Harika bir kurumsal sınıf blockchain platformu arıyorsanız, Hyperledger adıyla karşılaşmış olmalısınız. Gerçekte, Hyperledger kurumsal bir blok zinciri projesidir ve arkasında Linux temeli vardır.

Ancak, bu sadece bir şemsiye proje ve altında çalışan birçok blockchain projesi var. Bunların arasında Hyperledger Sawtooth, popüler olanlardan biridir. Ek olarak, birçok işletme bu inanılmaz yeni platformu zaten kullanıyor.

Bu yüzden, size yardımcı olmak için bugün, Hyperledger Sawtooth platformundan bahsedeceğim.


Contents

Bölüm-1: Hyperledger Sawtooth nedir?

Hyperledger Sawtooth, kurumsal blockchain şirketi Hyperledger altında açık kaynaklı bir blockchain projesidir. Ağlar ve dağıtılmış defter uygulamaları geliştirmek için mükemmel bir çözümdür.

Gerçekte, tasarımı süper kusursuz hale getirmeyi amaçladılar, böylece kurumsal kullanım için güvenli olmaktan daha fazlası oldu.

Hyperledger Sawtooth belgelerine göre, aslında tüm uygulama tasarımı sürecini basitleştiriyor. Gerçekte, uygulama alanı, çekirdek sistemden tamamen ayrıdır. Böylece çekirdek sistemi hiçbir şekilde etkilemeden uygulamaların denenmesini kolaylaştırır..

Ayrıca, uygulamayı geliştirmek için herhangi bir programlama dilini de kullanabilirsiniz. Ancak çekirdek sistemin gerçek tasarımının gerçekte ne olduğunu bilmenize gerek kalmayacak.

Bu platformla ilgili bir diğer harika şey, oldukça modüler olmasıdır. Dahası, işletmenin ağın genel politikası hakkında doğru kararlar almasına yardımcı olur. Söylemeye gerek yok, Hyperledger Sawtooth kursu çoğunlukla konsorsiyum veya benzeri ortamlar için uygundur..

Ek olarak, ihtiyaçlarınıza göre izinler, işlem düzenlemeleri, fikir birliği protokolleri ve daha fazlasını seçebileceksiniz. Yani, her türlü iş için esnek bir ortam elde ediyorsunuz.

Öyleyse, bunun hoşuna gitmeyecek ne var??

Her neyse, proje pratik olarak açık kaynaklıdır, böylece herhangi bir sorun yaşamadan elinize geçebilirsiniz. Dahası, bunu yapmadan önce Hyperledger Sawtooth kursu hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir..

Hyperledger testere dişi

Dağıtık Defter Teknolojisi

Blok zincirleri, dağıtılmış defter teknolojisi kategorisine girer. Ve benzer şekilde, Hyperledger Sawtooth kursu da bunun altına düşüyor. Dahası, ağda herhangi bir merkezi otorite yoktur. Bu nedenle, tüm düğümler.

Dahası, hiç kimse veritabanını değiştiremez ve ağ üzerinden yolunu kesemez. Yani, bir işlem eklendiğinde, orada kalır.

Tüm kimliklerin işaretleri, her yeni işlemin geçerli olmasını sağlar. Ve ağ herkesi bu şekilde kontrol altında tutar.

Hyperledger Sawtooth’un Özellikleri

 • Uygulama Geliştirme Dostu

Uygulama alanını çekirdek sistemden ayırarak uygulama geliştirmeye daha kolay bir zemin sağlar. Hyperledger Sawtooth belgelerine göre, bu ayırmanın tek amacı, uygulama katmanındaki herhangi bir yeni eklemeden hiçbir çekirdek özelliğinin etkilenmemesini sağlamaktır..

Dahası, dApp’leri geliştiren uygulama katmanındayken kaynakları kullanacağı, ancak çekirdek sistemi kullanan diğerlerinin bundan etkilenmeyeceği anlamına gelir..

Bu nedenle, burada yavaşlama veya düşük verimlilik sorunu yoktur.

Bu nedenle bu platform uygulama geliştirmek için uygundur. Hyperledger Sawtooth belgelerine göre bir başka harika şey, bir uygulamanın herhangi bir şey olabileceğidir. Dahası, yerel iş mantığı başka bir akıllı sözleşme sanal makinesiyle kolayca bir arada var olabilir.

Böylece Hyperledger Sawtooth kursu için daha esnek zeminler oluşturur..

 • İzin Verme Özellikleri

Hyperledger Sawtooth’un izinli bir platform olduğunu bilmelisiniz. Dahası, hiç kimse ağa bir giriş yapamaz. Bu nedenle, bu platform kurumsal ortam için uygundur. Hyperledger Sawtooth belgelerine göre, bunu bir kamu ortamı için de düzenleyebilirsiniz..

Örneğin, aynı teknolojiyi dahili ağ sisteminiz ve müşteri etkileşimleri için de kullanabilirsiniz..

Gerçekte, kurumsal blockchain platformu oldukça nadir ise bu tür bir esneklik. Çoğu durumda olduğu gibi, bunlar ya herkese açık ya da özeldir. Her neyse, bir kimlik yönetimi protokolü yardımıyla platforma girebilecek düğümleri önceden seçebilirsiniz..

Hyperledger Sawtooth kursunda ikisini ayırmayı öğrenebilirsiniz..

 • Özel ağ

Hyperledger Sawtooth kursu, özel veya izinli ağda ortaya çıkan tüm sorunları çözmek için var. Dahası, Hyperledger Sawtooth belgelerine göre, herkes ağdaki ayrı bir kanal içinde bir düğüm kümesi dağıtabilir..

Ve bu süreç, özellikle bu düğümler için özel bir oturum yaratacaktır. Öte yandan, işletmenin özel ortamlara sahip olması gerekir. Bir şirkette meraklı gözlere açık olmaması gereken birçok unsur vardır.

Dahası, merkezi bir otorite olmadığından, platformda sakladığınız hassas bilgilere kimse göz atamaz. Ancak, özel bir kanalda olsanız bile, işlem değerlerinin defterde olmayacağını hatırlamanız gerekir. Kimse göremeyecek olsa da.

 • Paralel İşlemin Yürütülmesi

Hyperledger Sawtooth belgelerine göre, platform işlemler için farklı bir yaklaşım kullanıyor. Tipik bir durumda, kurumsal platformlar için blok zinciri bir seri işlem süreci kullanır. Ancak çok fazla kullanıcı platformu kullanmaya başladığında, her bir işlemi gerçekleştirmek nispeten zorlaşır.

Yani hızlı olmak yerine yavaş yavaş yavaşlıyor. Ancak Sawtooth’un verimliliğini kaybetmemesi için tüm işlemleri paralel olarak yürütürler. Aynı anda birden fazla işlem yapılabileceği anlamına gelir.

Gerçekte, çok fazla zaman kazandırır ve daha hızlı bir çıktı sağlar. Sonuç olarak, bu platform için ölçek büyütmek kolaydır.

 • Modüler Yapı

Modüler yapı aslında tüm Hyperledger platformlarının en büyük özelliklerinden biridir ve Sawtooth bunun bir istisnası değildir. Hyperledger Sawtooth belgelerine göre, modüler yapı işletmeler için farklı türde bir esneklik yaratır..

