İster İlk Para Teklifi (ICO) yatırımcısı veya blok zinciri-kripto girişimcisi olun, güvenlik jetonu ile yardımcı jeton farklılıklarını anlamanız gerekir. Farkları fark etmeden yatırım yaparsanız, paranız uzun süre takılıp kalabilir. Bir girişimci olarak, farklılıkları anlamadan ICO’nuzu başlatırsanız, yasal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Güvenlik jetonu ve yardımcı program jetonu farklılıklarını burada açıklayacağım, ancak önce içeriği anlayalım.

ICO düzenlemelerinin eksikliği, yatırımcılar ve yeni başlayanlar için zorluklar yaratır:

ICO’ların düzenlenmemiş doğasını daha önce bu makalede “ICO Nedir: İlk Para Teklifine Giriş” bölümünde açıklamıştım. ICO’lar yatırımı demokratikleştirmiş ve yeni kurulan işletmelerin uzun süredir devam eden yasal gereklilikler olmadan hızlı bir şekilde para toplamasını sağlamış olsa da, aynı zamanda riskler de oluşturmaktadır:

 1. ABD’de, yalnızca 1 milyon ABD Doları’nın üzerinde yarı likit net değere sahip kişiler akredite yatırımcılar olabilir. Diğer seçenek, en az 2 yıl boyunca yıllık 200.000 ABD Doları gelire sahip olmalarıdır. Eşik, aileler için 300.000 ABD Dolarıdır. Bazı çıkarımları vardır, örneğin:
  • Bu, birçok insanı yatırım piyasasının dışına çıkarırken, aynı zamanda küçük yatırımcıları yüksek riskli yatırım yollarından da korur. Küçük yatırımcılar, daha düşük riske sahip olan yatırım fonuna veya ikincil piyasalara hala yatırım yapabilirler..
  • Bununla birlikte, ICO’lar yatırım dünyasını küçük yatırımcılara açtı ve artık ICO’ları başlatan Piramit planlarına bile maruz kalıyorlar! Piramit şemaları, başkalarını kaydettirirlerse onlara ödeme sözü veren yeni üyeleri işe alır. Ürün veya hizmet yok. Planlar hızla çöküyor ve küçük yatırımcılar paralarını kaybediyor. Bu planlar birçok ülkede yasa dışıdır. Bununla ilgili daha fazlasını şurada okuyun: bu Wikipedia makalesi “Piramit planı”.
  • ICO makalesine giriş yazımda açıkladığım gibi, ICO’lar çok hızlı bir şekilde popüler oldu. Düzenleyiciler henüz ICO’ların etrafına sarılmamışken, blockchain-kripto girişimleri yasal olarak sorgulanabilir tekliflerle ilerledi. Şimdi düzenleyiciler ICO’ları incelerken, birçok blockchain-kripto projesinin geleceği belirsiz..

  Güvenlik belirteci ve hizmet belirteci arasındaki gri alan, düzenlenmemiş ICO’ların ortaya çıkardığı risklerin böylesine çarpıcı bir örneğidir. Riski daha iyi anlamak için önce kripto para birimi madeni paraları ve jetonları arasında ayrım yapmamız gerekiyor.


  Kripto paralar ve token farkları, düzenlenmemiş ICO’lar üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir:

  Kripto para birimleri jeton olabilir ve jeton olabilir. Bitcoin gibi bir kripto para birimi, merkezi olmayan bir ağda ödeme işlemlerini kolaylaştırmak için birincil kullanım durumuna sahiptir. Bitcoin ayrıca kendi blok zincirine sahiptir. Bitcoin bir jetondur, jeton değildir. Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Blockchain vs Bitcoin: Are They Different?” Makalesini okuyun..

  Ether, kendi blok zincirinde, yani Ethereum ağı üzerinde çalışır. Ethereum’un diğer önemli kullanım durumları olmasına rağmen, ödeme gerçekten de Ether’in anahtar kullanım durumudur. Eter aynı zamanda bir madeni paradır. Benzer şekilde Ripple da bir madeni paradır. Bir kripto para biriminin birincil veya öne çıkan kullanım durumu ödeme ise ve kendi blok zincirinde çalışıyorsa, bu bir madeni paradır.

