Yeni EOS Ricardian sözleşmeleri ve yeni bir dijital anlaşma türünün tanıtılması, konuya olan ilginin yanı sıra pek çok kişinin dikkatini çekti. Şimdi bu teknolojinin nasıl çalıştığına ve olası faydalarının neler olduğuna bakalım.

Son zamanlarda, bazı blockchain tabanlı teknolojiler Ricardian Sözleşmelerini desteklemeye başladı. Örneğin, Block.One, Ricardian sözleşmeleri için destek üzerinde çalıştıklarını iddia etti..

Temel blockchain bilgisine sahip olanlarımız Akıllı Sözleşmeler hakkında zaten bilgi sahibidir. Ama şimdi Ricardocu Sözleşme hakkında biraz daha bilgi edinme zamanı. Bu makalede, yakın zamanda blok zincirine tanıtılan bu yeni Sözleşme türüne ve Ricardian hükümlerine odaklanacağız. Kavram blok zincirinde nispeten yeni olduğu için Ethereum tabanlı Ricardian Contract’ı da tanıtacağız..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Ricardian Sözleşmeleri nedir?


Ricardian Sözleşmesi, ilk olarak 1995 yılında tanınmış bir programcı Ian Grigg tarafından başlatılan yasal bir sözleşmedir. Konsept artık blok zincirinin de bir parçası. İşte temel tanım:

“Anlaşmaya varılan taraflar arasındaki bir etkileşimin şartları ve koşulları konusunda iki taraf arasında bir anlaşma işlevi gören bir dijital belge biçimidir.”

Onu benzersiz kılan, kriptografik olarak imzalanmış ve doğrulanmış olmasıdır. Dijital bir belge olsa bile, insanlar için anlaşılması kolay olan insan tarafından okunabilir bir metinde mevcuttur (sadece avukatlar için değil). Bilgisayar programları ve aynı zamanda insanlar için okunabilen benzersiz bir yasal sözleşme veya belgedir..

Basitçe söylemek gerekirse, iki bölümü vardır veya iki amaca hizmet eder. Birincisi, iki veya daha fazla taraf arasında okunması kolay bir yasal sözleşmedir. Avukatınız bunu kolayca anlayabilir ve hatta okuyabilir ve Sözleşmenin temel şartlarını anlayabilirsiniz..

İkincisi, aynı zamanda makine tarafından okunabilir bir sözleşmedir. Blockchain platformlarıyla, bu sözleşmeler artık kolayca hashinglenebilir, imzalanabilir ve blockchain’e kaydedilebilir..

Sonuç olarak, Ricardian Contracts yasal sözleşmeleri teknoloji ile birleştirir, kesin olmak için blockchain teknolojisi. Blok zinciri ağındaki eylemlerin yürütülmesinden önce tarafları yasal bir anlaşmaya bağlarlar.

Ricardian Sözleşmelerinin Arkasındaki Tarih  

Ricardian Sözleşmeleri blok zincirinde yeni bir şey olsa da, otuz yıllık kavramlardır. Ricardian Sözleşmesi, 1990’larda tanıtılan blockchain ile ilgili tek modern terim değil.

Akıllı Sözleşmeler ve Çalışma Kanıtı gibi son zamanlarda uygulanabilir birçok fikir de aynı anda tanıtıldı, ancak daha sonra blok zinciri ana akım haline geldiğinde uygulandı..

Ian Grigg: Ricardian Sözleşmelerinin Arkasındaki Adam

Ricardian Sözleşmeleri ilk olarak 1995 yılında Ricardo Ödeme Sisteminin bir parçası olarak tanıtıldı. Bu yeni tür yasal belgenin arkasındaki adam olan Ian Grigg, finansal kriptografinin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor..

İlginç olan, Ricardian Contracts geliştirdiğinde hala okuldaydı. Bu yüzden insanlar bunlara Ian Grigg Ricardian Contract da diyor..

Eserlerini okuyabilen herkes, zamanının çok ilerisinde olduğunu anlayabilir. Yasal bir sözleşmeyi veya herhangi bir finansal aracı veya varlığı dijitalleştirmek için ilginç bir konsept geliştirdi.