Bu özelliğin yardımıyla, geliştiriciler her türlü fikir birliği algoritmasını veya istedikleri herhangi bir özelliği kullanmakta özgürdür. Bu bir tak ve çalıştır senaryosu ve uygulaması çok kolay. Dahası, Hyperledger Sawtooth kurslarından da bu konuda çok şey öğreneceksiniz..

Bir başka büyük artı nokta da, aynı anda birden fazla fikir birliğinin aynı platformun birden çok parçasında çalışabilmesidir. Böylece, sektörünüze uygun en iyi kombinasyonu seçebilirsiniz..

Bölüm-2: Hyperledger Sawtooth Mimarisinin Unsurları

Etkinlik Sistemi

Hyperledger Sawtooth, olay sistemi ile yayınlamayı ve olay oluşturmayı destekler. Yani, bu özellik şunları sağlar –

 • Blok zincirinde meydana gelen tüm olaylara abone olacak düğümler. Örneğin, yeni bir blok eklendiğinde veya ağ farklı bir çatala geçiş yaptığında.
 • İşlem ailelerinden gelen diğer uygulama olaylarına abone olmak için.
 • Durum depolamasında son durumu depolamadan bilgileri kanaldaki diğer tüm düğümlere yayınlama.

Etkinlikler

Olaylar nasıl ayıklanır? Gerçekte, işlem fişleri veya bloklar gibi diğer veri yapısı formatlarından çıkarılırlar. Bunu uygun şekilde ele aldıklarından emin olmaları gereken bir durumda, EventExtractor arayüzü, platformdaki her bir havalandırma kaynağını not alır..

Bu arayüzün yaptığı diğer bir şey de tüm Etkinlik Aboneliklerini listelemek ve ardından yalnızca en çok aboneye sahip etkinlikleri kapsamaktır.

Pekala, abonelikleri saymak için arayüzün, etkinlik_tipinin abonenin etkinlik_ türü ile eşleşip eşleşmediğini görmesi gerekir..

İşlem Makbuzları

Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmesinin bir başka noktası da işlem makbuzu. Bu öğenin yardımıyla, müşteriler işlemleri hakkında bilgi alabilir, ancak bunlar devlet aşamasında saklanmaz..

Örneğin –

 • İşlemin geçerli olup olmadığı hakkında bilgi.
 • İşlemin yürütülmesi sırasında hangi olaylar oldu??
 • İşlemin yürütülmesi durumu nasıl değiştirdi??
 • Herhangi bir işlem ailesine özgü yürütme bilgisi.

Bununla birlikte, işlem makbuzları, uygun doğrulama için doğrulayıcılara işlem hakkında ek bilgiler de sunabilir. Ve işlemi yeniden yürütmelerini durduracak.

Seth ile Ethereum Sözleşme Uyumluluğu

Sawtooth’un en iyi özelliklerinden biri, Seth kullanan Ethereum Sözleşmeleri uyumluluğudur. Dahası, Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmeleri için yeni bir kilometre taşı oluşturur. Seth veya Sawtooth-Ethereum Entegrasyon Projesi iki platform arasında bir bağlantı oluşturacak.

Böylece, EVM’yi kullanarak Hyperledger Sawtooth ortamında akıllı sözleşmeler dağıtabilirsiniz..

Ama bunu nasıl başardılar?

Gerçekte, Hyperledger Burrow ile çalıştıklarından ve EVM uygulamalarını aldıklarından emin olmak için. Bu nedenle, Burrow EVM’yi kullanarak, Sawtooth, Sawtooth içindeki ortamı da entegre etmiştir..

Bu özelliğin bir diğer temel amacı, DApp’lerin ve diğer EVM akıllı sözleşmelerinin ağa bağlanacak kadar kolay olmasına yardımcı olmaktır. Bunun için Ethereum JSON RPC API’sini kopyaladılar.

Seth Bileşenleri

Her neyse, Seth temelde üç farklı bileşenle birlikte geliyor:

 • Seth İstemcisi
 • Seth-RPC sunucusu
 • Seth-tp işlem işlemcisi

Ancak, Seth’in tam bir Ethereum uygulaması olmadığını bilmelisiniz. Açıkçası, platform, platforma en uygun olan bazı değişiklikleri yaptı. Yani bu modifikasyonlar için sistem orijinal Ethereum’dan biraz farklı. EVM akıllı sözleşmelerinin çoğu platformda çalışabilirken burada bazı farklılıklar vardır –

 • Bir tanımlayıcı olarak 32 baytlık bir blok karması yerine, Sawtooth blokları 64 baytlık başlık imzası kullanır. Herhangi bir BLOCKHASH talimatının çalıştırılması durumunda, yalnızca ilk 32 baytlık hash imzası kullanılır.
 • Ethereum, genel kaynak kullanımını sınırlamak için temel olarak ekonomik teşviklere bağlıdır. Bununla birlikte, Seth yalnızca izin verilen modelle çalışır. Dolayısıyla, “gaz” kullanımı sınırlıdır ve izinlerin kullanımı her tür düğüm içindir.
 • İşlemin yürütülmesi durumunda, Seth modüler hale getirilir, böylece hiçbir işlem ağ üzerinde yürütülme bilgisine sahip olamaz. Ancak Ethereum’da işlemler büyük ölçüde zaman damgalarına, karmalara ve sayılara bağlıdır..

Gerçekte, değişiklikler aslında Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmelerini her zamankinden daha kazançlı hale getiriyor.

Takılabilir Konsensüs Algoritmaları

Sawtooth ile tamamen farklı türde bir fikir birliği protokolü elde edeceksiniz. Bu Hyperledger Sawtooth mimarisinin en iyi özelliklerinden biri, fikir birliği yöntemlerinde farklı takma yöntemlerinin kullanılmasıdır. Diğer bir harika kısım ise, platformda aynı anda birden fazla konsensüs çalıştırmanıza izin vereceği gerçeğidir..

Ağı kurarken, kullanmak istediğinizi kolayca seçebilirsiniz. Dahası, daha sonra ve hatta işlem yaparken bile değiştirebilirsiniz.

Her neyse, şu anda seçmeniz için 5 farklı fikir birliği ile birlikte geliyor. Onlar –

 • Devmode

Bu fikir birliği esas olarak geliştirme amaçları için uygundur. Platformu tek bir doğrulama düğümü ile test etmenize olanak tanır. Gördüğünüz gibi, kesinlikle prodüksiyon amaçlarına uygun değil.

 • PBFT

Bu aslında lider tabanlı bir fikir birliği algoritmasıdır. Maalesef PBFT’yi çatallayamazsınız. Ancak artı tarafta, bir Bizans hata toleransı algoritması alıyorsunuz. Gerçekte, bu daha küçük ortamlar için daha uygundur ve kesinlikle herhangi bir konsorsiyum türü ortam için en iyisi değildir..

 • PoET CFT

Bunun bir diğer adı ise PoET simülatörü. Bunda, bu algoritmaların özgürce çalışmasına izin veren SGX türü bir simülatör ortamı var. Bununla birlikte, diğer platformlara benzer çıktı gibi çökme hatası toleransı sunacaktır..

Ancak şair-doğrulayıcı-kayıt TP’ye sahip olmanız gerekir. Üstelik bunu her türlü işlemci üzerinde çalıştırabilirsiniz. Ancak, Bizans Hata Toleransı değildir ve bu sadece CFT olduğu anlamına gelir.

 • PoET SGX

PoET’in bu sürümünde, SGX kullanacaktır. SGX’in yardımıyla, PoW’ye benzer Bizans Hata Toleransı sunabilir. Ancak, yalnızca nispeten düşük miktarda CPU gücüne ihtiyaç duyar.

