Hyperledger, şu anda piyasadaki en popüler kurumsal sınıf blok zinciri platformlarından biridir. Gerçekte, şirketlerin ağlarının omurgası olarak Hyperledger’ı kullandıkları çok sayıda örnek vardır..

Bununla birlikte, Hyperledger, altında başka çok sayıda projenin geliştirildiği bir şemsiye projedir. Dahası, şu anda Hyperledger’ın kanatları altında 14 projesi var. Bunların arasında, Hyperledger Fabric şimdiye kadarki en popüler olanıdır..

Ve bugün, size yardımcı olmak için blockchain platformu hakkında bilinmesi gereken her şeyi ele alacağım. Öyleyse başlayalım!

 

 


Contents

Bölüm-1: Hyperledger Fabric Nedir?

2015 yılında Hyperledger fikrini ilk ortaya atan Linux kuruluşuydu. Gerçekte, blockchain topluluğunun büyümesine ve sahip olduğu tam potansiyele ulaşmasına yardımcı olmak için mükemmel bir zamandı..

Bununla birlikte, Hyperledger yalnızca tek bir standardı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda oldukça işbirlikçi bir ortam sunar. Yani, kanatları altında birden fazla işbirliği çabası var.

Hyperledger Fabric, Hyperledger altında açık kaynaklı bir kurumsal blok zinciri projesidir. Dahası, diğer tüm blok zinciri ağları gibi, katılımcıların tüm işlemlerini yönetmelerine yardımcı olan akıllı sözleşmeler, defterler ve protokollerle birlikte gelir..

Gerçekte, Hyperledger Fabric’in tipik blok zinciri platformlarından bazı farklılıkları vardır. Bunlardan biri, izinli olması ve özel bir ağ olması. Yani bilinmeyen katılımcıların bir sisteme girmesine izin vermek yerine üyelik özelliği oluşturarak izin verilenlere izin verir..

Açıkçası, işletmeler için mükemmel bir yaklaşım. Gerçekte, kurumsal şirketlerin birçok gizlilik sorunu vardır. Bu nedenle, bütünlüklerini korumaları ve tüm rakipleri ağ sistemlerinden uzak tutmaları gerekir..

Böylece, Hyperledger Fabric’in arkanızda olması şirketler için gerçekten yeni fırsatlar yaratır..

Platform, bir kez öğrendikten sonra oldukça esnektir. Ayrıca, takılabilir özellik seçenekleri, çoklu konsensüs kullanımı, farklı defter formatları ve MSP’ler sunar. Yani, bir bakıma, ihtiyaçlarınıza göre daha kullanıcı dostu hale getirmek için size birçok fırsat sunuyor..

Öte yandan, katılımcıların özel işlemler oluşturmasına izin verecek kanallar seçeneğine de sahiptir. Hassas konularla uğraşmaları gerekebileceğinden, birçok şirket için hayati önem taşır. Ve bir ağdaki tüm katılımcılar bunun için tam olarak güvenilir değil.

Bölüm-2: Hyperledger Fabric’in Temel Faydaları

Bir sonraki bölüme geçmeden önce kontrol etmeniz gereken bazı temel Hyperledger Fabric blockchain avantajları var. Hyperledger kumaş belgelerine göre, teknoloji birçok yararlı özellik sunabilir – açık kaynak, kaliteli kod, daha yüksek verimlilik, modüler tasarım ve geniş kapsamlı uygulamalar.

Öyleyse, Hyperledger kumaş örneklerinin bu durumda gerçekten neler sunduğunu görelim.

 

 • Açık kaynak

Hyperledger Fabric blok zinciri açık kaynaklı bir platformdur, bu nedenle herkes onu kullanmakta özgürdür. Bu nedenle, herhangi bir projeniz için kullanmak istiyorsanız onlardan satın almak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Dahası, satıcıya bağımlılık yok.

Ancak, çoğu durumda, sektörler daha fazla özellik eklemek ister veya geliştirici ücretleriyle para israf etmek istemez. Çünkü kaynak kodu ücretsiz olsa bile, neyle uğraştığınızı anlamak için becerilerinizi geliştirmeniz gerekecek.

Ve bu yüzden, onu anlayabilecek bir programcı ekibine ihtiyacınız olacak. Dahası, Hyperledger kumaş blok zincirini sektörünüz için daha uygun hale getirmek için bazı özellikleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz..

 

 • Geniş Kapsamlı Endüstrilere Uygun

Platform şu anda her türlü endüstriye uygun. Yani, ne tür bir şirkete sahip olursanız olun, onunla mükemmel bir şekilde ilerleyeceği anlamına gelir. Gerçekte, tedarik zinciri, bankacılık, Nesnelerin İnterneti, sağlık hizmetleri, hükümet, medya, siber güvenlik ve diğerleri gibi endüstriler bunun peşinde..

Dahası, piyasadaki birçok Hyperledger kumaş örneği, teknolojinin nasıl popülerliğe ulaştığını size gösterebilir. Ayrıca ağ izinli olduğu için onu her ortamda kullanmak oldukça kolay hale geliyor.

 

 • Kalite Kodu

Her yeni eklemede kalitenin hakim olduğundan emin olmak için dikkatli gözlemler sunar. Bu, Hyperledger Fabric blok zincirinin en iyi parçalarından biridir. Hyperledger kumaş belgelerine göre, tüm kodlarının önemli bir incelemeden geçtiğini göreceksiniz.

Gerçekte, nicelikten çok niteliğe odaklanmak isterler. Bu nedenle, herhangi bir yeni özellik eklerlerse, herhangi bir gizli hatayı bulmak için yoğun test aşamalarından geçer. Dahası, Hyperledger kumaş örnekleri açık kaynaklı olduğundan, topluluk da kod tabanının mükemmelleştirilmesine büyük katkıda bulundu..

Böylece, Hyperledger kumaş numuneleri söz konusu olduğunda her zaman birinci sınıf bir kalite seviyesi elde edersiniz..

 

 • Daha Yüksek Verimlilik

Hyperledger kumaş belgelerine göre diğer blockchain platformlarına göre daha fazla verimlilik sağlar..

Gerçekte, Hyperledger kumaş blok zincirinin iç yapısı verimliliği artırır. Hyperledger kumaş örneklerindeki her düğümün farklı bir iş ataması vardır. Böylece işlemleri diğer taahhüt ve sipariş süreçlerinden ayırabilir..

Böylece, düğümler sistemi yavaşlatmadan aynı anda birden fazla işlemi işleyebilir. Dahası, bu yeni yapı, zaman tüketiminin nispeten düşük olmasını sağlar ve genel işlevselliği hızlandırır..

Buna paralel olarak, birçok düğümün işlemleri işleme yükü yoktur. Bununla birlikte, bu düğümler defter bakımına veya kimlik doğrulamasına odaklanabilir.

 

 • Modüler tasarım

Hyperledger kumaş belgelerinden bildiğim bir diğer büyük fayda, modüler yapıdır. Modüler tasarım, ağın daha fazla işlevselliğini sağlar. Ve neden olmasın? Gerçekte, Hyperledger kumaş örneklerinde farklı amaçlar için çalıştırmak için farklı algoritmalar kullanırsınız..

