Medya ve Eğlencede Blockchain’in Faydaları Nelerdir??

Müzik sektörü hala esas olarak, şarkılar basılı kopya formatında dağıtıldığında ve internet üzerinden yayınlanmadığında kurulan eski sistemler ve iş modelleri üzerinde faaliyet gösteriyor. Yalnızca birkaç oyuncu dijitalleşmeyi yakaladı ve akış pazarına hükmederek sanatçılar için karı azaltıyor.

Halka açık Ethereum platformunun açık ve merkezi olmayan doğası, eğlence sektöründeki aktörlerin aşağıdaki faydalardan yararlanmasını sağlayacaktır:

  • Azalan IP ihlali
  • Sektör aracılarından aracısız içerik
  • Akıllı sözleşmeler ve p2p mikro ödemeler aracılığıyla metin ile yazılmış tüm varlıklardan doğrudan para kazanma

 

Blockchain, medya ve eğlencede IP ihlalini nasıl azaltacak??


Dijital korsanlık, sahte kopyalar, ihlal edilen stüdyo fikri mülkiyeti (IP) ve dijital öğelerin kopyalanması ABD film ve TV endüstrisine mal oldu yıllık tahmini 71 milyar dolar. Enterprise Ethereum, sanatçıların ve yaratıcıların benzersiz içeriklerinin meta verilerini dijitalleştirmelerine ve IP haklarını zaman damgalı, değişmez bir defterde yönetmelerine ve saklamalarına olanak tanır. Bir blok zincirinin yalnızca ekli yapısı, içerik oluşturucuların ihlal gerçekleştiğinde haklarını yasal olarak uygulamalarını kolaylaştırır..

Blockchain, medyaya ve eğlenceye nasıl aracılık edecek??

Reklamcılık ve medya endüstrisi aracılarla dolu. CitiGroup raporları ABD müzik endüstrisinin harcaması, yılda 43 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasına rağmen; sanatçı eve yalnızca 5 milyar dolar, yani yaklaşık yüzde 12 alıyor. YouTube, Spotify, Apple Music ve Soundcloud gibi isteğe bağlı akış hizmetleri, kayıtlı müzik şirketleri, müzik yayıncıları, müzik yöneticileri ve müzik dağıtımcıları gibi sektör oyuncularının yanı sıra aracılardır..

Blockchain, medya ve eğlencede mikro ödemeleri nasıl etkinleştirecek??

Bir içerik oluşturucu mülkünü bir blok zinciri platformuna kaydettikten sonra, blok zinciri bu içerik parçasının her kullanımını kaydeder. Bu izleme, gerçek zamanlı, esnek ve tamamen şeffaf tüketime dayalı fiyatlandırma mekanizmalarına (ör. Ölçülü faturalama) olanak tanır. Tüketici ve yaratıcı arasında otomatik mikro ödemeleri gerçekleştirmek için akıllı bir sözleşme kullanılabilir..

Ticaret & Finans Örnek Olay İncelemesi

MythX: İşletmeler için kripto para birimi abonelik ödemelerini kolaylaştırmak

Codefi Payments ürünü Daisy ile kripto para abonelik ödemeleri. Bu girişim, MythX’in fiat seçeneklerine alternatif zincir üzerinde kolay bir ödeme alternatifi sağlamak için bir kripto para birimi ödeme çözümünü entegre etmesini sağladı..

MythX İşletmeler için kripto para birimi abonelik ödemelerini kolaylaştırır

Medyada Blockchain Kullanım Durumları Nelerdir? & Eğlence?

Reklamcılıkta birkaç blok zinciri uygulaması var & medya endüstrisi. ConsenSys’in belirlediği başlıca kullanım durumlarından bazıları şunlardır:

  • Eşler arası satış ve içerik dağıtımı
  • Basitleştirilmiş telif ödemeleri
  • Kullanıma dayalı faturalandırma modelleri

 

Blockchain teknolojisi, medya ve eğlencede eşler arası satış ve içerik dağıtımını nasıl sağlayacak??

Sanatçılar, Ethereum’u kullanarak lisanslama, sözleşmeler ve ödemeleri çevreleyen işletme yönetimi çalışmalarının büyük bir bölümünü otomatikleştirebilirler. Genellikle aracılarla dolu olan sözleşmeye dayalı çalışma otomatikleştirilip maliyetin çok altında gerçekleştirildiğinde, içerik oluşturucular çalışmalarını doğrudan eşler arası satabilirler. Dijital içerik için blockchain tabanlı pazarlar, içerik oluşturucuların ve tüketicilerin maliyetli aracılar olmadan etkileşime girmesine olanak tanır.

Blockchain teknolojisi telif ödemelerini nasıl kolaylaştıracak??

Blockchain tabanlı bir platformda, sanatçılar orijinal çalışmaları yükleyebilir, kendi kendine yayınlayabilir, lisans seçeneklerini kontrol edebilir ve dağıtımları yönetebilir. Telif hakkı ödemeleri, her içerik parçası için akıllı bir sözleşme şeklinde programlanabilir ve kullanım sırasında otomatik olarak içerik oluşturucuya ödenebilir.

Blockchain teknolojisi, ücretli içerik için yeni fiyatlandırma seçeneklerini nasıl yaratacak??

Şu anda müşteriler, YouTube, Hulu, Tidal, Amazon Prime ve Netflix gibi reklam ve medyaya erişmek için içerik toplayıcılara ödeme yapıyor. Müşteriler, akış hizmeti aşırı yüklemesiyle bombardımana tutulduğunda, kullanım başına ödemeli tüketime dayalı modeller için bir fırsat ortaya çıkıyor. Blockchain teknolojisi, medya kullanım verilerinin karmaşık bir kaydını tutma yeteneğine sahiptir ve verimli mikro ödeme fiyatlandırma modelleri sağlar..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me