Her neyse, bu, düzgün çalışması için belirli bir donanıma sahip olması gereken algoritmalardan biridir. Bu fikir birliği protokolü, Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmeleri için kesinlikle gereklidir.

 • Sal

Bunda, algoritmaların belirli bir süre için bir lidere sahip olması gerekir. Dahası, zamanlayıcı bittiğinde, lider otomatik olarak değiştirilecektir. Gerçekte, Raft PoET’ten çok daha hızlıdır; ancak, yalnızca CFT sunar ve Bizanslı değildir.

Peki ya Diğer Konsensüs Algoritmaları?

Takılabilir fikir birliği algoritmalarını destekliyor ve Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmeleri için daha fazlasını eklemek kesinlikle gerekli olacaktır. Şu anda birincil fikir, verimlilik sunabilecek tüm fikir birliği setini eklemektir..

Bunların dışında diğer SDK’ların uzlaşması da yolda. Bu nedenle, Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmeleri için harika bir artı puan olacaktır..

Unpluggable Consensus

Sawtooth’un bir başka harika özelliği de, çıkarılamaz fikir birliği desteğidir. Şimdi düşünüyorsun, bu nedir? Tipik olarak, çıkarılamaz aslında hareket halindeyken fikir birliği protokolünü istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz anlamına gelir..

Dolayısıyla, bir fikir birliğini değiştirmek için ağdaki doğrulayıcıları, kullanıcıları veya diğer düğümleri durdurmanıza gerek kalmaz. Dahası, her değiştirdiğinizde yeni bir oluşum bloğu almanıza gerek kalmaz. Gerçekte, bu tür bir sürece Dinamik mutabakat denir..

Böylece, yeni özellik Hyperledger Sawtooth akıllı sözleşmelerini daha da kazançlı hale getiriyor.

Örnek İşlem Aileleri

Basit bir ifadeyle, bir işlem ailesi, defterde kullanabileceğiniz bir işlem modeli veya işlem grubudur. Gerçekte, bunları API’lere farklı bir yaklaşım olarak düşünün. Çoğu durumda, ağın programlanabilir bir akıllı sözleşme yapısına ihtiyacı olabilir.

Bunun için EVM işlem ailesini SETH ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Biraz sonra bunun hakkında konuşacağız.

Çoğu durumda, işletmeler işlem için sabit bir süreç ararlar çünkü bu, riski büyük ölçüde sınırlar..

Dolayısıyla, bu durumlar için sunduğumuz ürünleri kullanabilir veya hatta kendi başınıza modelleyebilirsiniz. Bu, işlem ailesini Hyperledger Sawtooth mimarisinin ayrılmaz bir parçası haline getirir..

Örneğin, Tamsayı Anahtarı olarak adlandırılan ailelerden biri aslında set, azaltma ve artırma gibi sadece 3 çeşit işlem sunar. Dolayısıyla, yalnızca bu 3 parametreyle, herhangi bir hata yapmak veya sisteme girmek nispeten zordur..

Ama neden Hyperledger Sawtooth bunları ilk başta tanıttı??

Hyperledger Sawtooth mimarisinde geliştiriciler, işletmelerin istedikleri çok yönlülüğü seçebilmelerini sağlamak istedi. Kısacası, ağın esnekliğini artırmaya yardımcı olurlar.

İşlem aileleri hakkında bazı ilginç gerçekler var –

 • Yeni bir tane yazmak için herhangi bir dili kullanabilirsiniz.
 • C ++, Java, JavaScript, Go, Python, Rust ve çok daha fazlası için kullanılabilen SDK’lar vardır.
 • Hepsi paralel bir alanda birbirinden ayrı çalışır, böylece ağa yükseltilebilirlik kapsamı sağlar.

Her neyse, Hyperledger Sawtooth mimarisinde bazı yaygın işlem aileleri vardır. Bakalım ne olduklarını –

 • BlockInfo İşlem Ailesi

Bu ailenin en yaygın özelliklerinden biri, düğümler geçiş halindeyken diğer bilgilere başvurma yeteneği sunmasıdır. Örneğin, EVM’de platform aslında bir BLOCKHASH tanımlar, bu kısaca işlemcinin önceki blokların hash işlevine erişmesine yardımcı olur..

Bu, işlemcinin yenisini uygun şekilde hash etmesine yardımcı olur..

Gerçekte, Blockinfo, yapılandırılabilir tarihi bloklar hakkında herhangi bir bilgiyi depolamanın bir yolunu sunar..

 • Kimlik İşlem Ailesi

Bu işlem ailesi, sistem içindeki tüm kimliklerin yönetilmesine yardımcı olur. Herhangi bir zincir üzerindeki izin durumunda, bir doğrulayıcı anahtarı ve işlem anahtarı kesinlikle gereklidir. Dahası, her iki tarafın da bunu yapmak için uygun kimlik doğrulama iznine sahip olması gerekir.

Ancak tüm bu karmaşık bilgiler, yönetilmesi gereken bir engel haline gelir. Ancak bir kimlik işlem ailesinin yardımıyla bunları yönetmek son derece kolaydır..

 • IntegerKey İşlem Ailesi

Hyperledger Sawtooth mimarisi içindeki başka bir aile, kullanıcıların durum sözlüğünün girişlerinin değerini ayarlamasına, artırmasına veya azaltmasına olanak tanır..

Tüm seçenekler, en fazla çıktıyı sağlayacak ve herhangi bir kötü düğüm tutumuna tolerans göstermeyecek şekilde ayarlanmıştır..

 • Doğrulayıcı Kayıt İşlem Ailesi

Tek doğrulayıcı ile, ağ içinde çok fazla kullanıcı olduğunda sistem çökebilir. Doğrulayıcı işlem ailesi, bu konuda yardımcı olmak için ağa yeni doğrulayıcılar eklemenin bir yolunu sunar..

Bu süreç aslında çok yardımcı oluyor ve uygun bir ölçek büyütme durumu sağlıyor.

 • Ayarlar İşlem Ailesi

Oaky, kanalda pek çok şey var ve bunlar düzgün bir şekilde depolanırsa tüm hacklenemeyen ortam blok zinciri parçalanırsa.

Bu nedenle, Ayarlar işlem ailesi, zincir üzerindeki yapılandırmaların depolanmasını sağlayan bir yöntemi sürdürmeye yardımcı olur. Gerçekte, zincir içi ve zincir dışı konfigürasyonlar birbirini etkilemeden değişebilir.

 • Smallbank İşlem Ailesi

Pekala, yeni bir çerçeve yarattınız. Ama şimdi gerçekten nasıl performans gösterdiğini görmelisiniz. Şimdi bunu nasıl yapacaksın? Gerçekte, Smallbank işlem ailesi, kullanıcıların çerçeveyi karşılaştırmasına ve nasıl performans gösterdiklerini görmelerine olanak tanır..

Dahası, bir dizi test sunacak ve karşılaştırılacak bir standarda sahip olacak.

 • XO İşlem Ailesi

Bu işlem ailesinin Hyperledger Sawtooth mimarisindeki en hafif olanlardan biri olduğunu görmeliyim. Ama neden? Bu, başka bir kullanıcıyla tic-tac-toe oyunu oynamanıza izin verecek.

Bu aile içindeki kodlama sistemi, geliştiricilerin işlem ailesi için referans yapısını görmelerine yardımcı olur.

