Bu yazıda, Avustralya’da kripto vergisiyle ilgili en çok sorulan 10 soruyu cevaplayacağız. Ayrıca, bu yazının sonunda kripto kazançlarınızı hesaplamanıza yardımcı olacak en iyi kripto vergi araçları ve yazılımlarından bazılarını listeleyeceğiz..

Ayrıca Avustralya Vergi Dairesi’nin (ATO) şu anda kripto para birimi tüccarlarına baskı yaptığını bilmelisiniz. Dolayısıyla, vergi yükümlülüklerinize aşina değilseniz, kendinizi riske atıyor olabilirsiniz..

Avustralya’daki Popüler Kripto Borsaları

Avustralya’da Kripto Vergisi Hakkında 10 Genel SSS

Başlamadan önce, Avustralya Vergi Dairesinin (ATO) vergi dairesini nasıl tanımladığını anlamak önemlidir. kripto para biriminin vergi işlemleri Avustralyada.

Esasen, Hükümet tarafından bir "ek birimlerin üretimini düzenlemek ve bir blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için şifreleme tekniklerinin kullanıldığı dijital varlık. Kripto para birimi genellikle bir merkez bankası, merkezi otorite veya hükümetten bağımsız olarak çalışır.."

Bu nedenle, ‘kripto para birimine’ yapılan herhangi bir atıf, donanım cüzdanınızda veya Bitcoin ticaret platformunuzda tutuyor olabileceğiniz Bitcoin ve diğer altcoinleri içerir..


İlişkili: Avustralya’daki En İyi 10 Cryptocurrency Borsası

Daha fazla uzatmadan, işte en sık sorulan 10 kripto vergisi sorusu:

Cryptocurrency Vergisi Nasıl Çalışır??

Kripto para birimi, gayrimenkul ve değerli metaller gibi diğer geleneksel varlıklar gibi vergilendirilir. Bir varlığı sattığınızda veya takas ettiğinizde, muhtemelen satış fiyatı ile satın aldığınız fiyat arasındaki fark üzerinden vergi ödemeniz gerekecektir (döviz ücretleri ve komisyonlar vb. Hariç).

Değerdeki bu fark, itibari para birimi cinsinden ölçülür ve genellikle Sermaye kazancı vergisi. Bu, Avustralya, ABD, İngiltere, Kanada gibi çoğu ülke için geçerlidir..

Sermaye kazancı vergisi, elden çıkarıldığı sırada kripto para birimi için de geçerlidir. Örneğin, sattığınızda, başka bir kripto para birimiyle takas edin veya aşağıda açıklandığı gibi satın almak için kullanın..

Kripto Faaliyetlerinizden Hangisi Vergiye Tabi??

Kripto para biriminin edinilmesi veya elden çıkarılmasıyla ilgili olan herkes vergi uygulamalarına tabidir. Bunlar, koşullarınızın niteliğine ve sizin marjinal vergi oranı.

Avustralyalıların çoğu için, aşağıdaki kripto etkinlikleri vergiye tabi olaylar olarak kabul edilir:

 • Kripto para birimi ticareti (bir kriptoyu diğerine satma süreci)
 • Bitcoin’i itibari para birimine satmak (örneğin, Avustralya Doları)
 • Bir arkadaşınıza veya ailenize hediye olarak kripto para verdiğinizde
 • Kripto para birimini kazanç olarak alın (ör. Kripto madenciliği)
 • Kripto para birimi ile mal ve hizmet satın alma

Bu, kripto para birimini her satın aldığınızda, sattığınızda, hediye ettiğinizde, takas ettiğinizde, madencilik yaptığınızda veya harcadığınızda, bir Sermaye Kazanç Vergisi etkinliği gerçekleştirdiğiniz ve kazançların bir kısmı veya tamamı vergilendirilebileceği anlamına gelir..

İlişkili: 4 En İyi Bitcoin Cashback & Ödül Uygulaması (ÜCRETSİZ Para)

kripto vergisi

Ne Kadar Kripto Vergisi Ödemem Gerekecek?

Kripto para birimiyle yeni başladıysanız, kripto üzerinden nasıl vergi ödeyeceğinizi bilmek zor bir görev olabilir..

Bir kripto varlığı satın alıp tutuyorsanız ve daha sonra gelecekteki bir tarihte satıyorsanız, bu bir sermaye kazancı vergisine tabi olacaktır. Bu, muhtemelen vergi ödemeniz gerekeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, ödeyeceğiniz kripto vergisinin miktarı birkaç faktöre bağlıdır:

 • Vergi amaçlı Avustralya’da ikamet ediyor musunuz?
 • Ne kadar gelir kazanıyorsun

Bir kripto para meraklısıysanız ve dijital para birimlerine yatırım yaptıysanız veya işlem yaptıysanız, kripto alım satımlarınızdan kaynaklanan herhangi bir sermaye kazancı üzerinden vergilendirileceksiniz..

