Her gün ortada ortaya çıkan blockchain teknolojisinde yeni bir şey görüyoruz. En son teknolojiyi ne kadar kavramaya çalışırsak çalışalım, her zaman masaya sunacak yeni bir şeyler var. Tüm bu blockchain teknolojilerinin kökeninin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Pekala, fikir birliği algoritmaları bu devrim niteliğindeki teknolojinin temel köküdür..

Blockchain’deki konsensüs algoritmaları, tüm blok zinciri konsensüs dizilerini birbirinden farklı kılan şeydir. Blockchain ağı, aynı alanda milyonlarca ve milyonlarca insanı tesis eder. Öyleyse, nasıl olur da asla birbirlerine karışmazlar veya karşılıklı olarak varolmazlar?

Cevap, blockchain ağının mimarisinde. Mimari akıllıca tasarlanmıştır ve fikir birliği algoritmaları bu mimarinin merkezinde yer alır..

Blockchain konsensüs dizisinin nasıl çalıştığını gerçekten bilmek istiyorsanız, düşündüğünüzden çok daha derinlemesine dalmanız gerekir. Bu kılavuzda, fikir birliği algoritmaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Öyleyse devam edelim!


Contents

İçindekiler

Bölüm-1: Mutabakat Algoritmaları Nedir?
Bölüm-2: Bizans Hata Toleransıyla İlgili Problem
Bölüm-3: Neden Mutabakat Algoritmalarına ihtiyacımız var?
Bölüm-4: Blok Zinciri: Merkezi Olmayan Ağın Verilerini Organize Etmenin İskeleti
Bölüm 5: Mutabakat Algoritması: Ağın Ruhu
Bölüm-6: Farklı Konsensüs Algoritması Türleri
Bölüm-7: Diğer Konsensüs Algoritması Türleri
Bölüm 8: Sonuç Notları

Bölüm-1: Mutabakat Algoritmaları Nedir?

Teknik tanım şöyle olacaktır:

Mutabakat algoritmaları, grubun bireylerinin geri kalanlar için en iyi sonucu veren kararı oluşturduğu ve desteklediği bir grup için bir karar verme sürecidir. Bireylerin beğenip beğenmeseler de çoğunluk kararını desteklemeleri gereken bir çözüm şeklidir.

Basit bir ifadeyle, bu sadece bir grup içinde karar verme yöntemidir. Bunu bir örnekle açıklığa kavuşturayım. Hepsine fayda sağlayan bir proje hakkında karar vermek isteyen on kişilik bir grup hayal edin. Her biri bir fikir önerebilir, ancak çoğunluk onlara en çok yardımcı olandan yana olacaktır. Diğerleri, beğenip beğenmeseler de bu kararla ilgilenmek zorundadır..

Şimdi aynı şeyi binlerce insanla hayal edin. Bu, işi büyük ölçüde daha da zorlaştırmaz mıydı??

Fikir birliği algoritmaları yalnızca çoğunluk oylarıyla aynı fikirde değildir, aynı zamanda hepsine fayda sağlayan birini kabul eder. Bu, ağ için her zaman bir kazançtır.

Blockchain fikir birliği modelleri, çevrimiçi dünyada eşitlik ve adalet yaratma yöntemleridir. Bu anlaşma için kullanılan konsensüs sistemlerine konsensüs teoremi denir.

Bu Blockchain fikir birliği modelleri, aşağıdakiler gibi bazı özel hedeflerden oluşur:

 • Bir anlaşmaya varmak: Mekanizma, gruptan tüm anlaşmaları elinden geldiğince toplar.
 • İşbirliği: Grupların her biri, bir bütün olarak grupların çıkarlarıyla sonuçlanan daha iyi bir anlaşmayı hedefler..
 • İşbirliği: Her birey bir ekip olarak çalışacak ve kendi çıkarlarını bir kenara bırakacaktır..
 • Eşit haklar: Oylamada her katılımcı aynı değere sahiptir. Bu, her kişinin oyunun önemli olduğu anlamına gelir.
 • Katılım: Ağ içindeki herkesin oylamaya katılması gerekiyor. Kimse dışarıda bırakılmayacak ya da oy kullanmadan dışarıda kalamayacak.
 • Aktivite: grubun her üyesi eşit derecede aktiftir. Grupta daha fazla sorumluluğu olan kimse yok.

Farklı Konsensüs Algoritmaları İnfografik Türleri

Mutabakat Algoritmaları İnfografik

Bölüm-2: Bizans Hata Toleransıyla İlgili Problem

Bizans Hata Toleransı, belirli bir arıza olayı olan bir sistemdir. Bizans Generalleri sorunu deniyor. Durumu en iyi şekilde dağıtılmış bir bilgisayar sistemiyle deneyimleyebilirsiniz. Çoğu zaman arızalı fikir birliği sistemleri olabilir.

Bu bileşenler, diğer çelişkili bilgilerden sorumludur. Mutabakat sistemleri ancak tüm unsurlar uyum içinde çalışırsa başarılı bir şekilde çalışabilir. Bununla birlikte, bu sistemdeki bileşenlerden biri bile arızalanırsa, tüm sistem bozulabilir..

Arızalı bileşenler, Bizans Hata Tolerans sisteminde her zaman tutarsızlığa neden olur ve bu nedenle, merkezi olmayan bir ağ için bu fikir birliği sistemlerini kullanmak ideal değildir..

Uzmanlar buna “Bizans Generallerinin Sorunu” diyor. Yine de kafam karıştı?

Bir fikir birliği örneği ile bunu açıklığa kavuşturmama izin verin.

Her birinin Bizans ordusuna sahip olduğu bir grup general olduğunu hayal edin. Bir şehre saldıracaklar ve kontrolü ele alacaklar, ancak bunun için nasıl saldıracaklarına karar vermeleri gerekecek.

Zahmetsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ufak bir zorluk var. Generaller yalnızca bir haberci aracılığıyla iletişim kurabilirler ve bazı hain generaller tüm saldırıyı sabote etmeye çalışacaktır..

Haberci aracılığıyla güvenilmez bilgiler gönderebilirler veya haberci burada düşman bile olabilir.

Haberci ayrıca yanlış bilgileri vererek kasıtlı olarak sabotaj yapabilir..

Bu nedenle sorunla dikkatli bir şekilde ilgilenilmesi gerekiyor. Her şeyden önce, bir şekilde her generalin karşılıklı bir karara varmasını sağlamalıyız ve ikinci olarak, en az sayıda hainin bile tüm görevin başarısız olmasına neden olamayacağından emin olmalıyız..

Size oldukça basit görünebilir; ancak öyle değil. Araştırmaya göre, n tane hainle başa çıkmak 3n + 1 general alacak. Tek bir hainle başa çıkmak dört general alacak, bu da işi biraz zorlaştırıyor..

Bölüm-3: Neden Mutabakat Algoritmalarına İhtiyacımız Var?

Bizans’ın temel sorunu bir anlaşmaya varmaktır. Tek bir hata olsa bile düğümler bir anlaşmaya varamaz veya daha yüksek bir zorluk değerine sahip olamaz.

Öte yandan, Konsensüs algoritmaları bu tür bir problemle gerçekten yüzleşmez. Öncelikli hedefleri, herhangi bir şekilde belirli bir hedefe ulaşmaktır. Blockchain fikir birliği modelleri, Bizans’tan çok daha güvenilir ve hataya dayanıklıdır.

Bu nedenle, dağıtılmış bir sistemde çelişkili sonuçlar ortaya çıktığında; daha iyi bir çıktı için fikir birliği algoritmalarını kullanmak en iyisidir.

Bölüm-4: Blok Zinciri: Merkezi Olmayan Ağın Verilerini Organize Etmenin İskeleti

Şimdi tüm ağın daha iyi bir görünümünü elde etmek için blockchain teknolojisinin içine bir göz atalım..

 • Veritabanını düzenlemenin yeni bir yolu.
 • Ağa göre değişen her şeyi depolayabilir.
 • Tüm veriler madde gibi bir blok halinde düzenlenir.

Ancak, blok zincirinin kendisinde herhangi bir ademi merkeziyetçilik görmeyeceksiniz. Bunun nedeni, blockchain’in ademi merkeziyetçi bir ortam sağlamamasıdır. Bu nedenle, sistemin tamamen ademi merkeziyetçi olduğundan emin olmak için fikir birliği algoritmalarına ihtiyacımız var.

Dolayısıyla, blockchain Teknolojisi yalnızca farklı bir yapılandırılmış veritabanı oluşturmanıza izin verir, ancak ademi merkeziyet sürecini yürütmez. Bu nedenle blockchain, tüm merkezi olmayan ağın iskeleti olarak kabul edilir..

Bölüm 5: Mutabakat Algoritmaları: Ağın Ruhu

Yöntem gerçekten oldukça basit. Bu Blockchain fikir birliği modelleri, bir anlaşmaya varmanın tam yoludur. Ancak, ortak fikir birliği algoritmaları olmadan merkezi olmayan bir sistem olamaz.

