Hashgraph teknolojisi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve ayrıca kamuya açık uygulaması olan Hedera Hashgraph’a bakacağız..

Merkezi Olmayan Defter Teknolojileri (DLT) – 2018’de en çok aranan terimlerden biridir. Ve neden olmasın? Çevremizdeki sorunları çözme şeklimizi değiştiren şey budur. Şirketler ve yeni başlayanlar, blockchain’i iş yerlerine entegre etmenin önemini zaten öğrendiler. Öyleyse, blockchain’in işlerini dönüştürmek isteyen şirketler için nihai çözüm olduğu anlamına mı geliyor? Pek değil.

Hashgraph ile tanışın.

Hashgraph, merkezi olmayan çözümün çözümünde farklı bir yaklaşım sunan bir DLT’dir (dağıtılmış defter teknolojisi). CTO ve Swirlds’in kurucu ortağı Leemon Baird tarafından geliştirilmiştir. Dağıtılmış defter teknolojisinde tamamen yeniyseniz, Hashgraph’ı biraz kafa karıştırıcı bulabilir veya sadece net bir fikir için zamana ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, blockchain içindeyseniz, blockchain ve Hashgraph arasında çarpıcı benzerlikler bulabilirsiniz – piyasadaki en popüler iki DLT.

Blockchain Teknolojisi


Hashgraph’ı anlamaya geçmeden önce, blockchain teknolojisinin neler sunabileceğine bir göz atmalıyız. Her şeyden önce, piyasadaki en popüler dağıtılmış defter teknolojilerinden biridir. Birçok kripto para birimi, blockchain teknolojisini kullanır. Ancak, hepsi “blok zincirleri” konseptini kullanmıyor.

Blockchain ağları, temelde eşler tarafından yönetilen eşler arası ağlardır. Buradaki en önemli fark, ağın nasıl korunduğudur. Tamamen ademi merkeziyetçi ve hiçbir otorite ağı yönetmiyor. Güven, mutabakat algoritması ve veritabanı replikasyonu yardımıyla kazanılır..

Buradaki anahtar kavram “bloklar” dır. İşlemler (kayıtlar) bloklar halinde saklanır ve çoğunlukla zincirlerde yapılır ve bir verinin herhangi bir şekilde değiştirilebilmesi mümkün değildir. Bu, blok zinciri teknolojisini kayıtların depolanması, varlık yönetimi, oylama vb. İçin ideal hale getirir..

Blockchain ile ilgili sorun

Blockchain, son on yılda çok gelişti. Her şey, blockchain’in ilk versiyonunu sunan bitcoin ile başladı. Merkezi olmayan defter teknolojisi kavramını tanıtan ilk nesil blok zinciridir. Kendi tarzında büyüleyiciydi ve en azından söylemek çığır açıcıydı..

Modern blok zinciri tabanlı çözümün en büyük sorunlarından biri, bunlarla ilişkili aktarım hızıdır. Yeni blockchain tabanlı DLT’lerden biri olan Ethereum, saniyede 15 işlem sunuyor. Öte yandan Bitcoin de etkileyici değil. Saniyede sadece 5 işlem sağlar. İşin blockchain teknolojilerini benimsemesi söz konusu olduğunda bu önemli bir dezavantajdır.

Hashgraph nedir? Hashraph teknolojisinin arkasındaki gizli bir zirve

Hashgraph, başka bir dağıtılmış defter teknolojisidir. Leemon Baird tarafından tasarlanan ve Swirlds Corporation altında lisanslanan patentli bir teknolojidir. Hashgraph, karma kullanımla güvenlik, dağıtım ve ademi merkeziyet sağlayan gelişmiş bir DLT sürümüdür. Bu, hız sorunundan muzdarip olmadığı anlamına gelir.

Hashgraph, saniyede binlerce işlemi işleme yeteneğine sahiptir ve onu blockchain teknolojisinden ayıran şey budur. Ayrıca, kripto para biriminde kullanmak da dahil olmak üzere birçok Hashgraph kullanım durumu var..