Bölüm-3: Hyperledger Sawtooth Gelişimi – Mimari Açıklama

 • Küresel Durum

Hyperledger Sawtooth geliştirmesinin önemli unsurlarından biri, küresel bir durumun kullanılmasıdır. Ve bunun için, tüm katılımcılar arasında dağıtılmış bir defter olması gerekir. Gerçekte, Bizans mutabakatındaki düğümler arasındaki tüm defter kopyalarının sağlam bir blockchain kalitesi olduğundan emin olmak için.

Böylece, bunu sürdürmek için Sawtooth, tüm işlem ailelerini Radix Merkle Ağacı adı verilen tek bir örnek içinde alır. Dahası, aynı işlemin her doğrulayıcısındaki blokların doğrulanması aynı durumu ve aynı sonuçları üretir.

Ayrıca, tüm işlem ailesinin işlemlerin global durum verilerini paylaşacağından, tanımlayacağından ve yeniden kullanacağından emin olmak için durum diğer ad alanlarına bölünür..

Radix Merkle Ağacı

Hyperledger Sawtooth geliştirmesi, tüm işlem ailelerini depolamak için adreslenebilir bir Radix Merkle Ağacı içerir. Örneğin, ağaç aslında kopyayı yapraktan köke yazma verilerini kaydedebilen bir Merkle ağacıdır..

Bu nedenle, bir bloğa bağlı bir dizi geçiş için, o belirli işlem için tek bir kök karması oluşturmaya yardımcı olabilir. Platformun burada yaptığı şey, bu kök karmasını o işlem bloğunun blok başlığına yerleştirmektir..

Bu nedenle, bir doğrulayıcının işlemi Merkle’den farklı bir adrese ulaştığında, bu blok geçerli olmayacaktır..

Ve bu, tek tanıklara güvenmeksizin fikir birliğine varma eğilimindedirler. Kesinlikle harika bir yaklaşım.

 • İşlemler ve Planlama

Bir durumu yalnızca bir işlem oluşturur ve bir işlem için uygularsanız değiştirebilirsiniz. Ayrıca, işlemler için müşterinin bir işlem oluşturması ve ardından bunu doğrulayıcılara sunması gerekir. Bundan sonra, doğrulayıcı işlemi uygulayacak ve bu durumda büyük bir değişikliğe neden olacaktır..

Bir başka Hyperledger Sawtooth geliştirme kalitesi, işlemlerin bir partiye ait olmasıdır. Tek bir partinin her işlemi birlikte belirtilir. Ama bazı durumlarda, hiç devlet yok. Ve bu nedenle, partiler, eyalet için ilk birim değişimlerinden biridir..

Bir partinin yapısı genellikle işlemleri, TransactionHeader’ı, BatchHeader’ı ve Batch’i içerir..

Genel Anahtarlar, İmza ve Başlık

Genellikle, TransactionHeader, bunların serileştirilmesini belirleyen bir işlem başlığına sahip olacaktır. Dahası, başlık, imzalayanın özel anahtarını içermelidir. Açıkçası, header_signature sonuçta ortaya çıkan imzayı saklayacaktır..

Gerçekte, başlığın da bir seriye sahip olacağını ve işlemdeki imzanın tam baytlarına bağlı olduğunu göreceksiniz..

Ancak başlık_ imzasını nasıl oluştururlar? Doğrulama işlemi sırasında, signer_public_key’deki anahtar baytları oluşturur.

İşlem Ailesi

İşlem ailelerini zaten biliyorsunuz. Ancak Hyperledger Sawtooth gelişimi hakkında bir başka harika düşünce, herhangi bir işlem türünü belirlemek için işlem ailelerinin kullanılmasıdır. Böylece, kurulum sırasında, istediğiniz kendi özel işleminizi oluşturabilirsiniz..

Dahası, birçok eğitim, bunları belirli dillerde nasıl yazabileceğinizi size bildirir..

İşlemleri Planlama

Bu platformun en önemli artı noktalarından biri paralel ve seri planlamanın desteklenmesidir. Gerçekte, zamanlayıcıyı komut satırı bağımsız değişkenini kullanarak belirtebilirsiniz. Öte yandan, doğrulama sürecini başlattığınızda bunu doğrulayıcı yapılandırmasına da bırakabilirsiniz..

Her iki durumda da aynı sonuçları alırsınız, böylece rahat olduğunuz herhangi bir şeyi seçebilirsiniz..

Gerçekte, işlemlerin paralel olarak işlenmesi performanslarınıza yardımcı olacaktır. Çünkü bunda işlemleri aynı anda tek seferde işleyebilirsiniz. Yani, kısaca, muazzam miktarda zaman kazandırır.

Ayrıca, her birinin işlem süreci büyük ölçüde değişir. Bu nedenle, daha hızlı ve daha yavaş işlemlerin genel kombinasyonu ağ performansınızı artırabilir.

 • Dergi

Hyperledger Sawtooth geliştirmesinin bir diğer önemli unsuru Journal’dır. Ama bunun faydası nedir? Gerçekte, bir Journal aslında doğrulayıcılar için Blockchain’i genişletmeye ve sürdürmeye yardımcı olur.

Dolayısıyla, öğe geçerli blokların değerlendirilmesini, aday blokların doğrulanmasını, uygun zincir kafasına sahip olduklarından emin olmanın yanı sıra zincir için yeni bloklar yaratır..

Ayrıca, Dergi, doğrulayıcılara gelen tüm parti ve blokları tüketecektir. Ayrıca, tüm gruplar veya bloklar REST API veya dedikodu protokolü kullanılarak gelir. Dolayısıyla, Journal blokları veya grupları aldığında, bunları doğrulayıcılara yönlendirir..

Ayrıca, özel işlem gerektiren birden fazla parça vardır. Bunun için Journal, her işlem için görevleri böler ve bunları farklı ardışık düzenlere yerleştirir..

Bir blok üretimi tamamlandığında, daha fazla doğrulama için Zincir denetleyicisine kayacaktır. Bundan sonra, son doğrulama için BlockPublisher’a giderler ve ardından bir bloğa girerler. Hyperledger Sawtooth, gerektiğinde paralel olarak işlenebilmeleri için tüm Günlükleri asenkron olacak şekilde tasarladı..

Böylece, gelen oran çok yüksek olsa bile, BlockPublisher kolayca blok talep edebilir. Ayrıca, süreci kolaylaştırmak için daha fazla fikir birliği algoritması ekleyebilmeniz için esnektir.

 • Doğrulayıcı Ağı

Doğrulayıcı Ağı, Hyperledger Sawtooth geliştirmesinin başka bir unsurudur. Gerçekte, ağ katmanı, doğrulayıcılar içindeki iletişimi sağlamaktan sorumludur. Aynı zamanda eş keşfi, bağlanabilirlik ve mesaj işlemeyi de içerir.

Başlatma sırasında, doğrulayıcılar her türlü gelen bağlantı için belirli bir arabirimi ve diğer bağlantı noktalarını dinlemeye başlar. Ayrıca, bağlantı gerçekleştiğinde, doğrulayıcılar dedikodu protokolü kuralına göre mesaj alışverişinde bulunabilirler..

Ağın ana hedefi, ağ katmanını olabildiğince kendi kendine sürdürmektir. Gerçekte, ağ katmanı uygulama katmanı mesajları hakkında herhangi bir bilgi veya uygulama katmanındaki herhangi bir veri almaz. Dolayısıyla, yük, ağ katmanında göreceli olarak azaltılır ve eşler arası bağlantı gerçekten hızlıdır.

