Monero nedir? Monero şu anda en iyi güvenlik kripto para birimidir. Özel ve güvenlidir. Bu aynı zamanda izlenemez olduğu anlamına gelir.

Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, merkezi olmayan para birimi sorununu çözdü. İnsanlar artık merkezi bir bankaya güvenmeden bitcoin gönderebilirler. Ancak birçok yönden sınırlıydı. Bu yüzden 1. nesil blok zinciri olarak Bitcoin diyoruz. Örneğin, izlenebilirlik sorununu çözmedi. Birinin bitcoin adresini biliyorsanız, bitcoin blok zinciri kaşiflerinden herhangi birini kullanarak tüm çevrimiçi işlemlerini takip edebilirsiniz..

Monero (XMR) nedir?

Aynı sorunları çözmek için Monero piyasaya sürüldü. Monero, gönderen, alıcı ve aktarılan tutar dahil olmak üzere tüm işlem ayrıntılarını gizler. Bu anonimlik, blockchain’i daha iyi bir yer haline getirmeye yardımcı olabilir.


Monero ayrıca açık kaynak kodludur ve koda herkes katkıda bulunabilir. Ayrıca, ağı güçlendirmek için kullanılan madencilik özelliklerini de destekler. Madenciler, ağa katkıda bulundukları için ödüllendiriliyor. Madencilik, ASIC’lerden güç alan çipleri destekliyor.

https://getmonero.org/media/Monero_Promo.m4vhttps://getmonero.org/media/Monero_Promo.m4v

Bugünün makalesinde, daha fazla ayrıntı için Monero’yu keşfedeceğiz. Daha iyi bir anlayış elde etmek için aşağıdaki noktalardan geçeceğiz.

  1. Monero’nun Kökeni
  2. Monero Özellikleri
  3. O nasıl çalışır?

Öyleyse hiç gecikme olmadan başlayalım.

Monero Menşei

Monero yolculuğuna 2018’de başladı. Bir uygulama katmanı protokolü olan CryptoNote kullanılarak oluşturuldu. Protokol, merkezi olmayan para birimlerini beslemek için kullanılır. Monero, Bitcoin’e oldukça benzer, ancak uygulamada farklılık gösterir. Çalışma Bytecoin ile başladı, ancak işler sonuç vermedi. Madeni paraların neredeyse% 80’i yayınlandı. Ekip, sorunu çözmek için onu çatallamaya ve “Bitmonero” olarak adlandırmaya karar verdi. Daha sonra Monero olarak değiştirildi.

Arkada çalışan ekip, yedi çekirdek üye, 48 geliştirici, üç topluluk üyesi ve üç araştırma laboratuvarı üyesinden oluşuyor. Daha fazlasını öğrenmek ister misin? Monero’ya göz atın takım sayfası.

Monero Özellikleri

Monero’yu daha iyi anlamak için özelliklerini tek tek incelememiz gerekiyor..

1. Tam kontrol

Monero ile para biriminiz ve işlemleriniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Ayrıca Monero özeldir, yani kripto paranızı neyi, ne zaman ve nasıl aldığınızı kimse bilmiyor demektir..

2. Değiştirilebilir

Monero’nun en önemli özelliklerinden biri budur. Takas edilebilirlik olmadan Monero, diğer kripto para birimleri kadar etkili olmayabilir. Peki bu ne anlama geliyor? Dolar gibi takas edilebileceği anlamına gelir. Örneğin, birinden 100 $ ödünç alırsanız, ona bir kez 50 $ ve geri kalanını 25 $ veya her seferinde yalnızca 10 $ ‘a iade edebilirsiniz..

Bu, herhangi bir sorun yaşamadan bir dolar farklı değerlerle dönebileceğiniz anlamına gelir. Monero aynı zamanda değiştirilebilir. Bitcoin’in dezavantajlarına dayanıyor. Bitcoin kullanıcıları işlemlerde her zaman dikkatli olmak zorundadır. İzlenebileceği gibi, sizi sorunlara götürebilir. Örneğin, bir kullanıcı bunu yasadışı faaliyetler için kullandıysa ve daha sonra size biraz Bitcoin aktardıysa, değer aynı kalmayabilir. Ayrıca, yetkililerin gereksiz ilgisini çekebilir, tüm anonimlik ve ademi merkeziyet fikrini ortadan kaldırabilirsiniz..

Monero bunu iyi yapar ve kimsenin madeni paranızın işlem geçmişini bilmemesini sağlar. Bu çok büyük bir özellik!

Monero’nun desteklediği diğer temel özellikler, Dinamik Ölçeklenebilirlik, ASIC uyumluluğu, Çoklu Anahtarlar vb..

Monero’da Gizlilik Nasıl Çalışır??

Monero kullanmanın en önemli avantajı gizlilik özelliğidir. Bunu başarmak için halka imzalar ve gizli adresler kullanır. Bunları aşağıda anlamaya çalışalım.

Yüzük İmzaları: Halka imzası, gönderen bilgilerinin açığa çıkmamasını sağlamak için kullanılır. Çalışması için gönderen kimliği bir grup içinde karıştırılır. Dijital imza, grubun rastgele bir kullanıcısından üretildiğinde, kullanılabilir hale gelir. Bu, imzalayan kullanıcının kimliğinin açığa çıkmamasını sağlar.

Artık halka imzası, gönderenin hesap anahtarlarıyla birleştirilir. Şimdi, yine ortak anahtarla karıştırılarak benzersiz kılarlar. Tüm bunları yaparak gönderenin kimliği gizli tutulur.

Gizli adresler: Gönderen gibi, alıcı kimliğinin de korunması gerekir. Gizli adreslerin yardımıyla yapılır. Hem gönderen hem de alıcı adresini korur.

Sonuç

Piyasa değerine göre Monero şu anda piyasa değerinde 12. sırada. Son birkaç yılda güçlü bir şekilde büyüdü ve güçlü görünüyor. Peki, Monero hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me