Ancak 90’lı yıllarda onun fikirlerini liyakatlerine göre uygulamak için uygun teknoloji yoktu. Ancak bu sınırlama artık blok zincir teknolojisinin ortaya çıkmasından sonra değil.

Ayrıca, dünyanın önde gelen yüksek performanslı blockchain çözümleri sağlayıcılarından biri olan Block.One’da ortak olarak çalışıyor. Aynı zamanda, EOS Ricardian Sözleşmeleri olarak da adlandırılan blok zincirine Ricardian Sözleşmeleri konseptini getiren aynı şirkettir..

Blockchain, popüler olmadan önce de uzun bir yol kat etti. Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisinin geçmişine göz atın.

Ricardian Sözleşmeleri Nasıl Çalışır??

Ricardian Sözleşmeleri, öncelikle iki taraf arasında insan tarafından okunabilir bir yasal sözleşmedir. Bu sözleşmeyi, sizi ve karşı tarafı yasal bir sözleşmede bağladığı için mahkemede kullanabilirsiniz. Her iki tarafın da belgeyi okuyabileceği, anlayabileceği, kabul edebileceği ve imzalayabileceği gerçek yasal sözleşmeyi oluşturmak için avukatlara ihtiyacınız olabilir. Ancak bundan sonra, yazılım tarafından blockchain platformunda çalıştırmak için kullanılabilmesi için dijitalleştirebilir veya hashing uygulayabilirsiniz..

Yasal Sözleşmenin geçerliliği için bir ihraççı yasal bir çerçeve oluşturabilir. Hem taraflar hem de hamiller bu yasal çerçeveyi doldurur ve imzalayarak üzerinde anlaşır..

Ricardian Sözleşmelerinin bir tür Akıllı Sözleşmeler olduğunu veya Akıllı Sözleşmelerde kullanılan kodu kullandığını unutmayın. Onlar ayrıca canlı sözleşmeler bir olayın gerçekleştirilmesinden sonra değiştirilebilir.

Örneğin, iki taraf arasında bir araba satın almak ve satmakla ilgili bir sözleşme olması durumunda, bir madde, satıcının aracın gerçek sahibi olup olmadığını teyit edebilecek bir otoriteye başvurmakla ilgili olabilir. Bilgiye sahip olduğunuzda, bunu Ricardian Sözleşmesine ekleyebilir ve Sözleşmenin yeni bir versiyonunu oluşturabilirsiniz..

Bu şekilde, Ricardian Sözleşmesi farklı olayları yürütür ve her olayın sonucuna göre mantıklı bir sonuca doğru ilerler..

 • Karma Referans

Sözleşme hazırlandıktan sonra dijital olarak imzalanır ve Sözleşme’nin sözleşmenin karma değerine atıfta bulunmasına karar verilir. Örneğin, sözleşme kapsamında gerçekleşen bir mali işlem varsa, işlem, ödeme yapan taraflarla birlikte bu Sözleşmenin hashine uygulanacaktır..

 • Gizli İmza

Ricardian sözleşmeleri, süreci daha güvenli hale getirmek için gizli imzalar da kullanır. Sözleşmelerin imzalanması özel anahtarlar aracılığıyla gerçekleşir. Daha sonra, sözleşmenin hash’i, bu gizli imzayı Sözleşmeye eklemek için kullanılır..

Ayrıca Oku: Blockchain Nasıl Çalışır??

Akıllı Sözleşmeler ile Ricardian Sözleşmeleri Arasındaki Fark Nedir??

Blockchain, Akıllı Sözleşmeler adı verilen başka bir önemli dijital Sözleşme biçimi kullanır. Peki, bu Ricardian Sözleşmelerinin halihazırda kullanılmakta olan Akıllı Sözleşmelerden ne farkı var? Farklılıkları ayrıntılı olarak inceleyelim.

Akıllı Sözleşmeler

Daha önce tartıştığımız Ricardian Sözleşmeleri gibi, Akıllı sözleşmeler de makine tarafından okunabilir Sözleşmedir veya yaklaşan eylemleri ve olayları kontrol eden ve yönlendiren bir dizi talimat diyebilirsiniz..