Örneğin, şifreleme için bir algoritma, kimlik için başka bir algoritma ve fikir birliği için başka bir algoritma seçebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken onu Hyperledger Fabric blok zincirine takmaktır. Yani, Hyperledger Fabric blok zincirinde çalıştırılacak tek bir algoritma türüne bağlı kalmazsınız.

Bu büyük bir artı değil mi?

 

Bölüm-3: Hyperledger Fabric Mimari Modeli

Varlıklar

Varlıklarla başlayalım. Hyperledger Fabric mimari diyagramında varlıklar, sistem üzerinde parasal bir değeri olan herhangi bir şey olabilir. Dahası, aralık maddi varlıklardan maddi olmayan varlıklara kadar değişebilir. Gerçekte, ağdaki zincir kodu özelliğini kullanarak herhangi bir varlığı değiştirme şansınız olur..

Hyperledger kumaş mimarisi diyagramındaki tüm onaylar, anahtar-değer çifti olarak temsil edilir. Öte yandan işlem, defterdeki diğer durum değişiklikleridir. Ek olarak, varlıkları JSON veya ikili biçimde temsil edebilirsiniz..

 

Zincir kodu

Ardından Hyperledger kumaş mimarisi diyagramı için zincir kodu geliyor. Zincir kodu aslında bir varlığı ve o varlığın diğer işlemsel değişikliklerini tanımlayabilen bir iş mantığıdır. Gerçekte, zincir kodu işlem siparişlerinden ayrı çalışır ve bu da ağı daha fazla güvenlik için optimize eder.

Dahası, anahtar-değer çiftlerini veya veritabanındaki diğer herhangi bir durumu değiştirmek için kurallar uygular. Bir geçiş teklifi kullanarak bir zincir kodu yürütebilirsiniz. Daha sonra yürütme, varlığın durumunu değiştirecektir..

Bunu akıllı bir sözleşme olarak düşünebilirsiniz. Hyperledger kumaş belgelerinde, her iki terimi de birbirinin yerine kullandılar. Ancak, tamamen aynı şey değiller.

 

Defter

Hyperledger kumaş mimarisi şemasında, diğer bir bölüm de defterdir. Tüm işlem geçmişini değişmez bir defterde kodlar. Ayrıca kapasite gibi SQL sorgusu ile birlikte gelir. Gerçekte, genel muhasebe sıralıdır ve deftere ulaştıktan sonra bir işlemin durumunu değiştiremezsiniz..

Bu, defteri oldukça sağlam kılar.

Diğer özellikler arasında salt okunur sorgular, salt okunur geçmişler, işlem yapan eşin imzaları ve çok daha fazlası bulunur. Ama Hyperledger kumaş mimarisi diyagramından biraz bahsedeceğim..

Defterle ilgili bir başka harika şey de, erişim kontrol listeleri ile birlikte gelmesidir, böylece yalnızca ona erişimi olan kişi görebilir. Gerçekte, bir kişinin bilgileri görme hakkı yoksa güvenlik protokollerine giremez..

Bunların dışında, her bir bloğun aynı yapıyı takip etmesini sağlamak için blokların konfigürasyonunu da kapsar..

 

Kimlik

Hyperledger kumaş mimarisi diyagramı, sisteme izin verildiğini gösteriyor. Öyleyse, herhangi bir kimlik yönetimi yoksa, bu nasıl işleyecek, değil mi? Gerçekte, Hyperledger Fabric akıllı sözleşmesi, izin verilen ağdaki tüm kimlikleri yönetmeye yardımcı olan bir üyelik kimliği hizmeti sunar..

Bu öğenin yardımıyla, ağa kimin girip kimin giremeyeceğini seçebilirsiniz. Ve böylece, sonuçta iç ağınızı dış erişimden sınırlayacaksınız..

Aslında Enterprise Company için harika bir çözüm çünkü kamuoyunun eline geçmemesi gereken çok fazla bilgi var. Gerçekte, herkesin pazardaki rekabet gücünü korumaya ihtiyacı vardır ve bu nedenle üyelik hizmetine ihtiyacınız vardır..

 

Gizlilik ve Mahremiyet

Giriş izni ile, Hyperledger kumaş mimarisi şemasında gizlilik ve mahremiyet elde edersiniz..

Dahası, veri kısıtlamaları ve özel işlem olanaklarıyla birlikte gelir. Her neyse, defteri tüm düğüm ağıyla paylaşabilirsiniz, ancak diğer taraflar için de ayrıcalıklar ayarlayabilirsiniz..

Bunlar temelde özel işlemleri içerir. Bu nedenle, özel bir işlem başlattığınızda, bu kaydı katılımcı taraf olarak kendinize saklamayı seçebilirsiniz. Ancak her zaman defterde de olacağını unutmayın. Başkaları görmese bile ama yine de orada olacak.

 

Güvenlik Protokolleri

Ağı herhangi bir saldırıdan korumak için daha yüksek derecede güvenlik protokolleri alacaksınız. Hyperledger kumaş mimarisi şemasında, defterdeki tüm bilgileri korumak için bir şifreleme mekanizması elde edeceksiniz..

Yani, herkes gerçek şey yerine şifrelenmiş bilgileri görecektir.

Dahası, ağı herhangi bir saldırıya tamamen karşı koyabilen başka güvenlik önlemlerine de sahipler..

Bu, bu platformu kurumsal şirketler söz konusu olduğunda mükemmel bir seçim haline getirir. Gerçekte, üst düzey şirketler her zaman yakın bir siber saldırı tehdidiyle karşı karşıyadır. Ancak blockchain teknolojisinin yardımıyla kolayca güvende olabilirler.

 

Uzlaşma

Şimdi mimarinin en önemli kısmına gelelim. Aslında, fikir birliğine ulaşmak için benzersiz bir yaklaşım sunması, onu kurumsal düzeyde çözüm için mükemmel kılar. Gerçekte, Hyperledger Fabric fikir birliği algoritmaları Kafka modelinde çalışır.

Ama sadece referans amaçlıdır. Gerçekte, sipariş vermek için başka fikir birliği mekanizmalarını da kullanabilirsiniz. Bu aslında Hyperledger kumaş konsensüs algoritmasının en iyi özelliklerinden biridir..

Aslında, kullanıcının yaratıcılığını sınırlamadan çevre için fikir birliği protokolünü ayarlamasına izin verir. Birden çok süreç için birden fazla fikir birliği protokolü de kullanabilirsiniz..

Her neyse, şu anda birden fazla takılabilir Hyperledger kumaş konsensüs algoritması şu anda işleniyor. Ayrıca sipariş hizmetleri, BFT tabanlı algoritmalara izin verir..

Ayrıca, teknolojinin yeni sürümü, Raft olan fikir birliğine yeni bir ek getiriyor. Bununla birlikte, Bizans hatasına dayanıklı değildir, ancak yalnızca hataya dayanıklıdır. Ve böylece çatallayamazsınız.

Zaten Kafka modeli de BFT değil, CFT’dir. Ancak sisteme izin verildiği ve yalnızca güvenilir kişiler girebildiği için Kafka modeli etkili bir şekilde çalışıyor..

Sistemin bütünlüğünü korumak için, Hyperledger kumaş konsensüs algoritması bir zorunluluktur. Şimdi fikir birliğinin özelliklerinin neler olduğunu görelim.

