Blok zincirleri bugünlerde her yerde ve yavaş yavaş tüm pazar yerlerini ele geçiriyorlar. Ve neden olmasın? Geleneksel ağ sistemimizden daha hızlı bir çıktı sunabilen birçok uygulama sunar. Ancak şimdi blok zincirine bakan tüm işletmeler farklı bir pazar türünün ortaya çıkmasına neden oluyor..

Hizmet Olarak Blockchain veya BAAS, blockchain ekonomisinin büyük bir parçası olan başka bir pazardır. Bu yeni teknolojinin bu kadar çok talebi olduğunu düşünürseniz, oldukça açıktı, değil mi? Hizmet olarak iyi bir Blockchain seçeneği arayan blockchain meraklıları arasındaysanız, o zaman doğru yere geldiniz..

Bugün, BAAS dünyasının derinliklerine dalacağız ve bunun iyi bir seçim mi yoksa kötü bir seçim mi olduğunu göreceğiz. Şimdi diseksiyona başlayalım!

 

Contents

Bölüm-1: Hizmet Olarak Blockchain Nedir?
Bölüm-2: Bir BAAS Platformu Nasıl Seçilir?
Bölüm-3: Neden BAAS’a Bakmalısınız?
Bölüm-4: BAAS Çözümlerini Nerede Kullanabilirsiniz??
Bölüm 5: Piyasadaki Popüler BAAS Sağlayıcıları
Bölüm-6: BAAS hizmetlerini kullanan şirketler
Bölüm-7: Bir Hizmet Olarak Blockchain Çözümleri Blockchain Değildir?
Bölüm 8: Son Sözler


 

Bölüm-1: Hizmet Olarak Blockchain Nedir?

Hizmet Olarak Blockchain, tüketicilerin blok zinciri çözümlerini, işlevlerini ve akıllı sözleşmelerini oluşturmak, kullanmak ve barındırmak için bulut tabanlı çözümleri kullanabilecekleri benzersiz bir üründür. Kısacası, bunlar ihtiyaçlarınıza göre tamamen işlevsel blockchain platformları sunar..

Hizmet olarak Blockchain şirketleri, kurumsal blockchain platformu ile kurumsal şirketler arasında bir köprü gibidir. Tipik olarak her kuruluş, orijinal olarak geliştirilen platformdan daha fazla ince ayar yapmaya ihtiyaç duyabilir.

Çünkü genellikle bu platformlar, blok zinciri teknolojisinin genelleştirilmiş bir sürümünü sunar ve açıkçası, tüm şirketler bu platformu entegre edemez..

Bazı işletmelerin daha fazla mahremiyete ihtiyacı olabilir, bazılarının ise ihtiyacı olmayabilir. Ancak platformu kendi geliştirme ekipleriyle ayarlamak ideal bir çözüm olmayabilir. Dahası, blockchain platformlarını hiç geliştirmemiş veya bunlarla çalışmamış geliştiriciler çok fazla güvenlik döngüsü bırakacak ve uzun vadede şirketin kendisine zarar verecektir..

Blockchain bir hizmettir, ilginç bir yeni pazar yeridir çünkü bu pazar, blockchain entegrasyonuna yardımcı olur. Dahası, BAAS işi de basitleştiriyor ve bu nedenle daha fazla şirket teknolojiyi öğrenmeye ve entegre etmeye hevesli.

Diğer kısıtlayıcı faktörler, teknolojinin operasyonel ve karmaşık doğasıdır. Bireyler benimsemek isterler ancak teknolojiyi çalıştırmak, yapılandırmak ve yaratmak için gereken zaman ve beceri kitlesel benimseme süreci için caydırıcı hale gelir..

Bu nedenle birçok blockchain devi, Hizmet şirketi olarak başka bir Blockchain aracılığıyla çözümler sunar..

Hizmet Olarak Blockchain: Basitçe Açıklandı İnfografik

BAAS Nasıl Çalışır??

Hizmet olarak Blockchain, nispeten basit bir şekilde çalışır. Hizmet sağlayıcıları olarak Blockchain, blockchain uygulamanızı kuracak, ancak onlara bir ücret vermeniz gerekecek. Dolayısıyla, Hizmet olarak Blockchain için ödeme yapmak için, blok zinciri düğümlerinizi onlar yerine dağıtmak ve sürdürmek için aslında bir Hizmet sağlayıcı olarak Blockchain’e ödeme yapacaksınız..

Ayrıca, bu süreç, Hizmet sağlayıcıları olarak Blockchain’in, özellikle işletmeleri ve müşterileri için karmaşık hizmetleri, arka uç hizmetlerini ele almasını gerektirir..

Dahası, Hizmet sağlayıcılar olarak Blockchain, önemli blockchain teknolojisi yapılarıyla ilgilenir ve onları çalışır durumda tutar. Ayrıca, barındırma gereksinimlerini, anti-hack katmanlama gibi güvenlik protokollerini, kaynakların uygun dağıtımını, bant genişliği yönetimini ve daha fazlasını içerirler..

Dolayısıyla, BAAS çözümlerini kullanırken, ağ istatistikleri ve performans sorunları hakkında endişelenmek yerine temel işe odaklanabileceksiniz..

 

Bir örnek

Açıklığa kavuşturmak için bir örnekle başlayalım. Blockchain’i bir web barındırma şirketine benzer bir Hizmet olarak düşünmeye başlayın. Yani, her gün milyonlarca ziyaretçi alacak harika bir web sitesi oluşturuyorsunuz. Ama onu nerede barındırabilirsiniz? Peki, bunun için birçok seçenek var.

Ayrıca, web sitenizi her zaman kendi sunucunuzda veya bilgisayarınızda barındırabilir ve bakımı kendiniz halledebilirsiniz. Ayrıca, web sitesine bakacak ek personel kiralayabilirsiniz. Ancak başka bir seçenek daha var.

Bunda, HostGator veya BlueHost gibi bir web barındırma sağlayıcısına gidersiniz ve web sitenizi sunucu sunucularında barındırabilirler. Üstelik onlardan bakım hizmeti de alabilirsiniz. Böylece tüm sorumlulukları üstlenecekler.

Hizmet Olarak Blockchain tam olarak bu şekilde çalışır, ancak burada onlardan tam çalışan bir ağ da alacaksınız.

Hyperledger Cello, bir Hizmet olarak Blockchain araç takımıdır. Bununla, Blockchain’inizi bir Hizmet çözümü olarak kolayca başlatabilirsiniz..

BAAS, dünya genelinde blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesini sağlamak için en iyi yaklaşım olabilir. Dahası, işletmelerin çözümlerini geliştirmek ve sürdürmek için bir işgücü kiralamaları gerekmeyecek. Dahası, artık en iyi blockchain çözümlerinden en iyisini herhangi bir güçlük çekmeden alabilirler..

 

Rekabetçi Bir Pazar Yeri

Blockchain as a Service hrontier, yavaş yavaş dünyadaki kalabalık ve rekabetçi pazarlardan biri haline geliyor. Sadece en iyi BAAS şirketleri değil, aynı zamanda yeni başlayanlar da oyuna katılmaya başladı.

Dahası, her eklemeyle birlikte, pazarı giderek daha fazla yenilik devralmaktadır: farklı ortaklıklar, işbirlikleri, yeni nesil teknoloji ve çok daha fazlası. Ancak, işletmelerin hala yeterli yedeğe sahip olmamasının bazı önemli nedenleri vardır..

Genellikle, izin verilen Blockchain As A Service çözümleri çoğunlukla pilot aşamada kalır. İnsanlar hala teknolojiyi deniyor. Dolayısıyla, sektöre özgü blockchain teknolojisi için çok fazla talep olsa da, ürünlerin üretimi veya üretimi düşük durumda kalıyor.

Sektörlerin ihtiyaç duydukları şeyi alamamalarının nedeni budur ve genelleştirilmiş bir platform kullanmak durumu daha da kötüleştirir. İzin verilen BAAS’ın sınırlı üretim oranı iki büyük nedenden dolayı düşük kalıyor –

 • Operasyonda Olgunlaşmamışlık: İzin verilen çözümlerin tam döngüsünü yönetmek her zaman pahalı bir seçenek olacaktır. Dahası, ölçeklendirme, izleme ve geliştirme araçları çok karmaşık olmaya devam ediyor ve bunları kontrol etmek için kalifiye personele ihtiyaç var.
 • Kritik Görev Uygulaması: Birçok pilot proje, ticaret veya tedarik zinciri yönetimi gibi görev açısından kritik ve karmaşık kurumsal uygulamalara odaklanır. Hizmet olarak Blockchain çözümünün bu uygulamalar için mükemmel olduğuna hiç şüphe olmasa da, mevcut ağı değiştirmek de oldukça zor olacaktır..

Mevcut pazarda, bir Hizmet olarak izin verilen Blockchain bir ihtiyaç olmaya devam ediyor ve çoğu, o belirli endüstri için test etmeden bile olgunlaşmamış ağları kullanıyor. Dahası, bu boşluklara ve kodlama hatalarına neden olur.

Ve böylece, yeni bir fikir üretme, daha hızlı deneme ve yavaş suçlama yeteneği BAAS’ta önemli bir faktör haline geliyor. Blockchain as a Service, blockchain’in ilk kurumsal tanıtımını getirdiği için kesinlikle kazanır..

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain Temelleri Sunumumuzu deneyin ve Webinar kursumuza şimdi katılın!

 

Bölüm-2: Bir BAAS Platformu Nasıl Seçilir?

Genellikle işletmeler Hizmet olarak Blockchain’i aradıklarında, genellikle iki tür hata yaparlar. Bunlar –

 • Mevcut Bulut Sağlayıcısına Güvenin

Belki zaten dahili ağ sisteminizi yedekleyen bir bulut sağlayıcınız vardır. Bununla birlikte, blok zinciri çözümünüzü bu bulut sağlayıcısında çalıştırmak cazip gelebilir, ancak yine de iyi bir fikir değildir. Temel olarak, blockchain sisteminin ihtiyaç duyduğu destek çok fazla ve bulut sağlayıcıları bu kadar yükü kaldıramaz.

Ayrıca, bu bulut sağlayıcıları, blockchain çözümlerinin sorunsuz çalıştığından emin olmak için teknik yönlerini değiştirmelidir. Dahası, birçok kuruluş Hizmet sağlayıcıları olarak Blockchain yerine zaten mevcut bulut sağlayıcılarını seçtiği için gerçekte durum böyle değildir..

 

 • Büyük Bir Ağ Entegratörüne Güvenin

Hizmet olarak Blockchain’in pilot projelerinin çoğu, büyük sistem entegratörlerinin tipik tavsiyelerini ve bilgi tabanını takip eder. Ayrıca, bu büyük entegratörlerin bilgi tabanı, Hyperledger Fabric ve Ethereum gibi 1. kademe yığınlarıyla sınırlıdır. Bu nedenle, gerçek blockchain ortamının potansiyeli karanlıkta kalıyor ve bu çözümlerdeki özelliklerin düzeyini kimse genişletmiyor..

Dahası, görev açısından kritik teknolojilerin tüm kurumsal mimariye güç sağladığını görmek oldukça nadirdir çünkü bunlar sadece bir başlangıçtır. Bu nedenle, büyük endüstriler, yeni başlayanların büyümesi ve bir Hizmet olarak Blockchain sunma seçeneğini kapsıyor..

Gerçekte, blok zinciri protokollerinin, çerçevelerinin ve araçlarının güçlü bir şekilde anlaşılması, dikey uzmanlıktan çok daha önemlidir..

 

Hizmet Mimarisi Olarak Doğru Blok Zincirini Seçme

Hizmet entegrasyonu olarak Blockchain’e geçmeden önce, hangi sağlayıcının sizin için doğru çözüm türünü sunduğunu görmeniz gerekir. Hizmet sağlayıcı olarak ideal Blockchain’de aranacak bazı özel özellikler vardır. Bu nedenle, taahhütte bulunmadan önce bunları her zaman kontrol etmelisiniz. Bakalım ne olduklarını –

 

Temel özellikler

 • Hızlı Temel Hazırlık

Hızlı provizyon, aslında herhangi bir blok zinciri ağını herhangi bir sorun olmadan oldukça hızlı bir şekilde dağıtma yeteneğidir..

Hizmet Olarak Blockchain şirketleri, ortamı verimli ve hızlı bir şekilde kurmak, dağıtmak ve yönetmek için her zaman büyük bir baskı altındadır. Ayrıca, ortamın ek desteğe ihtiyacı vardır, ancak veritabanının, tarayıcıların, güvenlik duvarlarının, uygulama sunucularının ve donanımın çeşitliliği elde etmeyi zorlaştırır. Tipik olarak bunlar, Hizmet olarak Blockchain’in üstesinden gelmesi gereken birkaç sorundur –

 • Düzeltilmesi günler süren karmaşık, zahmetli ve hataya açık kurulum.
 • Ağ ortamlarını desteklemek ve yönetmek çok zor.
 • Lansmandan hemen sonra sağlanması gereken yeni araçlar.
 • Entegre edilmesi çok zor olan esnek olmayan sistemler ve ortamlar.
 • Standarttan uzaklaşan bir dağıtımdaki tutarsızlık.
 • Tüm projeler için yeterli donanım desteği yok.
 • Üretim, test ve geliştirme arasında özellikleri yapılandırma.
 • Binlerce ortamı düzeltme.