Blockchain endüstrisinde, Akıllı Sözleşmeler, bir değişim sırasında güven sağlamak için sözleşme görevi görür. Bu sözleşmeleri internette para, hisse, mülk ve diğer varlıkları değiştirmek için kullanabilirsiniz. Bunu, iki taraf arasındaki yükümlülükleri tanımlayarak ve bunları bilgisayar kodu aracılığıyla yerine getirerek yapabilirsiniz..

Tarafların anonim kaldığı blockchain ağındaki sürecin önemli bir parçasıdır..

Bunlar, Akıllı Sözleşmenin temel özellikleridir:

 • Bilgisayar kodunda verilen talimatlara göre kendi başına yürütür
 • Kendi kendini doğrulama ve otomatik uygulama
 • Değiştirilemez, yani şartları düzenleyemezsiniz
 • Tasarruf

Akıllı Sözleşmelerle ilgili tek sorun, yasal olarak bağlayıcı sözleşmeler olmamasıdır; bu nedenle, herhangi bir şey ters giderse, yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma olmadığı için mahkemede dolandırıcılık veya dolandırıcılığa karşı bir davayı kanıtlamak zordur..

İkinci temel fark, aynı zamanda insan tarafından okunabilir olmamasıdır. Bu sadece bir koddur, ancak Ricardian sözleşmeleri hem insanlar hem de makineler tarafından okunabilir.

Akıllı sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda akıllı Sözleşmelerle ilgili nihai kılavuzu inceleyin!

Ricardian Sözleşme

Öte yandan, Ricardian Sözleşmeleri, niyetleri ve gelecekte gerçekleşecek yasal anlaşmaya dayalı eylemleri ana hatlarıyla belirtir..

Blockchain platformlarındaki her iki sözleşme arasındaki temel fark, anlaşma türüdür. Biri (Ricardian sözleşmeleri) birden fazla taraf arasındaki sözleşmeyi kaydederken, diğeri (Akıllı Sözleşmeler) sözleşmede tanımlanan her şeyi eylemler olarak yürütür..

Ricardian Sözleşmesi yasal olarak geçerli bir sözleşmedir, ancak Akıllı Sözleşmeler değildir. İnsan tarafından okunabilir bir yasal sözleşmeyi, yazılım tarafından yürütülebilen makine tarafından okunabilir koda dönüştürür.

Basitçe ifade etmek gerekirse, Akıllı Sözleşmeler bir blockchain uygulamasındaki eylemleri otomatikleştirir. Bununla birlikte, birçok senaryoda daha sonra ne olacağı konusunda net bir fikriniz olamayacağından bazı sınırlamaları da vardır. Bu durumda, emin olmadığınız bir şeyi otomatikleştirmek için Akıllı Sözleşmeleri kullanamazsınız..

Böyle bir durumda Akıllı Sözleşmelerde verilen talimatlarda öngörülmeyen bir olay meydana gelirse önemli bir soruna neden olabilir. Akıllı Sözleşme ayrıca böyle bir olayda nasıl ilerleyeceğini tanımlayabilecek herhangi bir yasal çerçeveye sahip olmadığından, bu gibi durumlarda işe yaramaz. Ayrıca, Akıllı Sözleşmelerin yasal bir çerçevenin yokluğunda bu tür senaryolar etrafında gelişme yeteneğinden yoksun olduğunu da söyleyebilirsiniz..

Ricardian sözleşmelerinin temel özellikleri şunlardır:

 • Yazdırılabilir formda ve insan ayrıştırılabilir olarak mevcuttur
 • Manifest açısından eşdeğer tüm biçimlerle ayrıştırılabilir program
 • İhraççı ve her iki taraf tarafından imzalanmıştır

Akıllı Sözleşmeler Vs. Ricardian Sözleşmeleri: Karşılaştırma Tablosu

İşte Ricardian Sözleşmeleri ile Akıllı Sözleşmelerin hızlı bir karşılaştırma tablosu:

