Bu kapsamlı kılavuz, web 3.0 blockchain teknolojisi yığınının tüm temel kavramlarını kapsar – nasıl ortaya çıktığı, genel altyapı, Web 3.0 mimarisi ve hayatlarımız üzerindeki olası etkiler.  

Dünyamız değişiyor. Şimdi her zamankinden daha hızlı değişiyor. Sadece 20 yıl önce dünya cep telefonlarıyla tanıştı. Sadece on yıl içinde dünya ona bağımlı hale geldi. Bugünlerde internetin ve akıllı cihazların olduğu bir dünya hayal bile edemezsiniz. Belki son zamanlarda, bu terimle Web 3.0 blockchain yığını ile uğraştınız. Bugün size Web 3.0 blockchain yığını hakkındaki her şeyi ve bunun neden önemli olduğunu anlatacağız!

E-postaların yerini sohbetler ve emojiler aldığında dünya büyük bir adım attı. Ama bu da on yıl önceydi. Dünya yeni şeylere aç. Çevrenizdeki her şey değişmeye başlarken, internet büyüdü. Temel HTML ile yapılmış web sitelerinin ham iskeletleriyle başladı. Web siteleri daha akıllı hale geldi ve etkileşimli hale geldi. Web 3 blockchain yığını çağında internetin ne kadar akıllı olacağını yalnızca zaman söyleyebilir.

Şimdi Kaydolun: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

İçindekiler


Bölüm-1: Web 3.0 BT Yığını: Geleceğin İnterneti

Bölüm-2: Web 3.0 – web 2.0 – web 1.0

Bölüm-3: Web Yapısını Yeniden Çerçevelendirmek

Bölüm-4: Web3 Blockchain Yığınında Genel Altyapı Değişikliği

Bölüm 5: Mimarinin Katmanları

5.1: Uygulama Katmanı

5.2: Hizmetler ve İsteğe Bağlı Bileşenler

5.3: Protokol Katmanı

5.4: Ağ ve Taşıma Katmanı

5.5: Altyapı Katmanı

Bölüm-6: Web 3.0 Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Bölüm-7: Son Sözler

 

Contents

Bölüm-1: Web 3.0 BT Yığını: Geleceğin İnterneti

Web 3.0 BT yığını henüz tam olarak geliştirilmemiştir. Ancak tam anlamıyla eylemlerle ortaya çıkmak üzere. Peki, Web 3 nedir? Web 1.0 ve 2.0, merkezi sunuculara sahipken ve Web 3.0 blok zinciri yığını, daha kullanıcı merkezli, merkezi olmayan bir ağa sahiptir. İşleri daha insancıl kılmaya odaklanan şeffaf ve güvenli bir internet.

Web 3.0 blockchain yığınının beş önemli özelliği vardır. Bunların tüm konsepti daha iyi kavramanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz..

Her Şeyin İnterneti

Bu günlerde, internete bağlanabilen ve akıllı interneti kullanabilen bir cihazı tanımlamak için bir terim kullanıyoruz. Artık bu akıllı cihazlarla çevriliyiz. Merak ediyor musun – nasıl yani? Peki, bir dakikanızı ayırın ve etrafınıza bakın. Akıllı buzdolapları var, insanlar Alexa ve Google Assistant gibi ev asistanlarını, akıllı telefonlarınızı ve sekmelerinizi kullanıyor. Bunların hepsi internete bağlanabilir. Bir cihaz ağı oluştururlar. Bunlara birlikte Nesnelerin İnterneti (IoT) denir. IoT, Web 3 ve blockchain ve IoT’nin en ayırt edici özelliklerinden biri de yakından bağlantılıysa. Bazen insanlar bu fenomeni “Ubiquity” olarak adlandırır.

Amaç, her şeyi ve her şeyi internete bağlamaktır. Artık tüm cihazlar bağlanamaz. Şu anda böyle bir altyapımız yok. Ama yakında bizimle olacak.

Kullanıcı Merkezli

Web 3.0 blok zinciri uygulama yığını, daha kullanıcı odaklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Daha özgür olabileceğiniz nihai P2P ağı olmaya odaklanır ve bilgi herhangi bir varlık tarafından kontrol edilmeyecektir. Merkezi sunucular olmayacağından, tüm veriler cihazlar arasında yayılacak ve insanlar bunlara herhangi bir gözetim olmaksızın erişecek..

Anlamsal meta veriler, kullanıcıların kolayca bağlanmasına yardımcı olacaktır. Web 3 BT yığını tamamen kullanıcılarla ilgilidir. İnsanlar artık her zamankinden daha fazla içerik oluşturuyor. Kişisel bloglar ve vlog’lar son derece popüler hale geliyor. İnsanların medyaya ve kurumsal içerik üreticilerine güvenmesi gerekmez. Artık sadece başkalarını takip ediyorlar. Böylece insanların daha insancıl olacağı ve internetin daha kullanıcı merkezli olacağı bir dünya yaratır..

Yapay zeka

Hayır, insanlığı yok etmeyi ve bir yargı günü yaratmayı planlayan herhangi bir süper robottan bahsetmiyoruz. AI, esas olarak insanlar için daha iyi analizler ve sonuçlar sağlamak için çalışacaktır. Akıllı bir varlığın aslında aradığınız sonucu bulmak için interneti çözeceğini düşündüğünüzde kulağa çok daha iyi geliyor..

Aslında, teknoloji devleri zaten AI projeleri üzerinde çalışıyorlar. YouTube’u kullanmayı düşünün, bir süre country rock müzik dinlerken, diğer country rock veya melodik rock şarkılarının önerilerini fark edeceksiniz. AI, zevkinizi belirlemeye ve beğenebileceğiniz en iyi seçeneği önermeye çalışıyor. Davranışınızı analiz ediyorlar.

Ayrıca, Google’da belirli bir ürünü aradıktan hemen sonra Facebook reklamlarının değiştiğini fark edeceksiniz. Her şey birbirine bağlıdır. Bu nedenle, kitlesel pazarlama tekniklerini kullanmak yerine, gelecekteki pazarlama stratejisi kişi temelli olacaktır..

Anlamsal ağ

Blockchain teknolojisi yığını, anlamsal web adı verilen konuyu öne çıkarır. Anlamsal web, basitçe bir web içeriğini insan davranışı gibi anlama yöntemi anlamına gelir. Makine öğrenimi ve yapay zeka ile bağlantılıdır. Anlamsal web temel olarak bilgisayara verileri ve nasıl davrandığını anlamayı öğretmeye çalışır..

Web 2.0, içeriği sıralamak için anahtar kelimelere, sayfa yetkisine ve etki alanı yetkisine bağlı olsa da, Web3 tarayıcısı bir web içeriğini insan gibi anlamaya çalışır..

3B Grafikler ve İçeriklerin Geleceği

Şüphesiz, web içerikleri artık bu günlerde daha grafiksel. İnsanlar, videoları ve resimleri düz metinlerden daha çok görmeyi ve paylaşmayı sever. Göz için daha canlı ve yatıştırıcı. Yakın gelecekte, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) yaygın bir şey olacak. Farklı uygulamalar ve oyunlar daha gerçekçi grafiklere sahip olacak ve içlerinde hissettirecek.

Ayrıca, 3B baskı laboratuvar kullanımlarıyla sınırlı olmayacak. İnsanlar 3D baskıyı daha fazla kullanacak ve daha erişilebilir ve daha ucuz hale gelecek.

Web 3.0 BT Yığını İşlevi Nasıl Olacak??

Değişim ne kadar büyükse, toplumun buna uyum sağlaması o kadar çok zaman alır. Şüphesiz, Web 3 BT yığını karmaşıktır ve sıradan insanların geliştiricilerin hem zamanına hem de çabasına ihtiyacı olacaktır. Web 2.0 gerçekten kullanıcı dostudur ve insanlar onu rahatça kullanır.

Uzmanlar, son yirmi yılda insanlığın teknolojiyle giderek daha fazla arkadaş olduğu için insanların bu teknolojiyi mutlu bir şekilde kabul edeceklerini söylüyorlar. Yeni uygulamaları kullanmak için dApp tarayıcıları kullanmamız gerekecek. Bu uygulamalar er ya da geç eski teknolojilerin yerini alacak. Örneğin, aşağıdaki tabloya bir göz atın.

