Blockchain Teknolojisi, teknoloji dünyasında yavaş yavaş yaygın bir ifade haline geliyor. Birçok insan hala blok zincirinin gerçek uygulamasının yalnızca kripto para birimlerinde yattığını düşünüyor. Ancak gerçekte durum böyle değil. Kurumsal blockchain teknolojilerinin yükselişte olmasıyla, insanlar nihayet bu yeni teknolojinin çok yönlülüğünü görebilecekler..

Kurumsal blok zincirleri, büyük endüstrileri aynı seviyede güvenlik, kullanım kolaylığı ve kontrol ile güçlendirerek işlerinin gidişatını temelden değiştiriyor.

Kalmak için buradalar ve birçoğu şimdiden yeni evlat edinmeyi benimsemeye başlıyor. Eleştiriden adil pay alsalar da, birçok yeni şirket ve satıcı hala onu geliştirmeye devam ediyor. Bu, kuruluşun benimsemesini beklenenden daha hızlı bir şekilde ileriye taşır. Peki, kim gelecekteki blockchain pazarında konumunu güvence altına almak istemez ki??

Contents

Kurumsal Blok Zinciri: Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu nedenle, tüm konsepti daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu kılavuzda kurumsal blok zincirinden bahsedeceğiz. Öyleyse neden bekleyelim? Oturuma başlayalım!


 

Bölüm-1: Kurumsal Blok Zinciri Nedir?
Bölüm-2: Kuruluşun Kullanabileceği Blockchain Teknolojisinin Özellikleri
Bölüm-3: İşletmeler için Farklı Blok Zinciri Teknolojisi Türleri
Bölüm-4: BAAS Sağlayan Satıcılar
Bölüm-5: Kurumsal Blok Zinciri Örnekleri
Bölüm-6: Kurumsal Blok Zincirinin Kullanım Durumları Nelerdir?
Bölüm 7: Uygulama Zorlukları Var mı?
Bölüm 8: Gelecek Nedir?
Bölüm 9: Son Sözler

 

Bölüm-1: Kurumsal Blok Zinciri Nedir?

Kurumsal blok zinciri, kurumsal düzeydeki amaçlar için entegre edilebilen ve kullanılabilen bir blok zinciri ağıdır. Bu blok zinciri teknolojileri, kurumsal düzeydeki organizasyonel taleplerle başa çıkmak için özel olarak donatılmıştır..

Kurumsal bir ortamda blockchain kullanmak hızlı bir oranda gelişiyor. Yakında sektörün bu sektörüne yeni projeler hakim olacak. Kurumsal blok zinciri platformu, tipik yolları bozacak ve küresel kurumsal pazarın büyük bir bölümünü devralacaktır..

Kurumsal Blok Zinciri nedir?

Ve neden olmasın, blockchain, organizasyonel düzeydeki talepleri tam olarak karşılayabilir. Uzun blok zinciri geçmişi, yetenekleri hakkında bize bilgi verir. Etrafımızda çok sayıda blok zinciri projesi gerçekleşirken, teknolojinin küresel kullanım için mükemmelleştirilmesi sadece bir zaman meselesidir..

Birçok işletme, tüketiciler üzerindeki etkilerini artırmak için kurumsal blok zinciri çözümünü kullanıyor. IBM gibi popüler bir isim olan Amazon, çeşitli blok zinciri projeleri uygulamakta ve ayrıca zaten var olan kurumsal blok zinciri platformuyla işbirliği yapmaktadır..

Makalenin ilerleyen bölümlerinde daha fazlasına ulaşacağız. Şimdilik, bu yeni kurumsal blok zinciri platformunun nasıl devrim yarattığını görelim.

 

Bu Dünya Çapında Blockchain Devrimini Artıran Nedir??

Cevap – API (Uygulama Programlama Arayüzü) ekonomisi olacaktır. API ekonomisi muazzam bir şekilde yükseliyor ve birçok kuruluş bu teknolojiyi işlerini iyileştirmek için kullanıyor. Bu teknoloji daha büyük bir hızda ilerliyor olsa da, internetin büyümesine ayak uydurmak yine de mümkün değil.

Günümüzde işletmeler, işlerin devam etmesini ve büyümesini sağlamak için dünya çapında hızlı işlemlerin yanı sıra muazzam miktarda veri yönetimine ihtiyaç duyuyor. Bu, güvenlik, şeffaflık ve karmaşıklık sorunu ile farklı türde iş zorlukları yaratır..

 • Güvenlik: Kurumsal mimarinin merkezi sistemi, bir bilgisayar korsanına belirli kullanıcı hesaplarına, uygulamalara ve cihazlara sızma avantajı sağlar. Gerekli minimum güvenliği sağlayamaz.
 • Karmaşıklık: Herhangi bir küresel işletmenin çeşitli aracılara ayak uydurması ve çalışma ortamında aralarındaki uyum içinde olması gerekir. Bunu yönetmek, artan maliyetle birlikte karmaşık sorunlar yaratır.
 • Şeffaflık: Kuruluşların müşterilerine giden hizmetlerini takip edebilecekleri belirli bir görünürlük noktası yoktur. Bu, sahtecilik sorunlarını artırır ve işletme üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

Sadece ile sahte işletmeler her yıl 7,5 milyar doların üzerinde bir darbe alıyor. Ve sadece ABD’de! Dünya çapındaki ürün tedarikçileri% 30’a kadar faiz ödemek zorundadır, bu da genel tüketici fiyatlandırmasını artırır. Dolayısıyla, üretici sonunda bütçeye uygun ürünler üretebilse bile tüketiciler tüm avantajlardan yararlanamaz..

Bu tipik felaket durumunda, blockchain teknolojisi batmakta olan ekonomik gemiyi kurtarabilir. Bu teknoloji işletmeleriyle entegre olmak, müşterilerinin kaybedilen güvenini yeniden kazanabilir.

Veriler artık API büyümesi için yeni para birimidir ve kurumsal blok zinciri çözümünün yardımıyla artık kuruluşlar nihayet rahat bir nefes alabilir..

 

Fırsat Büyük mü?

Geleneksel yöntemleri hatırlarsak, devlet, banka veya şirket gibi kurumların risk faktörlerini yönetmede her zaman önemli bir role sahip olduğunu göreceksiniz. Şimdi, bu kuruluşlar belirsizlikten kurtulmak için nihayet blok zincirini kullanabilir ve bu da sonunda maliyetleri düşürecektir..

Bu düzeydeki dönüşüm, genel dünya ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Programlanabilir ekonomi artık gelecek. Kurumsal blok zinciri çözümü onu devralacak ve bunu yapması bekleniyor 2030’da 3 trilyon dolara kadar büyüyecek!

Bu, birkaç yıl içinde ulaşılabilecek olağanüstü bir sayı.

 

Blockchain Enterprise Hazır mı?

Mevcut blok zinciri teknolojisinin çoğu hala olgunlaşmamış aşamadadır. Teknoloji dünyası hala tüm konsepte aşina olmasa da, büyük kuruluşlar bunun nasıl çalıştığından tam olarak emin değiller. Hala büyüme eğilimindedir ve işletmeler birincil zorlukları aşmak için mücadele etmektedir:

 • Platformları değerlendiren kuruluşlar, genellikle tüm karmaşık ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir platform arıyorlar..
 • Blok zinciri bir tür dönüşümsel ağdır, ancak yine de işletmeler, özellikle endüstri amaçlı kullanım durumları için daha tanımlanmış bir şey istemektedir..

Büyük kuruluşlar bu ağı kendi başlarına kurmak isteseler de, birden fazla blok zinciri ağı birlikte çalışırsa gerçek değer bulunabilir..

Kurumsal blok zincirler, kuruluşlar ve veri yönetimi arasındaki boşluğu doldurmak için doğru ortak olabilir. Halihazırda konuşlandırılmış birçok proje var ve işletmeler blok zincirle çalışmaya daha istekli. Durumu daha iyi anlamak için bir sonraki bölüme geçelim.

 

Bölüm-2: Kuruluşun Kullanabileceği Blockchain Teknolojisinin Özellikleri

Bu bölümde, kuruluş için harika bir başlangıç ​​noktası olabilecek belirli blok zinciri teknolojisi özelliklerini inceleyeceğiz. Kurumsal blok zinciri çözümü, blok zincirinin tüm bu mükemmel özelliklerini kullanarak gerçekten parlayabilir.

 • Merkezi Olmayan Doğa, Eşler Arası Ağı Sağlar

Herhangi bir kurumsal blok zinciri platformunun şirketleri için isteyebileceği en özelliklerden biridir. Ademi merkeziyet, gelecekte birçok önemli merkezi sistem sorununu çözen bir adımdır. Tipik olarak kuruluşlar için normal bir yapı, oldukça eski olan istemci-sunucu yapısıdır..

 

İstemci-Sunucu Yapısı Nasıl Çalışır??

Bir istemci-sunucu ağında, herkesin kullanımı için merkezi bir sunucu vardır. Sunucuya bağlanacak herhangi birinin ek bilgi almak için ona bir sorgu göndermesi gerekecektir. İnternet bugünlerde tam olarak böyle çalışıyor. Örneğin, Google’ı kullanarak bir şey aramak isteyebilirsiniz, bunun için Google’ın sunucusuna bir sorgu göndermeniz gerekecek ve ardından istediğiniz sonuçlarla geri dönecektir..

İstemci (siz) ve sunucu arasındaki bu ilişkiye istemci-sunucu ağ mimarisi denir. Ancak bu yapıyla ilgili bazı önemli sorunlar var.

Ağdaki herkes yalnızca sunucuya bağımlı olduğundan, bir şeyler ters giderse herkes eşit şekilde acı çekecektir. Belki sunucu bir nedenden ötürü kapalıdır, ağdaki herkes ona erişemeyecektir. Ve en önemlisi, sunucu, istemcilerin birçok hassas bilgisiyle ilgilenecektir..

Bir bilgisayar korsanı sunucuya erişirse, tüm hassas bilgileri buradan kolayca alabilir. Bu nedenle, bu tür ağ mimarisine güvenen tipik kuruluşların, korsanları her ne pahasına olursa olsun durdurmak için siber saldırı önleme planlarına çok fazla harcama yapması gerekir..

 

Kurtarmaya Gelen Blok Zincirleri Ademi Merkeziyet

Blok zinciri, doğası gereği merkezi olmayan bir yapıya sahiptir ve tipik istemci-sunucu tipi sistem sunmaz. Karışımın dışında kalan merkezi otorite ile kullanıcılar artık eşler arası bağlantının avantajlarından yararlanabilir..

Merkezi bir sunucu olmadığı için tek bir hata noktası sorunu da yoktur. Dahası, kontrol ağın istemcilerinde kaldığı için sisteme girmek çok daha zor hale geliyor..

Böylece, istemci-sunucu sisteminin tüm olumsuz yönlerinden kurtulan herhangi bir işletme sisteme tam olarak güvenebilir..

 

 • Değişmezlik Yolsuzluklardan Kurtulur

Değişmezlik aslında ne anlama geliyor? Blockchain hakkında konuştuğumuz gibi, bu bağlamda, blok deftere eklendiğinde, hiç kimsenin onu değiştiremeyeceği veya değiştiremeyeceği anlamına gelir. Yani, herhangi birinin bilgileri kurcalaması ihtimali sıfır..

Bu özelliğin kuruluşlara ne kadar değer verebileceğini görebiliyor musunuz? Tipik olarak, işletmeler sadece siber saldırılarla değil, aynı zamanda dahili yolsuzluklarla da uğraşmak zorundadır. Verileri değiştirmek ve kendi menfaatiniz için kullanmak en büyük yolsuzluk noktalarından biridir..

Ancak bu blok zincirini muhasebe sistemi olarak kullanırlarsa, hiç kimse değeri değiştiremeyecek ve kendi çıkarları için kullanamayacaktır. Bu, bu büyük endüstrilerin yolsuzluğundan kurtulur.

Peki blockchain bunu nasıl yapıyor? Değişmezlik faktörüne sahip olmak için, blok zinciri, kriptografiyi kullanmasına ve bloktaki bilgileri şifrelemesine izin veren özel bir hash işlevi kullanır..

Hashing her zaman sonlu bir sayı değeriyle sonuçlanacaktır. Girişiniz ne olursa olsun, her zaman sabit bir uzatılmış rastgele sayı üretecektir. Çok sayıda farklı uzunluktaki bilgiyle uğraşırken oldukça kritiktir.

Blok zincirindeki yeni bir blok, her zaman önceki bloğun hash fonksiyonunu içerecektir..

 

Saldırı Sırasında Ne Olur?