  Öte yandan, birincil kullanım durumu ödeme dışında bir şeyse ve kripto para birimi başka bir blok zincirinde çalışıyorsa, bu bir belirteçtir. Ethereum ağında çalışan Golem Projesi örneğini ele alalım. Golems’in kripto para birimi GNT’yi DApp’lerinde kullanmanız gerekse de, temel platformun kendi kripto para birimi, yani Ether vardır. Dolayısıyla, GNT bir madeni para değil, bir kripto belirtecidir.

  ICO’lar token satar ve düzenlenmemiş ICO riski tokenlerin etrafında toplanır. Bu, güvenlik belirteci ile yardımcı program belirteci farklılıklarını anlamadan önce anlamanız gereken önemli bir bağlamdır. Madeni paralar menkul kıymet değildir, ancak jetonlar.

  Yatırımda menkul kıymetler nelerdir?

  Yatırımdaki menkul kıymetler, hisse senetleri ve sabit getirili araçlar gibi alınıp satılabilir finansal varlıklardır. Yatırımcılar onları gelecekte kâr beklentisiyle satın alırken aynı zamanda şirkette pay alırlar..

  Bunlar, örneğin; Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bunları düzenler. SEC, bir yatırım sözleşmesinin menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için “Howey Test” i kullanır. Bir menkul kıymet aracı aşağıdaki iki koşulu karşılamalıdır:

  1. Biri, gelecekte bir kar bekleyerek satın alır;
  2. Bir tüzel kişi ondan sorumludur ve demokratik bir ağ yönetişim modeliyle yönetilmez.

  “Howey Testi” hakkında daha fazla bilgi için Bu makale “Howey Testi nedir?”.

  SEC, bir menkul kıymetler aracını birçok düzenleyici gerekliliğe tabi tutar, örneğin:

  • Menkul kıymetlerle ilgilenen herhangi bir kişi veya kuruluş, SEC’e kaydolmalıdır ve bunu yapmamak, davalara, para cezalarına veya hapis cezalarına neden olabilir;
  • Kuruluş, SEC tarafından zorunlu kılınan raporlama ve açıklama gerekliliklerine uymalıdır;
  • Menkul kıymet ihraççısı, “müşterinizi tanıyın” (KYC) ve “kara para aklamayı önleme” (AML) gereksinimlerine uymalıdır;
  • SEC, menkul kıymetlerle ilgili tüm işlemleri denetleyecektir ve kuruluşlar, “içeriden bilgi ticareti” gibi yanlış uygulamaları önlemekten sorumludur;
  • Menkul kıymetlerde işlem yapma konusunda likiditeyi sınırlayan kısıtlamalar vardır..

  Güvenlik jetonu ve yardımcı program jetonu: ICO’ların gerçekliği

  Blockchain-crypto start-up’ları, yayınladıkları ICO’larda kripto tokenleri satarlar, yani herhangi bir demokratik ağ yönetişimi değil, sorumlular. Tüm ICO tokenları, Howey Testinin 2. koşulunu karşılar.

  Çoğu ICO, gelecekteki kâr vaadiyle token satar, aslında bu, çevrimiçi pazarlamalarının önemli bir özelliğidir. Bu, bu güvenlik belirteçlerini yapan Howey Test’in 1. koşulunu yerine getirir..

  Hizmet jetonları, belirli bir yardımcı programa sahip olanlardır, yani sahibine şirketin ürününe veya hizmetine erişim sağlar. Siacoin, fayda belirtecine iyi bir örnektir, çünkü token sahibi token’a erişim sağlar. Sia Ağı, yani merkezi olmayan bulut depolama ağları. Siacoin takdir etse de, bu token’ın birincil amacı gelecekteki kâr değil.

