Bu makale, ilk altcoin olan Mastercoin’in temelleri ve tarihçesinden bahsediyor. Ayrıca, Mastercoin’in daha sonra nasıl Omni olduğunu da öğreneceksiniz..

Mastercoin, güvenli ve korumalı işlemler yapmak için bu teknolojiyi kullanan bitcoin 2.0 için ilk çözümdü. Bu, kripto endüstrisi ve pazarı için yeni olanaklarla sonuçlandı. Basitçe söylemek gerekirse, kripto endüstrisinin son birkaç yılda nasıl geliştiğini öğrenmek istiyorsanız, Mastercoin’in ne olduğunu da öğrenmeniz gerekir..

Mastercoin’in ortaya çıkmasıyla birlikte, Tether, Factom ve hatta rakibi Counterparty’yi içeren diğer birkaç benzer gelişmiş teknoloji ortaya çıktı. Tüm bunlar, bitcoin blok zinciri güvenlik endişeleri konusunda endişesiz olmalarını sağlarken, müşterilerine yenilikçi hizmetler sunar..

Mastercoin podyumunu kullanan çok sayıda benzersiz ürün olmasına rağmen, itibarını lekeleyen bir anlaşmazlık zinciri var. Bu, geliştirici alanda en iyi teknoloji olarak Karşı Tarafın öne çıkmasıyla sonuçlandı..


Proje başlangıçta çok fazla olumsuz basın ve şüphe uyandırdığından, projenin arkasındaki ekip onu yeni bir isimle yeniden markalamaya karar verdi. 2015 yılında ekip, bu yeniden markalaşmanın her şeyi geride bırakacağı umuduyla yeni bir isme karar verdi. Şimdi onu Omni olarak biliyoruz.

Mastercoin nedir, onu kimin yarattığına ayrıntılı bir göz atalım ve Mastercoin’den Omni’ye olan yolculuğu hakkında bilgi edinelim..

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Mastercoin nedir?

Artık Mastercoin’in Bitcoin blok zincirine dayandığını biliyorsunuz, ancak Mastercoin nedir?

Dijital para ve iletişim protokolünün bir şeklidir. Proje esas olarak bir kripto para biriminde karmaşık finansal görevlere izin vermeyi amaçlamaktadır. Mastercoin’in planlanan özellikleri, akıllı varlıkların ve tasarruf cüzdanlarının uygulanmasıyla birlikte dağıtılmış bir değiş tokuşun genişletilmesini kapsar..

Mastercoin’in Başlangıç ​​Hikayesi nedir?

Projenin ilk taslağı 2012’nin ilk ayında bir whitepaper olarak yayınlandı. Bu taslakta Mastercoin JR Willett, protokol düzeyinde mevcut Bitcoin’i kullanarak yeni prosedürlerle yeni para katmanları oluşturmanın mümkün olduğunu öne sürdü. . Whitepaper ayrıca, bitcoin’in temelini değiştirmeden veya yeni kuralların üstesinden gelmek için ikame bir teknoloji üretmek zorunda kalmadan bunun mümkün olduğunu söyledi..

Willett’in bu önerisi, sadece bu konuyla ilgili tartışma için bir forum açmakla kalmadı, aynı zamanda çok sayıda sorunun ele alınmasına da yardımcı oldu. Bazı örnekler –

  • Değişiklik sözleşmelerine dönüşen yeni para birimleri çıkararak Bitcoin istikrarının teşvik edilmesi
  • Bu teknolojiye daha fazla değer katarak Bitcoin sahipleri kazançlı çıkıyor
  • Finansman ve yazılım genişletme için bir sistem tasarlamak
  • Yeni protokol seviyesinin / seviyelerinin geliştirilmesi ve bakımı
  • Bu teknolojiyi finansal olarak erken benimseyenlere yardımcı olmak için araçlar bulmak

Bu yeni protokol seviyesi, Bitcoin kullanıcılarının Bitcoin kurulumundan ayrılmadan yeni akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin vermeyi amaçlıyordu. Mastercoin kullanılarak güçlendirilen akıllı bir sözleşme protokolü, sözleşmelerin kimlik doğrulamasını ve uygulanmasını içerir. Bu, tahviller, hisseler, arazi mülkleri ve daha fazlası gibi akıllı varlıkların sanal değişimine izin verir..

