blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Geliştirme

Makinenin Arkasındaki İnsanlar: Kriptograf Amira Bouguera ile tanışın

Amira, ConsenSys’e gelmenin hikayesini, kriptografiye olan tutkusunu ve gizliliğin Ethereum’un merkezinde olduğunu anlatıyor. By ConsenSysKasım 11, 2019Yayınlandı 11 Kasım 2019

1 u2oS1uOusLocTgc9jxEI Q


Amira Bouguera, ConsenSys Paris’te bir kriptograf ve güvenlik mühendisidir. Fransa’nın Grenoble kentindeki ENSIMAG’dan kriptografi ve siber güvenlik alanında mühendislik derecesi ile mezun oldu. Amira ayrıca University of Science and Technology Houari Boumedienne’den uygulamalı matematik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. R’ye odaklanır&Ethereum 2.0’ın gizlilik, ölçeklenebilirlik ve diğer ilgili açık konular hakkındaki D konuları.

Blockchain ve Ethereum radarınızda nasıl ve ne zaman ortaya çıktı??

Bir arkadaşım Bitcoin ve Ethereum konusunda çok tutkuluydu ve benimle ünlü DAO saldırısı ve Ethereum’daki hard fork. Saldırı ilgimi çekti ve ne olduğu ve bu hataya hangi güvenlik açığının neden olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için aramaya başladım..

Blockchain’i radarımda tutarak, blockchain mimarisinde kriptografinin kullanımı hakkında bilgi edinmek için 2017’nin başlarında bir kurs seçtim. Ardından, blockchain uygulamalı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Tessi Labs’ta staj yaptım. Daha sonra ConsenSys’in Social Impact ekibi tarafından düzenlenen bir hackathon’a katıldım. Ekibim yarattı CoverUs uygulaması , ve Finansal Erişim yarışmasını kazandık! ConsenSys’e başvurdum ve Ocak 2018’de Paris ofisine katıldım.

Kriptografi alanında neyi heyecanlandırıyorsunuz? 

Özellikle post kuantum hesaplama ve sıfır bilgi protokollerinin blok zinciri alanında nasıl oynayacağı konusunda heyecanlıyım.

Blockchain teknolojisi, çeşitli şekillerde birkaç kriptografik tekniğe dayanır; örneğin, işlemleri dijital imza (ECDSA algoritması) kullanarak imzalamak. Kriptografik protokollerin çoğunun arkasındaki güvenlik, bazı matematiksel problemleri çözmenin zorluğuna dayanmaktadır (örneğin, Ayrık Logaritma problemi için ECDSA).

Shor gibi kuantum algoritmaları birkaç matematik problemini çözebilir. Örneğin Shor, Ayrık logaritmaları polinom zamanda çözebilir ve bu da ECDSA algoritmalarını bozabilir..

Esasen, kuantum sonrası kriptografinin amacı, mevcut iletişim protokolleri ve ağları ile birlikte çalışabilirken, kuantum ve geleneksel bilgisayarlara karşı güvenli kriptografik sistemler geliştirmektir..

ConsenSys’de hangi fırsatlar ve zorluklar üzerinde çalışıyorsunuz??

Ortak Ethereum sorunlarını çözmek için çözümler araştırıyorum. Yani ölçeklenebilirlik ve gizlilik

Ölçeklenebilirlik:

Ölçeklenebilirlik muhtemelen Ethereum ile ilgili en çok tartışılan zorluktur. Ethereum ve Web3’ün bir bütün olarak gelecekteki başarısı, talep arttıkça ölçeklendirme yeteneğine bağlıdır. Şu anda Ethereum ağı saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştirebiliyor.

Sayısız R&D ekipleri şu anda ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için çözümleri test ediyor. Katman 1 çözümleri, Sharding ve Casper ile Plazma ve Ödeme Kanalları veya Durum Kanalları gibi Katman 2 çözümlerini içerir. Yüksek umutlarım var ölçeklenebilirlik sorunu yakın gelecekte çözülecek.

Gizlilik:

Gizlilik, bu sektör için sıcak bir konu. Ekibim ve ben gizlilik sorunlarını araştırıyoruz ve gelişmiş sıfır bilgili doğrulanabilir bilgi işlem tekniklerine güveniyoruz. Kurşun geçirmezler, ZKSnarks, ZKStarks, ve yüzük imzaları. Hem bu şifreleme yöntemlerinin uygulanması hem de hesaplama karmaşıklıklarının optimize edilmesi şu anda geliştiriciler için bir darboğazdır. Mümkün olduğunca ademi merkeziyetçi kalarak gizlilik ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.

image1

Web3 araştırmacıları için hangi ipuçlarına ve araçlara sahipsiniz??

Eth Araştırma

Burası, Ethereum ineklerinin, Ethereum araştırmalarını ilerletme merkezli medeni tartışmalar yapabileceği özel bir yerdir. Henüz çözülmemiş her açık problem oradadır. Ethereum 2.0’ın geliştirilmesine yardımcı olmak istiyorsanız, herhangi bir açık kaynak projesine katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Gitter sohbet kanalı 

Bu açık kaynaklı sohbet kanalı, Github geliştiricilerinin sayısallaştırılmış etin uzmanlarından bir şeyler öğrenmesine yardımcı olur. Çok zaman geçiriyorum Yer mantarı ve Çalışkanlık Gitter sohbet odaları. 

Zepkit

Zepkit, geliştiricileri dapp’lara tanıtan bir başlangıç ​​kitidir. Etkileşimli bir öğretici içerir ve web3 gibi popüler geliştirme araçlarını entegre eder. Yer mantarı, OpenZeppelin, Tepki, ve Infura, kurulum ve geliştirmeyi hızlandırmaya yardımcı olan.

