Blockchain-kripto projeniz için İlk Para Teklifinizi (ICO) başlatıyor musunuz? Reklam sınırlamaları nedeniyle, büyük ölçüde ICO topluluk yöneticinize bağlısınız. Bu makalede, ICO topluluk yöneticisi rolünü ve gerekli beceri setini açıklıyorum.

ICO pazarlama stratejiniz, ICO topluluk yöneticisine bağlıdır:

ICO pazarlaması tamamen dijitaldir. Ancak 2018’de yeni zorluklar ortaya çıktı.

Google, Facebook, Twitter ve LinkedIn, ICO reklamlarını yasakladı. Popüler e-posta pazarlama hizmeti sağlayıcısı MailChimp bile ICO e-posta pazarlamasını yasakladı. Popüler kripto haberlerinde veya blog sitelerinde ICO’nuz için tıklama başına ödeme (PPC) reklamları yayınlamaya devam edebilirsiniz, ancak pazarlamanız topluluğun sosyal yardımına odaklanmalıdır..


Çeşitli sohbet uygulamalarında, sosyal medya kanallarında ve çevrimiçi forumlarda kripto topluluklarıyla etkileşim kurmanız gerekir. Yatırımcılar, kripto topluluklarının görüşlerini çok ciddiye alıyor. Bu bilgili toplulukla nasıl etkileşim kurduğunuz, yatırımcıların ICO’nuzu nasıl alacaklarını belirler. “Başlangıç ​​Kılavuzu: Harika bir ICO pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?” Başlıklı bu makalede daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Siz ve geliştiriciler, ICO ve sonrasında çok meşgul olacaksınız. Ürün geliştirme ve potansiyel iş ortağı erişimi çok önemlidir, bunları başkalarına devredemezsiniz. Öte yandan, kripto topluluklarıyla etkileşim kurmak, görmezden gelemeyeceğiniz tam zamanlı bir iştir..

Hepsini kendi başınıza yapmaya çalışmayın. Bu göreve yetersiz kaynak ayırırsanız, ICO pazarlamanız hızlanmayacaktır. Kripto topluluklarını anlamlı bir şekilde meşgul etmek için deneyimli bir ICO topluluk yöneticisine veya bir ekibe ihtiyacınız var.

Bir ICO topluluk yöneticisi ne yapar??

Bir ICO topluluk yöneticisi, çeşitli sohbet uygulamalarında, sosyal medya platformlarında ve çevrimiçi forumlarda kripto topluluklarıyla ilgilenir. İş, projeniz hakkında ilgi çekici ve anlayışlı gönderiler oluşturmayı içerir. Topluluk yöneticisi ayrıca projenizle ilgili tartışma başlıklarına katılmalı ve soruları yanıtlamalıdır. Amaç, projenize olan güveni artırmak ve ona doğru kapsamı sağlamaktır..

Pek çok platform var ve pazarlama bütçeniz kaç tane ve hangilerini hedefleyeceğinize karar veriyor. Ancak, ICO topluluk yöneticinizin en azından aşağıdaki kanalları hedeflemesi gerekir:

 • Telegram: Bu şifreli sohbet uygulaması, kripto topluluğunda çok popüler. Kripto meraklıları, bu uygulamadaki şifreli “gizli sohbet” özelliğini seviyor. Buradaki mesajlar doğrudan ve isabetlidir. Pazarlama mesajınızı burada mükemmelleştirmek, diğer platformlar için mesajlaşmanıza da yardımcı olur.
 • Slack: Kripto topluluklarının sevdiği bir başka popüler işbirliği aracı ve mesajlaşma uygulaması.
 • Reddit: Reddit topluluğunu yönetmek, ICO topluluk yöneticisinin işinin en zor kısmıdır. Buradaki topluluk çok bilgili ve çok önemli sorular soruyor. ICO topluluk yöneticiniz bu topluluğun güvenini kazanabilirse, bunu ICO pazarlamanız için büyük bir dönüm noktası olarak düşünün! Çoğu yatırımcı burada projenizle ilgili tartışmaları kontrol edecek.
 • Quora: ICO topluluk yöneticisi, burada düzenli olarak kaliteli içerik yayınlamalıdır. Topluluk bilgilidir ve zamanında yüksek kaliteli içerikle güvenlerini kazanmak önemlidir.
 • Facebook: Artık burada reklam veremezsiniz, ancak hala kripto sayfaları ve grupları var ve topluluk yöneticisi oraya içerik göndermeli.
 • Twitter: Artık reklam yok, ancak topluluk yöneticisi alakalı içeriği günde en az üç kez tweet atmalı ve hashtag kullanmalıdır. Twitter, kripto meraklıları arasında çok popüler.
 • LinkedIn: Çok bilgili kripto uzmanları, reklamlar yasaklanmış olsa da hala LinkedIn kullanıyor. Topluluk yöneticisinin katılması ve kaliteli içeriklerle güncellenmesi gereken blockchain ve kripto üzerinde profesyonel gruplar var..
 • Steemit: Reddit’e benziyor ve giderek daha popüler hale geliyor. Topluluk yöneticisinin kaliteli içerik yayınlaması ve sorgulara yanıt vermesi gerekir.
 • BitcoinTalk: Blockchain-kripto topluluğu için özel olarak en büyük forumdur. Bu, topluluk yöneticiniz için çok önemli. Bunu kaliteli içerikle düzenli olarak güncellemek ve başkalarıyla etkileşim kurmak çaba gerektirir, ancak ödül çok yakışıklı.
 • Orta: Topluluk yöneticiniz burada düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlamalıdır. Birçok kripto meraklısı bunu Quora kadar önemli görüyor.

