blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana Sayfa

İncelenen Bir Yıl: ConsenSys Quorum’da Öne Çıkanlar

by ConsenSysAralık 17, 2020Yayınlanan Aralık 17, 2020

Ekran Görüntüsü 2020 12 16, 3 25 00 PM


2020’de Hyperledger Besu ve GoQuorum’da yapılan güncellemeler, değişiklikler ve iyileştirmeler.

Bu yılın normal olmaktan çok uzak olduğunu söylemek güvenlidir. Neyse ki, ConsenSys Quorum ekibinin çalışması, 2020’nin zorluklarına rağmen olağanüstü oldu. Bugün, geçtiğimiz yıldaki başarılarımızı vurguluyoruz. 

Ekran Görüntüsü 2020 12 16, 3 25 00 PMConsenSys Quorum yığını – Aralık 2020

ConsenSys Quorum yığını, son kullanıcıya aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yararlı özellik sunar: 

  • düğüm listeleme izin ver 
  • hesap izin listesi
  • izin veren API’ler
  • özel işlemler
  • esnek gizlilik grupları
  • izleme
  • olay akışı
  • eklentiler ve eklenti API’leri

Bu noktaya nasıl geldik? 2020 yılı boyunca yeni ürünler piyasaya sürdük, topluluğumuzu büyüttük ve kurumsal blok zinciri alanında düşünce liderliğine katkıda bulunduk. İşte yıl için en önemli kilometre taşlarımız ve kullanıcılarımızın deneyimini nasıl iyileştirdikleri.

Ekran Görüntüsü 2020 12 16, 4 27 55 PM

Şubat 2020

GoQuorum Remix Eklentisi, Remix içinde Özel İşlem Kullanıcı Arabirimine İzin Verir

Remix, akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılan bir tarayıcı içi geliştirme ortamıdır. Remix GoQuorum eklentisi ile, düğümlerinizin “privateFor” görünümü gibi daha fazla özelleştirme ile akıllı sözleşmeleri derleyebilirsiniz. Eklenti, kullanıcı arayüzünü temizlemek ve farklı olası özel durumları eşleştirmek için açık bir özel işlem onay kutusu ekler..

Denemek ister misin? Remix’e git ve eklenti listesinden “Quorum Network” eklentisini etkinleştirin.

Tam sürüm notlarını görüntüleyin İşte.

Hackathon Takımları BGoQuorum’da uild ETHDenver’da! 

İzin verilen bir e-posta Ethereum’da, güvenli bir tıbbi tedarik zinciri ve araştırmacı gazeteciliğe özel sponsorluk için bir platform – tümü GoQuorum üzerine kurulmuştur. 

Mart 2020 

Hyperledger Besu, Geliştiricilere ve Katkıda Bulunanlara Proje ve Topluluğun Kalitesini Gösteren “Aktif Statü” Kazandı.

Mart 2020’de, Hyperledger’in Teknik Yönlendirme Komitesi, Hyperledger Besu’nun aktif statüsünün onaylanması yönünde oy kullandı, Besu’yu bu kilometre taşına ulaşmak için 5. proje yapmak. Aktif durum, Besu’nun tüm Kuluçka Çıkış Kriterleri, yasal gereksinimler, yüksek kaliteli belgeler, tutarlı alet kullanımı ve topluluk gereksinimlerinin çeşitliliği dahil. Bu gereksinimlerin her biri, bir projenin topluluk üyelerinin katılabileceği ve katkıda bulunabileceği güvenli, sıcak ve canlı bir alan olduğunu gösterir.. 

GoQuorum v2.5.0 Eklenti Desteği Eklendi

Bu güncelleme, topluluğun GoQuorum istemcisini desteklenen takılabilir bileşenlerin kendi yenilikçi uygulamalarıyla geliştirmesine izin verdi. Bu, GoQuorum’a özgü yeni özellikleri çekirdek geth’ten ayırdı. Çekirdek geliştirme ekipleri, ihtiyaç duydukları özellikleri oluşturmak için daha fazla zaman harcamalarına olanak tanıyan temelden yukarı akış değişikliklerini birleştirmek için basitleştirilmiş bir sürece sahiptir..

Belgeleri burada görüntüleyin.

Cakeshop v0.11.0 Düğüm Yöneticisi Ekranını, Gizlilik Geliştirmelerini ve Kullanıcı Arabirimi İyileştirmelerini Tanıtıyor.

Geliştirmeler arasında Düğüm Yöneticisi sekmesi, Sözleşmeler sekmesinden yöntemleri çağırmak için bir pencere öğesi, Tessara’dan genel anahtarları önceden doldurmak için daha iyi bir kullanıcı arabirimi ve artırılmış gizlilik yer alıyor.

