Blockchain teknolojisi, devlet hizmetlerini kolayca iyileştirebilen ve adil ve şeffaf vatandaş haklarını teşvik edebilen potansiyel bir teknolojidir. Bu nedenle, devlet için blockchain, hükümet süreçlerini optimize edebilen ve güvenli ancak verimli bir paylaşım sunan muhteşem bir teknolojidir..

Dahası, blockchain, bir ülkenin halkı için birçok uygulama ile birlikte gelir. Dahası, blockchain teknolojisini kullanarak nihayet farklı hizmetler sunabilir, bürokrasiyi ortadan kaldırabilir, vergi sahtekarlığını önleyebilir ve israfı azaltabilirler. Öyleyse, bir hükümetin onu kullanması için daha iyi bir yol ne olabilir??

Öte yandan, dijital nakit kavramı, sahip oldukları büyük işlem politikalarını yumuşatabilir. Aynı zamanda hükümetlerin mali işlemlerini yeniden şekillendirmesine yardımcı olacaktır. Gördüğünüz gibi, halihazırda pek çok blockchain kullanım durumu var..

Bununla birlikte, blok zincirinin nispeten yeni bir teknoloji olması nedeniyle, birçok hükümet onu kullanmaya o kadar hevesli değil. Bu nedenle bugün, hükümet için blockchain ve bunun hükümet için bir zorunluluk olup olmadığı hakkında konuşacağız..


Öyleyse başlayalım!

Contents

İçindekiler

Bölüm-1: Merkezi Devlet Hizmetleri Ne Anlama Geliyor?

Devlet kurumlarıyla ilgili sorun, aşırı merkezileştirilmiş olmalarıdır. Gerçekte, bozuk durumla pek uyumlu olmayan yalnızca bir avuç hizmet vardır. Evet, merkezi sistemler o kadar da kötü değil; ancak birçok durumda yetkililer güçlerini adaletsizliği teşvik etmek için kullanma eğilimindedir..

Dahası, merkezi otoritelerin emrinde çok fazla yetkiye sahip olması nedeniyle eleştiri alanı yoktur. Burası monarşinin yükseldiği ve insanların güçlerini bireyleri işten çıkarmak için kullandığı ve hiç kimse için adil bir zemin sağlamadığı yerdir..

Öte yandan, bu devlet hizmetleri, hükümetin iddia ettiği gibi vatandaşlık hakları sunamaz. Kısacası, hükümet ile vatandaş arasındaki ilişki birbirinden çok uzaklaşıyor. Bu nedenle, bir ülkenin ekonomik büyümesi, içindeki insanlar hükümeti onaylamıyorsa büyük bir risk altındadır..

Devlet hizmetlerimizin her yönü yolsuzluğa ve diğer verimsizliklere açıktır. Bununla birlikte, tüm spektrum hakkında size daha fazla fikir vermek için, hükümet sisteminin acı noktasından bahsedeceğiz. Öyleyse başlayalım!

Blockchain Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz? Hemen Şimdi Blockchain Sunumuna Göz Atın!

Bölüm-2: Devlet İçin Blok Zinciri – Devlet Kuruluşlarının Sorunlu Noktaları

Merkezi hükümet sistemlerinin, kamu hizmetleri söz konusu olduğunda kötü bir adı vardır. Dahası, insanlar her zaman hükümeti ilgilendiren herhangi bir şeyi yapmaktan korkarlar. Bu, formları doldurmak için uzun kuyruklarda beklemek, vergileri son derece yavaş doldurmak gibi hizmetleri içerir. Bu nedenle, çoğu vatandaş, devlet memurlarının% 100’ünü vermediğini veya bir ülkeyi yönetmek için yeterli olmadığını düşünüyor..

hükümet için blockchain

Onlara tamamen katılamayız; ancak, hükümetin her yönden eksik olmasının bazı nedenleri var.

Neden bu kadar iyi gitmediğine dair bir fikir edinmek için bir devlet kuruluşunun bazı acı noktalarını göreceğiz..

 • Opak İşlemler

Devlet kurumları her yönden şeffaflıktan yoksundur ve nakit akışıyla ilgili gerçek zamanlı güncellemeler yoktur..

Hükümetlerin yaptığı her şey biraz gizemli görünüyor, sence de öyle değil mi? Özellikle belgelerin tüm düşük erişilebilirliği söz konusu olduğunda ve hükümetin vergi paramızı nasıl harcadığı konusunda yeterli bilgi olmadığında.

Dahası, çoğu zaman vatandaşlar kendi kişisel bilgilerine erişmekte bile sorun yaşarlar. Öte yandan, hükümetin tüm vergilerini harcayıp harcamadığını öğrenmek için bir yıl beklemeleri gerekiyor..

Dolayısıyla, vergi parası veya nakit akışıyla ilgili gerçek zamanlı güncellemeler yok. Dahası, para her zaman havada kaybolur; tam olarak böyle olduğunu söylemiyoruz. Ancak şeffaflık eksikliği bunu böyle gösteriyor.

Sorun şu ki, şeffaflık olmadığında, hesap verebilirliğin de kapsamı yoktur. Dahası, federal organlar her zaman sağduyulu toplantılar yapıyor gibi görünüyor ve öznel raporlar vatandaşı daha şüpheli hale getiriyor. Yani bir bakıma hükümet, hükümet-vatandaş güvenini yok eden şeffaf olmayan bir operasyonla uğraşıyor..

 • Verimsiz ve Yavaş

Verimsiz ve yavaş bir sürecin dosyalama seçeneğine ışık tutmaktan daha iyi örneği ne olabilir? Her türlü menfaat için vatandaşlar bunları dosyalamak zorundadır. Ayrıca, süreç oldukça uzundur ve daha da önemlisi işlemek için çeşitli adımlar gerektirir..

Diğer bir konu ise ön dosyalama sürecidir. Sistem o kadar yavaş ki, insanların üç ila dört ay önceden dosyalamaları gerekiyor. Ayrıca, her hükümet programı, kişilerin kişisel belgelerine ihtiyaç duyar. Böylece, çevrimiçi portalları veya postayı kullananları topluyorlar. Bununla birlikte, çok adımlı insan doğrulama süreci de oldukça zaman alıyor.

Üstelik, fonların transferi çoğunlukla salyangoz postaya dayanıyor ve birçok durumda çekler zamanında ulaşmıyor. Baskın dolandırıcılık faaliyetlerinden bahsetmeye bile gerek yok.

 • Gizlilik Sorunları

Devlet kurumları, her vatandaşın özel bilgilerini tam bir açıklama olmaksızın sakladığından, vatandaşın mahremiyet haklarına saygı duyulmamaktadır. Tüm vergi paramızın nereye gittiğini tam olarak bilmiyor olsak da, kişisel bilgilerimizi depolayan hükümet çok fazla. Ama bunu nasıl yapıyorlar?

Aslında oldukça kolay. Genellikle, birçok hükümet hizmeti, diğer hizmetler adına casusluk gerçeğini gizler. Dahası, örneğin, savunma departmanlarını ele alalım, ileri teknolojilerini güvenlik sağlamak adına özel hayatımızın etrafında dolaşmak için kullanıyorlar..

Dahası, kullandığımız cep telefonları üzerimizde casusluk yapıyor. Ancak, bunların hiçbirine ilişkin resmi bir açıklama yok. Öyleyse, hükümetin gizliliği ihlal etmeden bilgi toplamak için başka yolları olsaydı, bu soruna harika bir çözüm olurdu..

 • Kapsamlı Yolsuzluk

Veri sahteciliği, kimlik hırsızlığı, vergi dolandırıcılığı, yozlaşmış kişisel süpürgeler, her sektörde yolsuzluk yaratan devlet kurumlarına neden oluyor. Dahası, yerel seçimler söz konusu olduğunda, yolsuzluk adil bir oylama sisteminin olmasına izin vermez.

Gerçekte, hükümetin her kesiminde sahtekârlık var. Ancak vatandaşlar da o kadar dürüst davranmıyor. Birçok vatandaş, vergi kaçırma, sosyal güvenlik için aşamalı ölüm, sahte sigorta talepleri ve daha fazlası gibi hileli faaliyetlerde bulunur..

Gerçekte, yolsuzluk en düşük dereceli devlet hizmetinden federal ve başkanlık senaryosuna kadar uzanır..

 • Savurgan ve Pahalı

Birçok kamu sektörü kötü yönetim için israf ediyor ve milyarlarca para israfı nedeniyle pahalı hale geliyor. Dahası, tüm kayıt işlemleri, belge doğrulama ve bu görevler için gereken emek işi gerçekten çok fazla para gerektiriyor. Bunların hepsinin tamamen savurgan olduğundan bahsetmiyorum bile.

Gerçekte, eğer bu görevler kesin olarak belirli bir şekilde çalışabiliyorsa, o zaman hükümet her yıl milyarlarca para biriktirebilir. Diğer yönler, hükümetin ülke geliştikçe daha da büyümesi ve büyümesidir. Dolayısıyla, harcamaları takip etmek de oldukça zorlaşıyor.

Birçok devlet memuru da fatura taklidi yapıyor ve sadece kendi menfaatleri için çok para alıyor..

 • Hatalı Maliyet Hesaplaması

Her kamu sektörü için maliyet hesaplaması çoğu zaman hatalı olduğu için; finansman çok yüksek veya çok düşük. Gerçekte, bu bütçeleme sisteminin arkasındaki kişiler asıl suçludur. Ya işlerini bırakıyorlar ve doğru bilgi vermiyorlar.

Ya da yanlış yönetimin doğası gereği, nihayetinde gerçek bilgilere erişimleri olmaz. Durum ne olursa olsun, hükümet sektörleri herhangi bir hükümet projesi açısından her zaman çok düşük veya çok fazla fatura verir..

Yani, gün geçtikçe toparlanmaya devam eden büyük bir ekonomik sorun var.

 • Dijitalleşme Eksikliği

Modern teknolojiyi sürdürmek veya kullanmak, hükümetin en güçlü yollarından biri değildir. Dijitalleşmeden yoksundurlar veya isteksiz değildirler. Gerçekte, eski ağları tekrar tekrar kullanma eğilimindedirler. Hala çok daha büyük bir çözüm olsa da, eski yöntemlerini bırakmaya hazır değiller..

Sonuç olarak, hükümet vatandaşlarına hak ettikleri lüksü sunamaz. Çünkü çoğu durumda gelişmiş ülkeler vatandaşları için gelişmiş dijitalleştirme sunarken, gelişmekte olan ülkelerde bu nadir bir olaydır..