Kullanım Örnekleri Eski Teknoloji (Web 2.0) Daha Yeni Teknoloji (3.0)
Bulut depolama Google Drive, Dropbox, OneDrive Filecoin, Siacon, Storj
Görüntülü arama platformu Skype, Yakınlaştırma Experty.io
Çevrimiçi haberci WhatsApp, WeChat Durum
Sosyal medya platformu Facebook Akasha, Steem.it
Dış kaynak platformu Upwork Ethlance
internet tarayıcısı Google Chrome Cesur

Bunlar sadece birkaç web3 örneğidir. Bugünün tüm büyük isimlerinin yerini alacak daha fazla uygulama olacak. Bu uygulamalar, pazarı tekelci bir şekilde yöneten pazar liderleriyle savaşmak zorundadır. Doğal olarak, bu uygulamalar öncekilere göre daha iyi ve gelişmiş özelliklere sahip olacak. Yeterince iyi olup olmadıklarını ve saflık savaşını kazanıp kazanmadıklarını sadece zaman söyleyebilir.

Bununla birlikte, Web 2.0 tamamen ortadan kalkmayacaktır. Örneğin, e-posta, daha akıllı iletişim platformlarının ortaya çıkmasından sonra ortadan kalkmadı. Daha iyi teknolojiye karşı savaşı kazanamadılar.

Daha fazla çalışma için, 35+ Web 3.0 örnekleriyle ilgili makaleye göz atın

Web Platformları Arasındaki Temel Farklılıklar

Web 1.0 zor bir başlangıç ​​yaptı. İnsanlar interneti pahalı ve cihazlar nadir olduğu için kabul etmedi. Günümüzde neredeyse her insanın internet bağlantısı olan bir cep telefonu var. O zamanlar internet bağlantısı olan cihazlar nadirdi. Uzmanlar buna genellikle Salt Okunur çağı diyorlar. İçeriklerin çoğu profesyoneller tarafından seçildi ve insanlar sadece verileri okurdu.

Daha basit teknisyenler mevcuttu. Google hâlâ doğmamış bir çocuktu. İnsanlar Yahoo! veya AltaVista. Bu arama motorları, arama sonuçlarının alaka düzeyini değerlendirmek için alan adlarına odaklandı. Kişiden kişiye dosya paylaşmak Napster ve BitTorrent popülerdi. Web ne sosyal ne de anlamsaldı. Buna “Basitçe Web” diyebiliriz. Web sitelerinde yalnızca köprüler ve yer imi özelliği vardı ve hepsi statikti. Herhangi bir geri bildirim veya yorum yapmadan yalnızca içeriğe göz atabilirsiniz. Bir kullanıcı ile sunucular arasında iletişim yoktu.

Web 2.0, web içeriklerini okuma ve yazma yeteneğine sahiptir. Statik web siteleri etkileşimli dinamik web siteleriyle değiştirildi. Bloglar her zamankinden daha popüler. Wikipedia, tüm bilgileri bulabileceğiniz açık kütüphanedir. Anlık mesajlaşma, kullanıcılar için yaygın ve doğal bir şey haline geldi.

Basit web olmaktan ziyade, genellikle “Sosyal Web” olarak adlandırılırlar. Daha iyi bir etkileşimi var. Videoları yayınlayabilir; çeşitli uygulamalar zaten burada. Her geleneksel mağaza, daha iyi pazarlama olanakları için daha fazla satış için çevrimiçi mağazalara dönüştürüldü.

Bölüm-2: Web 3.0 – Web 2.0 – Web 1.0 – Karşılaştırma

Web 1.0: Her Şeyin Başlangıcı

Çevirmeli bağlantıdaki şakaları ve 5Mb dosyasını indirmenin nasıl 200 yıl sürdüğünü hepiniz duymuşsunuzdur, değil mi? O zamanlar insanlar temel iletişimi sürdürmek için çoğunlukla interneti kullanıyorlardı. Genelde internet kullanımını sadece büyük kurumsal ofislerde görebiliyordunuz. Web sitelerinin sayısı şimdiye göre hiçbir şeydi. 90’lı yılların çocuklarının her şeyi ilişkilendirebileceğini biliyorum..

Evet, o zamanlar işler o kadar iyi değildi. Ama bu bir başlangıçtı. Yeni bir medeniyet çağının başlangıcıydı. Buna internet adını verirdik – Web 1.0.

Web 1.0 tek yönlüdür. Şirketler ve büyük şirketler, insanların okuması için içerikler yarattı. Veri akışıyla çok az etkileşim vardı veya hiç yoktu. Ama işler çok sıkıcıydı. İçerik insanlardan bahsetmiyordu. Web sitelerinde yalnızca doğrusal bilgilerle dolu uzun monologlar vardı.

Hiç kimse kullanıcı sayısının milyonları geçebileceğini düşünmedi. Temel plan, bilgileri birbirine bağlamak ve her şeyi içeren bir veritabanı oluşturmaktı..

Kullanıcılar sadece verileri okuyabiliyordu. Yalnızca içerik küratörleri içeriği düzenleyebilir ve yazabilir. Yani, bir kütüphanede kitap okumak gibiydi. Kullanıcıların pek hakkı yoktu, onlar sadece tüketicilerdi.

Sonra intihal başladı. İnsanlar başkalarının içeriğini kopyalamaya başladı ve bunları web sitelerine yapıştırdılar. Eşsiz içerikler nadir hale geldi. İnternetin gelişmesinin zamanı gelmişti. Üniversiteler bile – en yüksek eğitim seviyesi internete inanmıyordu. Basit bilgi için kütüphanelere koşmanız gerekir.

Sosyal medya yoktu. Şüphesiz, internet başlangıçta sallantılı bir başlangıç ​​yaptı. Ancak işler değişti. İnternet büyümeye başladı.

Web 2.0: Sosyal Devrim

Son kullanıcılar, Web 2.0 sahneye çıktıktan sonra avantaj elde etti. Kullanıcılar artık verileri okuyabildiği gibi yazabilir de. İnsanlar, yalnızca bir milyon kullanıcıyı idare edebilen bir çerçevenin ciddi bir kısıtlamaya sahip olduğunu fark etti. Web 2.0 milyarlarca kullanıcıyı idare edebilir. Web 2.0, Ajax ve JavaScript tabanlı çerçevelere sahiptir. Bloglar sıkıcı statik web içeriklerinin yerini aldı.

Web 2.0 ayrıca video akışını ve çevrimiçi oyun oynamayı da başlattı, her şey çevrimiçi olmaya başladı. Web siteleri etkileşimli ve daha canlı hale gelmeye başladı. Online mağazalar dünya ekonomisine hükmetmeye başladı. Ona gerçek bir devrim söyleyebilirsin. Web uygulamalarının tanıtımı gelecekte bir ufuk açtı.

Peki ya gelecek? İnternet gelecekte nasıl olacak? Bu sorunun tek bir cevabı var – Web 3.0 blockchain teknolojisi yığını.

Web 3.0: Geleceğin İnterneti

Web 3’ün özellikleri bilim kurgu filmleri gibi ses çıkaracak. Okuma ve yazmanın yanı sıra uygulamalar çeşitli verileri çalıştırabilir. Merkezi olmayan web, anlamsal arama özelliğine sahip insanları tanıtır. Anlamsal bir aramada, arama sonucu daha da doğru ve alakalı olacaktır..

Web 3.0 BT yığını, eşler arası teknolojiye odaklanır. Yani, aracı olanı eleyecek. Özel bir şirket tarafından kontrol edilen devasa veri sunucularına bağımlı olmak zorunda kalmayacağız. Kişisel verilerimiz daha da güvenli ve özel olacaktır. İnternet dünyasından “aracı adam” kelimesinin gerekliliğini ortadan kaldıracağız. Web 1.0 ve Web 2.0, “Basitçe Web” ve “Sosyal Web” olarak adlandırılırken, uzmanlar genellikle Web3 BT yığınını “Anlamsal Web” olarak adlandırıyor.

Bilgiyi gerçek anlamda birbirine bağlamaya çalışır. Buna bilgi ve teknoloji arasında güzel bir bağlantı diyebilirsiniz. Daha iyi bir fikir edinmek için aşağıdaki Web 3.0 ile Web 2.0 ile Web 1.0 arasındaki karşılaştırma tablosuna bir göz atalım..