Düğümlerin birbirine güvenip güvenmemesi bile önemli olmayacak. Belli prensiplere uymaları ve toplu sözleşmeye varmaları gerekecek. Bunu yapmak için, tüm Konsensüs algoritmalarını kontrol etmelisiniz..

Şimdiye kadar her blockchain Teknolojisi için çalışan özel bir Blockchain algoritması bulamadık. Resmin tamamını daha iyi görebilmek için farklı Konsensüs algoritmalarına bir göz atalım..

Bölüm-6: Farklı Konsensüs Algoritmaları Türleri

Tüm Konsensüs Algoritmalarının Listesi

 • İşin kanıtı
 • Proof-of-Stake
 • Temsilci Teminat Kanıtı
 • Kiralanmış Teminat Kanıtı
 • Geçen Zamanın Kanıtı
 • Pratik Bizans Hata Toleransı
 • Basitleştirilmiş Bizans Hata Toleransı
 • Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı
 • Yönlendirilmiş Asiklik Grafikler
 • Faaliyet Kanıtı
 • Önem Kanıtı
 • Kapasite Kanıtı
 • Proof-of-Burn
 • Ağırlık Kanıtı

İşin kanıtı

İşin kanıtı, blockchain ağında tanıtılan ilk Blockchain algoritmasıdır. Birçok blok zinciri teknolojisi, tüm işlemlerini onaylamak ve ağ zinciriyle ilgili bloklar üretmek için bu Blockchain fikir birliği modelini kullanır..

Ademi merkeziyet defteri sistemi, bloklarla ilgili tüm bilgileri toplar. Ancak, tüm işlem bloklarına özel dikkat gösterilmesi gerekir..

Bu sorumluluk, madenciler olarak adlandırılan tüm bireysel düğümlere düşer ve bunu sürdürmek için kullandıkları sürece madencilik denir. Bu teknolojinin arkasındaki temel ilke, karmaşık matematik problemlerini çözmek ve kolayca çözümler sunmaktır..

Matematiksel bir problemin ne olduğunu düşünüyor olabilirsiniz?

Bu matematiksel problemler, başlangıçta çok fazla hesaplama gücü gerektirir. Örneğin, Hash Fonksiyonu veya çıktı olmadan çıktıyı nasıl bulacağınızı bilmek. Bir diğeri de tamsayı çarpanlara ayırma ve aynı zamanda tur bulmacalarını da kapsar..

Bu, sunucu bir DDoS saldırısı yaptığını hissettiğinde ve fikir birliği sistemlerinin çok fazla hesaplama gerektirdiğini tespit ettiğinde gerçekleşir. Madencilerin işe yaradığı yer burasıdır. Matematiksel denklem ile tüm problemin cevabına hash denir.

Ancak iş ispatının belirli sınırlamaları vardır. Ağ çok büyüyor gibi görünüyor ve bununla birlikte çok fazla hesaplama gücüne ihtiyacı var. Bu süreç, sistemin genel hassasiyetini artırıyor.

POW Konsensüs Algoritması İnfografik

Sistem Neden Bu Kadar Hassas Oldu??

Blok zinciri fikir birliği dizisi çoğunlukla doğru verilere ve bilgilere dayanır. Bununla birlikte, sistemin hızı muazzam derecede eksik. Bir problem çok karmaşık hale gelirse, bir blok oluşturmak çok zaman alır..

İşlem gecikir ve genel iş akışı duraklatılır. Blok oluşturma sorunu belirli bir süre içinde çözülemezse, blok oluşturmak bir mucize olacaktır..

Ancak sorun sistem için çok kolay hale gelirse DDoS saldırılarına açık hale gelecektir. Ayrıca, tüm düğümler olası hataları kontrol edemediği için çözümün daha ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir..

Yapabilselerdi ağ en önemli özelliğe sahip olmayacaktı – şeffaflık.

Bir Blockchain Ağında İş Kanıtı Nasıl Uygulanır??

Her şeyden önce, madenciler tüm bulmacaları çözecek ve bundan sonra yeni bloklar oluşturulacak ve ondan sonra işlemleri onaylayacak. Bir bulmacanın ne kadar karmaşık olabileceğini söylemek imkansız.

Maksimum kullanıcı sayısına, minimum akım gücüne ve ağın genel yüküne büyük ölçüde bağlıdır..

Yeni bloklar bir Hash Fonksiyonu ile gelir ve her biri bir önceki bloğun hash fonksiyonunu içerir. Bu şekilde, ağ ekstra bir koruma katmanı ekler ve her türlü ihlali önler. Bir madenci bulmacayı çözdüğünde, yeni bir blok oluşturulur ve işlem onaylanır..

İş Kanıtı Mutabakat Algoritması Blok Zinciri Tam Olarak Nerelerde Kullanılır??

En popüler olanı bitcoin. Bitcoin, bu tür bir konsensüs algoritması blok zincirini diğer kripto para birimlerinden önce tanıttı. Blockchain fikir birliği modelleri, ağın genel gücüne bağlı olarak bulmacanın karmaşıklığında her türlü değişikliğe izin verdi..

Yeni bir blok oluşturmak yaklaşık 10 dakika sürer. Litecoin gibi diğer kripto para birimi fikir birliği örneği de aynı sistemi sunuyor.

Başka bir blockchain algoritması kullanıcısı Ethereum, platformdaki neredeyse 3-4 büyük projede iş kanıtı kullandı. Ancak Ethereum Proof of stake’e geçti.

Blockchain Teknolojisi Neden İlk Etapta Çalışma Kanıtı Kullanıyor??

Başlamak için farklı blockchain teknolojisinin neden iş kanıtı kullandığını merak ediyor olmalısınız..

Bunun nedeni PoW’nin DDoS koruması sunması ve genel hisse madenciliğini düşürmesidir. Bu blockchain algoritmaları, bilgisayar korsanları için oldukça fazla zorluk sunar. Sistem çok fazla hesaplama gücü ve çaba gerektiriyor.

Hackerların Blockchain fikir birliği modellerine girebilmesinin nedeni budur, ancak maliyeti çok yüksek hale getirecek çok fazla zaman ve karmaşıklık gerektirir..

Öte yandan, hiçbir madenci ağın geneline karar veremez çünkü karar verme para miktarına bağlı değildir. Yeni bloklar oluşturmak için ne kadar hesaplama gücünüz olduğuna bağlıdır..

Proof of Work Mutabakat Algoritmasıyla İlgili Temel Sorunlar Nelerdir??

Tüm Konsensüs algoritmaları mükemmel değildir; İşin kanıtı da o kadar farklı değil. Çok fazla avantajı var, ama aynı zamanda birçok kusuru da var. Bakalım sistemin ana kusurları neler?.

 • Daha Fazla Enerji Tüketimi

Blockchain ağı, sürekli olarak karma yapan milyonlarca ve milyonlarca tasarlanmış mikroçip içerir. Bu işlem çok fazla meyve suyu gerektirir.

Bitcoin şu anda saniyede 20 milyar karma sunuyor. Ağdaki madenciler, hash için özel olarak tasarlanmış bazı mikroçipler kullanıyor. Bu prosedür, ağın botnet saldırısına karşı bir koruma katmanı eklemesini sağlar..

İş kanıtı temelinde blok zinciri ağının güvenlik seviyesi çok fazla enerji gerektirir ve yoğun bir işlemdir. Daha fazla tüketim, enerjimizin bittiği bir dünyada sorun haline geliyor – sistemdeki madenciler, elektrik tüketimi nedeniyle büyük miktarda maliyetle karşılaşmak zorunda kalıyor..

Bu soruna en iyi çözüm ucuz bir enerji kaynağı olacaktır..

 • Madencilerin Merkezileştirilmesi

Enerji sorunu ile birlikte, işin kanıtı daha ucuz elektrik çözümlerine doğru ilerleyecektir. Bununla birlikte, asıl sorun, bir bitcoin madenci üreticisi yükselirse olacaktır. Belirli bir süre içinde, üretici daha fazla güce aç hale gelebilir ve madencilik sisteminde yeni kurallar oluşturmaya çalışabilir..

Bu durum, merkezi olmayan ağ içinde merkezileşmeye yol açacaktır. Bu nedenle, bu Blockchain algoritmalarının karşı karşıya olduğu bir başka büyük sorun da budur..

Yüzde 51 Saldırısı Ne Olacak??

% 51 saldırısının gerçekte ne anlama geldiğini açıklamama izin verin. Bu saldırı, çoğunluk kullanıcılarının olası bir kontrolü ve madencilik gücünün çoğunun ele geçirilmesi anlamına gelir. Bu senaryoda, saldırganlar ağdaki her şeyi kontrol etmek için yeterli güce sahip olacaktır..