Tüm bu sorunlardan kaçınmak için, herhangi bir hata yapmadan hızlı ve ekonomik dağıtım, test, hazırlık ve iyi üretim hattı sunan bir Hizmet sağlayıcı olarak Blockchain’i aramanız gerekir. Kullanıcının şunları yapmasına izin veren Hizmet olarak bazı harika Blockchain şirketleri vardır:

 • Blok zinciri ağını çok fazla hata olmadan hızla konuşlandırın.
 • Herhangi bir acil durumda iyi yedekleme çözümleri sunun.
 • Herhangi bir sunucu arızası olmadan platforma hızla yeni eklemeler ekleyin.
 • Kendi kendine dağıtım durumunda teknik destek sunun.
 • Herhangi bir hata veya boşluk olması durumunda, herhangi bir veriye zarar vermeden önceki sürüme geri dönün.
 • 10-30 dakika gibi dağıtılması çok az zaman alır.

Bu nedenle, BAAS sağlayıcınızı seçtiğinizde, hızlı dağıtım olanaklarına sahip olmaları gerektiğinden emin olun..

 

 • Arka Uç Hizmetleri

Her kuruluş, arka uç hizmetlerine olan benzersiz gereksinimi ile birlikte gelir. Bu entegrasyon için oracle’ları geliştirmek, şirketler için bir engel haline geliyor. Bu nedenle, Hizmet sağlayıcılar olarak Blockchain, popüler özelliklerin ve ana akım teknolojilerin entegrasyonu gibi arka uç hizmetleri sunmalıdır..

Tipik olarak, herhangi bir kuruluşun bir Hizmet sağlayıcı olarak Blockchain’den en azından bazılarına sahip olması gerekir..

Veri güvenliği:

Uygulama verilerinin ve kullanıcı verilerinin platformun sınırları içinde kaldığından emin olmak için bir gerekliliktir.

Süreç Kontrolü / Daha Sıkı Kaynak:

Ölçeklenebilir bir ortam her zaman çok önemlidir çünkü orijinal performansı her zaman korumaya devam etmesi gerekir. Ayrıca, ortamın herhangi bir saldırıya, veri akışını kontrol etmeye, bilgi işlem kaynaklarına, aktif izleme araçlarına vb. Karşı koruma mekanizmasına sahip olması gerekir. Bunlar, işletmelerin birkaç proses kontrol gereksinimlerinden bazılarıdır.

Maliyet Kontrolü:

Tipik SAAS’lerin çoğunun bir kez lisanslamak yerine abonelikle geldiğini biliyoruz. Ancak tipik olarak BAAS böyle gelmez. Ayrıca, genellikle maliyet düşürücü çözümler içerirler. Ancak, maliyetlendirmenin gizli harcamalarla gelip gelmediğini görmeniz gerekir..

Entegrasyon:

Genellikle kuruluşlar, veri kaynaklarının, süreçlerin ve iş akışlarının birden çok katmanının olması gereken tipik bir ağ katmanında çalışır. Dahası, arka uç hizmetleri bu mimariye entegre edilebilmelidir. Bu nedenle, eski eski ağı değiştirmeden geniş bir uygulama yelpazesini destekleyebilir.

 

 • IAM Platformları

İzin verilen herhangi bir ağın asıl amacı, kullanıcılara belirli bilgiler veya katmanlar için izin verme yeteneğidir. Bir kimlik yönetimi platformunu entegre ederseniz, blok zinciri ağınız sıkı bir şekilde güvence altına alınır. Bu tür statülere sahip kişilere izin verebilirsiniz.

Açıkçası, bir ofisteki her çalışanın dahili hassas bilgilere erişimi yoktur, değil mi??

IAM veya kimlik ve erişim yönetimi, dijital veya elektronik kimliklerin yönetimini kolaylaştıran işletmeler için bir çerçeve türüdür. Ayrıca çerçeve, kimlikleri yönetmek için tüm politikaları içerir ve ayrıca bunları saklamak için teknik destek sunar..

IAM platformları ile, kuruluşunuzdaki kritik bilgiler için kullanıcı erişimini kontrol edebileceksiniz. Dahası, kimlik ve erişim yönetimi her zaman rol tabanlı mimari üzerine inşa edilmiş bir kontrol sistemi sunar. Bu, yöneticinin tüm ağ üzerinden erişimi düzenlemesine ve kötü oyuncuları belirlemesine yardımcı olur..

Gerçekte, genellikle bu erişim, belirli bir veriyi veya görevi yazma veya okuma becerisi anlamına gelir, hatta bazen görüntüleme veya oluşturma da nişin altına düşer. Ayrıca, kuruluşunuzdaki iş yetkisine, yetkinliğine ve sorumluluğuna göre roller atayabilirsiniz..

Kullanıcılara erişim vermek için tek bir oturum açma biçimi kullanabilir veya hatta birden çok kimlik doğrulama işlemi kullanabilirsiniz. Kimlik doğrulamasıyla uğraşacağınız için, tüm kimlikleri saklamanız ve güvenli bir yerde yönetmeniz gerekir..

Dahası, IAM entegrasyonu, her şeyi değil, yalnızca gerekli olanı paylaşmanızı sağlamaya da yardımcı olur..

Bu nedenle, Hizmet olarak Blockchain çözümü ile IAM çerçeve entegrasyonunu aramanız gerekir..

 

 • Akıllı Sözleşme

İş mantığı için, ağ sisteminizin bir parçası olmak için akıllı bir sözleşme mekanizmasına ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, platformlar değişmez olduğundan, akıllı sözleşmelerin dağıtım ve test sürecini geliştiriciler için oldukça yabancı hale getirir. Bu nedenle, Hizmet Olarak Blockchain şirketinizin dağıtımla akıllı sözleşme entegrasyonu sunduğundan emin olmanız gerekir..

Akıllı sözleşmeler, Hizmet çözümü olarak herhangi bir Blockchain’in en önemli parçalarından biridir. Esas olarak, taraflar arasında bir anlaşmayı yürütmenin harika bir yolu oldukları için. Basit bir ifadeyle, akıllı sözleşmeler, belirli kurallar altında kullanıcılar arasında varlıkların veya belgelerin transferini doğrudan kontrol eden özel bir dijital sözleşme türüdür..

Dahası, en iyi yanı, akıllı sözleşmenin yalnızca tipik sözleşmeler gibi kuralları tanımlamaması, aynı zamanda herhangi bir kural ihlali durumunda cezaları da uygulamasıdır. Bununla birlikte, akıllı sözleşme terimi biraz abartılıdır çünkü yasal kişiler ya da akıllı değildirler.

Sözleşmeyi kullanan kullanıcılar her şeyi hesaba katacak ve kodun düzgün çalıştığından emin olacaktır..

Dahası, belirli koşulları eleyebilirsek akıllı sözleşmelerin potansiyel olarak yasal bir sözleşme haline geleceğine inanıyoruz. Muhtemelen her şeyi dijital hale getirmek için akıllı sözleşmeler ve yasal sözleşmelerin bir birleşimini göreceğiz. Dahası, kolluk kuvvetleri tarafından da kabul edilebilirler.

Ancak şu anda, kolluk kuvvetleri veya mahkemeler bunları kabul etmediği için akıllı sözleşmeyi yasal sözleşmelerle karıştıramazsınız.

 

 • Farklı Çerçeveler ve Çalışma Zamanları

Tamam, BAAS şirketinizden kaliteli bir Hizmet olarak Blockchain mimarisi aldınız. Ama belki şimdi başlangıçtaki blok zinciri platformunu değiştirmek ve başka bir platforma geçmek istiyorsunuz, bunu nasıl yapacaksınız??

Tipik olarak, blockchain çerçeveleri söz konusu olduğunda çok yönlülük sunan bir Hizmet Olarak Blockchain şirketi yoktur. Bununla birlikte, mükemmel çerçeveyi seçmeniz durumunda bir seçeneğiniz olması gerekir. Hizmet olarak bazı Blockchain şirketleri, yalnızca bir tür kurumsal blockchain dağıtımı sunar. Dahası, bu, ihtiyacınız olan istenen çerçeve türünü elde etme fırsatını sınırlar..

Bunun dışında, çerçeveyi daha da ince ayarlamak için minimalist araçlar sunan bazı Hizmet olarak Blockchain şirketleri. Bir BAAS çözümünün dağıtımında en üst düzeyde esnekliği istiyorsanız, her zaman elinizin altında çeşitli araç setleri bulunmalıdır..

Çeşitli çerçeveler ve çalışma zamanı için birinci sınıf destek sunan bir BAAS’ı seçin. Bu şekilde, kuruluşunuzun ihtiyaç duyduğu nihai esnekliği elde edeceksiniz.

 

Gelişmiş Yetenekler

 • Kimlik Temelli Konsensüs Mekanizmaları

Biraz abartılı görünüyor, değil mi? Gördüğümüz tipik fikir birliği mekanizmaları pratik olarak Proof of Work veya Proof of Stake’dir. Bununla birlikte, kullanıcılar arasında bir anlaşmaya varmak için daha fazla fikir birliği mekanizması vardır..

PoW veya PoS aslında kurumsal sınıfın gerçekten ihtiyaç duyduğu gerekli ölçeklenebilirliği sunmuyor. Bu mekanizmalar kesinlikle gereksiz ve hesaplama açısından yoğun fikir birliği protokolleridir.

Hizmet Olarak Blockchain şirketleri, hesaplama yönüne bağlı olmayan bir fikir birliği mekanizması sunmalıdır. Tipik olarak bu mekanizmalar, Yetki Kanıtı gibi hafiftir.

Dahası, bu kimlik merkezli fikir birliği modelleri ağı ölçeklendirebilir ve işletmeler teknolojiyi gerçekten entegre edebilir. Bu nedenle, tüm kuruluş bilinen kimliklerle çalışacağından kimlik temelli fikir birliği çözümlerini arayın..

 

 • İzin Verilen Blockchain’ler

İzin verilen blok zincirleri, Hizmet sağlayıcı olarak bir Blockchain için bir zorunluluktur. Temelde mahremiyet ihtiyacı nedeniyle. Evet, piyasada tipik olarak bir avuç izinli blok zinciri ağı vardır, ancak aynı zamanda halka açık çözümler de vardır. Genel çözümler birçok özellik sunar. Ancak kurumsal düzeyde entegrasyon için uygun değillerdir.

Gizlilik isteyebilirsiniz, ancak popüler genel çerçeveler size bunu veremez. Bunlardan biri, çok popüler olmalarına rağmen Ethereum platformudur; yine de şirketler içinde uygun bir uygulanabilirlik sunamıyorlar. Bunların özel veya yan zincir desteğine taşınması gerekiyor.

Ancak birçok sorun, bu çerçevelerdeki özel zincir seçeneklerini sınırlamaktadır. Bu nedenle, halka açık çözümlerden ziyade izinli bir Hizmet olarak Blockchain çözümüne gitmeye çalışın..

 

 • İzleme ve Gezgin Araçlarını Engelle

Öyleyse, artık bir blockchain ağınız var, ancak onu yönetmezseniz, sistem nasıl düzgün bir şekilde çalışabilir? Gizlilik ihtiyacı nedeniyle her kuruluş yönetilen ağ mimarisine sahip olmak istemez. Açıkçası, burada büyük sorun güven ve Hizmet şirketleri olarak Blockchain’inizdeki diğer taraflara güvenmek biraz zor olabilir..

Gerçekte, kuruluşunuzdan yönetmek veya izlemek isteyeceksiniz. Ancak bunu yapmak için, BAAS çözümünüzün genel sağlığını korumak için izleme ve keşfetme araçlarına ihtiyacınız olacak. Explorer gibi izleme araçları, düğümlerin nasıl çalıştığını veya defterde bir tür hata olup olmadığını size bildirir..

Bu araçları, bir düğümün defterde zarara yol açıp açmadığını ve bilgileri kurcalayıp kurcalamadığını görmek için de kullanabilirsiniz. Defter sistemine zarar vermeyecek olsalar da, yine de izleme araçları yardımıyla hangisinin kötü oyuncu olduğunu hızlıca değerlendirebilirsiniz..

Bunun dışında, bazı performans kontrol araçları, blok zinciri çözümünüzün gerçekte ne kadar yetenekli olduğunu bilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, yeni bir özellik eklediyseniz, durumu hızlı bir şekilde kontrol edebilir ve nasıl çalıştığını görebilirsiniz..

Kullanışlı ve süper kolaydır. Bu nedenle, Hizmet olarak Blockchain şirketlerinin size gerekli izleme ve keşif araçlarını sunduğundan emin olun..

 

 • Blockchain-İlk Hizmetler

Piyasada bazı blockchain-First hizmetleri mevcuttur; BAAS sağlayıcınızın bunu sunup sunmadığını görmelisiniz. Ancak bu isteğe bağlı bir durumdur. ENS, Metamask, Truffle, Swarm, BigChainDB, IPFS ve daha pek çoğu gibi teknolojiler bazı yenilikçi çözümler sunar. Hizmet şirketleri olarak Blockchain şu anda bu teknolojileri kapsamıyor.

