blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Perakende Merkez Bankası Dijital Para Birimi Nedir?

Perakende CBDC’nin temel ilkeleri ve dünya genelinde merkez bankası blok zincirinin benimsenme durumu. by Matthieu Saint OliveHaziran 8, 2020Yayınlanan Haziran 8, 2020

cbdc kahramanı nedir


Finans ve kripto para birimindeki yenilikleri takip ediyorsanız, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) kavramı etrafında aşırı miktarda vızıltı duymuş olabilirsiniz. Ancak, bir CBDC oluşturmada hangi merkez bankalarının en önde olduğunu ve hangi temel tasarım ilkelerini dikkate aldıklarını anlamak bazen oldukça zordur. Bu yazının amacı, perakende CBDC’nin temel ilkelerini tanıtmak ve dünyadaki farklı merkez bankalarının teknolojiyi nasıl uygulamayı planladığına dair bazı somut örnekleri paylaşmaktır..

Ödemelerin Kısa Tarihi

Para, ekonomik faaliyet için kritik bir bileşendir ve fiziksel biçimi, kullanıcılarının ihtiyaçlarıyla yakından bağlantılıdır. Tarihöncesinin en ilkel biçimlerinden (kabuklar, boncuklar) en son biçimlere (nakit, bankacılık uygulamaları) sürekli bir kaydileştirme sürecini takiben paranın sürekli evrim geçirmesinin nedeni budur. Son birkaç yılda, İnternet tabanlı ürün ve hizmetlerin ortaya çıkışı, dünyanın işlemlerinin dijital olarak bağlantılı bir ekonomiye taşınmasıyla bir paradigma değişikliğine yol açtı. Dijital ödeme araçlarının büyümesi, dijital ekonomimizdeki nakit kullanılabilirliğinin azalmasıyla açık bir şekilde ilişkilidir. PayPal, Stripe, Ant Financial ve Revolut gibi şirketler endüstri liderleri olarak ortaya çıktı ve bu değişimden çevrimiçi ve dijital ticarete geçişten faydalandı..

Daha yakın zamanlarda, ödeme endüstrisinde yeni yeniliklerin ortaya çıktığını gördük. Bitcoin ile başladı ve ardından her gün milyarlarca dolar işlem gören Tether (USDT) gibi Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilen stabilcoinler. Geçtiğimiz yıl Facebook, Libra projesi ile para ve ödeme endüstrisine girme hırsını duyurdu: insanların Facebook’u kullanabileceği, ancak yine de bir banka hesabının olmadığı bölgelerde finansal katılımı artıracağını iddia ettikleri küresel bir stabilcoin.

Merkez bankalarının temel görevi parasal ve finansal istikrarı sağlamak olduğundan, blockchain ve stablecoin teknolojilerinin yeniliği, bu kurumları ödeme endüstrisinin dönüşümünün bir risk teşkil edip etmediğini değerlendirmeye zorladı. Önerilen çözümler arasında, merkez bankalarının dijital bir nakit formuyla özel dijital ödeme yöntemlerine bir alternatif sunması da yer alıyor. Buna Merkez Bankası Dijital Para Birimleri diyoruz.

consensys pleksus simgesi yuvarlak “Merkez Bankaları ve Dijital Paranın Geleceği” başlıklı teknik incelememizi indirin. İndir

Bugün Merkez Bankası Parası Nedir?

Merkez bankası parasının en tanınmış şekli, genel halk tarafından kullanılabilen ve çoğunlukla daha küçük değerli işlemler için kullanılan nakittir. Merkez bankası parasının diğer biçimi, bir merkez bankası tarafından düzenlenen ve merkez bankasına karşı bir hak talebini temsil eden yasal bir ihaledir. Bu, ticari banka aleyhine bir iddiayı temsil eden ticari banka parasından farklıdır. Bununla birlikte, değer açısından, merkez bankası parası çoğunlukla finans kuruluşları tarafından bankalar arası ödeme için kullanılır. Basit bir ifadeyle, finansal kurumların merkez bankasında bir banka hesabı olduğu anlamına gelir, oysa siz ve ben (bireyler olarak) bunu yapamıyoruz. Bu hesaplar zaten dijital olarak yönetiliyor ve Gerçek Zamanlı Brüt Ödeme (RTGS) adı verilen sistemlerle gerçek zamanlı işlemlere izin veriyor. Örneğin, Avrupa RTGS sistemine Hedef 2.