Tartışma Web 3.0’a karşı Web 2.0’a geldiğinde, Web 3 atalarından hayal edilemeyecek kadar daha iyidir.

Okuma ve yazmanın yanı sıra, Web 3 BT yığını dosyaları Burners-Lee’ye göre çalıştırabilir. Anlamsal aramalar, kişiselleştirilmiş dijital asistanlar gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca, daha iyi işlevlere sahip akıllı uygulama tabanlı web’dir. Teknoloji ve bilginin mükemmel birleşimidir. Web 3 BT yığını, merkezi kurumsal şirketleri ezen eşler arası merkezi olmayan bir ağa odaklanır..

Kategoriler Web 1.0 Web 2.0 Web 3.0
Dosya Etkileşimi Sadece oku Oku ve yaz Oku, yaz ve çalıştır
Öncelik sırası 1 inci 2. 3 üncü
Web Türü Basit Sosyal Anlamsal
Kullanıcı Kapasitesi Milyonlarca Milyarlarca Trilyonlar
Amaç Bağlantı bilgileri İnsanları bağlar Bilgiyi Bağlamak
Zaman aralığı 1990-2000 2000-2015 2015-bilinmeyen
Web siteleri Statik Dinamik Anlamsal
Yapay zeka Müsait değil Müsait değil Mevcut
İçindekiler Yalnızca uzmanlar tarafından seçilmiştir Bloglama ve sosyal medya Daha kişiselleştirilmiş akışlar
Arama motorları Alan adı spekülasyonu SEO AI tabanlı arama motorları
Ağ tipi Merkezileştirilmiş Merkezileştirilmiş Merkezi olmayan

Bölüm-3: Web Yapısını Yeniden Çerçevelendirmek

Geçmişte ne yapardık? Kendi bilgisayarımıza sahip olduktan sonra, İnternet Protokollerini kullanarak diğer bilgisayarlara bağlandık..

Verileri bir diskete kaydettiğimiz zamanı hatırlayın. O günler artık çoktan geride kaldı, Disketler muhtemelen şu anda bir müzede. Ancak internetin icadıyla veri işlemlerini eskisinden daha hızlı yapmaya başladık..

İnternet veri yapısında 30 yıllık bir devrimin ardından, hala istemci-sunucu protokolü üzerinde çalışıyoruz. Orijinal mimariye geçişle birlikte mimari o kadar da değişmedi.

Bununla birlikte, blok zinciri uygulama yığınının devrimi aramızda olduğu için, web mimarisinde pek çok değişiklik göreceğimizi kesinlikle varsayabiliriz..

Merkezileştirilmişten Merkezi Olmayan’a

Web 2.0 ve Web 1.0’ın en büyük kusurlarından biri, istemci-sunucu tabanlı mimaridir. Yani, net bir şekilde düşünüyorsunuz, internetteki tüm kişisel verilerimiz temelde büyük bir depolama alanına sahip bir bilgisayarda saklanıyor. Kaçak ya da fugazi yok! Tüm veriler herhangi bir özel şirkete aittir. Yani, bu sahne mahremiyetimiz için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bu merkezileştirilmiş sistem, son birkaç yıldır oldukça yaygara çıkardı. Örneğin, Facebook’un veri ihlalini ve Apple’ın i-Cloud hack’ini düşünebilirsiniz. Çok fazla hassas veri halka sızdırıldı. Kurumsal devler hayatımızı birçok yönden kontrol ediyor.

Öte yandan, merkezi olmayan bir ağ, veri ihlali tehdidinden muaftır. Hiçbirinin kişisel verileriniz üzerinde yetkisi yoktur. Merkezi bir sunucu olmayacak. Tüm veriler tüm ağa dağıtılacaktır. Verileriniz internet erişimi varsa bir buzdolabında veya ekmek kızartma makinesinde saklanabilir. Bu, insani olmaya odaklanan merkezi olmayan, güvenli ve özel bir ağ olan Web 3.0 blockchain teknolojisi yığınının gerçek güzelliği.

Veri Demokrasisine Geçiş

Peer to Peer bağlantı 1990’dan itibaren kesindi, ancak Tor Browser veya BitTorrent gibi paylaşım programlarını kullanmaya başladığımızda şöhret arttı..

Kripto para biriminin devrimi ile blockchain bu altyapıyı yepyeni bir seviyeye taşıyor. Artık veri yapısını tipik merkezi sistemimizden dağıtmak için ilerleyebiliriz..

En son web3’te internetin veri altyapısını yeniden tasarlıyoruz. Bununla birlikte, Blockchain’in bunun arkasındaki tek teknoloji olmadığını, başka birçok merkezi olmayan web yığını olduğunu bilmek önemlidir..

Bunun ana nedeni, blok zinciri uygulama yığınının büyük miktarda veriyi depolamak için o kadar da ideal olmamasıdır, çünkü hala ölçeklenebilirlik sorunu vardır ve o kadar fazla gizliliğe sahip değildir..

Bölüm-4: Web 3 BT Yığınında Genel Altyapı Değişikliği

Yeni Web 3.0 blockchain teknolojisi yığınının altyapısı öncekilerden farklı. Geçiş çok büyük ve taneciklidir. Ancak istemci-sunucu özniteliğinden merkezi olmayan web’e geçiş süreci radikal olmayacak.

Hala olgunlaşma aşamasında. Dolayısıyla, geçiş önce e kısmen merkezi olmayan web oluşturmak ve ardından tamamen ademi merkeziyetçiliğe dönüştürmek olacaktır. Ancak, daha güvenli olsalar bile eskisinden çok daha yavaş olduklarını da göz önünde bulundurmalısınız..

Bununla birlikte, gelecek daha fazla ademi merkeziyetçi olacak olsa da, yine de merkezi sistemi tamamen unutacağımız anlamına gelmez. Onların da avantajları var ve bunları kesinlikle kendi avantajımıza kullanabiliriz.

Bölüm 5: Web 3.0 Mimarisinin Katmanları

Blockchain Teknolojisi Yığını İnfografik

Bölüm-5.1: Uygulama Katmanı

Bunda ilk birkaç katmanı tanımladım. Uygulama katmanında dApp tarayıcısı, Uygulama barındırma, dApp ve Kullanıcı arayüzleri olacaktır..

 • DApp Tarayıcısı

Öncelikle, bir Web 3.0 blockchain uygulama mimarisinin altyapısındaki ilk katman dApp tarayıcısıdır. Peki, dApp tarayıcısı nedir?

Bir dApp tarayıcısı, merkezi olmayan uygulamaya erişmenizi sağlayacaktır. Firefox veya Chrome gibi normal bir tarayıcı, dünyayı ele geçiren yeni merkezi olmayan uygulamalara göz atmanıza izin verecek altyapıya sahip değildir..

Bazı dApp tarayıcıları size kullanıcı arayüzü gibi tam teşekküllü bir masaüstü tarayıcısı sunar. Tek fark, yeni web3 uygulamalarıyla birlikte normal web’e erişebilmenizdir..

MetaMask, popüler olanlardan biridir. Aslında Mozilla, Chrome ve Brave’e ekleyebileceğiniz bir eklentidir. Kullanmak için tam bir düğümü çalıştırmanız gerekmeyecek, bu yüzden bu kadar verimli.

Diğer tarayıcılar, Trust tarayıcısı ve Cipher’dır. Bunlar aynı zamanda web3 tarayıcıları söz konusu olduğunda harika bir çıktıya sahiptir. Cipher mobil cihazlar içindir ve tüm merkezi olmayan uygulamalara göz atmanıza ve bunlardan seçim yapmanıza olanak tanır.

Bir tür Google App store gibi, ancak burada tüm merkezi olmayan uygulamaları tek bir yerden alacaksınız. Aynı şey Trust tarayıcısı için de geçerli, ancak uygulamaları satın almak için tüm kripto para birimlerinizi takip etmek için cüzdan hizmetleri sunuyor..

Burada dApp’ın ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Uygulama Barındırma

Bu katman, bir sonraki katmanı (dApp) barındırmak için kesinlikle gereklidir. İndirdiğiniz tüm bu uygulamaları merak ettiniz mi, aslında nasıl çalışıyorlar? Barındırmanın yaptığı şey, uygulamayı bulut depolama aracılığıyla kullanılabilir hale getirmesidir..