 • Canlılık: Burada, hatalı olmayan tüm düğümler gönderilen işlemi alacak.
 • Emniyet: Sistemdeki tüm düğümler, aynı girdi dizisi için aynı çıktı dizisini alacaktır. Bu, düğümler aynı işlem serisine sahip olduğunda, tüm durum değişikliklerinin de aynı olacağı anlamına gelir..

 

Şu Anda Hyperledger Fabric Consensus Algoritması –

 • Solo

Gerçekte, Hyperledger kumaş fikir birliği algoritması Solo, çoğunlukla geliştiricinin deney yapmak için en sevdiği algoritmadır. Ayrıca, yalnızca tek bir düğüm içerir ve kesinlikle üretim senaryoları için uygun değildir.

 

 • Kafka

Kafka bir Bizans Hata Toleranslı değil, hata toleranslı bir çökme mutabakat algoritmasıdır. Burada, lider düğüm tüm sıralamayı yapacak. Öte yandan, eşzamanlı kopyalar lider olanlardır. Ancak belirli oyların ardından ağ üzerinden bir lider seçebilirsiniz..

 

 • Sal

Kumaşta, Raft Hyperledger kumaş konsensüs algoritması, lider ve takipçi tipi bir modeli takip eder. Gerçekte, tüm liderler, ağ içindeki bir grup sipariş düğümünden dinamik olarak seçilir. Dahası, lider herhangi bir mesajı esas olarak aşağıdaki düğümlerin hepsine kopyalar..

Bununla birlikte, sistem düğüm kaybına ve hatta lider düğümlere dayanabilir. Ancak ağda sipariş veren düğümler olması gerekir. Yani bu bir CFT, BFT değil.

Örneğin, ağda 7 düğüm varsa, diğer dört düğümü terk eden üç düğümü kaybetmeye dayanabilir..

 

Süreç Nedir?

Genellikle, tüm süreç üç bölüme ayrılır –

 • Onay
 • Sipariş verme
 • Doğrulama

Temel olarak, şu adımları izler –

 • Bir müşteri bir işlem talep edecek.
 • SDK uygulaması daha sonra bir işlem teklifi oluşturacak ve bunu onaylayan eş düğümlere gönderecektir..
 • Bundan sonra, meslektaşlar önerilen işlemin standart formu takip edip etmediğini, müşterinin imzasını içerip geçerli olmadığını ve müşterinin bunun için izni olup olmadığını doğrulayacaktır..
 • Ardından, işlem teklifleri argümanı girer ve ardından akıllı sözleşmeye veya zincir koduna veya diğer SDK uygulamalarına aktarılır..
 • Ardından uygulama imzaları doğrular ve teklif yanıtlarını karşılaştırır.
 • Daha sonra, sipariş düğümlerine yazma / okuma setleri ve imzalarla işlemi yayınlayacaktır..
 • Sipariş düğümleri daha sonra bloğu hazırlar ve bundan sonra tüm eşlere iletirler..
 • Tüm eşler, zincire eklenen güncellenmiş bloğu alır ve blok da veritabanına eklenir..

 

Bölüm-4: Kimlik, Üyelik ve Eş Yönetimi

Kimlik

Blok zinciri ağında, yöneticiler, sipariş verenler, eşler, istemci uygulamaları ve daha fazlası gibi birçok aktör vardır. Hyperledger ağına girmek için tüm aktörlerin sertifika alması gerekiyor..

Gerçekte, bu aktörler ağdaki bilgilere erişim iznine sahip olduklarından emin olmak için sertifikalı kimlikler alırlar..

Dahası, kimlik, bireyin kuruluşunun adını, oynadığı rolü veya diğer nitelikleri içerebilir. Temel olarak, çalışan sertifikasyonunun dijital bir şeklidir.

 

Üyelik

Hyperledger kumaş örnekleri, hangi kimliğin güvenilir hangisinin güvenilmez olduğunu belirlemeye yardımcı olan bir Üyelik Servis Sağlayıcısı özelliği sunar..

Gerçekte, program ya güvenilecek bir organizasyon içindeki kimlikleri listeler. Veya yeni üyelerin kimliklerini yetkilendirmek için hangi CA’ların geçerli olduğunu da listeler..

Bu şekilde, bu CA’lar diğer üyelerin platforma girmesine izin verdiğinde, kendilerine otomatik olarak güvenilir..

Bazen sistem her iki modelin kombinasyonunu kullanabilir. Bunun dışında, birçok kimliğe belirli kimlik doğrulama rolleri de atar. Bu nedenle, bazılarının belirli bilgilere erişimi varken diğerleri erişemeyebilir.

 

Akran Yönetimi

Akranlar Nelerdir?

Eşleri olmayan bir blockchain ağı yoktur. Gerçekte, meslektaşlar akıllı sözleşmeleri ve defterleri barındırır. Dahası, aslında tüm blok zinciri ağını oluştururlar. Eş düğümler olmadan, aslında çalışan bir sistem olmayacak.

Hyperledger kumaş belgelerinde, akranlarla etkileşime giren birçok unsur olduğunu görüyoruz. Yalnızca defterler değil, Hyperledger kumaş akıllı sözleşmesi de büyük ölçüde bu unsurlara dayanır.

Her neyse, Hyperledger kumaş örneklerinde bazı özel eş düğüm rolleri vardır. Gerçekte, sistem içindeki tüm düğümler aynı pozisyonu oynamaz. Dahası, tüm görevler, işlevler akranlar arasında bölünür. Ve birlikte bir orta adalet zemini oluşturabilirler.

Öyleyse, şimdi ne olduklarını görelim!

 

Ağdaki Eş Rolleri

 • Çapa Eşleri

Tüm çapa eşleri, sistemdeki organizasyon ağının dışında kabul edilir. Başlangıçta, herhangi biri ilk başta ağı kurduğunda, çapa eşleri dahil edilir..

Bununla birlikte, Anchor meslektaşının birincil hedefi, farklı organizasyonlardan diğer çapa akranlarıyla iletişim kurmak ve keşfetmek için dedikodu kullanmaktır..

Bir ağda birden fazla kuruluş bir arada var olabildiğinden, diğer tarafların sistemde hangi kuruluşların olduğunu bilmesi gerekir. Böylece, çapa eşleri devreye girer. Ancak, yalnızca diğer Çapa eşleriyle iletişim kurabilirler, ancak bağlayıcı olmayan eşlerle iletişim kuramazlar..

 

 • Sabit Olmayan Eşler

Pek çok kuruluş, birçok nedenden ötürü, akranlarının yanında başka eşler de oluşturur. Temel olarak, bu eşler, ağın herhangi bir felaket durumu ile başa çıkmasına yardımcı olabilir. Her neyse, çapa olmayan eşler temelde kanalın bir parçasıdır ve kanaldaki diğer sabit olmayan eşlerle iletişim kurabilirler..

 

 • Bootnode Eşler

Hyperledger kumaş belgelerine göre, bootnode eşleri sistemin ayrılmaz bir parçası olur. Kuruluş içindeki diğer meslektaşların daha fazla akran keşfetmesine ve dedikodu protokolünü başlatmasına yardımcı olurlar. Dahası, dedikodu protokolü sistemle ilgili farklı bilgi alışverişinde bulunmalarına izin verir..