İsterseniz BAAS paketlerinizde bu teknolojilere bakabilirsiniz. Ancak, bu çözümleri gerçekten sunan Hizmet olarak çok sayıda Blockchain şirketi bulamayacağınız için tamamen isteğe bağlıdır..

 

 • Özel İşlemler ve Devlet / Yan Kanallar

BAAS Şirketiniz size özel işlemler ve hatta yan / eyalet kanalları sunabilmelidir. Hesaplama yükünün çoğu zincir dışı veya özel zincirde gerçekleşir. Ancak, bu zincir dışı uygulamaları destekleyen bir Hizmet Olarak Blok Zinciri mimarisi çok fazla değildir.

Dahası, bu, ana zincirdeki yük çok fazla olduğundan ve yavaş bir ağla sonuçlandığından ölçeklenebilirliği bir şekilde sınırlar. Bu nedenle, Hizmet Olarak Blockchain mimarinizin özel zincir işlemlerini destekleyip desteklemediğini bildiğinizden emin olun..

 

Dikkate Alınması Gereken Diğer Faktörler

Artık istediğiniz bir Hizmet olarak Blockchain mimarisinin kuruluşunuz için hazır olup olmadığını bilmek için göz önünde bulundurmanız gereken on faktörü biliyorsunuz. Hem temel gereksinimleri hem de temelde gerçek dünya kullanım örnekleriyle ilgili olan gelişmiş gereksinimleri not ettik..

İzin verilen blok zincirinin büyük kısmı Ethereum veya Hyperledger’a dayanıyor. Dahası, bu blockchain çözümleri her türlü gerçek dünya uygulamasını üstlenebilir..

Bununla birlikte, Blockchain’in bir Hizmet mimarisi olarak teknik uygulanabilirliği hakkında bilmek için harika bir temel olabilecek birkaç faktör vardır. Bunlar –

Uygulayıcı Topluluğu

Birçok işletmenin birinci sınıf kaliteli çözümlere ihtiyacı vardır ve bunun için profesyonel düzeyde hizmetlere ihtiyaç duyarlar. Hizmet sağlayıcı olarak Blockchain’in uygulayıcı topluluğu, işletmeler için karmaşık çözümlere kolayca ulaşabilecek profesyonel personele sahip olmalıdır..

Bir BAAS içindeki güçlü bir uygulayıcı topluluğu, dağıtımınızı çok daha hızlı hale getirecektir. Dahası, sağlayıcının ne kadar harika olduğunun mükemmel bir göstergesidir. Ayrıca, piyasa eşdeğerlikleri de oldukça karmaşık olacaktır..

 

Geliştirici Topluluğu

Açıkçası, dağıtımınız için en iyi geliştiricilerin en iyisini istersiniz. Ayrıca, iyi bir geliştirici topluluğu her zaman mükemmel bir çıktı verecektir. Genellikle, kodlamada herhangi bir hata olmadan tüm ihtiyaçlarınızı çerçeve dahilinde kullanabilirler..

Bu nedenle, Hizmet olarak Blockchain mimarinizin uygulanabilirliği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak çünkü geliştiriciler her şeyi halledecektir..

BAAS şirketiniz iyi bir geliştirici topluluğu sunuyorsa, kesinlikle onlar için gitmelisiniz..

 

Müşteriler

Hizmet mimarisi olarak Blockchain’i seçmenin en iyi yolu, güçlü bir hayran kitlesi aramaktır. Gerçekte, en gelişmiş ve sorunsuz çözümü sunabilen şirketler en çok müşteriye sahip olacaktır. Ayrıca meşruiyetlerini kanıtlayabilecek birçok referans görebilirsiniz..

Çok sayıda pilot proje olmasına rağmen, pazar değerlerini değerlendirmek için bir müşteri ekosistemi gibisi yoktur. Bu nedenle, iyi bir müşteri hayran kitlesine sahip bir BAAS sağlayıcısı, yüksek kaliteli hizmetlerin bir işaretidir..

 

Blockchain İnovasyonu

Hizmet Olarak Blockchain mimarisi, yalnızca satıcıların kuruluşlara blockchain teknolojisi sunması için bir ortam mı? Hiç yenilik getirmiyorlar mı? BAAS çözümleri, sağlayıcıdan sağlayıcıya değişir. Bu nedenle çıktı, farklı satıcılardan aynı Hyperledger dağıtımı için aynı olmayabilir. Bu nedenle, bu pazardaki yenilikler, kuruluşunuz için Hizmet mimarisi olarak daha farklı türde bir Blockchain oluşturabilir..

Herhangi bir blockchain dağıtımı durumunda kendi yenilikleri harika bir av olabilir..

 

Pazarı basın bültenleri, faaliyet seviyesi veya finansman turları ile değerlendirmenin, Hizmet olarak bir Blockchain aramanın en iyi yolu olmadığını biliyoruz. Bu nedenle, kılavuzu daha önce kullanarak hem teknik hem de pazar popülerliğini değerlendirebileceksiniz..

İhtiyaçlarınız için mükemmel tedarikçiyi filtrelemenize kesinlikle yardımcı olacağından eminiz.

 

Bölüm-3: Neden BAAS’a Bakmalısınız?

Hizmet olarak Blockchain’e bakmanız için oldukça harika nedenler var. Blockchain geliştirme hizmetinin gelecekteki entegrasyon için yatırım yapmak için nasıl harika bir seçenek olabileceğini daha önce açıklamıştık..

Ancak nedeni hakkında hala şüpheleriniz varsa, aşağıdakileri kontrol edin. Sizi ikna etmek için fazlasıyla yeterli olduklarından eminiz. Hadi başlayalım!

Baas: Kullanım Nedenleri ve Popüler Uygulama İnfografikleri

 • Kolay ve Açık

Blockchain geliştirme hizmeti, karmaşık dağıtımınız için kolay bir çözüm sunar. Bir blok zinciri geliştirmek çocuk oyuncağı değildir. Ayrıca, platforma bakmak için geliştiricilerin pazarlamacısı ve yöneticilerinden oluşan mükemmel bir ekibe sahip olmanız gerekir..

Küçük bir hata sistemi kullanamaz hale getirebilir. Ancak blockchain geliştirme hizmeti her dakika yeni ağlar kurabilir! Dahası, dağıtımı kolaydır ve başlaması birkaç dakikadan fazla sürmez.

Kim istemez ki?

 

 • Verimli ve Esnek

Blockchain geliştirme hizmetinin çoğunun en iyi yanı, çok çeşitli fikir birliği algoritmaları sunmalarıdır. Dahası, teknolojinizde esneklik istiyorsanız bu fikir birliği algoritmaları gereklidir. Birçok BAAS çözümünün saniyede 5000 geçiş sunabilmesinin nedeni budur.

Dahası, esnek anahtarlama protokolleri, dinamik birleştirme ve fiziksel kaynak yönetimi gibi diğer elektrikli aletler, çözümleri verimli hale getirmek için yeterlidir. Tipik çözümlerden bu kadar fazla esneklik elde edemezsiniz.

 

 • Uygun Maliyetli

Tüm dağıtımın maliyetini nasıl unutabiliriz? Genellikle, blok zinciri geliştirme hizmetinin maliyeti, kendi çözümünüzü sıfırdan dağıtmaktan daha düşüktür. Kendi teknolojinizi geliştirmek istiyorsanız, bu alanda uzman olan ve kariyerinizin geri kalanı için o zamana güvenen çalışanları işe almanız gerekir..

Günümüzde bu maliyetler, ortalama yönetilen platformlardan çok daha fazladır. Ayrıca, blockchain geliştirme hizmeti de yalnızca kullandığınız özellikler için para alacaktır. Çoğu durumda hiçbir gizli maliyet yoktur.

 

 • Gizlilik Koruması ve Sağlam Güvenlik

Blockchain geliştirme hizmetinin yardımıyla, tüm izin düzeylerini, düğümleri ve anahtarları tek bir kontrol panelinden yönetebilirsiniz. Gerçekte, hemen hemen her BAAS sağlayıcısı, kolay erişim için kontrol panelini sunar.

Defter bilgilerinin şifreleme işlemi de daha fazla güvenlik sağlar ve en yüksek gizlilik sağlar. Dahası, bu çözümlerdeki siber güvenlik, herhangi bir harici veya dahili dolandırıcılık faaliyetinin olmasına izin vermediği için dikkat çekicidir..

 

 • Yönetim Sistemi

Bir işletmenin sahibiyseniz, her şeyden sorumlu olmayı istemek oldukça doğaldır. Bu konuda size yardımcı olmak için, birçok blockchain geliştirme hizmeti ağa yönetim erişimi sunar. Ayrıca, insanları yasa dışı faaliyetler için yasaklayabilmeniz için yönetişim süreci de sunarlar..

Bu sistemler, iç ağ sistemini blok zinciri ile değiştirmek isteyen herhangi bir kuruluş için çok gereklidir..

 

 • Araçları Yönetme

Blockchain geliştirme hizmetiyle çok çeşitli yönetim araçlarına sahip olacaksınız. Ayrıca, bu araçlar ağın performansını izlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olur. Dahası, platformu herhangi bir şekilde değiştirmek için kullanabileceğiniz oluşturucu araçlar da vardır. Ekibinizde bir geliştiriciniz varsa, çoğunlukla bu araçlar harika bir seçenektir..

 

Bölüm-4: BAAS Çözümlerini Nerede Kullanabilirsiniz??

Global İşlemler

Daha önce finans endüstrileri, blockchain finansal hizmetini ilk düşünenlerdi. Hizmet Olarak Blockchain, tüm ağ yüklerini tam olarak idare edebilir. Bu nedenle küresel işlem, Hizmet olarak en iyi Blockchain kullanım örneklerinden biridir..

Artık BAAS çözümü ile sınır ötesi ödeme yapabileceksiniz ve bu da finans sektörüne büyük bir destek sağlayacaktır..

Ayrıca, anında işlem süreci son derece hızlıdır ve ödemeyi işleme koymak için birkaç gün beklemek zorunda kalmazsınız. Gerçekte, ödemeyi göndermek yalnızca 10 saniye sürer.

Hizmet Olarak Blok Zinciri IBM, bu kullanım senaryosunun önde gelen örneklerinden biridir. IBM, World Wire’ı başlattı ve bununla herkes sınır ötesi ödemeleri temizleyebilir. Genellikle sunarlar –

 • Hızlı para gönderme seçenekleri.
 • Daha fazla verimlilik.
 • Düşük maliyetlendirme.
 • Güvenlik açısından zengin ortam.
 • Muazzam şeffaflık

Dahası, kullanımı son derece basittir ve her türlü organizasyona entegre edebilirsiniz. Böylece, zamandan tasarruf etmenin lüksünün tadını çıkarabileceksiniz..

 

Ticaret

Ticaret, sunucu kullanım durumlarından bir diğer harika blok zinciridir. Her yıl, her tür ticaret finansmanı şirketi kullanılarak 18 trilyon dolardan fazla lüks ürün gönderiliyor. Bu çok büyük bir pazar ve Hizmet Olarak Blockchain, daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir.

Gerçekte, bu sektörün ihtiyacı olan şey, tüm süreç üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaktır. Dahası, Hizmet Olarak Blockchain burada gerçekten parlayabilir.

Bunun harika bir örneği TradeLens olacaktır. TardeLens, paydaş girdileri ve temel kuralları olan bir Hizmet Olarak Blockchain teknolojisidir. Dahası, büyük ölçüde verimlilik sağlayabilen modern bir modüler ağ sistemidir.

Platformun onları destekleyecek 150’den fazla kuruluşu var. Dahası, evrak işi olmaması, daha yüksek verimlilik, güven ve şeffaflık ve çok daha fazlası gibi faydalar çok büyüktür..

Dahası, ağ tamamen güvenlidir ve herkes kendi bilgilerini görmekte özgürdür. Yani, yalnızca onlar buna erişebilecek, bu harika çünkü gizliliği koruyor.

 

Besin Güvenliği

Diğer herkes gibi sizin de gıda güvenliği konularıyla ilgilendiğinizden eminiz. Devasa tarım kanalları büyük miktarda gıda yetiştiriyor, ancak bunu yapmak kalitesine zarar veriyor. İşlenmiş gıdalar yaygındır ve ihtiyacımız olan en az besin miktarına sahiptirler. Ayrıca, daha uzun raf ömrü için kimyasal bileşenler, onları yememiz için daha tehlikeli hale getirir..

Ancak bu korkunç soruna nasıl iyi bir çözüm sunabilirsiniz? Peki, Hizmet olarak Blockchain kullanım durumları bu konuda kullanışlı olacaktır. Dahası, bu çözümlerin yardımıyla şirketler, gıda malzemesini takip edebilir ve pazarlamadan önce gıdanın kalitesini değerlendirebilir..

Hizmet Olarak Blok Zinciri IBM, harika çözümlerden birini sunuyor – Food Trust. Food Trust, ham maddenizin kalitesini başlangıç ​​noktasından son ürüne kadar size bildirecektir..

