“Çatal” kelimesi kendi içinde çok süslüdür, bu da aslında bir yazılım güncellemesi veya herhangi bir protokol güncellemesi olması anlamına gelir. Sadece yazılım yükseltmeleri için süslü bir isim değil, aynı zamanda herhangi bir kripto para biriminin fiyatının tablonun zirvesine ulaşması veya diyelim ki piyasada vahşileşmesi durumunda kripto para dünyasında da yaygın olarak kullanılmaktadır..

Bu zirvelerden bahsetmek, olumlu bir şekilde bir değer kazanma veya bir değer kaybetme yolunda olup olmadıklarının değerine bağlıdır, her iki durumda da eşit olasılıklar vardır. Fiyatı zirveye çıktığı için şu ana kadar Bitcoin ile ilgili birçok fork olayı oldu. Olumsuz bir dönüş olsa bile, akıllılık yolunu izlerseniz yine de para kazanabilirsiniz. Cryptocurrency çatalları, farklı bir ağ üzerinde tek seferde iki blok zinciri çalıştırma yeteneğine sahiptir. oluşturma blok zincirinin alternatif bir versiyonu.

Kader gibi çatallar da biraz karmaşıktır. Kripto para projesinde çatalların kader olduğunu, iyinin ve kötünün onlara bağlı olduğunu söyleyerek kendinizi tatmin edebilirsiniz. Mevcut projede herhangi bir memnuniyetsizlik olduğu görüldüğünde, ya planlanırlar ya da bir geliştirme ekibi tarafından başlatılabilirler. Çatallar, doğası gereği açık kaynak oldukları için kripto para birimi alanındaki en sağlıklı bileşenlerden biridir. Çatal, topluluk tarafından kendi fikirleri ve uygulama yolları üzerine tartışmak için değerlendirme yapılmasına izin verir..

Kripto para çatallarının açık kaynak olması fikri hiçbir grubun herhangi bir projede gücün keyfini çıkarmasına izin vermez.


Cryptocurrency Forks Türleri

Kripto para birimleri veya blok zinciri alanında konuşurken, iki büyük var çatal türleri bu doğrudan güncellemelerin nasıl yapıldığına bağlıdır, yani geriye dönük uyumlu veya geriye dönük olmayan uyumlu.

Geriye dönük uyumlu olana denir Yumuşak Çatal geriye dönük olmayan uyumlu çağrılırken Sert Çatal. Ayrıca, geriye dönük olmayan uyumlu çatallar, blok zinciri ağı söz konusu olduğunda zorunludur, geri çatallar ise isteğe bağlıdır..

Sert Çatal nedir?

Sert Çatal Nedir?

Sıkı bir halk, genellikle ağa ek olarak yeni yazılıma bir girişi temsil eder. Yeni ve eski iki blok zinciri düğümünün tamamen farklı olduğunu, birbirleriyle etkileşime girmediğini veya onları başkalarının düğümüyle hiç kabul etmediğini gösterir. Bu, yeni sürümün eskisi ile uyumluluğa sahip olamayacağı anlamına gelir. Eski sürümdeki yazılım işlemi geçersiz kılacağından tüm ağların en son sürüme yükseltilmesi gerekir. Ayrıca bazı madencilerin eski kurallara veya ilk sürüme uyma eğiliminde olacağı da olabilir; o zaman bile alakasız hale gelecek.

Yumuşak çatal nedir?

Sert çatalların aksine, yumuşak çatalların geriye dönük uyumlu olduğu söyleniyor. Yükseltme sırasında bu tür çatalda, eski düğümler yenisini kolayca tanır ve bu nedenle, evrensel bir güncelleme setine sahip olmanız gerekmez. Zor işin aksine, artık işlemler geçerli görünmeye başlayacak. Yumuşak çatalların başarılı olması için ağ sistemi içinde hash gücünün çoğunluğuna sahip olma ihtiyacı vardır. Yalnızca bir ağın çemberindeki minimum hash gücü ile desteklendiğinde ayrılır..

Son Cryptocurrency Forks

  • Bitcoin Nakit Çatal

15 Mayıs 2018’de yükseltildi ve blok boyutunu 32 MB’a çıkarmakla uğraştı. Birkaç operasyon kodu (operasyonel kodlar) da manipüle edildi.

  • Bitcoin Altın Çatal

25 Ekim 2017’de yükseltildi ve ASIC dirençli bir algoritma başlatmakla ilgilendi.

  • Bitcoin Elmas Çatal

24 Kasım’da başlatılan bu hard fork, eski BTC’nin yavaş işlem onayları ve gizlilik eksikliği ile başa çıkmak için gündeme getirildi..

  • Süper Bitcoin Çatal

BTC ile ilgili sorunları çözmek için ortaya çıkan bu çatalın sloganı “Bitcoin’i yeniden harika yap”. (Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_bitcoin_forks)

  • Ethereum Metropolis

Ethereum ayrıca ağındaki yüksek yük nedeniyle hard fork gözlemledi. Vakıf, kullanıcıların talep ettiği hız ve ölçeğe ayak uydurmak için Metropolis olarak adlandırılan güncellemeyi uygulamaya karar verdi. Yükseltme daha sonra Konstantinopolis (16 Ekim 2017) ve Bizans (2018’de bekleniyor) olarak adlandırılan iki bölüme ayrıldı. İlki, ölçeklenebilirlik sorunlarını gidermeye odaklanırken, sonuncusu hızı ve derin temel sorunları iyileştirmeye odaklanır..

  • Monero’nun Sert Çatal

Monero’nun sert çatalında RingCT, işlemleri özelleştirme aracı olarak tanıtıldı.

Son sözler

Cryptocurrency çatalları, şüphesiz blockchain alanında uygulama ve deney yapmanın harika bir yöntemidir. Yazılımın ve protokolün yükseltilmesiyle başa çıkmanın harika bir yolu olduğu için gelecekte de birçok insan olacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me