 

 • Lider Akranlar

Bir organizasyon içinde birden fazla eş olabilir. Ancak, bunlardan yalnızca biri aslında yeni blok düzenini alabilir ve bunları diğer eşler arasında dağıtır. Gerçekte, bu tür bir akrana Lider akran denir.

Dahası, lider meslektaşının rolü, sipariş verenin üzerindeki yükü alır..

 

 • Onaylayan Eşler

Gerçekte, Hyperledger kumaş akıllı sözleşmesinin kurulu olduğu tüm meslektaşlar, onay süreçlerinde yer alabilir. Esas olarak burada, katılımcı işlemi geçerli olup olmadığına göre imzalar. Bunu bir fikir birliği süreci olarak düşünün ve burada onaylayan meslektaşlar yalnızca katılabilir.

 

Bölüm 5: Ekosistemin Unsurları

Şimdi Fabric ekosisteminin diğer çeşitli unsurlarından bahsedeceğiz. Bakalım ne olduklarını –

 • Defter

Sistemdeki defter, organizasyonun tüm unsurlarını veya durumunu içerir. Gerçekte, bunu tüm işlemlerin düzenli bir şekilde depolandığı bir veritabanı biçimi olarak düşünün. Her neyse, sistemdeki bir defterin özellikleri, bu yeni teknolojiyi bu kadar kazançlı yapan şeydir..

Gerçekte, herhangi bir işlem verisi içine girdiğinde kimse defteri değiştiremez. Üstelik herhangi biri değerleri değiştirmeye çalışsa bile işe yaramaz. Dahası, her şey düzenli bir şekilde yapıldığından, işlemlerle ilgili herhangi bir bilgi bulmak için herkes arama sorgulayabilir..

 

 • Kelime Durumu

Burada kelime durumu, defterin mevcut değerlerini bulmak için tüm önbellek verilerini toplayan veritabanını ifade eder. Böylece, günlükten hesaplamak yerine değerlere doğrudan erişmeyi nispeten kolaylaştırır..

Eh, sistemde kelime durumu oluşturabilir, değiştirebilir veya güncelleyebilirsiniz. Yani değer sık ​​sık değişecek.

Dahası, bir veritabanı yapısına sahip olduğu için, eyaletlerle etkileşime girecek birçok başka öznitelik elde edeceksiniz. Gerçekte, deftere geçişler ekleyen birden fazla uygulama, durumun değerini değiştirecektir..

Hyperledger kumaş akıllı sözleşme uygulamaları da bunu değiştiriyor.

 

 • Blok Yapısı

Hyperledger kumaş belgelerine göre, ağın blok yapısı üç kategoriye ayrılmıştır –

Blok Başlığı: Blok başlığı, sıfır sayısından veya oluşum bloğundan başlayan bir blok numarası içerir. Yeni bloklar geldiğinde, bir artar. Öte yandan, mevcut bir blok karma adresini ve ayrıca önceki bloğun karma adresini de içerir..

Verileri Engelle: Bu bölümde tüm işlemler sırayla düzenlenmiştir. Gerçekte, sipariş hizmeti aslında bu bölümü oluşturur. İşlemler zengin olsa da, basit bir yapıya sahipler.

Meta Verileri Engelle: Pekala, bunda, zaman, sertifika, blok yazarın imzası, pub anahtarı ve daha fazlasını alacaksınız. Her neyse, bunun geçerli olup olmadığını söyleyen bir gösterge olacak. Hash bilgisinde görmeseniz bile.

 

 • İşlem Yapısı

Beş element içerir. Bakalım ne olduklarını –

Üstbilgi: Burada, ilgili zincir kodu sürümünün meta verileri gibi işlemin esasları dahil edilmiştir..

İmza: Burada müşterinin imzası saklanır. Gerçekte, işlemin geçerli olup olmadığını görmek için bunu dahil etmek çok önemlidir.

Teklif: Teklif, işlem için tüm girdi parametrelerini içerir. Dünya devletiyle birlikte yeni bir dünya devleti yaratır.

Tepki: Bunda, dünya devletinin öncesi ve sonrası durumu not ediliyor. İşlem geçerliyse, sistem bunu kullanır.

Onay: Burada, ciro emrini oluşturan tüm işaretler yer almaktadır. Esas olarak onay politikasına bağlıdır.

 

 • Sipariş Hizmeti

Hyperledger kumaşında, işlemlerin sırasını yöneten sipariş düğümü adı verilen bir düğüm vardır. Ayrıca protokollerdeki diğer düğümlerle birlikte sipariş hizmetini oluşturur..

Gerçekte, halka açık blok zincirlerinin uygun bir sipariş sistemi yoktur ve bu nedenle birçok eş, işlem sırasını farklı bir şekilde ele alır..

Ancak, bu sorunu çözmek için Hyperledger bu yeni mekanizmayı tanıttı. Burada defterler diğer tipik platformlar gibi çatallaşmaz. Dolayısıyla, akranların geçerli gördüğü şey nihai olacaktır. Ama önce sipariş hizmetinden geçmesi gerekiyor.

 

 • Kişisel Veriler

Bilgilerin bir kısmının diğer taraflardan gizli tutulması durumunda, bir kuruluş özel bir kanal oluşturma özelliğini kazanır. Burada yalnızca bilgileri görebilen ve diğer üyeleri dışarıda tutan üyeleri ekleyebilirler..

Bununla birlikte, tüm özel kanallarda, tüm Hyperledger kumaş akıllı sözleşme versiyonunu ve diğer politikaları sürdürmek için bir yönetici kafa olması gerekir. Ayrıca, kanal dışındaki diğer katılımcıları içerebilecek herhangi bir kullanım senaryosuna da izin vermez..

Her neyse, bu, herhangi bir kurumsal şirkette hassas bilgileri korumanın gerçekten iyi bir yolu olabilir..

 

Bölüm-6: Kullanım Durumları Nelerdir?

 • Bankacılık

Bankacılık, listedeki en alakalı Hyperledger Fabric kullanım örneklerinden biri olabilir. Gerçekte, ağ, bankaların her türlü siber saldırıya yeterince dayanabilecek donanıma sahip değildir..

Dahası, bu ağlar düzenli olarak siber suçlular tarafından hedef alınmaktadır. Bu nedenle, bankaların tüm saldırıları savuşturacak daha yüksek bir güvenlik sistemine sahip olması gerekir..

Çoğu durumda, bankalar bu suçluların ağlara girmesine yardımcı olma eğiliminde olan kötü çalışanlardan da muzdariptir. Bununla birlikte, Hyperledger kumaşının yardımıyla, bu suçluları bulmak kolay bir esinti..

Dahası, teknoloji üyelik erişimi sunar ve ağda olan her şey defterdedir. Üstelik birinci sınıf güvenlik ile dışarıdan veya içeriden kimse sistemi çökertemez..

 

 • Finansal hizmetler

Bankaların dışında sigorta gibi başka finansal hizmetler de var, Fabric’ten yüksek oranda yararlanabiliyor. Genellikle, bu bölümün birincil gereksinimleri hesap verebilirlik, gizlilik ve mahremiyettir. Söylemeye gerek yok, bu teknoloji, bu senaryolardan herhangi birinin üstesinden gelebilecek kapasitededir..