Ayrıca, şunları da sunacak –

 • Gıda güvenliği sorumluluğu
 • Üretimden sonra bile gıda tazeliği
 • Marka güvenini teşvik etmek
 • Yiyecek israfı yok
 • Sürdürülebilirliği artırın
 • Gıda sahtekarlığı için kepçe yok

 

Tedarik zinciri

Hizmet olarak Blockchain’in en önemli kullanım örneklerinden biridir. Gerçekte, BAAS tedarik zinciri yönetiminde gerçekten parlayabilir. Ayrıca, blok zinciri geliştirme hizmetlerinin çoğu, aşağıdakiler gibi çekici özellikler sunar:

 • Güvenli ve özel bir defter sistemi.
 • Tedarik zinciri sürecinin her adımı için görünürlük.
 • Verileri akıllı sözleşmelerle doğrulama ve sözleşmeleri uygulama.
 • Doğru bilgi ve değiştirilemez, bu şekilde kötü oyuncuyu hızlıca tespit edebilir.
 • Geliri artırmak.
 • Her aşamada maliyeti düşüren çözümler.

 

Genellikle, tedarik zinciri endüstrileri büyük bir sorundan muzdariptir – uygun izlenebilirliğin olmaması. Dahası, her segmentte toplu miktarda ürün üretmek oldukça normaldir, ancak bunların her birini takip etmek oldukça imkansızdı.

Sonuç olarak, birçok ürün kaybolur veya sahte ürünlerle değiştirilir. Dahası, bu uzun vadede o markanın itibarına zarar verir..

IBM, Hizmet Olarak Blockchain durumuyla başa çıkmak için, özellikle tedarik zinciri yönetimine yönelik çözümler üzerinde çalışıyor. Üstelik platform, bu sektörün temel ihtiyaçlarından ikisi olan şeffaflık ve izlenebilirlik sunuyor..

 

Perakende

Perakendeci endüstrisi, Hizmet olarak kullanım örnekleri olarak bir başka popüler Blockchain’dir. Neden? Çünkü perakendeciler, müşterilerinin hak ettikleri özgün ürünleri alabilmeleri için her zaman sahte ürünlerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Ancak, çok düşük bir başarı oranıyla, aslında sahte pazarla savaşamazlar..

Bu noktada Hizmet Olarak Blockchain, birçok güvenlik önlemi sunabilir ve sahte ürünlerle mücadeleye yardımcı olabilir..

Bu alandaki bazı büyük oyuncular Alibaba ve Walmart’tır..

Walmart, piyasadaki en iyi perakendeci devlerinden biridir ve şu anda BAAS ile gerçekten ilgileniyorlar. Günlük operasyonlarda, tüm ürünlerini yönetmek ve izlemek için IBM’in blockchain hizmetlerini kullanıyorlar. Dahası, tüm mal satın alma ve ödeme işlemlerini dijitalleştirmeye çalışıyorlar..

Öte yandan, Alibaba hırsızlık sorunlarını durdurmak istiyor. Her yıl birçok ürün depodan veya üretim bandından çalınır. Üstelik bunu durdurmak için blockchain tabanlı çözümler kullanıyorlar. Ayrıca şirket, kurumsal düzeyde BAAS araştırıyor.

 

Devlet Hizmetleri

Hizmet olarak Blockchain kullanım durumları, tüm devlet hizmetleri için mükemmeldir. Tipik olarak devlet kurumları dijitalleşmede gerçekten yetersiz kalıyor. Dahası, vatandaşlar daha iyi ayrıcalıkları ve hakları hak ediyor, ancak eski ağlarda çalıştıkları için bu enstitüler bunu sunamıyor.

Sonuç olarak, devlet hizmetlerinin talepleri karşılaması bir yük haline geliyor.

Bununla birlikte, blockchain finansal hizmeti veya başka herhangi bir hizmet gibi özel hizmetler, bir hükümetin dijitalleştirme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, defter sistemindeki her şeyi kaydırmak, herhangi bir yasa dışı tahrifat veya kağıt izi olmaksızın kağıtsız bir toplum sağlayacaktır..

Gerçekte, birçok devlet hizmeti, Hizmet sağlayıcı olarak Blockchain ile işbirliği yapmaktadır..

Her vatandaşın dijital kimliklerini güvence altına almak ve arazi, ipotek kiralama veya diğer ödeme türleri gibi ödemeleri kolaylaştırmak, olası uygulamalardan sadece birkaçıdır..

Şili, Estonya, Dubai ve İsrail gibi ülkeler halihazırda blok zinciri uygulamalarını araştırıyorlar..

 

Fikri mülkiyet

Sadece bir durum düşünün. Sen bir fotoğrafçısın ve işini para için satıyorsun. Dahası, fotoğrafçılık becerilerinizi pazarlamak için sosyal medya platformunu kullanıyorsunuz, ancak çoğu çalışmanızı izniniz olmadan kullanıyor ve bunlar için para bile almıyorsunuz. Bu sizin için iyi bir çözüm gibi görünüyor mu? Belli ki değil!

Ancak bu, sanatçılar, mucitler, müzisyenler ve tasarımcılar için olağan durumdur. Dahası, piyasa üzerinde iyi bir etki yaratmak için, fikri mülkiyetleri için daha iyi bir güvenliğe ihtiyaçları vardır. Gerçekte, fikri mülkiyetleri patentleyen veya ticari markalaştıran birçok şirket vardır; ancak veritabanları gerçekten geriye dönük.

Bu nedenle, hiç kimsenin yasadışı bir şekilde kullanamaması için çalışmanızı patentlemek için blockchain kullanmanız gerekir. Üstelik blockchain finans hizmeti ile mülklerinizi kolayca takip edebilir ve hak ettiğiniz ödemeyi alabilirsiniz..

 

Sağlık hizmeti

Sağlık kurumları, Hizmet olarak Blockchain’in tüm avantajlarından kolayca yararlanabilir. Tipik olarak, bu sektöre birçok yatırım yapılır, ancak çok daha az belirgin sonuçlar elde edilir. Ve neden böyle? Bunun nedeni, birçok insanın sektördeki şeffaflık eksikliğinden yararlanmasıdır. Dahası, savunmasız noktaları hedef alacak ve avantaj elde edeceklerdir..

Bu durumda bir diğer önemli faktör, sahte ilaç sorunudur. Sahte uyuşturucular, her gün yutmak isteyeceğimiz bir şey değildir. Dahası, pek çok insan sahte ilaç kullandığı için ciddi hastalıklardan muzdariptir. Pazar büyüyor ve ilaçlar bu konuda hiçbir şey yapamıyor.

Yardımcı olmak için, bu sektör Blockchain’i bir Hizmet uygulaması olarak gerçekten kullanabilir. Dahası, blockchain finansal hizmeti ödeme sürecini gözden kaçırabilir ve defter platformu değişmez bilgileri izleyebilir ve sunabilir..

Bir araya gelirlerse kimse dolandırıcılık yapamaz.

 

Yağ ve gaz

Hizmet kullanım örnekleri olarak biraz garip bir Blockchain gibi görünebilir, ancak petrol ve gaz niş, en büyük kurumsal endüstrilerden biridir. Dahası, birçok kaynak BAAS’ın bu sektör için mükemmel olacağını iddia ediyor. Ek olarak, navlun ödeme ve denetim süreçlerini kolaylaştırmak için uygun bir ağ temeline ihtiyaç vardır..

Basit bir bağlamda, Blockchain as a Service, hangi rotayı dikkate alırsa alsın verimliliği artırabilir – Düz, Gemi, Kamyon ve Demiryolu. Ayrıca, petrol şirketleri mümkün olan en iyi rotayı bulabilir ve maliyetleri büyük ölçüde azaltabilir..

Ancak, her şey verilerin hesap verebilirliğine bağlıdır. Dolayısıyla, veriler deftere girdikten sonra onu hiçbir şey değiştiremez veya değiştiremez ve hem taşıyıcı hem de nakliyatçı bunu görecektir..

Accenture’a göre, işletmeler için BAAS çözümleri maliyetin% 5’inden fazlasını kurtarabilir. İşte bu yüzden birçok petrol devi artık blok zinciri fikrini araştırıyor.

 

Emlak

Emlak piyasası bugünlerde o kadar iyi değil. Gerçekte, çok fazla maliyet ve yetersiz çıktı ile birlikte zayıf likiditeden büyük ölçüde muzdariptir. Günümüzde sadece zenginlerin yatırım yapabileceği lüks bir ürün haline geldi..

Dahası, bu durumu dengelemek için emlak şirketlerinin Blockchain’i Hizmet olarak kullanmaları gerekiyor. BAAS platformları, nişin ihtiyaç duyduğu gerekli miktarda likiditeyi sunabilir.

Emlak şirketlerinin pazarı takip etmek için blockchain kullandığı birçok durum vardır. Dahası, daha iyi müşteri memnuniyeti sağlıyorlar ve her araziyi dijital araziye dönüştürüyorlar..

Bu insanları kullanarak kısmi mülkiyete yatırım yapabilecek ve arazileri istedikleri yerde kolayca alıp satabilecekler. Yani bu şekilde piyasadaki likidite geri gelecek.

 

İnsancıllık

Hizmet olarak Blockchain, bu niş içindeki tüm uygulamalardan gerçekten faydalanabilir. Size göre, bu sektör çok zor görünebilir, ancak bu sektörün de ilgiye ihtiyacı var. Her yıl milyonlarca dolar insani yardım çalışmaları için hayır kurumlarına gidiyor, ancak gerçekten ihtiyacı olan insanlara mı gidiyor??

Üzgünüm hayır. İnsani yardım endüstrileri, tüm zamanların en büyük dolandırıcılık faaliyetlerinden birinden muzdariptir. Dahası, birçok insan evrak işlerini kurcalamaya ve parayı fakirlere veriyormuş gibi göstermeye çalışıyor. Ancak, her gün gereğinden fazla bağış gelmesine rağmen yalnızca bir avuç insan yardım alıyor!

Tüm kötü oyuncuları durdurmaya yardımcı olmak için bu endüstri, blockchain finans hizmetinin gücünü kullanabilir. BAAS sağlayıcılarının çözümlerini kullanarak, değişmezlikten faydalanabilirler. Bağışlar hesap defterinden gelecek ve kimse onları kurcalayamaz. Dahası, bağışların nereye gittiğini de takip edebilirler..

 

Sigorta

Teknoloji yarışında geride kalan bir diğer sektör ise sigortadır. Sigorta şirketleri her gün çok fazla evrak işi ve para iziyle uğraşmak zorunda kalıyor, bu da biraz zor. Ayrıca, birisi sigortasını her talep ettiğinde, şirket, talebin doğru veya yanlış olup olmadığını kontrol etmek için çalışanını göndermek zorundadır.

Üstelik bu süreç çok zaman alıyor ve hem tüketici hem de firma için daha fazla sıkıntıya neden oluyor..

Bunların dışında bu firmalar da tamamen dürüst davranmayarak müşterilerini istismar etmektedirler. Genellikle, sigorta poliçelerinde bir dizi boşluk vardır ve bunlar için birçok müşteri paradan mahrumdur..

Bu nedenle, buna bir son vermek için, Hizmet olarak Blockchain’i bir Hizmet olarak kullanmaları gerekir. Blockchain entegrasyonu ile anlaşmayı kilitlemek için blockchain finansal hizmetini kullanabilirler. Hizmet sağlayıcı olarak birçok Blockchain bu çözümü sunabilir.

Ayrıca, her şeyin otomatikleştirilmesi ve açıkta olmasıyla, sigortanızı herhangi bir gecikme olmadan kolayca talep edebilirsiniz..

 

Medya ve Eğlence

Eğlence işi, topluluğumuzdaki en önemli ve en büyük sektörlerden biridir. Gerçekte, medyaya ve eğlenceye katılım, YouTube gibi sosyal platformlar nedeniyle oldukça kolaydır. Ancak YouTube’da bile muamele adil değil.

Çevrimiçi platformun birçok kuralı olmasına rağmen, yine de YouTube sanatçıları için çok fazla adaletsizlik var. Dahası, yaptıkları iş için açığa çıkmazlar.

Dahası, durum son derece cesaret kırıcı ve birçok harika sanatçı, çalışmalarını gerektiği gibi tanıtmıyor. Ancak, Blockchain as a Service kullanım senaryoları ile medya endüstrileri bunu gerçekten tersine çevirebilir..

Sanatçının tüm kayıtlarını takip edebilirler ve ayrıca blockchain finansal hizmetini kullanarak gelirlerini daha dikkatli bir şekilde dağıtabilirler. Üstelik platformu kullanarak haklarını korumak da uygulanabilir. Dahası, birisi çalışmalarını satın aldığında veya gördüğünde sanatçıya anında ödeme yapmak için akıllı bir sözleşme özelliğini kullanabilirler..

 

Seyahat

Son olarak, seyahat endüstrisi, Hizmet olarak Blockchain kullanım durumları açısından oldukça popülerdir. Açıkçası blockchain sağlayıcılarıyla çalışan birçok havalimanı gördük; gerçekten harika çalışıyorlar. Havaalanları yeni teknolojiyi kullanmaya isteklidir ve sağlayıcılarla iyi bir anlaşma yaparlar..

Ayrıca, seyahat endüstrisi, teknolojiyi kullanarak yolcu işleme sisteminde devrim yaratmak istiyor..

Tüm yolcu kimliklerini toplamak için tek bir veritabanı kullanmak harika bir çözümdür çünkü bu şekilde yolcunun sınır geçişi durumunda saatlerce beklemesi gerekmez. Dahası, herhangi bir belge ve her şey dijital ortama aktarılmadan insanlar pasaport taklit edemez ve geçemez..