Ancak, özel doğası nedeniyle hızlar elde edilmektedir. Hedera Hashgraph olan bir Hashgraph’ın halka açık bir sürümü de vardır – başka bir Hashgraph kullanım durumu. Ayrıca Hashgraph uygulamaları kategorisine girer. Makalenin ilerleyen bölümünde Hedera Hashgraph hakkında konuşacağız. Yani, bizi izlemeye devam edin!

Açıkça, eğer geçerseniz Hashgraph teknik raporu Mayıs 2016’da piyasaya sürüldüğünde, kendisini bir “fikir birliği algoritması” veya “sistem” olarak tanımladığını ve tam olarak dağıtılmış bir defter teknolojisi olmadığını fark edeceksiniz. Ayrıca, tam bir sistemden ziyade bir veri yapısı veya bir fikir birliği algoritması olduğunun tanımına da katılıyoruz. Bunun arkasındaki sebep, düşük seviyeli bir yapı taşı olarak görülebilmesidir. Bununla birlikte, kılavuzun ilerleyen kısımlarında, eksiksiz bir çözüm gibi görünen Hedera Hashgraph’ı ele alacağız..

Hashgraph Açıklaması: Teknolojiye Genel Bakış

Peki, Hashgraph Teknolojisini çalıştıran nedir? DLT ortamında onu daha hızlı, daha güvenli ve adil yapan nedir? Hadi keşfedelim.

Hashgraph “blok zincirinden” yoksundur. Genel verimliliği artırmak için Hashgraph teknolojisi iki algoritma kullanır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Dedikodu hakkında dedikodu yapın
 • Sanal Oylama

Bu iki yöntem basit şekillerde çalışır.

Dedikodu hakkında dedikodu yapın

Bir ağ içindeki herhangi bir düğümün birbiriyle konuşması gerekir. Dedikodu üzerine Dedikodu yönteminin dayanak noktası budur. Net bir resim elde etmek için beş düğümü hesaba katalım – Alfa, Beta, Gama, Charlie ve Bravo. Bu düğümlerin her biri artık bir işlem başlatır ve bu, ağ içinde bir “olaya” yol açar.

Olay sırasında, her düğüm diğer iki rastgele belirlenmiş düğümü çağırır. Bu düğümler, işlem ayrıntılarının paylaşıldığı rastgele seçilir. Örneğin, Beta Gama ve Cesur’u çağırırken, Alfa düğümü Charlie ve Bravo’yu çağırır. Tamamen rastgeleleştirilmiştir, bu nedenle hangi düğümün diğerini arayacağını bilmiyoruz. Olay sona erdiğinde, tüm düğümler birbirlerini arayarak her düğümün önceki bloğun karma değerine sahip olduğu bir ağ oluşturur. Yaprakların diğer yapraklara bağlanmasını görselleştirebileceğiniz ağaç benzeri bir sistemdir. Her bir düğümün birbirine bağlanma şekli, Hashgraph Teknolojisini aynı anda bu kadar benzersiz ve şaşırtıcı kılan şeydir..

Sanal Oylama

Sanal Oylama, “Dedikodularla İlgili Dedikodular” ile karşılaştırıldığında farklı çalışır. Sanal Oylama, işlemlerin sırasına karar vermek için bir fikir birliğine varmak için kullanılır. Sanal Oylama, yalnızca belirli miktarda işlem düğümler tarafından işlendiğinde başlar. Örneğimiz için, sanal oylama başlamadan önce 15 etkinlik gerçekleştiğini varsayalım..

Sanal Oylama başladığında, her katılımcı artık ağa uyan belirli bir olayı arar. “Ünlü bir tanık” olarak bilinir. Basit bir deyişle, seçilen olaylar, düğümler tarafından kaydedilen eski olaylar hakkında bilgi içerir. Yeni etkinlik eskisine uyuyorsa, evet, aksi takdirde hayır olarak oylanır. Bu şekilde, bir olay en çok oyu alır ve artık o “belirli” turun “ünlü” tanığı olur. Olay daha sonra işlem emirlerini sağlar.