 • Güncel Olmayan Ağ İletişimi

Her devlet kuruluşunun dahili ağ oluşturma sistemi, verimsiz ve yavaş olan eski ağlarda çalışır. Dahası, eski ağları kullanma eğilimi her geçen gün artıyor gibi görünüyor. Tüm devlet kurumları hala 90’larda uyguladıkları aynı sisteme sahip.

Evet, değişiklikler aralarında yavaş oluyor, ancak bu hızda tüm eski ağları ortadan kaldırmak yıllar alacaktır..

Dahası, hükümet eski ağları kullanmaya devam ettiğinde, bu yerlerde çalışan birçok vatandaş da eski ağları kullanmak zorunda kalıyor..

Sadece bu ağlar işi yapamazlar, aynı zamanda büyük güvenlik riskleri de vardır..

 • Vatandaş Haklarını Sağlamada Yetersizlik

Hükümetler vatandaşlık haklarını sunmada yetersizdir ve bu da bir ülkenin vatandaşı içinde bir memnuniyetsizlik yaratır. Her seçimde partiler belirli vaatlerde bulunur; ancak, sadece bir avuç onları tutuyor.

Sonunda, vatandaşlar tüm sözleri yerine getirebilecek ama gerçekten yerine getiremeyen tipik bir hükümete saplanıp kalırlar. Gerçekte, vatandaşların hükümetlerini işi bitiremeyen beceriksiz bir varlık olarak tasvir etmesine neden olur..

Bölüm-3: Blockchain Devlet Sektörlerinde Nasıl Parlayabilir?

Blockchain teknolojisi, varlık yönetim sistemi olarak muazzam işlevler nedeniyle bir süredir yükseliyor. Temelde bunun nedeni, devlet dairelerinin çoğunun varlık yönetimi ve işlem yeteneklerine ihtiyaç duymasıdır..

Daha önce de söylediğimiz gibi, hükümetin yönetimle fiilen ilgilenmesinin olağan yolu oldukça modası geçmiş..

Bu nedenle devlet için blockchain bunun için harika bir çözüm olabilir. Gerçekte, her yıl kağıt tabanlı sistem yönetiminden uzaklaşıyoruz. Dolayısıyla, devlet için blockchain kullanmak burada mükemmel bir platform olabilir.

Dahası, devlet hizmetleri için blockchain ile birlikte web 3.0 teknolojisi gelir ve yeni kayıt depolamayı, oylama sistemlerini, sağlık hizmeti teslimatlarını, vergi portallarını ve daha fazlasını yönetebilir..

Dolayısıyla, devlet hizmetleri için blockchain ile artık insanlar diğer hükümet taraflarıyla da doğrudan işbirliği yapabilirler..

Ancak bugün, blok zincirinin hükümet planı için bazı temel faydalarından bahsedeceğiz. Öyleyse, bu blockchain özelliklerinin neler olduğunu görelim!

Şimdi Blockchain’in Tarihçesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin!

 • Güvensiz Etkileşimler ve İşlemler

Devlet hizmetleri için blok zinciri, özel kanallar içinde doğrudan eşler arası etkileşimler ve uygun doğrulamalı güvensiz işlemler sunar. Dahası, güven sorunlarından kurtulması ve kağıt tabanlı sisteme tamamen güvenmemesi nedeniyle önemli bir özelliktir..

Dahası, devlet hizmetleri için blockchain, vatandaşları kaydetmek için teknolojiyi kullanırsa, blockchain tabanlı bir kimlik alacaklar. Böylece, gerçek zamanlı dolandırıcılık içermeyen hükümetlerini vatandaş işlemlerine desteklemek için nihayet kullanabilirler..

Dahası, vatandaşlar hükümet platformu için blok zincirindeki belgelerine erişim sağladığında, her bir belge güvenli bir şekilde saklanacaktır. Gerçekte, tüm etkileşimleri güvensiz ve bürokratik hale getirmenin yanı sıra kişisel gizlilik düzenlerinden de yararlanacaktır. Böylece sonuçta her hizmet çok daha uygun fiyatlı hale gelirdi.

 • Güvenlik

Bilgisayar korsanlarını hassas bilgilerden uzak tutmaya yardımcı olan yüksek güvenlikli katmanlar sunabilir. Gerçekte, hükümetler bilgisayar korsanlarının ana hedefleridir ve vatandaşların mahremiyetini gözetlemeye çalışırlar. Bahsetmiyorum bile, herhangi bir kurumu onlardan büyük miktarda para çalarak bozuyorlar veya onlara zarar veriyorlar..

Bununla birlikte, bu güvenlik sorunlarını devlet hizmetleri için blok zincirinin yardımıyla kolayca savuşturabilirsiniz. Ayrıca, korumalı bir ağda dağıtılmış veri depolama kullandığınızda, bilgisayar korsanlarının içeri girmesi son derece zor hale gelir..

Genellikle, bir bilgisayar korsanı tek bir sunucuyu hacklemek zorundadır; ancak, kullanıcılar dünyanın dört bir yanına dağıldığından, meşalede sunulan tüm kullanıcıları hacklemek zorunda kalacaklar. Dolayısıyla, ağda milyonlarca kullanıcınız varsa, milyonlarca sunucuyu hacklemesi gerekir ki bu imkansızdır. Bu, hükümetteki blockchain kesinlikle mümkün olan her şekilde bize yardımcı oluyor..

 • Değişmez Kayıt Depolama

Devlet için Blockchain, hükümetlerin herhangi bir bilgiyi kurcalamadan saklamasına yardımcı olabilecek değişmez kayıt depolama sağlar. Gerçekte, hükümetler tahminler veya tahminler yapmak, siyasi analiz yapmak, bütçeleri planlamak ve daha pek çok şey için verilerimizi kullanırlar..

Bu nedenle, veriler ne kadar güvenli olursa o kadar iyidir. Dolayısıyla, bunun için onları doğru ve hacklenemez bir yerde saklamaları gerekiyor. Devlet hizmetleri için blok zincirinin devreye girdiği yer burasıdır. Dahası, değişmezlik özelliği, depolamanın delinebilir veya değiştirilebilir olmamasını sağlar. Yani, hükümet platformu için blockchain’de kimse onları kurcalayamaz.

Bu nedenle, devlet hizmetlerinde blockchain için güven ve şeffaflığı teşvik eder. Tüm istatistiklerin gerçek olduğundan emin olacağız çünkü kimse hükümet planındaki blockchain için bunlarla oynayamaz. Sonuç olarak, aynı zamanda ikamet ve kimlik yönetimini büyük ölçüde iyileştirir..

 • Verimliliği arttırmak

Ayrıca, üçüncü şahıslardan kurtularak ve ağdaki belgelerin doğrulanmasını isteyerek hükümetler için daha fazla verimlilik sunar. Dolayısıyla, devlet ağı için blok zincirindeki doğrulama protokolünü kullanarak temayı yönetmek için ek bir insan kaynağına ihtiyacınız olmayacak.

Kısacası, çok fazla sorun veya hata olmadan daha fazla verimlilik elde edersiniz. Üstelik anlık işlemler sayesinde, işlem sektöründe kişisel veya ek kaynaklara daha az ihtiyaç olacağını gördü. Devlet planına yönelik blok zincirindeki akıllı sözleşme özelliği nedeniyle, ağ üzerinde anlaşmalar mümkün olacaktır..

Böylelikle, blockchain hükümeti tipik yolları da gerçekten değiştirebilir..

 • Düşük maliyetli

Devlet hizmetleri için blok zinciri daha düşük bir maliyetle gelir ve her şeyi düzene koymak, finansman israfını azaltır. Devlet hizmetlerinin gerekenden çok daha pahalı olduğunu hatırlıyor musunuz? Bahsetmiyorum bile, her yıl para israfı oluyor.

Hükümetteki blockchain aslında bu konuda yardımcı olabilir. Gerçekte, devlet hizmetleri için blok zinciri çok fazla yatırım gibi görünebilir, ancak BAAS sağlayıcıları ile gerçekten uygun maliyetli olabilir..

Ayrıca, yabancı teknolojiyi korumak için fazladan güç kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak doğrudan uzmanlardan yardım alırsınız. Böylece, birçok savurgan hizmete bel bağlayan hükümetler gitmiş olacak ve bütçeleme ve hizmetler nihayet çok daha ucuza mal olacaktır..

 • Yolsuzluk Azaltma ve Şeffaflık

Değişmez veritabanı ve izleme sistemi ile hükümetler nihayet yolsuzluğu azaltabilir ve şeffaflığı teşvik edebilir. Gerçekte, zaten bildiğiniz gibi hükümet içinde birçok yolsuzluk var. Ancak, bir kerede algılamanın veya durdurmanın iyi bir yolu olmalı.

Bununla birlikte, devlet hizmetleri için blok zincirinin değişmez bir veritabanıyla nihayet dürüstlüğü ve şeffaflığı teşvik edecek. Böylece hükümet ile vatandaşlar arasındaki bağı da onaracaktı. Dahası, devlet ağındaki blok zincirinin yardımıyla vatandaşlar nakit akışı hakkında bilgi sahibi olabilirler..

İnsanlar haber portallarına karşı çok daha tarafsız davranır ve oylama daha adil olur. Böylelikle bir ülke negatif enerji olmadan nihayet büyümeye başlayabilir.

 • Doğrulama

Kimlik doğrulama ile hassas bilgilere yalnızca belirli kişiler erişebilir. Başka hiçbir kullanıcı buna erişemez. Evet, hükümet söz konusu olduğunda önemli bir faktördür. Gerçekte, hükümetlerin tüm hizmetleri kamu hizmetidir; ancak, bir kuruluş her bilgiyi kamuya açıklamaz.

Devlet hizmetleri için blockchain söz konusu olduğunda kimlik doğrulama ihtiyacının mutlak olmasının nedeni budur. Dahası, hassas bilgilere yalnızca daha yüksek rütbeli kişiler erişebilir, başka hiç kimse erişemez..

Blockchain Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Blockchain Temel Sunumumuza Göz Atın!

Bölüm-4: Devlet Kullanım Durumları için Olası Blockchain

Devlet Kullanım Durumları için Blockchain

 • Oylama

Neye inandığınızın bir önemi yok, ancak oylama sistemini yapay olarak etkilemeye çalışmanın asırlardır var olduğunu kabul etmelisiniz. Dolayısıyla, bu hükümet içinde büyük bir sorun. Siyasi ortamın doğası gereği, çoğu insan iktidara gelmek için sahtekarlık yapar veya kandırmaya çalışır..

