Birçoğunuz artık kurumsal tabanlı blok zinciri projeleri üzerinde çalışıyorsunuz. Üst düzey şirketler, blockchain dijital dönüşümüne çok fazla para yatırıyor. Projenizin temeli olarak Hyperledger Sawtooth kullanmakla ilgilenenlerin, önce Hyperledger Sawtooth eğitimini takip etmesi gerekir..

Bu nedenle, size yardımcı olmak için Hyperledger Sawtooth eğiticisiyle ilgili bir kılavuzla buradayım. Hyperledger Sawtooth mimarisi, blok zinciri dönüşümü için sağlam bir platforma dönüşmeye başlıyor. Gerçekte, birçok şirket artık Hyperledger Sawtooth mimarisini yoğun bir şekilde kullanıyor.

Bu nedenle, bir Hyperledger Sawtooth geliştiricisi olmak istiyorsanız, bu kılavuz size izlemeniz gereken yolu sunacaktır..

Her neyse, chit-chat yeter, şimdi yeni başlayanlar için bu Hyperledger Sawtooth eğitimine başlayalım!


Hyperledger Sawtooth Nedir?

Hyperledger Sawtooth ile ilgili eğitime başlamadan önce, bu platformun gerçekte ne olduğunu kısaca açıklamak istiyorum. Gerçekte, Hyperledger Sawtooth, Hyperledger konsorsiyumu altında dağıtılmış bir defter platformudur. Fabric’e aşina iseniz, bu iki platformun da benzerlikleri olduğunu göreceksiniz..

Her neyse, Hyperledger Sawtooth, merkezi olmayan platformlar veya uygulamalar geliştirmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır..

Ayrıca, tasarım, herhangi bir kurumsal şirketin bu platformu kullanmasına yardımcı olmak için kullanıcı dostu bir üslupla kusursuzdur..

Dahası, Hyperledger Sawtooth eğitimine başladığınızda, çok pürüzsüz bir deneyim sunduğunu göreceksiniz. En iyi yanı, geliştirme katmanlarının ana bilgisayardan tamamen ayrılmış olmasıdır. Ama neden yine de?

Esasen, genel performansı engelleyebilecek gelişme nedeniyle ana ağa koyabileceğiniz aşırı yük nedeniyle..

Böylece performansı her zaman üstün tutmak için iki katmanı ayırdılar. Bu nedenle, ne yaparsanız yapın, ana ağın performansını düşüremezsiniz. Hyperledger Sawtooth eğiticisinde bunlardan daha fazlasını göreceksiniz.

Başka bir harika özelliği bu platform çeşitli programlama dillerini desteklemesidir. Bu nedenle, geliştiriciler için, her bir programlama dilini nasıl kullanacaklarını öğrenmek için Hyperledger Sawtooth eğiticisine göz atmak kesinlikle gereklidir..

Her neyse, Hyperledger teklifler Hyperledger Sawtooth hakkında çok zenginleştirici ve açıklayıcı bir öğretici. Yani, bunu daha fazlasını öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Bu Hyperledger Sawtooth eğitim kılavuzunda, izlemeniz gereken öğeler ve adımlar hakkında kısa bir açıklama alacaksınız..

Her neyse, Hyperledger Sawtooth’un mimari tasarımına geçelim.

 

Daha fazla oku:
Hyperledger Sawtooth Vs. Kumaş: Nasıl Farklılar??
Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs Composer

Hyperledger Sawtooth Mimarisinin Temel Öğeleri Nelerdir??

Hyperledger Sawtooth’u öğrenmek için, bu platformun temel mimari modellerini anlamakla başlamalısınız. Bu nedenle, uygun bir bilgi tabanı olmadan eğiticiye odaklanmak zor olacaktır..

 • Etkinlik Sistemi

Olay sistemiyle başlayalım. Herhangi bir Hyperledger Sawtooth örneğine bakarsanız, olay sisteminin esas olarak olayların herhangi bir sorun olmadan geliştirilmesini ve düğümlere aktarılmasını sağladığını göreceksiniz..

Yani, bunu kullanırsanız, uygulamanızı sizin için yeni bilgiler getirecek etkinliklere abone yapabilirsiniz. Genellikle bu olaylar, Sawtooth platformunun daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle, düğümlerin ihtiyaç duydukları bilgileri olaylardan almalarına yardımcı olarak tam bir fikir birliği sağlamaya yardımcı olur..

