Blockchain, hayatımızın her alanında tamamen devrim yaratan yeni nesil teknolojidir. Birçok çevrimiçi tartışma ve tartışmaya rağmen, büyümemizdeki blok zincirinin rolü yadsınamaz. Kalmak için burada ve birçok endüstri uzmanı aynı şeyi düşünüyor.

Eğer bir blok zinciri hile sayfası arayan bir acemiyseniz, o zaman doğru yere geldiniz. Bugün herkesin bilmesi gereken 13 blockchain sorusundan geçeceğiz.

Blok zinciri, çevremizdeki sosyal sistemleri yavaş yavaş dönüştürüyor. Diğer teknolojinin şimdiye kadar sağlayamadığı kilit bir özellik, yani ademi merkeziyet sağlıyor. Ademi merkeziyet özelliği aynı zamanda finans sektörümüzü de değiştiriyor ve neredeyse tüm sektörleri etkilemesini sağlıyor..

Kısacası, blockchain, negatiflerden daha fazla pozitifliğe sahiptir. Öyleyse, gecikmeden herkesin bilmesi gereken blockchain şeylerine başlayalım. Kendinize saklamak ve hareket halindeyken öğrenmek için blok zinciri hile sayfası pdf dosyasını da indirebilirsiniz..

Ultimate Blockchain Hile Sayfası Bilgi Grafiği


Herkesin Bilmesi Gereken 20+ Blockchain Sorusu

Blockchain nedir?

Blockchain’i merkezi olmayan bir veritabanı olarak düşünebiliriz. Ama bundan daha fazlası. Blok zinciri, merkezi olmayan bir defterdir. Bir blok zincirinde, veriler herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duyulmadan depolanabilir, kaydedilebilir, izlenebilir ve üzerinde çalışılabilir. Blok zinciri, kendisine atanan işlemlerden oluşan bloklardan oluşur. İşlemlerin her biri doğası gereği şifrelenmiştir ve bu da katılımcıların kimliğini korur. Bu basit fikrin tonlarca kullanım alanı vardır ve finans, hükümet, ulaşım vb. Dahil hemen hemen her sektörde uygulanabilir..

Daha fazlasını öğrenmek ister misin? Blockchain hakkında ayrıntılı bir kılavuza göz atın.

Blockchain değerinde mi?

Şimdi, blockchain hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, bir sonraki sorumuz olan “Blockchain önemli mi?” Cevabınız evet ise neden önemli??

Blok zinciri artık her ilgiye değer. Hükümet tarafından kontrol edilen ve verilen geleneksel paraya bir alternatif sağlayan devrim niteliğinde bir teknolojidir. Bitcoin gibi blockchain’in sunduğu dijital para birimi son derece popülerdir ve işlemleri daha hızlı, daha güvenli ve özel hale getirmek için kullanılabilir. Ayrıca, özellikler ve işlevsellik açısından blockchain’i daha gelişmiş hale getirmek için çalışan birçok başlangıç ​​var. Günlük ürünler satın almak için dijital para birimlerini de kullanabilirsiniz..

İşletmelerin geleceğe hazır olmalarını ve doğru yönde büyümelerini sağladığından, endüstriyi şimdiden etkiledi. Dahası, blockchain, bireylerin ehliyet, ulusal kimlik ve diğer kimlik ölçümlerinin saklanabileceği ve anonim olarak erişilebildiği kimlik sistemi için kullanılacak ideal bir teknolojidir..

Cryptocurrency nedir?

Kripto para birimi, blok zinciri veya dağıtılmış ağ üzerinden depolanabilen, satın alınabilen ve kullanılabilen dijital para birimi olarak bilinir. Gerçek dünyada varlığı olmayan dijital paraya benzer şekilde çalışır. Kripto para biriminin değeri piyasa koşullarına bağlıdır. En popüler kripto para birimlerinden biri bitcoin’dir. Aynı zamanda 2009’da ortaya çıkan ilk dijital paradır. Kripto para birimi, herhangi bir merkezi otorite olmaksızın ticaret yapmak için kullanılabilir. Ayrıca işlemleri daha ucuz ve daha hızlı hale getirir. Kripto para biriminin diğer önemli örnekleri arasında Ethereum, NEO, EOS vb..

Bitcoin nedir?

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan ilk dijital para birimidir. Serbest bırakılmasıyla ortaya çıktı. bitcoin teknik raporu 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından. Oradan çok fazla popülerlik kazandı. Uzmanlar ayrıca, bitcoin ağında işlemleri daha hızlı hale getirecek en son yıldırım ağı da dahil olmak üzere yeni özellikler eklemek için üzerinde çalışıyorlar. Fiyat açısından, 2018 sonunda 19 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Yazım sırasında, şu anda bitcoin başına 6.000 $ civarında seyrediyor..