Örneğin, 1844’te New York City’deki Tammany Hall’daki oylar 55.000 oy bildirdi. Ancak, sorun sadece 41.000 seçmen oy kullanma hakkına sahipti, bu nedenle fazladan 14.000 oy mükerrer oldu!

Bu çok sayıda yasa dışı oy demek.

Bu nedenle, devlet kullanım durumları için blok zinciri bu uygulama için ideal olabilir. Dahası, nihayet seçimlere yabancıların katılımını durduracaktı. Dahası, birçok eyalet, oylama bölümünde devlet kullanım durumları için halihazırda blockchain’i test ediyor..

Ek olarak, interneti kullanarak doğrudan evden oy kullanabilme özelliği, ek kolaylığın yanı sıra seçmen katılımını artıracaktır. Dahası, devlet kullanım durumları için blok zinciri değişmezlik sağladığından, hiç kimsenin oylama sonuçlarına müdahale edemeyeceği anlamına gelir..

Böylece nihayet adil yargılama hakim olmaya başlayacak ve vatandaşlar haklarını geri alacaktır..

 • Ulusal Dijital Para Birimleri

Blockchain yalnızca bir platform sunmaz, aynı zamanda kendi dijital para biriminizi başlatma seçeneği de sunar. Dijital para birimlerini saklamak için blok zincirinden daha uygun olan teknoloji hangisi??

Size göre, dijital para birimleri çok zor görünebilir, ancak ekonominin çöktüğü birçok ülke var ve geri gelmek için yeni bir para birimine ihtiyaçları var..

Örneğin, Venezuela’nın ekonomisi çöktü ve şimdi yeniden ayağa kalkmak için ulusal dijital para birimlerine bakıyorlar. Ancak size ulusal bir dijital para biriminin bir ülkenin ekonomisini kontrol etmek için nasıl harika bir çözüm olduğunu söyleyelim..

Her şey dijital olduğundan, talebe göre döviz akışını kontrol etmek daha kolay olabilir. Dahası, uygun düzenlemeler ve üst düzey güvenlik depolamayla, yönetim için kaynakları israf etmek zorunda kalmadıkları için bir hükümet her zamankinden daha güçlü olabilir..

Devlet kullanım durumları için bir başka büyük blok zinciri, kağıt bazlı para birimlerinin azaltılmasıdır. Öte yandan, sadece kullanımı sabitlemekle kalmaz, aynı zamanda kara para aklama sürecini de durdurur..

Dahası, dijital para birimi ile, devlet ağı için blok zincirinde yasadışı amaçlarla kullanılan herhangi bir para birimini izlemek daha kolay olacaktır..

 • Sınır Ve Gümrük Devriyesi

Gümrük ve sınır kontrolü, sınırlarda birçok yasadışı ithal mala el koyuyor. Ancak, yakalanan bu malların büyük bir miktarı samanlıkta sadece bir iğne. Her yıl milyarlarca mal yasadışı yollarla ülkelere giriyor ve daha düşük bir fiyattan satılıyor. Sadece devletin gelirlerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda vergi ödemeden de kurtulur.

Dahası, birçok gümrük memuru yozlaşmış ve kaymasına izin vermek için rüşvet alıyorlar. Böylece, hükümetin ekonomik büyümesini tek başlarına yavaşlatırlar. Bu nedenle, bu şekilde devlet kullanım durumları için blockchain gerçekten yardımcı olabilir..

Ürün mallarının nereden geldiğine dair daha büyük bir kaynak sunabilir, böylece tüm yasadışı ithalatı durdurabilir. Ayrıca, gümrük idaresindeki bozuk personellerden de kurtulabilir ve şeffaf bir ortamı teşvik edebilir..

Ek olarak, özel temsilcilerin gerçek zamanlı kayıtları, hükümetin blok zincirindeki her şeyin kontrol altında tutulmasını da sağlayacaktır..

 • Bütçeleme

Bütçeleme, uygun bir bütçe israfı azaltabileceği ve doğru yatırımları destekleyebileceği için her hükümet için büyük bir meseledir. Örneğin, New York Şehri Konseyi’ni ele alalım. Belediye başkanı 89 milyar dolarlık bir bütçe verdi ve Belediye Meclisi talebin kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını talep etti.

Söylemeye gerek yok, belediye başkanı herhangi bir uygun zemin sağlayamadı ve birçok boşluk vardı. Gerçekte, bu tamamen yeni bir sahne değil. Dahası, hükümetler her yıl bütçede israf yapıyor. Dahası, vatandaş vergi parasının gerçekte nereye gittiğini anladığında çok geç.

Ve böylece, hükümette çok sayıda israf olduğunda, hükümet sistemi için blok zinciri bu durumda gerçekten parlayabilir. Devlet kullanım durumları için blockchain, vatandaşın parasının gerçekte nereye gittiğini görebildiği şeffaf bütçeleme sunacaktır..

Dahası, aynı zamanda genel verimliliği artıracak ve israfı azaltacaktır. Herhangi bir bütçe talebini kabul etmeden önce, yetkililer parayı tam olarak ne zaman ve nerede kullanmayı planladıklarını görebilirler..

 • Veri girişi

Kısa bir süre önce 2015’te ABD’nin İK departmanı büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı. Gerçekte, saldırıya uğradılar ve çok hassas bilgiler sızdırıldı. Dahası, kötü amaçlı yazılımın sunucularında bir yıldan fazla bir süredir bulunduğunun ve son 15 yılda tüm kayıtları ele geçirdiklerinin keşfedilmesi de şaşırtıcıdır..

Yine de, yabancı bir bilgisayar korsanlığı grubuydu ve 21,5 milyon kişinin kişisel bilgilerini ele geçirdi! Gördüğünüz gibi, basit veri girişi yönetiminde bile korumaya ihtiyacınız var.

Bununla birlikte, devlet kullanım durumları için blok zincirinin yardımıyla, artık hükümet nihayet çok katmanlı güvenlik önlemlerinden yararlanabilir. Ek olarak, devlet planına yönelik blok zincirinin yardımıyla, herhangi bir ihlali gerçek zamanlı olarak tespit edebilirler..

Veri girişinin yalnızca sosyal güvenlik numaraları olmayacağını, aynı zamanda gizli görevlilerin hassas bir şekilde tanımlanacağını düşünürsek, blockchain tam anlamıyla mantıklıdır..

 • Sayısallaştırılmış Sistemler

Hükümetin depolama ihtiyaçları çok büyük. Gerçekte, beş çekmeceli bir dosya dolabıyla ilgilenmek ortalama olarak 2.603 $ tutar. Ayrıca, maliyetlendirme memurun maaşını, dolabın maliyetini, dosya elden çıkarma form maliyetlerini, dolaylı maliyetleri ve daha fazlasını içerir..

Dahası, ulusal arşiv 1775’ten dosyalar içerir, bu nedenle 12 milyon harita, mimari çizim, çizelge, 400.000 ses ve video kaydı, 10 milyar sayfa metin kaydı ve 50 milyon fotoğraf içerir..

Hükümet için muazzam miktarda depolama gereksinimlerini görebiliyor musunuz? Ve sadece gelecekte giderlerle birlikte büyüyecekti.

Bununla başa çıkmak için, devlet kullanım durumları için blockchain yardımcı olabilir. Sistemin dijitalleştirilmesiyle dosya dolabı yönetimine gerek kalmayacak.

Ayrıca, evrak miktarını da azaltacak ve herhangi bir eksik dosya sorunu olmayacaktır. Bu nedenle, bir dosyayı aramak ve gerektiğinde bilgiyi almak çok daha uygun olacaktır. Dahası, devlet ağı için blok zincirindeki her şeyi sürdürmek de gerçekten kolay olurdu..

 • Kurumlar Arası Veri Yönetimi

Ajanslarla düzgün bir yönetim sisteminin bulunmaması nedeniyle, milyonlarca vergi karşılığı dolar kaybı söz konusudur. Kurumlar arası standart bir sistem, israfın azaltılmasını gerektirecektir. Bununla birlikte, mevcut sistem acenteler arasındaki büyük yükü kaldırabilecek kapasitededir..

Açıktır ki, ajanslar tüm kaynaklarının ve paralarının istendiğinden emin olmalıdır. Memurları eğitirken topladıkları bilgilerden bahsetmiyorum bile. Ayrıca, ek idari maliyetlendirme de büyük bir israftır..

Bununla birlikte, devlet kullanım durumları için blok zincirinin yardımıyla, çocuk oyuncağı olur. Ajansların verilerini yönetmesine izin vereceği için, vergi karşılığı israfı azaltacaktır. Dahası, her şeyin çevrimiçi yapılabilmesi, çalışanların eğitim maliyetlerinin düşürülmesine de yardımcı olacaktır..

Dahası, ağ herhangi bir yönetime dayanmadığından, hükümet sistemi için blok zincirde merkezi bir otoriteye ihtiyaç olmayacaktır..

 • Kamu Alımları

Hükümette artan yolsuzluk nedeniyle, bir ülkedeki insanların çoğu, bir hizmet almak için ne kadar rüşvet vermeleri gerektiğinden aşırı derecede korkuyor. Yakın tarihli bir ankete göre ABD, yolsuzluk sıralamasında 180 ülke arasında 16. sırada yer aldı..

135. ila 180. gibi sıralamaya sahip diğer ülkeler, rüşvet konusunda daha büyük sonuçlara sahip görünüyor. Bu nedenle, yolsuzluğun aşırı cezalandırılması nedeniyle, bu ülkelerdeki insanlar rüşvet politikalarına uymamaktadır..

Bununla birlikte, ABD’deki ceza bu ülkelerden çok daha az ve her yerde yolsuzluğun artmasının nedeni budur..

Gerçekte, senaryo iyi bir sonuç gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, devlet kullanım durumları için blockchain burada da milleti kurtarabilir. Dahası, her şey açıkta olacağından yetkililer, bozuk kişileri kolayca bulabilirler..

Böylece, artık devlet hizmetlerinde herhangi bir rüşvet veya tahrifat olmayacak. Vatandaşlar hükümetin harcama kayıtlarına bakabilirse, yolsuzluk kesinlikle yok olacaktır. Böylece nihayet kamu alımları mümkün olacak.