Diğer insanların yeni bloklar oluşturmasını engelleyebilirler. Saldırganlar ayrıca taktiklerine göre ödüller de alabilirler..

Bir fikir birliği örneği ile açıklığa kavuşturmama izin verin.

Alice’in Bob’a blockchain ağı üzerinden bir miktar kripto para gönderdiği bir senaryo hayal edin. Ancak, Alice saldırıya dahil olur ve Bob değildir. İşlem gerçekleşir, ancak saldırganlar zincirde bir çatal başlatarak herhangi bir miktarda paranın aktarılmasına izin vermez.

Diğer durumlarda, madenciler şubelerden birine katılacak. Bu bloklarda birleştirilmiş en fazla hesaplama gücüne sahip olacaklar. Bu nedenle daha kısa ömürlü diğer bloklar reddedilir. Sonuç olarak, Bob parayı almayacak.

Ancak bu karlı bir çözüm değil. Çok fazla madencilik gücü alacak ve olay ortaya çıktıktan sonra kullanıcılar ağı terk etmeye başlayacak ve sonunda ticaret maliyeti düşecektir..

Teminat Kanıtı

Teminat Kanıtı Nedir?

Teminat kanıtı, iş kanıtı algoritmasının temel dezavantajlarıyla ilgilenen bir fikir birliği algoritması blok zinciridir. Bunda, ağ blok zinciri defterine başka bir blok eklemeden önce her blok doğrulanır. Bunda biraz Twist var. Madenciler, madeni paralarını kullanarak madencilik sürecine katılabilirler.

Teminat kanıtı, her bireyin yeni blokları yalnızca madeni para bulundurmalarına bağlı olarak madencilik yapabileceği veya hatta doğrulayabileceği yeni bir kavram türüdür. Yani, bu senaryoda ne kadar çok jetonunuz varsa, şansınız o kadar yüksek.

O nasıl çalışır?

Bu fikir birliği algoritmasında, küçükler önceden seçilmiştir.

Süreç tamamen rastgele olmasına rağmen, yine de her küçük kişi stake etme işlemine katılamaz. Ağın tüm madencileri rastgele seçilir. Daha önce cüzdanınızda depolanan belirli miktarda jetonunuz varsa, ağda bir düğüm olmaya hak kazanırsınız..

Bir düğüm olduktan sonra, madenci olmaya hak kazanmak istiyorsanız, belirli bir miktar para yatırmanız gerekecek, bundan sonra onaylayıcıları seçmek için bir oylama sistemi olacak. Her şey bittiğinde, madenciler özel cüzdan bahisleri için gereken minimum miktarı yatıracaklar..

İşlem gerçekten oldukça basit. Yeni bloklar, cüzdana bağlı olarak jeton sayısıyla orantılı olarak oluşturulacaktır. Örneğin, tüm madeni paraların% 10’una sahipseniz,% 10 yeni blok çıkarırsınız..

Çeşitli hisse senedi konsensüs algoritması kanıtı kullanan birçok blok zinciri teknolojisi vardır. Bununla birlikte, tüm algoritmalar yeni blok madenciliği için aynı şekilde çalışır, her madenci bir blok ödülü ve işlem ücretlerinden bir pay alır..

PoS Konsensüs Algoritması İnfografik

Bahis Kanıtı Havuzlamasında Ne Olur??

İstiflemeye katılmanın başka yolları da var. Bahis miktarı çok yüksekse, bir havuza katılabilir ve bundan kar elde edebilirsiniz. İki şekilde yapabilirsin.

Öncelikle jetonunuzu havuza katılacak başka bir kullanıcıya ödünç verebilir ve ardından karı sizinle paylaşabilirsiniz. Ancak, güvenebileceğiniz bir kişi bulmanız gerekecek..

Diğer bir yöntem de havuza katılmak olacaktır. Bu şekilde, bu belirli havuza katılan herkes karı bahis tutarına göre böler..

Proof of Stake: Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce, bu tür mutabakat algoritmaları herhangi bir miktarda ağır donanım yedeklemesi gerektirmez. Yalnızca işlevsel bir bilgisayar sistemine ve sabit bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Ağda yeterli parası olan herhangi bir kişi de işlemleri doğrulayabilir..

Bir kişi ağa yatırım yaparsa, diğer yatırımlar gibi zamanla değer kaybetmez. Kârı etkileyecek tek şey fiyat dalgalanmalarıdır. Hisse kanıtı fikir birliği algoritması blok zinciri, iş kanıtı olmaktan çok daha enerji verimlidir. Çok fazla güç tüketimine bile ihtiyaç duymaz.

Ayrıca% 51 saldırı tehdidini de azaltır.

Proof of Work’ten oldukça kazançlı görünse de, yine de önemli bir dezavantaj var. Sistemin ana dezavantajı, tam ademi merkeziyetçiliğin hiçbir zaman mümkün olmamasıdır..

Bunun nedeni, ağdaki stake etmeye yalnızca bir avuç düğümün katılabilmesidir. En çok madeni paraya sahip kişiler, sonunda sistemin çoğunu kontrol edecek.

PoW vs Pos Basitçe Açıklandı

Blockchain Teknolojisinin Temeli Olarak Proof of Stake Kullanan Popüler Kripto Para Birimleri

PIVX

Sıfıra yakın işlem ücreti olan başka bir gizlilik madeni parasıdır. PIVX daha önce Dash’tan çatallanmıştı. Bununla birlikte, iş kanıtı’ndan hissenin kanıtına geçti. Ayrıca blokları dağıtmak için bir ana düğüm kullanarak daha iyi istifleme sağlarlar.

PIVX’i almaya başlamak istiyorsanız, resmi cüzdanı indirmeniz ve ardından onu blockchain ile senkronize etmeniz gerekir. Bundan sonra, para biriminin bir kısmını cüzdana aktarmanız ve ardından bu şekilde bağlı bırakmanız gerekir..

NavCoin

Birçok kripto para birimi, Bitcoin’in orijinal blok zinciri konsensüs dizisini çatalladı; NavCoin bunlardan biridir. Proje tamamen açık kaynaklıdır. Ayrıca çoğu kripto para biriminden daha erken hissenin kanıtına geçerler..

Maksimum faydayı elde etmek için bilgisayarınızın daha uzun bir süre ağa bağlı olması gerekir. Teminat kanıtı son derece hafif olduğundan, endişelenmeden daha uzun bir süre çalışır durumda bırakabilirsiniz..

Tabakalar

Bu, bir hissenin kanıtı üzerinde çalışan başka bir blok zinciri konsensüs dizisidir. Hizmetler çoğunlukla işletmeler için yapılır. Şirketler, kendi blok zinciri ağları olmadan kendi dApp’larını oluşturmak için kullanabilir..

Platform, her türlü ağ gecikmesini önleyen yan zincirlerde uygulama geliştirme sunar. Bir çalışma projesinin kanıtı olarak başladılar. Ancak, sonunda hissenin kanıtına geçtiler..

Blockchain Algoritmaları: Delege Edilen Kanıt Kanıtı Konsensüsü

Temsilci Teminat Kanıtı, tipik teminat kanıtının bir çeşididir. Sistem oldukça sağlamdır ve tüm denkleme farklı bir esneklik biçimi ekler..

Hızlı, verimli, merkezi olmayan fikir birliği algoritmaları istiyorsanız, Temsilci Teminat Kanıtı en iyi yol olacaktır. Paydaşların sorunu burada tamamen demokratik bir şekilde çözülür. Ağdaki her bileşen bir temsilci olabilir.

Burada madenciler veya Doğrulayıcılar yerine düğümlere delege adı verilir. Bu sistem blok üretimini belirleyerek sadece bir saniye içinde işlem yapabilir! Dahası, bu sistem düzenleyici sorunlara karşı her düzeyde koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır..

Tüm İmzaları Doğrulayan Tanıklar

Tanıklar genellikle kurallardan ve diğer tarafsız sözcüklerden muaftır. Geleneksel sözleşmelerdeki standart tanık, tanıkların onaylaması için özel bir yere sahiptir. Sadece bireylerin belirli bir zamanda iletişime geçmelerini sağlarlar..

DPOS’ta tanıklar bilgi blokları oluşturabilir. Ayrıca baş tanıkları seçmek için bir oylama kavramı da var. Oylama, yalnızca sistem tamamen ademi merkeziyetçi olduğunu düşündüğünde gerçekleşir.

Bir blok oluşturduktan hemen sonra tüm tanıklara ödeme yapılır. Oran önceden bir oylama sistemi aracılığıyla seçilir.

Seçilmiş Delegelerde Özel Parametre Değişikliği

Tıpkı tanıklar gibi delegeler de seçilir. Temsilciler, genel ağ parametrelerini değiştirmek için kullanılır. Temsilcilerle işlem ücretlerine, engelleme aralıklarına, blok boyutlarına ve şahit ödemesine erişim elde edeceksiniz.

