blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Stablecoinler Ethereum’da Merkezi Olmayan Finansmanı Nasıl Sağlıyor?

Stablecoinler, borçlanma, borç verme, türevler gibi faaliyetler istikrarlı ve güvenilir bir temel değere ihtiyaç duyduğundan, geleneksel finans ve kripto piyasaları arasındaki köprüyü güçlendirir. MetaMask ile bir stabilcoin nasıl edinileceğini öğrenin ve DeFi yolculuğunuza başlayın. Yazan James Beck, 29 Ocak 2021

Q4 2020 DEFI RAPORU blogları Raporu İndir


Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, DAO’lar, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

ConsenSys, 2019’da stabilcoinler hakkında ilk yazdığında, sektör, neredeyse yarısı Ethereum’da ihraç edilen dünya çapındaki şirketler tarafından ihraç edilen 200’den fazla farklı stabilcoin ile yükseliyordu. Bugün, tüm stablecoin’lerin% 74’ü Ethereum’da çıkarılıyor ve 1 Ocak 2021 itibariyle yaklaşık 20 milyar dolar değerinde. ERC-20 jetonları olarak, stablecoinler diğer Ethereum jetonlarının avantajlarına sahip: ihraçları üretmek ve yönetmek için etkilidirler; sınır ötesi işlem yapmayı kolaylaştıran küresel erişime sahipler; tamamen denetlenebilirler; ve merkezi olmayan finans için en önemlisi, Ethereum’un geri kalanıyla birlikte çalışabilir. 

Ethereum’da toplam stabilcoin ihracı. Kaynak: Dune Analytics

Daha tanıdık bir hesap birimini (dolar) temsil etmek için bir araç olarak sunulan stabilcoinler, tüccarların fiyat düşüşlerine karşı koruma sağlarken borsalardan çıkıp fiat transfer etmeleri gerekmediğinden, genel kripto piyasalarının oynaklığını azaltmaya yardımcı oldu. Stablecoinler, borçlanma, borç verme, türevler gibi faaliyetler istikrarlı ve güvenilir bir temel değere ihtiyaç duyduğundan, geleneksel finans ve kripto piyasaları arasındaki köprüyü de güçlendirir. Stablecoinler giderek daha fazla seçenek olarak hizmet veriyor: enflasyonist fiat para birimlerinden kaçınmak. Örneğin, Brezilya’daki bireyler, Brezilya reali’ne alternatif olarak USD cinsinden stabilcoinlere dönüyorlar. düşük kayıt bu yıl USD karşısında. Stabilcoinlerin hızlı yükselişi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri, Merkez Bankalarının Ethereum gibi akıllı sözleşme platformlarında kendi para birimlerini ihraç etme yollarını keşfetmeye zorladı.. 

Şekil 7ETH, DAI, USDC ve USDT’nin işlem hacmi 2020’de Ethereum’da belirlendi. Kaynak: CoinMetrics

En büyük üç stabilcoin, USDT, USDC ve DAI, 2020’de kullanımda öyle bir artış gördü ki, artık Ethereum’da hesaplama için ödeme yapan varlığın kendisinden daha fazla ticaret hacminden sorumlular – eter (ETH) – kendisinden. Bu yıl ETH için yıllık işlem hacmi 385 milyar dolardı, ancak Tether’in USDT jetonu Ethereum’da 580 milyar dolar, Circle’ın USDC stablecoini Ethereum’da 239 milyar dolar, MakerDAO’nun DAI stablecoin’i 98 milyar dolar ödedi. Sonuç olarak, 2020’de Ethereum’da yaklaşık 1.6 trilyon USD stabilcoin ve ETH işlem gördü.. 

MetaMask ile stabilcoin nasıl elde edilir

Bir şeyi anlamanın en iyi yolu onu deneyimlemekse, DeFi yolculuğunuza başlamanın en iyi yolu indirmektir. MetaMask, tarayıcı uzantısı olarak veya mobil cihazlarda mevcuttur. Artık kendinizi yalnızca sizin erişebileceğiniz bir anahtar kasası, güvenli bir oturum açma, belirteçlerinizi görüntülemek için bir cüzdan ve jeton alışverişi yapmanın veya merkezi olmayan web’e erişmenin bir yolunu buldunuz. Çeşitli merkezi olmayan finans uygulamalarını kullanırken paranızı, dijital varlıklarınızı, benzersiz sanatınızı ve kimliğinizi yönetmenin bir yolu olarak düşünün..

Bir stabilcoin elde etmeden önce, Ethereum ağındaki token alışverişi gibi işlemler için ödeme yapmak üzere MetaMask cüzdanınıza bir miktar ETH eklemeniz gerekir. ETH’yi doğrudan MetaMask üzerinden veya Coinbase gibi bir borsadan satın alabilirsiniz. ETH’yi aldıktan sonra, bu ETH’yi DAI, USDC veya USDT gibi bir stabilcoin ile değiştirebilirsiniz..

Ekran Görüntüsü 2021 01 28, 9 52 01 PM

Bu örnekte DAI gibi, USD cinsinden bir stabilcoin’e dönüştürmek istediğiniz ETH miktarını seçin. Bir tahmin göreceksiniz, ancak “Teklif al” ı seçtiğinizde MetaMask 7 farklı merkezi olmayan alışverişi kontrol eder ve Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM’ler) size en düşük ücretlerle en iyi ticareti sunmak için.