Bu şekilde, uygulama, Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) kullanan merkezi olmayan ağda barındırılacaktır..

Merkezi olmayan uygulama bu katmana ihtiyaç duyar çünkü bu katman kullanıcılara çok fazla destek sağlar. Katman, tüm dApp’ın herhangi bir cihaza erişmesini ve bunlarla entegre olmasını kolaylaştırır.

Ayrıca çok az riske sahiptirler ve düşük bakım durumuna sahiptirler. Böylelikle geliştiriciye her şekilde yardımcı olmak.

 • Merkezi Olmayan Uygulamalar

dApp’ler büyük olasılıkla web3 blockchain yığınının önemli katmanlarından biridir. Blockchain teknolojisinin evrimi ile bu dApp’ler artık tipik merkezi uygulama sistemimizi devralmaktadır..

Artık insanlar blockchain ağında eşler arası bir sunucu ağı kullanarak bağlanabilirler. DApps topluluğu son birkaç yılda bazı ciddi değişikliklerden geçti. Sağlam bir dApp oluşturmak için harici verilere, hesaplamaya, para kazanmaya, dosya depolamaya ve ödeme sistemine sahip olmanız gerekir..

Geçmiş yıllarda bir dApp oluşturmak gerçekten zordu ama şimdi 2018’de artık önemli bir şey değil. Web3 blok zinciri yığınındaki teknoloji yığını, bu katmanın geliştirilmesine yardımcı olmaktan sorumludur..

Bölüm-5.2: Hizmetler ve İsteğe Bağlı Bileşenler

Katmanların ikinci aşaması temel olarak teknoloji katmanına gider. Bu katman, dApps katmanını oluşturmak ve çalıştırmak için tüm önemli araçları kapsar. Genellikle veri akışlarını, Zincir dışı bilgi işlem, Yönetişim (DAO’lar), Eyalet kanalları ve yan zincirleri kapsar.

Şimdi konuya daha yakından bakalım.

 • Veri Beslemeleri

Veri beslemesi aynı zamanda bir web beslemesi olarak da bilinir ve bir web3 blok zinciri yığınının önemli yönlerinden biridir. Güvenilir kaynaklardan güncellenmiş veri bilgileri almak için kullanılan bir mekanizmadır. Yeni derin teknolojide, veri akışları açıkça merkezden uzaklaştırılacak.

Ve en önemlisi, düğümlerin bilgilerini uygun şekilde güncellemeleri için kullanılır.

 • Zincir Dışı Hesaplama

Zincir dışı hesaplama kendi adına konuşuyor. Hesaplama süreci, blok zinciri uygulama yığınının dışında yapılır. Zincir üzerinde hesaplamaya göre nispeten daha az maliyetlidir ve zaman kazandırır. Zincir dışı hesaplama, yalnızca değerlerin güvenilirliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tersine çevrilemeyeceğinden de emin olur..

Zincir dışı derleme, fazladan bir gizlilik katmanı ve merkezi olmayan bir uygulamanın geliştirilmesi için mükemmel bir yedekleme sağlar. Sanal bellek sistemleri bu bölüm için mükemmel bir örnektir.

 • Yönetim

Merkezi olmayan bir sistemin içinde nasıl bir yönetişim bileşenine sahip olacağını merak ediyor olmalısınız. Ancak, web3 BT yığınının belirli altyapısı için aslında oldukça gerekli.

Bu durumda, herhangi bir insan yönetsel karaktere ihtiyaç olmayacaktır. Merkezi olmayan özerk bir organizasyon, geliştiricilerin projeleri için kullanmaları için mükemmeldir. Bu kuruluşlar akıllı sözleşmelerle ilgilenir.

Bir DAO başlangıçta blockchain teknolojisi yığını için ademi merkeziyetçilik protokolü üzerinde çalışır..

 • Eyalet Kanalları

Eyalet Kanalları, birbirleriyle işlem yoluyla iletişim kurmak isteyen iki eş arasında sadece iki yönlü bir yoldur. Kanaldaki her kullanıcı, tam olarak yetkilendirildiklerinden ve gerçek kullanıcıdan geldiklerinden emin olmak için işlemlerini özel anahtarlarıyla imzalamak zorunda kalacaklar..

Bu kanallar ayrıca özeldir, yalnızca katılımcılar tarafından kullanılabilir. Ancak, bu kanallar sınırlı bir zaman dilimiyle gelir, bu da önceden belirlenmiş bir zaman diliminden sonra kaybolacakları anlamına gelir..

Opsiyonel Bileşenler

 • Çoklu İmza

Çoklu İmza, web 3 katmanlı mimarinin önemli bir parçasıdır. Bu imza, benzersiz bir işaret sağlayarak işlemde güvenliği sağlar. Bu adresler, herhangi bir kullanıcının paketi iletmeden önce web içinde bir işlem imzalamasını gerektirir..

Adresi oluşturmadan önce istediğiniz veya kaç imza sağlamanız gerektiğine karar verebilirsiniz..

BitGo ilk olarak bu yeni teknolojiyi başlattı ve şimdi web 3.0 blok zinciri yığınında yaygın olarak kullanılıyor. Bu nedenle, web 3.0 blok zinciri uygulama mimarisinin ihtiyaçlarından biridir..

 • Oracle

Oracles, akıllı sözleşmeleri desteklemek için blockchain ağında kullanılan bir veri akışı biçimidir. Gerçek dünyadaki durum hakkında bilgi bulan ve bu bilgileri akıllı sözleşmelere taşıyan bir ajan olarak hareket ederler..

Neden? Bunun nedeni, blockchain ağının dış dünyaya herhangi bir erişimi olmamasıdır. Dolayısıyla, ağ akıllı sözleşmeler yapmak istiyorsa veya ağ dışında herhangi bir bilgi türüne ihtiyaç duyuyorsa, bilgilere başka yollarla erişmesi gerekecektir..

Akıllı sözleşmedeki belirli koşulların kilidini açmak için belirli bir değer gerektirir. Oracles’tan tüm değeri aldıktan sonra, talimat verildiği gibi ilerleyebilir..

Yani, Oracles aslında bu değerlerin sağlayıcısı olarak çalışır. Herhangi bir şey olabilir, bir tür piyasa değerlendirmesi veya ödemeler veya herhangi bir şey.

Oracle, blockchain web 3.0 teknoloji yığınının temel parçalarından biridir. Bu olmadan ağ düzgün çalışamaz.

 • Cüzdan

Blockchain uygulama mimarisindeki cüzdan derken, dijital cüzdanları veya kripto para birimi cüzdanlarını kastediyorum. Bir kullanıcının genel ve özel anahtarlarını depolayan ve diğer blockchain ağlarıyla etkileşime giren programlardır. Bunlarla bitcoin, Ethereum, Lite coin ve çok daha fazlası gibi dijital varlıklarınızı izleyebileceksiniz..

 • Dijital Varlıklar

Dijital varlıklar birçok şey olabilir. Ancak bu blockchain dünyasında, artık kripto para birimlerine gidiyor. Yeni web 3.0 blok zinciri yığını, bu para birimlerinin kullanımını sunar. Görüntüleri, multimedya, metinsel sözleşmeleri de dijital varlıklar olarak görebilirsiniz..

Bunlar, web 3.0 blockchain teknolojisi yığınının sağlayacağı hizmetlerden biridir. Web 3.0 BT yığını, dijital web 3 katmanlı mimarinin yeni devrimidir.

 • Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşme, aracıdan tamamen kurtulur. Güven sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız ve para, hisse veya mülk gibi değerli eşyalarınızı ve hatta jetonlarınızı çatışmasız bir şekilde takas edebileceksiniz..

Akıllı sözleşme, tarafların anlaşmasına dayanmaktadır. Kurallar, bu kuralların uygulanmasından önce ve sonra belirlenir, herkes paradan adil pay alacaktır. Hepsi otomatik olduğundan, daha yüksek otoritenin herhangi bir etkisi yoktur.

Genellikle, tipik kişilerin birçok kusuru vardır ancak burada emanet edilen para, bu görevleri tamamladıktan hemen sonra ekip üyesinin hesabına düşer. Süreç son derece şeffaftır.