Hashgraph Teknik Raporu – Daha fazla teknik bilgi alalım

Şimdi, bir Hashgraph Teknolojisinin nasıl çalıştığına dair bir kartal bakışına sahip olduğumuza göre, daha teknik yönlerine geçme zamanı. Teknik incelemesini inceleyeceğiz ve aşağıdaki temel hususları anlayacağız. Beyaz kağıdı doğrudan şuradan kontrol edebilirsiniz: İşte.

Teknik incelemeden geçmenin amacı, Hashgraph’ın neler sunabileceğini daha iyi anlamaktır..

Beyaz kitapta, fark edeceğiniz ilk şey, Hashgraph’ın kendisini nasıl tanımladığıdır. Kendisine tam teşekküllü bir sistem demiyor ve bu doğru. Temelde bir fikir birliği algoritması veya kendisini eksiksiz bir sistem olarak hareket ettirmek yerine düşük seviyeli bir yapı taşı sunan bir veri yapısıdır. Ancak, bir kripto para birimi sistemi uygulamasında “Hashgraph SDK” dan bahsediyor.

Hashgraph, karmaşık sorunları çözebilmemiz için yeni yollar açar. Ancak, Swirls, Inc.’in mülküdür ve bu nedenle asla halka açık olmayacaktır. Öyleyse, diğer projelere nasıl uygulanacağı – ortaklık yoluyla. Genişlemelerine çoktan başladılar ve bu genişletmelerden biri, CULedger. CULedger, Credit Union’ın dağıtılmış işlem işleme çözümünü oluşturmak için Hyperledger teknolojisini kullanacaktır. Açıkça, Hyperledger’ın hız faktörünün finans sistemlerini iyileştirmesine nasıl yardımcı olduğunu görebiliriz..

Ancak tamamen kapalı bir ekosistem değil. Hashgraph bir SDK kitaplığı bu, herkesin fikir birliği kitaplığı ile deney yapmasını kolaylaştırır.

Programlama dili

Hashgraph tarafından kullanılan programlama dili LISP ve Java’yı içerir. Çekirdek bu iki programlama dilinde yazılmıştır. Ancak Hashgraph’ın sunduğu SDK kullanımı ile Scala, Java vb. JVM dillerine yönelmiştir..

Açık kaynak topluluğu, Hashgraph sunumunu geliştirme yolundadır ve bu nedenle farklı bir programlama dilinde kendi uygulamalarına sahiptir. İlgileniyorsanız, ilgili uygulamayı aşağıda bulabilirsiniz..

 • Https://github.com/mosaicnetworks/babble adresine gidin
 • Python https://github.com/Lapin0t/py-swirld
 • JavaScript https://github.com/buhrmi/hashgraph-js

Hashgraph teknolojisi harika bir kavramdır ve bu nedenle açık kaynak topluluğunda da aynı şekilde benimsendiğini göreceksiniz. Beyaz kağıdına göre hızlı, güvenli ve adil – yoksa öyle mi? Hashgraph’a teknik olarak bakalım.

O nasıl çalışır? – Teknik bir genel bakış

Hashgraph fikir birliği, fikir birliği sorununu çözmenin benzersiz bir yoludur. Devlet makinelerini çoğaltmak için Bizans hata toleransını kullanır. Bunu bir “atomik yayın” algoritması olarak da görebiliriz. Bu, sırasız işlemler arasında bir bağlantı kurduğu ve bunları buna göre sıraladığı anlamına gelir. Süreç devam ediyor ve düğümler işlemleri gönderebilir. Tamamlandığında, her düğüm daha sonra gönderilen tüm işlemleri içeren sıralı bir işlem çıktısı alır. Bu şekilde, tüm düğümler bağlanır ve her bir düğümün zincirdeki diğer düğümlere göre sıralandığı göz önünde bulundurularak “toplam sipariş” in bir kopyası bulunur. İşlemleri sipariş etmenin ve bunları birbirine bağlamanın etkili bir yoludur. Bu, farklı kripto para birimlerinin, sistemlerin ve çözümlerin uygulanması için idealdir..