Ekran Görüntüsü 2021 01 28, 10 42 04 PM Ekran Görüntüsü 2021 01 28, 10 43 15 PM

Fiyattan memnunsanız, “takas” düğmesine tıklayın ve DAI MetaMask hesabınıza eklenecektir.. İşte sürecin bir videosu.

Yeni USD cinsinden ETH bakiyeniz, izin verdiğiniz herhangi bir Ethereum finansal uygulamasında kullanılabilir. ETH’yi bir stablecoin ile değiştirmek, dalgalanmaya karşı önlem almanın bir yoludur veya yapabilirsiniz kilitle gibi yüksek faizli bir hesapta Aave (mevcut APY% 5,38)

Farklı stabilcoin türleri

2020’de, stabilcoinler, programlanabilir paranın neye benzeyebileceğinin en iyi örneklerinden biridir, bunun nedeni, basitçe nasıl çıkarılabilecekleri veya ABD doları ile pariteyi nasıl koruyacakları konusundaki farklı tasarım kararlarıdır.. 

stabilcoin tablosu

Çoğu stabilcoin, her bir kripto dolarının yedekte tutulan bir ABD doları tarafından desteklendiği Circle’ın USDC’si gibi geleneksel bankacılık sisteminin yükümlülükleri tarafından desteklenir. Bu sabit paraların her ikisi de merkezi bir varlık tarafından verildiğinden, bunlara da el konulabilir veya bir kullanıcının erişimi reddedilebilir.. 

DAI gibi en yaygın sentetik stabilcoin türleri, ETH, USDC ve BAT gibi diğer kripto para birimleri tarafından aşırı teminatlandırılır. Ampleforth’un AMPL’si gibi daha yeni sentetik stabilcoin modelleri değişken arz kullanır, yani bir oracle’ın arz ve talebi izlediği ve “Rebase’ler“Bir hedef çiviyi karşılamak için. 

2020’nin 4. çeyreğindeki en yeni gelişmelerden biri, yUSD (Yearn.finance) gibi artan faiz getiren sabit coin sayısıydı. Birisi Compound veya Yearn gibi bir ödünç alma ve borç verme platformunda teminat olarak bir stabilcoin yatırdığında, para yatırma pozisyonunu temsil eden bir token alır. Örneğin, 100 USDC’yi bir Aave borç verme havuzu, karşılığında 100 aUSDC alırsınız, bu da temettü veya kupon çıkaran bir finansal araca benzer borç verme ücretleri kazandıkça artar. Benzersiz olan şey, birUSDC’nin fazla mesai yapsa bile, tıpkı diğer ERC-20 tokenleri gibi olmasıdır: takas edilebilir veya diğer likidite havuzları için teminat olarak kullanılabilir. Daha gelişmiş getiri sağlayan stabilcoinler, örneğin Özlem yUSD, yDAI ve yUSDT, Aave, Compound ve dydx gibi çeşitli borç verme ve borç alma protokollerinden en yüksek yatırım getirisini bulacak şekilde programlanmıştır.. 

Sunulan farklı stabilcoin türleri çoğaldıkça, takaslarını anlamanın bir yolu, karmaşıklıklarının ters korelasyonunu ve bunların USD’ye sabit bir sabitleme sağlamalarına yardımcı olan teminatlı varlıklara (veya hiçbirine) dayalı olarak ne kadar ademi merkeziyetçi olduklarını anlamaktır.. 

Hükümetler stablecoin’leri nasıl görüyor??

Stabilcoinler öne çıktıkça, giderek daha fazla yasal tartışmanın konusu haline geldi. 19 Kasım 2020’de, birkaç ABD milletvekili STABLE Act, bu, onaylanırsa, stabilcoin ihraççılarının federal bir bankacılık tüzüğü edinmesini ve aynı zamanda hem Federal Rezerv hem de Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) yayınlamadan altı ay önce onayını almasını gerektirecektir. Kongre takvimi 2020’de tasarıyı geçmek için zaman kalmazken, 2021’de yeniden tanıtılabilir..

STABLE Yasasının aksine, ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC) bir mektup yayınladı Ulusal bankaların ve federal tasarruf birliklerinin blockchain düğümlerini çalıştırmasına ve ödemeler için stabilcoin kullanmasına izin verildiğini açıklığa kavuşturuyor. Eski Para Birimi Sorumlusu Brian P. Brooks, “Mektubumuz, bankaların onaylayıcı düğümler olarak blok zincirlerine bağlanma yetkisine ilişkin herhangi bir yasal belirsizliği ortadan kaldırıyor ve böylece giderek daha fazla hız, verimlilik talep eden müşteriler adına stabilcoin ödemeleri gerçekleştiriyor. birlikte çalışabilirlik ve bu ürünlerle ilişkili düşük maliyet. “

Yıl sonuna doğru Avrupa Merkez Bankası yazdı yaygın olarak benimsenen stablecoin’ler, “finansal istikrarı ve parasal egemenliği tehdit edebilir.” Özel olarak ihraç edilen stabilcoinlerin dünya çapında hükümetler tarafından nasıl ele alınacağı hala belirsiz olsa da, giderek artan bir şekilde düzenleyiciler, stabilcoinlerin daha düzenlenmiş bir ortamda olmasını nasıl sağlayacaklarını araştırırken, aynı zamanda Merkez Bankalarının kendi programlanabilir dijital formlarını nasıl yayınlayabileceğini araştırıyorlar para birimleri. 

DeFiMetaMaskMetaMask SwapsQ4 2020 DeFi RaporuStablecoinHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me