Blockchain çağında, yeni oyuncular görmek yaygındır. Ve Linux Foundation’ın bile blockchain ile ilgilendiğini sindirmekte zorlanamazsınız. Peki, HyperLedger nedir?

Son zamanlarda, Hyperledger’larını yayınladılar.

Ancak yanılmayın. Ne bir blockchain ne de bir şirket ya da bir kripto para birimi. HyperLedger, blok zinciri teknolojilerini ilerletmek için açık kaynaklı bir işbirliği çabasıdır. Aynı zamanda sektörler arası bir erişime sahiptir ve yalnızca tek bir sektöre veya sektöre bağlı değildir.


Linux Vakfı 2016’da kuruldu ve halihazırda 100’den fazla üye topladı. Teknolojik, finansal ve blok zinciri girişimleri, tüm Hyperledger ekosisteminin bir parçasıdır. Her sektörden bazı önemli isimler aşağıda listelenmiştir:

  • Teknoloji devleri: IBM, SAP, Intel, Nokia ve diğerleri.
  • Finansal Kurumlar: American Express, BNP Paribas, Deutsche Börse ve diğerleri
  • Blockchain girişimleri: Netki, bloq, Lykke ve diğerleri.

Tüm bunlar yenilikçi şirketler veya girişimlerdir ve Hyperledger’ın gerçek potansiyeline ulaşmasına yardımcı olur. Peki Hyperledger tam olarak nedir?

HyperLedger nedir?

Daha önce tartıştığımız gibi, Hyperledger, blok zincirinin iyileştirilmesi için açık kaynaklı bir işbirliği çabasıdır. Ortak bir hedefe doğru ilerleyen blok zinciri projeleri için bir merkez görevi görür. Daha iyi anlamak için Hyperledger’ın resmi açıklamasına bakalım. Onu resmi olarak bulabilirsin İnternet sitesi.

HyperLedger’ın kendi parası olacak mı?

Cryptocurrency topluluğu üyeleri tarafından sorulan yaygın sorulardan biri, HyperLedger’ın kendi parasına sahip olacağı hava durumu mu? Cevap hayır. HyperLedger’e bağlı bir kriptocoin veya herhangi bir dijital para birimine sahip olma niyeti yoktur. İlk aşamalarda, Brian Behlendorf, projenin yönetici müdürü madeni para olasılığını reddetti.

HyperLedger için bozuk para olmadığı konusunda çok açık sözlü idi. Bunun nedeni, felsefe ya da amacı ile uyuşmamasıdır. “Asla bir Hyperledger madeni para görmeyeceksiniz” diye ekledi. Ayrıca, bir madeni paraya sahip olmamak, gerçekten blok zincir teknolojisine odaklanmak ve madeni paranın makul bir değerini korumak için kaynak veya yetenek harcamamak anlamına gelir..

HperLedger, Kurumsal Düzey Çerçeveye odaklanır

Açık kaynaklı, kurumsal düzeyde bir çerçeve oluşturmaya çalışıyorlar. Çerçeve, dağıtılmış ağlar içindir ve kendisine eklenmiş bir kod tabanına sahip olacaktır. Ayrıca, çerçevenin açık altyapıyı sürdürmek, oluşturmak ve tanıtmak için kullanılması amaçlanmıştır. Bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. yayınlanan tüzük.

Hyperledger referans mimarisine bir göz atalım.

GÖRÜNTÜ -2

HyperLedger altında hangi projeler çalışıyor?

Şu anda Hyperledger altında çalışan birçok proje var. Google, şemsiye şirketi “Alphabet” i kurdu. Ancak HyperLedger, başlangıçtan itibaren projeleri yönetme şemsiye konseptini takip ediyor. Şimdi üzerinde çalışmakta olan büyük projeleri listeleyelim.

Oyuk açmak: Proje, modüler bir blockchain istemcisi aracılığıyla izin verilen akıllı sözleşmeleri kullanıyor. Ethereum Virtual Machine (EVM) stilini kullanır.

Testere dişi: Herkesin ölçeklenebilir dağıtılmış defterler oluşturabileceği bir platform. Ayrıca bunları dağıtmak ve çalıştırmak için de kullanılır.

Indy: Başka bir dağıtılmış defter projesi, kitaplıklar, araçlar ve diğer yeniden kullanılabilir bileşenler sağlamayı amaçlıyordu. Projenin misyonu, bağımsız ve merkezi olmayan dijital kimlikler oluşturmak ve kullanmak için bir araç sağlamaktır..

Kumaş: Fabric projesi, blockchain çözümlerini veya uygulamalarını geliştirmek için gerekli araçları sağlamayı amaçlamaktadır. IBM tarafından yönetilir ve blok zinciri için bir tak ve çalıştır uygulaması sunar.

Ve daha fazlası.

Sıradaki ne? İşletmeler İçin Blockchain Teknolojisi

Bu, Hyperledger için sadece bir başlangıç. Blockchain’i her şey için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan bir tür blok zinciri işbirliğidir. Dünyanın en iyi şirketleri ve girişimleri tarafından yönetilen çok sayıda çerçeve üzerinde çalışıyorlar. Sadece bu değil, aynı zamanda blockchain’e erişimi ve yönetimi çok daha kolay hale getirecek çeşitli araçlar geliştiriyorlar. Örneğin, inşa ediyorlar Çello ve Besteci.

Ayrıca oku,

  • Blockchain’in İşletmeniz İçin Uygun Olup Olmadığına Karar Vermeden Önce Sorulacak Sorular?
  • Blockchain Teknolojisi İş Yapma Şeklimizi Nasıl Değiştirecek??

Hyperledger ile ilgili en iyi bölüm, herhangi bir parasal etkileşim olmadan en iyi araçları ve çerçeveyi nasıl oluşturduklarıdır. Açık kaynaklıdırlar ve blockchain’in sahip olabileceği en iyi araçları sağlarlar. Ayrıca bu, blockchain’i daha erişilebilir hale getirecek. Peki bunun hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me