Aslında, izin verilen blok zincirlerinin bu kadar popüler olmasının nedeni bunlar. Burada ağ, düğümleri ayırabilir ve onlara kendi gizliliklerini verebilir. Ayrıca, sağlam fikir birliği algoritmaları nedeniyle aynı verilerin kopyalanması mümkün değildir..

Her neyse, finansal hizmetler de akıllı sözleşmeler için Hyperledger kumaş kullanım durumlarını kullanabilir. Burada, zahmetsizce akıllı bir sözleşme başlatabilirler ve bu, evrak işlerinin tüm karmaşıklıklarından kurtulacaktır..

 

 • Ticaret

Ticaret endüstrisi, şu anda kurumsal pazar nişinin önde gelenlerinden biridir. Dahası, listedeki en iyi Hyperledger kumaş kullanım durumları platformu olabilir. Alım satım, çok sayıda iniş ve çıkışla ilgilenir.

Gerçekte, iki ticaret ortağı arasında güven olmadığından, uluslararası ticaret sistemi piyasaya bağlı değildir. Örneğin, dünyanın öbür ucundaki bir şirketle ticaret yapmak istiyorsanız, partinin güvenilir olup olmadığını gerçekten bilemezsiniz..

Sonuç olarak, birçoğu malları teslim etmemek veya ürünleri aldıktan sonra bile ödememek gibi sahtekarlıklardan muzdariptir..

Bununla birlikte, Hyperledger ile platformdaki her şeyi takip edebilir ve ürün geldiğinde ödemeyi otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeyi kullanabilirsiniz. Bu, her iki taraf için de bir kazan-kazan durumu.

 

 • Sağlık hizmeti

Sağlık hizmetleri, piyasadaki Hyperledger kumaş kullanım örneklerinden bir diğeridir. Gerçekte, alan büyük sahte sorunlardan, yanlış kimlik bilgilerinden ve gizlilik ihlallerinden muzdariptir. Sistem yeterince güncel olmadığından, bir hekimi işe almadan önce kimlik bilgilerini doğrulayamıyor.

Ayrıca, uygun izleme araçları olmadığından birçok sahte ilaç sisteme girer. Sonuç olarak, birçok hasta kötü bir şekilde acı çekiyor. Öte yandan, hastalar kişisel tıbbi kayıtlarının kamu malı olmasını istemezler.

Ancak sistem tam bir mahremiyeti garanti edemez ve sıradan insanlar bundan muzdariptir. Ancak yeni teknoloji ile tüm özellikleri tek bir ağda yapabilirsiniz. Kimlik bilgilerini doğrulamak, ilaçları takip etmek ve gizliliği korumak her zamankinden çok daha kolay olacaktı.

 

 • Besin Güvenliği

Gıda güvenliği, Hyperledger kumaş kullanım durumları için bir başka büyük fırsattır. En son seri gıda üretimi nedeniyle, kalite hızlı bir şekilde düşüyor gibi görünüyor. Öte yandan, birçok şirket güvenlik kodlarını gerektiği gibi takip etmiyor.

Sonuç olarak, sıradan insanlar gıda kaynaklı hastalıklardan muzdariptir. Toplu üretilen gıdanın tam güvenliğini sağlamak için şirketler, tüm süreçleri izlemek için bu ağı kullanabilir..

Her aşamada, tüm gıdanın standart gerekliliklerden geçmesini sağlayabilirler. Ayrıca, kalite kontrol denetimlerini gerçek zamanlı olarak doğrularlar.

 

 • Nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti, harika bir Hyperledger kumaş kullanım durumudur. Her şey birbirine bağlı olduğundan, dahili sistemin çok sağlam bir güvenlik protokolüne sahip olması gerekir. Herhangi bir siber suçlu cihazlardan birine erişirse, diğer tüm cihazları da tehlikeye atabilir..

Gerçekte, bu ciddi bir güvenlik tehdididir. Ancak Hyperledger kumaşı ile ihtiyaç duydukları üst düzey güvenlik protokollerini alabilirler..

Dahası, cihazlar kimsenin onları dinlemesine gerek kalmadan güvenli bir kanalda birbirleriyle iletişim kurabilir. Dahası, cihazlar gerektiğinde ve her zaman değil de bilgi paylaşır..

 

 • Enerji

Aslında, enerji piyasası artık büyük oyuncular içindir. Bununla birlikte, enerji sektörünün çoğunluğu dengesiz dağıtımlarla ilgilenmektedir. Sistemin uygun şekilde yönetilmemesi durumunda tüm kaynaklar kısa sürede tükenir.

Hyperledger kumaşının yardımıyla, bu sektörün onu düzgün bir şekilde yönetmesi ve organize etmesi nispeten kolay hale geliyor. Dahası, ev sahiplerinin ihtiyaç duyduklarında enerjilerini kiralayabilecekleri yeni bir tür pazar sunabilir..

Bu şekilde, enerji kullanımının uygun şekilde izlenmesi mümkündür. Dahası, sınırlı kesintiler de olacaktır. Ve bu, endüstrinin sistemin yapısını nasıl değiştireceği.

 

 • Bilişim teknolojisi

Sanırım BT sektörü en öne çıkan Hyperledger kumaş kullanım durumları. Gerçekte, bu sektör, sistemin bir iş ağında çalışmasını sağlamaktan ve verilerin korunduğundan emin olmaktan sorumludur..

Bununla birlikte, eski ağ sistemlerinin kullanılması nedeniyle, bu sektör nispeten geride kalmaktadır. Dahası, kişisel kazançları için verileri manipüle eden insanlar her zamankinden daha fazla öne çıkıyor. Ancak, bu yeni teknolojinin yardımıyla şirketler artık ihtiyaç duydukları tam güvenliğe sahip olabilirler..

Dahası, Hyperledger Fabric, her türlü özelliği desteklemek için tam donanımlıdır. Bu nedenle, yeni güvenlik özellikleri katmanları eklemek ağdan hiçbir şekilde ödün vermez.

 

 • Tedarik zinciri yönetimi

Tedarik zinciri yönetimi, Hyperledger kumaş kullanım durumlarının parlayabileceği gerçekten harika bir sektördür. Ancak, bu endüstri şu ana kadar yönetilmesi en zor olanlardan biridir. Gerçekte, bu tedarik zinciri yönetiminin her bir adımı son derece karmaşıktır.

Tüm sarf malzemelerini ve üretim hattını takip etmek ve çalınmadan müşterilere ulaşmasını sağlamak zordur..

Ancak yeni teknolojiyle, bu endüstriler her şeyi gerçek zamanlı olarak düzene sokabilir. Sarf malzemelerinin kaliteli olup olmadığını görmek, üretim hattını kontrol etmek veya hatta bunları uygun şekilde depolamak kolay bir arama olurdu..

Ayrıca teknoloji, kimsenin malları çalamayacağından ve sahte ürünlerle değiştiremeyeceğinden emin oluyor..