Ağdaki bir parametreyi değiştirmek için, delegelerin çoğunluğunun aynı şeye oy vermesi gerekir. Ancak, delegelere tanık gibi ödeme yapılmaz.

Tipik Kuralı Değiştirme

Sistemi sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için ara sıra farklı özellikler eklemek gerekir. Ancak, bu özelliği ekleme süreci potansiyel bir paydaş olmadan tamamlanamaz. Tanıklar bir araya gelip politikaları değiştirebilir, ancak bunu yapmak için programlanmamıştır.

Tarafsız kalmaları ve yalnızca paydaşların çalışanları olması gerekir. Yani başlangıçta her şey paydaşlara bağlıdır.

Çifte Harcama Saldırısı Riski

DPOS’ta çifte harcama riski büyük ölçüde azaltılır. Bu, bir blockchain ağı daha önce harcanan bir işlemi veritabanına dahil edemediğinde ortaya çıkabilir..

Ağ, herhangi birinin yardımı olmadan sağlığını kontrol edebilir ve her türlü kaybı tespit edebilir. Bu sayede veri tabanında% 100 şeffaflık sağlar..

İşlemler Teminat Kanıtı Olarak Yapılır

Sistem, hissenin bir kanıtı varyasyonu olsa da, yine de çekirdek işlem sistemi tamamen hissenin kanıtı algoritmasıyla çalışır. Proof of Stake’in işlem süreci, hatalı fikir birliği sistemlerine karşı ek bir koruma katmanı sağlar.

Temsilci Teminat Kanıtını Kim Kullanır??

Lisk şu anda piyasadaki popüler isimlerden biridir. Blok zinciri platformu, geliştiricilerin merkezi olmayan JavaScript tabanlı uygulamaları güçlük çekmeden yapmaya başlaması için bir platform sunar..

Ethereum için ortak olan birçok unsura sahiptir. Ancak, sistem, hissenin kanıtı yerine Temsilci Teminatlı hissenin kanıtını kullanır.

Stake etme bununla farklı çalışır.

Kiralanmış Teminat Kanıtı (LPoS)

Klasik Proof of Stake’in bir başka dönüşü de kiralanan hissenin kanıtıdır. Yeni fikir birliği algoritması blok zinciri, Waves platformu tarafından bize tanıtıldı. Diğer herhangi bir blockchain teknolojisi platformu gibi, Waves de sınırlı miktarda güç tüketimi ile daha iyi bir yakalama sunmayı garanti eder..

Orijinal hisse kanıtı, stake etme için bazı sınırlamalara sahipti. Sınırlı miktarda madeni para olan bireyler, aslında hiçbir zaman stake etmeye asla katılamazlar. Ağı başarılı bir şekilde sürdürmek için, daha fazla madeni para sunan yalnızca bir avuç kişi geride kaldı.

Bu süreç, sistemin merkezi olmayan bir platform içinde merkezi bir topluluk oluşturmasına izin verir, ki bu görünüşe göre istenmiyor..

Kiralanmış hissenin kanıtında, küçük sahipleri nihayet stake etme şansını elde edebilirler. Paralarını ağa kiralayabilir ve oradan faydalanabilirler..

Yeni Kiralık Teminat Kanıtı’na girişten sonra durum tamamen değişti. Önceki sistemin sınırlamaları artık sorunsuz bir şekilde çözülebilir. Waves platformunun temel amacı, küçük ölçekli yatırımcılara yardım etmekti.

Cüzdanlarında az sayıda madeni para olan insanlar, büyük balıklar gibi avantajlardan yararlanma şansı asla elde edemezler. Bu şekilde, fikir birliği algoritmalarının ana temasını tamamen oluşturur – şeffaflık.

Geçen Zamanın Kanıtı (PoET)

PoET, en iyi fikir birliği algoritmalarından biridir. Bu özel algoritma, esas olarak ağa erişim izni almanız gereken izinli blok zinciri ağında kullanılır. Bu izin ağlarının madencilik haklarına veya oylama ilkelerine karar vermesi gerekiyor.

Her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için PoET algoritmaları, tüm ağda şeffaflığı kapsayacak şekilde belirli bir taktik kullanır. Mutabakat algoritmaları ayrıca, ağ madencilere katılmadan önce kimlik belirlemeyi gerektirdiğinden sisteme güvenli bir giriş yapılmasını sağlar..

Söylemeye gerek yok, bu fikir birliği algoritması, kazananları yalnızca adil yollarla seçme şansı veriyor.

Bu harika fikir birliği dizisinin ana stratejisinin ne olduğunu görelim.

 • Ağdaki her birey bir süre beklemek zorundadır; ancak zaman sınırı tamamen rastgeledir.
 • Bekleme süresindeki adil payını tamamlayan katılımcı, yeni bir blok oluşturmak için defterde yer alacaktır..

Bu senaryoları doğrulamak için algoritmanın iki gerçeği göz önünde bulundurması gerekir.

 • Kazananın ilk etapta gerçekten rastgele sayıyı seçip seçmediği? Rastgele kısa bir süre seçip önce kazanabilir.
 • Kişi gerçekten görevlendirildiği belirli zamanı bekledi mi??

PoET, özel bir CPU gereksinimine bağlıdır. Buna Intel Yazılım Koruma Uzantısı denir. Bu Yazılım Koruma Uzantısı, ağ içinde benzersiz kodların çalıştırılmasına yardımcı olur. PoET bu sistemi kullanır ve kazanmanın tamamen adil olmasını sağlar.

Intel SGX Sistemi

Mutabakat algoritmalarının kullandığı gibi SGX sistemi seçimin adilliğini doğrulamak için sisteme daha derin bir göz atalım.

Her şeyden önce, özel bir donanım sistemi, belirli bir güvenilir kodu kullanmak için bir onay oluşturur. Kod, güvenli bir ortamda kurulur. Herhangi bir harici taraf, bu tasdik belgesini kurcalamaya uygun olup olmadığını doğrulamak için kullanabilir..

İkincisi, kod, ağda kimsenin onunla etkileşime giremeyeceği izole bir alanda çalışır..

İlk adım, ağdaki güvenilir kodu gerçekten kullandığınızı ve başka bir rastgele numara değil, gerçekten kullandığınızı kanıtlamak için gereklidir. Ana ağ, ilk adımın düzgün çalışıp çalışmadığını bile asla anlayamaz.

İkinci adım, herhangi bir kullanıcının sistemi yöneterek kodu çalıştırdığını düşünmesini engeller. İkinci adım, algoritmanın güvenliğini sağlar.

Güvenilir Kod

Kodun ana hatlarını basitleştirmeme izin verin.

Blockchain Ağına Katılmak

 • Yeni bir kullanıcı, öncelikle blok zincirindeki güvenilir kodu indirecektir..
 • İşlemi başlattıktan sonra özel bir anahtar çifti alacaklar..
 • Bu anahtar çiftini kullanarak, kullanıcı SGX onayını ağa gönderebilir ve erişim talebinde bulunabilir..

Piyango Sistemlerinde Yer Almak

Bireyler, güvenilir kod kaynağından imzalı bir zamanlayıcı alacak.

Bundan sonra, o kişinin kendisine verilen süre tamamen geçene kadar beklemesi gerekecektir..

Son olarak, kişi gerekli görevi tamamladığı için bir sertifika alacaktır..

Protokol ayrıca SGX’e dayalı olarak farklı bir koruma seviyesi sağlar. Bu sistem, bir kullanıcının piyangoyu kaç kez kazandığını sayar. Bunu yaparak, bireysel kullanıcının SGX’inin tehlikede olup olmadığını bilirler..

Blockchain Algoritmaları: Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT)

PBFT esas olarak durum makinesine odaklanır. Sistemi kopyalar ama Bizans genel sorunundan kurtulur. Şimdi, bunu nasıl yapıyor?

Algoritma, en başından beri ağda olası arızalar olabileceğini ve bazı bağımsız düğümlerin belirli zamanlarda arızalanabileceğini varsayar..

Algoritma, eşzamansız fikir birliği sistemleri için tasarlanmıştır ve tüm sorunların üstesinden gelmek için verimli bir şekilde daha da optimize edilmiştir..

Dahası, sistem içindeki tüm düğümler belirli bir sıraya göre düzenlenir. Bir düğüm birincil olarak seçilir ve diğerleri yedekleme planı olarak çalışır. Bununla birlikte, sistem içindeki tüm düğümler uyum içinde çalışır ve birbirleriyle iletişim kurar..

İletişim seviyesi oldukça yüksektir çünkü ağda bulunan her bilgiyi doğrulamak isterler. Bu, güvenilmez bilgi sorununu ortadan kaldırır.

Ancak bu yeni süreçle, düğümlerden birinin bile tehlikeye atılıp atılmadığını öğrenebilirler. Tüm düğümler çoğunluk oyu ile bir anlaşmaya varır.

