blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jetonu Anlamak

by Matthieu BouchaudEkim 19, 2020Yayınlanan Ekim 19, 2020

ramon salinero vEE00Hx5d0Q unsplash


Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.37.08 PM.png

Codefi ekibi Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jeton geliştirmeye başladığında, finansın geleceğinin geleneksel finans ile merkezi olmayan finansın kesişme noktasında olacağını biliyorduk.. 

Amacımız, her iki dünya arasında bir köprü oluşturmanın bir yolunu bulmaktı..

Ancak bugün itibariyle, bu iki dünyanın çok farklı özellikleri var:

 • Merkezi olmayan finans (DeFi) hala büyük ölçüde kripto dostu yatırımcılar için ayrılmıştır ve daha geleneksel yatırım oyuncularını çekmekte güçlükler yaşamaktadır..

 • DeFi, erişim ve süreç otomasyonunun basitliğini teşvik ederken, geleneksel finans hala verilen varlıklar üzerinde güçlü kontrol yetenekleri gerektirir.

 • Son olarak, merkezi finans (CeFi) yasaya ve finans kurumlarına güvenirken, DeFi kodlara olan güvene dayanır.

Şimdi sorular:

 • Bu iki dünyayı nasıl uzlaştıracağız?

 • DeFi dünyasında varlıkların çeşitliliğini ve hacmini nasıl artırabiliriz??

 • Sağladığı avantajlardan yararlanmak için geleneksel varlıkları DeFi ekonomisinde nasıl serbest bırakabiliriz??

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.37.24 PM.png

Gelecek böyle görünüyor …

DeFi otomasyon mekanizmalarının mevcut düzenleyici kısıtlamalarla uyumlu kalırken geleneksel varlıklara genişletildiği bir dünya.

Elbette bu bir gecede olmayacak. Codefi’nin bu geçişi zahmetsiz hale getirme misyonunu gerçekleştirmek için, mevcut sistemlerin gereksinimlerini dikkatlice değerlendirirken, geleneksel yatırımcıları DeFi dünyasına sorunsuz bir şekilde tanıtmak istiyoruz..

Mevcut sistemin kısıtlamalarını (güçlü ihraççı veya düzenleyici kontrol yetenekleri, yasal anlaşmalar, yatırımcı doğrulaması vb. Dahil) kabul etmek, “erken çoğunluğu” yeni bir zihniyet benimsemeye ikna etmenin tek yoludur..

Erken çoğunluğu ikna etmek için stratejimiz, blok zincirinin karmaşıklığını soyutlamaktır (Ethereum adresleri, işlem eşzamansızlığı, gaz ödemeleri, özel anahtar saklama vb. Dahil). Başarılı olursak, bu değişiklikler son kullanıcılar için görünmez olmalıdır..

Mevcut sistem üzerine inşa etmek, benimsemeyi artırmanın tek yoludur.

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.37.38 PM.png Web seminerini izleyin Daha fazla bilgi edinmek için Codefi’deki tokenleştirme uzmanlarıyla iletişime geçin

Bu yakınsamayı gerçeğe dönüştürmek için bir belirteç standardından beklenen şey?

Üstesinden gelinmesi gereken ana zorluklar nelerdir?

Dört ana gereksinim olduğuna inanıyoruz:

 • Birincisi: Uyarlanmış kontrol mekanizmaları. Geleneksel finanstaki varlık ihraççılarının, ihraç edilen varlıklar üzerinde güçlü kontrol yetenekleriyle güçlendirilmesi yasal bir gerekliliktir..

 • İkincisi: Varlık ihraççıları, güvenilir bir yatırımcı sicilini sürdürmekten sorumludur.

 • Üçüncüsü: İkincil piyasada teslimat ve ödeme işlemleri, başarısız olamayacak mekanizmaların sonucu olmalıdır.

 • Son olarak, Ethereum ekosistemiyle ve daha spesifik olarak DeFi araçlarıyla uyumluluk korunurken tüm bu gereksinimlerin dikkate alınması gerekir..

Şimdi, Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jeton tarafından sunulan temel özellikleri keşfetmek için bu dört gereksinimi derinlemesine inceleyeceğiz..