Birisinin bir bloğun bilgilerini değiştirmeye çalıştığını varsayalım. Blok üzerinde herhangi bir değişiklik yaptığında, bu bloğun hash fonksiyonu değişir, bu nedenle, fonksiyonunu depolayan satırdaki bir sonraki bloğun hash fonksiyonunu değiştirir. Bu, verileri ve hash’i engelleyecek ve diğer blokları da değiştirecektir..

Bu şekilde, hiçbir şekilde mümkün olmayan tüm zincir kavramı bozulur. Bu yüzden değişmezdir ve hiç kimse zinciri kırmadan bilgiyi değiştiremez. Blockchain ile sıfır bilgi kanıtı eklenmesi, onu daha sağlam bir teknoloji haline getirecek.

 

 • Daha Fazla Şeffaflık Sorumluluğu Artırır

Blockchain, kullanıcılarının şeffaflığın tüm avantajlarından yararlanmasını sağlar. Birisi blockchain’in şeffaf olduğunu söylediğinde gerçekten ne anlama geldiğini düşünüyorsunuz? Halka açık blok zincirinde, defterdeki herkes diğer düğümlerin işlem geçmişini görebilir. Dolayısıyla, ağda başka birinin ne yaptığını bilmenin oldukça kolay olduğunu düşünebilirsiniz..

Bu ifade tamamen doğru değil. Bir kişinin işlem geçmişi görünür kalsa da kimliği gizli kalacaktır. Bu, herkesin adı veya diğer kimlik bilgileri yerine o kişinin yalnızca genel adresini görebileceği anlamına gelir..

Ancak bu, kimsenin gölgelerde saklanıp tüm kirli işlerini yapabileceği anlamına gelmez. Ağ üzerinde bir kuruluşun genel adresini bulabilirseniz, kolayca yukarı bakabilir ve sistemde nasıl işlem yaptıklarını görebilirsiniz. Bu şekilde, bu kuruluşlar sorumlu olmaya ve yasadışı faaliyetlerde bulunmamaya zorlanır..

 

Takip Ürünleri

İşletmeler bu özelliği başka bir şekilde kullanabilir. Tipik olarak tüketiciye ürün sunmak her zaman% 100 başarı oranına sahip değildir. Sevkiyatlar ve diğer işlemler sırasında ürüne ulaşan sahtecilik vakaları vardır..

Bunu durdurmak için organizasyon ve tüketici ürünlerini müşterisine ulaşana kadar takip edebilir. Bu şekilde, bir şey olsa bile, hızlı bir şekilde nerede olduğunu anlayabilir ve buna göre harekete geçebilirsiniz..

İşletmeler şeffaflık sorunlarıyla ilgilenir ve birçok tüketici bu nedenle bunlara körü körüne güvenmez. Blockchain teknolojisi ile şeffaflıklarını artırabilir ve tamamen dürüst olan daha fazla tüketiciyi çekebilirler..

 

 • Daha Ucuz Maliyetler Paradan Tasarruf Sağlayacak

Hizmet Olarak Blockchain’in entegrasyonu oldukça ucuzdur ve birçok satıcı bunu sağlar. Bunlar, diğer geleneksel yaklaşımlarla karşılaştırıldığında oldukça ucuzdur ve uzun vadede çok para tasarrufu sağlayabilir. Neden?

Çünkü kendi blok zinciri ağınızı geliştirmek istiyorsanız, aşağıdaki gibi daha karmaşık durumlarla başa çıkmanız gerekir.,

 • Çekirdek teknolojinin nasıl çalıştığını öğrenmek
 • Herhangi bir kusur veya boşluk olmadan geliştirmek
 • Geliştirmek ve sürdürmek için doğru yetenekli ekibi işe almak

Uzun vadede, tüm bunlar BAAS çözümlerine kıyasla daha fazla maliyet oluşturur. Dahası, kendi blok zincirinizi geliştirmek sizi temel kurumsal hedeflerinizden uzaklaştıracaktır. Bu nedenle, bunun yerine BAAS çözümlerine gitmek en iyisidir.

Blockchain’in işletmelerin maliyetlerini kolayca azaltmasının birkaç yolu vardır..

Her şeyden önce, işletmeler dahili sunucuları olarak tipik bir istemci-sunucu ağını kullanırlar. Bunun mizaç, güvenlik açığı sorunları gibi bazı sorunları var. Bu şirketlerle uğraşmak için her yıl güvenlik çiftliklerine ve yazılımlarına çok para harcamak.

Blockchain ile her şeye tek bir kaynaktan sahip olacaklar. Dolayısıyla, güvenlik protokollerini almak için fazladan para gerekmez.

Ayrıca, bu girişimleri kullanmak artık büyük miktarda parayı daha hızlı gönderip alabilir. Üçüncü taraf kurumlara bağımlı olmaları ve bir anlaşmayı tamamlamak veya finansman almak için günlerce beklemeleri gerekmeyecek.

 

Finansal Kurumlar İçin Maliyet Azaltma

Bankalar gibi finans kurumları farklı türde bir sorunla uğraşır. Her yıl sadece Müşterinizi Tanıyın düzenlemeleri için 1,6 milyar dolar harcıyorlar. Bu, finansal işletmeler için bir yük haline geliyor.

Blockchain ile KYC düzenlemeleri için gereken bilgileri kolayca alabilirler. Belki bir Bankada yeni bir hesap açmak istersiniz. Bankanız kimlik bilgilerini isteyecektir ve bunları doğrudan platformu kullanarak gönderebilirsiniz. KYC süreci tamamlandığında, bu bilgileri kendi ağlarına yükleyebilirler..

Başka bir bankada başka bir hesap açmak istiyorsanız, tüm işlemi tekrar yapmak yerine, o banka yalnızca önceki bankanızdan KYC bilgilerini alabilir. Uzun vadede çok para kazandıracak.

Finans kurumları, işleri sorunsuz bir şekilde kolaylaştırmak için dahili dallanma derlemeleri için blok zincirini kullanabilir. Gelecekteki gelişmeler için teknolojilerini diğer bankalara da ödünç verebilirler. Ayrıca, blok zincirindeki Atomik takas, finansal kuruluşlar için doğru bir seçimdir..

 

 • Daha Hızlı Ağ Verimliliği Artırır

Blockchain’in en iyi özelliklerinden biri daha hızlı bir ağdır. Kurumsal sisteminize entegre edilen bu yeni tür özellik ile dakikalar içinde işlem yapabilirsiniz. Evet, önceki blok zinciri teknolojisinde, ağ büyüdüğünde, işlemin büyük ölçüde yavaşlaması gibi bazı büyük sorunlar vardı..

Bununla birlikte, kurumsal blok zinciri çözümü, her türden kurumsal talebi karşılayabilecek kapasitededir. Yani burada işlem oranı sizi hiçbir şekilde yavaşlatmaz.

Tipik bir bankacılık sisteminde, bir işlemin işleme konması genellikle yaklaşık iki ila altı iş günü sürer. Kısa sürede ödeme yapmak oldukça imkansızdır. Her durumda, büyük bir sözleşmenin kapatılması veya yeni bir proje için finansman sağlanması, bankanın bunları işlemesi çok fazla zaman aldığı için gecikebilir..

Ancak blockchain ile sonunda 20 saniye veya daha kısa sürede işlem yapabileceksiniz! Bu, para tasarrufu açısından gerçekten büyük bir başarı oranıdır. Milyonlarla uğraştığınız büyük bir proje hayal edin ve saniyeler içinde gönderebileceksiniz! Bu, tipik iş yöntemlerinden nispeten daha hızlı bir çıktı, değil mi?

Yalnızca süreci kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm kurumsal işletmelerin genel verimliliğini de artıracaktır. İşletmeler ayrıca bu tesisi müşterilerine sunabilir ve pazarda daha fazla popülerlik kazanabilirler..

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain Temelleri Sunumumuzu deneyin ve Webinar kursumuza şimdi katılın!

 

Bölüm-3: İşletmeler için Farklı Blok Zinciri Teknolojisi Türleri

İşletmeler için tonlarca farklı tipte blockchain teknolojisi vardır. Başlangıçtan itibaren onlar hakkında kesin bir fikriniz yoksa, organizasyonel ihtiyaçlarınız için doğru seçimi yapmak zor olabilir. Size yardımcı olmak için, size farklı blok zinciri türlerinin bir özetini vereceğiz. Tipik olarak üç tür blok zinciri teknolojisi vardır.

Genel sınıflandırma –
 • Özel
 • halka açık
 • Federasyon

 

Özel Blockchain

Özel blok zincirlerinde, tek bir kuruluş ağa kimin katılabileceği ve ağa erişebileceği konusunda yetkiye sahip olacaktır. Merkezi olmayan merkezi bir ağ olarak düşünün.

Şimdi o kadar merkezi olmayan görünmüyor, değil mi? Pekala, blok zincirinin temel değeri hala orada, ancak bununla yönetişiminiz olacak. Buradaki defter kamu malı değildir, bu nedenle herhangi bir yetkiniz olmadan ona erişemezsiniz. Dahası, yönetici kuruluş ağdaki herhangi bir yeni bloğu geçersiz kılabilir, hatta silebilir..

Böylece, halka açık bir muhasebe mimarisi yerine, defterin sizinle paylaşılabileceği dağıtılmış bir defter ortamı elde edersiniz..

Her şey tipik blok zinciri ağına benzer. İşlem yaparken kriptografi ile uğraşacağınız gibi, her işlem kriptografiden geçen deftere eklenecektir. Yani, işleminiz hakkında kimse bir şey bilmeyecek.

Yani, bir anlamda, temel amaç hala bozulmamış.

Ripple kurumsal blockchain platformu, bu tür kullanım durumları için popüler blockchain teknolojilerinden biridir. Ancak Ripple, yalnızca kurumsal düzeydeki kuruluşlar için daha yapılandırılmış bir ağ sunar.

 

Şirketiniz İçin Dikkate Almanız Gereken Özellikler

 • Gizliliği Korur

Özel kurumsal blok zinciri çözümü, gizliliğinizi herhangi bir şekilde korumanıza her zaman yardımcı olacaktır. Genellikle, büyük kuruluşlar birçok özel bilgiyle uğraşmak zorundadır. Bir şekilde sızdırılırlarsa rakipleri bundan ciddi şekilde faydalanacaklardır. Bu kuruluşların satışlarına ve itibarına zarar verir.

Bu yüzden onları korumak için özel blok zinciri uygulaması size ihtiyacınız olan gizliliği sağlayabilir. Hassas bilgilerinizi kimse göremeyecek ve gelişmiş bir teknolojiden yararlanabileceksiniz.

 

 • Herkese Açık Blockchain ile Karşılaştırıldığında Güç Verimli

Bunu halka açık blockchain enerji tüketimiyle karşılaştırırsak, özel blockchainler her zaman bir adım öndedir. Halka açık blok zinciri, ağ üzerinde fikir birliği protokolünü gerçekleştirmek için çok fazla güç kullanır. Genellikle, bu platformlar Proof of Work (PoW) gibi güce aç bir fikir birliği protokolüne sahiptir. Bununla birlikte, her halk aynı düzeyde güç tüketimine sahip değildir.

Öte yandan, kamu kuruluşlarının blok zincirinin benimsenmesi, bir anlaşmaya varmak için güce aç bir fikir birliği mekanizmasına ihtiyaç duymaz, ancak bir anlaşmaya varmak için esas olarak bir tür oylama mekanizması kullanırlar. Güç açısından verimli olmasının nedeni budur.

 

 • Daha Az Uçucu Ağ

Özel ağlar daha az değişken mimaridir. Her zaman ağa bakan bir yönetim kuruluşu olduğundan, dalgalanma olasılığı çok düşüktür..

 

 • Organizasyonel Güçlendirme

Kurumsal yetkiye sahip olmaktan daha iyi ne olabilir? Özel kurumsal blok zinciri çözümü ile tam olarak bunu başarabileceksiniz! Herkese açık blok zincirlerinde, genel muhasebe sistemi üzerinde herhangi bir yetki olmayacak veya herhangi bir düğümün katılımını engelleyemeyeceksiniz. Ancak, bu ağ üzerinde tek güce sahip olacağınız için, diğer ağlarda bulunmayabilecek düzenleyici standartlara sahip olacaksınız..

 

Herkese Açık Blockchain

Herkese açık bir blok zincirinde, herkesin ağa katılmasına ve katılmasına izin verilir. Herkesin defteri görmesine ve fikir birliğine katılmasına izin verilir.

Yani, tam ademi merkeziyetçilik sahnesine giriyorsanız, o zaman kesinlikle kamu işletmesi blok zinciri benimsemesine göz atmalısınız. Blockchain’in halka açık versiyonu, tanıtılan ilk blockchain teknolojisiydi. Bitcoinlerin teknoloji dünyasına girmesiyle, diğer şirketler aynı teknolojiyi ana teknolojinin kusurları olmadan geliştirmeye çalıştı..

