Suriye’deki Savaş Suçlarının Belgelenmesi

 

Meydan okuma

Suriye İç Savaşı, 2011 yılının Mart ayından bu yana 20.000’i çocuk ve 13.000’i kadın olmak üzere 500.000’den fazla masum sivilin hayatına mal oldu. BM, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı hava harekatını sürdürürse 3 milyon daha fazla hayatın risk altında olacağını tahmin ediyor insanlar. Bu kampanya, Suriye’nin her yerinde, özellikle Suriye’nin diğer bölgelerinden yerlerinden edilmiş tahmini 1,5 milyon sivilin yaşadığı İdlib vilayetinde yıkıcı bir etki yarattı..

Hala’nın Nöbetçi Erken Uyarı Sistemi, bir hava saldırısı uyarı sistemi olarak başarıyla kullanıldı, konumu tam olarak belirledi ve vatandaşları yaklaşan bir saldırı konusunda uyardı. Sistem, Suriye’de yüzlerce kişinin hayatını kurtarırken, ağır bombardımana maruz kalan topluluklarda bu tür saldırıların ölümcüllüğünü tahmini ortalama% 20 ila 27 oranında etkili bir şekilde azalttı..


Ne yazık ki Hala özel bir işletme olduğu için teknik olarak Sentry tarafından üretilen verilere “sahip”. Sonuç olarak, adalet ve hesap verebilirlik kuruluşlarına verilen herhangi bir verinin, kasıt ne olursa olsun raporlama sürecinde tahrif edilmiş veya yanlış kullanılmış olabileceğini iddia etmek mümkündür. Bu, verilerin bir mahkemede kullanılmasını zorlaştırır ve paydaşlara güvenilirliğini kanıtlar. 

Blok zinciri teknolojisi, savaş suçu bilgilerini değişmez bir şekilde depolamak ve okullara ve hastanelere yönelik saldırıların faillerini belirlemek için kullanılabilir mi? 

 

Ethereum Çözümü:

Merkeziyetsizleştirme ve Veri Bütünlüğü

Hala Systems, toplanan bilgilerin toplandığı zaman ve yer ile şimdiki zaman arasında herhangi bir şekilde değiştirilmediğini ve / veya değiştirilmediğini kanıtlamak için imzalanmış meta işlemlerini doğrudan halka açık Ethereum blok zincirine gönderen bir çözüm oluşturmak için ConsenSys ile iletişime geçti. Ek olarak, dağıtılmış bir defter veri tabanı kullanmak, halihazırda mevcut olan Sentry Erken Uyarı Sisteminin verimliliğini arttırır ve onu savaş suçlarının anında ve doğru raporlanması için bir araca dönüştürür.. 

Ethereum ağını kullanarak Hala kendisini Sentry raporlama denkleminin çekirdeğinden etkili bir şekilde kaldırabilir. Bir rapor gönderildiğinde, tehdidin ne zaman ve nerede tespit edildiğine dair zaman damgası ve coğrafi etiket, sonsuza kadar yaşadığı Ethereum blok zincirine eklenir. Zincir üzerinde referans verilebilir ancak değiştirilemez. Veriler kurcalanırsa, ilişkili karma değeri bunu yansıtacak ve tam şeffaflık sağlayacak. 

Sentry, verileri blok zincirine otomatik olarak göndererek ve depolayarak, güvenilir verilerin, toplama anından bugüne kadar herhangi bir şekilde değiştirilmediğini, düzenlenmediğini veya tahrif edilmediğini kanıtlayabilir.. 

Ek olarak, meta verileri zincire yerleştirerek, Hala yüksek riskli alanlarda veri toplamayla ilgili yaygın sorunları önleyebilir. Örneğin, IoT zemin sensörleri arızalanırsa veya tehdit olmayan bir olayı yanlışlıkla tespit ederse, sosyal medya gönderileri veya referans için medya raporları gibi doğrulayıcı açık kaynaklı veriler olmayacaktır.. 