Daha fazla oku: Altcoin nedir?

Teknik Raporun Yeni Sürümü

Hemen ertesi yıl, Temmuz ayının son günü, bu whitepaper’ın başka bir versiyonu yayınlandı ve projeyi yürütmek için kaynak yaratma çağrısıyla geldi. Bir Bitcoin Exodus adresi, daha fazla insanı yatırım yapmaya teşvik etmeye başladı. Ağustos 2013 sonuna kadar bu adrese Bitcoin gönderen herkes, bu miktarın 100 katını Mastercoin şeklinde aldı. Ek olarak, bazıları erken benimseme için bonus olarak ek Mastercoin aldı.

Plan ayrıca her on Mastercoin için bir teşvik Mastercoin üretmeyi de içeriyor. Daha sonra, kurucunun ve ekibin madeni paralarının değerini yükseltmek için yeterli paraya sahip olduğundan emin olmak için önümüzdeki yıllarda bu Exodus hesabına kademeli olarak gönderilmesi amaçlanmıştı..

Bu politika yalnızca pek çok tartışmaya yol açmakla ve pek çok onaylanmamakla kalmadı, aynı zamanda herkesin neden Karşı Taraf’ın hissenin kanıtı kullanmaya başlamayı seçtiğine odaklanmasını sağladı. Ancak zamanla Mastercoin başarılı oldu. Willett, bu başarıyı kullanarak insanlardan deneysel bir ürün için cüzdanlarına rezerv göndermelerini ve paralarıyla ona güvenebileceklerini garanti etmelerini istedi..

Tüm hikaye çok dikkat çekti. Burada akılda tutulması gereken önemli bir nokta, Mastercoin’in finansal raporunu halka açık tuttuğu için herhangi bir fonu kötüye kullandığının asla kanıtlanmamasıdır..

Fikirden Yatırıma Yolculuk

Mastercoin aracılığıyla yapılan ilk işlem, 15 Ağustos’ta, bir Mastercoin testinin gönderildiği Ağustos 2013’te gerçekleşti. CryptoBegger. O zamana kadar ekip, yatırım amacıyla Exodus hesabında çoktan yüklü bir miktar almıştı. Fonları gönderenler arasında proje yaratıcısı ve çok sayıda kişi vardı. Ancak, bu yatırımın en önemli kısmı, Mastercoin BitAngel’in sunumunun hemen ardından Ağustos ortasından sonra yağmaya başladı..

Proje, 0,56 milyondan fazla MSC üreten yaklaşık 4740 BTC’yi artırmayı başardı. Daha sonra, belirli bir süre boyunca Mastercoin’lerin genişletilmesi için bu açılış miktarının% 10’unun ek bir kısmının devredilmesi planlandı. Ancak, o Exodus hesabından MSC nesli yoktur..

Lansman ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mastercoin

Proje kısa süre sonra Eylül ayında toplam 7 panelle başladı üyeler proje için gönüllü olan kişiler. Bu üyelerden birkaçı J.R. Willett, Ron Gross, Brock Pierce ve Sam Onat Yılmaz’dı..

Panelin / kurulun birincil görevi, taktiksel yargıları ve ortaklıkları yönetmek ve üstlenmek, topluluğun tavsiyelerine göre ödülleri desteklemek ve sadece genel mali planı değil, aynı zamanda aktif personelin istihdamını da dikkatle izlemektir. . Yönetim kurulu tüm bu görevleri verimli bir şekilde yerine getirdi.