Bitcoin, ağda fikir birliğine varmak için Proof-of-Work (PoW) fikir birliği algoritmasını kullanır. İşlemleri onaylamanın ve geçerli olduklarından emin olmanın bir yoludur. Bitcoin çok popüler olmasına rağmen, normal insanlara ademi merkeziyet sağladığından bankalar tarafından beğenilmiyor. Ancak bankalar blockchain’i seviyor.

 

Akıllı sözleşmeler nedir?

Akıllı sözleşmeler, dijital dünyadaki yasal bir sözleşmeye eşdeğerdir. Kodla yazılır ve işlem gibi bir görevi gerçekleştirmek için kullanan iki taraf tarafından önceden imzalanır. Akıllı sözleşmeler, mülkler dahil varlıkları takas etmek, mülkiyeti ve telif hakkını otomatikleştirmek ve ayrıca bir kuruluşu (DAO) otomatikleştirmek için kullanılabilir. Akıllı sözleşmeler herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışır ve bu nedenle birçok görevi otomatikleştirmek için ondan yararlanır. Sözleşme, olayların tetiklendiği ve kodun çalıştırıldığı iki anonim taraf arasında yapılır..

Ethereum nedir?

Ethereum, açık kaynak kodlu bir blockchain teknolojisidir ve geliştiricilerin dApps olarak da bilinen merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için teknolojiyi kullanmalarına izin verir. Bitcoin ve Ethereum arasındaki teknik fark önemlidir. Ethereum, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler ve dApp’lerin yardımıyla blok zincirinde yeni uygulamalar barındırmasına izin veriyor. Otomasyon aynı zamanda Ethereum ağının büyük bir parçasıdır. Ethereum, Bitcoin’in sahip olduğu birçok sorunu çözer. Vitalik Buterin, sorunu farklı bir perspektiften çözmeye çalışırken geliştirdi. Ethereum, Proof-of-Work (PoW) fikir birliği algoritmasını kullanıyor, ancak gelecekte Proof-of-Stake’e (PoS) geçmeyi planlıyor. Ethereum’u Bitcoin ile karşılaştırdığımızda, ikinci nesil blok zincirlerinin altına giriyor. Bu, birçok görevi otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullandığı anlamına gelir. Geliştiriciler ayrıca daha önemli sorunları çözmeyi veya Ethereum platformu üzerinden bir hizmeti kolaylaştırmayı amaçlayan merkezi olmayan dApp’ler geliştirebilirler..

EOS nedir?

EOS, endüstriyel ölçekli uygulamaları oluşturmak ve dağıtmak için kullanılabilen bir blok zinciri platformudur. Birçok yönden Ethereum’a benzer şekilde çalışır ve Dan Larimer tarafından geliştirilmiştir. EOS ana nedeni, işlem ücretini ortadan kaldırması ve aynı zamanda ölçeklenebilirlik sağlamasıdır. EOS, geliştiriciler tarafından ağ darboğazı konusunda endişelenmeden dApp’leri geliştirmek ve ölçeklendirmek için kullanılabilir. EOS, blok zincirinin ölçeklenebilir olmasını ve uygulamalar arasındaki iletişimin birinci sınıf olmasını sağlamak için merkezi olmayan bir işletim sistemi kullanır. Şu anda Block.One, EOS geliştirmeyi yönetmekten sorumlu.

EOS’u ayrıntılı olarak ele aldık. Gönderiye buradan göz atın.

Hyperledger nedir?

Hyperledger, blok zinciri teknolojilerini ilerletmek ve kurumsal düzeyde dağıtılmış defter blok zinciri çerçevesinin geliştirilmesini kolaylaştırmak için açık kaynaklı bir blok zinciri işbirliğidir. Herkesin blockchain’i daha erişilebilir ve birlikte çalışmayı kolaylaştırmak için çalışacağı sektör genelinde oluşturulmuştur. Hem teknoloji devleri hem de yeni başlayanlar, blok zincirinin birlikte çalışacak kurumsal düzeyde bir çerçeveye sahip olmasını sağlamak için ekosisteme katılıyor. Odaklarını kaybetmemelerini sağlamak için, projeye bağlı herhangi bir kripto para birimini serbest bırakmayacaklar. Şu anda, Burrow, Indy, Sawtooth ve Fabric dahil olmak üzere HyperLedger altında dört proje yürütülüyor.