 • Paylaşılan Hizmet

Bir başka büyük blockchain hükümeti kullanım durumu, paylaşılan hizmet iyileştirmesidir. Gerçekte, birçok paylaşılan hizmet modeli vardır, ancak maalesef tamamen% 100 verimlilik sunamıyorlar.

Evet, 2013’e göre oldukça geliştiler, ancak gelecekte işin devam etmesi için teknolojinin uygun şekilde kullanılması gerekiyordu. Bu nedenle, daha bilgiye dayalı ve sofistike bir paylaşılan hizmetin benimsenmesi, daha fazla maliyet azaltma ve daha iyi gelir anlamına gelir..

Bu nedenle devlet için blockchain’i bu şekilde kullanmak kesinlikle faydalı olacaktır. Ayrıca, her paylaşılan hizmet modeli için maliyetten kolayca tasarruf edebilir. Ayrıca, modellerin genel sistemini de iyileştirebilir.

Başka bir konu, paylaşılan hizmeti büyük ölçüde rahatsız ediyor. Ajanslar arasında örtüşen işlevlerdir. Sadece organizasyonlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda gereksiz bir rekabet avantajı da yaratır..

Ve bu nedenle, burada hükümet için blockchain kullanmak, çakışan durumu iyi bir şekilde hallederdi..

 • Vergilendirme Süreci

Her hükümetin en önemli sorunlarından biri vergi sahtekarlığıdır. Ülkedeki birçok vatandaş her yıl vergi ödemelerinden kaçmaktadır. Dahası, sadece hükümet fonlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ekonomiyi de çok kötü etkiler..

Şimdiye kadar hükümetin bizim vergi paramızı beğendiğimiz birçok hizmet için ödeme yapmak için kullandığını biliyorsunuz. Yani, görevlerinizi istila ederken, bu süreçte kendinize zarar veriyorsunuz. Bir diğer büyük sorun ise vergilendirme sürecidir.

Gerçekte, son derece dayanılmaz ve zaman alıcıdır. Bu, devlet dairesinde birçok bekleme süresine yol açar ve bu da daha fazla insanın vergileri düzgün bir şekilde verme konusunda daha az istekli olmasını sağlar..

Bununla birlikte, blockchain hükümeti kullanım durumlarının yardımıyla, dijitalleştirilebilir. Hükümet, tüm vergi ödemelerini takip edebilir ve herhangi bir vergi kaçakçılığını hızlı bir şekilde tespit edebilir. Dahası, akıllı sözleşmelerin yardımıyla, vergilendirme süreci hiç bekleme süresi olmaksızın çok daha basit olacaktı..

 • Hükümet İçi Transferler

Hükümetler arası transfer bölümü oldukça eskidir. Düzgün bir veri tabanının bulunmaması nedeniyle, federal bütçe dahilinde büyük miktarlarda para uzlaştırılamaz. Sonuç olarak, bu bütçelerin uzlaştırılması süreci çok zaman alıyor ve hatta daha pahalıya mal oluyor..

Dahası, gelecek için federal bir bütçe sunmayı da zorlaştırıyor. Üstelik birçok şey takılıp kalıyor ve hesaba katılmıyor.

Bu nedenle, hükümet içi transferler hükümetin zayıf noktası olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, blockchain hükümeti kullanım durumları ile işler sonunda değişebilir. Ayrıca, federal fonların uzlaşma sürecini otomatikleştirebilir. Böylece artık sürece fazladan para veya zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Değişmez işlemlerle her yıl trilyonlarca dolar tasarruf edebileceğinden bahsetmiyorum bile. Bunu nasıl yaparsın Eh, hükümet planı için blockchain’in akıllı sözleşmesi bunu halledebilir. Sonunda, daha büyük bir yönetim sistemine sahip olursunuz ve çok para biriktirirsiniz.

 • E-İkamet

Tek başına e-ikamet kavramı süper akıllıdır. Gerçekte, hükümetlerin arazi mülkiyeti, kira sözleşmeleri ve daha pek çok şey gibi uygun ikamet yönetimi konusunda sekmeleri tutması gerekir. Bununla birlikte, eski ağ sistemi nedeniyle, birçok vatandaş sahipliğini kanıtlayamıyor bile.

Dahası, bilgisayar korsanları çoğu zaman belgelere müdahale eder ve başkalarının alaylarını kendi adlarına alır. Bu, daha fazla vatandaş hayal kırıklığına yol açar. Diğer bir önemli sorun, her seviyedeki vatandaş için işleri daha da zorlaştıran artan konut fiyatlarıdır..

Her şeyin tek bir seviyede olduğundan emin olmak için, blockchain hükümeti kullanım durumları en iyi teknoloji olabilir..

Blockchain hükümeti kullanım örneklerinin yardımıyla hükümet, sanal ikamet kimlik doğrulaması sunabilir. Ayrıca, arazi mülkiyetine sahip bir vatandaş, kimliklerinde saklanan tüm kayıtları alacaktır..

Bu nedenle, o vatandaşın o mülke sahip olup olmadığını takip etmek ve bilmek daha kolay olacaktır. Bu yalnızca konutlarla ilgili değil, aynı zamanda birçok kuruluş belgelerini çevrimiçi olarak da saklayabilir ve bu saldırıya açık değildir..

 • Kimlik

Hükümetler bir ülkede kimlik yönetimiyle uğraşmak zorundadır. Vatandaşlarına sahip olmalarını ve hiçbir yabancı insanın ülke içinde yasadışı yollardan dolaşmamasını sağlamak içindir. Bu nedenle kimlik yönetimi, kategoriye giren en önemli konulardan biridir..

Sorun şu ki, birçok kötü oyuncu başkalarının kimliğini çalıyor ve kendi varlıklarını kanıtlamaları için onlara yer bırakmıyor. Bahsetmiyorum bile, herhangi bir suçlu bu sahte kimlikleri kullanarak çeşitli suçlar işler. Bu nedenle, vatandaşların kimliklerini veritabanında oluştururken veya saklarken güçlü güvenlik için gereklidir..

Blockchain hükümeti kullanım vakalarının yardımıyla vatandaşlar taşınabilir kimliklere sahip olabilir. Böylece, tek bir kimlikle, herhangi bir devlet dairesinde kullanabilir ve erişim elde edebilirler..

Açıkçası, belirli hizmetlere erişmek için rütbeye ihtiyacınız olacak; ancak, gerçekten uygun hale geliyor. Bir başka büyük fayda, vatandaşların kendi verilerine erişebilmeleridir. Dahası, çok katmanlı güvenlik protokolleri ile kimlik hırsızlığı da olmayacaktır..

 • Adalet Sektörleri

Adalet, hükümetin büyük bir parçasıdır. Uygun bir gerekçe veya yasa olmadan hiçbir ülke daha büyük bir ulus haline gelemez. Bu nedenle, birisi suç işlediğinde her zaman kesin sonuçlara ihtiyaç vardır. Liberal bir adalet sektörü bir ülke içinde hiçbir barışı sağlayamaz.

Ancak adalet sektörü de aşırı yozlaşmış durumda. Dahası, çoğu mahkeme salonundaki kanıtlara müdahale etme ve masum insanları mahkum etme ve suçluların kaybetmesine izin verme eğilimindedir. Çoğu durumda, jüri aynı zamanda kötü kararlar vermekten de sorumludur..

Bu nedenle, tüm kanıtları düzgün bir şekilde korumak, devlet platformu için blok zincirine zaman damgalı bir giriş yapmak çok faydalı olacaktır. Ayrıca, jüri veya hakemin herhangi bir kararı da zaman damgası alacaktır..

Kanıtların doğrulanması aynı zamanda harika bir blockchain devlet kullanım durumu olabilir. Dahası, teknoloji kullanımı yolsuzluğa bulaşan kişileri dışarıda tutar, böylece uygun adalet sağlanır. Yani hiçbir önyargı olamaz.

 • Vatandaş Sağlığı

Vatandaşlara daha iyi sağlık hizmeti sunmak, herhangi bir hükümetin en büyük vaatlerinden biridir. Bunu yapmazsa, hükümet-yurttaş ilişkisi yok olur. Bununla birlikte, birçok hastanın mahremiyetini isteme hakkı bile yoktur..

Çoğu durumda, hastaların kendi verilerine erişimleri yoktur ve doktorlar, gizliliklerini koruyarak hastalara teşhis koyamazlar..

Bu nedenle, blockchain hükümeti kullanım senaryoları buraya çok uygundur. Ayrıca, hastaların mahremiyetini korumanın yanı sıra sağlık hizmeti sunumlarının azaltılmasına da yardımcı olabilir..

Dahası, blok zincirindeki herhangi bir sağlık hizmeti bilgisini güncellemek kolay bir iş olacaktır. Hasta tedavi alırken de veri yönetimini kontrol edebilir. Ayrıca sigorta teminatları ile bağlantı kurabilir ve bununla tedavi için ödeme yapabilirler..

 • Enerji yönetimi

Enerji yönetimi aynı zamanda büyük blockchain hükümeti kullanım durumlarından bir diğeridir. Bir ülkenin hükümeti, her binaya ve yola güç sağlamak için her zaman iyi bir enerji akışı sağlamaya ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, kamu enerji zincirindeki yanlış yönetim nedeniyle, her zemini kaplamak için çok fazla enerjiye ihtiyaç vardır..

Bu, elektrik kesintisine ve diğer birçok soruna yol açar. Bu sorunu azaltmak için, hükümet için blockchain gerçekten yardımcı olabilir. Dahası, uygun yönetim ile vatandaşlar daha az masrafla enerji alabilirler. Dahası, güneş paneli güçlerini alıp satmaya başlayabilir ve tamamen yeni bir işin doğmasına neden olabilirler..

 • Refah Dağılımı

Hükümetler her zaman sosyal yardım kuruluşları için bütçeye sahiptir. Dahası, her yıl birçok insan bu sosyal yardım kuruluşlarına milyonlarca bağış yapıyor. Ancak, paranın gerçekten ihtiyacı olan insanlara yardım edip etmediği bilinmemektedir..

Bu nedenle, bağış yapmak ve bağışı izlemek için blok zincirinin tanıtılması, konudaki şeffaflığı artıracaktır. Dahası, refah dağıtımında verimliliği de artırabilir. Ayrıca, afet durumunda, etkilenen bölgelerdeki bağışları otomatik hale getirebilir. Bir başka harika kullanım örneği, gerektiğinde bu kuruluşlara fon tahsis etmektir..

