blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Merkez Bankalarının Bireysel Merkez Bankası Dijital Para Birimi Uygulamamasının Riskleri Nelerdir??

Neden dünyanın en büyük finans kurumları için eylemsizlik riski inovasyon riskinden daha büyük? tarafından Monica SingerMayıs 21, 2020Yayınlanan Mayıs 21, 2020

cbdc kahramanı olmama riski


Merkez bankaları ve Bank of International Settlement (BIS) gibi diğerleri tarafından yakın zamanda yazılan birkaç makale, bir perakende Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) uyguladıklarında ticari bankalar üzerindeki etkisinden korktuklarını açıkça belirtiyor. Bununla birlikte, CBDC, bugün sahip olduğumuz kırılgan küresel finansal sisteme kıyasla nispeten risksiz bir alternatiftir..

Bugünün Riski

Günümüzde en büyük kırılganlık, mevduat sahiplerinin ticari bankaların fonları üzerinde aldığı riskler nedeniyle mevduatlarını kaybedebilmeleridir. Tüm ülkeler mevduat sigortası sunmaz ve bu nedenle vatandaşlarını korumaz. Vatandaşların finansal ihtiyaçları için ticari bir banka kullanmaktan başka seçeneği yoktur. Ticari banka tasfiyeye girerse, mevduat sahipleri fonlarını geri alamazlar. Bu ülkelerin finansal sistemleri, çeşitli ticari bankaları denetlemek için aracılara ve düzenleyicilere güvenerek vatandaşlarını bu riske maruz bırakmıştır. Bunun kusurlu olduğu defalarca kanıtlandı, bu yüzden Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin White Paper’ı 2008 mali krizinin ardından piyasaya sürüldüğünde bu kadar çok sayıda yankı uyandırdı. Merkezi olmayan teknoloji, riski azaltmak ve küresel finansal sistemimize güven oluşturmak için büyük bir fırsat sundu..

Ticari Bankalar CBDC Modeline Nasıl Katılabilir?

CBDC’deki mevduatın ticari bir banka ile para yatırmaktan daha popüler hale gelmesi riskini yönetmenin birçok yolu vardır. Örneğin, Bahamalar Merkez Bankası’nı gördük (Proje Kum Doları), CBDC hesaplarının kullanımının belirli bir miktarla sınırlı olduğu. 

Diğer seçenek ise merkez bankası tarafından bu hesaplara faiz ödenmemesidir. Ticari bankalar daha sonra aldıkları mevduata daha yüksek faiz seviyeleri sunabilirler ve bu, serbest piyasa ekonomisinde riskler CBDC’den daha yüksek olsa bile getiri için mevduatı çekecektir..

Merkez bankaları, ticari bankalar ve artık salgına dijitale geçemeyen eski ticari bankalardan daha iyi sonuçlarla yanıt veren yeni dijital bankalar arasında rekabeti ve yeniliği teşvik etmelidir. Merkez bankaları, ticari bankalarla bir kamu-özel ortaklığı içinde çalışarak inovasyonu kolaylaştırmalıdır. İngiltere Merkez Bankası tarafından hazırlanan CBDC kağıdı.

Merkez bankaları aynı zamanda mevcut müşterileri için oyun alanını yenilik ve seviyelendirme fırsatını da değerlendirmelidir, böylece ticari bankalar bu alana giren teknoloji şirketleriyle kafa kafaya rekabet edebilir. Özel madeni para ihraççılarının faaliyet göstermesini önlemek için düzenlemeye güvenmek çözüm değildir. Bu, vatandaşlar tarafından giderek daha fazla talep edilen ve kendilerine sunulan en iyi kullanıcı deneyimine bağlı olarak onlar tarafından kullanılacak bir teknolojidir. Big Tech, bu hizmeti sunmak için mevzuata uymalarını sağlamak için hiçbir şeyden vazgeçmeyecektir..

consensys pleksus simgesi yuvarlak Merkez bankaları ve paranın geleceği hakkındaki teknik incelememizi indirin. İndir

Özel Dijital Para Birimlerinin Yükselişi ve Riski

Benim endişem, merkez bankalarının ticari bankaları korumaktan o kadar endişe duymaları ki, eylemsizlik riskinin aşamalı yenilikten daha büyük olduğunun farkına varmıyorlar. Gerçek risk, mevduat sahiplerini bir daha asla bildiğimiz eski bir bankayı kullanmak zorunda kalmamaya ikna edebilecek ödeme mekanizmaları düzenleme sürecinde olan özel şirketlerden geliyor..