Eyaletler

Dokümanlara göre, onaylayıcılar arasında üç tür durum var. Bunlar –

 • Bağlı: Burada, eşleme için her türlü ön koşul bağlantısı gereklidir.
 • Bağlantısız
 • Eşleşen: Burada, çift yönlü bir bağlantı şekli gerçekleşir ve bunu mesajları iletmek için kullanabilirler..

Akranları Keşfetmek

Gerçekte, komşudan komşu eşe çift yönlü eşleme, düğümler arasında uygun bağlantı ile sonuçlanır. Ve zamanın% 99’unda başarılı oluyorlar. Her neyse, bir düğüm ilk bağlantıyı kurmak için herhangi bir eşleme düğümünü seçmekte özgürdür. Ama her durumda komşu olmaları gerekiyor.

 • İzin Gereksinimleri

İzin gereksinimleri, izin listelerinin oluşturulmasına yardımcı olan bir kullanıcıyla ilgili genişletilmiş yetenekler, gereksinimler ve diğer hikayeler listesidir..

Hyperledger Sawtooth geliştirmesinin son unsurudur. Her neyse, belgelerinde bazı izin grupları var ve bunlar –

Doğrulayıcı anahtar izni: Bunda, doğrulayıcı düğümlere bağlanmak için hangi düğümlerin erişeceğini kontrol eder..

İşlemci anahtarı izni: Bunda, düğümler, imzalama anahtarlarının toplu işlerini ve işlemlerini kimin kontrol ettiğine bağlı olarak ayrıcalıklı olacaktır..

Bunların her ikisi de daha sonra belirli yeteneklere bölünür. Ve her biri için neye ihtiyaç duyulduğuna ve bunu hangi düğümlerin gerçekleştirebileceğine dair kısa bir açıklama vardır. Ancak kullanıcı hikayelerine neden ihtiyaç olduğunu düşünürsünüz.?

Bir kurumsal şirkette her çalışanın farklı iş görevleri vardır. Ve belirli bir slogan olmadan kimse hangi çalışanın ne yaptığını bilemez. Ağda da benzer bir durum.

Sistemdeki her düğümün yapacak belirli görevleri vardır ve bu nedenle özel izinlere de ihtiyaçları vardır..

Doğrulayıcı Ağ Senaryoları

Mükemmel ağ gereksinimini seçmenize yardımcı olacak bazı belirli senaryo modelleri vardır. Bakalım ne olduklarını –

Kamusal Ağ

Genel bir ağ için, kanalda her tür bağlantıya izin verilir. Ve her bir kişi işlemleri ve grupları imzalayabilir.

Halka açık bir Sawtooth’un havalanmasını sağlamak için önceden bir teşvik sistemine ihtiyacınız olacaktır. Kamusal ağın hiçbir güvenlik endişesi olmamasını sağlayacaktır..

Özel ağ

Özel bir ağ için, yalnızca önceden tanımlanmış doğrulayıcılar doğrulayıcı ağ kanalına girebilir. Dahası, doğrulayıcılar dışında hiç kimse fikir birliğine katılamaz.

Yine, bir müşterinin yalnızca işlem talep etme izni varsa, doğrulayıcı isteği kabul edecektir. Aksi takdirde, doğrulayıcı müşterinin talebini reddeder ve işlem geçersiz olur.

Konsorsiyum Ağı

Konsorsiyum türü ortamda, yalnızca ağa katılabilen ve işlem özelliğini kullanabilen bazı belirli doğrulayıcılar vardır. Bununla birlikte, herhangi bir müşteri bir işlem gönderebilir ve doğrulayıcılar geçerliyse bunları kabul etmek zorunda kalır..

Bölüm-4: Canlı Demo Uygulamaları Sunan Hyperledger Sawtooth

Şu anda, deneyebileceğiniz Sawtooth geliştiricilerinden bazı canlı demo uygulamaları var. Burada onlar hakkında daha fazla konuşacağım. Bakalım bu uygulamalarda neler alabileceğinizi görelim.

Tedarik zinciri

Hyperledger Sawtooth veritabanı ile, tedarik zinciri canlı demo uygulamasını deneyebilirsiniz. Sadece tedarik zincirinde devrim yaratma konusunda heyecan vermekle kalmaz, aynı zamanda çok fazla zaman kazandırır. Her neyse, şu anda bir model olarak deniz ürünleri izlenebilirliği sunuyorlar..

Gerçekte, bunun için, Hyperledger Sawtooth veritabanının yardımıyla hesap verebilirlik ve izlenebilirlik sağlıyorlar..

Tedarik Zincirine Modern Yaklaşım Nedir??

Platform, fiziksel ve dijital dünyayı aynı ağ altında birleştirmek için modern bir yaklaşım benimsiyor. Dahası, deniz ürünlerinin genel yolculuğunu sofraya geldiği andan itibaren alacaksınız..

Bu canlı demo için, yakalandıktan sonra tüm yiyeceklerin izlenmesine yardımcı olmak için IoT sensörleri ekleyecekler. Dahası, IoT sensörlerinin yardımıyla gerçek zamanlı hareketlerini, nemlerini, sıcaklıklarını, eğimlerini ve şoklarını kolayca kontrol edebilirsiniz..

Ayrıca, her zaman coğrafi konumlarıyla birlikte herhangi bir mülkiyet sözleşmesi ve mülkiyeti ile mücadele etmeye yardımcı olacaktır. En iyi yanı, her şeyi platformun kendisinden görebilmenizdir..

Gerçekte, her şey değişmez defter sisteminde oturum açacağından, alıcı verilere kolayca güvenebilir. Böylece nihai alıcı, ürünü satın almadan önce ihtiyaç duyduğu kanıt olarak Hyperledger Sawtooth veritabanını kullanabilir..

Neden Bu Canlı Demoyu Tanıtın?

Aslında, tedarik zinciriyle ilgili sorun çok büyük. Şu anda tedarik zincirinin uğraştığı bazı sorunlar var. Bunlar –

 • Manuel kayıt tutma, hataların artmasına neden olduğundan, neyin gerçek neyin yanlış olduğunu bilmek zordur.
 • Gerçek zamanlı araştırmayla, gıdanın mükemmel bir sıcaklıkta saklanıp saklanmadığını bilmenin hiçbir yolu yoktur. Ve büyük tedarik zinciri yönetiminde yönetilmesi zorlaşıyor.
 • Yönetmeliklerin kaybı ve uygun takip sistemi nedeniyle tedarik zincirinde çok sayıda kaçak ürün bulunmaktadır..
 • Çalışanlar arasında dolandırıcılık faaliyetlerinin kapsamı da var.
 • Tedarik zincirleri söz konusu olduğunda ürünlerin çoğu kalite ve güvenlikten yoksundur.
 • Sistem sürdürülebilirliği teşvik etmiyor, bunun yerine çok fazla kaynağı israf ediyor.
 • Ayrıca, tüketici güveni ve satıcı eylemi eksikliği, birçok işletmenin marka değerine zarar vermektedir..

Hyperledger Sawtooth Örneği: Nasıl Çalışır??