 • Dijital Kimlik

Herkes çevrimiçi olarak bağlanacağından, dijital kimlik web 3.0 blockchain uygulama mimarisi için son derece önemlidir. Bu nedenle, sizi tanımlayan veya gereken yerde sizi yetkilendiren bir dijital kimliğe sahip olmak gerekir..

Gerektiğinde çeşitli platformlarda birden çok dijital kimliğiniz olabilir. Bununla birlikte, dijital bir kimlik, güvenliğinizi ve gizliliğinizi tamamen sağlayacaktır..

Dijital bir kimliğin bazı belirli özellikleri olacaktır, örneğin:

 1. Kullanıcı adınız ve şifreniz.
 2. Doğum tarihi.
 3. Çevrimiçi etkinliğiniz.
 4. Sosyal Güvenlik numarası.
 5. İşlem geçmişi
 6. Tıbbi kayıtlar.

Alan adları, e-postalar, URL’ler vb. Gibi diğer varlıklara bağlanmak için bir dijital kimlik kullanılabilir. Siber suçların arttığı bir dünyada bu kesinlikle bir zorunluluktur..

Blok zinciri ve dijital kimlik hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

 • Dağıtılmış Dosya Depoları

Dağıtılmış bir dosya Deposu veya Sistem, verilerin depolandığı bir sunucu konumudur. Verilere bilgisayarınızla olduğu gibi istediğiniz gibi erişebilirsiniz. İşlem yine de daha uygundur.

Sunucu, erişim için kimlik doğrulaması gerektirecek ve bundan sonra yalnızca bu yetkili istemciye tam denetim verecektir..

Bölüm-5.3: Protokol Katmanı

Ağ katmanı, farklı fikir birliği algoritmalarını, katılım gereksinimlerini, Sanal Makineleri ve daha fazlasını kapsar. Onlara daha yakından bakalım.

 • Konsensüs Algoritmaları

Blok zincirleri, düğümlerin bir anlaşmaya varmasını sağlamak için fikir birliği algoritmaları kullanır. Ağı daha verimli hale getirmek için harika bir süreç. Neden? Güvenilir olmayan düğümlerle bile yeni bir güvenilirlik düzeyi eklerler.

Buradaki mesele, bilinen fikir birliği sorununu çözmektir. Esas olarak, ağda çoklu aracı sistemleri ve dağıtılmış bilgi işlem protokolleri varsa.

Bunu gerçekleştirmek için, algoritmanın bazı düğümlerin kesinlikle kullanılamayacağını ve ağın veri kayıpları olacağını düşünmesi gerekir. Bu, algoritmayı hataya dayanıklı bir makine yapar. Başından itibaren hataya dayanıklı hale getirilmesi, oluşmasa bile buna hazırlıklı olacağı için ağın verimliliğini artıracaktır..

Şu anda algoritmayı durmadan deneyen birçok geliştirici var. Amaç, kullanıcılara en etkili olanı sunmaktır. Bugünlerde blockchain teknolojisinin birkaçının neler sunduğunu görelim.

 1. ASIC ile optimize edilmiş iş kanıtı (POW) – Bitcoin ve Bitcoin Cash
 2. ASIC’e dayanıklı POW – Ethereum 1.0, Zcash, Monero, diğerleri
 3. Yedeklemeli POW ve POS – Thunder
 4. Geçen zamanın kanıtı (POET) ve uzay ve zaman kanıtı (POST) – Chia
 5. Kullanışlı verilerle POST – Filecoin
 6. Örgülü POW – Kadena
 7. Casper TFG hissenin kanıtı (POS) – Ethereum 2.0
 8. Hibrit POS / POW – Decred
 9. Lider seçimi ile Bizans anlaşması (BA⋆) – Algorand
 10. Honeybadger POS – Polkadot
 11. Temsilci pay kanıtı (DPOS) – EOS
 12. DPOS varyantı – Tezos
 13. DPOS varyantı – Tendermint
 14. Tarihin kanıtı (POH) – Solana
 15. Yıldız Konsensüs Protokolü
 16. Ripple Consensus Protokolü
 17. Lider merkezli blockchain fikir birliği

Daha fazla oku: Mutabakat Algoritmaları: Blockchain Teknolojisinin Kökü

 • Yan zincirler

Bazı insanlar yan zincirleri devlet kanallarıyla karıştırır. Ancak fark çok büyük. Yan zincir, jetonların veya diğer varlıkların ana blok zincirinden ayrı bir blok zincirine gitmesine ve ardından tekrar geri dönmesine izin vermek için tanıtılan benzersiz bir tür ortaya çıkan mekanizmadır..

Sidechain, geliştiriciler için muazzam bir potansiyele sahiptir. Geliştiriciler, ana zinciri hiçbir şekilde etkilemeden yan zincir içinde merkezi olmayan uygulamaları kolayca geliştirebilirler. Ancak, ağdaki herkes uygulamaların etkinliğinden yararlanabilecektir..

Güvenliği kendileri sağlamak zorunda olan farklı blok zinciri ağlarının bağımsız hücreleridir. Böylece saldırıya uğrayabilirler. Bununla birlikte, bir yan zincir tehlikeye atılırsa, bu yalnızca birini etkiler ve diğerlerini etkilenmeden bırakır..

 • Katılım Koşulları

Bu, esas olarak, web3 BT yığınına da yansıyacak olan farklı blok zinciri ağı türlerini ifade eder. Web3 blok zincirinin yeni merkezi olmayan platformu esas olarak üç tür altyapıya sahiptir..

Bunlardan biri, herhangi bir kullanıcının herhangi bir koşulun karşılanmasına gerek kalmadan ağa katılabileceği halka açık veya izinsiz blok zinciridir. Böylece, ağ tarafından sunulan protokolleri herhangi bir güçlük çekmeden indirebilirler..

Daha fazla oku: Herkese açık bir blockchain nedir?

Öte yandan, özel veya izinli ağlar, üye olarak katılmak ve ağın kendisi tarafından sunulan protokolleri veya diğer avantajları kullanmak için belirli şartları karşılamalarını gerektirecektir..

Daha fazla oku: Özel blok zinciri nedir?

 • Sanal makine

Blockchain uygulama mimarisinin bir başka önemli faktörüdür. Sanal makineler veya esas olarak Ethereum sanal makine, artık tüm yeni blockchain teknoloji sistemi arasında oldukça popüler..

Sanal makinelerin ana odak noktası, güvenliği sağlamak ve ağdaki tüm bilgisayarlardan güvenilmez kod kaynağını çalıştırmaktır. Basit bir ifadeyle EVM, kripto dünyasının en yaygın tehdidi olan hizmet reddi saldırısını önlemek için şimdi burada..

Bu tür bir siber saldırı, bir ağın kaynaklarını kullanıcısı için kullanılamaz hale getirebileceği için oldukça ölümcüldür. Ayrıca, hiçbir programın birbirinin görevlerini engellememesini ve her şeyin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini de sağlayabilir..

Bu ortam, kullanıcıların hizmetten yararlanabilmesi için akıllı sözleşmeler için bir çalışma zamanı ortamı sağlamak üzere oluşturulmuştur. Akıllı sözleşmelerin günümüzde delice popüler olduğu gerçeğinin farkında olmalısınız..

Daha güvenli hale getirmek ve herhangi bir müdahale olmadan bir işlem gerçekleştirmek için sanal makineler gerçekten yararlıdır.

Farklı blok zincirleri tarafından kullanılan farklı sanal makine türlerini veya durum geçiş makinelerini görelim..

 1. Ethereum 1.0, WANchain, Hashgraph, Ethermint ve diğerleri – Ethereum Virtual Machine (EVM)
 2. Solana, Cardano – Doğrudan LLVM pozlama
 3. Ethereum 2.0, EOS, Dfinity, Polkadot – Web Montaj Sanal Makinesi (WASM)
 4. Kadena, Corda, Tezos ve Rchain, kendi özel yapım durum geçiş makinelerini kullanıyor.

Bu Platformlar Neden Özelleştirilmiş Sanal Makinelerini Kullanıyor??

Sorun şu ki, blok zincirleri ve güvenlik söz konusu olduğunda herkesin farklı bir görüşü var. Kadena, akıllı sözleşmeleri insan tarafından okunabilir bir teknoloji olarak görüyor, bu yüzden o yoldan gitmeyi seçiyorlar.

