DAICO nedir: Giriş

ICO yatırımcısı mısınız? Dolandırıcılık ICO’larının yatırımcıların zor kazandıkları parayı ortadan kaldırdığını endişeyle fark etmiş olabilirsiniz. Muhtemelen kripto ekosisteminin nasıl daha fazla hesap verebilirlik sağlayacağını ve dolandırıcılıkları nasıl önleyeceğini merak ediyorsunuzdur. DAICO adlı yeni bir model cevap olabilir. Burada DAICO’nun ne olduğunu açıklayacağım.

Temel ICO risklerine genel bir bakış:

Önce bazı önemli ICO risklerine bakacağım. ICO’lar, yatırımcılar tarafından finansmanı ve onlara token dağıtımını yöneten akıllı bir sözleşme kullanılarak yürütülür. Bir ICO’nun tipik olarak bir ‘yumuşak sınırı’ vardır, yani geliştirmeye devam etmek için proje ekibinin etkinlikten toplaması gereken minimum miktar.

Bir ICO projesi ‘yumuşak sınırı’ kaldıramazsa, ICO bir başarısızlıktır ve proje ekibi fonları yatırımcılara iade eder. Ancak, yumuşak kapağı yükseltirse, o zaman fonu kontrol ederler ve istedikleri gibi harcarlar..


Akıllı sözleşme, fonlar toplanır toplanmaz işlevlerini tamamlar. Yatırımcılara sonraki olayları kontrol etme olanağı sağlamaz. Vicdansız bir proje ekibi, gerçekten de gerçekleşmiş olan fonlarla kaçabilir..

Akıllı sözleşme uygulama sonuçları geri alınamaz ve yatırımcıları çaresiz bırakır. Nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla bilgiyi “Akıllı sözleşme nedir?”.

ICO’lar düzenlenmemiş olduğundan, yatırımcıların da yasal başvuruları yoktur. “ICO Nedir: İlk Para Teklifine Giriş” bölümünde ICO’ların düzenlenmemiş doğası hakkında daha fazla bilgi edinin..

DAICO nedir: kavramlar

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ocak 2018’de DAICO konseptini ortaya atmıştı. Bağış. Onun bakış açısını okuyun “DAICO’ların açıklaması“.

DAICO kavramı, ICO’nun fon toplama bileşenini korur, yani akıllı sözleşme, ICO proje ekibinin yatırımcılardan fon toplamasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, aynı zamanda önemli bir DAO konseptini de ortaya koymaktadır, yani yatırımcılar token tutacak ve projenin geleceğine karar vermek için oy kullanabilecek..

Bir DAICO akıllı sözleşmesinin aşağıdaki gibi iki bölümü olacaktır:

  1. İlk bölüm, yatırımcıların Eterlerini proje ekibine göndermelerine olanak tanıyacak. Karşılığında jeton alırlar ve kitle satışı sona erdiğinde, sözleşmenin bu kısmı daha fazla yatırımı yasaklar.
  2. İkinci bölüm, fonların aşamalı olarak proje ekibine verildiği bir mekanizma sağlar. Yatırımcıların oy kullandığı demokratik bir sistem, serbest bırakılacak fon miktarını belirleyecek.

DAICO akıllı sözleşme – 1. kısım, ICO akıllı sözleşme gibidir:

Bir DAICO akıllı sözleşmesinin 1. kısmı, bir ICO akıllı sözleşmesine oldukça benzer olacaktır. Yatırımcılar fonlarını proje ekibine gönderir ve fonlarıyla orantılı token alırlar. Aynı zamanda “Katkı modu” olarak da adlandırılır. ICO’lardan temel farkı, fonların bu aşamada ICO proje ekibinden uzakta tutulması, ona erişememeleridir..

DAICO akıllı sözleşme – 2. kısım DAO modeli gibidir:

DAO modelinde, jeton sahipleri bir proje geliştirme teklifine veya aleyhine oy verir. Proje ekibi yalnızca kendi lehlerine yeterli oyu alan teklifleri uygulayabilir. DAICO, bu konsepti akıllı sözleşmenin 2. bölümünde uygular.

Sözleşmenin “Dokun” adlı bir değişkeni olacaktır. Başlangıçta sıfıra ayarlanmıştır, bu nedenle proje ekibi fonlara erişemez. Sözleşmenin bu kısmına “Dokunma modu” denir ve “Katkı modu”, yani 1. kısım biter bitmez etkinleştirilir.