Herkese açık bir blok zincirinde, eşit haklara sahip olacaksınız ve istediğiniz zaman fikir birliği mekanizmasına katılabileceksiniz..

Bu kurumsal blok zincirinin benimsenmesinin en iyi yanı, özel blok zincirinden daha yüksek bir güvenlik seviyesi elde edeceğinizdir. Nasıl? Tek yetkili yetkiye sahip herhangi bir kuruluş olmayacağından, kimse işleminizi defterden silemez..

Ayrıca, genel muhasebe planı, herkesin genel muhasebe defterinde neler olup bittiğini görmesini sağlar. Birisi herhangi bir tutarsızlığa uğruyorsa, herkes onu görebilir..

 

Şirketiniz İçin Dikkate Almanız Gereken Özellikler

 • Daha Fazla Şeffaflık

Her şeyden önce, başka hiçbir kurumsal blok zincirinin benimsenmesi, halka açık olanlar kadar bu kadar şeffaflık sunamaz. Daha önce de söylediğimiz gibi, defter tamamen herkesin gözünün önünde. Herkesin bunu sürdürmeye katılması gerekir ve tüm düğümler arasında paylaşılır.

Böylece, istediğiniz zaman tam olarak neler olup bittiğini görebileceksiniz. Bu, özel blockchain’in sahip olmadığı bir şey.

 

 • Gerçek Merkezi Olmayan Yapı

Defter, ağdaki herkesle paylaşılır. Her düğümün kendi defter kopyası olacaktır. Ve fikir birliği algoritmalarının yardımıyla, defteri daha adil bir şekilde güncelleyebilirler..

Bu dağıtım yapısı ve eşit haklar, gerçekten merkezi olmayan kurumsal blok zincirinin benimsenmesine yol açar. Özel Blokzincirler, halka açık olanlarla karşılaştırıldığında tamamen merkezsiz değildir.

 

 • Kullanıcı Yetkilendirmesi

Bu tür bir platformu kullanmak için bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Ağa gidin, blok zincirini ve cüzdanınızı indirin ve başlamaya hazırsınız. Bu, hiçbir kötü şirketin bu ağın tüm avantajlarından yararlanmanızı engelleyemeyeceği anlamına gelir. Özel blok zinciriyle karşılaştırırsak, o ağdaki kullanıcıların tüm özgürlüğün tadını çıkarmadığını görürsünüz..

 

 • Değişmezlik

Deftere bir işlem eklendiğinde, kimse onu değiştiremez. Evet, bu tür kurumsal blockchain platformunun en çekici özelliği budur. Yani, sisteme girmeye çalışsanız bile, herhangi bir zarar veremezsiniz..

Daha fazla değişmezlik sunar. Ancak özel ağda, yönetici kuruluş işlemlerinizi silebilir ve bu konuda hiçbir şey yapamazsınız.

 

Özel vs Herkese Açık Blockchain: Hangisini Seçmelisiniz??

Aslında tamamen gereksinimlerinize bağlıdır. Bir kuruluşun CEO’suysanız ve yalnızca çalışanlarınız için dahili bir ağ sistemine sahip olmak istiyorsanız, özel kurumsal blok zinciri çözümü daha iyi bir seçimdir. Burada, kademelerinize göre çalışanlarınıza özel yetki erişimi verebilecek ve kriptografi ile kanalda işlem yapacak kadar güvende olacaksınız..

Öte yandan, tüketiciler için şeffaf olan uygulama tipi bir platform istiyorsanız, o zaman genel ağ sizin seçiminiz olmalıdır. Bu kurumsal blok zinciri çözümü, ihtiyacınız olan tüm olanaklarla donatılmıştır ve tüketicileriniz markanıza kolayca güvenebilir. Ayrıca, tam dürüstlük her zaman daha fazla popülerlik kazanmanın harika bir yoludur..

 

Federated Blockchain

Birleşik blok zincirinin bu denkleme nasıl uyduğunu düşünüyor olmalısın, değil mi? Federal blockchain, hem özel hem de genel blockchain’in en iyileriyle birlikte gelir. Bununla birlikte, bununla özel blok zinciri ile bazı büyük benzerlikler bulabilirsiniz..

Birleşik blok zinciri ile, merkezi olmayan bir özel ortam elde edeceksiniz. Ne? Şaşkın? Ağı koruyan tek bir kuruluş yerine federe blok zincirinde birden fazla kuruluş olacaktır. Ağda birden fazla tarafın varlığı, halka açık blok zincirinin merkezi olmayan yapısını oluşturur.

Bu tür kurumsal blok zinciri benimsemesinin, kendisine bağlı her kuruluşun merkez noktasında olduğunu hayal edebilirsiniz. Birden fazla kuruluşun birbiriyle etkileşime girebileceği ve gerektiğinde bilgi paylaşabileceği bir sistem olacaktır..

Ayrıca, herhangi bir taraf ağı kötüye kullanmaya çalışırsa, diğer şirketler onları ağdan yasaklayabilir..

 

Şirketiniz İçin Dikkate Almanız Gereken Özellikler

 • Maliyet düşürme

Federe tip kurumsal blok zinciri, maliyetleri büyük ölçüde düşürecektir. Bu blok zincirleri endüstriyel amaçlar için tasarlanmıştır ve bu nedenle bunları mevcut olanlarınızla birleştirmek, kamu veya özel kurumsal blok zincirinden daha kolaydır. Bu nedenle, bu tür kurumsal blok zincirinin benimsenmesi, en verimli yatırımlar olacaktır..

 

 • Daha Düşük İşlem Ücretleri Sunar

Herkese açık blok zincirleri en düşük işlem maliyetlerini sunduklarını iddia ediyor gibi görünse de gerçekte durum böyle değil. Ağa çok fazla kullanıcı girdiğinde, ağ nispeten yavaşlar ve işlemlerin işlenmesi zorlaşır.

Bu senaryoda işlem ücretleri büyük ölçüde artmaktadır. Ancak, federe blok zincirinde durum böyle değil. Bu kurumsal blok zinciri, baskı altında ayakta kalmak için tasarlanmıştır. Dolayısıyla, işlemin ilk maliyeti burada büyük ölçüde artmayacak.

 

 • Ağ Düzenlemeleri

Birkaç kuruluş birlikte çalıştığından, herkesin uyması gereken bazı kurallar olacaktır. Bu, dengeli bir kamu ve özel altyapı ortamı yaratır. Ağdaki tüm düğümler, anlaşma sürecinin bir parçası olmak için düzenlemelere uymalıdır..

 

 • Suçlu Erişim Yok

Halka açık blok zincirleri harikadır, ancak suçluların ciddi şekilde kullanabileceği anonimlik sunarlar. Şu anda isteyeceğiniz son şey, kuruluşunuzdaki suçlular için iyi bir iletişim zemini sağlamaktır..

Ağdaki her düğüm, diğer düğümlere aşinadır ve bu, suçlu erişimi olmamasını zorunlu kılar. Suçluların kimlik doğrulama süreci için kesinlikle cesaretleri kırıldı ve bu kurumsal blok zincirinin benimsenmesini yalnız bırakacaklar..

 

İzin Düzeyinde Sınıflandırma –

İzin türüne göre, blok zinciri iki farklı varlık türü olarak karakterize edilebilir. Onlar:

 • İzin verildi
 • İzinsiz

 

İzin Verilen Blockchain’ler

Bu tür kurumsal blok zinciri benimseme, kapalı bir ortamda çalışır. Bunda, düğümler ağa kolayca erişemeyecek ve defterde ne olduğunu göremeyecek. Ağda yalnızca seçilen düğümler giriş alabilir.

Merkezileştirilmiş kuruluşlar, ağ üzerinde güce sahip olabilecekleri için çoğunlukla bu tür kurumsal blok zincirini tercih ederler. Öte yandan, izinli bir halka açık blok zinciri var. Bu ağların izinli bir ortamı vardır, ancak ağa katılmak için herhangi bir belirli kriteri karşılayan herhangi biri, defteri tam olarak görebilir ve kamu kuruluşlarının blok zincirinin benimsenmesinde olduğu gibi bir işlem yapabilir.

Ancak erişim elde etmek için belirli bir yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

 

Şirketiniz İçin Dikkate Almanız Gereken Özellikler

 • Organizasyonlar İçin Uygun

İzin verilen kurumsal blok zinciri, organizasyonel amaçlar için son derece uygundur. Büyük işletmeler ihtiyaç duydukları tam erişime sahip olabilir ve iç ortamı kendileri seçebilirler. Düğüme erişim için parametrelerin ayarlanması onlara bağlıdır ve bunun için herhangi bir hedeflenen kitleyi kontrol edebilirler..

 

 • İşlem Oranları Düşük

İzin verilen kurumsal blok zincirinin benimsenmesi, en düşük işlem ücreti seviyesini sunar. Neden? Bunun nedeni, dahili bir sunucu olarak bu ağların çok fazla izleyici ile ilgilenmek zorunda kalmamasıdır. Ayrıca, nihayetinde halka açık blok zincirini yavaşlatan güç tüketen fikir birliğine dayanmazlar..

Bu nedenle, bu tür bir ortamdaki işlem ücretleri ücretsiz olmaya yakındır. İzin verilen birçok platform, kullanıcıları için sıfır işlem ücreti sunar.

 

 • Yerel Varlığa Sahip Olmak İçin Gerekli Değildir

İzin verilen kurumsal blok zincirinin, platformları için yerel bir token veya varlığa sahip olması gerekmez. Birçok kurumsal sınıf blok zinciri, platformu kendi yeni varlığınızı takıp çalıştırabileceğiniz veya oluşturabileceğiniz modüler bir sistem olarak sunar..

Bu, gerekirse mevcut olanı kullanabilir, ancak ağı sürdürmek için yerel varlığa tamamen güvenmeleri gerekmez.

 

 • Güvenilir Ortam

Bu ortamla çalışmak için, ağı paylaşacağınız düğümlere güvenmeniz gerekir. Herkesin kendi rolünü oynadığı ve diğer iş arkadaşlarının da aynı şeyi yapacağına güvendiği kuruluşlar gibidir. Bu, çalışan düğümler arasında daha büyük bir bağ oluşturur.

 

İzin Vermeyen Blok Zincirler

Bu tip blok zinciri ağında, ağdaki her düğüm fikir birliği sürecine özgürce katılabilir. Katılım konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İzin gerektirmeyen kurumsal blok zinciri sistemi, her kullanıcının kendi adresine sahip olmasını ve ağ ile özgürce etkileşime devam etmesini sağlar.

Buradaki herkesin bir işlem başlatma ve deftere değer ekleme izni vardır. Açıkçası, daha açık bir ortama sahip kuruluşlar, bu tür kurumsal blok zinciri benimsemesini seveceklerdir. Ayrıca farklı türde izinsiz özel blokajlar da vardır..

Bu türde, bir kuruluştaki düğümler deftere özel erişime sahip olacak ve daha sonra birbirleriyle serbestçe işlem yapabilecek. Tanımlanmış herhangi bir kural dizisi olmayacak. Tek kriter, ağa erişmek için bir çalışan veya satıcı olarak bu kuruluşa bağlanmak olacaktır..

Girişinizi esas olarak yetkili makam belirler ve içeri girdikten sonra teklifinizi yapmakta tamamen özgürsünüz.

 

Şirketiniz İçin Dikkate Almanız Gereken Özellikler

 • Düğümler için Daha Fazla Güç

Tam özgürlüğe aşıksanız, bu tür bir platforma bayılacaksınız. İzinsiz kurumsal blok zincirinin benimsenmesi, organizasyon yerine düğümlere tam güç verme yeteneğine sahiptir. Kuruluşlar, düğümlerinin sonucunu etkileyemeyecek ve kullanıcıları kısıtlamak için herhangi bir katı politika olmayacak.

 

 • Herkes için Açık Gizlilik Düzeyi

Hangi ortamda olursanız olun, her zaman açık bir gizlilik seviyesine sahip olacaksınız. Bu, dahili yolsuzlukla uğraşan bir organizasyon içindeki şeffaflığı artırır. Herkes defteri görebileceği gibi, yozlaşmış şahıs suçlarından paçayı sıyıramaz..

Tüm düğümler birbirini tanır, bu nedenle kötü bir oyuncu eninde sonunda yakalanır.

 

 • Oylamaya veya Fikir Birliğine Ücretsiz Katılım

Genellikle, özel blok zincirinde, ağın oylama veya fikir birliği protokolüne yalnızca seçici düğümler katılabilir. Ancak, izinsiz olarak, ağdaki her katılımcı bu.

 

 • Güvensiz Ortam

Evet, kuruluşlar hangi düğümün hangisi olduğunu bilecek, ancak bu tür kurumsal blok zincirinde düğümler arasında güven oluşturmanıza gerek kalmayacak. Başkalarından şüphe etmekte ve gerektiğinde kötü oyunculara seslenmekte özgürdürler. Bu yüzden onunla güvensiz bir ortam elde edersiniz.