Remiks 

Remix, akıllı sözleşmenizin Solidity kodunu yazmak, derlemek ve hata ayıklamak için kullanılan bir Solidity IDE’dir. Ayrıca, tümü çevrimiçi ortamda statik analiz ve dağıtım yapmak için mükemmel araçlar sağlar.

Web3js

Ethereum ekosistemi için özel işlevler içeren ve bir HTTP veya IPC bağlantısı (İşlemler Arası İletişim) kullanarak yerel veya uzak bir Ethereum düğümü ile etkileşime izin veren çok popüler bir kitaplık koleksiyonu.

MetaMask

MetaMask, tarayıcınızdaki Ethereum dapp’larına erişmek için kullanılan bir tarayıcı uzantısıdır! Blok zincirinden veri almanıza, kimlikleri yönetmenize ve güvenli bir şekilde imzalamanıza olanak tanır.

Mesh’te hangi projelerden heyecan duyuyorsunuz??

Hakkında heyecanlıyım Hyperledger Besu. Hyperledger Besu, Java ile yazılmış açık kaynaklı bir Ethereum istemcisidir. İçerir işaret zinciri, PoW (Ethash), PoA (IBFT 2.0 ve Clique.) ile eth2.0 kullanmamızı sağlar.

Eklemeyi dört gözle bekliyorum ZK-Starks ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için Ethereum’da. Takip etmekten de heyecan duyuyorum Casper, gelişmeleri ve nereye gideceğini görmek. Gibi projelerin etkisini görmek için sabırsızlanıyorum uPort ve insanların yaşamlarına ilişkin diğer ademi merkeziyetçi kimlik projeleri. 

Daha fazla insanın Ethereum ve ekosistem hakkında ne bilmesini dilersiniz??

İnsanların bunun gelecek için bir araç olduğunu bilmelerini dilerdim. Ethereum, sosyal etki projelerinin geleceğinde ve eğitime erişimi demokratikleştirmede önemli bir rol oynayacak. Örneğin, ConsenSys, Irak’taki ve MENA bölgesindeki Re: Coded eğitmenleri için bir Blockchain mentorluk programı başlattı

Ayrıca bu teknolojinin arkasındaki insanlardan ve ne kadar zeki ve cesur olduklarından derinden ilham alıyorum. Bu insanlar Web3 tarihini yazıyor. Her gün uyanırlar, araştırma yaparlar, test ederler, yinelerler, gönderirler, hata ayıklarlar, döndürürler ve tekrar gönderirler. Çok az sayıda kılavuzla ve korkuluklar olmadan keşfedilmemiş sulara kodlarlar. Bunu yapıyorlar çünkü dünyayı daha iyi bir yer haline getirme konusunda tutkulular. Ayrıca, ilk dapp test kullanıcılarına seslenin. 

image2

Rolünüzde öğrendiğiniz en büyük ders nedir?

Sabır. Bundan birkaç yıl sonra uygulanacak çözümler için çalışmak büyük bir öngörü ve sabır gerektiriyor. Zaman zaman, birlikte çalıştırmak ve uygulamak istediğiniz fikirleriniz oluyor, ancak fikirlerinizi gerçekleştirmek için uygun araçları kaçırıyorsunuz. Yani inşa etmeye devam ediyorsun. 

Vitalik’in 2015 ortalarında Ethereum fikrini doğurdu. Makalesi, sayısız kriptografa, geliştiriciye, QA test uzmanına ve proje yöneticisine işlerini bırakmaları, çağrıya cevap vermeleri, bilinmeyene girmeleri, toplanmaları ve inşa etmeleri için ilham verdi. Karşılaştırıldığında, ilk, düz, salt okunur hipermetin web sayfası 1992’de oluşturuldu. CSS, animasyon, UX / UI, Javascript, Photoshop veya WordPress gibi araçlar yoktu. Web2’nin bugün alıştığımız işlevleri kazanması çok uzun zaman aldı.

Esasen aynısını Web3 ile yapıyoruz. Üzerinde çalıştığımız çözümler üretime hazır hale gelene kadar zaman alacaktır. MetaMask, yalnızca dört yıl sonra kullanıcıları Web3’e bağlayan tam işlevsel bir uygulamaya sahiptir. Blok 0. Öyle görünmese de, son derece hızlı çalışıyoruz. Bir araştırmacı olarak zaman çizelgesine alıştım, ancak geliştiriciler ve iş adamları için sinir bozucu olabilir. 

Kendinizi Ethereum ekosisteminde birkaç yıl içinde nerede görüyorsunuz??

Birkaç yıl sonra ne yapacağımı veya bunun Ethereum ile nasıl bağlantılı olacağını bilmiyorum. Bildiğim şey, Ethereum ekosistemindeki harika meslektaşlarımın yardımıyla şimdi değer yaratıyorum ve bir etki bırakıyorum. Mantıklı olduğu ve bana neşe getirdiği sürece bunu yapmaya devam edeceğim.

Amira’ya ulaşın LinkedIn, Twitter, ve Orta

Blockchain geliştiricisi olma becerilerini öğrenmek ister?

Blockchain Geliştirici İş Kitini İndirin →

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve ÇalıştırılırWeb semineri

Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Kendi Ethereum API'nizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?Web semineri

Kendi Ethereum API’nizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Sosyal Simge Nasıl OluşturulurWeb semineri

Sosyal Simge Nasıl Oluşturulur

Akıllı Sözleşme Geliştirmede Güvenlik Araçlarını KullanmaWeb semineri

Akıllı Sözleşme Geliştirmede Güvenlik Araçlarını Kullanma

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me