Tam sürüm notlarını görüntüleyin İşte.

Nisan 2020

Yetersayı Sihirbazı Yayınlandı: Kullanıcıların 2 dakikadan daha kısa bir sürede yerel makinelerinde bir GoQuorum geliştirme ağı kurmalarına olanak tanıyan bir komut satırı aracı.

Çekirdek Sihirbazı ile geliştiriciler, docker-compose veya bash betikleri ile çalıştırılmak üzere yerel bir GoQuorum ağı oluşturabilir. Düğüm sayısını, hangi fikir birliği modunu ve hangi bileşenlerin dahil edileceğini (GoQuorum, Tessera, Cakeshop) seçtiğiniz basit bir ağ oluşturun. Seçtiğiniz dağıtımı çalıştırdıktan sonra, oluşturulan anahtarlar, özel bağlantı noktaları ve daha fazlasıyla tamamen özelleştirilmiş bir ağ oluşturacaksınız..

Belgeleri görüntüleyin İşte.

Hyperledger Besu Fast Sync Yayınlandı, Bir Düğümün Mainnet’e Katılması İçin Daha Hızlı Bir Yöntem

Hızlı senkronizasyon Hyperledger Besu istemcinizin tam bir senkronizasyon gerektirmeden Ethereum ana ağıyla senkronize olmasını sağlar. Hızlı senkronizasyon, bir kullanıcının tam senkronizasyon yapmak zorunda kalmadan çevrimiçi olmasını sağlar ve daha sonraki bir tarihte kullanıcı yine de dünya durumunu doğrulayabilir. Hızlı senkronizasyon, kendi kendine barındırılan bir düğümde veya düğümünüzü barındıran herhangi bir bulut sağlayıcısında çalışır.

Hyperledger Besu 1.4 Mimari, Gizlilik ve Özelleştirme Geliştirmelerini Sunuyor 

Tanımı Çok kiracılık özel bir ağdaki birden fazla katılımcının aynı Besu veya Orion düğümünü kullanmasına izin verir. Bu, bir kuruluşun özel bir ağ kurarken altyapı kaynaklarını optimize etmesine olanak tanır. Gizlilik Grupları Hyperledger Besu istemcilerini, ilişkili bir Orion düğümü ile çalıştıran düğümlerin, Ethereum ana ağına (veya nihai olmayan bir mutabakat mekanizmasına sahip herhangi bir genel ağa) bağlantıyı sürdürürken, aralarında özel işlemler göndermesine izin verin. Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) desteği Besu, Orion, EthSigner ve konuşlandırılmış dApp’ler arasında TLS’ye izin vererek güvenli istemci ve sunucu iletişimi sağlar. Eklentiler API’si kullanıcılara verileri ve hizmetleri son kullanıcıya sunarak Besu’yu genişletme yeteneği verir ve üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyonlar oluşturmak için kullanılabilir.

Mayıs 2020

GoQuorum v2.6.0, Bloklar arasında Hesap ve Depolama Trie Erişim Modellerinin Performans Optimizasyonunu, EVM İşlem Kodu Optimizasyonunu ve Senkronizasyon İşlemi Optimizasyonunu Getiriyor

Ayrıca, daha iyi verim için işlem havuzu optimizasyonu ekledik ve esnek sorgulama için yerel GraphQL sorgu yeteneklerini kullanıma sunduk.

Qubernetes v0.1.1 de piyasaya sürüldü ve giriş K8s kaynakları, ağ politikası oluşturma, isteğe bağlı ek açıklamalar oluşturma yeteneği eklendi & storageclass’tan PVC’ye, docker repo’yu isteğe bağlı olarak yapılandırılabilir hale getirir.

Tam sürüm notlarına bakın İşte (GoQuorum v2.6.0) ve İşte (Qubernetes v.0.1.1)

Haziran 2020

ConsenSys, ConsenSys İş Ortağı Programını başlattı, Hyperledger Besu ve Orion İş Ortağına Hazır Ürün Tekliflerinde. 

Ortak Programı, sistem entegratörlerinin, danışmanlık firmalarının ve bağımsız yazılım tedarikçilerinin, çözümleri için ürünlerimizi test etme ve bunlardan yararlanma erişimi sağlayarak Hyperledger Besu ve Orion’u (ve şimdi tüm ConsenSys Quorum yığınını) kullanmasına olanak tanır..

Qubernetes v0.1.2 ve Quorum Wizard v1.1.0 GoQuorum 2.6.0 Desteği Sağlayın ve Kurulum ve Dağıtım Hızını ve Kolaylığını Artırın.