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.37.49 PM.png

İle başlayalım birlikte çalışabilirlik.

Ethereum’un en iyi yaptığı şeylerden biri token standartlarıdır..

Tüm Ethereum topluluğu bu standartlar üzerinde fikir birliğine vardı.

Zengin bir araç ve platform ekosistemi ortaya çıktı.

En iyi bilinen token standardı ERC20 olarak adlandırılır: Fungible token’lar için bir arayüzdür.

Cüzdanlarla ve MetaMask veya Ledger donanım cüzdanları gibi önemli saklama çözümleriyle uyumlu olması için “transfer” ve “balanceOf” işlevleri artık ön koşullardır..

“Ödenek” ve “transferFrom” işlevleri, diğer akıllı sözleşmelerle birlikte çalışabilirlik için önemlidir. Örneğin, AirSwap’in p2p ticaret platformu, teslimat-ödeme işlemlerini yürütmek için bu işlevleri kullanır..

Son olarak, birlikte çalışabilirliğin önemli bir yönü, jetonları emanet etme olasılığıdır. Bir jetonu emanet etmek, jetonun sahibi olmak için akıllı bir sözleşmeyi kabul etmek anlamına gelir (bir insan yerine).

Token emanet mekanizmaları birçok DeFi akıllı sözleşmesinde kullanılır:

 • Compound gibi borç verme sözleşmelerinin teminatlandırılmış jetonları depolamak için emanetlere ihtiyacı var.

 • Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar veya Synthetix gibi türev platformları, likidite havuzları oluşturmak için emanetlere ihtiyaç duyar.

Sonunda, bir ERC20 arayüzü ve tokenları emanet etme olanağı Ethereum ekosistem uyumluluğu için zorunludur..

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.38.00 PM.png

Varlıklar ve ödemeler için ikinci ana konu kontrol mekanizmaları.

Finansal araçlar oluştururken, belirli bir araca kimin erişimi olduğunu kontrol etmek çok önemlidir. Her varlık dağıtımı veya varlık transferi, varlığın ihraççısı tarafından kontrol edilmelidir..

Bunu sağlamak için uyguladığımız iki ana çözüm var:

 • Soldaki, zincir dışı oluşturulan sertifikalara dayanmaktadır. Sertifika, işlem parametrelerinin imzalanmış bir karmasıdır. Her yeni transfer için yeni bir sertifika oluşturulması gerekir. Bu, çok güçlü kontrol yetenekleri sunar. Ancak maalesef ERC20 arayüzü ile uyumlu değildir, bu nedenle Ethereum ekosistemi ile birlikte çalışabilirlik söz konusu olduğunda işleri daha karmaşık hale getirir..

 • Sağdaki ikinci çözüm, zincirde depolanan doğrulanmış yatırımcıların bir listesine dayanmaktadır. Belirteç akıllı sözleşmesi, her aktarım gerçekleştirmesi gerektiğinde bu listeye başvurur. Gelecekte, bu tür küresel izin listelerinin finans kurumlarından oluşan konsorsiyumların ve hatta düzenleyicilerin kendileri tarafından küratörlüğünü yapacağı, ancak bugün bunlar mevcut olmayan bir dünya öngörüyoruz. Listenin her değiştirilmesi gerektiğinde bir Ethereum işlemi gerektiğinden, bu yöntem esneklikten yoksundur. Ancak işin iyi yanı, ERC20 transfer fonksiyonunun kullanılmasına izin vererek Ethereum ekosistemi ile birlikte çalışabilir hale getirmesidir..

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.38.11 PM.png

Geleneksel finansta, bir kaydın doğru şekilde tutulması, Merkezi Güvenlik Depoları, transfer acenteleri ve hatta bazı durumlarda ihraççıların kendileri gibi çok büyük kurumların sorumluluğundadır. Bu kurumlar kayıt üzerinde tam denetime sahip olmalıdır. Jeton “kontrol edilebilir” olarak yapılandırıldığında, kartı veren kişiye jeton transferlerini, jeton oluşturmayı veya yok etmeyi zorlama yeteneği sağlar.

Jeton sahibi dışında kimsenin jeton aktarmaya karar veremeyeceği DeFi’de durum böyle değildir..