 • Balıkçı önce deniz ürünlerini yakalar ve ardından onları IoT sensörleriyle etiketler..
 • Ardından, tüm sensörler, deniz ürünlerinin konumu ile bilgileri ağa geri göndermeye başlar..
 • Birçok dağıtım kanalından geçer ve platform, sitelerin her birini izler.
 • Alıcı deniz ürünlerini satın almadan önce platformu kullanarak balığın kaynağını kontrol edebilir..

Avantajı Var mı?

 • Olağanüstü şeffaflık, tüm tedarik zinciri süreci boyunca devam eder
 • Otomatik süreç, çok fazla maliyet ve zaman tasarrufu sağlar
 • İnsan yapımı hatalardan kurtulur ve doğru bilgilerden oluşan bir düzenek oluşturur
 • Daha iyi tedarikçilerle bağlantı kurar ve tüketici güvenini artırır.

Gıda Tedarik Zinciri dışındaki Diğer Kullanım Durumları

Gıda tedarik zinciri sadece bir demodur. Çözümü, özel tedarik zinciri nişinize uyacak şekilde kolayca özelleştirebilirsiniz. Gerçekte, hangi özelleştirmeyi yaparsanız yapın, yine de aynı faydaları sunacaktır..

Varlık Mutabakatı

Bir sonraki, Asset Settlement canlı demosu Hyperledger Sawtooth veritabanı uygulamasıdır. Hyperledger Sawtooth veritabanı yardımıyla, verimli ve güvenli bağ yerleşimini sağlayabilirsiniz. Gerçekte, finansal kurumların meseleleri ellerine almaları için harika bir yol olabilir..

Ayrıca, kullanıcının asla sahip olmadıklarını kontrol etmesine izin verir. Bu nedenle, tahvil transfer sürecinin kolaylaştırıldığından emin olmak için platform bir kullanıcı arayüzü sunar. Kullanıcı arayüzü ve özel olarak oluşturulmuş işlem ailesi sayesinde tahvilleri kolayca transfer edebilir ve takip edebilirsiniz..

Ayrıca, sadece ağ üzerinden herhangi bir türden bonoyu satabilir, satın alabilir, oluşturabilir ve hatta kapatabilirsiniz. Tahvil ihraç etmek ve bunları kapatmak için yalnızca bir işlem ailesini özelleştirmiş olsalar da, bunları birkaç niş için özelleştirebilirsiniz. Böylece, finansal yatırım bir kez ve sonsuza kadar merkezden uzaklaştırılacaktır..

Neden Bu Canlı Demoyu Tanıtın?

Aslında, varlık mutabakatıyla ilgili sorun çok büyük. Şu anda varlık mutabakatının uğraştığı bazı sorunlar var. Bunlar –

 • Her kurumun farklı kayıt tutma yöntemleri vardır. Bu nedenle iki kurum arasında bağ kurmak zorlaşıyor. Gerçekte, süreç daha pahalıdır ve kaynak israfıdır.
 • Tipik bir yol, geçmiş tahvil sahipliği verilerini kolayca parçalayabilir ve bazen bunlar eksiktir..
 • Merkezi veri yönetimi çözümü nedeniyle, tekliflerin çoğu tekeldir.
 • Gerçekte, daha tek bir başarısızlık noktasına sahiptir.
 • İş yerinde güvenlik gücü olmadığı için herkes verileri değiştirebilir.

Hyperledger Sawtooth Örneği: Nasıl Çalışır??

 • Her şeyden önce, platform bir katılımcı yaratır.
 • İkincisi, bir bağ oluştururlar.
 • Bundan sonra teklif verebilirler.
 • Ardından, ihtiyaca bağlı olarak sipariş vermekte ve oluşturmakta özgürdürler.
 • Son olarak, satın almadan veya satmadan önce portföyü görebilirler.

Avantajı Var mı?

 • Tüm finans kuruluşları arasında veri tutarlılığı sağlar
 • Doğru, sıralı, değişmez ve kapsamlı geçmiş sahiplik bilgileri sunar
 • Donanım yapılandırması sağlar ve hassas verileri korur
 • Tekellerden kurtulur ve güven sağlar

Bu demoyu varlık mutabakatı için kullanmak dışında, diğer finansal faaliyetler için özelleştirmekte ve kullanmakta özgürsünüz..

Dijital Varlık Değişimi

Bir diğer harika Hyperledger Sawtooth veritabanı canlı demo uygulaması, Digital Asset Exchange’dir. Artık dünya çapında dijital varlıkların popülaritesi ile birlikte, güvenli dijital varlıkları ihraç etmenin bir yolu olması gerekiyor..

Ancak Hyperledger Sawtooth Database’in yardımıyla bunu kolayca yapabilirsiniz. Kendi dijital varlığınızı yönetmek bundan daha kolay olamaz. Gerçekte, farklı pazarlarda gezinmeye ve platformu kullanarak daha fazla varlık yaratmaya da yardımcı olacaktır..

Neden Bu Canlı Demoyu Tanıtın?

Aslında, dijital varlık değişimiyle ilgili sorun çok büyük. Şu anda dijital varlık borsasının uğraştığı bazı sorunlar var. Bunlar –

 • Ekosistem oldukça parçalı, bu yüzden onları yönetmek ve dağıtmak büyük bir baş ağrısıdır.
 • İkincil piyasa kontrolü diye bir şey yoktur. İşte bu yüzden sahte veya gerçek olup olmadıklarını doğrulamak son derece zor olabilir..
 • Gerçekte, satıcıların kayıt tutma süreci farklı satıcılar arasında son derece tutarsızdır..
 • Sistemin merkezi yönetimi çok önyargılıdır ve çatışmaya neden olur.

Hyperledger Sawtooth Örneği: Nasıl Çalışır??

 • Her şeyden önce, kullanıcı platformu dijital varlıklar oluşturmak için kullanacaktır..
 • İkincisi, dijital varlıklar için bir teklif oluşturacaktı..
 • Daha sonra herhangi bir alıcı, varlığa göre teklifi kabul edebilir.
 • Karşılıklı anlaşmanın ardından alıcı varlığı satabilir ve hesaba aktarabilir..

Avantajı Var mı?

 • Tüm satıcılar arasında tutarlı veriler sunar
 • Güven ve güvenlik sağlayan değişmez depolama sağlar
 • Diğer akıllı sözleşmeler, dijital varlıkların herhangi bir sorun olmadan kolayca aktarılmasını sağlar

Her neyse, bu canlı demoyu yalnızca dijital varlık değişimi için kullanmak dışında, diğer gerçek dünya senaryolarını da bulabilirsiniz..

Bölüm 5: İşyerinde Hyperledger Sawtooth

T mobil

Hyperledger Sawtooth örneğiyle başlayalım. Gerçekte, T-Mobile çözümü için Hyperledger Sawtooth Lake kullanıyor. Şu anda, bunu, Sawtooth Hyper Directory adlı erişim ve kimlik yönetimi çözümü için kullanma eğilimindeler..

Dahası, Proof of Concept üzerinde çalışacak ve intel’den teknik destek alıyorlar. Hyper Directory yardımıyla, herhangi bir kimlik yönetimi sorununu çözebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, kimlik yönetimi endüstrisi birçok sorunla uğraşıyor ve kimlik hırsızlığı oldukça belirgindir.

Her neyse, kullanıcı arayüzünde gezinmenin oldukça kolay ve web dostu olduğundan emin oldular. Bunun dışında, denetim konuları için akıllı bir sözleşme özelliği de getiriyorlar..