Blockchain, bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir ve işletmeler için uygun başka birçok DLT türü vardır. Karşılaştırmalarını da kontrol ettiğinizden emin olun!

 

Farklı Blockchain Teknolojisi Türlerinin Karşılaştırılması

İzinsiz Genel İzin Verilen Kamu İzinsiz Özel İzin Verilen Özel
Katılım Herkes indirmekte ve bir düğüm olarak hareket etmekte özgürdür Yalnızca önceden tanımlanmış ölçütlere uyan kullanıcılar indirebilir ve düğüm görevi görebilir Özel ağdaki herkes bir düğüm görevi görebilir Yalnızca özel kanaldaki seçili düğümler düğüm görevi görebilir
Enerji tüketimi Yüksek Orta Düşük Düşük
Güvenlik Çok yüksek Yüksek Orta Düşük
Hız Çok yavaş Yavaş Hızlı Çok hızlı
Güven seviyesi Güvensiz Güvensiz Güvenilir Güvenilir

 

Bölüm-4: BAAS Sağlayan Satıcılar

BAAS sağlayan satıcılara geçmeden önce, tüm BAAS kavramının neyle ilgili olduğuna bir göz atalım..

Hizmet Olarak Blockchain Nedir?

Hizmet Olarak BAAS veya Blockchain, diğer müşterilerin kendi gelişmiş merkezi olmayan uygulamalarını, işlevlerini ve diğer akıllı sözleşmeleri barındırmak, oluşturmak ve bunlara sahip olmak için kullanabileceği özel bir kurumsal sınıf blok zinciri çözümüdür.

Ancak burada müşteriler temel altyapıyla ilgilenmeyecekler; bunun yerine, BAAS sağlayıcısı onlar için ağı izler ve sürdürür. Blockchain teknolojisinin büyümesini hızlandırmak ve aynı zamanda büyük bir uygulama düzeyini başlatmak için son derece ilginç bir yaklaşım..

Bu yeni konseptin temel mimarisi, SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) çerçevesine benzer.

Günümüzde birçok endüstriyel dev, blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmeye ve bunu mevcut çerçevelerine uygulamaya heveslidir. Ancak teknolojinin karmaşık yapısı, bir adım atmadan önce iki kez düşünmelerini sağlıyor. Ayrıca, bu endüstrilerdeki yeterli beceri setinin eksikliği, ağın operasyonel yönünü sürdürmeleri için bir engel haline gelir..

Çok sayıda teknoloji devi, bu kurumsal blok zinciri çözümünün yanı sıra küçük zamanlı girişimlerle birlikte sunuyor.

 

Bu Çözümler Nasıl Çalışır??

Prensip gerçekten oldukça basit. Bir müşteri belirli bir ücret karşılığında talep ederse, sağlayıcı altyapıyı kuracaktır. Müşteri ödemeyi yaptıktan sonra, sağlayıcı kurumsal blok zinciri teknolojisini kurar ve ağı korumaya başlar. BAAS sağlayıcısı, müşteri için teknolojinin her türlü karmaşık yapısını idare edecektir..

Diğer büyük endüstriler için kurumsal blok zinciri benimseme sağlayan BAAS satıcıları, eserleri her zaman çalışır durumda tutar. Herhangi bir bilgisayar korsanlığı olayını önlemek istiyorsanız diğer destek programları da gereklidir. Kaynaklı donanımın uygun şekilde tahsis edilmesini, üst düzey güvenlik protokollerini sunmayı, bant genişliğini yönetmeyi ve daha fazla barındırma gereksinimlerini içerirler.

Bu BAAS hizmetlerini kullanmaya başlarsanız, kurumsal blok zinciri uygulamasından daha çok işinize odaklanabileceksiniz. Dolayısıyla, bu hizmetleri kullanmaktan her zaman yararlanacaksınız.

 

Daha Basit Bir Bağlam

Örneğin, BAAS sağlayıcılarını web barındırma sağlayıcıları olarak düşünün. Kendi web sitenizi başlatmak ve işletmenizi her gün hit almak için inşa etmek istiyorsanız, sitenizi bir sunucuda barındırmanız gerekir. Açıkçası, bir sağlayıcıya gitmek yerine kendi sunucunuzu barındırabilir veya yönetebilirsiniz.

Ancak daha sonra, barındırma ihtiyaçlarınızı korumak ve ilgilenmek ve güvenlik duvarınızı hiç kimsenin aşmamasını sağlamak için personel tutmanız gerekir. Her şey gerçekten heyecan verici görünüyor, ancak sonunda tabağınızda endişelenmeniz gereken daha fazla şey olacak, böylece işinize odaklanamayacaksınız..

Bu nedenle, web siteniz için doğru çözümü bulmak, web sitenizi HostGator veya BlueHost gibi üçüncü taraf bir sağlayıcıda barındırmak olacaktır. Sağlayıcılar ihtiyaçlarınızla ilgilenecek ve çalışanları işe almanıza veya güvenlik konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Aynı şekilde, BAAS sağlayıcıları da size uzmanlıklarını verecek, yapmanız gereken tek şey yatırım yapmak. BAAS, sektördeki farklı sektörlerde daha derin kurumsal blok zinciri uygulamasına yönelik daha büyük bir adım olabilir. Kendi blok zinciri projelerini geliştirmek yerine, artık bunları bu kurumsal blok zinciri satıcılarından dış kaynak olarak kullanabilirler..

Baas Satıcıları ve Kurumsal Blok Zinciri Platformlarına Örnekler

BAAS Sağlayıcıları

1. Oracle

Size en kapsamlı DLT bulut platformunu sunan Oracle, kurumsal kullanıcılar için yeni bir tür BAAS hizmeti geliştiriyor. Diğer kuruluşlara katılabilir ve kurumsal blok zinciri uygulamanızı, defteri güncellemenin yanı sıra dağıtabilirsiniz. Oracle ile bilgileri iş ortaklarınız, tedarikçileriniz ve bankacılık ortaklarınızla güvenilir bir şekilde paylaşabileceksiniz..

Oracle, yukarıdaki tüm özelliklerden yararlanmanıza izin veren blockchain bulut hizmetini sunuyor. Platform, iş ihtiyaçlarınız için belirli kurumsal blok zinciri uygulama hedeflerine olanak tanıyan, birleştirilebilir mimari model üzerinde çalışacaktır..

Sağladıkları her hizmet zamanla güncellenecek ve böylece rekabete ayak uydurma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Platformun çekirdeği, özelleştirilebilir eklentiler için birçok alt hizmet ve arayüzle birlikte birden fazla katmana sahip olur..

 

O nasıl çalışır?

Oracle’ın kurumsal blok zinciri çözümü, akıllı sözleşmelerden gelen sorgulara yanıt vermenin yanı sıra merkezi olmayan defteri doğrulayan ve güncelleyen bir düğüm ağı sunar. Bu satıcı, kurumsal blok zinciri uygulamasını artırmak için bulut hizmetine akıllı sözleşme özelliğini ekledi..

Diğer harici uygulamalar, işlem sürecini başlatır ve akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için düğümleri seçen müşterinin REST API çağrılarını veya SDK’larını kullanarak sorgular başlatır..

Bulut hizmetinin fikir birliği işlem üzerinde anlaştıktan sonra, grubu veri bloklarına alacaktır. Bu bloklar kriptografik olarak güvenlidir ve hiçbiri onu kurcalayamaz. Hizmet yöneticileri, kuruluşları için blockchain bulut hizmetini kullanabilecek ve ihtiyaç duydukları şekilde yapılandırabilecektir..

İnsanlar genellikle hizmetlerini ve Oracle’ın blok zincirlerinde bir iş ağı oluşturmaya çalıştığı şeyi karıştırır. Ancak bu tamamen doğru değil. Platformu yalnızca kurumsal blok zinciri uygulaması oluşturmak isteyen diğer müşterilere sağlıyorlar..

 

Blockchain Bulut Hizmetinin Temel Özellikleri

 • Şeffaf ve Paylaşılan: Her katılımcı tutarlılık verilerini görebilecek. Ayrıca, yetkilendirildikleri takdirde bunlara erişim elde etmenin yanı sıra güncellemelerin çoğaltılmasını da alabilirler..
 • Doğru ve İnkar Edilemez: Fikir birliği, blok zincirindeki bir düğüm alt kümesinin kararına bağlı olacaktır ve onaylandıktan sonra, hiç kimse varlığını inkar edemez..
 • Değiştirilemez: Tıpkı halka açık blok zincirinde olduğu gibi, işlemleri defterden hiçbir şekilde değiştiremezsiniz..
 • Şifreli: Ağdaki her kayıt veya veri, bir şirketin gizliliğini korumak için şifrelenir..

 

2. IBM

IBM, kurumsal kullanım için birinci sınıf blok zinciri çözümleri de sağlıyor. IBM Blockchain platformu, IBM Cloud altyapısında benzersiz bir BAAS olanağıdır. Piyasadaki tamamen işlevsel, entegre, kurumsal kullanıma hazır blok zinciri çözümlerinden biridir. Bununla, platformu geliştirebilecekleri, yönetebilecekleri ve çalıştırabilecekleri için kurumsal blok zinciri uygulaması çok daha kolay olacaktır..

Platform, Hyperledger Fabric Architecture ile işbirliği yapan yeni blok zinciri projelerinin gelişimini hızlandırıyor.

İşletmenizin talepleri veya kullanım durumları ne olursa olsun, IBM’in çözümü sizi hiç vakit kaybetmeden çalışmaya hazır hale getirecektir. Entegrasyonu oldukça hızlıdır ve zorlu ortamınız için muazzam düzeyde gizlilik, performans ve güvenlik sunar..

En iyi bölümün ne olduğunu biliyor musun? Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli üyelik planlarına sahip olacaksınız. Her plan, ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeni özellikler sunar. Yani, küçük bir şirket veya daha büyük bir işletme olsanız bile, bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Başlangıç ​​planı en ekonomik olanıdır ve yeteneklerinizi hiçbir şekilde sınırlamaz.

 

Blockchain Platform Özellikleri

 • Yeni Uygulamalar Geliştirme

Uygulamalarınız için çok çeşitli geliştirme ortamları sunar. Paylaşılan, yerel veya çevrimiçi ortama gidebilirsiniz. Ama gelişmiş araçlara da ihtiyacınız olacak, değil mi? Merak etmeyin, IBM arkanızda. Her ayar, son teknoloji geliştirme araçlarıyla donatılmıştır, bu nedenle yapmanız gereken tek şey, takıp yeni uygulamalar oluşturmaya başlamaktır..

 

 • Hükümet Gücü

Kurumsal blok zinciri uygulamasından sonra platformunuzu yönetebilirsiniz. İşlem kanalları, akıllı sözleşmeler, üyeler ve yeni ağlar için her zaman yeni bir etkinleştirme araçları seti mevcuttur. Birden fazla tarafla çalışıyorsanız, tüm güncellemelerini etkinlikler panelinizde ve bildirim olarak alırsınız..

 

 • Son Derece Operasyonel

Ağ, kesintisiz ağ erişimi ile her zaman yüksek performanstadır. Yeni güncellemeleri anında alırsınız ve sisteminizi uzun süre yükseltmeniz gerekmez. IBM diğer her şeyle ilgilenecek.

 

3. Amazon

Bir başka harika kurumsal blok zinciri çözümü Amazon Web Services (AWS). AWS, kurumsal blok zinciri uygulaması için en basit yollardan birini sağlar. Amazon’un çözümü ile kendi ölçeklenebilir çözümlerinizi oluşturabilecek ve şirketinizin göze çarpan büyümesini sağlayabileceksiniz..

Amazon, hem merkezi hem de merkezi olmayan ağ için her türlü çözümü sunar. Merkezi bir veritabanı yapısı istiyorsanız, AWS size kriptografik, yüksek performanslı bir defter sağlayabilir. Yani, bu uygulamada kurumsal blok zinciri uygulamasını dağıtmanıza gerek kalmayacak.

Bununla birlikte, doğrulanabilir yeteneklere sahip merkezi olmayan bir ortam istiyorsanız, AWS size en iyi blok zinciri çözümlerinin en iyisini sunabilir. Tüm ağlar tam olarak yönetildiğinden, çerçeveyi sürdürmek için daha fazla iş gücü kiralamanıza gerek kalmaz.

Her hizmetin kurulumu ve dağıtımı kolaydır; dahası, süper ekonomiktir. AWS’nin Blok Zinciri Şablonları, blok zinciri ihtiyacınızın ana bileşenidir. Bakalım bu hizmetin gerçekte ne sunduğunu görelim.