PBFT Mutabakat Algoritmasının Faydaları

Pratik Bizans Hata Tolerans algoritmaları bazı ilginç gerçekleri bizimle paylaşıyor. Model öncelikle pratik kullanım durumları için tasarlanmıştır ve uygulaması son derece kolaydır. Böylece, PBFT diğer tüm fikir birliği algoritmalarına göre belirli bir avantaja sahiptir..

 • Onaya Gerek Yok:

Bu ağdaki işlemler biraz farklı çalışıyor. PoW sisteminde gördüğümüz gibi herhangi bir onay türü olmadan bir işlemi sonuçlandırabilir..

Düğümler belirli bir blok üzerinde anlaşırsa, o zaman kesinleşir. Bunun nedeni, tüm otantik düğümlerin aynı anda birbirleriyle iletişim kurması ve belirli bloğu anlamasıdır..

 • Enerjide Azalma:

Yeni model, PoW’ye göre güç tüketiminde önemli miktarda azalma sağlıyor. PoW’da her bloğun ayrı PoW turuna ihtiyacı vardı. Bununla birlikte, bu modelde, her madenci tipik hash algoritmasını çözmüyor.

Sistemin bu kadar hesaplama gücüne ihtiyaç duymamasının nedeni budur.

Sistemin Dezavantajları

PBFT birçok avantaj ve ümit verici gerçek sağlasa da, yine de pek çok dezavantajı var. Bakalım ne olduklarını.

 • İletişim boşluğu:

Bu algoritmanın en önemli faktörü, düğümler arası iletişimdir. Ağdaki her düğüm, topladıkları bilgilerin sağlam olduğundan emin olmalıdır. Bununla birlikte, Konsensüs algoritmaları yalnızca daha küçük bir düğüm grubu için verimli bir şekilde çalışır..

Düğüm grubu büyük ölçüde artarsa, sistem tüm düğümleri takip etmekte zorlanabilir ve her biri ile iletişim kuramayabilir.

Kağıt, bilgilerin gerçekliğini kanıtlamak için MAC’leri ve diğer dijital imzaları kullanmak için bu modeli desteklemektedir. Bununla birlikte, MAC’ler blockchain tipi ağ sistemini idare edemez, bu yüzden onu kullanmak sonunda önemli bir kayıp olur..

Dijital imza iyi bir nokta olabilir, ancak tüm bu iletişim düğümleriyle güvenliği sağlamak, düğüm sayısı arttıkça gittikçe zorlaşacaktır..

 • Sybil Saldırısı:

PBFT, Sybil saldırılarına karşı oldukça savunmasızdır. Bu saldırılarda, bir grup düğümü birlikte manipüle edebilirler ve bunu yaparak tüm ağı tehlikeye atarlar. Bu aynı zamanda daha büyük ağlarla daha da kötüleşir ve sistemin ölçeklenebilirliği azalır.

Bu modeli başka bir fikir birliği algoritmalarıyla kullanabiliyorsanız, muhtemelen sağlam ve güvenli bir kombinasyon elde edeceklerdir..

Basitleştirilmiş Bizans Hata Toleransı (SBFT)

SBFT’de sistem biraz farklı çalışıyor.

İlk olarak, bir blok oluşturucu tüm işlemleri bir seferde toplayacak ve bunları yeni bir blok türünde bir araya topladıktan sonra doğrulayacaktır..

Basit bir ifadeyle, bir blok tüm işlemleri bir araya toplayacak, bunları uygun şekilde başka bir blokta gruplayacak ve sonunda hepsini birlikte doğrulayacaktır.

Üretici, tüm işlemleri doğrulamak için tüm düğümlerin izlediği belirli kuralları uygular. Bundan sonra, bir blok imzalayan onları doğrulayacak ve kendi imzasını ekleyecektir. Bu yüzden bloklardan herhangi biri anahtarlardan birini bile kaçırırsa reddedilecektir..

Basitleştirilmiş Bizans Hata Toleransının Farklı Aşamaları

 • Aşama, varlık kullanıcısının daha fazla sayıda benzersiz varlık kimliği üreteceği oluşturma aşamasıyla başlar..
 • Bundan sonra, gönderim aşamasında, kullanıcı platformdaki tüm ID’leri gönderir..
 • Ardından, kimliklerin belirtilen kullanım koşulları örneklerini aldığı doğrulama aşamasına başlar..
 • Hepsi kaydolduktan sonra, depolanacaklar ve farklı hesaplara aktarılacaklar. İşlemler akıllı sözleşmelerin yardımıyla gerçekleşebilir.
 • Son olarak, işlemler canlı hale gelir.

Bu harika sistemin bir başka harika özelliği, birçok aşamada yardımcı olan Hesap yöneticisidir. Birincil hedef, tüm varlıkları güvenli bir şekilde saklamaktır. Hesap yöneticisi ayrıca tüm işlem verilerini depolar. Yönetici, farklı kullanıcı türleri için her tür kombinasyonel varlığı içerebilir.

Bunları dijital cüzdanlar olarak düşünebilirsiniz. Bu dijital cüzdanları kullanarak, varlıklarınızı cüzdandan aktarabilecek ve hatta karşılığında bazılarını alabileceksiniz. Akıllı kişiler oluşturmak için hesap yöneticisini de kullanabilirsiniz ve belirli gereksinimler karşılandığında fonları serbest bırakır..

Ancak varlıkların mülkiyeti nasıl akıyor??

Aslında, kazandıkları varlıklarını onlara göndermek için adresleri ve Varlık Kimliğini içeren bir push modeli kullanıyorlar..

Güvenlik ve Gizlilik

SBFT, gizliliğin ağın önceliği olduğu özel bir ağ içindir. Platform, hassas bilgileri açığa çıkaracak şekilde, ancak belirli sınırlamalarla tasarlandı. Sistemin Sıfır bilgi ispatı, tek kullanımlık adresler ve şifrelenmiş meta veriler gibi üç tür teknik kullanmasının nedeni budur..

 • Tek Kullanımlık Adresler:

Bir kullanıcı cüzdanında bazı varlıkları almak istediğinde, kendisine tek kullanımlık adresler atanacaktır. Her adres birbirinden farklıdır ve bu nedenle başka herhangi bir kullanıcının işleme müdahale etmesini önler.

 • Sıfır Bilgi Kanıtı:

Sıfır bilgi kanıtı, bir işlemin tüm bileşenlerini gizlemek için kullanılır. Ancak, tüm ağ yine de bütünlüğü doğrulayabilir. Bu, bir tarafın başka bir tarafa gerçekliğini kanıtlayacağı Sıfır Bilgi Kanıtı yardımıyla yapılır..

Bu şekilde, yalnızca alıcı ve gönderen işlemin bileşenlerini görebilir..

 • Meta Veri Şifreleme:

Geçişlerin meta verileri de daha fazla güvenlik sağlamak için şifrelenir. Ağ, kimlik doğrulaması için anahtar kullanımına izin verecektir. Bununla birlikte, daha iyi koruma için anahtarlar her 2-3 günde bir değişecektir..

Ayrıca, hepsi ayrı ve veri ağının farklı bölümlerinde tutulur. Dolayısıyla, bunlardan biri saldırıya uğrarsa, daha benzersiz anahtarlar oluşturmak için diğer anahtarlar kullanılabilir. Bu anahtarların yönetilmesi ve birkaç günde bir döndürülmesi, bu fikir birliği algoritmalarının bütünlüğünü sağlamak için gereklidir..

Blockchain tabanlı bir platform olan Chain, ağdaki tüm işlemlerini doğrulamak için SBFT’yi kullanır. Bunun dışında, endüstri düzeyinde bir güvenlik için bir HSM (Donanım Güvenlik Modülü) kullanıyorlar. HSM’leri kullanarak, herhangi bir tek nokta arızasına gerek kalmadan ekstra güvenlik sağlarlar.

Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı (dBFT)

Proof-of-Work ve Proof-of-Stake’in en çok bilinen fikir birliği algoritmaları olduğu konusunda hiçbir tartışma yoktur. Blockchain ekosisteminin çoğu bu iki ortak algoritmayı takip ederken, bazıları daha yeni ve daha gelişmiş konsensüs sistemlerini empoze etmeye çalışıyor. Bu öncü blockchain markaları arasında NEO’nun adı kesinlikle gelecek.

Son 12 ayda gelişen büyüme ile, NEO artık sektördeki sıcak kek. Çinli marka oldukça potansiyel gösterdi. Ve neden yapmasınlar? Gelişmiş fikir birliği teoreminin mucidi – Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı (dBFT).

Popüler Bir Blockchain Teknolojisi: NEO

Bu, şu anda piyasadaki popüler kripto para birimlerinden biridir. Bazen Çin’in Ethereum’u olarak anılır. Ağın birincil odak noktası, dijital varlıklarınızı düşük bir fiyata paylaşabileceğiniz akıllı bir ekonomi yaratmaktır..