 

 • Devlet

Devlet hizmetlerinin ciddi bir değişikliğe ihtiyacı var. Bu sektördeki tüm yolsuzluklarla birlikte vatandaşlar yavaş yavaş sisteme olan güvenlerini kaybediyor. Ve neden olmasınlar? Hükümetteki her şey yanlış yönetiliyor ve yavaş çıktılar sunuyor.

Sonuç olarak, bir hükümetin altındaki tüm vatandaşlar büyük ölçüde acı çekiyor. Dahası, hükümetin kötüye kullanılmaya eğilimli, titrek miktarda kağıt izi de var..

Ancak izin verilen kanalın yardımıyla tüm hassas verilerini platformda sorunsuz bir şekilde depolayabilirler. Dahası, hiç kimse ağdaki dosyaları değiştiremez. Böylece yolsuzluk nihayet sona erecek ve insanlar ihtiyaç duydukları netliğe kavuşacaktı..

 

 • Otomotiv

Gerçekte, ulaşım sektörü hızla değişiyor. Dahası, sistemin çoğu artık akıllı cihazlar içeriyor. Bu, artık taşımaların geleneksel olanlardan çok daha akıllı olduğu anlamına geliyor. Ancak cihazları korumak için endüstrinin kurşun geçirmez bir ağa ihtiyacı var.

Ve Hyperledger kumaşı bunu sunuyor. Bu sistemin yardımıyla güvenlik sorunları ile başa çıkabilir. Dahası, bir aracı takip edebilir ve sürüş paylaşım uygulamalarına mikro ödeme çözümleri sunabilir..

Parçaları takip etmek de bu kullanım durumunun bir başka büyük artı noktasıdır. Ayrıca, nişle ilgili her türlü ödeme için güvenli bir düşme noktasına sahip olmak nispeten olağanüstüdür..

 

 • Medya ve Eğlence

Medya ve eğlence endüstrisi, diğer endüstrilerden daha fazla teknik sistemler kullanıyor. Ancak başka bir sorun bu sistemi rahatsız ediyor. Çoğu durumda, sanatçılar çalışmaları için uygun tazminat almazlar.

Dahası, birçok kişi başkalarının çalışmalarını kendileri gibi kullanıyor ve bu da telif hakkı sorununu artırıyor.

Ancak medya ve eğlence endüstrisi patentlense bile tüm sorunları durduramaz. Bu nedenle, bu durumda, Hyperledger kumaş kullanım durumu büyük ölçüde yardımcı olabilir. Bir sanatçının eserine patent verebilir veya lisans verebilir.

Dahası, bu sanat formunun herhangi bir yasadışı kullanımını oldukça kolay bir şekilde izleyebilir..

 

Bölüm-7: Hyperledger Fabric Kullanan Şirketler

 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)

Sağlık hizmeti verilerinin yüksek düzeyde güvenlik gerektirdiğini ve Hyperledger kumaşının bunu kolaylıkla sağlayabileceğini şimdiye kadar zaten biliyorsunuz..

Gerçekte, FDA sağlık hizmeti verilerinin güvenliğini sağlamak için bu yeni teknolojiyi kullanıyor. Dahası, platform hastalara muazzam faydalar sağlıyor. Bu platformu kullanarak hastalar tıbbi verilerini daha bağımsız yönetebilirler. Ayrıca, doğru kullanımla, platform büyük tıbbi keşiflere yol açabilir.

Her neyse, şu anda Elektronik Tıbbi Kayıtları (EMR), genomik bilgileri ve klinik deneyleri depoluyor.

Ayrıca, platform oldukça ölçeklenebilir ve sağlıkla ilgili tüm bilgileri yönetmek için verimli bir yol sunar..

 

 • Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu

London Stock Exchange Group, farklı türde bir ticari iş ağını beslemek için Hyperledger kumaşını kullanıyor. Ancak, bu teknolojiyi yalnızca mevcut sistemlerinde birlikte çalışabilirlik sağlamak için bir araç olarak kullanıyorlar..

Ve bunu yaparak verimliliği artırıyorlar. Gerçekte proje, gizliliğin yanı sıra ayrımı da hedefliyor. Bu iki bileşen, finansal hizmetler için kesinlikle hayati öneme sahiptir.

Bu nedenle, Kumaş proje için mükemmeldir. Dahası, üyelik özelliği ile gizlilik sağlamak için tam donanımlıdır. Platform, tüm gizlilik gereksinimlerini desteklemek için de kriptografi kullanacak.

Her neyse, diğer birçok şirket birlikte çalışabilirliği elde etmek için Londra Borsası ile çalışıyor..

 

 • Sichuan Hejia Co.Ltd.

İlaçlar aynı zamanda pek çok sorunla uğraşan diğer sağlık hizmetleri sektörleridir. Ancak bu sektörün tüm sorunlarını çözmek için Sichuan Hejia, Hyperledger kumaş tabanlı bir platformla öne çıkıyor..

Ancak şirket iyi durumda değil, diğer ilaç perakendecileri, bankalar ve hastaneler de proje üzerinde çalışıyor. Gerçekte, Yijian Blockchain Uygulama sistemini kullanıyorlar. Bu sistem Fabric üzerinde çalışır ve verimli çalışır.

Gerçekte, Heija’nın temel amacı, ilaç şirketleri için şeffaf bir tedarik zinciri yönetimi çözümü sunmaktır. Dahası, tek başına ağdan tüm ödeme süreçlerinin bir düzeneğini de sunar..

 

 • ANZ ve Westpac

Banka garanti süreçlerinin dijitalleşmesi, devam eden Fabric projelerinden bir diğeri de an. Burada ANZ, Scentre Group ve Westpac şirketleri projeyi başarıya ulaştırmak için birlikte çalışıyorlar..

Şu anda bunun için IBM’den teknolojik destek alıyorlar. Genellikle, banka garantilerinin kurcalama ve yasadışı belgeler gibi birçok sorunu vardır. Ancak bankaların konuyla ilgilenmesi gerekiyor. Artan ihtiyaçla birlikte, her bir dokümantasyonu doğru bir şekilde doğrulamak zorlaşıyor.

Bu nedenle, daha verimli hale getirmek için, tüm belgeler defterde kullanılacak ve sıkı bir dijital doğrulama yönteminden geçecektir..

Böylelikle bu niş içindeki yozlaşma nihayet sona erecek.

 

 • CLS

Hyperledger Fabric kullanan şirketlerden biri CLS’dir. Gerçekte, CLS, ödeme netleştirme çözümü için Hyperledger Fabric’i kullanıyor. Şu anda buna “CLSNet” diyorlar. Bu yeni projeyi tanıtmanın nedeni, riskleri azaltmak, gün içi likiditeyi optimize etmek ve gerçek zamanlı olarak herhangi bir para biriminin farkındalığını artırmaktır..

Her neyse, CLS, döviz piyasası için en büyük uzlaştırma ve risk azaltma sağlayıcılarından biridir..

Dahası, bu çözüm kesinlikle hedge fonları, brokerler, broker-bayiler, bankalar ve şirketler gibi oyuncuları içerecektir. Dahası, kullanıcılar CLSNet platformunu kullanarak FX talimatlarını doğrudan gönderebilirler..

 

 • UBS

UBS, küresel bir ticaret platformu için Bank of Montreal (BMO), Commerzbank, CaixaBank ve Erste Group gibi diğer şirketlerle işbirliği yapmaktadır. Hyperledger kumaş akıllı sözleşmesi yalnızca platforma güç verecek.