Özel bir dijital para birimine veya “sabit paralara” (fiat, kripto para birimleri, altın veya bir algoritma veya finansal araçların kombinasyonu ile teminatlandırılan para birimi) geçiş, fiat para biriminin (merkez bankası tarafından verilen para birimi) daha az kullanılmasına neden olabilir. Bu gerçekleştiğinde, merkez bankaları para politikasını etkileme yeteneklerini kaybedecek ve itibari para biriminin tüm arz ve dağıtım kontrolleri pencereden dışarı çıkacaktır.. 

Facebook tarafından yönlendirilen Libra ve Apple Pay’i biliyoruz. Artık Google ve Amazon’un bu alana gelip yarı finansal ürünler sunmak istediklerini duyuyoruz. Çin’de Alipay ve WeChat ile neler olduğunu ve insanların nakit kullanmayı yavaş ama emin bir şekilde nasıl bıraktıklarını çok iyi biliyoruz. Ayrıca, Çin Merkez Bankası’nın yakında bir perakende CBDC versiyonunu yayınlayacağını ve net olmayan gizlilik korumalarıyla tüm işlemleri takip etmelerini sağlayacağını biliyoruz..

Özel para çıkaranlardan ve işlem verilerini nasıl yöneteceklerinden bıkmalıyız. Özel madeni para ihraç edenlerin, teminatlandırılmış pozisyonlarının değerindeki dalgalanmayı riske atmaları gerektiğinin farkında mıyız? Bu madeni paraların kullanıcıları, bu madeni paraları çıkaranların zarar görebileceğini ve son çare olarak borç verenler olarak mevduat sigortası veya merkez bankaları gibi geleneksel güvenlik ağları tarafından karşılanamayabileceklerinin farkında mı? Bu özel madeni paraları destekleyen teminatın gerçekten yerinde olmasını sağlamak için bir kez daha denetçilere ve düzenleyicilere güvenecek miyiz?? 

Bu özel madeni para ihraç edenlerin çoğu, 1,7 milyar bankasıza ulaşmak istediklerini söylüyor. Bu dünyadaki merkez bankalarının sorumluluğu değil mi? Merkez bankaları, dijitalleşen fintech’ler ve eski bankalarla ortaklık kurarak küresel vatandaşların ihtiyaç duyduğu finansal erişimi sunabilir..

Özel İşlemler ve Programlanabilir Uyum

Bildiğimiz gibi, AML (Kara Para Aklamayı Önleme) ve KYC (Müşterinizi Tanıyın) gereksinimleri, bu fonların hain faaliyetler için kullanılmasını önlemek için belirli bir miktarın üzerindeki işlemlerin ifşa edilmesini zorunlu kılar. Blockchain teknolojisi, kuruluşların bir ağdaki belirli taraflara gizli kalması ve düzenleyiciler için hala denetlenebilmesi için işlemleri programlayabilecek kadar gelişmiş durumda. ConsenSys şu anda gizlilik ve izin seviyelerinin müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak nasıl programlanabileceğini gösteren bir pilot uygulama geliştiriyor..

Vergi kaçırmanın yaygın olduğu bazı ülkelerde, perakende CBDC vatandaşları işlemlerini açıklamaya ve gerçek zamanlı olarak vergi ödemeye teşvik edebilir. Blok zinciri ağları üzerindeki programlanabilir akıllı sözleşmeler, daha önce imkansız olan bir şekilde ifşaları ve uyumluluğu otomatikleştirmeye yardımcı olur.

Diğer ülkelerde, tam bir denetim izini tutan dijital ve değişmez bir deftere sahip olmak, kullanıcıların bir muhasebecinin defteri güncellemesini veya banka mutabakatlarını gerçekleştirmesini beklemek zorunda kalmadan nakit akışlarını takip etmelerine olanak sağlayabilir. Para havaleleri de şu anda çok pahalıdır ve gecikmeye eğilimlidir, bu nedenle bu alanda bu sorunlu noktayı çözmek için çalışan birçok fintech şirketi vardır..