Örnek olarak, Ethereum’u bir yatırım olarak satın alırsanız ve daha sonra AUD karşılığında satarsanız veya daha yüksek bir fiyattan sermaye kazancı sağlayan başka bir kripto para birimi madeni parayla takas ederseniz, vergi ödemeniz gerekir..

Bununla birlikte, kripto varlığınızı 12 aydan fazla tutarsanız,% 50 sermaye kazancı vergisi indirimine hak kazanabilirsiniz. Bu, kripto portföyünüzün piyasa değeri (AUD cinsinden) değişse bile, dijital varlıklarınızı elden çıkarana kadar bir sermaye kazancı veya kaybı yapmayacağınız anlamına gelir..

Sermaye kazancı tutarını hesapladıktan sonra, borçlu olduğunuz vergiyi, marjinal gelir vergisi oranı. Avustralya’daki sermaye kazançları, marjinal gelir vergisi oranıyla aynı oranda vergilendirilir.

Kripto Kazançlarından Alınan Vergi Miktarı Nasıl Hesaplanır??

kripto vergisini hesapla

Kripto kazancınız üzerinden ödediğiniz vergi miktarı, üstlendiğiniz faaliyetlerin türüne göre değişebilir. Avustralya’da, kripto para birimi faaliyetlerinden kaynaklanan kar ve zararların Avustralya Doları cinsinden hesaplanması gerekir..

Bu nedenle, alım satım sırasında kripto varlık fiyatını AUD’ye dönüştürmeniz gerekecek. Bu tarihler arasındaki itibari değer farkı sermaye kazancı vergisine tabi olacaktır..

Bu, kripto para birimini AUD karşılığında takas ettiğinizde, başka bir madeni paraya dönüştürdüğünüzde veya kripto para birimiyle ürün ve hizmet satın aldığınızda dahildir.

Kripto Para Biriminde Kayıplarım İçin Vergi Vermem Gerekiyor mu?

Evet, kripto para birimini satın aldığınızdan daha ucuza sattıktan sonra zarar ticareti yapmış olsanız bile, bu bir sermaye kaybı olarak kabul edilir..

Aslında, gelecekteki sermaye kazançlarını azaltmak için kullanılabileceğinden, herhangi bir sermaye kaybını kaydetmek sizin yararınıza olacaktır. Bu, gelecekte kripto vergileri gibi vergilendirilebilir gelirinizi dengeleyebilir.

Bu nedenle, tüm kripto alım satım faaliyetlerinizi yıl boyunca kaydetmeniz önemlidir..

Basit bir örnek alalım.

Fiyat 5.000 $ iken 1 Bitcoin satın alıp 20.000 $ karşılığında tekrar 1 Bitcoin satarsanız, bir Sermaye Kazanç Vergisi (CGT) etkinliği oluşturursunuz. Bu nedenle, Avustralya Doları cinsinden ölçülen 15.000 $ ‘lık fiyat artışını sattığınız sırada muhtemelen vergi ödemeniz gerekecektir..

Kripto Vergilerini Ödemekten Kaçınabilir miyim?

Hayır, kripto varlıklarınız için vergi ödemekten kaçınmak giderek daha zor hale geliyor. Fiat kullanarak her kripto satın aldığınızda veya bir kripto parayı diğerine dönüştürdüğünüzde, geride dijital bir iz kalır..

Yerel makamların baskısı nedeniyle, kripto borsalarından, kullanıcıları hakkındaki verilerini vergi makamlarına teslim etmeleri isteniyor..

Globe Newswire’dan bir raporda, ATO toplanmayı bekliyor 3 milyar dolardan fazla vergi cezası sadece bu mali yıl kripto tüccarlarından ve yatırımcılarından. Ayrıca, Avustralya hükümeti ticari faaliyetlerini beyan etmeyen ve vergilerini beyan edenleri belirlemek için bir milyar dolar tahsis ediyor..

Her Kripto Varlığını Kaydetmem Gerekiyor mu?

Evet. Her kripto para birimi, bir sermaye kazancı varlığı olarak kabul edilir.

Bu nedenle, donanım cüzdanınızda birkaç altcoin varsa, kripto vergi iadenizi hazırlarken her bir madeni paranın kayıtlarını tutmanız gerekir..