 

 • Sawtooth-Ethereum Entegrasyon Projesi (Seth)

Sawtooth’un en iyi özelliklerinden biridir. Hyperledger Sawtooth’u öğrenmek için, bu özelliği de bilmeniz gerekir. Ayrıca, Ethereum özelliklerini kullanan herhangi bir Hyperledger Sawtooth örneğinde bulabilirsiniz..

Ama gerçekten ne yapıyor? Ve Ethereum özelliklerini nasıl kullanabilirler? Bu küçük unsur, iki platform arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle, bu öğeyi kullanarak bu iki platform arasında birlikte çalışabilirlik elde edebilirsiniz..

Seth’in masaya getirebileceği sayısız fırsatı hayal edebiliyor musunuz? Her neyse, Hyperledger Sawtooth mimarisine harika bir ektir ve kurumsal projeniz buna ihtiyaç duyarsa kullanmalısınız.

 

 • Takılabilir Konsensüs Algoritmaları

Hyperledger Sawtooth mimarisinin bir başka harika unsuru, takılabilir fikir birliği mekanizmalarının desteğidir. Gerçekte, takılabilir fikir birliği mekanizması, blok zinciri endüstrisinde harika bir yeni özelliktir..

Dahası, platformunuz için ihtiyaç duyduğunuz fikir birliği mekanizmasını seçmenize olanak tanır. Açıktır ki, her bir fikir birliği herhangi bir kullanım durumu için uygun değildir. Bu nedenle, kurumsal blok zincirine dayalı bir proje geliştirirken esnekliğe ihtiyacınız var.

Böylece, Sawtooth’un takılabilir fikir birliği, dinamikleri gerçekten masaya getiriyor..

Bir Hyperledger Sawtooth örneğine baktığınızda, Hyperledger Sawtooth hakkında daha kolay bilgi edinebilirsiniz..

Her neyse, bu, tasarımınızda tek bir mutabakat protokolü kullanmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. İstediğiniz zaman ve gerektiğinde değiştirebilirsiniz. Ayrıca, sistemdeki farklı eylemler için farklı fikir birliği protokolleri kullanma seçeneği de vardır..

Çoğunlukla teklif ediyorlar –

 • Devmode
 • PoET CFT
 • Sal
 • PBFT

Gelecek güncellemelerde gelecek olan başka fikir birliği protokolleri var. Bu nedenle, favori olanınız listede yoksa, sadece güncellemelerini beklemeniz gerekir. Her neyse, Hyperledger Sawtooth hakkında bilgi edinmek için bir sonraki bölüme geçelim.

 

 • İşlem Ailesi Modelleri

Hyperledger Sawtooth hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, işlem ailesinin nasıl çalıştığını anlamalısınız. Gerçekte, işlem aileleri, akıllı sözleşme özelliklerinizin sunulması da dahil olmak üzere, aslında birden fazla işlevi çalıştırmada yardımcı olur..

Herhangi bir Hyperledger Sawtooth örneğine bakarsanız, işlem ailelerini kullanmadan sistemi çalıştıramayacağınızı fark edeceksiniz..

Yani, bu eğitimde de gerçekten önemlidirler..

Her neyse, aşağıdan kontrol edelim:

 • BlockInfo İşlem Ailesi: BlockInfo işlem ailesi, bloklar hakkında her türlü bilgiyi saklamanıza yardımcı olacaktır..
 • Smallbank İşlem Ailesi: Gerçekte, bu aile işletmenizin kalitesini test etmek ve analiz etmek için uygundur.
 • Ayarlar İşlem Ailesi: Dahası, Ayarlar ailesi, zincir içi yapılandırmaları saklamanıza yardımcı olacak ve hatta bunun için size belirli bir referans modeli sunacaktır..
 • Doğrulayıcı Kayıt İşlem Ailesi: Sisteme daha fazla doğrulayıcı eklemek için bunu kullanabilirsiniz. Gerçekte, bunu kullanmadan herhangi bir doğrulayıcı ekleyemezsiniz. Yani, son derece gerekli.
 • IntegerKey İşlem Ailesi: Bu, herhangi bir ekstra kaynak olmadan tüm konuşlandırılmış defterleri test etmenizi sağlayan en iyi işlem ailelerinden biridir..
 • XO İşlem Ailesi: Bu, tüm ağ için daha eğlenceli bir yaklaşım. Sawtooth’un geliştiricileri, ağa biraz kıvılcım eklemek istediler ve bu nedenle, ağa bir tic-tac-toe oyunu da eklediler. Bu nedenle, bunu kullanarak herhangi bir düğümle oynayabilirsiniz.
 • Kimlik İşlem Ailesi: Esas olarak, verileri korumak içindir. Doğrulayıcılar için özellikle izin verilen veriler. Dahası, genel anahtarları gibi düğümler hakkındaki bilgileri korur..