Her neyse, bunu gerçekleştirmek için IBM’den teknolojik yardım alıyorlar. Dahası, platforma “Batavia” diyorlar. Bu platformu kullanarak, ister büyük ister küçük olsun, her türlü kuruluş ticaret oyununa girebilir..

Ayrıca, ticaret yapmak için hangi yolu kullandığınız da önemli değildir. Böylece platform, şeffaflıkla ticaret yapmak için daha verimli, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir bir ortam sunuyor..

Bu nedenle, küresel ticaret endüstrilerinin yolunu değiştirebilir.

 

 • TenneT Enerji Topluluğu

Günümüzde elektrik talebi giderek artıyor. Ve neden olmasın? Gerçekte, elektrik arzı gittikçe azalmaktadır. Öyleyse, bu böyle devam ederse, gelecekte tedarik hiç yeterli olmayacak. ‘

TenneT Energy Community’nin yeni bir çözüm sunmasının nedeni budur. Dahası, bu çözüm, sisteme güç sağlamak için Hyperledger Fabric akıllı sözleşmesini kullanır. Bu teknolojinin yapacağı şey, herhangi bir arz yetersizliğine güç sağlamak için evlerde depolanan elektriği kullanmaktır..

Böylece platform, hangi ev veya elektrik kaynağının ödünç verilebileceğini not alacak ve bunu yedekleme için kullanacaktır. Elbette gücünü ödünç verecek olan insanlar bunun karşılığını alacaklardır..

 

 • Sağlık Hizmetlerini Değiştirin

Bir süredir Hyperledger Fabric kullanan şirketlerden bir diğeri de sağlık hizmetlerini değiştir. Gerçekte, şirket bunu bir sağlık sektörü için kullanıyor. Dahası, Intelligent Healthcare Network ™ adlı bir platform geliştiriyorlar.

Platform, kullanıcıların iddialarını mükemmel bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacaktır. Dahası, sağlık kuruluşlarının iddiaların güvenini ve havale işlemlerinin döngü boyunca nasıl olduğunu görmelerine yardımcı olacaktır. Dahası, denetim, geliştirme ve izleme için büyük bir verimlilik sunar..

Öte yandan, hasta merkezli bir çözüm olduğu için birçok yenilikçi yaklaşım sunuyor.

 

 • Akçaağaç Yaprağı Yiyecekleri

Maple Leaf Foods, tedarik zinciri yönetimlerini desteklemek için Fabric’i kullanan şirketler listesinde de yer alıyor. Şu anda, BAAS hizmetleri sunarken SAP’den teknolojik destek alıyorlar. Dahası, birçok kayıpla başa çıkma eğiliminde olarak tedarik zinciri süreçlerini düzene koymak istiyorlar..

Gerçekte, bu yeni teknolojiyi kullanmak yalnızca çıktılarını düzene koymakla kalmaz, aynı zamanda onlara yeni bir şeffaflık düzeyi de verir..

Onlara göre, dijitalleşme her zaman daha fazla verime yol açacak ve dağıtılmış defter teknolojisini de benimsemek istiyorlar..

Ayrıca, ürünlerinin kalite testleri, müşterilerini temin etmenin en iyi yoludur..

 

 • Naturipe Çiftlikleri

Berry şirketi Naturipe Farms da bir tedarik zinciri yönetimi platformu üzerinde çalışıyor. Burada, projelerini gerçekleştirmek için Hyperledger Fabric kullanıyorlar. Şu anda SAP’den destek alıyorlar.

 

Her neyse, proje yaban mersini hasat döneminden itibaren takip edecek. Dahası, oradaki işçiler yaban mersinlerinin fırfırdan müşterilerinin ellerine nasıl geldiğinin hikayesini anlatmak için QR kodları ekleyecekler..

Ayrıca, yaban mersini kalitesini doğrudan ağdan görebilecekleri ve izleyebilecekleri için, çok fazla gelir sağlayan.

 

 • Nestlé

Fransa’nın en büyük süpermarket zinciri Carrefour ile birlikte Nestlé bir gıda izlenebilirliği platformu üzerinde çalışıyor. Bunun için, projeleri için temel teknoloji olarak Hyperledger Fabric’i kullanıyorlar. Dahası, bunun için IBM’in teknolojik yardımını alıyorlar.

Her neyse, proje şu anda deneme döneminde ve nasıl çalıştığını görmek için yaklaşık altı ay sürecek. Şu anda sadece Mousseline püresini takip ediyorlar ve bu, müşterilerinin nasıl üretildiğini bilmelerine yardımcı olacak..

Bunu yapmak için müşteriler mağazaya gidip QR kodunu tarayarak çiftlikten patateslerin süper marketine olan yolculuğu görebilirler. Birincisi, mümkün olan her şekilde daha fazla şeffaflık sunmaktır.

 

 • Walmart

Walmart, blockchain niş için bir başka hevesli lider şirkettir. Gerçekte, blockchain’in gıda tedarik zincirleri için mükemmel olduğunu düşünüyorlar. Yani, test etmek için temel teknoloji olarak Hyperledger Fabric’i kullanıyorlar.

Ayrıca ABD ve Çin mağazalarında mango ve domuz etinin izini sürerek başladılar. Ancak, şu anda 25 maddeye kadar genişletmişlerdir. Proje, ürünlerin sertifikasyonunun gerçekliğini doğrulamamıza izin verdiği için büyük umut veriyor..

Bu nedenle, ürün kaynaklarını izlemek için yalnızca 2,2 saniyeye ihtiyacı var! Bu, 7 günden itibaren harika bir yükseltme!

Her neyse, ürün listesini genişletmeyi ve zaman geçtikçe daha fazlasını dahil etmeyi planlıyorlar..

 

 • Unilever

Dijital reklam tedarik zinciri nispeten zehirli bir yerdedir. Gerçekte, tüketiciler tercih ettikleri reklamların karmaşık algoritmik raflarını önemsemiyorlar. Ancak aynı reklamı günde 100 defadan fazla gördüklerinde umursuyorlar.

Unilever’e göre durum nispeten can sıkıcı bir durum. Ve bu nedenle, dijital reklam tedarik zinciri senaryosunun değişmesini sağlamak için IBM ile işbirliği yapıyorlar. Teknolojinin yardımıyla, internette dengeli miktarda reklam akışı sağlamak istiyorlar..

Ayrıca, müşterilere daha kusursuz bir deneyim yaratmak için yanlış reklam sayısını da azaltmak istiyorlar..

 

 • Rusya’nın Merkezi Saklama Kuruluşu

Sberbank, blockchain yardımıyla ticari tahvil işlemi gerçekleştiren Rus devlete ait bankacılık hizmet şirketlerinden biridir. Gerçekte, banka işlemi bir blockchain ağ sistemi kullanarak gerçekleştirdi. Bununla birlikte, ağ sistemi Ulusal Yerleşim Deposu (NSD) tarafından işletilmektedir..

Şu anda ağ, Hyperledger Fabric sürüm 1.1 üzerinde çalışmaktadır. Dahası, herhangi bir sorun olmaksızın eşzamanlı tahvil transferi sunar. Onlara göre, bu büyük bir başarıydı ve teknolojiye olan ilgilerini artırmayı planlıyorlar..