 Akıllı Sözleşme
Amaç Bir anlaşmanın şartlarını yürütün Bir sözleşmenin şartlarını yasal bir belge olarak kaydedin
Akış Blok zinciri tabanlı uygulamalardaki eylemleri otomatikleştirin Ayrıca blok zinciri tabanlı uygulamalardaki işlemleri otomatikleştirebilir
Geçerlilik Yasal olarak bağlayıcı bir belge değildir Yasal olarak bağlayıcı bir belge veya sözleşmedir
Çok yönlülük Ricardian Contracts olamazlar Herhangi bir Ricardian Sözleşmesi aynı zamanda bir Akıllı Sözleşme olabilir
Okunabilirlik Akıllı sözleşmeler makine tarafından okunabilir ancak insan tarafından okunabilir olması gerekmez Ricardian Sözleşmeleri hem makine tarafından okunabilir hem de insan tarafından okunabilir

Ricardian Akıllı Sözleşmeleri: Oluşturduğunuz Sözleşmelere Açıklık Sağlayın

Ricardocu sözleşmelerin devreye girdiği yer burasıdır. Sözleşmeye yasal bir çerçeve ekleyerek niyetlere katkıda bulunur ve eylemlere açıklık getirir. Sözleşme niyetlerini tanımlar ve Akıllı Sözleşmeler tarafından cevapsız kalan birçok soruyu yanıtlar.

Örneğin, bir eylemin uygulanabilir herhangi bir sonucu varsa ne yapılacağını yanıtlıyor? Sözleşmenin kapsamını tanımlar. Ayrıca, ilgili tarafları ve varsa temsilcilerini de açıklar..

En önemlisi, Ricardian Sözleşmeleri, anlaşmazlığı çözmek için kullanılabilecek yasal terimlerle düzenlemeleri tanımlar..

Ricardian Sözleşmelerinden önce, kripto endüstrisinde dolandırıcılık ve çatışmanın önlenmesi kolay değildi. Ricardian Sözleşmeleri, yatırım yapmak veya blockchain teknolojisinden yararlanmak isteyen katılımcılar için daha fazla güvenlik sağlar.

Ek olarak, Ricardian Sözleşmeleri, internette veya blockchain ağında bir varlık satma veya satın alma sürecine özgünlük eklemek için kullanılabilir. Ricardian Sözleşmeleri, yasal terimlerle ne satın aldığınızı veya sattığınızı ve hangi yasal şartlar altında, katılımcıların kim olduğunu ve borsa hakkında daha yasal bilgileri tanımlayabilir..

Basitçe ifade etmek gerekirse, Akıllı sözleşmeler, Ricardian Sözleşmeleri ile birleştirildiğinde, internet üzerinden ticaret için sağlam ve kusursuz bir süreç sağlayabilir..

Böyle bir durumda, Ricardian Akıllı Sözleşme olur. Ayrıca, bir Ricardian Sözleşmesi, bir Akıllı Sözleşme ile aynı şekilde hareket edebilir ve bunu yapabilir, çünkü hem yasal şartları hem de bir kod olarak yürütmek için talimatları tanımlayabilirsiniz, ancak Akıllı Sözleşme, Ricardian Sözleşme olarak hareket edemez.

Akılda uygun bir iş modeli olmadan, kaldıraç olarak blok zinciri kullanmak zordur. Blockchain geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai blockchain uygulama stratejimize göz atın.

Hangi Bilgileri İçerir?

Birden fazla taraf arasında yasal bir sözleşme tanımlamak için programlanabilen her şey ve bir olay veya eylemi yürütmek için kullanılabilecek talimatlar Ricardian Sözleşmelerinin bir parçası olabilir..

Anlaşmanın içerebileceği bazı temel kısımlar şunları içerir:

 • Partiler

Kaç taraf var? Bu anlaşmayı yapan taraflar kimler? Temsilcileri kimler?

 • Zamanda Bir Unsur

Sözleşmenin geçerliliği nedir? Sınırlı bir süre için mi yoksa sonsuza kadar mı uygulanabilir? Zaman açısından neyi tanımlar? Örneğin, bir anlaşmaya üç ay içinde ulaşılması gerekiyor veya Sözleşme geçersiz ve geçersiz hale geliyor.

 • Farklı Olasılıklar İçin İstisnalar Ekleme

Örneğin, taraflardan biri öldüğünde ne olur? Veya benzer istisnalar.

 • Koşullar

İstediğiniz kadar koşul ve if / then cümleleri ekleyebilirsiniz.