Kripto-Kripto İşlemlerinde Vergi Ödemem Gerekiyor mu?

Evet. Bir kripto para biriminin diğerine takası, bir sermaye kazancı vergisi olayı olarak kabul edilir. Bu nedenle, vergi dairesi işlem sırasında madeni paranın satışını her bir varlığın itibari para birimi cinsinden piyasa fiyatından ele alacaktır..

Örneğin, Ethereum için Bitcoin satarsanız, vergi kurumları bunu, döviz cüzdanınızda aldığınız Ethereum’un piyasa fiyatından Bitcoin satışı olarak değerlendirir..

Hangi Bilgileri Kaydetmem Gerekiyor?

İşlemin tarihinin (al ve sat), kripto para birimi varlıklarının ve kiminle işlem yaptığınızla ilgili kayıtları tutmanız ve tutmanız gerekir..

Yukarıda belirtildiği gibi, kripto verginiz Avustralya doları cinsinden hesaplanır. Bu nedenle işlem sırasında kriptoyu Aussie dolarına dönüştürmeniz gerekecek (satın alma, satış ve ticaret etkinlikleri için).

Bu bilgiler bir ödeme makbuzuna, kripto borsalarından .csv formatında dosya aktarımına ve dijital cüzdanınızdan işlem geçmişine dahil edilebilir..

Bu dokümantasyon yöntemlerinin her biri ATO tarafından kabul edilecektir..

Kripto Vergisi Hesaplayıcıları, Yazılımları veya Araçları Var mı?

Evet, alım satımlarınızı takip etmenize ve bir sermaye kazancı raporu oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç çevrimiçi kripto vergi yazılımı uygulaması var. Her yazılım, vergi yükümlülüklerinizi karşılamak için kar ve zararınızı hesaplamanıza yardımcı olabilir.

En iyi kripto vergi yazılımı araçlarından birkaçı:

 • TokenTax
 • Koinly
 • Cointracking
 • Zenledger
 • Cryptotrader
 • Bitcoin Vergileri
 • Yüce IP

jeton izleme

Aktif bir tüccarsanız, bu kripto vergi yazılımı uygulamalarını kullanmak, mali yılın sonunda baş ağrısını ortadan kaldıracak oldukça değerli araçlar olacaktır..

Vergilerinizi kendiniz hesaplamayı tercih etseniz de, her alım satımınızı kaydetmek için bir kripto vergi hesap tablosu kullanarak her zaman eski yöntemle yapmayı seçebilirsiniz..

Sonuç

Bu kılavuzun size Avustralya’daki kripto vergisinin daha iyi bir resmini ve vergi beyannamenize yardımcı olacak birkaç kullanışlı vergi yazılımı ve aracı sağladığını umuyoruz..

Avustralya’da ayrıca değerlendirebileceğiniz Swyftx ve Independent Reserve gibi ücretsiz bir vergi hesaplayıcısı sağlayan kripto borsaları da vardır. Bu dijital sağlayıcılar, işlemlerinizi dışa aktarmak için bir vergi raporu özelliğine sahiptir.

Düzenlemeler sürekli değiştiği için, sizi ziyaret etmenizi öneririz. ATO’nun kripto para birimleri kılavuzu daha fazla bilgi için.

Sorumluluk Reddi: Lütfen buradaki bilgilere güvenmeyin, vergi uzmanı değiliz. Her zaman bir profesyonelden kendi mali ve vergi danışmanlığınızı almalısınız..

Sizi birkaç soruyla baş başa bırakacağız:

 • Bu yıl kripto vergi beyannamesi verecek misiniz?
 • Kripto verginizi nasıl hesaplıyorsunuz??
 • Hangi kripto vergi yazılımını kullanıyorsunuz?
 • Temel bir kripto vergisi hesap tablosu kullanıyor musunuz?

Bu 10 SSS’nin bildiğiniz bir kripto yatırımcısı için değerli olacağını düşünüyorsanız, bu kılavuzu ve faydalı kripto vergi araçlarını onlarla paylaşmaktan çekinmeyin..

Ayrıca, özenle seçilmiş bu makaleler ilginizi çekebilir:

 • Avustralya’da Nakit Karşılığında Bitcoin Satmak İçin En İyi Web Siteleri [Anında]
 • Avustralya’da Bitcoin Satın Almanın 7 Yolu
 • En hızlı & Avustralya’da NEO Satın Almanın En Kolay Yolu
 • Satın Almak İçin En İyi 5 Coinpot Alternatifi & Bitcoin satmak
 • Altcoin Tüccarları İçin En İyi 4 Kripto Grafik Sitesi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me