  Jetonlarını gelecekteki kâr vaadiyle satan ICO’lar menkul kıymetlerle uğraştı, ancak şirketlerine herhangi bir hisse teklif etmediler. SEC gibi düzenleyici kurumlara kayıtlı değiller ve raporlama ve açıklama gerekliliklerini yerine getirmemişler. Bu start-up’lar, token’larını fayda tokenleri olarak gizlediler. Menkul kıymetler düzenlemesinin bir başka ihlali olan kripto borsaları aracılığıyla likidite sunuyorlar!

  Fazlası var! Birçok ICO, gelecekteki kâr vaadiyle agresif bir şekilde pazarlayan gerçek fayda belirteçleri bile sattı. Düzenleyici kurumlar “formun üzerinde madde” öncülüğünde çalışır ve bu gerçek fayda jetonlarını bile şimdi menkul kıymet olarak ele alacaklardır.!

  Düzenleyiciler, uyumlu olmayan ICO’ları sıkıştırır:

  Güvenlik jetonu ve yardımcı program jetonu

  Düzenleyiciler bu düzensizlikleri fark ettiler ve bunlara göre hareket ediyorlar, örneğin:

  • ABD’de SEC, menkul kıymet düzenlemelerinin ihlal edildiğinden şüphelenilen 80 blockchain-kripto başlangıcına celpler gönderdi.
  • Bildirime göre Tezos ve Centra gibi uyumlu olmayan ICO’lar koydular.
  • Daha da önemlisi, SEC mevcut projeleri de inceliyor. Örn. ICONOMI’ye birkaç soru sordular. Şirket, düzenleyiciye karşı pozisyonunu henüz netleştirmedi.

  Bu tokenları satın alan yatırımcılar, davalar devam ederken fonlarının önemli bir süre boyunca sıkışmış olduğunu görebilirler. Dahil olan girişimler zaten olumsuz bir itibar kazanmıştır ve blok zinciri-kripto alanına geri dönmekte zorlanabilirler..

  SEC uyumlu ICO mümkündür ve ileriye dönük en iyi yoldur:

  Blockchain start-up’ları uyumlu ICO’lar başlatabilir ve güvenlik belirteçlerini faydalı olanlar olarak ilan etmenin kısa yoluna güvenmezler! Aşağıdaki başlangıçlar, düzenlemelere uygun ICO’ları başlatmak için adımlar attı:

  • tZero: Sermaye piyasaları için bir blok zinciri platformudur;
  • Polymath: Blockchain ağlarını kullanarak menkul kıymetleri belirtiyorlar;
  • Corl: Küçük işletmeleri ve başlangıç ​​finansmanını kolaylaştıran bir blok zinciri başlangıcı.

  İster yatırımcı ister girişimci olun, güvenlik jetonu ile hizmet jetonu arasındaki farkı anlamanız gerekir. Bu, blok zinciri-kripto ICO ekosistemini sürdürülebilir bir şekilde büyütmenize yardımcı olacaktır. Menkul kıymetler belirtecini hizmet belirteci olarak bildirmek iyi bir iş uygulaması değildir ve kesinlikle sürdürülebilir değildir. Kısa vadeli kayıt maliyeti, KYC, AML, raporlama ve açıklama, blok zinciri-kripto ICO ekosisteminin uzun vadeli büyümesi için çok tercih edilir..

  ICO’lar yatırımı demokratikleştirirken, gerçek şu ki kurumsal yatırımcılar, yatırım araçlarının yanlış raporlanmasının yaygın olduğu bir alana girmeyecekler. Bu risk hakkında daha fazla bilgi için “ICO’ya karşı IPO: Gerçek Fark Nedir?” Başlıklı makaleyi okuyun. Kripto ekosistemi proaktif olarak kendi kendini düzenlemeli, düzenleyiciler bu heyecan verici ve gelecek vaat eden sektör için düzenleyici çerçeveyle birlikte gelmelidir. Blok zinciri-kripto alanını sürdürülebilir bir şekilde büyütmek için teknolojiyi ve düzenlemeleri birlikte öğrenelim!

  Bununla ilgili daha fazlasını okuyun makale “Utility Token ve Security Tokens Karşılaştırma Kılavuzu”.

  * Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me