blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Singapur, Güney Afrika ve Filipinler Daha Akıllı Para Oluşturuyor

Project i2i, Project Ubin ve Project Khokha, dünyadaki ülkelerin ve bankaların blockchain çözümlerini nasıl uyguladığını gösteriyor. By ConsenSysAralık 9, 2019Yayınlandı Aralık 9, 2019

singapur güney afrika filipinler kahraman


İnsanlar, işletmeler ve bankalar arasındaki ödemeler benzeri görülmemiş bir oranda değişiyor. Günlük olarak temassız ödemeler yapıyoruz, telefonlarımızdaki bir uygulamayı kullanarak arkadaşlarımıza para aktarıyoruz ve faturaları çevrimiçi olarak ödüyoruz. Y kuşağının çoğu hiçbir zaman kağıt çek kullanmadı ve bu oran gelecek neslin hiç nakit kullanmayacağı beklenebilir.. 

Dünyanın her yerindeki hükümetler bunu şu ülkelerle birlikte tanımaya başlıyor Singapur ve Hong Kong, Nakitsiz bir toplum için planlar yapmak. İşletmeler ve bankalar için, hem yurt içinde hem de sınırlar arasında dijital olarak para transferi yeni normdur. Gelişmeye devam ettikçe, daha iyi bir sisteme olan talep artıyor, bu da verimli, güvenli ve daha uyumlu bir dost. Bankacılık sektörü için, saldırılara veya ekipman arızalarına karşı en yüksek güvenilirliği, kullanılabilirliği ve direnci sağlamanın maliyeti yüksektir. Ödemelerin mutabakatı verimsiz olmaya devam ediyor ve şüpheli işlemleri bildirme yükü bankaların üzerine düşüyor, bu da genel operasyonlarını maliyetli hale getiriyor.

Mevcut finansal sistemler için bir diğer iyileştirme alanı, yerleşim için geçen zaman söz konusu olduğunda verimliliğidir. Büyük genel masraflara neden olurken transferleri ve ödemeleri kapatmak günler alabilir. Örneğin, hisseler gibi finansal ürünleri satın aldığınızda veya sattığınızda, bu finansal ürünlerin mülkiyeti veya yasal mülkiyeti parayla değiştirilir. Bu değiş tokuşa uzlaşma adı verilir ve Avustralya Borsası, bu sadece bir işlemin gerçekleşmesinden 2 gün sonra gerçekleşir. Bu süreç, “teslimata karşı ödeme” (DvP) olarak adlandırılır. Finansal olmayan ürün ve hizmetlerin anında teslim edilebildiği halde, 2019’da bir ödemenin yapılmasının hala günler sürdüğüne inanmak zor..

Bunlar, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimini doğuran blockchain teknolojisinin yaratılmasına yol açan faktörlerden sadece birkaçı. Blok zincirinin ödemelerde devrim yaratacak önemli bir parçası tokenizasyondur. Çoğu insan kripto para birimi kavramını anlamaya başlasa da, tokenizasyon çoğu kişi için hala çok yeni. Blockchain’de bir token, bir değer biriminin dijital bir temsilidir. Bu değer birimi, herhangi bir dijital varlığın değerine veya gerçek dünyadaki varlıkların dijital temsiline atanabilir. Diğer bir deyişle, basit ve verimli bir sahiplik doğrulama ve devretme sisteminin kurulmasına izin verir. Genel olarak iki kategoride belirteç, güvenlik belirteçleri ve yardımcı belirteçler vardır.

Menkul kıymet belirteçleri, gerçek fiziksel dayanaklara, şirketlere veya kazanç akışlarına katılım veya temettü veya faiz ödemeleri hakkı gibi varlıkları temsil eder. Bu, fiziksel varlıkları almayı ve genel toplam değeri, temsili değeri olan kriptografik olarak güvenli dijital belirteçlere bölerek değerlerini blok zincirine yerleştirmeyi içerir. İyi bir örnek, bir şirketin tokenize edilmesidir; bu, bugünkü hisselerin yaptığı gibi, tümünün blok zincirinde yapılmasıdır..