Bu, bazıları tarafından güveni bir kamu veya özel otoriteye bırakmak yerine, bir protokolün özüne taşıyan gerçekten güçlü bir özellik olarak görülüyor..

Kontrol edilebilir olsun ya da olmasın, her iki kurulum da kullanım durumuna göre uyarlanabilir ve “renounceControl” işlevi kullanıcıların bir kurulumdan diğerine geçmesine olanak tanır.

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.38.21 PM.png

Bir sonraki konuya geçelim: Yatırımcı sicilinin güvenilirliği.

Geleneksel menkul kıymetleri halka açık bir blockchain ağında taşırken, temel bir ilkeye uyulması gerekir: Oluşturulan sahiplik sicilinin her zaman varlıkların intifa hakkı sahibini yansıtması gerekir..

Sorun, bu gereksinim emanet mekanizmasıyla uyumlu olmadığında ortaya çıkar.

Nitekim, bu slaydın sağ tarafında, bir emanet sözleşmesinde Joe emanetinin 4 jetonu olduğunda, jetonun sahibi emanettir, çünkü blok zincirinde görünen Joe değil akıllı sözleşmedir..

Bu sorun, Joe’nun hala varlıkların intifa hakkı sahibi olduğunu bilmeyi karmaşıklaştırıyor, hatta bazen imkansız hale getiriyor. Kayıt defteri bakım aracı olarak blok zincirinin temel bir özelliğini kaybediyoruz.

Başlangıçta, jetonları bir emanetçiye göndermemizin nedeni, onları kilitlemek ve harcanamayacaklarından emin olmaktır..

Solda görebileceğiniz token tutmaları, emanetlere bir alternatiftir ve tokenlerin yatırımcının cüzdanında tutulurken kilitlenmesine izin verir. Jeton bekletmelerinin yararı, yatırımcı sicilini korumaları ve varlığın gerçek intifa hakkı sahibinin her zaman kim olduğunu bilmemizi sağlamasıdır..

Token bekletmeleri, yatırımcılara sahip oldukları token miktarıyla orantılı olarak temettü dağıtmak söz konusu olduğunda da çok kullanışlıdır, çünkü yatırımcı sicilinin güvenilir olduğundan eminiz.

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.38.31 PM.png

Son olarak odaklanacağımız son nokta, ikincil piyasa ve teslimat-ödeme (DvP) işlemlerinin kesinliği.

DvP, varlıkları temsil eden belirteçlere karşı parayı temsil eden jetonların takas edilmesini içeren bir işlemdir..

DvP, mevcut finansal sistemin önemli bir özelliğidir ve tüm finansal işlemlerin merkezinde yer alır. Bu yeni teknoloji, bu işlemlerin aracı olmadan ve yürütme kesinliği ile yürütülmesine izin verdiği için, blockchain üzerindeki DvP çok ilginçtir..

Bugünün DeFi’inde, çoğu DvP işlemi, token değişimlerini yönetmek için ödeneklere veya emanetlere dayanmaktadır. Ancak hem ödenekler hem de emanetler optimal değildir:

 • Tahsisat mekanizmaları (merkez), DvP için kesin yürütme sağlamaz (çünkü ödenek, kullanıcının bir ticaret emri oluşturduktan sonra jetonlarını başka bir şey için harcamasını engellemez)

 • Emanet mekanizmaları (sağda), yürütmenin kesinliğini sağlar, ancak önceki slaytta açıklandığı gibi, emanet sözleşmeleri kayıt defterinin doğruluğunu korumaz (emanet sözleşmesi yatırımcı yerine jetonların sahibi olur).

Tahsisatlar ve emanetçiler optimum olmadığından, muhafazalar kullanmaya karar verdik.

Bir ödeneğe benzer bir muhafaza, jeton sahibi tarafından, bir başkasının jetonlarını kendi adına transfer etmesine izin vermek için oluşturulan bir yetkilendirmedir. Ancak bir ayırma, bir ayırma oluşturulduktan sonra, sahibinin jetonları başka bir şey için harcamasını yasaklayarak ödenekten daha ileri gider. Jetonlar kendi hesabında kilitlendi.