İki CBDC Tipi

Tıpkı merkez bankasına karşı nakit ve ticari banka iddiaları gibi, dünya çapında dikkate alınan iki ana CBDC türü vardır:

 • Toptan CBDC: Bu tür bir para birimi, finansal kuruluşlar tarafından finansal varlıkları satın almak ve satmak için kullanılacak ve RTGS sistemlerinin yerini alacaktır..
 • Perakende CBDC: bu tür bir para birimi, bazı şeyler için ödeme yapmak, arkadaşlara ve aileye para göndermek ve muhtemelen devlet teşvikleri ve sübvansiyonları almak için kullanılacaktır..

Bu yazının kapsamı için, yalnızca dijital bir nakit biçimine benzeyen perakende CBDC’ye odaklanacağım. Şu andan itibaren, “CBDC” terimi “perakende CBDC” yi tanımlamak için kullanılacaktır.

Perakende CBDC’nin Temel İlkeleri

Perakende bir CBDC için birçok tasarım olasılığı varken, dünyadaki çoğu merkez bankası aşağıdaki temel ilkeler üzerinde hemfikirdir:

 • CBDC, merkez bankası tarafından verilen ve kontrol edilen yeni bir merkez bankası parası biçimi olacaktır. CBDC arzı para politikası ile belirlenir ve merkez bankası tarafından kontrol edilir.. 
 • CBDC, merkez bankası bilançosuna karşı bir yükümlülüktür (ticari bir bankaya karşı bir talep olan ticari banka parasının aksine).
 • Bir CBDC, tüm vatandaşlar, işletmeler ve devlet kurumları tarafından bir ödeme aracı, yasal ihale ve güvenli bir değer deposu olarak kabul edilmelidir.. 
 • Bir CBDC, merkez bankası tarafından ilgili fiat ile bire bir paritede dağıtılır ve ticari banka parası ve nakdine karşı sorunsuz ve serbestçe dönüştürülebilir olmalıdır..
 • Tüketicilerin bir CBDC almak ve kullanmak için bir banka hesabına ihtiyacı olmamalıdır.
 • CBDC, özel şirketlerin yenilikçi ürün ve hizmetler oluşturmasını sağlamak için açık bir altyapı üzerine inşa edilmelidir.. 
 • İşlem maliyeti mevcut sistemlerden daha düşük olmalıdır.

Uluslararası Ödemeler Bankası’na göre, merkez bankalarının% 80’inden fazlası CBDC üzerinde bazı çalışmalar yapıyor. Çin, İsveç, Kamboçya, Bahamalar ve Doğu Karayipler, perakende CBDC’nin en gelişmiş girişimleri arasındadır. Canlı pilotlar çalıştırıyorlar ve çoğu 2021’in sonuna kadar yayına girmeyi planlıyor. Ayrıca, birkaç haftada bir, başka bir merkez bankası bir CBDC pilotu başlatma planını duyuruyor. En yeni ülkeler şunları içerir: Hollanda ve Güney Kore. Ancak, bu merkez bankalarının hepsi CBDC ile yaşamayı planlamıyor. Kanada Bankası ve Güney Afrika Merkez Bankası gibi birkaçı, bir CBDC’nin fırsatlarını ve risklerini doğru bir şekilde değerlendirmek ve gerekirse bir CBDC yayınlamaya mümkün olduğunca hazır olmak için pilotları başlattıklarını açıkladılar..

cbdc'nin benimsenmesi

Farklı Ülkeler CBDC’yi Nasıl Uyguluyor?

Önümüzdeki yıllarda bir dizi merkez bankası muhtemelen bir CBDC çıkaracak olsa da, tamamen aynı olmayacakları oldukça kesin. Ulusal bağlama ve aşağıdaki gibi sorulara bağlı birçok tasarım seçeneği vardır: 

 • Nakit kullanılıyor mu? 
 • İnsanlar nakit paranın sağladığı mahremiyete bağlı mı?? 
 • Ticari banka parası güvenli olarak kabul edilir mi? 
 • Finansal içerme seviyesi nedir? 

Halihazırda devam eden girişimler arasında bazı farklılıklar gözlemleyebiliyoruz. Örneğin, “Kum Doları“Bahamalar’daki” Dorian Kasırgası’nın finansal altyapıya verdiği zararın ardından ekonomik zorluklar ışığında sakinlerin finansal hizmetlere daha kolay erişimini sağlamak için tasarlandı. Bu nedenle, halkın CBDC cüzdanını herhangi bir banka hesabı olmadan ve küçük miktarlar için herhangi bir kullanıcı kimliği istemeden kullanmasını sağlarlar. Bu yılın sonu kadar erken bir saatte canlı yayına başlamayı planlıyorlar. 