Tüm insan ve makine kaynaklı verilerin karma haline getirilmesi, herkesin erişebileceği bir zaman ve konum referans noktası oluşturarak tehditlerin ve saldırıların kolay organize edilmesini ve tanımlanmasını sağlar. Analiz edildiğinde, inandırıcı bir yakın tehdidi veya yürütülen saldırıyı gösteren belirli parametrelere ve koşullara dayalı olarak bir “içgörü” oluşturulur. Daha sonra bu uyarılar, bilgileri kendilerini zarar görmekten kurtarmak için kullanabilen risk altındaki topluluklara gönderilir..

Ek olarak, veri noktalarını bir Sentry sunucusu yerine blok zincirine göndermek, şiddet içeren yerlerde zeminden toplanan değişmez veriler sağlar. Toplanan bu veriler, hesap verebilirlik ve adalet çabaları için kritik öneme sahip bir araç oluşturmaktadır. Bu tür çabalar, yarının şiddetli çatışmalarını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olur.

alıntı1 kopya

"Savcılık açısından bakıldığında paha biçilemez. Artık bombardımanları ve insan kayıplarını ve tüm bu savaş suçlarını birbirine bağlayabiliriz; onları bir uçağa bağlayabiliriz, yani onları bir pilota bağlayabiliriz, onları bir hava üssüne, bir hava kanadına, bir komutana bağlayabiliriz.."

Tobias Schneider

Küresel Kamu Politikası Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi

Savaş Suçlarını Belgelemek İçin Neden Blockchain Kullanılır??

Hala’nın Sentry sistemiyle birlikte blok zinciri teknolojisinden yararlanmanın amacı, sistem tarafından toplanan verilerin güvenilir olmasını sağlamaktır. Blockchain’i bir sinyal mekanizması olarak düşünün. İnsan ve makine gözlemcileri ve donanım sensörleri tarafından bildirilen ham verilere (zaman, coğrafi konum ve rapor içeriği) hashing uygulayarak, muhtemelen belirli bir yerde, belirli bir zamanda meydana gelen bir olaya değişmez bir referans oluşturuyoruz.. 

Sensörler arızalanmış olabilir mi veya yanlışlıkla tehdit olmayan bir olay tespit etmiş olabilir mi? Kesinlikle, ancak böyle bir durumda sosyal medya gönderileri, resimler ve medya haberciliği gibi doğrulayıcı açık kaynaklı haberler olmayacak. Bir saldırı gerçekleştiğinde, Hala’nın kontrolü dışında sürekli olarak birden çok raporlama kaynağı bulunur. Sensörler ve insan gözlemciler tarafından oluşturulan olaya hashing uygulanarak, bu kamu kaynaklı veri noktalarının etrafında organize edilebileceği çok güçlü bir odak noktası oluşturulur. Sonuç, halka açık Ethereum blok zincirine yazılan değişmez bir sinyal ve olayın oluşumunu doğrulayan bir dizi zincir dışı veri noktasıdır (ve bunun tersi de geçerlidir). Bu, ilgi çekici ve ayrıntılı bir kayıt oluşturur. 

Olay bilgilerinin SHA256 karmalarını oluşturarak, Hala’nın sistemi bir olayın meydana geldiğine dair kurcalamaya dayanıklı raporlama üretecektir. SHA256, sağlandığı her giriş için (neredeyse) benzersiz, 256 bit (32 bayt) çıktı sağlayan bir şifreleme karma algoritmasıdır. Algoritma çok sayıda benzersiz çıktı (yaklaşık 1.16 x 1077 çıktı) üretebildiğinden, uygulamada tüm girdilerin benzersiz bir çıktı oluşturduğu varsayılır. Dijital bilgileri günlüğe kaydederken, bu, IoT sensör verileri ve mobil uygulamalar tarafından gönderilen rapor formları gibi normal verileri benzersiz SHA256 karmalarına dönüştürebileceğimiz ve daha sonra bu veri setlerini alıp orijinalleriyle karşılaştırabileceğimiz anlamına gelir. ilgili karmalar. 

Bir rapor, biz ona hashing uyguladıktan sonra Hala’nın veritabanında kurcalanırsa, yeni, değiştirilmiş rapor daha önce oluşturduğu hash’i üretmeyecektir. Raporun orijinal karması raporun yeni karması ile eşleşmediğinden, raporun tahrif edildiğini hemen biliyoruz.. 