NEO, tüm işlemleri doğrulamak için Temsilci Bizans Hata Toleransını kullanır. NEO’nuzu riske atarsanız, GAS üretebilirsiniz. GAS, platformların ana dolaşım para birimidir. Her işlem için belirli bir miktara kadar GAS ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu nedenle, ne kadar çok NEO bahse girerseniz, o kadar çok GAS elde edersiniz.

Ancak, bu stake etme PoS’den biraz farklıdır..

Birçok borsa bir havuzlama sistemi sunar. Ancak, başka bir depolama cüzdanı yerine resmi NEO cüzdanını kullanmak en iyisidir.

DBFT ile ilgili analizimize başlamadan önce, bu algoritmanın babasının hatalarını size bildirmeliyiz – Bizans Hata Toleransı fikir birliği algoritması.

Bizans Generallerinin Kusurları!

Sistemin büyük bir kusuru, herhangi bir oylamaya ve bunun sonucuna şahit olduğumuzda ortaya çıkar. Ama nasıl? Hatayı daha iyi anlamak için, aşağıdaki fikir birliği örneğini anlamanız gerekir..

DBFT konsensüs algoritmalarını takip eden düğümlerin ordu olarak bilindiğini zaten biliyorsunuz. Bir düğüm ordusunun tek bir generali vardır ve her zaman generallerinin emrini uygularlar..

Şimdi hayal edin, Bizans ordusu Roma’ya saldırmayı ve onu ele geçirmeyi planlıyor. Diyelim ki Bizans ordusunun dokuz generali var ve generaller şehri kuşattı ve saldırmaya hazırlandı! Roma’yı ancak generaller birleşik, tek bir strateji izleyerek saldırmayı veya geri çekilmeyi planladıkları takdirde ele geçirebilirler..

İşte yakalama! Generallerin benzersiz bir doğası var – oylamada% 51 çoğunluğa sahip olan kararı takip edecekler. Burada başka bir bükülme var; generaller masada oturarak karar almıyorlar. Bunun yerine, farklı konumlarda konumlandırılırlar ve mesajları aktarmak için kuryeler kullanırlar..

Dört Tehdit!

Romalıların tahtlarını korumalarına dört olası yol yardım edebilir:

Birincisi, Romalılar generallere rüşvet vermeyi deneyebilir ve onların iyiliğini kazanabilirdi. Rüşvet alacak olan general, “Hain General” olarak kabul edilecektir.

İkincisi, herhangi bir general, kolektif iradeye aykırı olan yanlış bir karar alabilir. Bu generaller daha çok “Uygunsuz Şekilde İşleyen Genel” olarak bilinir.

Üçüncüsü, haberci veya kurye Romalılardan rüşvet alabilir ve diğer generallere yanıltıcı kararlar verebilir..

Ve son olarak, dördüncü olarak, Romalılar generallerin iletişim ağını sabote etmek için kuryeyi veya haberciyi öldürebilirler..

Dolayısıyla, Bizans Hata Toleransının, fikir birliği algoritmalarını kusurlu kılan dört önemli hatası vardır..

Delege Edilen Hata Toleransı (dBFT) Sahneyi Nasıl Değiştirir??

Terlemeyin; NEO, Bizans generallerinin hatalarını çözmek için bize daha iyi bir yol gösterdi. Şimdi NEO’nun gurur duyduğu Yetkilendirilmiş Bizans Hata Toleransına bir göz atalım! DBFT temel olarak mevcut modeli iki şekilde çözmeye odaklanır – daha iyi ölçeklenebilirlik ve gelişmiş performans.

Konuşmacılar ve Delegeler!

DBFT modelini açıklığa kavuşturmak için yine başka bir örnek kullanacağız. Bizans ordusunun bürokratik bir generalden ziyade seçilmiş bir lideri olduğunu düşünelim. Bu seçilen lider, ordunun çetesinin temsilcisi olarak hareket edecek..

Generallerin yerini bu seçilmiş delegelerin demokratik olarak aldığını düşünebilirsiniz. Ordu bile bu delegelerle aynı fikirde olmayabilir ve öncekinin yerine başka bir delege seçebilir..

Bu, generallerin bürokratik gücünü sınırlar ve hiçbir general genel orduya ihanet edemez. Yani, Romalılar artık generallere kendileri için çalışmaları için rüşvet verip satın alamazlar..

DBFT’de, seçilen delegeler, bireysel düğümlerin kararlarını takip etmelidir. Merkezi olmayan bir defter, düğümlerin tüm kararlarını not eder.

Düğümler ordusu, ortak ve birleşik düşüncelerini temsilciyle paylaşmak için bir Konuşmacı seçer. Yeni bir yasayı geçirmek için Konuşmacılar düğüm ordusu fikrini delegelerle paylaşıyor ve delegelerin en az% 66’sının önergeyi kabul etmesi gerekiyor. Aksi takdirde önerilen yasa geçmeyecek.

Bir önerge delegelerin% 66’sının onayını alamazsa, teklif reddedilir ve bir fikir birliğine varana kadar yeni bir önerge sunulur. Bu süreç tüm orduyu hain veya ihanet eden generallerden korur..

Dürüst Olmayan Konuşmacılar

Hala dBFT blockchain mutabakat protokolünün bütünlüğünü engelleyebilecek iki olası senaryo var – dürüst olmayan bir konuşmacı ve dürüst olmayan bir delege.

DBFT blok zinciri konsensüs protokolü de bize bu senaryolara çözüm sunar. Söylediğimiz gibi, bir defter, düğümlerin kararlarını tek bir yerde tutar. Delegeler, konuşmacının gerçekten ordu adına konuşup konuşmadığını doğrulayabilir. Konuşmacının önerisi ve genel muhasebe birleşmezse, delegelerin% 66’sı konuşmacının teklifini reddedecek ve konuşmacıyı tamamen yasaklayacaktır..

Dürüst Olmayan Delegeler

İkinci senaryoda dürüst bir konuşmacı ve muhtemelen ihanet eden bir delege var. Burada, dürüst delegeler ve dürüst konuşmacı% 66 çoğunluğu elde etmeye ve dürüst olmayan delegenin çabalarını azaltmaya çalışacaktır..

Böylece, Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransının (dBFT) Bizans generallerinin kusurlarını ve BFT konsensüsünü nasıl tamamen ortadan kaldırdığını görebilirsiniz. Şüphesiz NEO, daha iyi bir fikir birliği algoritması oluşturma çabası için dünyanın her yerinden övgüyü hak ediyor..

Yönlendirilmiş Asiklik Grafikler (DAG)

Birçok kripto uzmanı, Bitcoin’i blok zinciri 1.0 ve Ethereum’u blok zinciri 2.0 olarak kabul ediyor. Ancak günümüzde, pazarda daha da modern teknolojiye sahip yeni bir oyuncu görüyoruz..

Bazıları da bunun blockchain 3.0 olduğunu söylüyor. Birçok yarışmacı blok zinciri 3.0 unvanını almak için mücadele ederken, NXT, DAG olarak da bilinen Directed Acyclic Graphs uygulamasıyla oyunun önünde olacak. NXT’nin yanı sıra, IOTA ve IoT Chain de DAG’yi sistemlerine benimser.

Directed Acyclic Graphs (DAG) Nasıl Çalışır??

DAG’yi bir fikir birliği algoritması olarak düşünebilirsiniz. Ancak DAG temelde bir veri yapısı biçimidir. Blok zincirlerinin çoğu veri içeren “bloklardan” oluşan bir “zincir” olsa da, DAG verilerin topolojik olarak depolandığı kesintisiz bir grafiktir. DAG, veri işleme, yönlendirme, sıkıştırma gibi belirli sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilir..

Proof-of-Work fikir birliği algoritmasını kullanarak bir blok oluşturmak yaklaşık 10 dakika sürer. Evet, PoW yavaştır! DAG, tek bir zincir üzerinde çalışmak yerine “yan zincirleri” uygular. Bir yan zincir, farklı işlemlerin birden çok zincirde bağımsız olarak gerçekleştirilmesine izin verir.

Bu, bir blok oluşturma ve doğrulama süresini kısaltacaktır. Aslında blokların gerekliliğini tamamen ortadan kaldırıyor. Dahası, madencilik de zaman ve enerji kaybı gibi görünüyor!

Burada, tüm işlemler yönlendirilir ve belirli bir sırayı sürdürür. Dahası, sistem döngüsel değildir, yani ana düğümü bulma şansı, düğümlerden oluşan bir döngü değil, düğümler ağacı olduğu için sıfırdır. DAG, dünyaya bloklar olmadan blok zinciri olasılığını gösteriyor!

Yönlendirilmiş Çevrimsiz Grafiklerin Temel Kavramları DAG

 • Artık Çifte Harcama Yok

Geleneksel blok zinciri, bir seferde tek blok üzerinde madencilik yapılmasına izin verir. Birden fazla madencinin bir bloğu doğrulamaya çalışması ihtimali vardır. Bu, çift harcama olasılığı yaratır.