Hindistan Devlet Bankası

Bir başka Hyperledger Sawtooth örneği, Hindistan Eyalet Bankası’dır. Evet doğru okudunuz, blockchain Hindistan’a da ulaştı. Görünüşe göre, konsorsiyum platformu BankChain için Hyperledger Sawtooth Lake kullanıyorlar..

Gerçekte, platformu Hindistan Eyalet Bankası kurdu. Teknolojik yedeklemeleri için, konsorsiyum platformları için uzman oldukları için Primechain ile çalışıyorlar. Her neyse, şu anda platformlarında 27’den fazla üyesi var. Hindistan’ın bankaları ve diğer finans kurumlarının yanı sıra başka Orta Doğu şirketleri de var..

Ayrıca Terörle Mücadele Finansmanını da içeren Müşterini Tanı özelliği için bu platformu kullanıyorlar. Ve Sawtooth platformu, özelliklerini tamamen yedekleyebilir.

Pokitdok

Bir başka harika Hyperledger Sawtooth örneği, PokitDok şirketidir. Hyperledger Sawtooth Gölü’nün yardımıyla, hızlı bir oranda işlem kazanıyorlar. Teknolojik yedeklemeleri için Intel kullanıyorlar. Her neyse, sağlık hizmetlerinde kullanılan platformların adı DokChain.

Dahası, hastanelerin sorunsuz kullanabilecekleri akıllı sağlık hizmeti sözleşmelerinin geliştirilmesi için çok büyük adımlar sunuyorlar..

Onlara göre platform yardımıyla daha yüksek sayıda güvenlik, hız ve güç elde edebilirler. Dahası, projeleri için yeni boyutlar açabilir.

Maalesef, Change healthcare kısa süre önce PokiDok projesinin tüm varlıklarını satın aldı ve şu anda çözümün peşine düşüyorlar.

Dot Blockchain Medyası

Bir başka harika Hyperledger Sawtooth Lake kullanımı, Dot Blockchain Media şirketi. Projeleri için Hyperledger Sawtooth kullanacaklarını açıkladılar. Gerçekte, müzik endüstrisi, telif hakkı sorunları ve haksız haklar gibi birçok sorunla uğraşır..

Bunun için şirket, Sawtooth’u kullanır ve tüm içeriği, her bir çevrimiçi etkinliği düzgün bir şekilde izleme haklarıyla birlikte kaydederdi. Platformun yardımıyla, bu sektörde daha fazla şeffaflık ve netliği kolayca yakalayabilirler..

Böylece, tüm yayıncılar, sanatçılar içeriklerini projelerine kaydedebilir ve hak ettikleri adil muameleyi görebilirler..

Dahası, platformun PoET fikir birliği bunun için mükemmel olurdu.

ScanTrust

ScanTrust, aslında Hyperledger Sawtooth Lake kullanan bir SaaS şirketidir. Gerçekte, tüketicilerinin benzersiz tanımlama yardımıyla internete bağlanmasına yardımcı olan farklı ürünler sunarlar..

Ayrıca, herhangi bir tedarik zinciri yönetim sistemi için daha fazla şeffaflık, güven ve izlenebilirlik getiren kopyalamaya dayanıklı QR kodları da sunarlar..

Ve bunun için Sawtooth dışında harika bir platform ne olabilir??

Her halükarda, platformun kullanılmasıyla, mevcut uygulamalarının bir izlenebilirlik özelliğini çalıştıracaklar. Kimsenin teknolojisini hiçbir şekilde kötüye kullanmamasını sağlayacaktır. Birçok şirket halihazırda çözümlerini kullanıyor ve tüketiciler tedarikçilere kökene göre bahşiş bile verebilir..

Wind Nehri

Wind River, SParts projesini Hyperledger Sawtooth Lake platformunun yardımıyla besliyor. Gerçekte, bu platformu, üreticinin cihazları ve ürünleri geliştirdiği andan itibaren herhangi bir yazılım bileşenini izleyebilen Software Parts Ledger platformu için kullanıyorlar..

Tüm açık kaynaklı bileşenlerin nereden geldiğini bilmek için birçok avantaj elde edeceksiniz, örneğin:

 • Tüm üreticilerin, yazılımın tüm lisanslarını kaynaktan güvence altına alabilmesini ve tanımlayabilmesini sağlar..
 • Açık kaynak güvenlik açıkları için daha fazla güvenlik sağlayın.
 • Kriptografi teknolojileri için kimlik sağlayın.
 • Daha iyi karar vermek için doğru bilgiler içeren daha yüksek düzeyde açık kaynaklı raporlar sunun.

Nevada Üniversitesi, Reno

Nevada Üniversitesi, Reno aslında otonom araç ve yol altyapı teknolojisi için Hyperledger Sawtooth Gölü’nü kullanıyor. Aslında, otonom araçlar sadece test edilmiş bir konsepttir, ancak Üniversite bunu gerçekleştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Makineyi altyapıyla etkileşim kurmak ve veri alışverişi yapmak için Sawtooth kullanan Filament’in Blockchain IoT çözümünün yardımıyla bu mümkün olabilir..

Bunun dışında Filament’in Blocklet teknolojisi projeyi desteklemek için araca girecek. Ayrıca, değişmez defter ile araçlar herhangi bir tahrifat olmaksızın doğru bilgileri girebilir..

Daimler Kamyonları

Daimler kamyonları aslında büyük bir dönüşümden geçiyor ve yeni bir mobilite sistemi ekliyor. Sawtooth platformunun yardımıyla şeffaf, güvenilir ve üretilmiş verilerden oluşan bir ekosistem yaratıyorlar..

Proje, daha akıcı ve sürücüsüz çözümleri kapsayacaktır. Ekosistem çok büyük ve aynı zamanda birçok üreticiyi, tedarikçiyi, enerji işletmesini ve sigorta şirketini de içerecektir..

Gördüğünüz gibi, blok zinciri, tüm bu farklı endüstrileri tek bir yerde güçlendirmek için mükemmel olacaktır..

Her neyse, teknik destekleri için Filament’in Blocklet kitini kullanıyorlar. Bu kit ile aracı sisteme kolaylıkla bağlayabilirler..

AMCHART Projesi

proje aslında dünya çapında bir Elektronik Sağlık Kaydıdır ve oldukça güvenlidir. Gerçekte, sağlık hizmetinin sağlayıcı kayıtları ve hasta bilgileriyle ilgilenme şeklini kesinlikle değiştirecektir. Böylece, güvenlik ve taşınabilirliği açıkça artıracak.

Her neyse, proje platformunu yedeklemek için Hyperledger Sawtooth kullanacak. Üstelik platform yardımı ile verimli bir yönetim sistemine sahip olacaksınız..

Ancak Sawtooth ile birlikte, sağlık sektörünün ödeme sürecini kolaylaştırmak için Ethereum Smart sözleşmelerini de kullanacaklardı. Her neyse, bu Sawtooth kullanımına harika bir örnek.

IntraEdge

Bir başka harika Sawtooth örneği, şirket IntraEdge’dir. Hyperledger Sawtooth Lake’in yardımıyla, GDPR uyumluluk ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde elde ediyorlar. Teknolojik yedeklemeleri için Intel kullanıyorlar. Her neyse, perakende çözümleri kesinlikle pazarın tipik yöntemlerini değiştirmeye yardımcı olacaktır..

Bunun dışında denetim konuları için akıllı bir sözleşme özelliği de getiriyorlar. Tüketiciler ile perakendeciler arasında bağlantı kurarak, perakende sürecini sorunsuz bir şekilde düzenleyebilirler..