Fayda belirteçleri, projenin gelecekte başlatacağı ürün ve hizmetlere erişim sağlar. Sahiplere ağı kullanma ve oy kullanma hakkı verir. Genellikle finansman sağlamak ve sistem içinde bir iç ekonomi inşa etmek için kullanılırlar. Yardımcı program belirteçlerine iki iyi örnek Power Ledger ve Grid’dir.+. 

Power Ledger, yenilenebilir enerjinin merkezi olmayan ticaretine izin veren Avustralya blockchain tabanlı bir platformdur. Son zamanlarda güç defteri ortaklık ilan etti bir eşler arası güneş enerjisi ticaret programını denemek için Delhi’deki en büyük elektrik dağıtım şirketi olan BSES Rajdhani Power Limited (BRPL) ile. Bu deneme sırasında, çatıda güneş panelleri olan sakinler, komşularına fazla güneş enerjisi satarak gelir elde edebilirler. Bu, bölgedeki tüketiciler için daha ucuz yenilenebilir enerji ve evde güneş enerjisi kullananların geliriyle sonuçlanabilir.. 

Kafes+ Müşterilere, Ethereum blok zincirini kullanarak mümkün kılınan toptan satış fiyatlarına erişim sağlayarak ücretlendirmeyi kesmelerini sağlar. İçinde 2017, Grid +, sınırlı bir 300.000.000 GRID token tedariki yarattı. Her bir jeton, fiyat farkı olmaksızın doğrudan toptan satış fiyatından 500 kWh elektrik satın alma hakkı için kullanılabilir. Bu tokenlar Ethereum platformunda serbestçe dolaşıyor ve herkes bunları satın almaya ve kullanmaya başlayabilir.

 

Singapur’daki Ubin Projesi

ProjectUbin Standı

Singapurlu finans kurumları verimlilikleriyle tanınır. Ulus devletin kamu politikası, dünyadaki diğer merkezi sistemler için bir şablon olarak ihraç edilmektedir. Singapur Para Otoritesi (MAS), finans ve bankacılık uygulamaları ile ilgili olarak dağıtılmış defter teknolojisinin potansiyellerini araştıran bir lider otel aldı..

MAS, Project Ubin’i oluşturmak için bir dizi finans kurumu ve kurumsal blockchain teknolojisi şirketi ile ortaklık kurdu. Gerçek zamanlı brüt mutabakat (RTGS) sistemlerini tam işlem gizliliği ve mutabakat kesinliği ile başarıyla uyguladı ve tek hata noktalarını önledi. Project Ubin, blockchain platformlarını uygulayarak Singapur’daki kurumsal altyapıyı etkili bir şekilde yeniden tasarladı.

Şeffaflığı artırmayı ve verimliliği artırmayı amaçlayan teknolojileri deneyerek MAS, kurulu süreçlerini geleceğe hazır hale getirmeye hazır olduğunu işaret ediyor. MAS, uluslararası bankalar, dağıtılmış defter teknolojileri ve blok zinciri sağlayıcılarından oluşan bir konsorsiyum ile ortaklaşa çok aşamalı bir uygulama başlattı. MAS, Ubin Projesi’ni başlatarak, bankacılık yenilikçiliği ve sektör liderliğinin ön saflarında hak ettiği yeri sağlamlaştırıyor.. 

“DLT, finansal işlemleri ve süreçleri daha şeffaf, esnek ve daha düşük maliyetle yapma potansiyeli gösterdi. Proje, MAS ve endüstrinin teknolojiyi ve pratik deneyimler yoluyla getirebileceği potansiyel faydaları daha iyi anlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu, dijital merkez bankası tarafından verilen belirteçlere dayalı günümüzün sistemlerine daha basit ve daha verimli alternatifler geliştirme nihai hedefiyle birlikte. ” – Singapur Para Otoritesi

İkinci aşamada MAS, ConsenSys Solutions ve JP Morgan’ın Quorum platformuyla ortaklık kurdu. Birlikte, tokenize edilmiş Singapur dolarının günlük bankalar arası uzlaşma aracı olarak nasıl işleyebileceğini başarılı bir şekilde gösterdiler. Amaç, işlemlerin kuyruğa alındığı ve periyodik olarak netleştirildiği mevcut sisteme kıyasla işlemlerin nasıl sonuçlandırılacağını iyileştirmekti. Proje, test edilen platformların dağıtılmış defter tabanlı RTGS sistemleri için temel oluşturabileceğini belirledi. 2. Aşamanın sonunda MAS, koda ve alıştırmadan gelen destekleyici bilgilere açık kaynaklı erişim sağladı. Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB) Bu bilgiyi ve paylaşılan kod tabanını Khokha Projesi’ni oluşturmak için kullandı. 