Şimdi, yönetim kurulunun izleyeceği yeni bir yol var. Projedeki geçici temel kısmını azaltmak için hevesle çalışıyor. Bu, hem Mastercoin Spec düzenlemesini hem de ödüllerin verilmesini içerir. Yönetim kurulu, bu şeylerin tamamen topluluk tarafından, hisseli oylama kanıtı aracılığıyla kontrol edilecek şekilde planlıyor. Bu, madeni para sahiplerinin sadece protokolün değil, aynı zamanda bağlantılı yazılımın ilerlemesini ve genişlemesini tamamen düzenlemesini sağlayacaktır..

Mastercoin’i Kimler Kullanabilir?

Mastercoin’in ne olduğunu daha fazla bilmek için, altcoin kategori geliştiricilerinde ilk isim olma şerefine sahip olduğunu anlamak önemlidir. Daha önce hiçbir madeni para, tamamen farklı blockchain teknolojisinin büyümesini teşvik ederek böyle bir uygulama oluşturmak için herhangi bir çaba göstermedi..

Bununla birlikte, Mastercoin hala popülerlikten ve yaygın kullanımdan yoksundu. Bay Willett’e göre bunun birkaç nedeni var, örneğin:

  • Bitcoin ile finansal rekabet
  • Küresel mesajlarının yanlış yorumlanması
  • Çabalarının zayıflaması

Peki, Mastercoin’in amacı nedir ve ne işe yarar??

Eh, oldukça basit. Öncelikle, projenin ister birey ister kuruluş olsun herkes için olduğunu bilmelisiniz. Mastercoin, kullanıcılarının çoğunlukla token biçiminde kullanıcılara tahsis edilmiş kaynaklar oluşturmasını sağlar. Bu belirteçler, örneğin mallar, bilgiler, hisse senetleri ve daha fazlası gibi herhangi bir değeri temsil edebilir..

Birçok yenilikçi firma, şirketlerinin ekonomisini beslemek için bu protokolü kendi yöntemleriyle kullanır. Bunların birkaç dikkate değer örneği arasında MaidSafe ve Tether bulunur.

Tether’i kullanma

Token kullanımının anlaşılması kolaydır. Tether’e hızlıca göz atarak bunu yapabilirsiniz. Bu projenin madeni paraları, dijital biçimde yen, dolar vb. Gibi gerçek para birimlerini temsil eder. Açıkçası, bu madeni paralar Tether’in sahip olduğu gerçek kaynaklar tarafından destekleniyor..

Tether ile ilgili dikkate değer şeylerden biri dürüstlüğü ve şeffaflığıdır. Başkentlerinin tamamının gösterimi için her zaman denetimlere açıktırlar, bu yüzden çok güvenilirdir..

Jetonları Tether podyumunu kullanarak nakit paraya çevirebilirsiniz. Tether’i saklamak için herhangi bir HD cüzdanı da kullanabilirsiniz. Değilse, bu seçeneği sunan birkaç Bitcoin cüzdanı da var. Bu, para biriminin tamamen güvenli bir ortamda güvenli ve emniyetli kalmasını sağlar. Üstelik, kullanıcıların anında istedikleri zaman Bitcoin’e dönüştürmelerine de izin veriyor..

MaidSafe

MaidSafe’e gelince, kullanıcıların ek depolama alanlarını, dosyalarını depolamak için bir yere ihtiyaç duyan diğer kişilerle takas etmelerine olanak tanıyan bir sabit sürücü depolama alanı sağlar. Depolama alanını satmak için işlem birimi SafeCoin’dir. Mastercoin, SafeCoin’i çalıştırır.

MaidSafe’in bu kurucusu David Irvine, tahmini toplam satış fiyatı 8 milyon USD olarak 400 milyon SafeCoin elde edilen Mastercoin’in kalabalık satışı yoluyla fon toplamayı planladı..

Bu o zamanlar oldukça benzersiz ve yenilikçi bir fikir olduğu için, en hafif tabirle pek çok soruna neden oldu. Burada akılda tutulması gereken şey, bugünün aksine, halka açık / kalabalık satışı o zamanlar uzaylı bir kavramdı. Ayrıca, fikrin uygulanması Mastercoin’in itibarını zedelemede önemli bir rol oynadı.