Şimdi iki işleve bakalım.

submit_transaction (işlem)

get_transaction (dizin) -> işlem veya boş

Bu iki işlev, Hashgraph’ın nasıl çalıştığının merkezinde yer alır. Submit_transaction işlevindeki işlem atfı, ücret, gönderen, alıcı, tutar, kimlik vb. Gibi bilgileri içeren bir nesnedir. İşlem nesnesindeki bilgiler, ağ içindeki konumunu belirlemek için kullanılır. Submit_transaction işlevi ihtiyaç duyulduğunda düğümün kendisi tarafından çağrılır.

Peki, Hashgraph işlemin amaçlandığı gibi çalışmasını nasıl sağlıyor? Atomik yayın algoritmasını takip ederek garanti eder..

 • Bir T1 işlemi submit_transaction (T1) ‘i başarılı bir şekilde çağırırsa, get_transaction (indeks) çağrılarındaki indeks sonunda T1’i döndürmelidir..
 • Get_transaction (dizin) çağrısı (herhangi), T2 İşlemi (null değil) döndürürse, her get_transaction (dizin) çağrısı için T2 veya null döndürmelidir. Sonunda tüm aramalar için T2’yi de döndürecektir.

Garanti, Hashgraph’daki her müşterinin sıralı çıktı listesini aynı indeksi kullanarak görmesini sağlamak için önemlidir (işlem Hashgraph tarafından kabul edildiğinde). Öte yandan, ikinci garanti, çok önemli olan çift harcama sorununu çözer. hiçbir üçüncü taraf kötü niyetli kişinin ağın normal çalışmasına zarar vermemesini sağlamak için.

Hashraph’ı kullanarak bir kripto para birimi oluşturma

Artık iki işlevin nasıl çalıştığını anladığımıza ve bir Hashgraph’da garanti sağladığımıza göre, bilgiyi “temel bir kripto para birimi” oluşturmak için kullanabiliriz. Şimdilik, sadece arkasındaki mantığı kapsayacak sözde kodu paylaşacağız..

Sözde kod açıklaması

Adresin ve takip numaralarının saklandığı global bir dizi bildirmemiz gerekiyor. Şimdi, bir düğüm Hashgraph kullanmaya karar verdiğinde çağrılan gönderme_money yöntemi tanımlanmıştır. Alıcının, gönderenin adresi ve numara miktarı dahil olmak üzere üç özelliği alır. Tutar daha sonra işlem dizisinde saklanır.

Sync_forever () fonksiyonunda işlemlerin bir döngü içinde olmasını sağlıyoruz. Ayrıca, dengesini tüketen ve denge negatif bir değer döndürdüğü için atlanan düğümlerle ilgilenir. Her düğüm, belirli bir sırayla aynı işlem kümesini görebilir. Bu, bir işlem güncellendiğinde diğer düğümler tarafından atlandığı anlamına gelir..

Yukarıdaki kod, Hashgraph kullanarak bir kripto para birimi oluşturmanın ne kadar kolay olduğunun bir örneğidir. Temel bir kripto para birimi modelidir ve her zaman ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Örneğin, ücretler ekleyebilir, akıllı sözleşme işlevi ekleyebilir vb. Kısacası, Hashgraph, herhangi bir kripto para birimine hayatta kalmak için gerekli fikir birliğini kolayca sağlayabilir. Bunun dışında, geliştiricinin gerekli olan diğer işlevleri oluşturması gerekir. Bu aynı zamanda Hashgraph’ın diğer benzer çözüme kıyasla daha fazla esneklik sunduğu anlamına gelir..

Müşterilerin rolü

Bir ağda, müşteriler birçok şeyi kapsamalıdır. Her müşteri Hashgraph algoritmasını çalıştırmaktan sorumludur. Bu, defterin bir kopyasına sahip oldukları tamamen merkezi olmayan bir blok zincirine benzer. Hashgraph’daki istemciler ayrıca tüm Hashgraph veri yapısını indirir ve doğrulama prosedürünü kullanarak bunları doğrular. Doğrulama prosedürü, işlemin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için yapılır..