Tam sürüm notlarını görüntüleyin İşte (Qubernetes v0.1.2) ve İşte (Çekirdek Sihirbazı v1.1.0)

Temmuz 2020

GoQuorum v2.7.0, Özel Akıllı Sözleşmelere ve Hesap Yönetim Özelliklerine Yeni Üyeler Eklemeye İzin Verir ve Tessera v.10.6 Günlük Kaydında İyileştirmeler Sağlar

Özel akıllı sözleşmelere yeni üyeler ekleme desteği, HashiCorp Vault ve JSON RPC API Oauth / authorization aracılığıyla hesap yönetimi ekledik. Hesap yönetimi ve API Oauth / authz, kendi SDK’ları ile birlikte açtığımız harici eklentiler aracılığıyla çalışır..

Tessera, pilot uygulama ve diğer küçük düzeltmeler olarak Unbound’ın UKC’si ile ÖZEL şifreleme türünü destekleyen “önyükleme” modu dahil olmak üzere özellikleri. Bu, günlüğe kaydetme iyileştirmelerini sağlar, taraf bilgilerini güncellerken IP veya ana bilgisayar adına sahip yerel ana bilgisayar eşlerini tanır, önyükleme düğümü kurulumunu desteklemek için Q2T sunucusunun belirlenmesine izin vermez ve daha fazlası. 

Tam sürümü görüntüle İşte (GoQuorom v2.7 için) ve İşte (Tessera v10.6 için)

Quorum Wizard v1.2.0, Yerel Kubernetes tabanlı Çekirdek Ağı için Dağıtımları Destekler

Tam sürüm notlarını görüntüleyin İşte.

Ağustos 2020

Hyperledger Besu 1.5 Sürümü, Saniyedeki İşlemleri (TPS) Artıran Performans İyileştirmeleri Sunuyor

Hyperledger Besu ekibi performans iyileştirmelerini duyurdu EVM yürütme kodunu ayarlamak için yerel şifreleme kitaplıkları için destek eklemek, farklı JVM’ler ile deneyler yapmak ve daha sağlam kıyaslama altyapısı oluşturmak dahil olmak üzere birçok cephede. Bu, senkronizasyon süreleri, saniye başına işlem sayısı ve saniye başına istek sayısı arasında performans iyileştirmeleri ile sonuçlandı.

ConsenSys Yeter Sayısını Elde Etti

JP Morgan ve ConsenSys, Quorum açık kaynak projesinin, JPM’nin stratejik yatırımının bir parçası olarak ConsenSys tarafından satın alınacağını ve yönetileceğini duyurdu. Basın bülteninin tamamını buradan okuyabilir ve “ConsenSys Quorum’a Giriş” Webinarını izleyebilirsiniz. ConsenSys açık kaynak protokol teklifi, ConsenSys Quorum olarak yeniden markalandı. ConsenSys Quorum, açık kaynak kod tabanının dört katmanından oluşur: istemci yazılımı, özel işlem yönetimi, harici işlem imzalama ve ek araçlar.

Açık kaynak katmanının yanı sıra, geliştiriciler ve işletmeler, varlık belirtme ve yönetimini, ödemeleri, belge yönetimini, iş akışı optimizasyonunu, risk uyumluluğunu ve daha fazlasını sağlamak için ConsenSys tarafından geliştirilen Codefi aracılığıyla bir dizi kurumsal düzeyde ürün özelliğini dağıtabilir..

ConsenSys Quorum Quickstart, Geliştirici Deneyimini İyileştiriyor

Şuraya gidin: Geliştiriciler sayfasına gidin ve ConsenSys Quorum’u yüklemek için npx komutunu, sistem gereksinimleri, dokümantasyon bağlantıları ve ConsenSys Quorum için iletişim bilgileriyle birlikte görmek için “Başlayın” düğmesine tıklayın.

Quorum web seminerine Başlarken (Hızlı Başlangıç ​​gösterir)

Quorum’u Şimdi Kullanmaya Başlayın

Qubernetes v0.1.3 Sürümü ve Çekirdek Sihirbazı v1.2.2 ile İyileştirmeleri İzleme  

Cakeshop, Kubernetes ile Qubernetes’e konuşlandırılabilir. Ek olarak, prometheus geth / quorum metrics collection artık etkinleştirilebilir ve bir docker-compose vardır grafana kontrol paneli izleme için isteğe bağlı olarak dağıtılabilir.

Çekirdek Sihirbazı tanıtıldı Quorum ile Splunk, isteğe bağlı üçüncü taraf bir araç olarak zincir analitiğinin izlenmesi için. 