Dünya merkez bankaları, gelecekte bu dijital para birimlerinin birlikte çalışabilmesi ve gerçek zamanlı, kesintisiz bir şekilde bir ülkeden diğerine fon transferini kolaylaştırması için CBDC standartlarını tanımlamak için bir araya gelmelidir..

Dijital Ödemeler Vatandaşları Nasıl Koruyabilir?

Bu pandemi zamanında insanlardan sosyal mesafe olmaksızın sosyal hibe veya emeklilik fonlarını beklemelerini istememeliyiz. Bir ekonomik kriz, hükümetin vatandaşlarını helikopter parası (hükümet tarafından vatandaşların hesaplarına yatırılan para) biçiminde finansal olarak desteklemesini gerektiriyorsa, vatandaşlar, devlet tarafından verilen çeklerin postaya gelmesini beklemek zorunda kalmamalıdır; bankaların çalışma saatleri elverdiğinde bir banka hesabına yatırılması gerekir. Blockchain teknolojisi, bu ödemelerin gerçek zamanlı olarak elektronik olarak doğrudan vatandaşların e-cüzdanına aktarılmasını sağlar. Artık hükümet tarafından ödenecek bir bankaya veya postaneye beklemek, sıraya girmek veya yürümek yok. Hiç kimse bir tuğla ve harç banka şubesini ziyaret edip servis için beklemek zorunda kalmamalı.

Pek çok ülkede, nakde bağımlılık, nakit taşıma ve soyulma riskini almaktan başka seçeneği olmayan vatandaşlar üzerinde aşırı baskı oluşturmaktadır. ATM bombalanması ve kaçırılması gibi nakit kullanımını çevreleyen çeşitli diğer tehditlerden bahsetmiyorum bile. Bazı şirketler, varlıklarını korumak için çeşitli depolardan perakendeciye nakit transfer etmek zorundadır. Bu tehditler, merkez bankalarını tamamen elektronik ortama geçmeye ve vatandaşların nakit paraya bağımlılığını azaltmaya motive etmelidir.. 

Teknoloji, vatandaşları para yönetiminde korumak için burada. Ethereum gibi yüksek düzeyde programlanabilir ve birlikte çalışabilir bir blok zinciri, farklı ülkelerdeki finansal kurumların ve vatandaşların farklı ihtiyaçlarına uyarlanabilirken, farklı ülkelerin CBDC çözümleri arasında uyumluluk sağlayan küresel standartları karşılamaya devam edebilir..

Merkez Bankalarının Paranın Geleceği Hakkında Bir Sözü Olacak mı?

Merkez bankalarının teknolojik değişime ayak uydurma ve paranın geleceğine doğru bu evrimi sağlama fırsatı var. COVID-19 ve banknotların bulaşma riski ile, dijital ödeme çözümleri giderek daha fazla akılda kalıyor ve vatandaşların istediği şey oluyor. Y kuşağı ve daha genç nesiller, yalnızca şeffaf, değişmez, gerçek zamanlı, düşük maliyetli, kontrolleri altında, 24/7/365 erişilebilir ve kripto para birimleri, güvenlik jetonları ve yardımcı jetonlar gibi diğer dijital finansal araçlarla birlikte çalışabilen dijital çözümlerin ilgisini çekecektir..

Merkez bankalarına korkularını bırakmaları için meydan okuyorum. Şu anda faaliyette olduğumuz merkez bankaları, ticari bankalar ve fraksiyonel bankacılık sistemini düşündüğümde, eski bir söz aklıma geliyor: “Geçmişte sizi başarılı kılan şey gelecekte size başarı getirmeyecektir. ” Şimdi merkez bankalarının yeniliği benimseme zamanı geldi, böylece paranın geleceğinde söz sahibi olacaklar. Merkez bankalarının muhafazakar doğası, bu sıçramayı ileriye götürmelerini engelliyorsa, o zaman dünyanın ihtiyaç duyduğu ve istediği işlevselliği sağlamaya hazır ve yetkin olan, uygun şekilde düzenlenmiş özel madeni para çıkaranlarla çalışalım..

Merkez bankası dijital para birimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

CBDC, stablecoins ve paranın geleceği hakkındaki isteğe bağlı web seminerimizi izleyin. En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me