Öyleyse, bir bitcoin ağındaki düğümlerden nasıl farklıdır? Önemli fark, müşterilerin işlemleri doğrulamak için ihtiyaç duydukları veri miktarıdır. İçinde bitcoin ağında, her düğümün blok başlıklarını ve tek işlem doğrulaması için kanıtı indirmesi gerekir. Hashgraph ise sadece bir grafik veri yapısı gerektirir. İşlemi doğrulamak için tüm verilere veya büyük miktarda veriye ihtiyaç duymadığından emin olmak için benzersiz bir yaklaşımdır. Toplamda, bir istemci, 128 bayt veriye ulaşan imza ve olaylar gerektirecektir..

Hashgraph algoritmasını derinlemesine anlama

Hashgraph, fikir birliğini çözmeye pratik bir yaklaşım sağlamak isteyen bir sistem için ideal bir çözüm sunar. Algoritma anahtarı elinde tutuyor ve işte bu yüzden şimdi algoritmayı inceleyip nasıl çalıştığını anlayacağız..

N sayıda düğümü olan bir ağı ele alalım. Mutabakatın başarılı olması için, ağda kötü niyetli düğümler varken bile çalıştığından emin olması gerekir. Düğümler, bir işlem için yalan söylemek veya paketleri bilerek geciktirmek için birlikte çalışabilir. Tüm bunlar, bu tür saldırılara karşı uygun koruma veya düğümler arasında işbirliği olması gerektiği anlamına gelir..

Bizans ayarı, gereksinimlerden herhangi biri karşılanırsa, iki düğümün etkili bir şekilde iletişim kurmasını ve algoritmanın dağılmamasını sağlar..

Daha fazla ilerlemeden önce, algoritmayı anlamak için gerekli olan bazı terminolojiyi anlayalım.

 • Yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik (DAG): DAG, Hashgraph’da kullanılan ve her düğümün diğer düğümlere döngü olmaksızın yönlendirilmiş bir şekilde bağlandığı bir veri yapısıdır..
 • Etkinlikler: Olaylar, bir Hashgraph’da köşeler tarafından temsil edilen bir dizi işlem içerir. Her işlem, etkinliğin üst öğeleri, oluşturulduğu yerden düğüm imzası ve bir zaman damgası dahil olmak üzere bilgilerden oluşur.
 • Zaman damgası: Zaman damgası, olayın gerçekleştiği gerçek dünya saatidir. Zaman damgaları, düğümlerin son sırasını etkilediğini düşünüyor.
 • Çarpışmaya dayanıklı hash işlevi: Bir olayın tüm bilgilerinin doğru şekilde kodlanmasını sağlamak için çarpışmaya dirençli bir karma işlevi kullanılır. Ayrıca, etkinliğe kadar olan dedikodu geçmişinin onaylanmasını ve herhangi bir şekilde değiştirilmemesini sağlar..

Yani, bir olay meydana gelirse, diğer düğümlere gönderilecektir. Yeni olaya tanık olan düğüm, fikir birliği algoritması kullanılarak doğrulandığı için eski olay hakkında da bilgi sahibi olacaktır. Her şey yerelleştirilmiş analiz ve dedikodu olaylarını doğru şekilde kullanmakla ilgilidir..

Kaynak: Hashgraph teknik raporu

Yukarıdaki resimde, beş düğüm veya istemci vardır, yani Alice, Bob, Carol, Dave ve Ed. Bu düğümlerin her biri düzenli olarak bağlanır (dedikodu), bu da olaylara yol açar. Bir düğüm dedikodusu yapıldığında, grafiğe geçerli bir imza ve karma eşleşmeye sahip yeni bir olay eklenir. Grafiğe yalnızca daha önce görülmeyen olaylar eklenir, bu da grafikte gereksiz bilgilerin kalmamasını sağlar..