British Airway şu anda sistemin nasıl çalıştığını görmek için teknolojiyi kullanıyor. Daha fazla doğruluk için tüm gelen ve giden uçuşları ve programları zorluyorlar. Şu anda, herhangi bir sorun olmadan 2 milyondan fazla uçuş kaydettiler.

 

Bölüm 5: Piyasadaki Popüler BAAS Sağlayıcıları

Baas Sağlayıcıları ve Gerçek Dünyadan Örnek İnfografikler

 

1. Microsoft

Belli ki piyasayı yöneten teknoloji devi Microsoft’u duymuşsunuzdur. Ancak Microsoft’un platformlarıyla BAAS sağlayıcı ligine katıldığını bilmekten daha memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Bu nedenle, artık Blockchain as a Service Microsoft Azure platformu aracılığıyla çözümler sunuyorlar..

Dahası, harika yeni ürün yelpazesiyle bir platformu sadece bir gün içinde kurabilirsiniz! Bu ne kadar harika? Bu Blockchain as a Service Azure platformunun bir diğer harika özelliği, kurulumunun yalnızca birkaç tıklama almasıdır! Hizmet Olarak Blok Zinciri Azure çalışma tezgahı, çoğunlukla defter sisteminin geliştirme veya test aşamaları için uygundur. Defter sistemini kullanamayacağınızdan değil, ancak sağlam bir platformun yalnızca geliştirilmesini istiyorsanız, Hizmet Olarak Blockchain Microsoft sizi desteklemek için burada..

Gerçekte, Microsoft bize sundukları her türlü teknolojide her zaman mükemmeldi. Dolayısıyla, blockchain söz konusu olduğunda, onlardan daha az çıktı bekleyemeyiz.

Hizmet Olarak Blok Zinciri Microsoft, platformda önceden oluşturulmuş entegrasyonlarını kullanarak dağıtım maliyetini ve zamanlamasını azaltır. Dahası, kurulum yaparken Blockchain as a Service Azure platformunda birçok geliştirme aracına sahip olacaksınız..

Tek yapmanız gereken, ağınıza eklemek istediğiniz seçenekleri veya özellikleri seçmek ve işiniz bitti! Dahası, Blockchain’deki her özelliği Hizmet olarak Microsoft platformu olarak yapılandırabilirsiniz. Başka hiçbir sağlayıcı size bu kadar esneklik sağlamaz. Yani bu gerçekten çok kolay bir görev.

 

Topolojiler

Bundan sonra, Hizmet Azure platformu olarak Blockchain’in topoloji bölümü ile ilgilenmeniz gerekecek. Burada ihtiyacınız olan topolojiyi seçmeniz gerekir. Tipik olarak, bir Hizmet Microsoft platformu olarak Blockchain’de üç tür topoloji sunarlar..

Birincisi, Geliştirme / Test topolojisidir. Bu Blockchain as a Service Azure çözümünde, yalnızca üzerinde çalışabileceğiniz bir sanal makine olacak. Çoğunlukla yalnızca geliştiriciler içindir.

Tek bir kuruluşsanız, tek üyeli topolojiye gidin. Bununla, çeşitli üretim hattında birden çok düğüm elde edeceksiniz.

Bir konsorsiyum iseniz, çok üyeli topolojiye bağlı kalmak en iyisidir. Ek olarak, bu herhangi bir konsorsiyum benzeri yapıyı canlandırmanıza izin verecektir. Düğüm sayısını seçebilir ve kurulumunun 15 dakika sürebileceğine bağlı olarak.

 

Özellikler Nelerdir?

 • Üretilen ürünleri sesli ve SMS arayüzleri yardımıyla takip edebilirsiniz..
 • Gönderinizin veya herhangi bir ürünün konumunu kolayca takip edebilmenizi sağlayan Nesnelerin İnternetini entegre etti..
 • Temel süreçleri ERP sistemleri yardımı ile yönetebilirsiniz. Ayrıca, çekirdek katılımcılarla da iletişim kurabilir.
 • Microsoft Azure, daha yüksek verimlilikle daha hızlı dağıtım seçeneklerinin keyfini çıkarmanıza olanak tanır.
 • Ayrıca blockchain dağıtımının maliyetini de düşürür. Bu nedenle, eski ağdan blok zincirine geçmek size çok fazla paraya mal olmayacak.

 

2. IBM

Hizmet Olarak Blok Zinciri IBM platformu, sizin için başka bir mükemmel seçenektir. Harika platform, denemeniz için birçok BAAS çözümü ile birlikte gelir. Ayrıca, IBM’in çantasının altında pek çok BAAS projesi olduğunu kabul etmeliyiz..

IBM bulut altyapısı, piyasadaki kurumsal kullanıma hazır, entegre ve tam olarak operasyonel çözümlerden biridir. Blockchain’i bir Hizmet IBM uygulaması olarak kullanmak, blok zincirini entegre etmek, arayüzü çalıştırmak ve sistemi yönetmek sizin için çok daha kolay olacaktır..

Şu anda, Hyperledger Fabric’te yalnızca Hizmet Olarak Blok Zinciri IBM platformuna sahip olacaksınız. Üstelik IBM, bu projeye en büyük katkıda bulunanlardan biriydi. IBM, platformu ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabileceğinden tek bir çözümden dolayı endişelenmeyin.

Ayrıca, Hizmet Olarak Blockchain ile bütünleştirme IBM gerçekten hızlı, verimli ve kuruluşunuz için ek güvenlik sağlar. Bunu doğru yapmayı kim istemez ki?

Gerçekte, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli abonelik seçeneklerine sahip olacaksınız. Dahası, her biri onları daha kazançlı kılmak için yeni bir şeyler sunacak. Dolayısıyla, küçük bir işletme veya çok uluslu bir işletme olmanız fark etmez; her zaman hak ettiğiniz BAAS çözümünü alacaksınız.

Ancak, daha sıkı bir bütçeye sahipseniz, ekonomik planlardan biri olduğu için başlatılan plana bakın..

 

Blockchain Platform Özellikleri

 • Yeni Uygulamalar Oluşturma

Uygulamalarınız için verimli bir geliştirme ortamıyla birlikte gelir. Dahası, kurulum sırasında çevrimiçi, paylaşılan veya yerel ortama gidebilirsiniz. Bununla birlikte, geliştirme araçlarına da ihtiyacınız olacak, değil mi? Merak etmeyin, çünkü bir Hizmet olarak Blockchain IBM arkanızı kolladı. Geliştirme ortamınızın tüm ayarları modern araçlarla donatılmıştır.

Ve böylece yalnızca fişe takmanız ve yeni uygulamalar oluşturmaya başlamanız gerekecek.

 

 • Hükümet Gücü

Daha önce de söylediğimiz gibi, blok zinciri çözümünüzle bir yönetişim sistemi elde edeceksiniz. Dahası, dağıtımdan hemen sonra platformunuzu yönetmeye başlayabilirsiniz. Aktivasyon araçları yeni kanallar, üyeler, akıllı sözleşmeler ve ağ sistemi için burada. Ayrıca, birden fazla tarafla çalışıyorsanız, güncellemelerini panelinizden de görebilirsiniz..

 

 • Son Derece Operasyonel

Ağ her zaman yüksek performanslı, sorunsuz bir bağlantı platformudur. Ayrıca, herhangi bir yeni güncelleme varsa, bunları anında alırsınız. Dahası, en son teknolojiyle donatıldığından, ağı çok uzun süre yükseltmeniz gerekmeyecek.

 

 • Riski Azaltır

IBM’in çözümü, arıza riskini azaltır. Çoğu durumda, bu platforma yatırım yapıp yapmayacağınız veya ideal olup olmayacağı konusunda kafanız karışabilir. Bununla birlikte, abonelik ve destek seçeneğinin esnek fiyatlandırması size yardımcı olacaktır. Ayrıca, ekstra yönetim seçeneği, tüm istenmeyen otoriteleri dışarıda tutmanıza izin verir..

 

 • Zaman Kazandırır

Blockchain uygulamanıza oldukça hızlı başlayabilirsiniz. Ağınızı dağıtmak yalnızca birkaç dakika sürer. Dahası, geliştirme için kapsamlı araçlar, herhangi bir değişiklik yapmayı kolaylaştırır.

 

 • Kurumsal Hazır

Platform, yüksek kullanılabilirlik sunacak ve aynı zamanda olağanüstü durum kurtarma seçeneği sunacak şekilde tasarlanmıştır. Gerçekte, pek çok BAAS sağlayıcısı bu özellikleri sunmamaktadır. Ayrıca, ağa işlemsel iş yükünü yükleyebilirsiniz; baskı altında çökmeyecek.

 

 • Açık Ekosistem

Bir Hizmet Olarak Blok Zinciri IBM platformu sizi satıcıya kilitlemeyecektir. Genellikle bir SAAS çözümüne gittiğinizde, kullandıktan sonra çözümünü beğenmeseniz bile tedarikçiyi değiştirmenize izin vermeyen birçok kurala sahip olma eğilimindedirler. Ancak IBM ile bunun için endişelenmenize gerek kalmayacak.

 

 

3. Oracle

Kapsamlı bir Dağıtılmış Defter Teknolojisi platformu mu arıyorsunuz? Oracle, sizin için doğru BAAS sağlayıcısı olabilir. Oracle bu alanda nispeten yenidir, ancak endişelenmeyin; egzotik çözümler sunabilirler.

Dahası, blok zinciri uygulamanızı dağıtmak ve defter sistemini güncellemek için başka bir kuruluşa katılabilirsiniz. Ayrıca Oracle ile artık iş ortakları, satıcılar, tedarikçiler vb. Gibi iş ortaklarınızla güvenli bir şekilde bilgi paylaşabilirsiniz..

Oracle, size yukarıdaki tüm özellikleri verecek bir Hizmet Olarak Blockchain sunuyor. Ama bekleyin, dahası var. Platform, birleştirilebilir mimari modeline dayanmaktadır. Dahası, kuruluşunuza uygun belirli özellikleri etkinleştirmenize izin verir..

Peki ya sürekli teknolojik güncellemeler? Oracle’ın size otomatik güncelleme seçeneği sunduğu için, bu süreci onlar halledecek; bunun için endişelenmenize gerek yok. Ayrıca, burada özelleştirilebilir bir eklenti kullanmak, çoklu katmanlama nedeniyle çok kolaydır..

 

O nasıl çalışır?

Gerçekte nasıl çalıştığına dair ana noktaya geçelim. Her şeyden önce, bir düğüm ağından oluşurlar; bu düğümler işlemleri doğrular ve ayrıca akıllı sözleşme sorgularına yanıt verir. Dahası, akıllı sözleşme bulut sunucusuna entegre edilmiştir, böylece kuruluşunuz için büyük bir destek elde edersiniz..

Ayrıca, harici uygulamalar kullanıyorsanız, işlem sürecini başlatmak için müşterinin REST API çağrılarını kullanmanız gerekecektir. Ayrıca sorguları da başlatacak.

Mutabakat düğümleri bunun geçerli olduğunu kabul ettiklerinde, veri blokları grubuna girecektir. Dahası, tüm veri blokları son derece güvenlidir ve daha sonra kimse göremez..

Oracle, platformda bir iş ağı oluşturmaya çalışmadığı için Hizmet Olarak Blok Zincirlerini karıştırmayın. Sadece blockchain çözümlerine sahip olmak isteyen kuruluşlar için bir platform sunuyorlar..

 

Blockchain Bulut Çözümünün Özellikleri

 • Şeffaf ve Paylaşılan: Tüm katılımcılarınız, defterde tutarlı veri güncellemelerini görebilir. Ancak, sıralamalarına göre düğümlerin erişimini sınırlayabilirsiniz. Ayrıca, defter sistemine erişim için yetkilendirilmeleri gerekir..
 • Doğru ve İnkar Edilemez: Burada fikir birliği, ağdaki kullanıcı alt kümesinin kararına bağlıdır. Ayrıca, bilgileri doğruladıklarında veya ekledikten sonra, kimsenin bunu silmesi mümkün değildir..
 • Değiştirilemez: Halka açık blok zincirlerine benzer şekilde çalışır. Genellikle bu tür teknolojilerde işlemleri hiçbir şekilde değiştiremezsiniz. Oracle’da aynı şeyi göreceksiniz.
 • Şifreli: Şifreleme, blok zinciri için bir zorunluluktur ve Oracle, hassas bilgilerinizi korumak için en üst düzeyde şifreleme sağlar.

 

4. Amazon

Hizmet olarak bir başka harika Blockchain çözümü ise Amazon Web Services. Hizmet Olarak Blok Zinciri AWS, blok zincirini uygulamanın harika yollarından birini sunar. Blockchain as a Service AWS çözümü ile ölçeklenebilirlik ve performansla kendi ağ sisteminizi geliştirebilirsiniz. Dahası, bu, işletmenizi büyütmenin en kolay yollarından biridir..

Ayrıca, Hizmet Olarak Blockchain AWS, merkezi olmayan ve merkezi mimari için birçok çözüm sunar. Belki de blockchain güvenliğine sahip olmak istiyorsunuz, ancak merkezi bir tema istiyorsanız, AWS bunu sizin için alabilir. Ek olarak, Hizmet Olarak Blok Zinciri AWS size kriptografik olarak güvenli veri oluşumuna sahip üst düzey performanslı bir defter sağlar.

