İnsanlar bazen blok zincirlerini kripto para birimleriyle karıştırır. Hatta bazıları blok zinciri olmayan kripto paranın imkansız olduğunu düşünüyor. Ancak gerçekte, bloksuz kripto ağları mevcuttur. Listenin başında IOTA geliyor. IOTA, Tangle adlı benzersiz bir ağ sistemine sahiptir. Bugün ayrıntılı bir şekilde tartışacağım – Arapsaçı nedir?

Blok zinciri ilk ortaya çıktığında, ekonomi ve finans fikrinde devrim yarattı. Ancak insanlar ve teknoloji uzmanları, blok zincirinin er ya da geç modasının geçeceğini her zaman öngörmüşlerdir. Dünya bunu kabul etmeyeceği için değil ya da başka bir şey. Aksine, yeni teknoloji senaryoyu devralacak.

IOTA tam olarak aynı fikre sahipti. Bu nedenle, blockchain teknolojisinin sahip olduğu tüm sorunları hafifletecek yeni bir ağ türü oluşturmaya karar verdiler. Tangle’ı icat ettiler.

Tanım: Arapsaçı Nedir?

Tangle nedir?


Resim Kredisi: IOTA

Karışıklık oldukça karmaşık bir kavramdır. Daha iyi bir resim elde etmek için, Nesnelerin İnterneti (IoT) fikrini edinmelisiniz. İnternete bağlanabilen herhangi bir cihaz IoT ağına bağlanabilir. Bu, sadece akıllı telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız değil, IoT’nin de araç GPS, buzdolabı, radyo, TV’den oluşturulabileceği anlamına gelir. İnternete bağlanabiliyorsa çamaşır makinesinin tümü uygun kabul edilebilir.

Tangle, bu cihazların ağa katılabilmesini sağlayacaktır. Bu teknolojinin güzelliği, herhangi bir işlem yaparken herhangi bir ücret ödemenize gerek olmamasıdır. Bu, blockchain teknolojisindeki en önemli farklardan biridir..

Teknolojiye Daha Derin Bir Bakış

Tangle Blockchain nedir?

Resim Kredisi: IOTA

Tangle, adı verilen teknolojiyi benimser Yönlendirilmiş döngüsüz grafiği. Grafik, bilgisayar bilimine göre veri yapısıdır. Ağdaki varlıklar düğümlerdir. Düğümler, ağ adı verilen ağ benzeri bir gövde oluşturur. Her bir düğüm diğer iki düğüme işaret edebilir ve ayrıca orada iki düğüm tek bir düğüme işaret edebilir.

Yine tüm düğümlerin atanmış bir değeri vardır. Dolayısıyla her düğümün, bir düğümün sağlamlığını belirleyen bir kümülatif değeri vardır. Kenardaki düğümlerin herhangi bir işaretleme düğümü yoktur. Bu düğümlere ipuçları denir. Uçların değerini belirlemek için PoW algoritması seçilir. Tangle’ın ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir sahibi olmak için, Beyaz kağıt.

Karışan Temel Faydalar Nelerdir??

Tangle’ın ne olduğunun cevabını bilmek için, Tangle’ın avantajlarını öğrenmemiz daha iyi olur. Tangle temelde eski blockchain teknolojisinin kusurlarını azaltmaya çalışıyor.

1. Hız önceliklidir

Tangle Blockchain Faydaları

Resim Kredisi: IOTA

Tangle, blockchain’den çok daha hızlıdır. Bitcoin’in blok zinciri gibi tipik bir blok zinciri, saniyede yalnızca 5-7 işlemi idare edebilir. PoW gibi uzun ve güç tüketen fikir birliği algoritması bu tür gecikmelere neden olur. PoS gibi en son fikir birliği algoritmaları bile teknolojiyi daha hızlı hale getiremez. Visa gibi eski ödeme sistemleri saniyede 10.000 işlemi gerçekleştirebildiğinde, blok zinciri ağır bir darbe alıyor. Tangle, nispeten düşük ancak blok zincirinden daha iyi olan saniyede yaklaşık 800 işlemi gerçekleştirebilir.

2. Madenci ve Ek Ücret Yok

Tangle, işlemleri doğrulamak için DAG’yi kullanır. İşlem yapan kişilerin (başkalarının) işlemlerini de doğrulayacağını söyleyebilirsiniz. Bu konsept, madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Madenciler olduğu için, işleminizi doğrulamak için kimseye ödeme yapmanız gerekmeyecek. Tüm süreç içseldir.

3. Daha İyi Güvenlik

Tangle, DDoS gibi siber saldırılara karşı çok daha iyi güvenlik sunar. Dünya her gün bilgisayar korsanları tarafından dövülürken, Tangle bu tür saldırılara karşı birinci sınıf koruma sağlıyor. Bu, paranızı daha güvenli hale getirecektir. Hatta Tangle, bilgisayar korsanlarına ve siber saldırılara karşı çok daha iyi bir savaşçıdır..

4. Adil Bir Sistem

Madenciler hangi işlemi doğrulayacaklarını ve hangilerini onaylamayacaklarını seçebilirler. Madenciler her zaman daha büyük işlemleri ararlar çünkü doğrulama ödülü daha büyük miktarlarda çok daha yüksektir. Böylece, az harcayan kullanıcılar daha büyük balıkların gölgesinde kalıyor. Bir madenci olduğu için, Tangle’ın böyle adaletsiz bir sistemi yok. İşlemler tarafsız ve tamamen adil.

Son Düşünceler

Yani, tüm bunlar blockchain teknolojisine meydan okuyan yarışmacı ile ilgiliydi. Tangle’ın güçlü blockchain’i alt edip etmeyeceğinden veya blockchain’in altından kalkacağından kimse emin olamaz. Ancak ademi merkeziyetçilik dünyasına girdiğiniz için, Tangle’ın ne olduğu hakkında bir fikriniz olmalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me