 

Sistemde ayrıca iki işlem ailesi daha göreceksiniz. Bunlar oldukça yeni eklemeler.

 

Seth İşlem Ailesi:

Seth işlem ailesi, size ağ üzerinde Ethereum tabanlı uygulamayı kullanma özelliğini sunacaktır. Bu, Solidity tabanlı akıllı sözleşmeleri veya buna dayalı diğer uygulamaları kullanabileceğiniz anlamına gelir..

 

Sabre İşlem Ailesi:

Akıllı sözleşmeler için başka bir şey. Gerçekte, bunu WebAssembly sanal makinelerinde veya WASM sanal makinelerinde akıllı sözleşmeler yürütmek için kullanabilirsiniz. Dahası, zincir üzerinde akıllı sözleşmeler yapmanızı sağlar.

 

Hyperledger Sawtooth Eğiticisi: Temel Bilgileri Öğrenelim!

Şimdi, Hyperledger Sawtooth ile ilgili eğiticiye başlayalım. Burada, çoğunlukla platformu test etmek için düğüm kurmanın temel gereksinimlerini öğreneceksiniz. Dahası, tüm temel CLI komutlarını daha sonra kılavuzda kısaca açıklayacağım..

İsterseniz bu makaleyi Hyperledger Sawtooth Eğitimi pdf olarak kullanabilir ve teknolojiyi daha iyi öğrenebilirsiniz..

Hyperledger Sawtooth geliştiricisi olarak kariyer yapmak istiyorsanız, bu konuda bilgi edinmek son derece önemlidir..

Her neyse, şimdi Hyperledger Sawtooth ile ilgili eğiticiye başlayalım.

Test için Testere Dişi Düğümünü Ayarlama

Her şeyden önce, platformu geliştirmeye başlamadan önce düğümler kurmanız gerekir. Bu nedenle, düğümü kurduktan ve yayına girdikten sonra uygulamayı test edebilirsiniz. Bu nedenle, bunun için işlem istekleri göndermeniz ve sonuçları ve REST API’den blok verilerini görmeniz gerekir..

Her neyse, aşağıdaki yöntemler esas olarak tipik işlem süreçleri, XO ve IntegerKey aileleri için uygundur. Yeni bir işlem ailesi yazabiliyorsanız, yöntemi kullanarak da çalıştırabilirsiniz..

Dahası, üç yöntemi kullanarak yalnızca tek düğümlü bir Sawtooth ağı kurabilir ve çalıştırabilirsiniz: yerel bir Ubuntu kurulumu, Docker konteynerleri ve Kubernetes kümesine sahip bir sanal makine.

Hyperledger Sawtooth geliştiricisi iseniz, bu küçük ayrıntılara ekstra dikkat etmelisiniz..

 

Docker’ı kullanma

Hyperledger Sawtooth ile ilgili bu eğitim için Docker kullanarak bir düğüm kurduktan sonra aşağıdaki adımları izlemelisiniz..

 • Sawtooth ağ bileşenlerinin durumunu kontrol edin.
 • Blok verilerini görüntülemek, işlemleri göndermek ve genel durumu görüntülemek için çeşitli Sawtooth komutlarını kullanın.
 • Testere dişi günlüklerini de inceleyin.
 • Ağı durdurun ve Docker ortamını sıfırlayın.

 

Önkoşullar

Gerçekte, bu ortamın çalışması için Docker Compose ve Docker Engine’e ihtiyacınız olacak.

Linux: Linux için Docker Composer ve Docker Engine’in en son sürümünü indirmelisiniz.

Windows: Windows için Docker Composer ve Docker Engine’in en son sürümünü indirmelisiniz.

macOS: MacOS için Docker Composer ve Docker Engine’in en son sürümünü indirmelisiniz.

 

Kubernetes’i kullanma

Hyperledger Sawtooth ile ilgili bu eğitim için, Kubernetes kullanarak bir düğüm kurduktan sonra aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Gerçekte, bu ortam, Sawtooth’u konteynerli bir ortamda dağıtmak için Minikube kullanılmasını gerektirecektir. Temel olarak, yerel bir Kubernetes kümesi içindeki bir sanal makinenin içinde olacaktır..