 

AWS Blok Zinciri Şablonları

Bu tür şablonlar, kısa bir süre içinde blok zinciri benimsemeleri oluşturmanıza olanak tanır. AWS blok zinciri şablonlarının yardımıyla, nihayet ağı kurmak yerine merkezi olmayan uygulama geliştirmenize odaklanabileceksiniz..

 

Faydası Nedir?

 • Daha Hızlı Kurulum Süresi

Blok zinciri ağınızı dağıtmak sadece bir dakika sürecektir. Kurumsal blok zinciri uygulamanızı hızlı bir şekilde başlatmak için Amazon ECS veya ECS2 şablonlarını deneyebilirsiniz.

 

 • Seçim Seçeneği

Kurumsal ihtiyaçlarınız arasından seçim yapabileceğiniz iki çok popüler çerçeve alacaksınız. Hyperledger Fabric ve Ethereum biraz farklı sonuçlar sunar, bu nedenle en iyisi önce ne sunduklarına göz atmak ve sonra karar vermek.

 

 • Araçları Yönetme

Tüm şablonlar size yönetim ekipmanı verecek ve bunları kullanarak sonucu izleyebilecek ve tüm ağı yönetebileceksiniz. Şirketinizin blok zincirinde dahili bir ağına sahip olmak istiyorsanız bu araçlar en iyisidir..

 

 • Kullandığın Kadar Öde

Yalnızca kullanacağınız kaynaklar için ödeme yapacaksınız. Tüm kurulumdan sonra yük haline gelebilecek ek gizli maliyetler yoktur.

 

4. Microsoft

Teknoloji devi Microsoft, BAAS sağlayıcıları ligine de katıldı. Yeni blok zinciri çözümü Azure ile platformu bir gün içinde kurup çalıştırabileceksiniz!

En iyi yanı, Azure Blockchain Workbench’in kurulumunun yalnızca birkaç tıklama almasıdır! Bu çalışma tezgahı, yalnızca bir defter sistemi kullanmaktan ziyade yeni projeleri test etmek veya geliştirmek için daha uygundur. Platform, herhangi bir yeni projeyi geliştirmek için gerçekten daha az zamana ihtiyacınız olduğundan emin olmak için özel bir şekilde tasarlanmıştır..

Açıkçası, Microsoft’tan en iyi sonucun en iyisini beklersiniz ve Azure size kesinlikle bunu verecektir..

Azure bulut platformunda önceden oluşturulmuş entegrasyonlar için geliştirme maliyeti ve süresi büyük ölçüde azalacaktır. Kurulum sırasında, emrinizde çok çeşitli blok zinciri araçları elde edeceksiniz. Tek yapmanız gereken, ihtiyacınız olanları seçmek ve kurumsal blok zinciri uygulamanızı başlatmaktır. Her özelliğin yapılandırılması için yalnızca tek bir tıklama gerekir, bu nedenle bu kolay ve kolay bir görevdir.

Bundan sonra topoloji seçimi geliyor. Geliştirme / Test topolojisini seçerseniz, yalnızca bir düğüm (Sanal Makine) elde edersiniz ve hemen ardından başlayabilirsiniz..

Tek üye topoloji yalnızca tek kuruluşlar içindir. Bununla, prodüksiyonunuz için birden çok bölümde birden çok düğüm elde edeceksiniz.

Çok üyeli topolojide, üretimi birden çok kuruluştan teşvik edebilirsiniz. Konsorsiyum çözümü gibi çalışıyor. Dağıtılan düğümlerin sayısına bağlı olarak, 15 dakikadan fazla veya kısa sürer.

 

Özellikler Nelerdir?

 • Ses ve SMS arayüzleri üretilen malların takibini sağlayacaktır..
 • Nesnelerin İnterneti entegrasyonu, tüm gönderilerinizi ve ürünlerinizi veya diğer her türlü belgeyi takip edebilecektir..
 • ERP sistemleri, çekirdek katılımcılarla etkileşime girecek temel süreçleri yönetebilecek.
 • Daha hızlı dağıtım, verimliliği büyük ölçüde artıracaktır.
 • Düşük maliyetler, yeni iş kurmanın veya kuruluşun önceki eski ağ sistemini değiştirmenin genel maliyetini düşürür.

 

5. Alibaba

Alibaba Cloud çözümü, kurumsal blok zincirinizi dağıtmak için burada. Bu platform, her türden blockchain dağıtımı için kurumsal düzeyde bir platform sağlar. Alibaba Bulut Çözümü sizi piyasadaki popüler kurumsal blok zinciri platformuna yaklaştıracak.

Belki kendi blok zincirinizi geliştirmek için zamanınız veya enerjiniz olmayabilir, ancak Alibaba ile operasyon, dağıtım ve bakım lüksünün tadını çıkarabilirsiniz. AI işletmeleri, AI blockchain şemasını denemek isterlerse kesinlikle çok fayda sağlayabilir..

 

Alibaba Cloud BAAS’ın Faydaları

 • Yüksek Güvenlik Protokolü

Alibaba yeni bir güvenlik stratejileri seviyesi sunar ve çok kiracılı izolasyona sahiptir, bu nedenle güvenlik seviyeleri çok büyüktür.

 • Daha Fazla Kararlılık

Arayüz güvenilir bir veri depolama birimi sunduğundan, ölçek büyütmek sorun olmaz. Zor zamanlarda bile üst düzey performans sağlayabilecek.

 • Basit ve kolay

Blok zinciri platformunuzu birkaç tıklamayla oluşturmanıza yardımcı olacak bir dizi gelişmiş yönetim işlevi sunar. Dolayısıyla, kullanımı oldukça basittir.

 • Açık Ekosistem

Blockchain ekosistemi açıktır ve çok çeşitli uygulamaları ve verileri destekler. Bu nedenle kurumsal blok zinciri uygulaması için harika bir seçenektir.

 

Başka Özellikler Var mı?

 • İleri teknoloji: Alibaba bulutu, size bu kurumsal sınıf hizmetleri sağlamak için Hyperledger Fabric, Quorum ile işbirliği yapıyor.
 • Hızlı mod: Tek tıklamayla dağıtım, kurumsal blok zinciri uygulamaları için tüm karmaşık yapılandırmalardan kurtulur.
 • Konsorsiyumu Yönetmek: Konsorsiyumlar geliştirin, istediğiniz zaman yeni katılımcılar ekleyin ve tüm katılımcıları yönetmenize yardımcı olacaktır..
 • Kuruluşları Yönetin: Platformu kullanarak kendi kuruluşunuzu yönetin, ağdaki herkesin etkinliğini net bir şekilde görün.
 • Yönetişim Güvenliği: CA sertifikaları sağlayacak ve teknolojiyi Intel SGX üzerine inşa edecek.
 • Chaincode’u Yönetin: Alibaba, aynı anda birden fazla tarafla yapılan akıllı sözleşmeler gibi Chaincode’u yönetmenize izin verecektir. Kapsamlı izleme sistemleriyle, tüm akıllı sözleşmeleri takip etmek son derece kolay olacak.
 • Uygulama Erişimi: Platform, standart Fabric Client SDK ile gidebilir. Bu ortam, her tür uygulamayı yeni blockchain ağıyla entegre etmenize yardımcı olacaktır..

 

6. Baidu

BAAS işini başlatan bir diğer harika satıcı, Çin web hizmeti ve arama motoru Baidu’dur. Son zamanlarda şirket, yeni geliştirdiği blockchain platformunda (Xuper Chain) whitepaper’ını yayınladı.

 

Xuper Zincir Ağı

Yepyeni süper zincir platformları, her türlü kurumsal ihtiyacı karşılayabilir. Baidu, görünüşe göre saniyede en fazla sayıda işlemi sunuyor – 10.000. Ancak her saniye bu kadar büyük miktarda işlemi nasıl destekliyor? Pekala, stereoskopik bir ağ ve zincirler arası paralel teknoloji kullanıyorlar.

Bunun dışında platform, birçok farklı senaryo ve hizmet için uygundur..

Onlara göre, bu platform tedarik zincirlerini, gıda güvenliğini, finansmanı, IoT’yi ve diğer birçok sektörü değiştirebilecek kapasitededir..

 

Xuper Chain Özellikleri

 • Muazzam Güvenlik Seviyesi: Xuper Chain, nispeten güvenli bir ekosistem sunar; çoğunlukla ürün yelpazesi, Fikri Mülkiyetler ve daha fazlası gibi hassas bilgilerle ilgilenecektir. Bu nedenle, bu platformu kurumsal projenize entegre etmek sizin için bir sonraki büyük dönüm noktası olabilir.
 • Yönetim Sistemi: Bir işletmenin sahibi olarak her şeyden sorumlu olacaksınız. Bir yönetici pozisyonu koymak için ağ size yönetim erişimi sunar. Bu erişimle, ağdaki her işlemi görebilir ve gerektiğinde kötü performans gösterenleri yasaklayabilirsiniz..
 • Takılabilir Uygulamalar: Ağ üzerinde her türlü uygulamayı çalıştırmak ister misiniz? Endişelenmeyin, Xuper Chain aynı şeyi yapmanıza izin verir. Ağdaki takılabilir uygulamaları deneyin ve tüm şemaya daha fazla özellik ekleyin.

 

7. Huawei

Kısa bir süre önce Huawei, pazardaki BAAS servis sağlayıcılarından biri olma yolculuğuna başladı. Daha önce hizmeti 10 Ekim’de Çin’de ticari amaçlarla başlattılar. Ancak, 15 Kasım’da küresel kullanıma açtılar.

Huawei Cloud artık küresel web sitesinde ve esas olarak küresel geliştiricilerin ve işletmelerin kullanımı için mevcuttur. Geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamaları bütçeleri dahilinde oldukça hızlı bir şekilde geliştirmek, dağıtmak ve sürdürmek için bu bulut platformunu kullanabilirler..

 

Huawei Bulut Platformunun Avantajları

 • Herkes İçin Kolay ve Açık: Bu platform, basit bir yapılandırma süreci, birkaç dakika dağıtım süresi ve çok açılı özelliklere sahip Kubernetes ile birlikte Hyperledger Fabric 1.1 üzerine inşa edilmiştir..
 • Verimli ve Esnek: Bu BAAS hizmetinin benzersiz yanı, çok çeşitli fikir birliği algoritmaları sunması, bu nedenle saniyede 5000’e kadar işlemlere ulaşabilmesidir. Dahası, dinamik birleştirme, esnek anahtarlama protokolü ve fiziksel kaynak yönetimi ile birlikte gelir.
 • Uygun Maliyetli: Bu BAAS hizmeti için dağıtım maliyetleri çok düşük. Sadece kullanacağınız şey için ödeme yapın, başka hiçbir şey için değil. Bunun dışında, daha düşük O değerinin de keyfini çıkaracaksınız.&M ve otomatik ölçeklendirme seçenekleri.
 • Gizlilik Koruması ve Sağlam Güvenlik: Tek bir panelden tüm düğümlerinizi, izin düzeyinizi ve anahtarlarınızı kolaylıkla yönetin. Şifreleme süreçleri, gizlilik güvencesi ile çok katmanlıdır. Siber güvenlik altyapısı, herhangi bir harici veya dahili bilgisayar korsanlığının gerçekleşmesine izin vermez.
 • Tam İspat Doğrulaması: Yalnızca seçilen düğümlerin ağa girebilmesini sağlayan gelişmiş düzeyde kimlik doğrulama. Bu şekilde, yalnızca başka bir düğüme erişim sağlamak ve üçüncü taraf düğümlerinin girmesini engellemek için tek güce sahip olacaksınız..

 

8. Accenture

Blockchain yaratımı Accenture ise, pratikte öne çıkanlardan biri. Accenture, blockchain teknolojisinin başlangıcından itibaren büyük bir ilgi gösterdi ve neden olmasın? İkisi de birbirleriyle mükemmel bir şekilde ilişkilidir.

Ancak Accenture’ün bu duruma yaklaşımı diğerlerinden biraz farklı. Esas olarak danışmanlık bölümüne odaklanırlar, ancak aynı zamanda sadece sizin için yapılmış blok zinciri çözümleri de vardır. Piyasada başka blockchain danışmanlık firmaları da var.

Blockchain teknolojisine ve bunu sisteminize nasıl entegre edebileceğinize dair eksiksiz bir genel bakış elde edeceksiniz. Dahası, pazarı başlatmanın ve ele geçirmenin mükemmel yolunu bulmak, kurumsal şirketiniz için büyük bir destek olacaktır..

 

Ne Sunuyorlar?

