Bugün, özel anahtar ile genel anahtarın basit bir karşılaştırmasını yapacağız. Farkı anladıktan sonra, kripto para biriminin nasıl çalıştığını doğru bir şekilde anlayabileceksiniz..

Genel olarak blockchain veya kripto para birimi söz konusu olduğunda, özel ve genel anahtarları duymuş olmalısınız. Herhangi bir blok zincirinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bunlar olmadan tüm fikir düşecek. Öyleyse yaparlar? Başlayalım.

Özel anahtar ve Genel Anahtar


Karşılaştırmalarına derinlemesine girmeden önce, önce her birini anlamamız gerekir. Kriptografide ve kriptografik algoritmada her zaman kendisiyle ilişkili iki veya daha fazla anahtar bulunur. Özel ve genel anahtarlardır.

Özel Anahtar nedir?

Özel anahtar, mesajları şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılan gizli bir anahtardır. Genel anahtar ile kullanılır. Her zaman gizli tutulması ve asla kimseyle paylaşılmaması gerekir.

Kripto para biriminde, özel anahtarlar cüzdanlar tarafından varlığını korumak için kullanılır. Özel anahtarlar tersine çevrilemediğinden, varlığınızı hiçbir şekilde ödün vermeden korurlar.

Örneğin, Bitcoin cüzdanının kendisiyle ilişkilendirilmiş özel bir anahtarı vardır. Yeni bir cüzdan oluşturduğunuzda, hem özel anahtar hem de genel anahtar onunla birlikte oluşturulur. Aldıktan sonra, özel anahtarınızı güvenli bir yere yedeklemeniz gerekir..

Not: Özel anahtarınızı kaybederseniz, cüzdanınıza veya parasına erişemezsiniz. Özel günlüğe yazarak veya yazdırarak yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir..

Genel Anahtar nedir?

Öte yandan, bir genel anahtar yalnızca mesajı şifrelemek için kullanılır. Şifreleme amacıyla başkalarına gönderilebilir. Gönderen, genel anahtarınızı kullanarak bir mesajı şifrelediğinde, yalnızca özel anahtarınızı kullanarak kilidini açabilirsiniz..

Bu anahtarların nasıl çalıştığını anlamak için iki tür şifreleme türüne bakalım.

Asimetrik Şifreleme

Asimetrik şifreleme, bir çift özel / genel anahtar oluşturarak çalışır. Mesaj göndermenizi sağlayan kriptografik bir algoritmadır. Bu algoritmada, özel anahtarı genel anahtardan tahmin etmek mümkün değildir..

Dijital imzalar, bir genel anahtarı paylaşmak için kullanılır. Özel anahtar ise şifreleme kullanılarak yazılımda güvenle saklanır..

Simetrik Şifreleme

Simetrik şifreleme yalnızca özel anahtarlarda çalışır. Bu, bir sunucudaki verileri şifrelemek için son derece kullanışlıdır.

Simetrik şifreleme ve asimetrik birlikte çalışabilir. Örneğin, ağ üzerinden özel anahtarlar göndermek için asimetrik bir şifreleme kullanılır. Hedefine ulaştığında, özel anahtarlar verilerin şifresini çözmek ve şifrelemek için kullanılabilir. Özel anahtar, asimetrik şifreleme kullanılarak gönderildiği için güvende kalır.

Peki nasıl çalışıyor?

Tüm süreç, birileri size blok zinciri üzerinden para göndermeye karar verdiğinde başlar. Bir kullanıcı olarak, yalnızca özel anahtarınıza ve genel anahtarınıza erişebilirsiniz. Anahtarlar uzun bir tam sayı ve harf dizisidir. 512 bit şifreleme anahtarına bir göz atalım.

KaPdSgVkYp2s5v8y / B? E (H + MbQeThWmZq4t6w9z $ C&F)[e-posta korumalı]!A% D

Anahtar rastgele oluşturulur. Şifreleme Anahtarı Oluşturucu.

Bir işlem başlatıldıktan sonra, blok zinciri, işlemin herhangi bir değişiklik veya çift harcama ile sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için bir imza oluşturur. İmza daha sonra işlemi onaylamak için kullanılır.

Genel anahtar şifreleme

Resim Kredisi: Wikipedia

Genel Anahtar ve Adres Nasıl Oluşturulur

Genel anahtar ayrıca özel anahtar kullanılarak oluşturulur. Genel anahtar daha sonra tek yönlü bir karma işlevden geçer ve bu da sizin genel adresinizi oluşturur. Açık adres herkes tarafından görülebilir ve madeni para veya para göndermek için herkesle paylaşılabilir.

Özel anahtardan hem genel hem de adres oluşturmak mümkündür. Ancak ters işlev mümkün değildir. Bu, bir kişinin adresine veya hatta genel anahtarına sahipseniz özel anahtarı oluşturamayacağınız anlamına gelir..

Ayrıca oku,

  • Bilmeniz Gereken En İyi 10 Kripto Para Birimi
  • Kripto Para Birimleri Nerede Harcanır?

Teknik olarak tersine çevrilebilir, ancak bunu en güçlü bilgisayarı kullanarak yapmak 40 ila 31 (40 ve ardından 31 sıfır) yıldan fazla sürer. Bu mümkün değildir ve bu nedenle tüm süreci hesaplama açısından güvenli hale getirir.

Sonuç

Özel anahtar ve genel anahtar hakkındaki makalemizin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Cryptocurrency veya blockchain konusunda yeniyseniz, bu kavramları öğrenmeli ve her birinin önemini anlamalısınız. Bir kullanıcı olarak, her ne pahasına olursa olsun özel anahtarınızla ilgilenmelisiniz. Kimseyle paylaşmayın yoksa paranızı kaybedersiniz. Sizden özel anahtarı istemeye çalışacak çok sayıda dolandırıcılık vardır. Birinin bunu yaptığını görürsen koşmaya devam et!

Peki tüm tartışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me