Kısacası, hükümet bu sektörü yönetmek için tam otomatik ve sağlam bir teknoloji alıyor..

 • Turizm

Turizm, herhangi bir hükümet için son derece önemli bir sektördür. Devletin en büyük gelir kaynaklarından biridir. Ancak bu sektörün de bazı değişikliklere ihtiyacı var. Değişen trendle birlikte, turizm siteleri teknolojik olarak yeterince güncellenmezse, insanlar ziyarete olan ilgilerini kaybedebilir.

Bu nedenle, burada hükümet çözümleri için blok zincirinin tanıtılması turizmi canlandırabilir. Olası bir örnek, cazibe merkezleri veya otel ücretleri için fiat para yerine dijital para birimleri kullanmak olabilir. Ayrıca, otel yönetim sisteminde blockchain kullanmak da çok fazla likidite açabilir..

Bu nedenle, hükümet sistemi için blok zincirinin yardımıyla daha fazla gelir getirecektir..

 • Sosyal Güvenlik

Devletten vatandaşlara iyi miktarda sosyal güvenlik güvencesi sağlanmalıdır. Bununla birlikte, uygun gözetim eksikliği nedeniyle, sosyal güvenlik her zaman mevcut değildir. Çoğu kişinin gece geç saatlerde dışarı çıkma korkusunun veya sessiz ya da daha az kalabalık bir yeri kullanmaktan kaçının.

Hükümete gelince, güvenliği sağlamak zorundalar, ancak bir ulus uygun olmayan durumlarda hayatlarından korkuyorsa, o zaman hükümet kesinlikle bunu yapamadı. Burada, hükümet için blockchain, koruma için gerçek kimlik tabanlı ateşli silah lisansları sunabildiğinden gerçekten parlayabilir..

Ayrıca ateşli silahın ne zaman ve nerede kullanıldığını da takip edebilir. Ayrıca, suç faaliyetlerinin veya uyarıların dağıtılmış bir kaydı, yakındaki insanları dikkatli olmaları konusunda uyarmaya yardımcı olabilir..

 • Araç Güvenliği

Araçlarımızı uluslararası seyahat etmek için kullanıyoruz, değil mi? Uluslararası seyahatler artık çok daha kolay olsa da, yine de araçlarla ilgili düzenlemeler ülkeye özgü bir seçenek olmaya devam ediyor. Bu nedenle, araçlarla ilgilenen birçok kişi veya kuruluş bunun için sorunla karşı karşıyadır..

Özellikle, otomobil üreticileri söz konusu olduğunda, tüm parçaları farklı bölgelerden farklı kurallarla göndermek zorunda kalacaklardı..

Bununla birlikte, soru şu ki, herhangi bir ülkeye özgü kuralı ihlal etmeden araç bilgilerini veya sürücü kimliğini uluslararası olarak paylaşabilir misiniz??

Evet, yapabilirsin. Blockchain hükümeti kullanım senaryoları, bu sorun için en iyi çözümdür. Devlet için blockchain kullanarak, araçları kaydedebilir, daha iyi bakıma sahip olabilir ve parçaları takip edebilirsiniz. Ayrıca, doğrulanmış sürücü kimlikleri ve kullandıkça öde politikasıyla, uluslararası yolculuk deneyiminiz olağanüstü olacaktır..

Bölüm-5: Dünyadaki Hükümetler Blockchain’i Nasıl Kullanıyor

Hükümetler Blockchain Teknolojisini Nasıl Kullanıyor?

 • Çin

Çin, hükümet blok zinciri projelerinin örneklerinden biridir. Gerçekte, Çin hükümeti, hükümet planı için blok zincirini uzun süredir benimsiyor. Dahası, ülke hem özel hem de kamuya açık blokajları kullanacak olan blok zinciri santrali olmayı umuyor..

Örneklerden biri, hükümet platformu için blockchain hakkında sağlık hizmetleri bilgilerini güvence altına almak için Changzhou şehri ve Alibaba’nın işbirliğini içeriyor. Ek olarak, Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu, lojistik platformu için Tencent ile hükümet için blockchain uygulamaları üzerinde çalışıyor..

Son zamanlarda 2019’da hükümet, internet sansür düzenlemelerini atlamadıklarından emin olmak için blockchain sağlayıcıları için bazı federal düzenlemeler getirdi. Dahası, Hangzhou, Guiyang Guangzhou, Henan, Shanxi ve Şangay gibi birçok şehir hükümet blok zinciri projeleri üzerinde çalışıyor. Dahası, Xiong’an New Area artık bir blockchain merkezi olma eşiğinde.

Ancak, kripto para birimleri, dağıtılmış defter teknolojisinin kendisi kadar desteğe sahip değildi.

 • Man Adası

Man Adası’ndaki hükümet, bir blockchain merkezi olma yolunda çalışıyor ve şu anda birçok hükümet blockchain projesiyle çalışıyor. Dahası, hükümet için blockchain uygulamalarını kullanarak adalarında yeni işleri teşvik ediyorlar..

British Crown bağımlılığı, hükümet planı için blok zincirindeki düzenlemeleri kullanarak bir Blockchain sanal alanı ve Blockchain Ofisi oluşturuyor..

Dahası, blok zinciri ofisleri daha fazla işletme sağlayacak ve düzenlemeyi teşvik edecek ve ayrıca adadaki diğer şirketlerin hükümet projeleri için kendi blok zincirlerini tasarlamalarına yardımcı olacak..

Dahası, hükümetlerinin bundan faydalanabilmesi için bu blok zinciri çözümlerinin tanıtımına da yardımcı olacaklardı..

Gerçekte, blockchain Sandbox esas olarak bu başvuru sahiplerine platformlarını geliştirmek ve hatta test etmek için iyi bir ortam sunmak içindir. Bir başka harika örnek, e-oyun sektörlerinin gelişimi olacaktır..

Ülkenin e-oyun sektörü gelişiyor ve hükümet için blockchain uygulamalarının yardımıyla daha fazla verimliliği teşvik etmek istiyorlar..

 • Venezuela

Venezuela, ülke ekonomisini canlandırmak için devlet blok zinciri projelerini kullanıyor. Dahası, hükümet planları için blok zincirleri normalden oldukça farklı. Kendi ulusal dijital para birimlerini başlatmak için blockchain kullanıyorlar.

Gerçekte, Venezuela yenilenen para birimiyle büyük bir sorunla karşı karşıya. Bu nedenle devlet için blockchain uygulamalarını kullanarak alternatif olarak dijital para birimini kullanmayı planlıyorlar. Şu anda, para birimi petro olarak adlandırılıyor ve ülkenin petrol, altın, elmas ve demir kaynakları tarafından destekleniyor..

Bu da sonuçta kağıt bazlı fiat paralarının değerini düşüren aşırı para basımını azaltmaya yardımcı olabilir..

Bununla birlikte, bir alternatif kullanmak, devlet planı için blok zincirinin tek faydası değildir. Dijital para birimlerini kullanmaya başlarlarsa, kapılarını yeni iş olanaklarına açabilirler. Öte yandan, dijital paralarını takip etmek çok daha kolay olurdu..

 • Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, hükümet blok zinciri projelerini kullanma konusunda o kadar da geride değil. 2018’de, İngiltere’nin Gıda Standartları Ajansı, mezbahalardan et dağıtımını takip etmek için blok zincirini kullandı..

Onlara göre, bu, herhangi bir hükümet, teknolojiyi gıda departmanında verimliliği artırmak için ilk kez kullanıyor. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, hükümet için blockchain uygulamaları aslında iyi bir iş çıkardı.

Diğer sektörler veya devlet daireleri de teknolojiye bakıyor. Tapu sicili, gıda izlenebilirliği, iş ve emeklilik gibi sektörler ve daha pek çoğu blok zinciri düşünüyor.

Ayrıca Birleşik Krallık, teknolojiyi uygulamalarına daha iyi uyacak şekilde araştırmak ve yenilemek için 10 milyon sterlin yatırım yapmayı planlıyor..

Halihazırda blok zinciri kullanan birden fazla şirkete sahip olsalar da, erişimlerini genişletmek için yine de onu oylama sistemlerinde, enerjide ve hayır kurumlarında kullanmak istiyorlar. Her neyse, hükümet için blockchain, tüm sektörleri için çok harika bir çözüm haline geldi..

 • Avrupa Birliği

Hükümet için blockchain uygulamalarının bir başka harika örneği, Avrupa Birliği’nin şemasıdır. Şu anda, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi, sahte ürünlerle mücadelede hükümet için blockchain kullanmak istiyor..

Gerçekte, sahtecilik AB ekonomisine zarar veriyor ve her yıl 60 milyar € kaybediyorlar ki bu çok büyük bir miktar.

Çözümü yükseltmeye yardımcı olmak için, 11 takımın sahtecilikle başa çıkmak için birden fazla çözüm ürettiği “Blockathon” adlı bir yarışma düzenlediler. Bir takım yarışmayı kazandı ve nihai ürünü piyasaya sürmeden önce uygun doğrulama için insanlara gönderdi.

Dahası, EUIPO şu anda vizyonlarını gerçek çalışan ürünlere dönüştürmek için diğer özel sektörlerle görüşüyor..

AB’ye göre amaç, sahte ürünlerin sayısını durdurabilecek veya en azından azaltabilecek bir hükümet için blockchain üzerinde bir ürün veya uygulamaya sahip olmaktır..

 • Estonya

Estonya, e-Estonya Programını başarmak için hükümetin gelişimlerini desteklemek için blockchain uygulamalarını kullanıyor. Yapmak istedikleri, tüm devlet blok zinciri projelerini tek bir platform altında birbirine bağlamaktır..

Proje ayrıca yasama, yargı, sağlık, kanun sicilleri, güvenlik gibi hassas bilgilerin depolandığı bir platforma sahip olmayı planlıyor. Gerçekte, tüm bilgileri tek bir yerde tutmak ve mümkün olduğunca güvenli hale getirmek istiyorlar..

KSI adı verilen başka bir blok zinciri teknolojisi, ülkenin sistemlerini, verilerini ve ağlarını korumaya yardımcı olur.

Bu KSI sistemi, sözleşmeli siber saldırı zamanlarında hükümetlere koruma sağlayabilir ve şu anda 180 ülkede mevcuttur..

Dahası, blok zinciri testlerine bitcoin’in ilk ortaya çıktığı andan itibaren başladılar. Görüyorsunuz, tam da yeni bir teknoloji kavramı ortaya çıkmaya başladığında, Estonya hükümeti fırsatı tam da orada değerlendirdi. Böylece, Estonya yavaş yavaş tam ademi merkeziyetçi bir ülkeye doğru ilerliyor.