 • Analiz Stratejileri: Yetenekli profesyonelleri, blok zinciri çözümünü uygun maliyetli bir aralıkta entegre etmenize ve kolaylıkla dağıtmanıza yardımcı olmak için tüm sektörleri ve blok zinciri stratejilerini analiz edecek..
 • Blockchain Platformunun Uygulanabilirliği: Açıkçası, her şirket kurumsal blok zinciri benimsemesiyle tüm uygulamaları sunamaz. Bu nedenle, hedefinizi daha fazla nereye odaklayacağınızı bilmeniz gerekir ve Accenture bu konuda size yardımcı olur..
 • İleri Eğitim: Blockchain çözümleriyle nasıl başa çıkılacağını bilmiyor musunuz? Accenture’ün BAAS’ı işe girecek ve yeni eklemeyi kısa sürede ele almanız için sizi eğitecektir.
 • Geliştirme Ortamları: Ortam platformu, geliştiricilerin yeni projeler geliştirmesine yardımcı olmak için gerekli tüm blok zinciri araç setine sahip olacaktır..
 • Blockchain Çözüm Tasarımı ve Uygulaması: Gereksinimlerinizin ne olduğunu onlara bırakın. Size uygun bir model tasarlayacaklar ve onlara yeşil sinyal verirseniz, onu uygulamanıza da yardımcı olacaklar..

 

Bölüm-5: Kurumsal Blok Zinciri Örnekleri

Blockchain uygulayan birçok işletme var. Popüler örneklerden bazılarına bakalım.

 • Hyperledger

Büyük kurumsal blok zinciri platformlarından biri Hyperledger’dır. Linux, Hyperledger’ın kurucusudur ve 2016’da yolculuğuna başlamıştır. Hyperledger, kurumsal kullanım durumları için en uygun olan, sektörler arası, açık kaynaklı, tanınmış blok zincir platformlarından biridir..

Ana amaçlardan biri, geniş bir yelpazede kurumsal düzeyde dağıtılmış defter teknolojisi sağlamaktır. Şu anda Hyperledger, 185’den fazla hasılat yapan muazzam miktarda işbirliği yaptı. Nesnelerin İnterneti, finans, tedarik zinciri, bankacılık, teknoloji ve imalat gibi neredeyse tüm potansiyel sektörleri kapsıyorlar. Bu kurumsal blok zincirinde aynı anda giden sekiz farklı proje türü vardır ve hepsinden, Hyperledger Fabric endüstriyel kullanım için iyi bilinir..

Bu kurumsal blok zinciri modüler bir mimariye sahip olduğundan, sonunda farklı üyelik konumlarıyla tak ve çalıştır özelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz..

 

Ne Sunuyor?

IBM ve Digital Asset, bu izinli kurumsal blok zincirinin orijinal katılımcısıdır. Modüler bir mimari ile, ağdaki düğümler içindeki rollerin tanımlanmasını sağlar. Gelişmiş akıllı sözleşme süreçlerinin yanı sıra yapılandırılabilir fikir birliği protokollerinden de yararlanabileceksiniz..

Ancak, hesabınıza erişmek için ağda kimlik doğrulama bilgileri sağlamanız gerekir. Bu kurumsal blok zincirindeki akıllı sözleşmeye “Chaincode” denir. Bu, JavaScript ve Go programlama dillerini destekler ve modüler amaçlar için Java’yı ayırır. Bu nedenle, piyasadaki diğer popüler akıllı sözleşmeler açısından daha esnektir.

Kurumsal bir blok zinciri olarak hangi potansiyel tekliflere sahip olduklarını görelim:

İzin Verilen Blockchain Sistemi

Bu kurumsal blok zinciri, her katılımcının bilinen bir kimliğe sahip olacağı izinli bir çerçeve sağlar. Veri koruma sorunlarıyla uğraşıyorsanız ve ağda bilinen bir kimliğiniz olması gerekiyorsa, bununla devam etmeniz harika olur..

Bu tür kurumsal blok zinciri ile ilgili bir başka gerçek de, kuruluşlar için çok sayıda veri aktarımıyla başa çıkmak için tasarlanmış olmalarıdır. Kuruluşların günlük olarak çok sayıda veriyle uğraşması gerekir ve kurumsal blok zinciri, bu veriyi idare etme kapasitesinden daha fazlasına sahiptir..

 

Daha Yüksek Performansla Yüksek Ölçeklenebilirlik

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu kurumsal blok zinciri modüler mimariyle ilgileniyor. Bu mimari, işlem sürecini üç ayrı bölüme ayırır. İlki, mantık işleme ve düğüm anlaşması süreciyle ilgilenecektir. İkinci aşamada işlem sırası başlayacaktı. En son adımda işlem doğrulanacak.

Bu süreç ölçeklenebilirliği artırır ve ortama olan güven düzeyini düşürür..

 

Bilinmesi Gereken Verilerin Kullanılabilirliği

İşletmeler her zaman gizlilik sorunları ile ilgilenir. Rekabetçi olma eğiliminde olduklarından, neyle uğraştıklarını açığa vurmak itibarlarına zarar verebilir ve rakibe onlar üzerinde bir avantaj sağlayabilir..

Bu nedenle, belirli türden belgeler için gizliliğe sahip olmaları gerekir. Hyperledger Fabric, ağ üzerinde veri bölümlemeye izin verir. Dolayısıyla, bu kurumsal blockchain organizasyonunu kullanmak, özel bir erişime sahip olabilir..

Belli bir açıklık düzeyiyle, bir düğüm bunlara erişebilir. Böylece, onlar hakkında bilgi sahibi olması gereken insanlar onları alabilecekler. Kamu malı olmayacak.

 

Zengin Sorgu Dilleri

İşletmeler kodlama dilini anlayamaz, bu nedenle defteri sorgulamak onlar için zor bir çerez olacaktır. Bu kurumsal blok zincirinin, işletmenin defterde arama yapmak için kullanabileceği eksiksiz bir basit sorgu dili seti sunmasının nedeni budur..

Bu özellik, işletmeler için yeni bir fırsat düzeyi sağlar.

 

Modüler Mimari

Ağdaki herhangi bir tasarımcı, tercih ettiği bileşenleri bağlayabilir ve bunlar üzerinde çalışabilir. Bu, bu kurumsal blok zinciri platformuna farklı bir avantaj sağlar. Artık, platform onu ​​tam olarak yedekleyemezse geliştiriciler kendi projelerine her türlü özelliği ekleme özgürlüğüne sahip.

 

Hassas Veriler için Güvenlik Ölçümü

Kurumsal blok zinciri birçok hassas bilgiyle ilgilenecektir. Bu nedenle, bu bilgilerin güvenliğini sağlamak için güvenlik önlemleri alınması gerekir. Donanım Güvenlik Modülü, şifreleme için benzersiz bir anahtar seti sunar ve daha yüksek düzeyde güvenlik sunar.

 

 • Kurumsal Ethereum Alliance

Bu, piyasadaki en olgun kurumsal blockchain platformlarından bir diğeridir. Vitalk Buterin, bu harika kurumsal sınıf blok zincirinin kurucusudur. Bu kurumsal blok zinciri, sağlam bir işlevsellik düzeyi sunar ve bu nedenle birçok endüstriyel kullanım durumunda yaygın olarak kullanılmaktadır..

Ethereum, piyasada kullanılan en büyük blok zinciri platformlarından biridir. Hyperledger Fabric gibi, bu kurumsal blok zinciri de sayısız proje ve geliştirme üzerinde çalıştı.

Öte yandan Ethereum, yalnızca kurumsal düzeyde yeni projeleri ve işbirliklerini finanse etmeye adanmış bir kurumsal konsorsiyum işletiyor. EEA kurumsal blok zincirinin 250’den fazla üyesi vardır ve kar amacı gütmeyen bir şirkettir.

Öte yandan, bu 250’den fazla üye, onları 500’den fazla girişim, teknoloji satıcısı, işletme, akademisyen ve daha pek çok şeyle birleştiriyor. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu şirketin temelde izinsiz bir blok zinciri olduğunu anlamalısınız. Ancak kısıtlayıcı erişim için özel bir mimarisi de var.

Ayrıca, bir tür enerji tüketen platformdur, ancak yine de bu tek kusuru gözden kaçırmaya yardımcı olan birçok fayda sunar..

 

AÇA’nın Gerçek Amacı Nedir??

Bu özel kurumsal blok zinciri, belirli organizasyonel talepler için çekirdek Ethereum teknolojisinin özel bir seçeneğini oluşturmayı hedefliyor..

Şimdi temel hedeflere daha yakından bakalım –

 • Teknoloji dünyasına daha fazla değer sunan ve mimari tasarıma daha iyi bir referans sunan çok çeşitli Ethereum temel projelerinde İnovasyon, İnşa Etme ve Destekleme.
 • Kuruluşların kendi Ethereum blok zincirlerini oluşturmalarına ve her işletmeye göre daha spesifik özellikler eklemelerine yardımcı olun. Bu, bir bankanın işlemleri yönetmek için kendi blok zincirine sahip olabileceği anlamına gelir, tıpkı tedarik zinciri yönetimine ihtiyaç duyan başka bir katılımcı da olabilir..
 • Bu kurumsal blok zinciri birliğinin bir üyesi, diğer birkaç proje için faydalı olabilecek yeni bir kod tabanı uygulaması oluşturursa, bunu yapmak için paylaşılacaktır. Bu koordinasyon teknolojik tesislerin gelişimini teşvik eder.

 

Vizyon Nedir?

AÇA’ya göre, gelecek için beş vizyonları var –

Açık Platform

Sadece bir ürün değil, açık kaynak bir platform olarak kurmak.

 

Yetki

AÇA, EEA üyelerinin tüm Ethereum projeleri için operasyonel ve gelişimsel yönergeler belirleme yetkisine sahip olacaktır. Açık kaynaklı platformların belirli standartları karşılaması gerektiğinden, onu en baştan tanımlamak en iyisidir.

 

Kurumsal Gelişim için Devlet Desteği Sağlayın

Bu kurumsal blok zinciri, tüm çapraz dağıtım projelerini kolaylaştırabilir ve yönetebilir ve iş gereksinimlerini kapsamlı bir şekilde inceleyebilir. Örneğin, bir banka herhangi bir tür blok zinciri çözümü uygularsa, AÇA diğer üyelerin aynı şeyi yapmasına yardımcı olabilir. Sonunda çok fazla maliyet tasarrufu sağlayacak.

 

Mevcut Kamu Platformundan Gelişin

EEA, özel kurumsal blok zincirleriyle çalışacak olsa da, halihazırda mevcut olan halka açık blok zincirinin özelliklerini kullanarak yine de gelişebilir. Bu şekilde, diğer platformdaki herhangi bir ilerleme, diğer platformda da kullanılabilir. Her iki platform da bu şekilde yararlanıyor.

 

Standartları Kullanma

Ethereum’un halka açık blok zinciri 2015’ten beri yaşıyor, zaten dört yıl oldu. Yeni AÇA, kamusal alandaki standartları kullanacak ve gelecekte daha iyi bir sürümü uygulamak için deneyimi inceleyecektir..

 

 • Corda

R3’ün Corda kurumsal blok zinciri, Corda’nın ticari sürümlerinden biridir. Özellikle kurumsal kullanıcılara yönelik olarak tasarlanmış açık kaynaklı bir platformdur. Corda Enterprise, Corda’nın kurumsal sürümünün resmi adıdır ve Corda ile tamamen uyumludur.

Kurumsal işletmeniz ağ altyapısı ve hizmet kalitesi etrafında dönüyorsa, o zaman kesinlikle Corda’ya göz atmalısınız..

Her ihtiyacınız için kurumsal düzeyde veya açık kaynaklı bir platform edinme seçeneğine sahip olacaksınız. Kuruluşunuzun boyutu ne olursa olsun, Corda kurumsal blok zinciri size ihtiyacınız olabilecek desteği sağlamak için orada..

2015 yılında lanse edildi ve sonrasında işletmelerin birçok kullanım alanını kapsadı. Şimdi, R3’ün Corda’sının konsorsiyumunda 60’tan fazla üyesi var. Başlangıçta Corda, finans kurumları için bir çözüm olarak tanıtıldı, ancak şimdi sağlık hizmetleri, hükümet, tedarik zinciri ve ticarette artan kullanım alanlarına sahipler..

Bir kuruluş, bu izinli kurumsal blok zincirini kullanabilir, çünkü yalnızca özel izne sahip olanlar erişebilir, böylece ortam kamu malı olmaz..

 

Corda Enterprise’ın yetenekleri

Blockchain’in Uygulama Güvenlik Duvarı

Corda’nın en önemli özelliklerinden biri, birinci sınıf blockchain uygulama güvenlik duvarıdır. Bu güvenlik duvarı, karmaşık bir iş planına sahip işletmeler için ihtiyaç duyulan gerekli miktarda desteği sağlayacaktır..