Ancak merkezi olmayan mimari söz konusu olduğunda, Hizmet Olarak Blockchain AWS size en iyi blok zinciri ortamlarının en iyisini verecektir. Buradaki her şey tamamen yönetildiğinden, ağı tek başınıza yönetme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Tüm hizmetlerinin kurulumu tamamen kolaydır ve gerçekten uygun maliyetlidirler. AWS şablonlarının dağıtılması için hizmet olarak blockchain alacaksınız, şimdi nasıl olduklarına bir göz atalım.

 

AWS Blok Zinciri Şablonları

Esas olarak bu tür bir Blockchain’i Hizmet AWS şablonu olarak alacaksınız. Aslında bunu yapmanın harika bir yolu çünkü çok zaman kazandırıyor. Dahası, benzersiz kılmak için özellikleri değiştirebileceğiniz bir tür web sitesi şablonları gibidir..

 

Ne Alacaksın?

 • Daha Hızlı Kurulum Süresi

Ağınızı dağıtmak sadece bir dakika kadar sürer. Dahası, ECS ve ECS2 şablonlarına da bir göz atmalısınız, çünkü bu ikisi şimdiye kadarki en popüler şablonlardır..

 

 • Seçim Seçeneği

Blok zincirinizi başlatmak istediğiniz herhangi bir çerçeveyi seçin. Şu anda, yalnızca üç tür blok zinciri platformu sunuyorlar – Hyperledger Fabric, Corda ve Ethereum. Dahası, her dağıtımda, çerçeveler birbirinden biraz farklı olduğu için değişiklikler göreceksiniz..

 

 • Araçları Yönetme

Dağıtımınızı kontrol etmek için muhtemelen yönetim araçlarına ihtiyacınız olacak, değil mi? Blockchain as a Service AWS ile seçtiğiniz çerçeveye göre birçok yönetim aracı elde edersiniz. Dahası, bu ekipman sisteminizi izlemenize izin verecek ve düğümler arasında kötü oyuncuları fark edebileceksiniz..

 

 • Kullandığın Kadar Öde

Bir Hizmet platformu olarak Blockchain’in ödeme süreci AWS gerçekten çok kolay. Dahası, yalnızca kullandıklarınız için ödeme yaparsınız ve diğer BAAS sağlayıcılarının aksine hiçbir gizli maliyet yoktur. Böylece herhangi bir yük olmadan çözümün tadını çıkarabilirsiniz..

 

 

5. Alibaba

Piyasadaki bir diğer büyük satıcı ise Alibaba Cloud. Piyasadaki bir Hizmet uygulaması olarak sofistike kurumsal Blockchain’den birini sunarlar. Platformlarını kullanarak her türlü kurumsal düzeyde platformu devreye alabileceksiniz. Dahası, BAAS’lerinin yardımıyla, piyasadaki en popüler blok zincirlerine yaklaşacaksınız..

Blockchain teknolojisi geliştirmek için yeterli zamanı olmayan işletmelerden biriyseniz, Alibaba kontrol listenizde olmalıdır. Gerçekte, yönetilen sistemler sunarlar, bu da tek yapmanız gereken onlara danışmak, onlara nasıl istediğinizi anlatmak ve yapılacaktır demektir..

 

Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek Güvenlik Protokolü

Alibaba bulutu, çok kiracılı izolasyonlara sahip yeni bir tür güvenlik mimarisiyle birlikte gelir. Ayrıca, bunları kullanarak üstün bir güvenlik seviyesi deneyimleyebilirsiniz..

 • Daha Fazla Kararlılık

Belki de şirketinizin her gün çok sayıda işlem veya düğümle uğraşması gerekiyor. Diğer blok zinciri dağıtımından farklı olarak endişelenmemek, burada ölçeklendirmek bir sorun olmayacak. Dahası, çevrimiçi kaç kullanıcı olursa olsun hızlı kalacaktır..

 • Basit ve kolay

Kurulumu çok kolaydır; Yapmanız gereken tek şey, birkaç tıklama ile işlevleri yönetmek. Ve gerisi halledilecek.

 • Açık Ekosistem

Ekosistem, farklı uygulama türlerini ve eklentileri desteklediği için oldukça açıktır. Bu nedenle kurumsal organizasyonunuz için harika bir seçenektir.

 • İleri teknoloji

Alibaba Cloud, size şu anda ileri düzeyde bir teknoloji sunmak için Quorum ve Hyperledger Fabric ile birlikte çalışıyor.

 • Hızlı mod

Hızlı mod, yalnızca tek bir tıklama ile konuşlandırmanıza izin verir. Ayrıca bu dağıtım, diğer platformlar gibi karmaşık yapılandırmalara sahip değildir..

 

6. SAP

SAP, Hizmet sağlayıcılar ligi olarak Blockchain’e nispeten yeni bir ektir. Dahası, düşük riskli bir ağ geçidi ve blok zinciri teknolojiniz için kolay dağıtım arıyorsanız, bunlar sizin için mükemmeldir. Şu anda, bulut platformlarında blockchain çözümleri geliştirebileceksiniz..

Dahası, sizi her ileri teknoloji ihtiyaçla tam olarak desteklemek için bulut platformlarını donattılar. Gerçekte SAP, işletmeler blok zinciri entegre etmeye başladığında büyük ön yatırımı ortadan kaldırmak istiyor. Dahası, bu büyük miktarda yatırım, şirketleri blockchain’i düşünmeye bile teşvik ediyor..

Bu nedenle SAP, bunu değiştirmek ve entegrasyon sürecini hızlı bir şekilde izlemek için burada..

 

Dağıtımla Ne Elde Edeceksiniz?

 • Verimli bir platforma sahip olmanızı sağlayacak bulut platformu dağıtımı.
 • Porotipi oluşturun, test edin ve tüm blockchain akıllı sözleşmelerini ve uygulamalarını devreye alın.
 • Projenizi geliştirecek yeni blok zinciri uzantıları oluşturun.
 • Bir konsorsiyum veya özel blok zinciri ağları oluşturmak için açık bulut standardını kullanın.

 

SAP HANA

SAP kısa süre önce kuruluşlar için SAP HANA blockchain adaptörünü piyasaya sürdü. Dahası, entegre oluyorlar SAP HANA platformları ile. Bu yeni entegrasyon ile müşteriler artık kurumsal blok zinciri çözümlerini oluşturmak için standart SQL komutlarını ve SQL arayüzünü kullanarak blok zinciri verilerini tam olarak kullanabilir..

Dahası, bu yeni oluşum, geliştiricilerin temel blok zinciri uygulama adımlarını tam olarak anlamadan yeni blok zinciri teknolojisi geliştirmelerine olanak tanıyacak. Dahası, artık yalnızca bunları uygulayabilirler, bu da onu blockchain dağıtımı için hızlı ve kolay bir seçenek haline getirir..

Böylece, artık kurumsal blok zinciri çözümlerinin yanı sıra ilgili veri formu blok zinciri ağlarını kullanabileceksiniz. Şu anda, bu verileri sanal tablolarda alacaksınız, ancak bunları fiziksel tablo formatına da dönüştürebilirsiniz. Dahası, SAP HANA daha iyi çıktı için tabloyu buna göre güncellemeye devam edecek.

Bu nedenle SAP HANA ile tam şeffaflık ve ışık hızı entegrasyonu ile blok zincir potansiyelini tam olarak kullanabileceksiniz..

 

Blockchain için SAP BAAS’ı Neden Kullanmalı??

 • Temel İşinizi Merkezde Tutar

SAP’de en gelişmiş blok zinciri çözümlerini elde edeceksiniz, ancak aynı zamanda iş stratejinize de odaklanacak. Yani, işiniz sadece blockchain teknolojisi ile ilgili olmayacak. Ayrıca, sistemin veri kalitesini ve bütünlüğünü de kapsayacaklardır..

 

 • Daha Büyük Ağ Deneyimi

SAP, tüm zamanların en iyi ağ deneyimini sunmak istiyor. Dahası, iki ağı birleştirmek ve onu dileyebileceğiniz mükemmel bir iş ağı haline getirmek istiyorlar. Böylece, bunu kullanarak güvenli ve sorunsuz bir şekilde uygulayabilirsiniz..

 

 • BAAS Soyutlama Katmanı

Bu katman, her türlü açık standart kuralı destekler ve blok zincirini geliştirmenize yardımcı olmak için yerleşik SAP uygulamasıyla birlikte gelir. Sizi ve partnerlerinizi izole etmenin bundan daha iyi bir yolu nedir??

 

 • Daha Hızlı Kurulum

Tüm kalıpları nispeten daha hızlı dağıtın; bir şeyleri ayarlamak ve ince ayar yapmak çok az zaman alıyor.

 

 • Çoklu Seçenekler

SAP’de, aralarından seçim yapabileceğiniz birden çok çerçeve elde edersiniz. Şu anda Hyperledger Fabric, Quorum ve MultiChain entegrasyonu sunuyorlar. Yani, en iyisini almak için birçok seçeneğiniz var. Dahası, tüm modeller birbirinden farklı olduğu için dağıtımın her biri farklı bir özelliğe sahip olacaktır..

 

7. Accenture

Accenture, Hizmet olarak Blockchain’in en iyi oyuncularından biridir. Ve neden yapmayacaklar? En başından beri bu konuda hevesliler. Ayrıca, Accenture ve blok zinciri birbirleri içindir.

Ancak Accenture, Blockchain’e bir Hizmet uygulaması olarak biraz farklı bir şekilde yaklaştı. Gerçekte, işletmelerin kendileri için doğru çözümü seçmelerine yardımcı olan danışmanlık hizmetlerine odaklanırlar..

Teknoloji nispeten yeni olduğu için, birçok kişi tüm yelpazeyi anlamaya çalışırken hata yapıyor. Ancak Accenture’un yardımıyla şimdi sizin için ne tür bir blok zincirinin mükemmel olacağını bileceksiniz..

Accenture değil, ancak piyasada başka blockchain danışmanlık firmaları da var..

 

Ne Sunuyorlar?

 • Analiz Stratejileri: Blockchain’i bir Hizmet çözümü olarak tanımlamanın en iyi yolu, analiz stratejileriyle başlamaktır. Ek olarak, size blok zinciri stratejilerinde yardımcı olmak için en iyi profesyonellerini sunacaklar..
 • Blockchain Platformunun Uygulanabilirliği: Bu yeni blockchain liginde nispeten yeni olabilirsiniz ve kuruluşunuzun belirli blockchain özellikleri sunup sunamayacağını bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden hedefinize odaklanmanız gerekiyor ve Accenture bu şekilde size yardımcı olacak.
 • İleri Eğitim: Geliştiricilerinizin işleri halletmek için ileri düzeyde bir blockchain eğitimine ihtiyacı olabilir. Accenture ile en iyi eğitimin en iyisini alacaksınız.
 • Geliştirme Ortamları: Hizmet platformu olarak bu Blockchain’de dağıtımınız için geliştirme ortamları alacaksınız.
 • Blockchain Modeli Tasarım ve Uygulama: Sorunsuz bir özelliktir. Yapmanız gereken tek şey, onlara gereksinimlerinizin ne olduğunu bildirmek ve işi sizin için yapacaklar..

 

8. Baidu

Baidu, popüler bir Çin Web hizmeti motorudur ve daha önce yeni blok zinciri platformu XuperChain’i başlattılar. Ancak şimdi basit ama çok işlevli bir platform isteyen kuruluşlar için bir çözüm olarak blockchain ile geliyorlar..

 

Özellikler Nelerdir?

 • Daha Fazla Kararlılık

Belki de şirketinizin her gün çok sayıda işlem veya düğümle uğraşması gerekiyor. Diğer blok zinciri dağıtımından farklı olarak endişelenmemek, burada ölçeklendirmek bir sorun olmayacak. Dahası, Baidu’nun blok zinciri hizmet olarak, kaç kullanıcı çevrimiçi olursa olsun hızlı kalacaktır..

 • Çoklu Seçenekler

Blok zincirinizi başlatmak istediğiniz herhangi bir çerçeveyi seçin. Şu anda, yalnızca üç tür blok zinciri platformu sunuyorlar – Hyperledger Fabric, XuperChain ve Ethereum. Dahası, XuperChain, Baidu’nun orijinal blockchain platformudur ve açık kaynaklıdır. Ayrıca Hyperledger Sawtooth’u da eklemek istediler, ancak bunun ne zaman olabileceğini hâlâ bilmiyoruz.

 • Açık Ekosistem

Ekosistem, farklı uygulama türlerini ve eklentileri desteklediği için oldukça açıktır. Bu nedenle kurumsal organizasyonunuz için harika bir seçenektir.

 • Zaman Kazandırır

Blockchain uygulamanıza oldukça hızlı başlayabilirsiniz. Ağınızı dağıtmak yalnızca birkaç dakika sürer. Dahası, geliştirme için kapsamlı araçlar, herhangi bir değişiklik yapmayı kolaylaştırır.