Burada ayrıntılı olarak ele aldığımız için Hyperledger hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

DApp nedir?

dApp, merkezi olmayan uygulamayı temsil eder ve bir blok zincirinde barındırılır. Merkezi olmayan defterden yararlanırlar ve blockchain ağının tepesinde çalışırlar. Geliştiriciler, dApp’leri kodlamak için akıllı sözleşmeleri kullanabilir. Bu, dApp’lere bir insan müdahalesine gerek kalmadan otomatikleştirme yeteneği verir. DApp’leri getiren ilk blok zinciri ağı Ethereum’dur. Geliştiricilerin akıllı sözleşmelerin yardımıyla dApp’ler geliştirmesini sağladı. Merkezi olmayan uygulamalar, merkezi otorite tarafından kontrol edilemez. Uygulama, sunduğu farklı etkinlikleri kolaylaştırmak için kendi kripto para birimine sahip olabilir..

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? 101blockchains.com adresindeki dApp başlangıç ​​kılavuzuna göz atın

DAO nedir?

DAO, merkezi olmayan özerk kuruluşlar anlamına gelir. DAO, merkezi olmayan bir organizasyondur ve akıllı sözleşmelerden ve diğer blok zinciri teknolojisi özelliklerinden yararlanır. Kendi başına çalışabilir ve kendisiyle ilişkilendirilmiş hiyerarşik yönetime sahip değildir. Kod, DAO’nun sunduğu farklı özellikleri ve işlevleri işleyen önceden yazılmıştır. Dağıtılmış fikir birliği protokolleri yardımıyla çalıştırılır. Ethereum ve EOS, DAO’yu destekler ve herkes bir kural tanımlayabilir ve bağımsız olarak çalışan bir DAO oluşturabilir.

Blockchain dijital dönüşümü nedir?

Blockchain dijital dönüşüm çağındayız. Mevcut dijital manzara, blockchain ile devrim yaratıyor. Hemen hemen tüm dikeyler blockchain’den etkileniyor. Eğlence, hukuk ve suç, teknoloji, medya, dosya yönetimi vb. Olabilir. Avantajları dezavantajlarından çok daha fazlası olduğu için her dikey artık blok zincirinden yararlanıyor. Hangi sektörlerin daha fazla etkilendiğini ve her bir sektörün örneklerini öğrenmek istiyorsanız kapsamlı Blockchain dijital dönüşümümüzü okuyun – 30’dan fazla blockchain dönüşüm örneği.

ICO nedir?

ICO, İlk Para Teklifi anlamına gelir. Girişimlerin yatırımcılara bir kripto belirteci sunarak yeni projeleri için para topladıkları bir kaynak yaratma mekanizmasıdır. IPO’ya benziyor ancak aralarında çok fazla fark var. Diğer yatırım yöntemlerine kıyasla daha az hazırlık gerektirdiğinden, ICO’ların gerçekleştirilmesi kolaydır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), token durumunun belirlenmesinden sorumludur.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Bir ICO’nun nasıl başlatılacağına dair ayrıntılı bir kılavuza göz atın.

STO nedir?

STO, güvenlik belirteci tekliflerinin kısaltmasıdır. Kitle fonlaması yöntemiyle token satın aldığınız ICO’dan farklı şekilde çalışırlar. ICO’da şirketin hisselerini satın almazsınız. STO, size gerçek mali güvence sağlayarak bu sorunu çözer ve bu da oy hakları da dahil olmak üzere şirketin faaliyetlerine katılmanıza izin verebilir. Gerçek varlıklar STO’yu destekler ve dolayısıyla ICO’nun aksine dikkatli planlama gerektirir. Polymath, yeni başlayanların veya şirketlerin bir STO gerçekleştirmesini sağlayan popüler bir platformdur. Token oluşturma, dağıtma ve depolama için ST-20 standardına sahiptir.

Burada güvenlik belirteçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Blockchain’in geleceği nedir?

Blockchain hile sayfasındaki son sorum, blockchain’in geleceği ile ilgili. Öyleyse, nerede duruyoruz ve blockchain’in geleceği ne bekliyor? Şu anda, blok zinciri henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve farklı dikeylerde benimsenmesi için çok sayıda yeniliğe ihtiyaç duymaktadır. Birçok startup, blockchain kullanan sorunlara en ileri çözümü sağlamak için blockchain alanında aktif olarak çalışıyor..

Gelecekte, büyük bir dijital para birimi ve blok zinciri benimsediğini göreceğiz. Hükümet bile hizmetlerini blockchain ile dönüştürmekle ilgileniyor. Blockchain’in geleceği hakkında ne düşündüğümüz hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz..