Temel olarak, resmi öğreticiye göz attığınızda aşağıdakileri yapabilirsiniz..

 • Minikube ve kubectl’i kurun.
 • Minikube’yi başlatın.
 • Bundan sonra, Kubernetes kümesindeki Sawtooth uygulamasını başlatın.
 • Ardından, Testere dişi kabuğu kabını bağlayın.
 • Bundan sonra, işlemleri göndermek, genel durumu görüntülemek ve verileri engellemek için CLI komutlarını kullanın.
 • Bunları gördüğünüzde, Testere dişi günlüklerini inceleyebilirsiniz..
 • Her neyse, işiniz bittiğinde, Kubernetes kümesini silerek ağı durdurabilirsiniz..

 

Önkoşullar

Gerçekte, bir VM hipervizörünü destekleyen Minikube ve kubectl’e ihtiyacınız olacak. Bu durumda VirtualBox’ı kullanabilirsiniz..

 

Ubuntu kullanarak

Bu eğitim için Hyperledger Sawtooth geliştiricisi, Ubuntu 18.04 kullanarak bir düğüm kurduktan sonra aşağıdaki adımları izlemelidir..

 

 • Bir kullanıcı anahtarı oluşturarak başlayın.
 • Bundan sonra bir kök anahtar oluşturun.
 • Ardından, genesis bloğunu oluşturun.
 • İşiniz bittiğinde, bileşenleri başlatmanız gerekir – işlem süreçleri, REST API, fikir birliği motoru ve doğrulayıcı.
 • Ardından, REST API durumunu kontrol edin.
 • Bundan sonra, işlemleri göndermek, genel durumu görüntülemek ve verileri engellemek için CLI komutlarını kullanın.
 • Bunları gördüğünüzde, Testere dişi günlüklerini inceleyebilirsiniz..
 • Bittiğinde, ağı durdurmanız ve geliştirme ortamını sıfırlamanız gerekir.

 

Önkoşullar

Bunun için sadece Ubuntu 18.04’e (Bionic) ihtiyacınız olacak. Dahası, bundan başka herhangi bir eski sürümde çalışmayacaktır.

 

Hyperledger Sawtooth Eğitimi: Gelişmiş Yönergeler

Birden Fazla Testere Düğümü İçeren Bir Ağ Oluşturma

Bu süreç esas olarak birden fazla düğüm kurmak ve bir ağ ağı oluşturmak içindir. Bu nedenle, bu kurulumda, istediğiniz kadar düğümle Sawtooth’un gerçek sonuçlarını görebilirsiniz. Dahası, uygulamanızın ölçeklenebilirlik doğasını test etmenin harika bir yoludur..

Ayrıca, tek düğümlü Sawtooth ağ kurulumu gibi, bu da üç yöntemi izler: yerel bir Ubuntu kurulumu, Docker konteynerleri ve Kubernetes kümesine sahip bir sanal makine.

İşte bu yüzden, yeni başlayanlar için bu Hyperledger Sawtooth eğiticisinde size sadece temel kılavuzu vermek için var.

 

Docker’ı kullanma

Bu süreç esas olarak beş Testere dişi düğümü kurmanıza ve uygulamanız için bir geliştirme ortamı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekte, her bir düğüm aslında bir Docker kapsayıcıları kümesidir. Dahası, her bir düğüm bir doğrulayıcı ve Sawtooth’un diğer bileşenlerini çalıştıracaktır..

Esas olarak eğitimlerinde, şunları nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz:

 • Sawtooth’un Docker Compose dosyasını indirin.
 • Sawtooth ağını başlatmak için cocker-compose’u kullanın.
 • İşlem durumunu kontrol edin.
 • İzin verilen işlem türlerini yapılandırın.
 • Testere dişi kabuğu kabına bağlayın. Bundan sonra, ağ işlevlerini nasıl onaylayacağınızı öğrenin.
 • İşiniz bittiğinde ağı durdurun ve Docker ortamını sıfırlayın.

 

Önkoşullar

Bu ortamın çalışması için Docker Compose ve Docker Engine’e ihtiyacınız olacak.

Linux: Linux için Docker Composer ve Docker Engine’in (v 1.2.5) en son sürümünü indirmelisiniz.