 

9. Huawei

Huawei, BAAS işinde de yeni bir şirket. Bununla birlikte, Asya’daki tek blockchain çözümü sağlayıcısıdır ve bu da onları lider bir platform haline getirir. Üstelik, hizmetlerini ilk başta sadece Çin için başlattılar, ancak daha sonra bunu herkese açtılar..

Huawei Cloud, bir Hizmet olarak gelişmiş Blockchain çözümlerinden biridir ve esas olarak kurumsal kullanım içindir. Bir geliştiriciyseniz, bu platformdan faydalanabilir ve bütçeniz dahilinde hızlıca bir platform kurabilirsiniz..

 

Huawei Bulut Platformunun Avantajları

 • Operasyonel ve Verimli

Ağ her zaman yüksek performanslı, sorunsuz bir bağlantı platformudur. Ayrıca, herhangi bir yeni güncelleme varsa, bunları anında alırsınız. Dahası, en son teknolojiyle donatıldığından, ağı çok uzun süre yükseltmeniz gerekmeyecek.

 • Risk yok

Huawei Bulut Platformunun çözümü, arıza riskini azaltır. Çoğu durumda, bu platforma yatırım yapıp yapmayacağınız veya ideal olup olmayacağı konusunda kafanız karışabilir. Bununla birlikte, abonelik ve destek seçeneğinin esnek fiyatlandırması size yardımcı olacaktır. Ayrıca, ekstra yönetim seçeneği, tüm istenmeyen otoriteleri dışarıda tutmanıza izin verir..

 • Herkes İçin Açık Ekosistem

Huawei’nin Blockchain As A Service platformu, satıcıyı kilitlemeyecek. Genellikle bir SAAS çözümüne gittiğinizde, kullandıktan sonra çözümünü beğenmeseniz bile tedarikçiyi değiştirmenize izin vermeyen birçok kurala sahip olma eğilimindedirler. Ancak Huawei Bulut Platformu ile bunun için endişelenmenize gerek yok.

 • Uygun Maliyetli

Huawei Bulut Platformu BAAS’ın ödeme süreci gerçekten çok kolay. Dahası, yalnızca kullandıklarınız için ödeme yaparsınız ve diğer BAAS sağlayıcılarının aksine hiçbir gizli maliyet yoktur. Böylece herhangi bir yük olmadan çözümün tadını çıkarabilirsiniz..

 • Tam Kanıt Doğrulaması

Huawei’nin Hizmet Olarak Blok Zinciri platformu, gelişmiş bir kimlik doğrulama düzeyi sunar. Bu şekilde düğüm girişini sınırlayabilirsiniz. Dahası, kötü oyuncuları dışarıda tutmanıza ve sadece çalışanlarınızla çalışmanıza izin verir..

 

10. Kaleido

Kaleido, ConsenSys ile ortaklık kuran pazardaki Hizmet sağlayıcıları olarak Blockchain’lerden biridir. Microsoft Azure’un yardımıyla AWS ve ConsenSys Kaleido, SAAS işlemlerini blockchain’e de taşıyor.

Onlara göre, daha yüksek verimlilikle ölçeklendirilmiş bir platform elde edeceksiniz ve başlamanız için çok sayıda şablon sunuyorlar.

Kaleido Blockchain Cloud’un Faydaları

 • Anında Ağlar

Ağınızı dağıtmak sadece bir dakika kadar sürer. Dahası, size milyonlarca para kazandıracak ve çalışma ayını azaltacaktır..

 • Seçim Seçeneği

Blok zincirinizi başlatmak istediğiniz herhangi bir çerçeveyi seçin. Şu anda, yalnızca üç tür blok zinciri platformu sunuyorlar – Hyperledger Fabric, Corda ve Ethereum. Dahası, her dağıtımda, çerçeveler birbirinden biraz farklı olduğu için değişiklikler göreceksiniz. Ağınızı AWS ve Microsoft Azure çalışma tezgahı üzerinden yöneteceğiniz için bu normalden biraz farklıdır.

 • Daha Fazla Kararlılık

Belki de şirketinizin her gün çok sayıda işlem veya düğümle uğraşması gerekiyor. Diğer blok zinciri dağıtımından farklı olarak endişelenmemek, burada ölçeklendirmek bir sorun olmayacak. Dahası, çevrimiçi kaç kullanıcı olursa olsun hızlı kalacaktır..

 • Zengin Pazar Yeri

Kaleido, Hizmet platformu olarak Blockchain’inde tak ve çalıştır çözümleriyle dolu zengin bir pazar sunar.

 

11. Hewlett-Packard Enterprise

HPE, görev açısından kritik ortamlar için nispeten yeni bir Hizmet olarak Blockchain çözümünü piyasaya sürüyor. Onlara göre, müşterileri bir süredir blockchain ile oynuyor ve% 100 hata tolerans sistemine olan talep çok büyük bir şey haline geldi..

Dahası, platformları yeni bir nişle çalışma ve daha fazla işlem süresi gerektiren çevrimiçi işlemler yapma riskini ortadan kaldırır. Artık platformu özel bulutlarda da kullanabilirsiniz.

 

Özel Özellikler

 • Sistem güvenliği

Hewlett-Packard’ın Hizmet Olarak Blok Zinciri, çok katmanlı protokollere sahip yeni bir tür güvenlik mimarisiyle birlikte gelir. Ayrıca, bunları kullanarak üstün bir güvenlik seviyesi deneyimleyebilirsiniz..

 • İş devamlılığı

Hewlett-Packard’ın Hizmet Olarak Blockchain’inde, en gelişmiş düzeydeki blockchain çözümlerini elde edeceksiniz, ancak aynı zamanda iş stratejinize de odaklanacak. Yani, işiniz sadece blockchain teknolojisi ile ilgili olmayacak. Ayrıca, sistemin veri kalitesini ve bütünlüğünü de kapsayacaklardır..

 • Araçları Yönetme

Dağıtımınızı kontrol etmek için muhtemelen yönetim araçlarına ihtiyacınız olacak, değil mi? Hewlett-Packard’ın Hizmet Olarak Blok Zinciri ile, seçtiğiniz çerçeveye göre birçok yönetim aracı elde edeceksiniz. Dahası, bu ekipman sisteminizi izlemenize izin verecek ve düğümler arasında kötü oyuncuları fark edebileceksiniz..

 • Kurumsal Hazır

Platform, yüksek kullanılabilirlik sunacak ve aynı zamanda olağanüstü durum kurtarma seçeneği sunacak şekilde tasarlanmıştır. Gerçekte, pek çok BAAS sağlayıcısı bu özellikleri sunmamaktadır. Ayrıca, ağa işlemsel bir iş yükü yükleyebilirsiniz; baskı altında çökmeyecek.

Blockchain Teknolojisinde yeni misiniz? Çekirdeğin derinliklerine inmek için zamanınız yok mu? Şimdi blok zinciri hile sayfamızı deneyin!

 

Bölüm-6: BAAS hizmetlerini kullanan şirketler

 • CLS

CLS, ödeme ağı çözümünü desteklemek için IBM’den bir Hizmet olarak Blockchain çözümü alıyor. Buna CLSNet diyorlar. Ayrıca platform, herhangi bir para birimine ilişkin gerçek zamanlı bilgi, riskleri azaltma ve gün içi likiditeyi optimize etme gibi operasyonel süreçleri yönetebilir..

Ayrıca, CLS, küresel döviz piyasasındaki en büyük ödeme sağlayıcı ve risk azaltma şirketlerinden biridir. Blockchain finans hizmetini kullanarak artık güvensiz bir ortamda endişe duymadan çalışabilirler..

CLS’ye göre, sistemi yalnızca geleneksel yaklaşımları kullanarak bir blockchain ağı olmadan yapabilirlerdi. Ancak uzun vadede blockchain, organizasyonları için daha faydalı olacaktır. Ek olarak, çözümleri finans sektörünün daha geniş bir yelpazesini kapsayacak şekilde büyüyebilir.

 

 • Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)

FDA, Hizmet olarak Blockchain kullanarak blockchain dünyasını araştırıyor. Dahası, sağlık verilerini depolayabilecekleri verimli, güvenli ve ölçeklenebilir bir defter sistemi kullanmak istiyorlar. Ayrıca, veriler klinik deneylerden, elektronik tıbbi kayıtlardan, sağlık verilerinden, genomik verilerden ve daha pek çok şeyden toplanacaktır..

Bunlar gerçekten nasıl yardımcı olacak? Peki, eğer doktorlar hastanın durumu ile ilgili tüm bilgileri tek bir kaynaktan alabilirlerse, tedaviyi değerlendirmeleri çok daha kolay olacaktır. Ayrıca çözüm, hastanın neyle uğraştığına dair 360 ° fikir edinmelerine yardımcı olur..

Bununla birlikte, hastanın mahremiyetini korumanız ve bu mahremiyet üzerinde tam kontrole sahip olduklarından emin olmanız da gerekir. Şu anda onkoloji verilerine odaklanıyorlar, ancak gelecekte daha fazla branşta genişleyecekler..

 

 • Insurewave

Sigorta endüstrisindeki bir blok zinciri geliştirme hizmeti entegrasyonunun bir başka harika sonucudur. Burada, EY ve Guardtime projeye liderlik ediyor ve diğer sanayi şirketleri iyileştirme için katıldı. Insurewave bir deniz sigortası blockchain platformudur.

Şu anda, platform için teknik yedeği almak için Hizmet Azure platformu olarak Blockchain kullanıyorlar. Dahası, platform yarım milyon işlemi destekleyebilir ve hatta risklerin yönetilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, lansmanın ilk yılında 1000’den fazla ticari gemi için riskleri yönetmeyi bekliyorlar..

En iyi yanı, Blockchain’i bir Hizmet olarak kullanarak daha fazla çözümü desteklemek için platformlarını genişletmeyi planlamalarıdır. Bazıları enerji sektörleri, küresel lojistik, deniz kargo ve havacılık içerebilir..

 

 • Bühler

Sırada Buhler var. Buhler, pazardaki gıda üretim devlerinden biridir. Ve bu nedenle gıda güvenliği için daha verimli çözümler arıyorlar. Şu anda Buhler Insights platformlarını kolaylaştırmak için Hizmet Azure çözümü olarak Blockchain kullanıyorlar.

Üstelik “Laatu” çözümleri, kuru gıdalardaki mikrobiyallerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca Tubex Pro, üretim hattını gerçek zamanlı olarak takip edebilir. Dahası, gıda işleme yöntemleri tüm dünyada çikolatanın% 70’inden fazlasını, tahılın% 65’ini ve pirincin% 30’unu kapsıyor.

Bu nedenle, en kaliteli yiyecekleri sunduklarından emin olmak her zaman en önemli önceliktir ve bir Hizmet olarak Blockchain bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilir. Çözümü kullanarak, yiyecekleri yapma ve işleme maliyetlerini de düşürmek istiyorlar..

 

 • CargoSmart

Yazılım çözümü sağlayıcıları, blockchain geliştirme hizmeti çözümüne dayalı bir Küresel nakliye işi başlatıyor. Ancak bunun için nakliyeciler, nakliyeciler, terminaller ve taşıyıcılarla işbirliği yapıyorlar. Dahası, çantalarında zaten dokuz okyanus terminali ve taşıyıcı var.

Ayrıca, platformun yapım sürecinde yer alacak konsorsiyumu oluşturmak üzere Mutabakat Zaptı için bir bildiri imzaladılar. Ek olarak, tüm BAAS desteğini Oracle’dan alıyorlar. Önde gelen dokuz deniz taşımacılığı şirketi:

Şangay Uluslararası Limanı, PSA International Pte Ltd, Hutchison Ports, DP World, Yang Ming, OOCL, Evergreen Marine, COSCO SHIPPING Lines ve CMA CGM.

Silo haline getirilmiş bir sevkiyat yönetim sistemi ve veri işleme sorunlarından kurtulmalarına yardımcı olacak ortak bir platform elde etmek istiyorlar. Açıkçası, asıl endişe güvendir ve bu nedenle geleneksel yöntem yerine hizmet desteği olarak blockchain’i seçtiler..

 

 • NitiAayog

Hindistan, jenerik ilaç üretimiyle oyunun zirvesinde. Ancak, ciddi bir sorunla karşı karşıyalar – Sahte ilaçlar. Yurtiçi tüketimleri dışında ABD’ye çok kaliteli ilaç ihraç ediyorlar. sahte ürünler birçok marka kötü oyuncular yüzünden marka değerini kaybediyor.

Bu bağlamda, hükümetin düşünce kuruluşu olan NitiAayog, Hizmet olarak Blockchain’i araştırıyor. Apollo hastanesi ile birlikte projelerinin teknik yönünü desteklemek için Oracles BAAS çözümünü kullanıyorlar. Ayrıca proje, tüm ilaç işlemlerini kaydetmeyi ve bunları paylaşılan bir tedarik zinciri platformunda takip etmeyi amaçlamaktadır..

Bu çözümle, ilaçların ilaç firmalarından distribütörlere ve oradan da müşterilere gitmesini sağlayabilirler..

 

 • Healthdirect Avustralya

Healthdirect Australia, bir halk sağlığı bilgi hizmet sağlayıcısıdır. Ulusal vatandaşlara ücretsiz sağlık yardım hatları ve sağlıkla ilgili tavsiyeler hakkında bilgi sahibi olmaları için çevrimiçi bir platform sunarlar. Ayrıca, Avustralya’daki sağlık hizmetleri bilgi altyapısıdırlar.