Her neyse, proje onlar için büyük ölçüde şeffaflık ve güvenlik protokolleri de sunuyor. Bu, siber sorunlar hakkında endişelenmeden büyük miktarlarda işlem yapmalarına yardımcı olur..

 

 • Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ve Bank Danamon Endonezya

Ödeme sürecini daha şeffaf hale getirmek için IBM, dünya çapında birden çok finans enstitüsü ile Hyperledger tabanlı bir proje üzerinde çalışıyor. Gerçekte, içerir –

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Bank Danamon Endonezya, WorldCom Finance’ten Wizdraw (HK), TD Bank, Sumitomo Mitsui Financial Group, (RCBC) the Philippines, Rizal Commercial Banking Corp. National Australia Bank, Mizuho Financial Group, Kasikornbank Thailand, Bank Permata, ve daha fazlası.

Bu tarafların yardımıyla, para akışını ve diğer ödeme süreçlerini iyileştirmek istiyorlar. Gerçekte, sistem geleneksel yöntemlere kıyasla daha fazla şeffaflık ve güvenlik sunar. Yani, 2020 yılına kadar finans dünyasında her şey daha sorunsuz olmalı.

 

 • Ruanda Tantal Projesi

Ruanda, tantal tedariki açısından en popüler Afrika ülkesidir. Bu, şirketlerin elektronik cihazlar için kapasitörler yapmak için kullandıkları nadir bir mineraldir. Bununla birlikte, safsızlıklarla ilgili birçok sorun var.

Bu nedenle, tüm minerallerin% 100 saf olduğundan ve orijinal kaynaktan geldiğinden emin olmak için, sistemlerine güç sağlamak için Fabric kullanıyorlar. Şu anda Ruanda Tantal Projesi oldukça zarafetle çalışıyor. Dahası, sarf malzemelerinin doğrulanmasını kolaylaştırmak için tonlarca yeni yaklaşım kullanıyorlar.

Dahası, akışı sürdürmek ve daha fazla gelir elde etmek için maliyetlerini de düşürür..

 

Bölüm-8: Hyperledger Fabric: Eğitim ve Öğreticiler

Hyperledger Fabric Eğitimi

Hyperledger kumaşı için Eğitim, orijinal web sitelerini deneyebilirsiniz. Şirket, kendi ağ çözümünüzü tam olarak idare edebildiğinizden emin olmak için Hyperledger kumaş eğitim kursları sunmaya isteklidir..

Eğitim kurslarının yanı sıra, şirketin kendisinden de profesyonel sertifika alabilirsiniz. Dolayısıyla, piyasada blockchain işleri alma şansınızı da artıracaktır..

Her neyse, açık kaynaklı materyaller size gerçekten yardımcı olacaktır. Şu anda, Linux Vakfı altında iki tür Hyperledger kumaş eğitim kursları var.

Kurslardan biri, alandaki bu kullanım durumlarının olası kullanım durumlarını ve sonuçlarını anlamak içindir. Teknolojinin ne olduğunu ve gerçek dünyayı nasıl etkileyeceğini kapsayacak. Dahası, işletmelerde, kurumlarda ve kurumsal ürünlerde birçok kullanım örneği örneği alacaksınız..

Diğeri, ağın daha çok iş perspektifini sunar. Burada, platformu kullanarak uygulamayı nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz. Blok zincirinin ne olduğunu bilen ancak uygulama aşamaları hakkında bilgi edinmek isteyenler için sırasıyla mükemmel bir seçenektir..

Söylemeye gerek yok, Hyperledger kumaş eğitim kurslarının her ikisine de kayıt olmak tamamen ücretsizdir.

Sertifikasyon için, kurslarını tamamladıktan sonra Sertifikalı Hyperledger Fabric Administrator (CHFA) ​​olacaksınız..

Hyperledger kumaş eğitimi aşağıdaki nişleri kapsayacaktır –

 • Ağın kurulumu ve konfigürasyonu
 • Sorun giderme ve teşhis süreçleri
 • Üyelik servis sağlayıcısı
 • Ağ işlemleri ve bakımı
 • Uygulama yaşam döngüsü yönetimi
 • Mesleki Sertifikalar

Bununla birlikte, diğer blockchain tabanlı web sitelerinden de yardım alabilirsiniz. Ayrıca size yardımcı olmak için kurumsal blok zinciri ana sınıfları ve eğitimleri hakkında derin bir anlayış sunuyoruz..

 

Hyperledger Fabric Eğitimi

Eğitimlerinin yanı sıra Hyperledger kumaşı da sunuyorlar öğretici sana yardım etmek için. İlk Hyperledger kumaş eğitiminden başlayarak, uygulama geliştirme hakkında bilgi edineceksiniz. Gerçekte, sizi ilk uygulamaları yazmaya kadar adım adım yöntem sürecinden geçirecektir. Yani, bir şekilde, platformu kullanarak bunu nasıl yapacağınızı tam olarak bilirsiniz..

Ayrıca burada Hyperledger Fabric Node SDK hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca, bu Hyperledger kumaş eğitimi, ne yaptığınızı anlamanızı sağlayacaktır..

Daha sonra, operatörler için Hyperledger kumaş eğitimine de sahipler. Burada size ilk ağınızı nasıl kuracağınızı öğretecekler. Her neyse, aynı zamanda yolun her adımından geçmenizi sağlar ve ardından test etmek için örnek bir uygulama deneyebilirsiniz.

Bunların dışında, birden fazla eğitim, kanala Kuruluş eklemenize, onu güncellemenize, daha fazla özellik eklemenize, yeni bileşenler sunmanıza vb..

Yani sizin için kompakt bir çözüm gibi. Her neyse, çok sayıda video mevcut ve yardım formu almak için büyük bir topluluk var.

Sunumlarda, sonlarından itibaren mevcut olan Hyperledger kumaş öğreticisi –

 • Çoklu Videolar
 • İlk Başvurunun Yazılması
 • İlk Ağ Sistemini Kurmak
 • Ticari Kağıt Eğitimi
 • Kanala Kuruluş Ekleme
 • Kişisel Veriler Nasıl Kullanılır
 • Bileşenleri Yükseltmek
 • Chaincode için Öğreticiler
 • Chaincode için Geliştirici Eğitimi
 • Chaincode için Operatör Eğitimi
 • CouchDB Nasıl Kullanılır
 • Sistem Chaincode Eklentileri

 

Bölüm 9: Sonunda

Sonunda, Hyperledger Fabric blok zincirinin oldukça umut verici göründüğünü söylemeliyim. Sundukları her şeyi kapsamaya çalıştım. Dahası, platformun gerçekte nasıl çalıştığına dair iyi bir fikre sahip olmalısınız..

Şirketleri altında birden fazla platforma sahip oldukları için, her biri hakkında bilgi sahibi olmak ve sizin için en uygun olanı seçmek en iyisidir. Gerçekte, bu özel teknoloji, çok çeşitli kullanım durumları nedeniyle çoğunlukla popülerdir..

Ve bu teknolojiyi daha da kazançlı kılan pek çok başka örnek var. Bu nedenle siz de denemeli ve kendiniz görmelisiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me