Jeton bekletmelerine dayalı teslimat ve ödeme (solda) her ikisini de birleştirir:

 • Emanetin avantajı, jetonların ticaretin yürütülmesinden önce başka bir şey için harcanamaması

 • Güvenilir bir jeton kaydını koruyan ödeneğin avantajı

Ayrıca, jeton muhafazaları aşağıdakilerle uyumludur: HTLC mekanizmaları, atomik DvP’nin gerçekleştirilemediği durumların yönetimine izin veren bir mekanizma:

 • Ya nakit jetonu ve varlık jetonları 2 farklı blok zinciri ağında olduğunda

 • Veya nakit belirteci ve varlık belirteçleri özel akıllı sözleşmeler olduğunda (gizlilik grupları veya zkAssets)

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.38.42 PM.png

Artık tüm bu gereksinimleri aklımızda tuttuğumuza göre, burada Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jetona genel bir bakışı bulabilirsiniz..

Karma bir belirteç olarak, her ikisinden de yararlanır:

 • Değiştirilebilirliğin avantajları

 • Değiştirilememenin avantajları

Bu sunumda listelenen tüm gereksinimleri bir araya getirir:

 • Kontrol mekanizmaları için, sertifika kontrolleri için bir modül, izin listesi kontrolleri için bir modül sunar, transferleri zorlama imkanı sunar

 • Yatırımcı sicilinin güvenilirliği için token tutmaları oluşturmak için bir modül sağlar

 • Teslimat-ödeme uygulamasının kesinliği için atomik DvP için jeton tutmaları ve atomik olmayan DVP’ler için HTLC mekanizmaları içerir.

 • Birlikte çalışabilirlik için bir ERC20 arayüzü sunar

Bu özelliklerin her biri, jetonun yaşam döngüsü boyunca AÇILABİLİR ve KAPATILABİLİR.

Bu modüler yaklaşımın, DeFi yapmak için hem geleneksel paydaşları hem de kripto dostu halkları tatmin edecek kadar esneklik sunduğuna inanıyoruz. <> CeFi yakınsaması bir gerçeklik.

Universal Token için Github Repo’yu ziyaret edin

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.38.51 PM.png

Jetonun karma yapısı, farklı simge sınıfları için farklı modüllerin kurulmasına bile izin verir:

 • bazı sınıflar, kontrol edilebilir olarak ve sertifika modülü dahil edilerek geleneksel finans için ayarlanabilir

 • diğer sınıflar merkezi olmayan finans için ayarlanabilir ve bir izin listesi modülüne güvenebilir

Jetonlar, bir rampa üzerinde / rampa kapalı mekanizmasıyla bir simge sınıfından diğerine geçiş yapabilir. Jetonların bir sınıftan diğerine taşınması, kart verenlerin kontrol edilme şekillerini kolayca değiştirmelerine olanak tanır.

Bu, ihraççıların şu anda mevcut düzenleme bağlamına uyarlanmış bir kurulumla finansal enstrümanlar ihraç edebileceği ve düzenleme netleştiğinde Merkezi Olmayan Finans için bir kurulumu kademeli olarak uyarlamaya karar verebileceği anlamına gelir..

Web seminerini izleyin

Ekran Görüntüsü 2020-10-15, 5.39.01 PM.png

Sonuç olarak, evrensel belirteç modülerdir, evrimleşir ve çoklu kullanım durumlarına uyarlanabilir, böylece iki dünyanın birleşmesini sağlamak için onu ilgili bir standart haline getirir..

Özellikleri herhangi bir zamanda açıp kapatma imkanı, kart verenlerin aynı jetonla CeFi’den DeFi’ye geçiş yapmasına izin verir.

 • Yasanın evrimi, geleneksel finansmanın daha “ademi merkeziyetçi” kurulumlara yavaşça geçmesine izin verecek

 • Öte yandan, DeFi araçları arayüzleri, daha yüksek sayıda standartla uyumlu hale gelecek şekilde gelişecektir (token tutmaları, sertifikalar vb. Desteklenerek).

Daha fazla bilgi edinmek için Codefi’deki tokenleştirme uzmanlarıyla iletişime geçin Codefi Varlıklarını Keşfedin

Varlık YönetimiTokenizationUniversal TokenHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me