Öte yandan, Rchain, akıllı sözleşmelerin farklı dApp’larda çalışmasına izin verir, ancak önce doğrulanmaları gerekir..

Tezos, herhangi birinin bir sözleşme oluşturmasına veya sözleşmenin bir parçası olmasına izin vermeden önce bu doğrulama kuralını da uygular..

Corda, mümkün olan en yüksek ademi merkeziyetçiliği sağlamak istiyor. Bu nedenle, eksiksiz düğüm doğrulamasını garanti etmek için her seferinde SNARK’lardan geçiyorlar ve daha sonra bütünlük olasılığını artırıyorlar.

Bölüm-5.4: Ağ ve Taşıma Katmanı

Ağ katmanı temel olarak RLPx, Roll Your Own ve Trusted Execution Environment (TEE) ‘den oluşur. Bakalım ne olduklarını.

 • RLPx

RLPx, iki eş arasında genel amaçlı taşımaya yardımcı olmak için oluşturulmuş bir ağ ve protokol paketidir. Ayrıca, kullanıcıların ağ içinde iletişim kurabilmesi için uygulamalar için bir arayüz sağlar..

Merkezi olmayan uygulamalar için tasarlandı ve şu anda Ethereum kullanıyor.

RLPx’in yeni sürümü, Ethereum için bir ağ katmanı sağlıyor.

Bu harika teknolojinin temel özellikleri, düğümleri keşfetmek ve genel ağı oluşturmaktır. Bunun dışında iki kullanıcı arasındaki tokalaşmaları ve aktarımları da şifreler..

Ayrıca, farklı protokolleri çerçevelemek ve ağdaki genel veri akışını kontrol etmek için kullanılır. RLPx, karar verme ve diğer amaçlar için belirli akranları tercih etmek için kullanılır..

Ayrıca p2p ağı içinde otantik bağlantı sağlar. Hepimiz blockchain uygulama mimarisinin çalışması için nasıl büyük miktarda güvenliğe ihtiyaç duyduğunu biliyoruz ve bunu yapmanın en iyi yolu bu olabilir. Web 3 katmanlı mimari merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, bir kimlik doğrulama keşif protokolü eklemek ve aktarım kanalını şifrelemek kesinlikle çok fayda sağlayacaktır..

RLPx eşlerinin entegrasyonu ile artık sorunsuz bir şekilde yeni web 3 katmanlı mimariye sorunsuz bir şekilde bağlanabilir.

 • Kendininkini yuvarla

Roll Your Own, yalnızca standart protokoller altyapınızla uyumlu olmadığında kullanılan bir işlemdir. Bu yöntem, bir kullanıcının ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak için kendi özel protokollerini oluşturmasını sağlar..

Yaygın kullanıcılar için en iyi uygulama, standart protokolleri kullanmaktır. Bununla birlikte, her protokol her fiziksel katmanla çalışmaz ve tüm yeni blockchain teknolojisi yükselişteyken bu seçeneği ağda tutmak bir artı noktadır..

Her blockchain ağı, masaya yeni bir şeyler getiriyor. Bu nedenle, özel protokoller oluşturma seçeneği, genel web 3 katmanlı mimarinin yaratıcılığını ve potansiyel büyümesini sağlayacaktır..

 • Güvenilir Yürütme Ortamı

Güvenilir Yürütme Ortamı, bu web 3 katmanlı mimarinin önemli bileşenlerinden biridir. Neden? Blok zincirlerinin ölçeklenebilirlik sorunu olduğu ve bu konuyu aşmak için bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıran veya azaltan bir sistem eklemesi gerekiyor..

Pratik olarak TEE, aslında ana ağdan veya sistemden uzakta izole bir alan veya sunucudur. TEE, verilerin ağda depolanmasına izin verir ve ayrıca bu bilgilerin güvenliğini sağlar.

Web 3.0, BT yığını merkezi olmayan bir altyapıya sahip olduğundan, sisteme TEE’yi entegre etmek ve tüm sisteme uçtan uca güvenlik ve gizlilik sağlamak mantıklıdır..

 • Dağıtım Ağını Engelle

Blok dağıtım ağı, sayfaları veya diğer web içeriklerini isteyen herhangi bir kullanıcıya teslim eden dağıtılmış bir ağ sistemidir..

Sistem, bu içerikleri web sayfasının konumuna, sunucusuna ve kaynağına göre sunar. Bu hizmet, gerçekten yüksek bir trafiğe sahip olan ve dünya çapında tanınan web siteleri için gerçekten kullanışlıdır..

Bu sunucular dünyanın her yerinde bulunur ve kullanıcılara yedekleme desteği verir. Bu sunuculara yakınsanız, istenen verileri büyük olasılıkla uzaktaki kullanıcılara göre daha hızlı bir şekilde kaparsınız..

Blok dağıtım ağı, bir sitedeki içeriği önbelleğe alır ve ardından sunucularından birinde kullanıcıya teslim eder..

İşlevlerinden bazıları şunlardır:

 1. Çevresel Erişimde Güvenlik – Kullanıcı arayüzüne doğrudan erişir ve güvenliği sağlar ve kameralar, parmak izleri vb. İçin ek destek sunar.
 2. İletişimde Güvenlik – Kriptografik işlemler, şifreleme anahtarları.
 3. Cihaz kimliği ve Kimlik Doğrulama Prosedürü – TEE, tüm güvenlik döngülerinden kurtulur ve cihazınıza benzersiz bir kimlik verir. Diğer cihazlardan herhangi bir giriş, sistemi hemen uyarır.

Bölüm-5.5: Altyapı Katmanı

 • Hizmet Olarak Madencilik

Madencilik artık kripto dünyasında büyük bir kelime. İlk önce bitcoin’den geldi ve şimdi web3 blockchain yığın sistemi boyunca yayıldı. Merkezi olmayan web artık bu fırsatı bir hizmet olarak gerektiriyor.

Şu anda madenciliği hizmet olarak sunan birçok şirket var. Örneklerden biri DMG’dir. Bunu endüstriyel ölçekte hedeflemek isteyen yatırımcılara veya bireylere bir MaaS çözümü sunarlar..

Sabit bir gelir akışı elde edecekler ve tüm bunlar, madenciler kardan adil paylarını alacaklar. Merkezi olmayan web artık bu yeni iş stratejisi türünü sağlıyor.

Ana web 3.0 BT yığınının ağı merkezden dağıtılmıştır. Ağ, sistemin bakımı için herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymaz. Böylece, her kullanıcı dilediği gizliliği elde edecek.

Süreç tam olarak blok zinciri ağı gibi, ancak ek ölçeklenebilirlikle ilerler. Web3 IT Stack artık bu tür bir ağ üzerinde çalışacağından, kendi web3 tarayıcısına sahip olacak. Tüm bu web3 tarayıcıları da merkezi olmayacak.

Ağ üzerinde çalışan blockchain uygulamaları da merkezi olmayan hale getirilecek, ancak ilk aşamada hem yerleşik merkezi uygulamaları hem de merkezi olmayan uygulamaları çalıştırması gerekiyor..

Dolayısıyla, blockchain uygulama yığınları dApp’ler ile aynı yapıya sahip olacaktır..

 • Sanallaştırma

Sanallaştırma, masaüstü, sunucu, işletim sistemi, ağ, depolama vb. Gibi sanal bir kaynak oluşturmak anlamına gelir. Geleneksel bilgi işlemi dönüştürecek ve iş yüklerini eskisinden daha ölçeklenebilir şekilde yönetecektir..

On yıllardır etrafta dolaşıyor ve nihayet yeni web 3.0 blok zinciri yapısı ile tam potansiyelini gösteriyor. Artık bunu BT yapısının neredeyse tüm katmanlarına uygulayabilirsiniz.

Donanım seviyesi, sistem seviyesi ve sunucu seviyesi olarak çalışarak, şu anda olaylara bakışımızı gerçekten değiştirebilir..

Her katmanın kendi karmaşıklık ve yetkilendirme kümesi vardır, ancak bunlar birbirleriyle erişilebilir durumdadır. Bu teknoloji, dağıtım maliyetini, kaynakları, operasyonel maliyetleri ve daha fazlasını azaltır.