Blockchain ve Veritabanı Arasındaki Fark Nedir??

Bu, yeni başlayanlar tarafından sorulan temel sorulardan biridir. Yüzeyden bakıldığında hem veritabanı hem de blok zinciri birbirine benziyor. Ancak dahili olarak blok zinciri, bir veritabanına kıyasla çok daha karmaşıktır. Blok zinciri, gerektiğinde geri izlenebilecek bilgileri depolayan dağıtılmış bir defterdir. Blockchain ayrıca geleneksel bir veritabanına kıyasla bütünlük sunar. Veritabanı CRUD işlemleri sunarken Blockchain sunmaz.

Token ve kripto para birimi arasındaki fark nedir?

Cryptocurrency, kendisiyle ilişkilendirilmiş kendi blok zincirine sahip dijital bir varlıktır. Bitcoin, kripto para birimine iyi bir örnektir. Öte yandan Token, bunun için özel bir blockchain ağına sahip değil. Mevcut bir blok zincirinin üzerine bir jeton oluşturulur. Bir token örneği, Binance (BNB) coin içerir.

Sonuç

Bu bizi, bilinmesi gereken 14 blok zinciri sorusunu ve bunların cevaplarını tartıştığımız blok zinciri hile sayfasının sonuna götürüyor. Ayrıca daha sonra kolay referans için blok zinciri hile sayfası pdf formatını almanızı öneririz..  

Peki bunun hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin. Dinliyoruz.

Hızlı başvuru için tabloya göz atın

Soru Tek cümlelik açıklama
Blockchain nedir? Blok zinciri, şeffaflık, ademi merkeziyetçilik ve veri bütünlüğü sunan dağıtılmış bir defterdir..
Blok zinciri düşünmeye değer mi? Evet, şu anda çevremizdeki endüstrileri ve sosyal hayatı şekillendirdiği için buna değer.
Kripto para birimi nedir? Cryptocurrency, ağ üzerinden saklanabilen, satın alınabilen ve harcanabilen dijital bir para birimidir..
Bitcoin nedir? Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bitcoin whitepaper’ı aracılığıyla piyasaya sürülen ilk kripto para birimidir..
Akıllı sözleşmeler nedir? Akıllı sözleşmeler, dijital dünyada iki taraf arasındaki yasal sözleşmelere eşdeğerdir.
Ethereum nedir? Ethereum, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan ikinci nesil bir blok zinciri platformudur..
EOS nedir? EOS, Ethereum’a benzer şekilde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için ikinci nesil bir blockchain platformudur..
Hyperledger nedir? Hyperledger, kurumsal düzeyde dağıtılmış defter blok zinciri çerçevesinin geliştirilmesini ilerletmek için açık kaynaklı bir blok zinciri işbirliğidir
DApp nedir? dApp, merkezi olmayan uygulama anlamına gelir ve P2P etkileşimlerini etkinleştirerek görevleri ve hizmetleri otomatikleştiren bir blok zincirinde barındırılır..
DAO nedir? DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar), merkezi olmayan bir organizasyondur ve akıllı sözleşmelerden ve diğer blok zinciri teknolojisi özelliklerinden yararlanır.
ICO nedir? İlk Para Teklifi, girişimcilerin yatırımcılara bir kripto belirteci sunarak yeni projeleri için para topladıkları bir kaynak yaratma mekanizmasıdır..
STO nedir? Security Token Offer, yatırımcıların bir projeye yatırım yaparak varlığa dayalı belirteçler kazandığı bir kaynak yaratma mekanizmasıdır..
Blockchain’in geleceği nedir? Blockchain’in geleceği, hem endüstri hem de hükümetin sistemlerinde uyguladığı için parlak görünüyor..
Blockchain ve Veritabanı Arasındaki Fark Nedir?? Veritabanları, istemci-sunucu ağ mimarisine bağlı olan merkezi defter sistemidir. Öte yandan, Blockchain, ek güvenlik, şeffaflık ve bütünlük katmanları içeren dağıtılmış bir P2P defter sistemidir..
Token ve kripto para birimi arasındaki fark nedir? Hem kripto para birimi hem de belirteç dijital varlıklardır. Bununla birlikte, kripto para biriminin kendi blok zinciri varken, belirteçler halihazırda mevcut olan blok zinciri çözümünü kullanır..

 

Not: Bunların hepsini kendinizde saklamak ister misiniz? Blockchain hile sayfası pdf formatını indirin ve blockchain hakkında bilgi edinin. Ayrıca pdf’yi meslektaşlarınızla paylaşabilir ve onların da aynı öğrenme yolunda olmalarını sağlayabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me