Proje ekibinin proje geliştirme aşamalarını içeren kararlar sunması gerekirken, yatırımcıların “Tap” değerini artırıp artırmayacağına karar vermesi gerekir. Artırmaya karar verirlerse, proje ekibi projenin o aşaması için fonları alır, aksi takdirde,.

Sözleşmenin bu bölümünde ayrıca bir “Para Çekme modu” vardır. Yatırımcıların veya proje ekibinin projenin gidişatından memnun olmadığı varsayımsal bir senaryo düşünün. Kalan Eterleri yatırımcılara iade eden sözleşmeyi kendi kendini imha etmek için oy kullanabilirler. Geri ödeme, yatırımlarıyla orantılıdır.

DAICO’nun avantajları:

Bir DAICO’nun aşağıdaki gibi iki ana avantajı vardır:

  1. Proje ekibi, bir ICO’dan sonra fonlarla kaçma riskinin aksine, fonları yalnızca yatırımcıların onayladığı ölçüde kullanabilir. ICO’larla ilgili bu sorun o kadar ciddi ki, ICO yatırımcılarından ICO proje ekibinin kimlik bilgilerini dikkatlice kontrol etmelerini ve bunun bir aldatmaca olup olmadığını tespit etmelerini istiyoruz. Önerimiz hakkında daha fazla bilgi için “Başlangıç ​​Kılavuzu: ICO dolandırıcılıklarını tespit etme “. DAICO, fon akışını kısıtlayarak dolandırıcılık projelerini ortadan kaldırır.
  2. Bir grup bilgisayar korsanının% 51’lik bir saldırı düzenlediğini varsayarsak, tüm paranın harcanmaya müsait olduğu bir ICO web sitesinin aksine, bilgisayar korsanları bir DAICO’da kısıtlı bir “Tıklama” ile karşılaşır. Bu, bir saldırı hazırlamada başarılı olsalar bile kaybın büyüklüğünü önemli ölçüde azaltır. “PoW Vs.” de% 51 saldırı hakkında daha fazlasını okuyun. PoS: İki Blockchain Konsensüs Algoritması Arasında Bir Karşılaştırma “.

DAICO’nun dezavantajları:

DAICO modelinin avantajları olsa da, kripto topluluğunun aşağıdaki dezavantajları ele alması gerekiyor:

  1. Bu model, her proje geliştirme aşamasını veya teklifini demokratik bir oylama sürecine tabi tutacaktır. Yeni kurulan işletmelerin büyük işletmelere göre avantajları çeviklikleridir, ancak potansiyel olarak yavaş bir DAO oylama süreci proje geliştirmeyi yavaşlatacak ve bu avantajı ortadan kaldıracaktır..
  2. Yatırımcılar genellikle hızlı kar için kripto pazarına girerken, DAICO modeli projeye uzun vadeli katılımlarını gerektirir. Projenin uzun vadeli geleceğiyle ilgilenmeyen yatırımcılardan oluşan bir bölüm oy kullanmayabilir, bu da bir DAO’nun avantajını azaltır..
  3. Birçok kripto yatırımcısı teknolojide yenidir ve bazı proje önerilerini iyi anlamayabilir. Bu tür yatırımcıların çoğu iyi teklifleri reddederse, proje potansiyelinin farkına varmaz.
  4. Yatırımcıların çoğunluğu, projenin uzun vadeli potansiyeline rağmen jetonun takdir edilmemesi nedeniyle projeden mutsuz olursa, geri çekilme için oy kullanabilirler. Yatırımcıların olumsuz duyguları nedeniyle gelecek vaat eden bir proje kapanabilir.
  5. Yatırımcılar jetonlarını kripto borsalarında sattıklarında ne olacağı konusunda yeterli netlik yok. Token satın alan tüccarlar aynı oy hakkını almalı mı? Daha sonra kripto piyasasıyla ilgili spekülasyon projeyi engelleyebilir. Öte yandan, tüccarlar oy hakkını alamazlarsa, kalan ilk yatırımcılar daha sonra token satın alan tüccarları dışarıda bırakarak tüm oylamayı kontrol edeceklerdir..

DAICO modeli çok yenidir. ‘Abyss Platformu‘, Yani blok zinciri tabanlı bir dijital dağıtım platformu, token satışı için bu modeli benimseyen ilk başlangıçtır. DAICO modelinin uzun vadede ne kadar etkili olduğunu izlememiz gerekiyor. Bu arada, ICO’larla karşılaştırmak isterseniz, “ICO Vs DAICO: İkisi Arasındaki Fark Nedir?”.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me