Bir ICO topluluk yöneticisinin becerileri ve yetkinlikleri:

ICO Topluluk Yöneticisi Becerileri

ICO’nuzu başarıyla başlatmak ve daha sonra toplulukla erişimi sürdürmek için topluluk yöneticisinin aşağıdaki becerilere ve yetkinliklere ihtiyacı vardır:

 • Sonuç Odaklı: ICO topluluk yöneticisi, hedeflere yönelik farklı kampanyaların performansının KPI’larını ve kıyaslamalarını oluşturmalıdır..
 • Deneyimli ve Esnek: ICO topluluk yöneticisi, bu platformlar ve forumlar hakkında ilk elden deneyime sahip olmalıdır. ICO topluluk yöneticisinin bir platformdan diğerine sorunsuz bir şekilde hızla geçmesi gerekiyor.
 • Bilgi: Topluluk yöneticisi blockchain ve kripto alanını iyi bilmelidir. Sektör bilgisi de kritiktir. Birçok blockchain projesi, belirli endüstri sorunlarına odaklanır ve sorular bunlar etrafında döner. Kripto toplulukları bilgilidir ve topluluk yöneticisi değilse, bunu hiçbir zaman öğrenmezler.!
 • Özveri: Bu 24 × 7 bir iştir çünkü ICO yatırımcıları dünyanın her yerinden. ICO topluluk yöneticisinin, saat diliminden bağımsız olarak onlarla iletişim kurması gerekir. İş yükünü yönetmek için bir ajans tutmayı düşünün. ICO’dan sonra bile iş yükü ağırdır. Önemli ICO sonrası topluluk sosyal yardım gereksinimi vardır. Kripto ICO haberleri hızla ortaya çıkıyor ve topluluk yöneticisinin bunu takip etmesi gerekiyor. Yine bir ajans tutmayı düşünün!
 • Sabır: Birçok yatırımcı yenidir ve aynı soruyu tekrar tekrar sorabilir. Ayrıca, topluluk yöneticileri genellikle ödül programları ve airdrop hakkında sorular alacaktır. Sabır burada anahtardır!
 • İletişim: Farklı forumlar farklı mesajlaşma stillerine ihtiyaç duyar, ancak topluluk yöneticisi ana mesajı her yerde iletmelidir. Bu, yüksek derecede iletişim becerileri gerektirir.
 • Dil: Her güncelleme ve yanıtın doğru dilbilgisine ve yazım kurallarına sahip olması gerekir. Bir topluluk yöneticisi tutmadan önce dil becerilerini test etmeyi düşünün. Hedef coğrafyalarınıza bağlı olarak, farklı diller için farklı topluluk yöneticilerine ihtiyacınız olabilir. Ajanslar yardımcı olabilir.

ICO’nuzun başarısı için doğru ICO topluluk yöneticisini dahil edin:

Yatırımcılarınızın gözünden düşünmeniz gerekiyor. Sizi tanımıyorlar ve yatırım yapmadan önce projeniz hakkında bilgiye ihtiyaçları var. Web siteniz ve teknik incelemeniz dışında en önemli kaynakları kripto topluluklarıdır. ICO yatırımcılarının “Başlangıç ​​Kılavuzu: Bir ICO’ya nasıl katılınır?” Başlıklı bu makaleyi okuyun.

Yatırımcılarınıza gerekli bilgileri almanız için ICO topluluk yöneticiniz anahtardır. Burada köşeleri kesmeyin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me