Güvende mi?

Evet onlar. Ricardian Sözleşmeleri, kriptografik bir imza kullandıkları için çok güvenlidir. Sözleşmedeki her belgenin hash ile benzersiz bir kimliği vardır.

Ne anlama geliyor? Bu, her iki tarafça üzerinde mutabık kaldıktan ve makine tarafından okunabilir bir forma dönüştürüldükten sonra, herhangi birinin yasal anlaşmayı keyfi olarak değiştirmesinin imkansız olduğu anlamına gelir..

Bu aynı zamanda kurbağa kaynatma adı verilen yasal anlaşmalarda yaygın olarak kullanılan bir taktiğe karşı koruma sağlar. Geleneksel yasal anlaşmalara göre, bir ihraççı, icra sırasında sözleşmedeki şartları değiştirmeye devam eder. Ricardian Sözleşmeleri ile bu mümkün değildir.

Ricardian Sözleşmelerini imzalamak için özel anahtarları kullanabilirsiniz. Belgeye Sözleşmeyi düzenleyenin imzasını eklediğinizde, belgede açıklanan bilgiler hakkında okunaklı ve bağlayıcı bir sözleşme oluşturur. Özel anahtar yardımıyla ilgili tarafları izlemek ve sorumlu tutmak da mümkündür..

Ricardian Sözleşmelerinin Faydaları

Ricardian sözleşmeleri, blockchain ağlarında bazı yeni olasılıkları gerçeğe dönüştürdü. Bazı uygulamalarının yanı sıra faydaları şunları içerir:

 • İlk defa, fiziksel varlıkların yasal olarak uygulanabilir transferine ve ayrıca Akıllı Sözleşmeler ile mümkün olmayan blok zinciri ağı üzerindeki haklara izin veriyor. Akıllı sözleşmeler de aynı amaç için kullanıldığında, ancak aktarımı yasal olarak uygulayamadıklarında.
 • Ricardian Sözleşmeleri, bir anlaşmazlık ortaya çıktığında yatırım yapmanız gerekebilecek çaba, maliyet ve zamandan tasarruf sağlayabilir. Makine tarafından okunabilen yasal sözleşmeler, herhangi bir yoruma açık değildir; bu, insan tarafından okunabilir yasal sözleşmelerin ana dezavantajıdır. Avukatlar, içeriği kendi beğenilerine göre yorumlayabilir ve bu da bir anlaşmazlığa neden olabilir..
 • Ricardian Sözleşmeleri, blockchain ağına daha fazla şeffaflık katmak için önemli bir adımdır..

Blockchain, adil fayda payıyla birlikte gelir. Blockchain teknolojisinin faydaları hakkındaki kılavuzumuzdan daha fazlasını öğrenin.

Ricardian Sözleşmelerinin Sorunları

Ricardian Sözleşmeleri için hala erken günler olduğu için, bazı şeylerin hala cevaplara veya daha fazla netliğe ihtiyacı var. Örneğin, Ricardocu sözleşmeleri kim uygulayacak? Tahkimin EOS ekosistemine nasıl entegre edilebileceği hala cevapsız bir sorudur. Benzer şekilde, kullanıcılar nasıl hak talebinde bulunabilir??

Bununla birlikte, Ricardian Sözleşmeleri önceden tanımlanmış ve önceden kararlaştırılmış yasal sözleşmelere dayanmaktadır. Önceden kararlaştırılmış ve yasal olarak bağlayıcı, zaman geldiğinde bunları mahkemedeki hakimlere sunabileceğiniz anlamına gelir. Ricardian Sözleşmesi, en azından hakemlerin asıl niyet ve yükümlülükler hakkında karar vermesine izin verebilir..

Öte yandan, teknoloji hala tam geliştirme aşamasındadır. Ricardian sözleşmeleri etrafında dönen yasal çerçeve, daha fazla netlik aradığımız için hala geride kalıyor.