 

Nasıl çalışır

Sivil gözlemler ve sosyal medya raporlaması, IoT sensörleri ve bu kaynaklar tarafından toplanan konum, zaman ve çevresel meta verilerin bir kombinasyonunu kullanan Hala, sivil topluluklara yönelik tehlike öncesinde bir uyarı oluşturabilir ve gönderebilir. Bu uyarılar hem siviller hem de uluslararası insancıl hukukun uygulanmasını sağlamaya çalışan hesap verebilirlik uzmanları için yararlıdır..

 1. Gözlem yapılır: Kullanıcı veya makine ilgili bir olayı gözlemler
 2. Rapor oluşturulur: Kullanıcı veya makine, gönderim için zaman damgalı ve coğrafi etiketli bir rapor oluşturur
 3. Rapor blok zincirine karıştırılır: Zaman damgası ve coğrafi etiket, sabit bir şekilde var oldukları ve sonsuza kadar erişilebilir oldukları Ethereum blok zincirine gönderilir.
 4. Rapor iletilir: Rapor uygulama veya sensör tarafından gönderilir ve Hala sunucusuna iletilir
 5. Rapor işlenir: Toplanan veriler Hala ekibi tarafından işlenir

alıntı2

"Ailem yaşıyor çünkü giriş yaptım ve bu mesajı aldım ve evimden taşındım. Ev havaya uçtu. Komşularım öldürüldü."

Suriyeli Sivil

Kullanıcılar için Nasıl Çalışır?

Sentry, basit bir gerçeğe dayanıyor: Birinin hava saldırısına ne kadar çok hazırlık yapması gerekiyorsa, hayatta kalma şansı o kadar yüksek olur. Ve şimdi pek çok insan bu avantaj için Sentry’ye güveniyor: 70.000 kişi yerel Facebook sayfasını takip ediyor. Telegram kanallarının 16.400 abonesi var. Yerel bir radyo istasyonu Sentry uyarıları yayınlıyor ve dijital tanık ağı giderek artıyor. 

 

Ulaşılan Hedefler 

Hayat Kurtarıldı

Analizler, uyarıların 2,1 milyon kişiye ulaştığını, yüzlerce hayatı kurtardığını, binlerce yaralanmayı önlediğini ve yüz binlerce insanın travmatik kaygısını azalttığını gösteriyor. Hala tarafından yapılan bir ön değerlendirmeye göre, sistem, 2018’de ağır bombardıman altındaki çeşitli bölgelerde hava saldırılarının ölümcüllüğünü tahminen yüzde 20-30 oranında azalttı.. 

 • Yapılan yerel anketlerden Hala, insanların yeterli barınak aramak için en az 1 dakikaya ihtiyaç duyduklarını buldu. Sentry artık sekiz dakikalık bir uyarı süresinin ortalamasını alıyor.
 • Hala ekibi, Sentry’nin tahminlerinin, savaş uçağının varışından sonraki 30 saniye içinde doğru olacak şekilde ince ayarını yaptı..

 • Girişim, 50.000’den fazla dijital kanıtı işlemiştir

 • Hala’ya göre, en uygun menzilde, Sentry artık tehdit eden uçakları yaklaşık yüzde 95 oranında tespit edebiliyor..
Referans Olarak Zincir Üzerindeki Değişmez Kanıt, Kritik Veri Kümeleri ve Savaş Suçlarının Kaynak Kaydı
 • Hala Systems, ConsenSys’in oluşturduğu teknolojiden yararlanarak veri toplayabilir ve Uluslararası Ceza Mahkemesinde, veri bütünlüğünün toplandığı andan savaş suçlularını yargılamak için kullanıldığı ana kadar sağlam ve dokunulmamış olduğunu kanıtlayabilir. 
 • Sistemden elde edilen birincil değere ek olarak, bir ikincil fayda, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi hesap verebilirlik odaklı kuruluşlar tarafından değerli görülen raporlamalar sağlamasıdır.. 

Hala’nın haberciliği, insan hakları ihlalleri, savaş suçları ve ateşkes anlaşmaları ihlalleri ile ilgili soruşturmaları artırmak için kullanıldı.. 