 • Bilgi işlem

Hesaplama derken, dağıtılmış hesaplamayı kastediyorum. Bu, birden çok bilgisayarın tek bir problem üzerinde çalışarak tek bir problem üzerinde çalıştığı bir kavramdır. Çok zaman kazandırır ve eskisinden daha kolay hale getirir. Tek bir sorun birçok parçaya bölünebilir ve ardından ağa dağıtılabilir.

Bundan sonra, bir grup katılımcı bilgisayar sorunu çözecek ve ağ üzerinden birbirine bağlanacaktır. Yani, sorunları çözmek için tüm bilgisayarlar tek bir varlık olarak hareket edecek.

Nasıl yapıyorlar? Eh, hepsi hafif bir yazılım aracısı ile birbirine bağlı. Temsilciler, hesaplama için boşta bir makine bulduklarında sunucuya veri gönderir ve ardından buna bir görev atar..

Bu, kripto para birimleri veya bitcoin madenciliği ile aynı süreçtir. Tüm madenciler bir birim gibi çalışıp sorunu çözebilir ve bundan sonra ödüllendirilebilir..

 • Düğümler

Düğüm nedir? Merkezi olmayan bir web, binlerce ve binlerce düğümden oluşur, bu nedenle soruyu gündeme getirme olasılığı yüksektir. Bir ağın etkileşim noktasıdır. Herhangi bir sanal ortamda, erişilebilen her cihaz bir düğüm olarak adlandırılacaktır..

Bunlar, internet trafiklerinin esas olarak hedeflerine yönlendirildiği ana merkez noktalarıdır. Merkezi olmayan bir evlilikte, işlemi izlerler ve sorunsuz bir şekilde günceller veya karar verirler.

Düğümler, merkezi olmayan ağın yaratılmasının mümkün olmasının nedenidir. Fikir, paket anahtarlama teorisinden geldi ve şimdi bir blockchain web platformunun veya web 3.0 blockchain teknolojisi yığınının kökü olarak kuruldu..

Bununla birlikte, bazı ağlar, büyük bir karar vermek veya görevleri diğer düğümler arasında dağıtmak için seçilen daha yüksek otorite düğümlerine sahip olabilir..

Her düğüm aynı bilgiye sahip olduğundan, bir düğüm kaybı ağı o kadar fazla etkilemeyecektir. Tüm web 3.0 blockchain teknolojisi yığını bu şekilde tasarlanmıştır.

 • Jetonlar

Jetonlar ayrıca web 3.0 BT yığını altyapısının bir parçasıdır. Merkezi olmayan web sistemiyle, bunların da dahil edileceği bir gerçektir. Jetonlar, çoğunlukla kripto tokenları, kendi bireysel blok zinciri ağlarında çalışan dijital para birimleridir..

Bu bir varlıktır ve ağın sunduğu özellikleri elde etmek için ağdaki varlık kullanılabilir. Bunlar aynı zamanda herhangi bir yeni projeyi finanse etmek için kullanılır ve projenin gelişimini başlatır..

Merkezi olmayan web’in yeni sürümünde, bağış toplama seçeneği olarak bir jeton sistemi eklemek oldukça normaldir. Jetonlar yeni bir kripto para birimini temsil edebilir veya sistemde tamamen farklı bir kullanıma sahip olabilir.

Diğer kripto para birimlerini satın almak için bazı jetonları da kullanabilirsiniz. Yine de, web 3.0 blok zinciri uygulama mimarisi altyapısında ticareti yapılabilir ve aktarılabilir bir varlıktır..

 • Depolama

Günümüzde tüm depolar çoğunlukla merkezileştirilmiştir ve daha yüksek güvenlik açıkları riskine sahiptirler. Bilgisayar korsanlarının bu merkezi depolama birimlerini hacklemesi ve tüm özel bilgilerinizi çalması alışılmadık bir durum değildir.

Yeni altyapının daha iyi ve daha güvenli bir ortam sağlayan merkezi olmayan bir depolama birimine sahip olmasının nedeni budur..

Tüm sorunların potansiyel çözümüdür. Sistem, bilgilerinizin gizliliğine değer vermeyen üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda kalmadan kişisel bilgilerinizi saklamanıza yardımcı olur..

Merkezi olmayan bulut depolama düşüncesi, blockchain teknolojileri tarafından gündeme getirildi. Mevcut bulut çözümlerinden nispeten daha ucuz, dirençli ve dağıtılırlar.

Bölüm-6: Web 3.0 Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Bilişim endüstrisindeki büyük isimler artık bilgiyle tekel oynuyorlar. Bilgi çağına girdiğimizde, bilginin değeri kesinlikle fırlayacak. Web 3 BT yığını, bu kurumsal şirketler karşısında büyük bir darbe olacak. Merkezi olmayan ve daha demokratik olacak. Yakında günlük hayatımızda değişiklikler göreceğiz.

Kripto para birimleri zaten federal bankalar ve hükümetlerle bir savaş içindedir. Dünyanın ilk blockchain cep telefonu burada. Foxconn sayesinde. Platformlar güvensiz hale gelecektir. Kişilerin kişisel bilgileri artık satılık bir ürün haline gelmeyecek.

Zaten çevremizdeki değişikliklere şahit oluyoruz. İsviçre’nin bir şehri olan Zug, tüm vatandaşlarının kimliklerini bir Ethereum blok zincirine kaydetti.

Nihai Ethereum kılavuzunda buradan daha fazla bilgi edinin.

Pirate Bay gibi web siteleri, telif hakkı sorunları nedeniyle çeşitli hükümetler tarafından sayısız grev yaptı. Ancak web sitesi, sıradan kullanıcılar arasında son derece popüler. Hükümetler birçok alanı ele geçirdi. Dolayısıyla, korsan körfezi gibi web siteleri, hükümetlerin bu tür zorlayıcı eylemlerinden korunacaktır..

Yapının gelişmiş şifrelemesi nedeniyle özel bilgileri daha güvenli olacağından kullanıcılar artık derin bir uyku çekebilirler. Ademi merkeziyet, asi bilgisayar korsanlarını daha mutlu edecek.

Facebook, Instagram, Twitter, Google Drive ve popüler tarayıcılar gibi başlıca web sitelerini çeşitli uygulamalar devralacak. Merkezi olmayan uygulamalar yarının konusu olacak.

Kısacası bildiğimiz internet dünyası doğasını değiştirecek.

Web 3.0 BT Yığını: Nasıl Olacak ve Henüz Burada mı??

Dünya, Web 2.0’ın mallarını sökmeye başladığında, zaten 5-6 yıl daha yaşlıydı. Web 2.0’ı tam olarak geliştirmek yaklaşık on yıl sürdü. Tüm altyapıyı değiştirdiği için Web3 tarayıcısının tam olarak geliştirilmesi daha da uzun sürebilir. Altyapımız yeterince olgun olmadığından asıl sorun her yerde olacak..

Dahası, merkezi büyük isimler ve şimdi merkezi olmayan uygulamalar arasında destansı bir savaş görebiliriz. Geleneksel sistem açıkça direnmeye çalışacaktır. Bazıları Web3 tarayıcısının zaten canlı olduğunu söylüyor. Ne doğru ne de yanlışlar. Web 3’ün birçok özelliğinin orada olduğu doğrudur. Ama bu sadece başlangıç. Tamamen burada olmak çok daha fazla zaman alacak. Yine de bazı uzmanlar, 2015’te merkezi olmayan web çağına girdiğimizi söylüyor..

Ancak değişim kaçınılmazdır. Bilinmeyen ve yeni şeylerden korkmak sadece insan doğasıdır. Ancak faydayı ve nihai sonucu anladığımızda, değişikliği er ya da geç kabul edeceğiz..

Nasıl olacağını bilmediğimiz için ademi merkeziyetçiliğin doğru ve ayırt edici bir tanımını bulamazsınız. Şu anda sadece geleceği tahmin edebiliriz.

Dünya, hayal bile edilemeyecek olumlu geri bildirimlerinden dolayı Web 2.0’a şimdiden boyun eğdi. Ofisler, evler ve iş dünyası, Web 2.0’ın başlangıcından bu yana büyük bir değişime tanık oldu..