Bu güvenlik duvarı, uygulamalar için blok zinciri çerçevesine güvenli erişim sağlayacak ve içeri girmeye çalışan tüm yetkisiz üçüncü taraf bağlantılarını reddedecektir. Kullanıcılara blok zincirinde çalışan uygulamalarla birlikte erişim yönetimi şeması sağlayacaktır..

Bu kurumsal blok zinciri organizasyonunu kullanmak, bir veri merkezini ağlarına entegre edebilir, ancak aynı zamanda hassas bilgilerine zarar vermeden dışarıdaki mevcudiyetle iletişim kurabilirler..

Bu nedenle Corda, dış düğümler ve dahili veri merkezi arasında güvenli bir şifrelenmiş kanal sağlar. Diğer kurumsal blok zinciri platformlarında görmeyeceğiniz benzersiz özelliklerden biri.

Herhangi bir organizasyonel enstitüye büyük bir katkı olacaktır. Örneğin, bu güvenlik duvarı geleneksel bir bankanın güvenlik duvarının hemen arkasında, tüm hassas bilgilerin hemen önünde kalabilir. Ancak kullanıcıların kişisel bilgileriyle uygun kimlik doğrulamaları ile etkileşime girmesine izin verecektir. Bu kurumsal blok zinciri protokolü, diğer veri yönetimi işletmeleriyle birlikte son sektörlerde büyük bir ilgi alanı ortaya çıkarır..

 

Diğer Çekici Özellikler

Firewall dışında işletmeler için daha birçok uygulama bulunmaktadır. Corda kurumsal blok zinciri, BT ortamıyla optimize edilecek tüm araçlarla donatılmıştır. Bu, bununla yönetişim, yüksek kullanılabilirlik, felaket izleme ve kurtarma, 24 saat müşteri desteği, yüksek performanslı düğümler, sürüm programları ve çok daha fazlasını alacağınız anlamına gelir..

Bununla birlikte, Corda kurumsal blok zinciri, SQL ve Oracle sunucu veritabanlarını da destekledi. Bu şekilde, Corda kurumsal blok zincirinin entegrasyonu daha akıcı hale geldi.

Bu kurumsal blok zincirinin bir diğer önemli faktörü birlikte çalışabilirliktir. Gerçek hayattaki senaryolarda işletmeler tek seferde birden fazla uygulama ile uğraşmak zorundadır. Ancak mevcut tüm kurumsal blok zinciri teknolojisi, daha çok tek uygulama çözümüne yöneliktir..

Ancak Corda ile aynı anda birden fazla uygulamaya erişebilirler ve bu da bir şirketin genel büyümesini artırır..

 

 • Dalgalanma

Bu kurumsal blockchain sınıfı şirket, yolculuğuna 2012’de başladı. Ancak daha önce Opencoin olarak biliniyordu. 2015’te nihayet onu Ripple olarak yeniden adlandırdılar. Ripple’ın ana endişesi, şirketleri, bankaları, varlık borsalarını ve ödeme sağlayıcılarını kişisel RippleNet kanalları aracılığıyla birbirine bağlamaktı..

RippleNet neredeyse ücretsiz bir küresel işlem platformudur. Ripple ile, Ether ve Bitcoin’in hemen ardından yerel para birimi “Ripples” veya “XRP” yi kullanarak küresel ödemeler yapabileceksiniz. Bu kurumsal blok zinciri kesinlikle şimdiye kadarki diğer tüm mevcut platformlardan en hızlı platformlardan biridir. Bununla, herhangi bir işletme ödemelerini sadece 4 saniye içinde halledebilir!

Ripple, 75+ çeşitli dağıtım nişleri oluşturan 100’den fazla kuruluşla çalışıyor. Ancak Ripple’ın kurumsal blockchain sınıfı malzeme olmasının tek nedeni işlemler değil. Ripple’ın organizasyonel ihtiyaçlara mükemmel şekilde uyan başka özellikleri de var..

 

Yeni Pazarları Keşfedin

Birçok finans ve diğer şirket, sınırlarını veya iş modellerini keşfetme veya belirleme konusunda mücadele ediyor. Geleneksel modele bağlı kalmak, kısa sürede modası geçmiş hale gelir ve gelirin azalmasına yol açar. Ripple bu bölümde değişiklik yapmak istiyor.

Kurumsal blok zinciri şirketi, işletmelerin yeni pazarları keşfetmesine ve buna uygun yeni iş biçimlerini düzene koymasına yardımcı olacak. Firmaların müşteri beklentilerini oldukça kolay karşılamasını ve tam memnuniyet sunmasını sağlar..

Ancak, gerçek hayattaki ödeme sistemlerine alışmak kolay değildir. Şimdilik, Ripple kurumsal blok zinciri iki düzine ülke ile çalışıyor, ancak daha yapılacak çok şey var. Ana odak noktası Asya’dır ve diğer bankasız bölgelerin para birimlerini resmi para olarak kabul etmesi zor bir karar olacaktır. Ama zaten doğru yerde.

 

Daha Fazla Müşteri Sağlayın

Genellikle, ödeme sağlayıcıları yalnızca kısa sürede çok büyük miktarda tüketiciye ulaşabildiklerinde başarılı olurlar. Ripple, RippleNet aracılığıyla günlük olarak daha fazla kullanıcıyla bağlantı kurabilecekleri daha iyi bir çözüm sunuyor..

Kullanıcılar, kendi taraflarını oluşturmak için daha fazla özgürlük sağlayan itibari paraları veya XRP’leriyle ödeme yapabilirler..

 

Güvenlik Protokolleri ve Güvenlik Sorunları

Ripple kurumsal blok zinciri, piyasadaki en iyi güvenlik protokollerinden birini sunar. Başlangıçta finans sektörleri için tasarlandıklarından, güvenlik önlemlerini başlangıçtan itibaren sertleştirdiler. Artık tedarik zinciri endüstrileri, sağlık hizmetleri, hükümet gibi birçok işletme bu güvenlik protokollerini kendi çıkarları için kullanabilir..

 

Ödeme Sürecini Basitleştirme

Bu kurumsal blok zinciri her zaman tipik ödeme sistemini dönüştürmenin yeni yollarını araştırıyor ve basitçe hem çevrimdışı hem de çevrimiçi durumlar için. Sermaye verimliliği, ödeme takibi ve zengin veri transferleri gibi kullanım durumları popüler yöntemlerden birkaçıdır..

Daha düşük bir operasyonel maliyet oranıyla birleştirirseniz, çözüm küresel bir fenomen haline gelir. Ripple’in xVia çözümleri insanlara yeni bir yol sunuyor.

Bu araç, adil bir işlem için bir kimlik doğrulama prosedürü ile birlikte anında transferler sunar.

 

 • Yetersayı

J.P. Morgan, Quorum’u Ethereum’u kök olarak kullanarak geliştirdi. Bu kurumsal blok zinciri, kısa bir süre içinde yüksek verimli ve yüksek hızlı işlemlerle uğraşan tüm ortamların üstesinden gelmek için açıkça tasarlanmıştır. Ancak, bu kurumsal blok zincirine izin verildi ve ona yalnızca özel bir kimlik doğrulama işlemi ile erişebileceksiniz. Quorum’un bu kadar hızlı ve ölçeklenebilir olmasının ana nedeni, iş ortaklığı algoritmalarının tipik kanıtı üzerinde çalışmamasıdır. Bunun yerine, bir anlaşmaya varmak için oylama ve diğer hafif fikir birliği mekanizmalarını kullanır..

Ethereum ile birlikte büyüyecek ve belki başka şekillerde mükemmelleşecek. Ethereum kodunu yalnızca biraz değiştirdiği için, Ethereum’un yükseltilmesine çok kısa sürede uyum sağlayabiliyor. Dahası, tamamen açık kaynaklı ve daha yeni icatları teşvik ediyor.

 

Geliştiriciler Neden Yetersayı Oluşturdu?

Bir süredir blockchain’in içindeyseniz, bazı kuruluşların teknoloji konusunda ne kadar istekli olmadığını fark edeceksiniz. Bunun arkasındaki ana sebep,% 100 şeffaf olmak ve hiçbirini kontrol edememek..

Birçok işletme hassas bilgilerle uğraşmak zorundadır ve düzenlemeleri teşvik etmek için yönetim tipi bir yapıya ihtiyaç duyacaktır. Ancak tipik bir blockchain ile buna sahip olamazlar. Öte yandan, Blockchain’ler muazzam güvenlik ve kolay izlenebilirlik bu şirketlere büyük fayda sağlayabilir..

Bu nedenle geliştiriciler, bu kuruluşların bu teknolojiyi kendi çıkarları için kolayca kullanabilmeleri için bir orta yol oluşturmaya çalıştılar. Quorum kurumsal blok zinciri, her kuruluşun ihtiyaç duyduğu özel ortamın yanı sıra blok zincir özellikleri ile her iki dünyanın en iyisine sahiptir. Öyleyse neden kullanmıyorlar?

 

Yeter Sayısını Kazandıran Özellikler:

Düğüm Yönetim Otoritesi

Quorum kurumsal blok zinciri ile, belirlenmiş bir yetkili, hangi düğümlerin ağa girebileceğini önceden onaylayabilecektir. Bu, kamu malı olmayacağı ve herkesin girmesi için ücretsiz olmayacağı anlamına gelir. Bu kurumsal blok zinciri platformu ağ tabanına yalnızca bu kuruluşun yetkili kişileri erişebilir..

 

Özel İşlemler

Bu kurumsal blok zincirinin bir diğer harika özelliği de özel işlemlere izin vermesidir. Bu, başka bir kişiyle yaptığınız işlemin yalnızca siz ve o kişi tarafından görülebileceği anlamına gelir. Genellikle, blok zincirinde, diğer insanlar işlem geçmişinizi oldukça zahmetsizce görebilir..

Ancak bu, blok zincirinin tam güvenlik ölçümlerinden kurtulur. Açıkçası, herkese açık olarak işlem yapabileceksiniz, ancak bazı durumlarda başka bir kişinin özel işlem geçmişini görmek için yetkiye sahip olmanız gerekecek.

 

Oylama Yoluyla Anlaşma

Quorum, agresif bir şekilde enerji tüketen bir anlaşmaya varmak için tipik fikir birliği algoritmalarına sahip değildir. QuorumChain üzerinde çalışır; sadece bu platform için yapılmış özel bir oylama anlaşması mekanizması Bu algoritmalar, düğümlere belirli oylama hakları atar ve ayrıca düğümün genel durumunu korur. Bir işlemin eklenmesi için bu kurumsal blok zincirinin yalnızca işlem yapan düğümün imzasına, Genel kök karmasına ve Global işlem karmasına ihtiyacı olacaktır. Tüm bu bilgileri aldıktan sonra, seçmen düğümleri oy verecek ve deftere eklenecektir..

 

Üst Düzey Performans

Bu kurumsal blok zincirinin performansı oldukça olağanüstü. Aynı tür blok zinciri teknolojisi ile karşılaştırıldığında daha üstündür. Ethereum veya Bitcoin gibi diğer platformlara kıyasla her saniye daha yüksek işlem sayısı sunar..

Bu kurumsal blok zincirini organizasyon düzeyinde entegrasyon için oldukça uygun hale getirir.

 

Kurumsal blockchain platformunun karşılaştırılması

  Hyperledger Kumaş Yetersayı Ethereum Dalgalanma R3 Corda
Defter Tipi İzin verildi İzin verildi İzinsiz İzin verildi İzin verildi
Yönetim Linux Vakfı JP Morgan ve Ethereum geliştiricileri Ethereum geliştiricileri Ripple Labs R3 Konsorsiyumu
Sektör odaklı Sektörler Arası Çok Sektörlü Sektörler Arası Finansal endüstri Finansal endüstri
Çıktı > 2000 tps 100 tps ~ 20 tps ~ 1500 tps ~ 170 tps
Kripto para Yok Yok Eter (ETH) Dalgalanma (XRP) Yok
Konsensüs Mekanizması Takılabilir Mekanizma Oylama Protokolü İş Kanıtı (PoW) Olasılıklı Oylama Protokolü Takılabilir Mekanizma
Akıllı Sözleşme ×
Akıllı Sözleşme Dili NodeJS veya Golang veya Java Sağlamlık Sağlamlık Java veya Kotlin
Başvuru Türü Geniş kapsamlı

 

Geniş kapsamlı

 

Geniş kapsamlı

 

Finansal uygulamalar için uygundur Finansal uygulamalar

 

 

 

Bölüm-6: Kurumsal Blok Zincirinin Kullanım Durumları Nelerdir?

Global İşlemler

Finans veya bankacılık sektörleri, blockchain teknolojisini entegre eden ilk endüstrilerdi. Blockchain, tipik merkezi kusurlarıyla başa çıkmak için tam donanımlıydı. Bununla birlikte, kurumsal blok zinciri, pastanın üstünde bir kirazdır.