 • Amerika Birleşik Devletleri

Sırada, birçok blockchain teknolojisini de araştıran ABD var. Teknoloji şirketlerinin çoğu Silikon Vadisi’nde ikamet ediyor, bu nedenle ülkenin de onunla ilgilenmesi şaşırtıcı değil.

Gerçekte, en aktif devlet blok zinciri projeleri, Gıda ve İlaç İdarelerinin IBM ile işbirliği olacaktır. IBM, birçok sektör için Hyperledger blok zinciri çözümleri sunan harika bir BAAS sağlayıcısıdır.

FDA, IBM ile birlikte sağlık sektöründeki hükümetler için blockchain uygulamalarını araştırıyor. Ayrıca, yardımla, hasta gizliliğini güvenli bir şekilde koruyarak tüm hasta verilerini paylaşmak istiyorlar..

Bu sektörde daha fazla şeffaflık ve güvenlik yaratmak hükümet için bir zorunluluktur ve FDA bunun için en iyi teknolojiyi kullanıyor. Şu anda, onkoloji ile ilgili verilerle deneme aşamasındalar..

Hükümet için bir başka blockchain örneği, Broder Patrol sensörlerini ve kameralarını toplamak ve korumak için onu kullanmak için İç Güvenlik Bakanlığı olabilir..

 • Danimarka

Danimarka şu anda birçok sektörde hükümet programları için blockchain kullanıyor. 2014’te hükümet, oylama yapmak için blockchain tabanlı bir oylama sistemi kullandı. Bununla birlikte, bugüne kadar hükümet, hükümetin kendi iç seçimlerine güç vermesi için blockchain uygulamalarını kullanıyor..

Bunların dışında, sağlık hizmetleri, dijital kimlik, refah sistemi, iş desteği ve daha pek çok şey için blockchain kullanımına da sahipler. Gerçekte, blok zinciri testlerinin büyümesi ve yüksek kaliteli çözümler geliştirmek için gururla ortamlar sunuyorlar. Ayrıca, gizlilik ve güvenliğin öncelikli olduğundan emin olmak için.

Refah sektörleri de oldukça güzel çiçek açıyor. Teknolojinin yardımıyla, insan haklarını daha güvenli ve daha hızlı oluşturmak istiyorlar..

Bu nedenle, devlet blok zinciri projeleri, dünyanın sıcak noktalarına bağış aktarabilir. Danimarka hükümeti teknolojiyi şimdilik böyle kullanıyor. Dahası, gelecekte sorumluluklarını da genişletmeyi umuyorlar..

 • Dubai

Dubai’nin 2020’nin sonunda blockchain destekli bir hükümete dönüştüğünü bilmekten memnuniyet duyarsınız. Evet, Dubai hükümeti hem blockchain hem de yapay zekanın yardımıyla geleceğin şehri olmak için fazlasıyla hevesli..

Gerçekte, fatura ödemeleri, vize başvuruları, lisans yenilemeleri gibi Dubai’nin tüm hizmetleri devlet planı için blok zinciri kullanır..

Genellikle, tüm bu hizmetler her yıl 100 milyon dokümantasyonunu oluşturur. Dolayısıyla, hükümet için blockchain uygulamaları yalnızca bunları korumakla kalmaz, aynı zamanda dijital depolama alanı da sağlar..

Onlara göre, bu tek adım onlara her yıl 1,5 milyar dolar ve 25,1 milyon çalışma saati kazandıracak! Kağıtsız hükümet nedeniyle elde edecekleri gelişmiş verimlilikten bahsetmeye bile gerek yok. Bu nedenle devlet blok zinciri projeleri, hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmak için Dubai’yi değiştiriyor.

Bir başka harika örnek, insanların gayrimenkul alıp satma şeklini dönüştürmek için blockchain ve hükümeti kullanan Dubai tapu sicilidir..

 • İsviçre

İsviçre, blockchain gelişimini desteklemek için devletin blockchain projelerini keşfetme listesinde de yer alıyor. Ülkedeki bazı şehirler zaten birçok kamu hizmeti için kripto ödemelerini kabul ediyor.

Öte yandan, kimlik sistemlerini hükümet planı için blok zincirine dayalı olarak dijitalleştirdiler. Ayrıca, yakın zamanda e-oylama konusunda da bir deneme tamamladılar.

Zug, Luxoft ile ortaklık kurarak, vatandaşların tüm dijital kimliklerini bütünleştiren özelleştirilebilir bir e-oylama sistemi yarattı. Oylama sonuçlarının korunmasına yardımcı olmak için, her vatandaş isimsiz olarak oy verecek ve sonuçlar tamamen tahrif edici kanıtlar olacaktır..

Ayrıca sistem, coğrafi olarak veri kaybını ve güvenlik risklerini azaltmaya yardımcı olan üç farklı veri merkezine kadar çıkar..

Bunun dışında, diğer birçok devlet kuruluşu, sistemin kendi kamu ağlarıyla entegrasyonunu araştırıyor. Böylelikle, İsviçre’deki değişiklikler şimdiden birçok sektöre doğru yola çıktı..

 • Gürcistan

Georgia hükümeti, tapu sicil planını güçlendirmek için blockchain ve hükümet projelerini kullanıyor. Projeye esas olarak Ulusal Resmi Kayıt Ajansı liderlik ediyor.

NAPR, Bitfury ile birlikte özel olarak tasarlanmış bir blockchain sistemi yaptı. Bununla birlikte, sistem artık dahili dijital kayıt sistemiyle entegre edilmiştir..

Ayrıca, ağ izinli ve özeldir ve tapu sicili için vatandaş belgelerini imzalamak ve doğrulamak için zaman damgaları kullanır. Zaman damgalarını kullanarak, arazi haklarının mülkiyetini de kolayca kanıtlayabilirler..

Ancak tapu sicilinde devlet planı için blockchain kullanmanın gerçek potansiyeli nedir? Eh, onlara göre, artık vatandaşlar toprak tapusu yapma olanağına sahip olacaktı. Genellikle mülkiyet hakları, herkesin kolayca erişemeyeceği bir şeydir..

Ayrıca arazi edinme süreci oldukça karmaşıktır. Bununla birlikte, blockchain ve hükümet çözümünün yardımıyla, arazilerini kolayca kaydettirebilirler..

Öte yandan, devlet için blockchain kullanımı, süreçte para ve zamandan tasarruf edilmesini sağlar..

 • Cebelitarık

Gibraltar, ilk blockchain tabanlı ürününü 2016’da piyasaya sürdü. Gerçekte, Cebelitarık Borsası BitcoinETI adlı bir kripto para birimi başlatma izni aldı. Ayrıca şirket, borsa ile çalışacak şirketler için bir lisanslama yöntemi de getirdi..

Bir başka harika blockchain ve hükümet çözümü de blockchain hukuk firmasıdır. Artık blok zinciri düzenlemeleri için tavsiye vermek ve kuralları buna göre takip etmek için yeni gelişmelere yardımcı olmak için hukuk firmalarını kullanıyorlar. Açıktır ki, dahil olan hükümetle birlikte, çözümün düzenlemeye sahip olması gerekir..

Ancak çoğu durumda, birçok şirket onları desteklemek için yeterli bilgiye veya desteğe sahip değildir. Sonuç olarak, hükümet çözümü için blok zinciri ne kadar yenilikçi olursa olsun, kapanır veya çok büyük bir para cezası ödemek zorunda kalırlar..

Bu nedenle, blok zincirinde uzmanlaşmış bir hukuk firmasının kullanılması, ülkenin gelişmesine gerçekten yardımcı olacaktır..

 • Avustralya

Avustralya, hükümet planı için blockchain’i oldukça ciddiye alıyor. Avustralya hükümeti, blok zinciri şeker sürdürülebilirliği projesini destekliyor. Başbakan’a göre, şeker endüstrisi için iki milyon Avustralya dolarından fazla yatırım yaptılar..

Dahası, hükümet planı için blok zinciri kullanırlarsa karlılığın, üretkenliğin ve sürdürülebilirliğin büyük ölçüde artacağından emin olmak istiyorlar. Böylece maliyetleri düşürecek ve faaliyetlere daha fazla şeffaflık getirecektir..

WWF Avustralya’nın bir başka büyük girişimi, insan hakları ihlaliyle mücadele etmek ve yasadışı balıkçılığı azaltmak için blockchain kullanmaktır. Yasadışı balıkçılık nedeniyle, birçok tüketici yasadışı kişilerden ton balığı satın almaktadır. Ancak blockchain yardımıyla bu operatörleri takip edip adalet altına alabilirler..

Bir başka büyük girişim de emlak sektörünün dijitalleştirilmesi ve arazilerin satışını kolaylıkla düzene sokmaktır..

 • Malta

Malta için bir başka güzel takma ad da artık “Blockchain Adası”. Dahası, kendi kripto bankalarını kurmayı da dört gözle bekliyor. Ülkedeki Binance ofisinin ardından hükümet, blockchain projelerinde büyük bir büyüme yaşadı.

Dahası, Malta parlamentosu, blockchain proje konuşlandırması adına düzenleyici bir çerçeveyi bile onayladı. Başka bir yasal blockchain teknolojisi, 2018’in sonlarında yeşil sinyali aldı.

Bir başka harika örnek, hükümetin blockchain başlangıç ​​şirketleri için liberal olması. Ayrıca ekonomik büyümelerini sağlamak için bu benimsemeyi teşvik ediyorlar..

Her neyse, düzenlemeler ve özgürlük Malta’yı herhangi bir blockchain oyuncusunun işine başlayabileceği mükemmel bir yer haline getiriyor..

 • Singapur

Singapur, şu anda önde gelen blok zinciri örneklerinden bir diğeridir. Olası bir örnek, Singapur Para Otoritesi ile ülke içinde yeni bir bankalar arası sistem için bir finans konsorsiyumu arasındaki işbirliği olabilir..

Bahsetmiyorum bile, hükümet zaten hükümetin fiat’larını dijital tokenlere dönüştürme planları için başka bir blok zinciri üzerinde çalışıyor. Dahası, hükümet sadece blockchain şemalarının geliştirilmesi ve dağıtılması için 225 milyon dolar harcadığını da açıkladı..

Gördüğünüz gibi, Singapur hükümeti teknolojik ilerlemelerini artırmak için gerçekten büyük önlemler alıyor..