Web 3.0 blok zinciri yığınının bir sonraki büyük şey olacağını ve hayatımızı her yönden etkileyeceğini söylemeye gerek yok..

Web 3.0: Nasıl Oluştu??

Web 3.0 BT Yığının Geçmişi

Ünlü Amerikalı Bilim Adamı Tim Burners-Lee, dünyaya ilk kez 2001’de anlamsal ağdan bahsetti. Bazen WWW’nin mucidi olarak kabul edilir. Yine, bunun bilgisayarların anlayabileceği yeni bir web içeriği biçimi olduğunu düşünüyor. Anlamsal web’i, onu farklı bir bilgi işlem ortamı olarak adlandırmak yerine, mevcut sistemin bir uzantısı olarak adlandırdı..

2001 yılında Web 2.0 henüz doğmamışken dosyalar çoğunlukla salt okunur iken, Burners-Lee Web 3.0 BT yığınının veya anlamsal web’in dosyaları okuyacağını, yazacağını ve çalıştıracağını söyledi..

Karmaşık Web 3.0 BT Yığını Nasıldır??

Merkezi olmayan ağın karmaşıklığı sınır tanımıyor. Web 3.0 blockchain teknolojisi yığını son derece karmaşıktır. Çerçeveler yeniden tanımlanır ve yeni dil belirlenir. Bu tür şeyler, dünyada yalnızca Web 1.0 olduğunda tasavvur edildi..

Web 3 BT yığınının içeriği tamamen kullanıcılar tarafından yapıldığından, kısır bir internet olasılığı olabilir. Her ne kadar sıradan insanların her an yeni içerikler yaratmasına tanık olduğumuz için pek olası görünmüyor. Kullanıcılar arasında yeni içerik oluşturmak için herhangi bir doğal uygulama yoksa, Web3 BT yığını büyük bir darbe alacaktır..

Ölçeklenebilirlik, merkezi olmayan web için çok büyük bir sorundur. Üstelik dünya, Web 3.0 için mükemmel ortamı oluşturmaya yetecek kadar iyi bir altyapıya sahip değil. Yine de geleceği, merkezi olmayan web topluluğunun, sistemin şu anda sahip olduğu kusurları azaltmak için nasıl çalıştığına bağlıdır..

Web 3.0 BT Yığını: Sunum Senaryosu

Web 3.0 blockchain yapısı, katman pastasına oldukça aşinadır. Şu anda, aralıksız çalışan farklı start-up’lar, kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak mükemmel merkezi olmayan uygulamaları kuruyor. Tüm büyük isimler yapay zeka (AI) projeleri üzerinde çalışıyor. Brave, son teknoloji tarayıcılarıyla zaten burada. Dünyanın bu harika teknolojiyi ne kadar çabuk kabul edeceğini sadece zaman gösterebilir..

Dünyanın genç beyinlerinden gelen bu tür faaliyetler, geleceğin çok parlak olacağını gösteriyor. İşler daha güvenli, daha kolay ve daha kullanıcı odaklı olacak.

Tüm veriler artık birbirine bağlı ve birbirine bağlı, bir veri ağı oluşturuyor.

Google Freebase

Birçok geliştirici, ağ üzerinden veri bağlama sürecini mükemmelleştirmeye çalışıyor. Google Freebase, bunun için çalışan projelerin en güzel örneklerinden biridir. Grafik tabanlı bir veritabanı kullanıyorlar. Maalesef Google, Freebase hizmetini 2016 ortasında kapattı.

Freebase çeşitli konularda tonlarca veriye sahipti. Kişiler, coğrafi konum ve eğlence verileri temelde burada Freebase’de depolanır. Freebase temelde neredeyse Wikipedia gibiydi.

Vikiveri ve Wikimedia, ücretsiz bilgi veri tabanını oluşturmaya çalışan bazı projelerdir. Hem insanlar hem de bilgisayarlar veri tabanındaki bilgileri okuyabilir, yazabilir ve çalıştırabilir.

Freebase projesini kapattıktan sonra Google, Bilgi Grafiği projesi üzerinde çalışmaya başladı. Bilgi Grafiği çoğunlukla arama sonuçlarını yeniden tanımlamak için çalışır, böylece insanlar herhangi bir güçlük çekmeden doğru bilgileri alabilir..

Asistanlar Akıllı Oluyor: Siri ve Google Now

Siri, etkileyici konuşma tanıma özelliği ve düzenli bir kullanıcı gibi davranma çabasıyla insanları meraklandırdı. Esas olarak, kullanıcıların görevleri kolaylıkla tamamlamalarına yardımcı olmak için buradadır.

Siri, otel veya restoran rezervasyonunu halledebilir, uçuş koşullarını analiz edebilir, Siri yolculuğuna iPhone ve MacBook’ta başlamasına rağmen, şu anda çeşitli cihazlarda etkindir..

Sadece Siri değil, Google Asistan’ın da pek çok hayranı var. Tek yapmanız gereken, Google Asistan’dan bir şeyler istemek. İnsan rehberliğine ihtiyaç duymadan interneti arayabilir, rezervasyon yapabilir ve başka bir insanla iletişim kurabilir.

Bu tür akıllı asistanlar, gelecekte Web 3.0 blok zinciri için de ortak bir senaryo olacak. Alexa ve diğer bazı asistanlar artık çok geride.

Birlikte Çalışma ve Paylaşım Ekosistemi

Hızla olgunlaşan web 3.0 blockchain yığını, yeni halefi olarak ortaya çıkıyor. Birçok hizmet, geliştiricilerin bağımsız olarak gelişmesine olanak tanıyacak ve sistemi daha da sağlam hale getirecek API’lere genel erişim sunuyor..

Bu durumda çevre çok büyük bir meseledir. Anlamsal teknolojilerin işbirliği yapmasına izin vermeyecek, aynı zamanda sorunu kökten çözecektir. Ancak, bu anlamsal temsilleri geliştirmek tamamen karmaşıktır..

Bu ekosisteme ulaşmanın tek yolu, dili veya sistemi daha doğal ve makine tarafından okunabilir hale getirmektir..

Gelecekteki anlamsal uygulama ile anlamsal bir ağı temsil etmek için, kuruluşlar bir araya gelebilir ve bir işbirliği ekosistemi oluşturabilir. Hepsi çözümün bir parçasına katkıda bulunabilir ve tüm ağı makine dostu bir dille yapılandırabilir.

Bununla birlikte, bir hizmet kesinlikle karmaşık metnin anlamını yakalayabilir, ancak süreci bir araya getirmek daha verimli ve zaman kazandırıcı olacaktır..

Bu güçlü anlamsal teknoloji, yarı yapılandırılmış veriler ve zengin bir ekosistem, web 3.0 blok zinciri yığınının oluşturulmasını sağlayacaktır. Herkesin kazandığı bir topluluktur.

Anlamsal Web’in Geleceği neye benziyor?

Anlamsal web’in geleceği, şimdiye kadar birçok umut vaat eden manzaradan oluşur. Arkasındaki hayal gücü veya gelişme gerçekçi değildi. Ancak, World Wide Web’in ana faktörlerinin çoğu bağlamda eksiktir ve bu gerçekten de sorgulanabilir bir gerçektir..

Teknoloji, önceki sürümlerden çok daha karmaşık ve konu çok soyut hale geliyor. Ancak, daha fazla iyileştirmeyle, kesinlikle arzuladığımız şey olabilir..

Şu anda internette blockchain teknolojisi yığınında birçok başarılı model var, ancak hiçbiri aslında tüm mimarinin gerçek lezzetini kapsamıyor..

Bununla birlikte, bu yeni ağın birincil varlığı daha küçük bir çalışma ölçeğine gelmeli ve ardından daha da büyümelidir. Değişiklik bir gecede olmayacak, zaman alacak.

Bölüm-7: Son Sözler

Blok zinciri ve merkezi olmayan web dünyasında, web sisteminin daha yeni bir sürümünü edinmemiz normaldir. Bu durumda, web 3.0 BT yığınına sahibiz, ancak süreç hala yolda ve şimdi daha iyi bir dijital deneyim için umut edebileceğimiz birçok iyileştirme var..

Blockchain teknolojisi ile ilgili giriş konularıyla daha fazla ilgileniyorsanız, bu ücretsiz temel blockchain kursuna göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me