Windows: Windows için Docker Composer ve Docker Engine’in (v 1.2.5) en son sürümünü indirmelisiniz.

macOS: macOS için Docker Composer’ın ve Docker Engine’in (v 1.2.5) en son sürümünü indirmelisiniz.

Herhangi bir şans eseri, tek düğümlü ağ için Docker ortamını sıfırlamadınız, ardından onu kapatmanız ve tüm günlükleri ve verileri silmeniz gerekir..

 

Kubernetes’i kullanma

Bu, yeni başlayanlar için bu Hyperledger Sawtooth eğitiminin çok önemli bir parçasıdır. Gerçekte, bu süreç esas olarak beş Sawtooth düğümü kurmanıza ve uygulamanız için bir geliştirme ortamı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekte, her bir düğüm aslında bir Kubernetes kapsülüdür.

Dahası, her bir kapsül, bir doğrulayıcı ve Sawtooth’un diğer bileşenleri için bir kaptır..

Ayrıca, yeni başlayanlar için Hyperledger Sawtooth eğitiminde, şunları nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz:

 • Minikube ve kubectl’i kurun.
 • Minikube’yi başlatın.
 • Yapılandırma dosyalarını indirin.
 • Bundan sonra, Kubernetes kümesindeki Sawtooth uygulamasını başlatın.
 • Ardından, Testere dişi kabuğu kabını bağlayın.
 • Bundan sonra, ağ işlevselliğini onayladığınızdan emin olun..
 • Bunları gördükten sonra izin verilen işlem türlerini yapılandırın
 • Her neyse, işiniz bittiğinde, Kubernetes kümesini silerek ağı durdurabilirsiniz..

 

Önkoşullar

Bunun için, bir VM hiper yöneticisini destekleyen Minikube ve kubectl’e ihtiyacınız olacak. Bu durumda VirtualBox’ı kullanabilirsiniz..

 

Ubuntu kullanarak

Bu aynı zamanda yeni başlayanlar için bu Hyperledger Sawtooth eğitiminin çok önemli bir parçasıdır. Gerçekte, bu süreç bir Ubuntu platformu için bir geliştirme ortamı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekte, her ana bilgisayar sistemi aslında bir doğrulayıcıyı ve Sawtooth’un diğer bileşenlerini çalıştıran bir düğümdür..

Temel olarak yeni başlayanlar için eğitimlerinde, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Testere dişi takın
 • Kullanıcı ve doğrulayıcı anahtarları oluşturarak başlayın.
 • Ardından, genesis bloğunu oluşturun ve PoET veya PBFT gibi belirli konsensüsleri dahil edin.
 • İşiniz bittiğinde, her düğümde Sawtooth’u başlatmanız gerekir.
 • Bundan sonra, ağ işlevselliğini onayladığınızdan emin olun..
 • Bunları gördükten sonra izin verilen işlem türlerini yapılandırın
 • Bittiğinde, ağı durdurmanız ve geliştirme ortamını sıfırlamanız gerekir.

 

Önkoşullar

Herhangi bir şans eseri, tek düğümlü ağ için Ubuntu ortamını sıfırlamadınız, ardından onu kapatmanız ve tüm günlükleri ve verileri silmeniz gerekir. Yoksa ağ ağınız başlamaz!

 

Sawtooth SDK’larını kullanma

Burada, Sawtooth’ta desteklenen tüm SDK’ların bir özetini göreceksiniz. İşlem süreçleri, müşteri imzalama ve durum delta özellikleri için kararlılığı, olgunluğu ve eksiksizliği görebilirsiniz..

Python JavaScript C++ Git Pas Swift Java
İşlem İşlemcisi Tamamlayınız? Yok
Kararlı API? Yok
Olgunluk 1 2 3 1 1 Yok 3
İstemci İmzalama Tamamlayınız?
Kararlı API?
Olgunluk 1 1 3 1 1 3 3
Eyalet Deltası Tamamlayınız? Yok
Kararlı API? Yok
Olgunluk 1 2 3 1 1 Yok 3

 

Etkinliklere Abone Olma

Eh, tüm bloklar blok zincirine bağlıdır, bu nedenle herhangi bir geliştirici, uygulamalar için belirli olaylar hakkında bilgiye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle, bu bilgiyi yeni bir blok veya yeni çatal hakkında iletmek için olaylara ihtiyacınız var..

Ancak uygulamaya özel olayları dahil etmelisiniz. Gerçekte, esas olarak özel işlem aileleri, belirli etkinliklere abone olmanızı sağlayabilir..