Senkronizasyon tamamlandığında, olayı alan herhangi bir düğüm, gönderen düğümden herhangi bir işlem alır ve yeni bir olay oluşturmak için bunu imzalar. Süreç, her yeni olayın, grafikle ilgili benzersiz bir şey olarak alıcı düğüm için yeni bir şeye sahip olmasını sağlar..

Bu şekilde Hashgraph, çarpışmaya dayanıklı özelliğin yardımıyla tutarlı bir şekilde genişler. Olayı ekleyen her düğüm geçmiş bilgileri kabul eder ve bu da Hashgraph’ın önemini arttırır..

İki temel özellik: Yuvarlak Sayı ve İkili Değer

Tüm süreçte, Hashgraph’ı mümkün kılan şey iki önemli bilgidir. İlki artan sırada kullanılan yuvarlak sayıdır. Diğer önemli bilgi, bir müşterinin bir olaya tanık olup olmadığını belirleyen ikili değerdir. Değer yalnızca belirli bir tur için geçerlidir.

Değerler, bir olay gerçekleştiğinde hemen oluşturulur. Ancak, göründüğü kadar basit değil. Örneğin, ikili değer şu üç değerden herhangi biri olabilir: “kararsız”, “kesinlikle evet” ve “kesinlikle hayır”. Bu üç değer, değerin “kesinlikle evet” veya “kesinlikle hayır” olmasına karar vermenin biraz zaman aldığını düşünür. Kararsızlık olduğunda değer “kararsız” olarak ayarlanır.

Hashraph’ın üç temel özelliği

Hashgraph, onu farklı projeler için mükemmel bir seçim haline getiren üç temel özelliğe sahiptir. Beyaz kitapta kendini güvenli, adil ve hızlı olarak tanımlıyor. Bu özelliklerin her birini anlamak için aşağıda tartışalım.

Güvenli: Mutabakat algoritması, işlemlerin gerçekleştirilmesi için güvenli bir yol sunar ve bir olayın doğru şekilde ele alınmasını sağlar. Sıra, Hashgraph’da önemli olan şeydir ve Hashgraph, hiçbir kötü niyetli aktörün veri doğruluğu veya olayların birbiriyle bağlantılı olduğu sırayla oynamamasını sağlar. Bu şekilde ağı hem çift harcama sorunundan hem de% 51 saldırısından korur. Ayrıca dirençli karma işlevini ve dijital imzaları etkin bir şekilde kullanır. Bir işlem yapıldığında, geri alınamaz veya değiştirilemez. Sonuçta, ABFT (Asenkron Bizans Hata Toleranslı) kullanıyor.

Fuar: Adalet kavramı, ağdaki tüm düğümlere adil olma fikrini çevreler. Bir saldırganın hangi iki yeni işlemin mutabakat sırasına gireceğini öğrenemeyeceğini belirterek adaleti tanımlar. Bununla birlikte, Hashgraph’a nasıl adalet sağlayacağı açık değildir. Beyaz kağıt tanımının yanı sıra Hashgraph ekibi, sosyal medya platformları aracılığıyla, düğümlerin çoğunluğunun işlem hakkında bilgi sahibi olması durumunda adaletin iyi çalıştığını da açıkladı. Bu, bir saldırgan katılımcıların 2 / 3’ünü ele geçirirse soruna yol açabilir. Ağın adaletini etkilemeden olayları kolayca yeniden düzenleyebilir. Ayrıca düğümler için Hashgraph madenciliğine gerek yoktur.

Hızlı: Dedikodu yöntemleri oldukça hızlı kabul edilir. Bu, Hashgraph’ın dedikodu protokolü için geçerlidir. Olaylar, her şeyin “dedikodu hakkında dedikodu” olduğu düşünüldüğünde ağa hızla yayıldı. Bu aynı zamanda daha az bilginin zaman içinde yayılması gerektiği anlamına gelir. Hashgraph ayrıca sanal oylama kullanır, bu da onu daha verimli hale getirir. Ancak her düğümün tüm Hashgraph gerektirdiğini dikkate alırsak, gelen ebatın zamanla artması gerekir. Şimdilik, ağın performansını nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz. Teorik olarak, Hashgraph TPS 5,00,000’e ulaşabilir.