Blockchain teknolojisinin bankalar arası ödeme için işe yaradığını kanıtlayan Project Ubin, blok zinciri ağlarını birbirine bağlamaya devam etti. Aşama 3 (Teslimat-Ödeme), farklı blok zincir platformlarında jetonlu dijital para birimleri ve menkul kıymet varlıklarının eşzamanlı değişimi ve nihai mutabakatı için yeteneklerin geliştirilmesi üzerine SGX ile bir projeydi. Bu faaliyetleri eşzamanlı olarak gerçekleştirme yeteneği, operasyonel verimliliği artırır ve yerleşim risklerini azaltır.

4. Aşama (Ödeme-Ödeme), sınır ötesi ödemeler için blok zinciri ödeme ağlarını birbirine bağlamayı inceler. 4. Aşama, mevcut ödeme modellerinin ve sınır ötesi ödemeleri ve ödemeleri geliştirebilecek yeni alternatif modellerin teknoloji teşhisi incelemesi üzerine Bank of Canada ve Bank of England ile bir işbirliği olarak başladı. Ardından, sınır ötesi ödemeler için Kanada Bankası’nın Ubin ve Jasper’ın deneysel yurtiçi ödeme ağlarını birbirine bağlamak için teknik bir deney olarak devam etti. Proje, iki ağı birbirine bağlama ve güvenilir bir üçüncü tarafın aracı olarak hareket etmesine gerek kalmadan Ödeme-Ödeme (PvP) anlaşmasına izin verme becerisini gösterdi..

Proje şu anda beşinci aşaması olan Aşama V’dedir. Bu aşama, ticari uygulamalarla endüstri testi yapmak amacıyla Aşama 4’te açıklanan alternatif modellerden biri olan çoklu para birimi ödemeleri modelini geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu aşama, daha önce mümkün olmayan veya uygun maliyetli olmayan iş fırsatlarını etkinleştirmenin daha geniş ekosistem faydalarını keşfedip anlayarak teknik deneyimin bir adım ötesine geçer. Phase V ağı, diğer DLT ağlarına sorunsuz bir şekilde bağlanmak ve entegre olmak için bağlantı arabirimleri sağlayacak ve takas, programlı emanet ve Ticaret ve Ticaret Finansmanı için koşullu ödemeler ile DvP gibi kullanım durumlarını desteklemek için ek özellikler sağlayacaktır.. 

 

Güney Afrika’da Khohka Projesi

2a37479bf1a843ba88ddd3c174a14843

SARB, yedi ticari bankanın bulunduğu konsorsiyumda, tipik günlük ödeme hacmini rekor sürede tam gizlilik ve kesinlik ile işleyen blok zinciri tabanlı bir bankalar arası sistem oluşturmak için Ethereum’un kurumsal düzeyde bir uygulaması olan Quorum’u kullandı..

SARB, gerçek dünya performansına, gizlilik gereksinimlerine ve blok zincirindeki çeşitli banka donanımlarına dayanan bir kavram kanıtı oluşturmak için ConsenSys Solutions ve Adhara ile ortaklık kurdu. İzin verilen bir blok zinciri ağından yararlanarak, Project Khokha, tek bir hata noktası olmadan iki saatten daha kısa bir sürede bankalar arası takas ve uzlaşmaları kopyalayabildi..

“İşlemler, gerekli esnekliği sağlayan dağıtılmış fikir birliğiyle, coğrafi olarak dağıtılmış düğümlerden oluşan bir ağ üzerinden iki saniye içinde işlendi. SARB, düzenleyici gözetime izin vermek için tüm işlemlerin ayrıntılarını görüntüleyebildi. ” SARB dedi.

Khohka Projesi, Ubin Projesi’nin bulgularından yararlanan tek proje değildi. Filipinler’deki UnionBank ve ConsenSys, Project Ubin’in kendi platformları i2i’ye uluslararası fon transferini de dahil etme bulgularını inceliyorlardı..