Onlara göre platform yardımıyla daha yüksek sayıda güvenlik, hız ve güç elde edebilirler. Dahası, projeleri için yeni boyutlar açabilir.

Böylece, daha çeşitli bir değişimin sadece başlangıcı olurdu.

Vanig Çözümü

Vanig Çözümü Hyperledger Sawtooth Lake platformu yardımıyla projelerini besliyor. Gerçekte, bu platformu, üreticinin cihazları ve ürünleri geliştirdiği andan itibaren herhangi bir bileşeni izleyebilen tedarik zinciri ve e-ticaret çözümü için kullanıyorlar..

E-ticaret projesi ayrıca tüm ürünün orijinal olduğundan emin olmak için denetim özelliği de içerecektir..

Tüm ürünlerin nereden geldiğini bilmek için birçok fayda elde edeceksiniz, örneğin:

 • Tüm üreticilerin tüm ürünleri kaynağından güvenceye almasını ve kimliklendirmesini sağlar.
 • Güvenlik açıkları için daha fazla güvenlik sağlayın.
 • Her öğe için kimlik sağlayın.
 • Sahte sorunlardan kurtulun.

Farmobile

Farmobile aslında Hyperledger Sawtooth örneğini kullanan farklı bir şirket türüdür. Gerçekte, çiftçiler için yatırım getirisi yaratmayı sağlarlar. Eşsiz çiftçilik veri değişim platformlarıyla, daha güvenli bir niş sunacakları açıktır..

Ayrıca, daha fazla şeffaflık, güven ve izlenebilirlik getiren FARMOBILE DataStore℠ sunarlar. Etkileşimli alıcı portallarının yardımıyla, tarım için satın almak istediğiniz herhangi bir araziyi kolayca seçebilirsiniz..

Şu anda, elinize almanız için 1.000.000’dan fazla dönümlük arazi var. Bir başka harika özellik ise, arazinizi satarken anonim kalmayı seçebilmenizdir..

Bölüm-6: Hyperledger Sawtooth Kursu: Eğitim ve Öğretici

Hyperledger Sawtooth Eğitimi

Hyperledger Sawtooth için Eğitim şirketten çok fazla destek alıyorsunuz. Onlara göre, dünya çapındaki blockchain geliştiricileri için gelişmiş beceriler sunmak istiyorlar. Yani, Hyperledger Sawtooth eğitimi ile, eksiksiz uygulamalı eğitim olanaklarına sahip oluyorsunuz.

Bunun dışında ayrıca Hyperledger Sawtooth eğitiminde profesyonel bir sertifika alacaksınız. Ve Sawtooth’a dayalı bir blockchain projesi üzerinde çalışıyorsanız, bunlar aynı zamanda açık kaynaklı eğitimi ve kaynakları da teşvik eder..

Her neyse, Hyperledger Sawtooth eğitimi için aslında Linux kuruluşundan profesyonel yardım sunuyorlar. Bu nedenle, en iyi eğitimi almak isteyen geliştiriciler kesinlikle buradan alabilirler..

Bir başka harika şey de, başlangıçta, başlamanız için sadece iki farklı kurs sunuyor olmalarıdır. Bunlar –

Blockchain: Kullanımlarını ve Etkilerini Anlamak

Bunda, blok zincirinin gerçekte ne olduğunu ve dünyanın tipik yollarını gerçekten nasıl dönüştürebileceğini öğreneceksiniz. Gerçekte, farklı kullanım senaryosunun platformu nasıl etkilediğini ve bir kuruluşun veya başka bir işletmenin bu platformu nasıl kullanabileceğini değerlendiriyor olacaksınız. Her neyse, bu kursa kaydolmak ücretsizdir.

Hyperledger Blockchain Teknolojilerine Giriş

Bu, her Hyperledger projesi için bir başlangıçtır. Dolayısıyla, bu kursla, Hyperledger blockchain’in nasıl özel olarak çalıştığını ve onu nasıl geliştirip özelleştirebileceğinizi öğreneceksiniz..

Sertifikalar

Linux vakfı ile ortaklık sayesinde, Hyperledger Sawtooth eğitimlerini tamamladığınızda profesyonel bir sertifika sunuyorlar. Şu anda, Sertifikalı Hyperledger Sawtooth Yöneticisi (CHSA) olacaksınız.

Hyperledger Sawtooth eğitiminde, platformu verimli bir şekilde nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca, ticari dağıtım konusunda birden fazla Hyperledger Sawtooth eğitimi alacaksınız. Bu, yapılandırma, yükleme, yönetme ve diğer sorun giderme oturumlarını içerir..

Hyperledger Sawtooth Eğitimi

Sizin için bir başka harika haber de Hyperledger Sawtooth öğretici. Kurumsal blok zinciri platformu Hyperledger sizi kesinlikle bunun için eğlendirecektir. Dokümanlarında, farklı türlerde kurulum eğitimleri sunuyorlar.

Temel olarak, dağıtılmış defterler VirtualBox ve Vagrant için sanal geliştirme senaryoları oluşturmak için Hyperledger Sawtooth öğreticisi sunacaklardı. Yani, Hyperledger Sawtooth eğiticisinin sonunda, bir doğrulayıcı ağı çalıştırıyor olacak ve rolünüzün tam olarak ne olduğunu bileceksiniz..

Dahası, Windows’ta Git Bash, macOS’ta Terminal.app vb. Kullanarak Hyperledger Sawtooth eğitiminde her türlü komutu çalıştırabilirsiniz..

Hyperledger Sawtooth Eğitim Araçları

Ancak eğitimler için bazı araçlara ihtiyacınız olacak. Bunlar –

 • VirtualBox (5.0.10 r104061 veya üstü)
 • Vagrant (1.9.0 veya üstü)

Windows için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Windows için Git

Bunların dışında, Hyperledger Sawtooth eğiticisindeki web seminerleri, sunumlar gibi tonlarca materyale de erişebileceksiniz. Gerçekte, bu materyalleri materyal geliştirmeyi öğrenmek için olan çalışma gruplarından edinebilirsiniz..

Açıkçası, tüm materyaller sık ​​sık güncelleniyor.

Dahası, öğrenme eğrisinize yardımcı olacak tonlarca videoya ve diğer birçok materyale erişebileceksiniz. Bu videolar gerçekten faydalıdır ve size her şeyi adım adım gösterirler..

Böylece bu videolar yardımıyla sistemin nasıl çalıştığını kolayca öğrenebilirsiniz..

Bölüm 7: Son Düşünceler

Hyperledger Sawtooth, blok zinciri endüstrileri için kesinlikle birçok yeni fırsat sunuyor. Dahası, bu platformun yardımıyla, herhangi bir işletme blok zinciri platformunu hızla başlatabilir..

Zaten bu platformu kullanan pek çok kuruluşla, bu kesinlikle verimli bir proje. Hızlı aydınlatma kurulumu ve özelleştirme ile tamamen farklı bir seviyededir. Ayrıca, tüm Hyperledger aktif projeleri arasında, bu, sağlam bir fikir birliği algoritması olan PoET’i sunar..

Yani, piyasadaki diğer platformlardan çok daha hızlı. Her neyse, umarım şimdiye kadar Hyperledger Sawtooth hakkında her şeyi biliyorsunuzdur. Şu anda piyasada yükselen bir yıldız olduğundan, kesinlikle denemelisiniz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me