Dahası, ülke içinde blockchain üzerine bir çılgınlık var ve birçok yatırımcı buraya yatırım yapmaya istekli. Bu nedenle, yükselişte birden fazla başarılı blok zinciri başlangıcı göreceksiniz.

Bununla birlikte, hükümet aynı zamanda dünyanın en iyi blockchain araştırmacılarından bazılarını da kullanıyor. Gerçekte, ticaret verimliliklerini artırmak için küresel ticaret platformunu da araştırıyorlar..

 • İsveç

İsveç, çok uzun zamandır nakit parayı ortadan kaldırmak isteyen bir başka ülke. Bununla birlikte, şimdi İsveç hükümeti mülkiyet haklarının işlenmesi için blockchain ve hükümet şemasını kullanıyor..

İsveç Mali Denetleme Kurumu, ülke içinde ödeme aracı olarak birden fazla kripto para birimi bile yaptı. Ancak, fiat ile etkileşim kurmak isteyen herhangi birinin önceden bir lisans sahibi için başvurması gerekir..

Gerçekte, zaten kağıtsız bir tapu sicil sistemine sahiptiler. Ancak bu saldırılara açıktı ve daha fazla şeffaflık gerektiriyordu. Bu nedenle, şimdi hükümet planları için blok zincirine bakıyorlar.

Şu anda, hala blok zinciri platformunu test ediyorlar ve bir sonraki aşamaya geçtiler. İlk aşama, akıllı sözleşmelerin dağıtımıyla büyük bir başarıydı. Dahası, proje sadece vatandaşlara değil diğer oyunculara da fayda sağlayacaktır..

Devlet, bankalar, alıcılar, komisyoncular ve satıcılar gibi oyuncular, süreci ağ üzerinden takip edebilir.

 • Şili

Şili, madencilik endüstrisi nedeniyle çok uzun bir süredir güçlü bir ekonomik büyüme yolunda ilerliyor. Aslında, 2014 yılında hükümet, Bakır madenlerinden% 20 hurda kazandı. Üstelik ülke ihracatının% 45’i Bakır!

Gördüğünüz gibi, Şili ekonomisi söz konusu olduğunda Bakır gerçekten çok büyük bir rol oynuyor ve hükümet şimdi sektörü daha da geliştirmek istiyor. Ancak çok fazla elektrik gerektirir ve verimliliği artırmak için iyi bir bakım teknolojisine ihtiyaç duyar. Bu nedenle kendilerine yardımcı olabilecek gelişmiş bir teknoloji arıyorlar..

Gerçekte, artık artan enerji taleplerini karşılamak için blockchain ve hükümet planı projesini kullanıyorlar. Öncelikle proje Ethereum tabanlı ve depolama ve enerji için veri girişi denemesine dayanıyor.

Devlet projesi için bir başka harika blockchain, vergi tahsilatı için blockchain platformudur. Şili Cumhuriyeti Genel Hazinesi, vergi toplama platformunu denetliyor, böylece vatandaşlar vergilerini ödemenin harika bir yolunu buluyor.

 • Kanada

Ulusal Araştırma Konseyi Kanada, blockchain ve hükümet planına farklı bir yaklaşım getiriyor. Son zamanlarda tasarladıkları bir Ethereum blockchain kaşifini duyurdular.

Ayrıca, Endüstriyel Araştırma Yardımı Programının gezgini IPFS veya Gezegenler Arası Dosya sisteminde barındıracağını da eklediler. Ama neden? IPFS kullanıldığında, web uygulamaları değiştirilemez ve insanlar gelecekte bile bunlara erişebilir. Üstelik ev sahibinin çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı mı olduğu önemli değil.

Gezginin bir başka harika yönü, herhangi bir katkı verisi ve yayınlanan hibeler için arama yapmak için onu kullanmaktır..

Kanada ayrıca hükümet planı için başka bir blok zinciri üzerinde canlı bir deneme yaptı. Orada hükümet sözleşmeleri için şeffaf bir idari ağ oluşturuyorlar. Ancak, lansmandan sonra program, hükümete fayda sağlayabilecek daha fazla özelliği araştırıyor..

Verilerin yanlış ellere geçmesini veya silinmesini önlemek için, verilerin birden çok kopyasını web’de saklıyorlar. Ev sahibi çalışmıyor olsa bile insanlar buna bu şekilde erişecek.

 • Tayland

Tayland hükümeti, ülke için bir oylama sistemi geliştirmek için blockchain ve hükümet planını kullanıyor. Gerçekte, ülkenin Ulusal Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri Merkezi (NECTEC) projeyi çoktan tamamladı.

Ancak, ülkeleri için tüm faydaları sunup sunamayacağını görmek için hala deneme süresi var.

Ancak, projeyi mükemmel bir şekilde başlatmak için hala daha fazla deneme ortağı arıyor. Geliştirdikleri oylama sistemi il, ulusal ve yerel seçimler içindir. Ayrıca, geniş yönetmen gibi iş oyları da platformu kullanarak oylarını kullanabilirler..

Dahası, birincil amaç veri bütünlüğünü teşvik etmek ve hükümet platformu için blok zincirindeki sahtekarlığı azaltmaktır..

Bu, blockchain devrimine doğru küçük bir adım olabilir. Ancak şimdi ülke sadece küçük ölçekli entegrasyonlara bakmak istiyor. Bu etkileşimler verimli olursa, daha büyük ölçekli entegrasyonlara yönelirler..

 • Güney Kore

Güney Kore hükümeti de blockchain trenine yetişiyor. Şu anda, ICON’u tüm bilgilerini işlemek, idari görevleri yerine getirmek ve yeni belgeler yayınlamak için kullanıyorlar. Dahası, Seul Büyükşehir Hükümeti de kendi blok zinciri ekosistemini oluşturmak için ilerliyor..

Ekosistemde, blok zinciri evrimine liderlik etmek için Seul halkını kullanacaklar. Şu anda, Yönetişim ekibi üniversite öğrencileri, blok zinciri geliştiricileri, normal sakinler ve endüstri uzmanlarından oluşuyor. Gerçekte, ekip yeni teknolojiler geliştirecek ve bunları test edecek. Umut verici görünüyorlarsa, proje devreye girecek.

Nihayetinde, blockchain ve hükümet planı, çekirdek BT ​​işletim ağları da dahil olmak üzere şehir genelindeki hizmetleri devralacak. Ayrıca, mahremiyete zarar vermeden tüm şehirdeki olumsuz sonuçları yönetmelerine de yardımcı olacaktır..

Her durumda, ICON’un belgeler için kullanılması, Güney Kore’de hükümet için ilk blok zincir vakası ve daha parlak bir geleceğe doğru bir adımdır..

 • Kenya

Kenya hükümeti, bir konut projesini dağıtmak için blockchain ve hükümet planı kullanıyor. Bu projede hükümet 500.000 ünite geliştirmeyi planlıyor. Dahası, konut programı gerçekten uygun fiyatlı ve 2022’ye kadar tamamlanacak.

Ayrıca, katkıda bulunanlar ipotekleri karşılayamadıkları için 992 $ alacaklar. Ancak üzücü gerçek şu ki 2016’dan beri 2,48 milyon Kenyalı çalışıyor. Yine de bu sayının yalnızca% 3,1’i 992 dolardan fazla kazanabilir..

Bununla birlikte, hükümet için blockchain yardımıyla, konut projesi düzgün bir dağıtıma sahip olacak. Çoğunlukla en hak eden ve katılımcı adaylar çözümü alacaktı. Bu nedenle, Kenya hükümeti, hükümetin menfaatler ve yasalar oluşturması için blockchain kullanıyor..

Blockchain kullanmanın temel amacı, konut inisiyatiflerinin sicili. Birçok bozuk kişisel, verilen parayı kendi iyiliği için yağma eğilimindedir. Bu nedenle blockchain, kimsenin parayı kendi başına çalamayacağından emin olmak için her şeyi izler..

Teknolojiden Şimdi Yararlanmak İçin Farklı Blockchain İş Modelleri Hakkında Bilgi Edinin!

Bölüm-6: Devlet İçin Uygun Kurumsal Blok Zincirler

Öncelikle devlet projeleri için kurumsal blok zincirini kullanmak büyük bir değişikliktir. Bununla birlikte, hangi blok zinciri çözümlerinin kullanılacağını bilmeniz gerekir. Burada size devlet sektörüne uygun ilk beş kurumsal blok zincirinden bahsedeceğiz..

1. Hyperledger

Hyperledger, birçok türden uygulama için kullanılabilen lider bir kurumsal blok zinciri platformudur. Ve devlet sektörleri, aralarında en önemlilerinden biridir. Ama Hyperledger neden hükümet için uygun??

Pek çok tarafla ileri düzeyde işbirliği yapmaları gibi bazı olası nedenler vardır. Farklı endüstriler için özel olarak tasarlanmış blok zinciri çözümleri sunma yeteneklerinden bahsetmiyorum bile..

Her neyse, bakalım Hyperledger aslında devlet sektörüne neler sunuyor?.

Özellik Nelerdir?

 • Devlet planı için blockchain’de gizliliği korumak için izin verilen blockchain sistemi. Hiçbir katılımcı uygun kimlik olmadan ağa giremez. Dahası, bu, devlet hizmetlerinin çalışma şeklini gerçekten değiştirebilir.
 • Yüksek ölçeklenebilirlik, ağda daha fazla düğüm olsa bile mükemmel bir performans sağlayacaktır. Performansı da büyük ölçüde artıracak.
 • Başka hiç kimsenin hassas devlet bilgilerine erişemeyeceğinden emin olmak için platform, bilinmesi gereken verilerin kullanılabilirliğini bu nedenle sunar. Ayrıca, gizliliği ve kötü oyunculardan uzak tutmaya yardımcı olur..
 • Zengin sorgulama dilleri, devlet görevlilerinin ağı daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. Bunun için kodlama dilini bilmelerine gerek kalmayacak.
 • Modüler mimari, herhangi bir özelliği takmanıza ve bunları hükümetteki blockchain’de kullanmanıza izin verir..
 • Hassas veriler için güvenlik ölçümü, saldırılara eğilimli olmayan çok katmanlı bir güvenlik protokolü ekler.

2. Ethereum Enterprise

Ethereum Enterprise Alliance, bir başka harika kurumsal blockchain platformudur. Ayrıca, kurumsal blok zinciri, birçok ülkede hükümet projeleri için blok zincirinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ama hükümetler neden bunu düşünmeli??