Dahası, durum yumuşak hatta sert çatallara yol açabilir. DAG, önceki işlem sayısına göre belirli bir işlemi doğrular. Bu, blockchain sistemini daha güvenli ve daha sağlam hale getirir.

 • Daha Az Genişlik

Diğer fikir birliği algoritmalarında, işlem düğümleri tüm ağa eklenir. Bu, sistemin genişliğini daha hantal hale getirir. Oysa DAG, yeni işlemleri eski işlem grafiğine bağlar. Bu, tüm ağı zayıf ve belirli bir işlemi doğrulamak için daha kolay hale getirir..

 • Daha Hızlı ve Daha Akıllı

DAG bloksuz bir yapıya sahip olduğu için işlemleri çok daha hızlı halledebilir. Aslında, PoW ve PoS’nin bir yarıştaki büyükbaba gibi görünmesini sağlar..

 • Daha Küçük İşlemler İçin Uygun

Herkes tek bir işlemde milyonlarca işlem yapmıyor. Aslında, daha küçük ödemelere daha sık tanık olunur. Ancak Bitcoin ve Ethereum’un önemli ödeme ücretleri, küçük miktarlar için o kadar kolay görünmüyor. Öte yandan, DAG ihmal edilebilir işlem ücretleri nedeniyle küçük olanlar için mükemmel bir şekilde uygundur..

Bölüm-7: Diğer Konsensüs Algoritmaları Türleri

Faaliyet Kanıtı

İnsanlar konuyu tartışırken – Proof-of-Work – Proof-of-Stake, Litecoin’in yaratıcısı ve diğer üç yazar harika bir şey düşündü. Dünyaya basit bir soru sordular: PoW ve PoS birbirleriyle savaşmak yerine neden birleştirilemiyor??

Böylece, büyüleyici bir melez fikri dünyaya geldi – Etkinlik Kanıtı. En iyi iki özelliği birleştirir – güce aç olmayan bir sistem değil, herhangi bir saldırıya karşı daha güvenli.

Etkinlik Kanıtı Nasıl Çalışır??

Faaliyet Kanıtı blok zinciri konsensüs protokolünde, madencilik süreci tıpkı PoW algoritması gibi başlar. Madenciler ödül almak için kritik bir bulmacayı çözerler. Öyleyse, PoW ile en önemli fark nerede? PoW’da madenciler, tam bir işleme sahip blokları çıkarıyor.

Faaliyet Kanıtı’nda madenciler yalnızca blokların şablonunu çıkarırlar. Böyle bir şablonun içinde iki şey vardır – başlık bilgileri ve madenciler için ödül adresi.

Bir zamanlar madenciler bu blok şablonlarını kazıyorlar; sistem Proof-of-Stakes’e dönüşür. Bir bloğun içindeki başlık bilgisi rastgele bir paydaşa işaret ediyor. Bu paydaşlar daha sonra önceden mayınlanmış blokları doğrular.

Bir doğrulayıcı ne kadar çok yığın tutarsa, bir bloğu onaylama şansı artar. Yalnızca doğrulamadan sonra, söz konusu blok blok zincirine girer..

Bu, Etkinlik Kanıtı, blok zincirine bir blok eklemek ve doğrulamak için iki fikir birliği algoritmasının en iyisini kullanır. Dahası, ağ hem madencilere hem de onaylayıcılara işlem ücretlerinin adil payını öder. Böylece, sistem “ortakların trajedisine” karşı hareket eder ve blok doğrulama için daha iyi bir çözüm oluşturur.

Faaliyet İspatının Etkileri

Bir blockchain yüzünün en büyük tehditlerinden biri% 51 saldırısıdır. Konsensüs teoremi,% 51 saldırı olasılığını sıfıra indirir. Ağa bir blok eklerken süreç eşit katkı gerektireceğinden, ne madenciler ne de onaylayıcılar çoğunluk olamaz..

Bununla birlikte, bazı eleştirmenler, Etkinlik Kanıtı blok zinciri konsensüs protokolünün bazı ciddi kusurları olduğunu söylüyor. İlki, madencilik özelliğinden dolayı muazzam miktarda enerji tüketimi olacaktır. İkinci olarak, Etkinlik Kanıtı, doğrulayıcıların ikili imzalamasını durdurmak için herhangi bir çözüme sahip değildir. Bu iki önemli kusur, fikir birliği teoremini biraz geride bırakıyor.

İki popüler blok zinciri, Etkinlik Kanıtı – Decred ve Espers’ı benimser. Yine de bazı varyasyonları var. Gerçekte, Decred, Espers konsensüs teoreminden daha popüler olanı olarak görülüyor..

Önem Kanıtı

Listemizde bir sonraki Önem Kanıtı blok zinciri konsensüs protokolü geliyor. Bu fikir birliği örneği, NEM’in ünlü isminden kaynaklandı. Konsept, Proof-of-Stake’in geliştirilmesidir. Bununla birlikte, NEM yeni bir fikir ortaya attı – hasat veya kazandırma.

Toplama mekanizması, bir düğümün blok zincirine eklenmeye uygun olup olmadığını belirler. Bir düğümde ne kadar çok hasat yaparsanız, zincire eklenme şansı o kadar artar. Toplama karşılığında düğüm, onaylayıcının ödül olarak topladığı işlem ücretlerini alır. Hasat etmeye uygun olmak için hesabınızda en az 10.000 XEM bulundurmanız gerekir.

Proof-of-Stake’in ana problemini çözer. PoS’da, daha az paraya sahip olan doğrulayıcılara kıyasla daha zengin daha fazla para alır. Örneğin, kripto para biriminin% 20’sine sahipseniz, blok zinciri ağındaki tüm blokların% 20’sini çıkarabilirsiniz. Bu, fikir birliği algoritmalarını zenginlerin lehine yapar..

Önem İspatının Göze Çarpan Özellikleri

 • Yelek

Konsensüs teoreminin en ilgi çekici özelliği, hak kazanma veya hasat etme. Söylediğimiz gibi, ilk etapta hasat için uygun olmak için en az 10.000 jetona sahip olmanız gerekir. Önem Kanıtı puanınız, sahip olduğunuz hasat miktarına bağlıdır. Bununla birlikte, fikir birliği algoritmaları, cebinizde madeni paraların bulunduğu süreyi hesaba katar..

 • İşlem Ortaklığı

Önem Kanıtı algoritması, diğer NEM hesap sahipleriyle işlem yaparsanız sizi ödüllendirecektir. Ağ, ikinizi ortak olarak görecek. Bununla birlikte, sözde bir ortaklık yapmayı planlıyorsanız, sistem sizi yakalayacaktır..

 • Puanlama Sistemi

İşlemler, Önem Kanıtı puanınız üzerinde bir etki oluşturur. Puan, otuz günlük bir süre içinde yaptığınız işlemlere dayanmaktadır. Daha sık ve daha önemli toplam, NEM ağındaki puanınızı yükseltmenize yardımcı olacaktır..

Kapasite Kanıtı

Kapasite kanıtı fikir birliği örneği, ünlü İş Kanıtı blok zinciri konsensüs protokolünün bir yükseltmesidir. Bunun temel özelliği “çizim” özelliğidir. Madencilik yapmaya başlamadan önce bile hesaplama gücünüzü ve sabit disk depolamanızı ayırmanız gerekecek.

Bu doğa, sistemi PoW’dan daha hızlı hale getirir. Kapasite Kanıtı yalnızca dört dakikada bir blok oluşturabilirken, İş Kanıtı aynı şeyi yapmak için on dakika sürer. Dahası, PoW sisteminin hash sorununu çözmeye çalışır. Bilgisayarınızda ne kadar çok çözüm veya arsa varsa, madencilik savaşını kazanma şansınız o kadar artar..

Kapasite Kanıtı Nasıl Çalışır??

Konsensüs teoreminin doğasını anlamak için, iki kavramı kavramalısınız – çizim ve madencilik.

Bilgisayarınızın sabit sürücüsünü çizerek, temelde bir “nonce” oluşturursunuz. Proof-of-Capacity algoritmasındaki nonce’lar Bitcoin’lerden biraz farklıdır. Burada, nonce’leri çözene kadar kimliğinize ve verilerinize hashing uygulamanız gerekecek..

Her bir nonce, bir araya getirilmiş toplam 8.192 hash’e sahiptir. Paket numarası yine “kepçe” olarak bilinir. Her kimlik maksimum toplam 4.095 kepçe alabilir.

Bir sonraki kavram, sabit diskteki “madencilik” dir. Söylediğimiz gibi, bir seferde 0 ila 4.095 kepçe alabilir ve bunları sabit sürücünüzde saklayabilirsiniz. Eşsizleri çözmek için size minimum bir son tarih verilecektir. Bu son tarih ayrıca bir blok oluşturma süresini de gösterir.