Uygulamanızın belirli etkinliklere abone olmasıyla aşağıdakileri yapabilirsiniz –

 • Uygulamanızı veya blok zincirinizi etkileyen belirli etkinliklere abone olun
 • Verilerin hiçbirini durumda saklamadan müşterilere işlemin yürütülmesi hakkında bilgi aktarın
 • Bilgi toplamak için durum değişiklikleri hakkında ağdaki belirli bir noktadan olayları takip edin

Gerçekte, uygulamanız daha sonra kullanmak üzere belirli olaylarla ilgili bilgileri depolayabilir veya olay anında tepki verebilir..

 

Önemli Sawtooth CLI Komutları

Bu platformu kullanmaya başlamadan önce öğrenmeniz gereken bazı önemli Sawtooth CLI komutları vardır. Aşağıda kısaca açıklayacağım.

 • Testere dişi partisi

Bu, ağdaki Partiler hakkındaki bilgileri görmenize yardımcı olacak bir komuttur. Dahası, REST API’yi kullanarak Grupları doğrulayıcıya gönderebilirsiniz..

Not: Bir parti, aslında birbirine bağlı bir işlem grubudur ve ağdaki atomik değişim birimidir..

 • Testere dişi bloğu

Gerçekte, platformdaki bloklarla ilgili bilgileri görmek için bu komutu kullanabilirsiniz..

 • Testere dişi kimliği

“Testere dişi kimliği”, platformda hangi rollerin oynadığını görmenizi sağlayan bir komuttur. Dahası, yeni roller de oluşturabilir, yeni politikalar oluşturabilir vb..

 • Testere dişi eş

Gerçekte, bu komut belirli bir doğrulayıcı eşinin adresini görmenizi sağlar..

 • Testere dişi ayarları

Zincir üstü ayarın değerini kontrol etmek istiyorsanız, “Testere dişi ayarları” komutunu kullanabilirsiniz.

 • Testere dişi durumu

Gerçekte, mevcut durumdaki girişlerin bilgilerini görmek için bu komutu kullanabilirsiniz..

 • Testere dişi durumu

Doğrulayıcının durumuyla ilgili bilgileri görmek için bu komutu kullanabilirsiniz..

 • Testere dişi işlemi

İşlemler ile ilgili bilgileri görmek isterseniz bu komutu kullanabilirsiniz..

 • Testere dişi doğrulayıcı

Bu komutu kullanarak doğrulayıcıların davranışlarını kolayca kontrol edebilirsiniz..

 • Sawadm

“Sawadm” komutu esas olarak idari roller içindir. Dahası, platformu kurarken bir doğrulama anahtarı oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz. Genesis bloğunu da oluşturabilirsiniz..

 • Sawnet

Gerçekte, bu komutu ağın tüm düğümleriyle etkileşim kurmak için kullanabilirsiniz..

 • testere

Bu, esas olarak ayar önerileri için uygundur. Testere dişi kullanarak, aslında tüm ayarları zincir üzerinde saklayabilirsiniz. Yani, bu komutu kullanarak önerileri görüntüleyebilir, oluşturabilir, oylayabilirsiniz. Dahası, oluşum bloğu için de ayar değerleri geliştirebilirsiniz..

 • ayarlar-tp

Gerçekte, bu komut size ayarlar işlem işlemcisinde yapılandırma verilerini zincir üzerinde depolamak için bir metodoloji sunacaktır..

 

Endüstrilere Hakim Olan Hyperledger Sawtooth

Hyperledger Sawtooth eğiticimizin bitiş noktasına ulaştık. Her neyse, Hyperledger Sawtooth’u kullanmaya başlamanız için ihtiyacınız olan tüm bilgileri topladım. Dahası, eğitici ile ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir, bu nedenle daha açıklayıcı bir yaklaşım elde etmek için resmi eğitimlerine göz atmanızı öneririm..

İsterseniz, bu makaleyi daha sonraki çalışma amaçlarınız için de Hyperledger Sawtooth eğitim pdf’si olarak saklayabilirsiniz..

Ayrıca, blockchain dijital dönüşümü ile ilgileniyorsanız, bununla birlikte blockchain kurslarımıza da göz atmanızı öneririm..

Kurslarımız blok zinciri dönüştürme yönergeleriyle doludur ve bu kursları yararlı olmaktan çok daha fazlasını bulacağınızdan eminim. Öyleyse şimdi kontrol et!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me