Bir Hizmet Olarak Blockchain AWS çözümü edinerek, sağlık hizmetleri bilgileri için farklı bir altyapı türü oluşturuyorlar. Dahası, defter sistemini düzenlemek için Proof of Concept kullanıyorlar. Healthdirect Avustralya’nın her gün aşırı baskı altında çalışabilmesi gerektiğinden, bir BAAS çözümüne gitmek bunun için mükemmel bir yoldur.

Hiç kimsenin veritabanına müdahale etmediğinden emin olmak ve tam zamanlı destek sağlamak, blockchain’in oldukça kolay bir şekilde düzenleyebileceği şeydir..

 

 • Guardian Hayat Sigortası

Guardian Life Insurance, engellilik ve hayat sigortaları, farklı çalışanlara sağlanan faydalar ve hatta diş sigortası dahil olmak üzere sigorta olanakları sunan bir finans şirketidir. Dahası, geniş bir ortak ekosisteme sahipler ve bu nedenle blok zinciri çözümlerinin değişmez ve merkezi olmayan izleme sistemini keşfediyorlar. Ayrıca, sigorta işleri için blockchain finans hizmetini kullanmak istiyorlar..

Ek olarak, BAAS’ın bağımsız doğrulanabilir faaliyetleri sürdürerek ağ sistemi içindeki paydaşlar için verimlilik ve şeffaflık sunabileceğini düşünüyorlar. Ancak, blok zinciri ağ sisteminin gerçekten karmaşık ve yönetilmesinin zor olduğunu biliyorlar ve bu nedenle projelerini güçlendirmek için AWS’yi seçiyorlar.

AWS, blok zinciri geliştirme hizmeti tekliflerini kullanarak ağları test etmelerine ve dağıtmalarına olanak tanıyacak. Dahası, Guardian Life platformunu da koruyacaklardı..

 

 • MasterCard, Amazon Web Hizmetleri, Everledger ve Mercy Corps

Bu dört şirket, küçük tedarikçiler için tedarik zinciri yönetimi sürecini kapsayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Platformu kullanarak, sürdürülebilir seçenekleri benimseyebilecek ve birçok finansal katılımı teşvik edebilecekler..

Ayrıca, Hizmet olarak Blockchain çözümü için Accenture ile çalışıyorlar. Accenture, müşterilerin ve çiftçilerin bağlantısı nedeniyle sistemi döngüsel bir tedarik zinciri olarak adlandırıyor. Süreci takip etmek için bir uygulama kullandıkları için müşteriler, sürdürülebilirlik gösterebiliyorlarsa başlangıç ​​aşamasında çiftçilere bahşiş verebilirler. Dahası, çiftliklerini yapmak için diğer toprakları tahrip etmedikleri veya ürünlerinde böcek ilacı kullanmadıkları gibi şeyler.

Ayrıca Accenture, onlara pazara ve çözümlerini tanıtmak için belirli bir tüketici nişini nasıl hedefleyebileceklerine dair içgörüler sunacak..

 

 • DHL

DHL, blockchain tabanlı lojistik uygulamalarını beslemek için Hizmet olarak Blockchain çözümlerini kullanıyor. Şu anda, onlara tam teknik destek sağlamak için Accenture ile işbirliği yapıyorlar. Dahası, şu anda ilaçları üretim anından müşterilere kadar takip edebilen çalışan bir prototipleri var..

Bu doğrultuda kimse onları kurcalayamıyor ve böylece güvenli bir seçenek sağlıyorlar. Dahası, blockchain finans hizmetinin neler yapabileceğini zaten biliyorlar. Hayat kurtarmak onların sloganıdır ve bunları yapmak için sahte ürünlerin varlığını durdurması gerekir. Ek olarak, platform her saniye 1500 işlemi gerçekleştirebilir ve yedi milyar benzersiz seri numarası sunacaktır..

 

 • Naturipe Çiftlikleri

Naturipe Farms, bir gıda tedarik zinciri yönetimi projesi üzerinde çalışıyor. Bu projede, perakendecileri ve tüketici ürünü tedarikçilerini gıda üretimindeki israfı azaltmak için blockchain teknolojisini kullanmaya yönlendirecekler..

Ayrıca, birincil hedef, yeni nesil çiftçiyi tüketici dijital tedarik zinciri yönetim sistemine getirmektir..

Şu anda, Hizmet olarak bu Blockchain çözümü için SAP’nin teknik desteğini kullanıyorlar. Şu anda, üretim şirketlerinin paydaşlarının çoğu bilgilerini kaydetmekte ve gerekirse ifşa etmektedir. İnsanlar üretilen mallara olan güvenlerini yitirdikçe sürecin daha şeffaf olması gerekiyor. Bu bağlamda, BAAS çözümleri gerçekten yardımcı olabilir. Dahası, büyük bir üretim şirketi grubu onu kullanmaya başlarsa, tüketiciler ürettikleri gıdanın nasıl paketlendiğini görebilirler..

 

 • Boehringer

İlaç şirketi Boehringer, dijital bir ağ sistemi kurmak için SAP ile birlikte çalışıyor. Tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri kullanan başka bir şirkettir. Dahası, üretilen ilaçların sürecini takip edecekler ve müşteriye güvenilir olup olmadıklarını görme şansı verecekler..

Pek çok tüketicinin artık ilaç şirketleriyle ilgili kötü bir izlenimine sahip olduğu karışımdaki sahte ilaçlarda olduğu gibi bu gerçekten harika bir yaklaşım. Ancak bu çözümle, gerçek olanı mı yoksa sahte ürünleri mi aldıklarını doğrulayabilirler. Ayrıca, herkesin FDA’nın sağlık ve güvenlik protokollerini takip etmesini sağlamak için ilaç üreticilerinin bir merkezini oluşturmak için diğer şirketlerle işbirliği yapacaklar. Dolayısıyla, tedarik zinciri yönetimi BAAS’ın havalı kullanım örneklerinden biri haline geliyor.

 

 • Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu

LSEG, blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor ve bunun için IBM’den BAAS desteği alıyor. Finansal sektörler için blockchain finansal hizmetinin tüm potansiyelini kullanacakları bir platform oluşturmaya çalışıyorlar..

Ayrıca platform, verileri ayırabilecek ve kullanıcılara gizlilik sunabilecek. Şu anda, piyasadaki en yüksek güvenlik protokollerinden biri olan IBM’in Hyperledger Fabric çözümlerini kullanıyorlar..

LSEG’in sistemi, tam güvenlik önlemleri ve şeffaflıkla tam bir kanıt olacaktır. Onlara göre, blockchain finans sektörlerine hükmedecek durumda ve bunun pek çok örneğini gördük. Şimdi bunun da tadına varmak istiyorlar.

 

 • ANZ, Westpac ve Scentre Grubu

Çözüm örneği olarak bir başka harika gerçek dünya blok zinciri, ANZ, Westpac ve Scentre Group’un banka süreçlerinin dijitalleştirilmesi konusundaki işbirliğidir. Dahası, bir Hizmet olarak Blockchain IBM çözümlerini kullanıyorlar. Banka çalışanlarının birçok baş ağrısını azaltabilecek basit bir proje. Genellikle, garantili kağıt bazlı birçok işle uğraşmak zorundadırlar..

Bir şekilde hepsini dijital hale getirip tek bir kaynaktan muhafaza edebilirlerse, çok fazla zaman kazandırabilir. Dahası, bu şirketlerin çoğu tekrarlar ve dolandırıcılık davalarıyla karşı karşıya. Bununla birlikte, blockchain çözümünün tam kanıtı olduğundan ve hiç kimsenin onu hiçbir şekilde kurcalayamayacağından emin oluyorlar. Şu anda, bu sadece bir pilot proje.

 

 • TenneT

Peki, ne zaman doğru miktarda elektrik kaynağına sahip olduk, değil mi? Elektrik arzı hiçbir zaman talebe eşit olmadı ve fark her geçen gün artıyor. Sonuç olarak, elektrik kesintisinden eskisinden daha sık muzdarip oluyorsunuz. Neredeyse her şeyin enerjiyle çalıştığı bir dünyada, elektrik kesintisi beklenmez.

Bu nedenle TenneT, kesintisiz bir elektrik kaynağı sağlamak ve hiç kimsenin elektrik kesintisiyle uğraşmak zorunda kalmaması için buradadır. Temel olarak, yaptıkları şey, talep arzını takip etmek için blok zincirini kullanmaktır. Dahası, bu sayede kıtlığın ne zaman ortaya çıkacağını tahmin edebilecek ve gerekli önlemleri alabilecekler..

Dahası, şebekeye güç sağlamak için kullanılmamış araba aküleri kullanacaklar. Hizmet olarak Blockchain platformu, hangi araç akülerinin boş olduğunu tespit edebilen bir uygulama olarak hareket edecektir. Bu nedenle elektrik kesintisini büyük ölçüde azaltacaklar.

 

 • UBS

Küresel ticaret platformu Batavia, blok zincirine dayanan harika bir projedir. Şu anda UBS, bir Hizmet IBM kuruluşu olarak Blockchain’in yardımıyla projeye liderlik ediyor. Ancak, bu projede sadece onlar değil. CaixaBank, Erste Group, Bank of Montreal (BMO) ve Commerzbank gibi başka şirketler de var..

Herhangi bir kuruluş platformu kullanmakta ve ticaret finansmanı özelliklerinden faydalanmakta özgürdür. Dahası, karada, havada veya su yollarında ticaret yaptığınız fark etmez.

Batavia platformu bu sektörün yöntemlerini değiştirebilir ve potansiyel olarak üretkenliği artırabilir.

 

 • Sompo Japonya Nipponkoa Holdings Inc.

Sompo Japan, Japonya merkezli bir emlak ve küresel kaza sigortası grubudur. Hizmet sağlayıcı olarak bir Blockchain’in faydalarını kullanan bir şirkete başka bir harika örnek. Sigorta alanında blockchain kullanımı günümüzde oldukça popüler ve birçoğu Sompo gibi lige katılıyor.

Onlara göre, son zamanlarda blok zincirinin gerçek potansiyel kullanım durumlarını ortaya çıkardılar. Ancak sistemi mimari ile birlikte sürdürmek onlar için hala oldukça yabancı. Ve bu nedenle, ağ sistemlerini dağıtma ve yönetme konusunda yardım almak için BAAS hizmetlerini kullanıyorlar.

Şu anda, proje hala deneme aşamasında, eğer gerçek faydaları görürlerse, onu şirketleri içinde kalıcı bir ağ çerçevesi haline getirecekler..

 

Bölüm-7: Bir Hizmet Olarak Blockchain Çözümleri Blockchain Değildir?

Genellikle tartışılan bir sorudur çünkü iki tür cevap bulacaksınız. Taraflardan biri, Hizmet Olarak Blockchain çözümlerinin hiçbir şekilde blockchain olmadığına inanıyor; tamamen farklı bir mimaridirler. Öte yandan, bazı taraflar BAAS’ın aslında yükseltilmiş blok zinciri platformları olduğuna inanıyor..

Her halükarda, yanlış anlaşılma esas olarak uygun blok zinciri bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Dahası, birçok kişi hala bitcoin’in blok zincirinin orijinal blok zinciri platformu olduğuna inanıyor. Dahası, birden fazla blok zinciri türü hakkında bilgi sahibi değiller.

Genelde, özel veya izinli blok zinciri tanıtıldı çünkü kamu mimarisi pek çok hassas bilgiyle uğraşmak zorunda olan bir kuruluş için uygun değil. İş modellerinin doğası gereği,% 100 ademi merkeziyetçilikle çalışmaları mümkün değil.

Gerçekte, bir Hizmet olarak Blockchain, işletmelerdeki artan blockchain ihtiyacı için ortaya çıktı. Bu nedenle, özgürlük sunan ancak% 100 merkezi olmayan farklı bir tür blok zinciri sunarlar. Her türlü hükümet sistemi gereklidir ve kimlik yönetimi de gereklidir.

Dolayısıyla, bu çözümlerin blockchain olup olmadığı konusunda kafanız karıştıysa endişelenmeyin çünkü bunlar özel veya izinli blockchain ağıdır..

Teknoloji hakkında daha fazla fikir edinmek için nihai blockchain teknolojisi kılavuzumuza göz atmalısınız..

 

Bölüm 8: Son Sözler

Hizmet Olarak Blockchain, dijital dönüşüm sürecini kolaylaştırmanın benzersiz bir yoludur. Günümüzde birçok şirket blockchain’i benimsemek istiyor, ancak piyasada yeterince yetenekli kişilerin bulunmaması nedeniyle bu zorlaşıyor. Bu, Hizmet Olarak Blockchain’in devreye girdiği ve anlaşmayı imzaladığı yerdir..

Bu büyük işletmeler, blockchain dönüşümünün geleceğini etkileyecek. Bu nedenle, şirketlere uzun vadeli destek sağlamak için iyi bir Hizmet olarak Blockchain çözümü sunmaları gerekir. Sonunda, bu yeni pazar pazarı daha yeni etkilemeye başladı.

Daha fazlasının şekillendirdiğini veya en azından geleceğin yolunu açtığını göreceğiz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me