Eşsizleri diğer madencilerden daha erken çözmeyi başarırsanız, ödül olarak bir blok alırsınız. Ünlü bir örnek, Kapasite Kanıtı algoritmasını benimseyen Burst olabilir..

Artıları ve EksileriKapasite Kanıtı

Sabit sürücüdeki madencilik, normal Çalışma Kanıtı’ndan çok daha enerji verimlidir. Bitcoin protokolünde gördüğümüz pahalı madencilik teçhizatlarına sahip olmak için servet harcamanıza gerek kalmayacak. Ev bilgisayarınızın sabit diski, bu fikir birliği algoritmasında madenciliğe başlamak için yeterlidir..

Doğruyu söylemek gerekirse, bu fikir birliği algoritması blok zincirinin bazı ciddi dezavantajları da var. Birincisi, işlem çok büyük miktarda yedek disk alanı yaratır. Sistem, merkezi olmayan konsepte tehdit oluşturan daha büyük depolama birimlerine sahip madencileri destekleyecektir. Bilgisayar korsanları bile sistemi istismar edebilir ve madencilik kötü amaçlı yazılımını sisteme enjekte edebilir..

Proof-of-Burn

Bu fikir birliği dizisi oldukça etkileyici. PoW kripto para birimini korumak için madeni paraların bir kısmı yanacak! İşlem, madencilerin bir “Yemek Adresine” birkaç jeton göndermesiyle gerçekleşir. Yiyen Adresleri bu paraları herhangi bir amaçla harcayamaz. Bir defter, yanmış paraların kaydını tutar ve onları gerçekten harcanmaz hale getirir. Madeni paraları yakan kullanıcı da bir ödül alacak.

Evet, yanmak bir kayıptır. Ancak süreç, madeni paraları hackerlardan ve siber saldırılardan uzun vadede koruyacağından, hasar geçicidir. Dahası, yakma işlemi alternatif madeni paraların hisselerini artırır.

Böyle bir senaryo, bir kullanıcının bir sonraki bloğu madencilik yapma şansını ve gelecekte ödüllerini de arttırır. Bu nedenle, yakma bir madencilik ayrıcalığı olarak kullanılabilir. Karşı taraf, bu blok zinciri konsensüs protokolünü kullanan bir kripto para biriminin mükemmel bir fikir birliği örneğidir..

Yiyen Adresi

Bozuk para yakmak için kullanıcılar bunları Eater Adreslerine gönderir. Bir Yiyen Adresinin özel anahtarı yoktur. Dolayısıyla, hiçbir kullanıcı, içinde tutulan paraları harcamak için bu adreslere asla erişemez. Dahası, bu adresler rastgele bir şekilde oluşturulur..

Bu madeni paralar erişilemez veya “sonsuza kadar gitmiş (!)” Olsalar da, hesaplanmış arz olarak kabul edilir ve yanmış.

Proof-of-Burn Algoritmasının Artıları ve Eksileri

Madeni paraları yakmanın birincil nedeni daha fazla istikrar yaratmaktır. Uzun vadeli oyuncuların kar elde etmek için uzun süre madeni para tutma eğiliminde olduklarını biliyoruz..

Sistem, daha istikrarlı para birimi ve uzun vadeli taahhütler vererek bu uzun vadeli yatırımcıları desteklemektedir. Dahası, bu ademi merkeziyetçiliği geliştirir ve daha iyi dağıtılmış bir ağ oluşturur.

Ancak senaryoya hangi açıdan bakarsanız bakın, bozuk para yakmak demek onu boşa harcamak demektir! Bazı yiyen adreslerinde bile 100.000 $ değerinden fazla Bitcoin bulunur. Parayı geri almanın bir yolu yok – yanarlar!

Ağırlık Kanıtı

Tamam, Ağırlık Kanıtı blok zinciri konsensüs protokolü, fikir birliği algoritmaları listemizin son konumunda. Bu, Proof-of-Stake algoritmasının büyük bir yükseltmesidir. Proof-of-Stake’de, sahip olduğunuz token sayısı ne kadar fazlaysa, daha fazlasını keşfetme şansınız o kadar artar! Bu fikir, sistemi biraz önyargılı hale getiriyor.

Ağırlık Kanıtı, PoS’nin bu tür önyargılı doğasını çözmeye çalışır. Algorand, Filecoin ve Chia gibi kripto para birimleri PoWeight’ı uygular. Ağırlık Kanıtı, PoS’de olduğu gibi daha fazla token sahibi olmaktan başka bazı faktörleri de göz önünde bulundurur..

Bu faktörler “Ağırlıklı Faktörler” olarak tanımlanır. Örneğin, Filecoin sahip olduğunuz IPFS verisi miktarını dikkate alır ve bu faktörü ağırlıklandırır. Uzayzaman Kanıtı ve İtibar Kanıtı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere diğer faktörlerden bazıları.

Bu sistemin temel avantajları arasında özelleştirme ve ölçeklenebilirlik bulunur. Teşvik etmek bu fikir birliği algoritması için büyük bir zorluk olabilir.

Consesns Algoritmaları Arasında Karşılaştırma

Konsensüs Algoritmaları Blockchain Platformu Beri Başladı Programlama dilleri Akıllı Sözleşmeler Artıları Eksileri
PoW Bitcoin 2009 C++ Hayır % 51 saldırı için daha az fırsat

Daha iyi güvenlik

Daha fazla enerji tüketimi

Madencilerin Merkezileştirilmesi

PoS NXT 2013 Java Evet Verimli enerji

Daha merkezi olmayan

Tehlikede olmayan sorun
DPoS Lisk 2016 JavaScript Hayır Verimli enerji

Ölçeklenebilir

Yükseltilmiş güvenlik

Kısmen merkezi

Çift harcama saldırısı

LPoS Dalgalar 2016 Scala Evet Adil kullanım

Paraları Kiralama

Ademi Merkeziyet Sorunu
Şair Hyperledger Testere Dişi 2018 Python, JavaScript, Go, C ++, Java ve Rust Evet Ucuz katılım Özel donanım ihtiyacı

Herkese Açık Blockchain için iyi değil

PBFT Hyperledger Kumaş 2015 JavaScript, Python, Java REST ve Go Evet Onaya Gerek Yok

Enerjide Azalma

İletişim boşluğu

Sybil Saldırısı

SBFT Zincir 2014 Java, Düğüm ve Ruby Hayır İyi Güvenlik

İmza Doğrulama

Herkese Açık Blockchain için değil
DBFT NEO 2016 Python, .NET, Java, C ++, C, Go, Kotlin, JavaScript Evet Ölçeklenebilir

Hızlı

Zincirdeki Çatışmalar
DAG IOTA 2015 Javascript, Rust, Java Go ve C++ İşlemde Düşük maliyetli ağ

Ölçeklenebilirlik

Uygulama boşlukları

Akıllı sözleşmeler için uygun değil

POA Decred 2016 Git Evet % 51 saldırı olasılığını azaltır

Eşit katkı

Daha fazla enerji tüketimi

Çift imza

PoI NEM 2015 Java, C ++ XEM Evet Yelek

İşlem ortaklığı

Ademi Merkeziyet Sorunu
PoC Burstcoin 2014 Java Evet Ucuz

Verimli

Dağıtılmış

Daha büyük balıkları tercih etmek

Ademi merkeziyet sorunu

PoB Slimcoin 2014 Python, C ++, Kabuk, JavaScript Hayır Ağın korunması Kısa vadeli yatırımcılar için değil

Para israfı

PoWeight Filecoin 2017 SNARK / STARK Evet Ölçeklenebilir

Özelleştirilebilir

Teşvikle İlgili Sorun

Bölüm 8: Sonuç Notları

Blockchain ağlarının doğasını bu kadar çok yönlü kılan fikir birliği algoritmalarıdır. Evet, mükemmel olduğunu iddia edebilecek tek bir fikir birliği algoritması blok zinciri yoktur. Ancak tahmin ettiğimiz teknolojinin güzelliği bu – iyileştirme için sürekli değişim.

Bu fikir birliği algoritmaları orada olmasaydı, yine de Proof-of-Work’e güvenmek zorunda kalırdık. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, PoW türü blok zincirlerinin ademi merkeziyetini ve dağıtılmış doğasını tehdit ediyor..

Blockchain teknolojisinin tüm fikri ademi merkeziyetçilik ve monarşiye karşı bir mücadeledir. Sıradan insanların bozuk ve hatalı sistemi durdurmasının tam zamanı.

Hayatımızı daha iyi bir yarın için değiştirecek daha iyi ve daha iyi fikir birliği algoritmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.!

Blockchain’de bir kariyer inşa etmek ve Blockchain teknolojisinin temellerini anlamak mı istiyorsunuz? Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu’na katılmanızı ve parlak bir Blockchain kariyerinin temelini atmanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me