Blockchain VS Hashgraph Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz? Hashgraph VS Blockchain analizini Hemen Şimdi Kontrol Edin!

Hedera Hashgraph

Şimdiye kadar Hashgraph’ın kapalı ekosistemini, teknik çalışmalarını ve nasıl hızlı, güvenli ve adil olduğunu tartıştık. Bununla birlikte, Hashgraph’a en büyük engel, özel doğasıdır. Kurumsal kullanıma hazırdır.

Herkese açık olan ve Hashgraph fikir birliği algoritmasından yararlanan bir Hashgraph ağı olan Hedera Hashgraph ile tanışın. Asenkron Bizans Hata Tolerans Algoritmasının (aBFT) tam olarak kullanılmasını gerektirir. Çoğaltılmış durum makineleri için garantili Bizans hata toleransı sunar.

Hedera Hashgraph, fikrini Bizans-Hata Toleranslı (BFT) fikir birliği (aBFT) üzerine kurar. Geliştirilmiş model, işletmelerin Hedera Hashgraph kullanarak daha fazla değer getirmesini sağlayacaktır. Ayrıca Hedera Hashgraph Konseyi tarafından yönetilmektedir. Nihai amaç, Hashgraph yeteneklerine genel erişim sağlamak ve halkın dağıtılmış defter amaçları için güvenli ve hızlı bir sistem kullanmasını sağlamaktır..

Kaputun altında, hem Hashgraph hem de Hedera Hashgraph benzer. Her ikisi de fikir birliğine varmak için bir BFT anlaşması kullanan “dedikodu hakkında dedikodu” protokolünü kullanıyor. Aynı zamanda sanal oylama kullanır, bu da merkezi bir otoriteye ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Tamamen merkezi olmayan bir sistemdir ve kullanımları için güvenilmez bir ortam sunar..

ABFT kullanımı, ağda kötü niyetli kişiler olsa bile her koşulda adaleti sağlar. Hashgraph’ın tüm özellikleri Hedera Hashgraph içerisinde kullanılmaktadır. Ancak Hedera Hashgraph’ın DDoS saldırılarından korunduğundan emin olmak için fikir birliği algoritması lider formatını kullanmaz..

Hedera Hashgraph ile güven üzerine inşa edebilirsiniz. Hedera Hashgraph’ın temel uygulamalarından bazıları kripto para birimi, akıllı sözleşmeler ve dosya hizmetlerini içerir..

Hedera Platform tarafından sunulan hizmetler

Hedera platformu ile aşağıdakiler dahil bazı temel hizmetleri etkinleştirebilirsiniz:

 • Cryptocurrency: Aracıların kripto para birimi ödemeleri için ağı kullanmalarına ve daha düşük maliyet ve basit tasarımdan yararlanmalarına izin verir.
 • Akıllı Sözleşmeler: Hedera platformunun üzerine akıllı sözleşmeler de oluşturabilirsiniz. Akıllı sözleşmeler geliştirmek için Solidity kullanmanız gerekir. Bir geliştirici olarak atomik takaslar yapabilir, varlıklar oluşturabilir ve tamamen yeni uygulamalar dağıtabilirsiniz..
 • Dosya Hizmetleri: Hedera platformunu dosya hizmetleri yapmak, yani dosyaları doğrulamak için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir GDPR şikayetidir.

Yönetim

Hedera Hashgraph’daki yönetim farklı çalışır. İki kademeye ayrılabilir – Yönetim Kurulu ve Açık Konsensüs.

Yönetim Kurulu, dağıtılmış defter için hizmetlerini sunmak isteyen herhangi bir ağ için ideal bir çözüm olmayan merkezi bir kontrol sistemidir. Topluluk da yaklaşımından memnun değil ve hala Hedera Hashgraph’ın en önemli eleştirilerinden biri..

