdü. Bu azalma, bir işlem içinde birden çok güncellemenin daha ucuza yapılmasını sağlar.

EIP 1234: Blok Ödülleri & Zorluk Bomba Gecikmesi

İki bileşenden oluşur: Blok Ödül Azaltma ve Zorluk Bombası Gecikmesi.

Blok Ödül Azaltma

Madenciler için ödüller blok başına 3 ETH’den blok başına 2 ETH’ye düşürüldü. Bu azalma “Thirdening” olarak bilinir.

Zorluk Bombası Gecikmesi

EIP 1234, Zorluk Bombasının uygulanmasını on iki ay daha geciktiriyor ve bu noktada tekrar oylanacak.

İleriye Bakış: İstanbul & Huzur

İleriye baktığımızda Serenity, Ethereum blok zinciri için nihai hedeftir, ancak İstanbul hard fork’u ve “Ethereum 1.x” öncesinde değil. İstanbul hard fork’u büyük ölçüde ProgPoW kararıyla tanımlanacak. Huzur, Proof of Work’ten Proof of Stake’e tam geçiş ile tanımlanacak, ancak diğer önemli yükseltmeleri içerecektir. Özellikle Beacon Chain, Sharding ve Ethereum Virtual Machine’den (EVM) Ethereum aromalı Web Assembly’ye (eWASM) geçiş. Serenity’nin tüm yükseltmeleri aşamalı olarak gönderilecek ve bu süre boyunca Ethereum 1.x, orijinal PoW zincirinin devamını sağlamak için geliştirilmeye devam edecek. Gelecekteki sert çatallar ve Serenity ile ilgili bir sonraki makaleye göz atın.

***
Blockchain eğitiminizi bir sonraki seviyeye taşımak ister misiniz??

Keşfedin blockchain eğitim kursları →

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me