Çin’in hedefi farklı. Daha geniş Kuşak ve Yol stratejilerinin bir parçası olarak, küresel rezerv para birimi olarak doların hakimiyeti ile rekabet edebilmek için 2014 yılından bu yana Dijital Para Birimi ve Elektronik Ödeme (DCEP) projesi üzerinde çalışıyorlar. 4 şehirde sürmekte olan pilotlar var ve McDonald’s ve Starbucks da dahil olmak üzere 20 özel şirket deneyin parçası. Görünüşe göre, Çin CBDC blok zinciri kullanmıyor, ancak asimetrik kriptografi ve akıllı sözleşmeler gibi bazı temel bileşenlerini kullanıyor.. 

İsveç benzersiz bir ekonomik konuma sahiptir: Euro bölgesi için% 11 iken GSYİH’nın yalnızca% 1’i nakit olarak dünyadaki en az nakde bağımlı ülkedir. Nakit kullanımının son birkaç yıldır gözlenen düşüşü, bazı tüccarların çok maliyetli olması nedeniyle ödeme aracı olarak reddetmesine neden olmuştur. Henüz yayına girmeyi planlamıyorlar, ancak yine de çoğu zaman en gelişmiş girişimlerden biri olarak tanımlanıyorlar.

İngiltere Merkez Bankası henüz CBDC için herhangi bir teknoloji geliştirmedi, ancak çok kapsamlı bir tartışma kağıdı. Bir kamu-özel platform modeline dayanan olası bir mimari tasarımı açıklarlar. Konsept, değer deposu olarak CBDC’nin, özel ve izinli bir blok zincirinden yararlanabilen, merkez bankası tarafından işletilen bir çekirdek defterde muhasebeleştirilmesidir. Çekirdek defter en basit ödeme işlevlerini sağlayacak olsa da, bazı yetkili özel şirketler CBDC’yi kullanmak için kullanıcı dostu arayüzler sağlayacak, ancak aynı zamanda krediler ve faiz getiren tasarruf hesapları gibi ek hizmetler de sağlayacaktır. Merkez bankası ve ticari bankalar arasındaki bu ortaklık, bir CBDC’nin yalnızca güvenilir ve verimli ödeme altyapısı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda özel şirketlerin dijital inovasyonunu da teşvik edeceği anlamına gelir..

Test edilen ulusal CBDC’lerin ötesinde, ya dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları CBDC için ortak standartlar oluşturmak için birlikte çalışıyor olsalardı? Bu tür küresel standartlar, bu merkez bankası sistemleri arasındaki birlikte çalışabilirliği basitleştirecek ve bu da sınır ötesi ödemelerin maliyetini ve karmaşıklığını önemli ölçüde azaltacaktır. Bank for International Settlements’ın yeni merkez bankası grubu, ortak standartları keşfetmek için bu yılın başlarında bir çalışma grubu oluşturan diğer altı merkez bankasıyla birlikte. Ne yazık ki, bu girişim hala izole edilmiş durumda ve çıktılar hakkında henüz halka açık bir bilgi paylaşılmadı.

CBDC, Perakende Ödemelerde Nasıl Oyun Değiştirici Olacak?

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, dünya çapında “gerçek” olarak yayınlanan birkaç CBDC göreceğimizin açık olduğunu düşünüyorum. Ancak, bugün çoğu insan bir CBDC düzenleyen ilk merkez bankasının kim olacağını bulmaya odaklanırken, bence “en iyisini kim inşa edecek?” Hangi CBDC oyunu perakende ödemeler açısından gerçekten değiştirecek?

Bana göre, bir CBDC, bir koşul karşılanırsa ödeme endüstrisi için gerçek bir oyun değiştirici olma potansiyeline sahiptir: merkez bankası dijital para birimi, özel sektörün bunun üzerine kolayca inşa edebilmesi için açık ve paylaşılan bir altyapı olarak inşa edilmelidir. . Açık, şeffaf ve erişilebilir olmalı çünkü artık kimse silo sistemleri kurmak ve kullanmak istemiyor! Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarına, halka açık blockchain ekosistemlerinde, özellikle Ethereum’da meydana gelen büyük dönüşümlere dikkat etmelerini ve dijital inovasyonu teşvik edecek benzer bir açık altyapı inşa etme cesaretini bulmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Merkez bankalarının sunduğu sağlam güven ile birlikte ademi merkeziyetçiliğin faydalarını kucaklayalım!

CBDC ve Stablecoins hakkındaki web seminerimizi izleyin

CBDC’lerin paranın geleceği için ne anlama geldiğini öğrenin. En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me