Öte yandan Açık Konsensus, yukarıda tartıştığımız fikir birliği mekanizmasıdır. Düğümlerin nasıl katılabileceğini ve ağın bir parçası olabileceğini yönetir ve ayrıca onu daha merkezi olmayan hale getirir. Uygun ağırlıklı bir oylama modelinin olmasını sağlamak için Proof-of-Stake kullanır. Çarpışmanın yeterince hafifletilmesini sağlar ve ayrıca kullanıcıların düğümleri çalıştırması için uygun bir teşvik vardır..

Hedra Hashgraph Mimarisi

Hedra Hashgraph mimarisi üç katmanlı bir mimaridir. İnternet Katmanı (Alt), Hashgraph Konsensüs Katmanı (Orta) ve Hizmetler Katmanı (Üst) içerir. Her katmanı kısaca tartışalım.

 • İnternet Katmanı: Katman, internetteki bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlar. TLS şifrelemeli TCP / IP bağlantılarını dağıtır.
 • Hashgraph Konsensüs Katmanı (Orta): Orta katman, ağa katılan düğümleri içerir. Bu düğümler, Hashgraph konsensüs algoritması ve dedikodu protokolünü kullanan fikir birliği yönteminde yer alır..
 • Servis Katmanı: En üst katmanın kendi alt grupları vardır – Dosya Depolama, Kripto Para Birimi ve Hashgraph Akıllı Sözleşmeleri.

Düğümler, ağa katılmak için kripto para birimini kazanır. Yerel bir para birimidir ve kullanıcıların katılım için teşvik almasını sağlar.

Dosya deposu ise Merkle tabanlıdır. Ayrıca, bir geliştiriciyseniz, Hedra tarafından desteklenen Solidity’yi de kullanabilirsiniz. Son olarak, ağın tepesinde akıllı sözleşme desteği sunar – size ölçeklenebilir dApp’ler oluşturma yeteneği verir.

Hedera Hashgraph dApp’leri

Birkaç tane en iyi Hedera Hashgraph dApp’i vardır. Sagewise, Hearo.fm, Carbon, Cryptotask ve Arbit’i içerir.

Hedera Hashgraph Araçları

Dışarıda birçok harika Hashgraph aracı var. Dikkate değer Hashgraph araçlarından birkaçı aşağıdaki gibidir:

 • Hedera Java SDK – Hedera Hashgraph için Java’da SDK. Hedera LLC tarafından yapılmaktadır..
 • Hedera Rust SDK – Rust’ta SDK, topluluk tarafından sürdürülür
 • Hedera Go SDK – Go’da SDK, topluluk tarafından sürdürülür
 • Hedera Testi – Hedera’yı iş başında test edin
 • Hedera Java Keygen aracı – Hedera Hashgraph’da ED25519 anahtar çiftlerini yönetmek için kullanılan bir keygen aracı. Bu bir komut satırı yardımcı programıdır.

Hashgraph Toplulukları

Ayrıca Hashgraph topluluklarıyla etkileşime girebilir ve tekliflerinin bir parçası olabilirsiniz. Başlamak için Hedera topluluklarına göz atın. Telgraf, Orta ve Twitter. Hedera Geliştirici Sohbeti ile konuşmak istiyorsanız, bağlantıyı kontrol edebilirsiniz. İşte.

Sonuç

Hashgraph, oyun alanını tamamen değiştiren heyecan verici bir konsepttir. Blok zinciri de dahil olmak üzere geleneksel dağıtılmış defter teknolojisinden nispeten daha hızlıdır. Açıkça harika bir uygulama, ancak doğaya yakın olması büyümesini engelleyebilir. Hedra Hashgraph, Hashgraph’ı doğru şekilde kullanan halka açık bir Hashgraph ağıdır. Ayrıca, ağı, içinde yer alan herkes için daha adil hale getiren bir Hashgraph madenciliği yoktur..

Ancak, merkezi bir yönetişim modeli kullandığı için eleştiriden bağımsız değildir. Peki, Hashgraph hakkında genel olarak ne düşünüyorsunuz? Hashgraph uygulamaları gelecekte artacak mı? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me