Satış, Mastercoinlerin var olmayan satış hacmini artırmak için Bitcoin yerine Mastercoin ile Safecoin satın almanın garantili bir ödül olduğunu açıkladı. Irvine, kitle satışına izin verilen Mastercoin’lerde piyasa değerinin en az% 25’i olacağı görüşündeydi..

Ödül teklifi, 7 milyon dolar değerinde büyük miktarda Mastercoin ve Bitcoin biriktirdi ve bu da anlık olarak değeri yükseltti. Sonuç olarak, Mastercoin’i ilk benimseyenlerin çoğu madeni paralarını Irvine’e attı. Bu, ona hala sahip olduğu milyonlarca likit olmayan para ve değersiz MSC bıraktı..

Ancak yine de 3 milyon dolar değerinde Bitcoin toplamayı başardı. MaidSafe operasyonlarını finanse etmek için bu parayı kullanıyor..

Mastercoin’den Omni’ye: Yeniden Marka Oluşturma & Rekabet

SafeCoin’in neden olduğu itibar endişeleri, Mastercoin’i 2015 yılında adını Omni olarak değiştirmeye itti. Ancak o zamana kadar, Counterparty adlı tomurcuklanan rakibi şeklinde Mastercoin için başka bir zorluk hazırdı. Karşı Taraf ortaya çıktıktan sonra anında piyasayı ele geçirerek Omni’yi geride bıraktı.

Mastercoin Omni

Resim Kredisi: Omni

Göre Omni ekibinin röportajı, birincil kusurları mesajlarında yalan söylüyordu ve bu da Karşı Tarafa onlar üzerinde bir avantaj sağladı. Projelerini kullanan dikkate değer uygulamalardan bazılarından bahsetmiş olsalar da, şüphe sorunları hala çözülmeden kaldı..

Omni’ye geri dönersek, rolü Factom gibi dağıtılmış protokollere hizmet eden bir podyum görevi görür. Omni katmanı ile Bitcoin arasındaki bağlantı, öncekinin TCP veya IP’nin temel kanalına ve internet katmanına uygulama katmanı olarak hizmet etmesidir..

Omni’nin Gelecek Planlaması nedir?

Omni, ortağı Factom’un teknolojisini daha iyi kullanmayı planlıyor. Bu teknoloji, büyük veri yığınlarının blok zincirinde güvenli bir şekilde depolanmasını sağlar. Her 10 dakikada bir gönderilen bir hash dışında hiçbir şey kullanmaz. Mastercoin, ağ ticareti verilerini bitcoin blok zincirine göndermek için kullanmayı hedefliyor.

Bu sadece ticaret maliyetlerini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda Mastercoin nedeniyle blok zincir şişkinliği olasılığını da azaltacak..

Özet: Mastercoin (Omni) Nedir?

Omni, gerçekten de Blockchain dünyasındaki ilk geliştirici teknolojiydi. Fikir çığır açıyordu, ancak arada sırada birkaç hatayla karşılaştı. Maalesef bu, konumunu bozmaya yetti. Bu ilk hatalar aynı zamanda rakibi Karşı Taraf’ın en üst sırada yer almasının yolunu açtı. İsim değişikliği bile pek bir şey yapamazdı.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Omni’nin geleceğini tahmin etmek zor. Omni, kullanımı gerçekten ilginç olabilecek çok sayıda heyecan verici teknoloji geliştirmiş olsa da, insanların rakibe geçmesini engelleyip engelleyemeyeceklerini tahmin etmek zor. Küçük bir pazar olduğundan, her iki yarışmacının da gelişmesine izin verecek yeterli rekabet yok. Bu nedenle, projelerden birinin yakın gelecekte uzaydan kaybolmasını bekleyebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için Omni’nin adresini ziyaret edebilirsiniz. twitter tanıtıcı ve Mastercoin sitesi.

Blockchain teknolojisinin temel kavramlarını daha iyi anlamak istiyorsanız, bu ücretsiz blockchain kursuna bir göz atmalısınız..

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me