Tam sürüm notlarını görüntüleyin İşte (Qubernetes v0.1.3) ve İşte (Çekirdek Sihirbazı v1.2.2)

Ekim 2020

ConsenSys Quorum, Calendar Versioning’e taşındı 

GoQuorum, Hyperledger Besu, Orion, Tessera ve EthSigner dahil olmak üzere tüm ConsenSys Quorum projeleri, takvim sürümlerini (CalVer). Ekip, kullanıcıların en son ana sürümleri tanımasını kolaylaştırmak ve Quorum paketi bileşenlerinin hangi sürümlerinin birbirleriyle kapsamlı bir şekilde test edildiğini belirlemek için CalVer’a geçmeyi seçti.. 

GoQuorum v20.10.0, Tessera v1.0.0 ve v20.10.0 Gizlilik Geliştirmelerini Tanıtın

“SendTransaction” API’lerine yeni bir “privacyFlag” parametresi ekledik, bu da özel bir işlemin yürütülmesi için modu tanımlamamıza olanak tanıyor. 

Sürüm notlarını görüntüleyin İşte (GoQuorum v.20.10.0)

Tessera artık gizlilik geliştirmelerini destekliyor, ör. karşı taraf koruması ve özel devlet doğrulaması. Bu iyileştirmeler, paralelleştirme ve diğer küçük düzeltmelerle eşler arası işlem “push” işleminde iyileştirilmiş performansı da içerir. Tessera for Private State Validation (PSV) desteği için yapılan gizlilik geliştirmeleri de vardı İşte.

Sürüm notlarını görüntüleyin İşte (Tessera v1.0.0) ve İşte (Tessera v20.10.0)

Qubernetes v0.2.0 Komut Satırı Aracı Eklendi 

Başlatma, değiştirme ve ağ ile etkileşim.

Sürüme ekli mevcut ikili dosyalar: Mac, linux. Sürüm notlarını görüntüleyin İşte.

Quorum Profiling ve Quorum Reporting

Quorum Profiling, Quorum üzerinde çalışan ağlarda stres testleri yürütmek ve ağ düzeyinde TPS ve diğer kıyaslama parametrelerini izlemek amacıyla oluşturulmuş bir araç setidir.. 

Quorum Reporting, bir GoQuorum ağındaki blokları ve işlemleri endeksleyen ve kullanıcılara sözleşmelerinde neler olduğuna dair içgörü sağlamak için raporlar oluşturan bir araç olarak. 

Belgeleri okuyun İşte (Quorum Profiling) ve İşte (Yetersayı Raporlama)

Kasım 2020

ConsenSys Quorum’un İlk Paket Sürümü Daha Hızlı Kuruluma İzin Verir

Bu paketler, geliştiricilerin projeleri bir arada başlatabilmeleri ve uygulamalarını çok daha hızlı oluşturabilmeleri için projeler için ikili dosyalar içerir. Bu, Hızlı Başlangıç’a eklenir

GoQuorum Sihirbazı 1.3.0 (En Son) Quorum / Tessera 20.10.0 için Destek Ekliyor

GoQuorum 20.10.0+ kullanılırken gelişmiş gizlilik özellikleri sağlayan GoQuorum / Tessera 20.10.0 için destek ekledik ve ağ ile birlikte dağıtmak için isteğe bağlı araçlara GoQuorum Raporlama Aracı’nı (Beta) ekledik.

Tam sürüm notlarını ve güncelleme talimatlarını görüntüleyin İşte.

Aralık 2020 – 2021+

Bireyler ve Kuruluşlar için Mevcut ConsenSys Quorum Desteği

Destek İletişim Formu ve ConsenSys Quorum Enterprise web sayfası, destek abonelikleri için ekiple iletişime geçecek şekilde değiştirildi.

Şimdi Destek İsteyin

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 Üzerine Devam Eden Çalışma, Ethereum’un Gaz Fiyat Öngörülebilirliğini Artıran Para Politikasında Bir Güncelleme

Bu özellik tamamlanmasa da, EIP-1559’a hazırlanmak için çok zaman harcadık. Güncellemeler ConsenSys Quorum Release 20.10.0 ve Besu 1.5 Sürümü. Oku EIP-1559’a genel bakış ve EIP-1559 için topluluk sosyal yardım raporu

Bu hepimiz için çılgın bir yolculuk oldu. 2020’de yapılan tüm önemli çalışmalarla, ConsenSys Quorum ekibi Q1 2021’de takip edilecekler için fazlasıyla hazır. Topluluk çabalarıyla daha fazla birlikte çalışabilirlik, kapsamlı mühendislik desteği ve ekosistem geliştirme gördükçe – Enterprise’ı getirmekten heyecan duyuyoruz Ethereum’dan daha fazla endüstri kullanım durumlarına. 

En son gelişmeleri takip etmek istiyorsanız, bize buradan katılın: 

Uyuşmazlık

Gevşek (GoQuorum’a özgü)

RocketChat (Besu’ya özgü)

Twitter

Linkedin

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me