 

Filipinler’de i2i Projesi

1 XDdYxoJgPHQVH82wxhICyw

Filipinler, 100 milyonu aşkın nüfusu ile hızla gelişen bir ekonomidir. Bununla birlikte, nüfusun üçte ikisi bankasız kalıyor. Filipinli nüfusun üçte biri günde 2 dolardan daha az bir gelirle yaşarken, kırsal topluluklarda ikamet eden Filipinlilerin% 56’sı finansal hizmetlere sınırlı erişime sahip. 70 milyon Filipinlinin hem yerel hem de küresel finansal ekosistemlere ciddi şekilde sınırlı erişimi var. Filipinler’in GSYİH’sinin% 10’una kadarı denizaşırı işçilerden ülke genelindeki aile üyelerine gönderilen uluslararası havalelerden oluştuğunda, bu önemli bir sorun teşkil etmektedir..

Ülkenin en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Filipinler’den UnionBank, kırsal kesimler arası bir banka ödemesi oluşturmak için ConsenSys Solutions, Kaleido, Amazon AWS, ConsenSys Diligence, Microsoft Azure ve yedi kırsal Filipin bankasıyla ortaklık kurarak bu zorluğun üstesinden gelmeye çalıştı. Enterprise Ethereum kullanan platform.

Kırsal bankaların elektronik bankacılık hizmetlerinden ve yerel para transferi ağlarından bağlantısı kesildi ve bu da UnionBank’ın finansal katılım için zemin hazırlamasını zorlaştırdı. Bunu çözmek için Project i2i, mevcut ödeme altyapılarının ve Filipinler’deki PhilPass ve SWIFT gibi aracıların dışında özerk olarak çalışan merkezi olmayan, uygun maliyetli, gerçek zamanlı bir kırsal arası banka ödeme platformu oluşturmak için Enterprise Ethereum’u uyguladı. Project i2i platformu, kırsal bankaların yanı sıra ulusal ticari bankaları merkez bankasına bağlamak için çalışıyor, uzaktaki bankaların yerel finansal sistemle entegre olmasına yardımcı olurken aynı zamanda yerel vatandaşlar için bankacılık erişimini iyileştiriyor.

Unionbank bunu bir adım daha ileri götürdü ve Temmuz 2019, PHX stabilcoinlerini başarıyla başlattı. Stabilcoin, altın veya para birimi gibi başka bir sabit varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimidir. Unionbank, i2i blockchain platformu aracılığıyla Singapur’daki OCBC Bank’tan, Surigao del Sur’daki Cantilan Bank’taki bir hesaba PHX kullanarak tokenize edilmiş bir fiat’ı başarıyla transfer etti. Bu ayrıca, belirteçli ödemelerin bankalar arasında sınır ötesi ödemeleri daha basit ve verimli hale getirirken güvende kalabileceğini kanıtladı..

Sonuç

ABD’den Filipinler’e, dünyanın her yerindeki bankalar, mevcut finansal sistemleri değiştirmek veya tamamlamak için blockchain kullanımını araştırıyor. Son günlerde, Wells Fargo ayrıca, başlangıçta şirketin işinde dahili yerleşim için bir pilotta kullanılacak olan Wells Fargo Digital Cash adlı ABD doları bağlantılı bir stabilcoin geliştirdiklerini duyurdu. Bankalar arası ödemeler için blok zinciri kullanmanın faydaları arasında, daha az aracı olması nedeniyle daha iyi verimlilik, hızı, reddedilemez girişler ve güvenlik anahtarları ve daha düşük maliyetleri nedeniyle güvenlik sayılabilir..

Toplamda International Data Corporation (IDC) tahminleri 2019’da dünya çapındaki “blockchain harcamaları”, en az 2023 yılına kadar öngörülen blockchain harcamalarının yaklaşık yüzde 30’unu bankacılık muhasebesi ile 2,7 milyar dolara ulaşacak. Bu eğilim, hiçbir durma belirtisi göstermiyor ve insanlar parayı, bankaları ve fintech şirketlerini kullanma ve görüntüleme biçimlerini değiştiriyor. blockchain çözümlerinin uygulanmasını keşfetmemeyi göze alamaz.

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finans Dijital Varlıklarının ve DeFi'nin GeleceğiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me