 

Sonraki adımlar

Daha uzun vadede, bu PoC’nin bir parçası olarak geliştirilen platform, bir üretim sistemi olarak ölçeklenebilir ve otomatikleştirilmiş blok zinciri raporlaması (belirli olayların) için bir protokol olarak işlev görebilir. IoT cihazlarının konuşmasını ve olayların değişmez kanıtlarını kaydetmesini sağlayan bir protokol & Halka açık Ethereum blok zincirindeki eylemler, şu anda sosyal etki sektöründeki blok zinciri çözümlerinin ölçeklenebilirliğini kısıtlayan doğrulama sorunlarının büyük bir bölümünü hafifletiyor. Neredeyse tüm blok zinciri dikeylerinde kullanılabilir.

Hala Systems, Suriye vatandaşları için ürünlerini ve hayat kurtaran tekliflerini geliştirmeye devam ediyor. Vatandaşlara cep telefonu veya güç olmadan ulaşma çabalarında Hala, bir uzaktan erişim bileşeni ekleyerek bir sireni değiştirdi. Ekip ülke çapında 150 prototip gönderdi ve şu anda mobil olmayan kullanıcılara uyarı göndermenin bir yolunu yürütüyor.. 

Hala Systems, ‘değişmezlik’ ve ‘doğruluk’ özellik gereksinimlerini ele alırken, değişmez kanıtları günlüğe kaydetmek amacıyla hangi blok zinciri ortamının en uygun olduğunu belirlemek için araştırmalarına devam ediyor. çözümün yanı sıra IPFS kullanımını dahil edin.

 

Hala Systems hakkında

ABD hükümeti için bir teknoloji uzmanı olan John Jaeger ve Refugee Open Ware’in kurucusu Dave Levin, Hala Systems erken bir tehdit algılama ve raporlama grubu oluşturmak için “Murad” kod adlı Suriyeli geliştirici ile işbirliği yaptı. 

Sentry, bir avuç eğer / sonra ifadesi, bir mantık ağacı ve bir Android uygulaması olarak başladı. Ekip, uçak izleme verileri, uçak tipi, yörünge, önceki uçuş modelleri, havalanma konumu, seyir hızları gibi ilgili verileri topladı ve bu uçakların bombalarını nereye düşürdüğüne ilişkin raporlarla ilişkilendirdi. Hala Systems, verileri savaş uçaklarının büyük olasılıkla nereye ve ne zaman gideceklerini doğru bir şekilde tahmin eden bir formüle ekledi..

Daha derinlemesine ve güvenilir kaynak giriş noktaları arayan ekip, kritik bilgileri Suriye hava kuvvetlerinden kaçan savaş pilotlarından aldı. Tahminlerini daha da ince ayarlamak için Hala Systems, video ve sosyal medya kanıtlarını incelemek ve Sentry’nin tahminleriyle karşılaştırmak için Suriyelilerden oluşan bir ekip tuttu. Teşhis doğruluğunu artırmak için ekip, bir sinir ağının yardımıyla, bir hava saldırısının yerini ve zamanlamasını onaylamaya yardımcı olan anahtar kelimeler için Arapça medyada arama yapabilen bir yazılım geliştirdi. Daha fazla hava saldırısı hakkında daha fazla veri, daha iyi bilgi ve daha iyi tahminler anlamına geliyordu. 

Birçok yinelemeden sonra Hala ekibi, Sentry’nin tahminlerinde ince ayar yaparak bir savaş uçağının varışını 30 saniye içinde doğru bir şekilde gösterebildi.

Hala Systems Örnek Olay İncelemesini İndirin

Hala Systems’ın misyonunu ve zorluklarını, bu kullanım durumunda blockchain’in nasıl kullanıldığını ve bu teknolojinin gelecekteki potansiyelini araştıran 28 sayfalık bir rapor.

Örnek olayı indirinHala Systems Örnek Olay İncelemesini İndirinConsenSys Çözümleri

Bir blockchain danışmanlığı için kaydolun

ConsenSys Solutions, blockchain’i işletmeye getiriyor. Herkese açık ve özel blok zinciri çözümleri oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, hükümetler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yeni başlayanlarla birlikte çalışıyoruz.

Bir blockchain uzmanıyla bağlantı kurunBir blockchain danışmanlığı için kaydolun

Hala Systems hakkında daha fazla bilgi edinin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me