İyi, EEA platformun herhangi bir şekilde daha iyi ihtiyaçlara uyacak şekilde özelleştirilmesini sağlar. Bir başka eğlenceli gerçek de, birden fazla şirketle yaptığı muazzam miktarda işbirliği ve hepsinin büyük bir başarı olması..

Bununla birlikte, platformun hükümet planı için blockchain’de gerçekten neler sunabileceğini görelim..

Özellik Nelerdir?

 • Açık kaynaklı bir platform sunar. Yani, herhangi bir devlet kurumu onu kullanmakta özgürdür. Ancak, bu tek bir ürün değildir ve kimse onu böyle düşünmemelidir.
 • Her durumda, hükümet hizmetleri, devlet planında blockchain kullanmak ister; Enterprise Ethereum Alliance’tan yardım isteyebilirler. Gerçekte, İttifak yetkili bir figüre sahip herhangi bir Ethereum tabanlı projeyi denizaşırı olarak yürütür..
 • Devlet teşebbüslerinin geliştirilmesine yönelik destek, her yeni projenin ihtiyaç duyduğu teknolojik destekle birlikte gelir. Öte yandan, başka herhangi bir şirket zaten benzer bir proje oluşturduysa, o zaman EE diğer tarafların bunu kullanabileceğinden emin olacaktır..
 • Mevcut halka açık platformdan evrim, daha fazla kapsam yaratır. Tipik olarak, genel platform zaten her yönden gelişmiştir ve herkese açık olana herhangi bir iyi özellik eklenirse, özel olan da onu alacaktır..
 • Önceki dağıtımdan gelen standartları kullanmak, hükümet planı için blok zincirinde uygun piyasa değeri ve performans analizi sağlayacaktır..

3. Corda

Corda’nın iki farklı sürümü vardır – Corda ve Corda Enterprise. Gerçekte, işletme çoğunlukla çok işlevli endüstriler için uygundur. Corda kurumsal aynı zamanda açık kaynaklıdır ve herhangi bir devlet kuruluşu, devlet platformu için özelleştirilmiş blok zinciri isteyebilir.

Herhangi bir hükümet kaliteli bir hizmet istiyorsa, o zaman kesinlikle Corda’yı dikkate almalıdır. Şu anda Corda, R3 adlı bir konsorsiyumun ürünü ve 200’den fazla üyesi var.

Özelleştirmeler için ileri düzeyde geliştiricilere ve teknik desteğe sahip olduklarından bahsetmiyorum bile. Ancak, şimdi Corda’nın hükümet için yeteneklerinin neler olduğunu göreceğiz..

Corda Enterprise’ın Yetenekleri

 • Blockchain Uygulama Güvenlik Duvarı, herhangi bir şirket için güçlü bir güvenlik duvarı oluşturan önemli bir özelliktir..
 • Devlet projelerinde blockchain için daha yüksek seviyede güvenlik ve şeffaflık sağlar.
 • Devlet planı için blockchain’de gizliliği korumak için izin verilen blockchain sistemi. Hiçbir katılımcı uygun kimlik olmadan ağa giremez. Dahası, bu, devlet hizmetlerinin çalışma şeklini gerçekten değiştirebilir.
 • Platform için çeşitli uygulamalarla erişim yönetimi şeması sunar. Tüm uygulamalar, farklı hükümet ihtiyaçlarını karşılayabilir.
 • Afet izleme programı, platformda bir sorun olduğunda yetkilileri uyarabilir.
 • Tüm düğümlerin yüksek kullanılabilirliği vardır. Dahası, daha az düğümle yapacağı gibi baskı altında da aynı şeyi gerçekleştirir..
 • Birlikte çalışabilirlik, ağın aynı anda birden fazla uygulamaya erişebilmesini sağlar. Gerçekte, ekonomide üstel büyüme yaratır.

Hyperledger Vs Corda ve Ethereum Karşılaştırmamıza Hemen Göz Atın!

4. Dalgalanma

Dalgalanma yolculuklarına 2012’de başladı. Ancak birkaç yıl sonra Ripple olarak yeniden adlandırıldı. Gerçekte, Ripple’ın temel amacı bankaları, şirketleri, varlık borsalarını ve daha fazlasını birbirine bağlamaktır. Çoğunlukla finansal hizmetler için uygun.

Ancak artık herkesin getirdiği potansiyeli bildiği için diğer sektörler de platformu kullanıyor. Aslında, birçok hükümet de platformu hükümet planı için blok zincirinde kullanmak için sıraya giriyor..

Özellik Nelerdir?

 • Kurumsal blok zinciri, yeni pazar yerlerini bulmaya ve bunu daha fazla iş biçimini düzene sokmaya yardımcı olacaktır. Gerçekte, hükümetin vatandaşların taleplerini karşılaması gerekiyor. Bunun için Ripple, hükümet projesindeki blockchain’in vatandaşların beklentileriyle eşleşmesini sağlayacaktır..
 • Ripple, herhangi bir tüketicinin ağa kolayca bağlanmasını sağlayan RippleNet ile birlikte gelir. Dolayısıyla basitlik ve kullanım kolaylığı uzun vadede daha fazla verimlilik sağlayacaktır. Ayrıca, itibari paranın kullanılması projede daha fazla akışkanlığı da arttırır..
 • Güvenlik protokolleri, şimdiye kadarki en iyilerden biridir. Dahası, hükümetlerin ek güvenliğe ihtiyacı var ve Ripple tam da bunu sağlayacak. Böylece, hükümet planı için blok zincirindeki herhangi bir güvenlik sorunundan da kurtulur..
 • Devlet hizmetlerinin çok fazla ödemeyle ilgilenmesi gerekir. Ripple ile süreci büyük ölçüde basitleştirebilirler. Dahası, ödemeleri takip etmek, veri aktarmak sadece bir kiraz.

5. Yetersayı

Quorum, piyasadaki hükümet için en iyi blockchain platformlarından biridir. Aslında, J.P. Morgan ağı istediği her tür ortamla uyum sağlayacak şekilde tasarladı. Dolayısıyla, yüksek hızlı işlem veya yüksek verimlilik söz konusu olduğunda, Yetersayı kesinlikle harika bir fırsat.

Bu nedenle, hükümet planına yönelik blok zincirinde Quorum gerçekten çok sayıda kazançlı özellik sunabilir.

Özellik Nelerdir?

 • Düğüm yönetim yetkisi, tüm düğümleri buna göre yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu, bunun izinli bir platform olduğu anlamına gelir, bu nedenle yalnızca yetkili düğümler ağa girebilir. Yani, uygun bir yetkisi olmayan hiç kimse hiçbir şekilde içeri giremez..
 • Özel işlemler harika bir özelliktir çünkü iki düğümün özel olarak işlem yapmasını sağlar. Bu, işlem yapmak için özel bir zincir kullanabilecekleri anlamına gelir; bu, yalnızca kendileri tarafından görülebilir ve platformda başka hiç kimse görmez.
 • Oylama yoluyla yapılan anlaşma, diğer fikir birliği algoritmalarından farklıdır. Quorum, en çok enerji tüketen diğer yöntemleri takip etmez. Bu nedenle, büyük bir hükümet projesi söz konusu olduğunda, hükümet platformlarında enerji tasarrufu sağlayan blok zincirine bağlı kalmak en iyisidir..
 • Tüm düğümlerin yüksek kullanılabilirliği vardır. Dahası, daha az düğümle yapacağı gibi baskı altında da aynı şeyi gerçekleştirir..
 • Quorum’un performansı dünyanın dışında. Diğer platformlarla karşılaştırırsanız, çok daha üstündür. Bu nedenle, herhangi bir hükümet süreci için platform en iyisidir.

Devlet Projeleri İçin Blockchain’de Herhangi Bir Risk Var mı?

Şu anda, devlet için blockchain kullanmanın büyük faydaları var. Bununla birlikte, faydalarla birlikte bazı riskler de vardır.

Her şeyden önce, mesele birçok devlet hizmetinin ortadan kaldırılması olabilir. Gerçekte, hükümet için blockchain’in benimsenmesi, verimliliği artırıyor – potansiyel iş unvanlarını kaybetme gibi riskler. Blok zinciri, daha önce manuel olarak yapılan birçok hizmeti düzene sokabildiğinden, ihtiyaç duyulan iş gücünü azaltacaktır..

Sonuç olarak insanlar işlerini kaybedebilirler. Bununla birlikte, blockchain aynı zamanda farklı türde bir iş sektörü yaratır..

İkincisi, bu bir risk değil, biraz endişe verici bir şey. Hükümet her zaman hassas bilgilerle ilgilenir. Evet, hükümet için blockchain daha fazla güvenlik sunuyor. Ancak birçok hükümet bunun yeterli olup olmadığından hâlâ emin değil. Ayrıca, kripto hack haberleri hiçbir şekilde güvenlerini artırmıyor.

Son olarak, günümüz dünyasında hükümetler, eski ağlarda çalışana kadar. Bu, ağın geniş bir düzeyidir ve tüm ağı değiştirmek zor bir sorun olacaktır. Her sektörü tek tek değiştirmek için gereken maliyetten bahsetmiyorum bile. Bu nedenle, en iyi yaklaşım, her seferinde bir sektörü değiştirmek olacaktır..

Blockchain benimseme zorlukları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bununla ilgili makalemize göz atabilirsiniz..

Bölüm 7: Sonuç

Siyasi veya hükümet yapıları merkezileştirilmiş kalsa da, karışıma ademi merkeziyetçilik eklemek için hala çok fazla alan var. Blockchain teknolojisi tam da bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Devletin verimsizliği nedeniyle vatandaşlar inançlarını kaybediyor.

Buna karşılık, hükümet-vatandaş ilişkisine zarar veriyor. Ancak hükümet planı için blok zincirinin yardımıyla hükümet, kaybedilen güveni yeniden tesis edebilir.

Sadece bu değil, ek verimlilik, ekonomik büyüme, şeffaflık gibi diğer faydalar, herhangi bir hükümetin ülkeyi daha dijital bir versiyona yönlendirmesine yardımcı olacaktır..

Şu anda, yalnızca blok zincirinin neler yapabileceğini tahmin edebilir ve halihazırda getirdiği değişiklikleri sunabiliriz. Ancak, büyük ölçekli bir adaptasyon gerçekleştiğinde gerçekten vaat ettiği şeyi sunup sunamayacağını görmek için beklememiz gerekirdi..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me