Bu Sözleşmenin Mevcut Uygulamaları

Evet, bazı Ricardian Sözleşme örnekleri var. En önemli Ricardian Sözleşme örneklerinden biri OpenBazaar’dır. Adından da anlaşılacağı gibi, her şeyi alıp satabileceğiniz açık bir çevrimiçi pazar yeridir. Bu platform şu anda iki tarafın tarafların sorumluluğunu takip etmek için birincil araç olarak mal değiş tokuşu yaptığında Ricardian Sözleşmelerini kullanıyor..

Peki nasıl çalışıyor? Ne zaman iki taraf platformda bir değişim yapsa, bu bir Ricardian Sözleşmesi yaratır. Birden fazla tarafın kabul ettiği yasal Sözleşmenin meşruiyetini izler ve daha fazla ilerlemek için imzalar.

Bu, platformu kullanıcılar için çok güvenli hale getirir. Neden? Çünkü dolandırıcılık veya sözleşme ihlali durumunda, taraflardan biri mahkemede ibraz etmek için yasal belge ve sicile sahip olabilir..

Ricardian Sözleşmelerinin e-ticaret endüstrisinde büyük kullanım alanlarına sahip olmasının nedeni budur ve kullanıcılar için başka bir güvenlik katmanı ekler..

Daha fazla oku: Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk 50 Şirket

Ricardian Sözleşmelerinin Geleceği

Ricardian Sözleşmeleri, Akıllı Sözleşmelerden bile daha fazla sayıda durumda uygulanabilir. Akıllı Sözleşmeler genellikle blok zincirindeki finansal işlemler için kullanılır. Bununla birlikte, Ricardian Sözleşmelerinin kullanım durumlarının bir sınırı yoktur ve bunları finansal işlemler dışındaki diğer uygulamalar için de kullanabilirsiniz..

Ricardian Sözleşmesi, bir tarafın başka bir tarafla ticaret yaparken sorumluluğunu veya yasal açıdan sorumluluğunu belirlediğinden, uygulamalar çok geniştir. Bu nedenle çoğu uzman, EOS’ta Ricardian sözleşmelerinin kullanımının yalnızca yakın gelecekte yaygınlaşacağına inanıyor..

Ricardian sözleşmeleri, blockchain üzerindeki sözleşmelerin önemli bir parçası haline gelebilir ve aynı zamanda Akıllı Sözleşme olarak da hareket edebildikleri için Akıllı Sözleşmelerin yerini alabilir..

Yani, tarafların niyetlerini tanımlayabilir, onları yasal olarak bir sözleşmeye bağlayabilir ve ayrıca kararlaştırılan şartlara göre talimatları uygulayabilirler. Bu yalnızca blockchain işlemlerini ve ticaretini daha iyi, güvenli ve daha şeffaf hale getirir.

Bu sözleşmelerin kullanımı yeni olduğundan Ricardian sözleşmeleri için hala erken günler. Yakın zamanda EOS ekosisteminin bir parçası oldular. Bununla birlikte, blok zinciri Ricardian Sözleşmeleri ile birlikte geliştikçe, önümüzdeki birkaç ay içinde geleceğin daha iyi bir resmine sahip olabiliriz..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Son sözler

Şimdiye kadar tartıştığımız şeyi özetlemek gerekirse, Ricardian Sözleşmeleri, blok zinciri ağındaki ticaret üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek ve süreci daha güvenli hale getirebilecek güçlü ve yeni bir kod türüdür..

Yasal anlaşmayı ve şartları, blok zinciri ağında yürütmek için makine tarafından okunabilir kodla bir sözleşme olarak uyumlu hale getirir. Onlarca yıllık bir fikir olsa da, blockchain teknolojisi bundan en iyi şekilde yararlanmayı mümkün kılıyor. Blockchain, bu sözleşmeleri noterden onaylamamıza, bunları bir blockchain ağında güvence altına almamıza ve konunun tam bir referansını korumamıza olanak tanır..

Birden fazla taraf arasındaki yasal sözleşmelere daha fazla netlik katabilir ve anlaşmazlık olasılığını ortadan kaldırdığı için zamandan, maliyetten ve emekten tasarruf sağlayabilir. Akıllı Sözleşmeler ile birleştirildiklerinde, işlevsellik ve eylemleri de çağırabilirler..

Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler ve bunların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir acemi iseniz, ücretsiz blockchain kılavuzumuza göz atmanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me