Karışımda sınır ötesi ödeme ile kurumsal blok zinciri çözümü, finans sektörüne anında işlemlerle büyük bir destek sağlar.

Önceden bir işlemi temizlemek için birkaç gün beklemeniz gerekiyordu, ancak şimdi kurumsal blok zinciriyle bunu 10 saniyeden daha kısa sürede yapabilirsiniz..

IBM Blockchain, bu sektörün önde gelen kurumsal blok zinciri kullanım örnekleri örneklerinden biridir. World Wire ile IBM, sınır ötesi ödemeleri temizlemek için yeni bir yol başlattı. Onların teklifi:

 • Daha hızlı ödeme işleme
 • Daha düşük maliyet
 • Daha fazla verimlilik
 • Muazzam şeffaflık
 • Güvenlik açısından zengin ortam

IBM’in ödeme sistemine yönelik çözümü son derece basittir ve her tür kuruluşla bütünleştirilebilir. Böylece, şirketiniz bu kurumsal blok zinciri ile zaman ve maliyet tasarrufu lüksünün keyfini çıkarabilecektir..

 

Ticaret

Ticaret finansmanı, kurumsal blok zincirinin bir başka harika uygulamasıdır. Yaklaşık 18 trilyon dolardan fazla mal, bir tür ticaret finansmanı şirketlerinden geçerek sevk ediliyor. Ticaretin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için, tüm süreç üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız gerekir. Kurumsal blok zincirinin devreye girdiği yer burasıdır.

Bu kurumsal blok zinciri kullanım durumları için bir başka mükemmel örnek TradeLens olacaktır. Teknoloji, piyasadaki farklı paydaşlardan gelen girdilerle birlikte açık kurallara dayanmaktadır. Ağdaki her katılımcı tarafa önemli bir değer düzeyi sağlayacak gerçekten modern bir modüler sistem.

TradeLens, sıkıcı organizasyonlarla ilgileniyor ve şu anda onlarla çalışan 150’den fazla organizasyona sahip. Daha fazla şeffaflık ve güven, daha yüksek verimlilik, daha az evrak ve maliyet ve çok daha fazlasını içeren faydalar çok büyüktür..

Ağ tamamen güvenlidir ve ağdaki herkesin kendi verileri vardır. Bu, yalnızca erişime sahip oldukları ve yalnızca izin verirlerse diğer tarafların görebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, pazar daha önce oldukça dalgalıydı, ancak şimdi sabit paralarla, istikrarlı bir duruma geri dönüyor.

 

Besin Güvenliği

Gıda güvenliği, insanların büyük bir endişesidir. Şimdi devasa çiftçilik kanallarından üretilen her şey, gıda kalitesine zarar veriyor. İşlenmiş ürünler, üzerinde yazılı muazzam düzeyde sağlık tehlikelerinden birine sahiptir ve insanlar bunun için büyük acı çekmektedir..

Ama bu durumla nasıl başa çıkacaksınız? Kurumsal blok zinciri, hammaddenin nereden geldiğini bilmek için üretim yapmak için izlenebilirlik sunabilir. Ayrıca, sağlık yönetmeliklerine uyduğundan emin olmak için her gıda endüstrisinin kalitesini değerlendirecektir..

IBM’in Food Trust, bu kurumsal blok zinciri kullanım durumlarının harika bir örneği olabilir. Food Trust ile her şirket ve tüketicileri, hammaddeden sonuca kadar yiyeceklerinin kalitesini bilecek..

Bu kurumsal blok zinciri seviyesi çözümü, her gıda endüstrisinin üretim sürecinin her adımını açıklar. Onlarla şunlara sahip olacaksınız:

 • Gıda güvenliği için hesap verebilirlik
 • Her yönden katı gıda tazeliği
 • Marka güvenini teyit etmek
 • Yiyecek israfını azaltın
 • Sürdürülebilirliği geliştirin
 • Gıda sahtekarlığından kurtulun

 

Tedarik zinciri

Kurumsal blok zinciri bu sektörde gerçekten parlayabilir. Kurumsal blok zinciri ile herhangi bir tedarik zinciri kuruluşu şunları elde eder:

 • İzleme için tedarik zinciri boyunca görünürlüğe sahip güvenli defter sistemi
 • Akıllı Sözleşmelerle veri doğrulama ve uygulama anlaşmaları
 • Bozuk kişisel bilgileri hızla tespit edecek değişmez ve doğru bilgiler
 • Hızla yükselen gelir
 • Her aşamada maliyeti düşürmek

Tedarik zinciri en büyük sorunlardan birinden muzdariptir – İzlenebilirlik eksikliği. Örneğin, lüks malların izlenebilirliğini ele alalım. Bir üretici her zaman her seferinde toplu miktarda ürün üretir, ancak her bir ürünü tek tek takip edemez. Sonuç olarak, ürünlerin nakliye arasında kaybolduğu birçok durum vardır. Bununla birlikte, daha fazla kuruluş kurumsal blok zinciri çözümünü benimsemeye başlarsa, durumla kolayca başa çıkabilirler..

Bu, şimdiye kadar önde gelen kurumsal blockchain kullanım durumlarından biri olabilir..

IBM Blockchain burada tekrar saldırıyor. Özellikle tedarik zinciri yönetimi için çözümler üretiyorlar ve lojistiğe dayalı çıktıya odaklanıyorlar. Şeffaflık ve izlenebilirlik, herhangi bir lojistiğin ana endişelerinden ikisidir. Bu faktörlerden yararlanarak IBM Blockchain, herhangi bir kuruluşa fayda sağlayabilecek küresel bir tedarik zinciri ağı sunabilir.

 

Perakende

Perakendeciler, bu departmandaki kurumsal blockchain teknolojileri uygulamasını yavaş yavaş tanıyor. Sahte, bu departmanın en önemli sorunlarından biridir ve çok uzun süredir çok az başarı oranıyla uğraşmaya çalışıyorlar..

Bu bağlamda kurumsal blok zinciri, ürünlerin tam bir optimizasyonunu sunabilir ve perakendecilerin sahte ürün sorununa karşı nihayet mücadele etmesine yardımcı olabilir..

Kurumsal blockchain kullanım durumlarının bazı önemli örnekleri Walmart ve Alibaba olacaktır..

Walmart şu anda piyasadaki perakende devlerinden biri ve blockchain’e de büyük ilgi gösteriyor. Günlük operasyon sırasında, tüm perakende ürünlerini izlemek ve yönetmek için blockchain kullanır. Walmart şu anda IBM ile işbirliği içindedir.

Alibaba ise bunu bir sonraki seviyeye taşıyor. Hırsızlık protokolleriyle başa çıkmak için blok zinciri tabanlı çözümler geliştiriyorlar. Şirket, perakende amaçlı kurumsal blockchain sınıfı teknolojiyi kullanmaya odaklanmıştır..

 

Devlet Hizmetleri

Dijitalleşme söz konusu olduğunda devlet kurumları geride kalıyor. Vatandaşların tüm haklarını tek bir yerde muhafaza etmenin daha güvenli bir yoluna sahip daha iyi bir altyapıya ihtiyacı var. Ancak bu ekonomide üstel bir büyüme sunmak, devlet hizmetleri için çok büyük bir yüktür..

Bunu yapmanın en güvenli yolu, hükümetler için kağıtsız belgelerin olacağı bir güvenilir ağ katmanı sunmaktır. Böylelikle hükümet, fatura ödemeleri, vize başvuruları, lisansların yenilenmesi ve çok daha fazlası gibi büyük miktarda veriyi aynı anda işleyebilir. Ve bundan daha uygun bir kurumsal blockchain kullanım senaryosu ne olabilir??

Bu sektördeki örnekler çok büyük. Birçok devlet hizmeti, ülkelerini dijitalleştirmek için blockchain çözümleriyle işbirliği yapıyor. uPort, bu kurumsal sınıf çözümlerden biridir. UPort’un yanı sıra Zug, ZugID adında yeni bir platform oluşturdu. Bu uygulama, tüm Zug vatandaşlarının güvenli bir şekilde e-yönetişime erişimini sağlayacaktır. uPort ayrıca Brezilya hükümeti ile kimlikler ve blok zincirinde dokümantasyon depolamak için başka bir projede ekip oluşturdu..

Hükümetler bu yeni teknolojiyi kullanmaya pek sıcak bakmasa da ilerleme bu yüzden yavaş. Dubai, Estonya, Şili ve İsrail, kendi hükümet blok zinciri projelerini başlatma konusunda çok istekliler.

 

Fikri mülkiyet

Fikri mülkiyet yönetimi, ticari marka ve patentleme için önemli bir sorun haline geliyor. Herhangi bir mülkün gerçek sahipleri adına ticari markasını alabilecek birçok üçüncü taraf kuruluş vardır. Bununla birlikte, çoğu geçmişe sahiptir ve yalnızca yerel patentleme için uygundur.

Ancak mucitler, tasarımcılar, sanatçılar ve müzisyenler gibi bu büyük kuruluşlar uluslararası pazarda bir etki yapmak istiyorlar, yaşlılık patenti düzenlemeleri pek işe yaramıyor.

Sonuç olarak, fikri mülkiyetin suistimal edildiği ve insanların çalışmaları için gerekli miktarda ödeme alamadığı birçok kez vardır..

Ancak kurumsal blockchain ile insanlar artık nihayet hak ettikleri ödemeyi alabilirler. Blockchain, fikri mülkiyetlerin kullanımını izleyebilir ve hak ettikleri maaş kesintisini sunabilir.

Kodak, bu kurumsal blok zinciri kullanım durumlarına iyi bir örnek olabilir. Bir KodakOne platformu geliştirdiler, ancak her fotoğrafçının çalışmalarının patentini almasına ve fotoğrafları çevrimiçi olarak her kullanıldığında bir maaş çeki almasına rağmen.

 

Sağlık hizmeti

İlaç ve Sağlık Hizmetleri, kurumsal blok zincirinin işlevselliğinden büyük ölçüde yararlanabilir. Birçok ülke bu sektörlere çok para yatırsa da, buna kıyasla sonuç oldukça zayıf.

Ama bu neden? Bunun arkasındaki ana suçlu, veri şeffaflığının olmaması ve güvenlik açığıdır. Bir diğer önemli neden, bu sektöre büyük ölçekte zarar veriyor – Sahte ilaçlar. Sahte uyuşturucular sadece ekonomiye değil, aynı zamanda insanların hayatına da zarar veriyor.

Her yıl çok sayıda insan sahte uyuşturuculara daha fazla tepki gösteriyor.

Bu sağlık hizmetleri ve ilaç üretim şirketleri ile başa çıkmak için kurumsal blok zinciri ile koordine olabilir ve bu sorunlara karşı savaşacak bir güvenlik protokolü sağlayabilir..

Örneğin, şeffaflığı amaçlayacak ve hastaların genel gizlilik endişelerini artıracak güvenli, merkezi olmayan bir defter sistemi sağlamak için FDA ve IBM’in ortaklığını üstlenebilirsiniz. Bu, kurumsal blok zinciri kullanım örneklerinden bir diğeridir.

 

Yağ ve gaz

Accenture’a göre, devasa Gaz ve Petrol endüstrisi, kurumsal blok zinciri çözümünden büyük ölçüde faydalanabilir. Ağırlıklı olarak navlun ödemesi ve denetimde. Basit bir ifadeyle, tüm rotaları dikkate alarak verimliliği artırabilir – Demiryolu, Kamyon, Gemi ve Uçak. Bu şekilde Petrol şirketleri en iyi rotayı hesaplayabilir ve sevkiyat maliyetlerini düşürebilir.

Sonunda, her şey verilerin hesap verebilirliğine iner ve deftere eklendikten sonra hem gönderici hem de taşıyıcı onu görebilir..

Accenture, daha ayrıntılı bir şekilde, kurumsal blok zincirinin yalnızca doğruluğu artırarak kolayca% 5 gelir tasarrufu sağlayabileceğini belirtti. Petrol ve gaz devi Shell, şu anda blockchain tabanlı çözümlere yatırım yapıyor. Gördüğünüz gibi, petrol ve doğalgaz, büyük bir kurumsal blok zinciri kullanım durumudur..

 

Emlak

Emlak piyasasının mevcut durumu, yüksek maliyetlerden, erişilemezlikten ve gerçekten zayıf likiditeden büyük ölçüde muzdariptir. Orta sınıfın erişiminden uzaklaşırken artık genellikle yalnızca zengin insanlar emlak işine yatırım yapabilir.

Emlak şirketleri bunu gerçekten dengelemek istiyorlarsa, kurumsal blok zincirini kullanmaları gerekir. Kurumsal blok zinciri ve platform, bu devasa pazar için gereken likiditeyi sunabilir.

Dubai, emlak piyasasının provenans takibi için blockchain tabanlı bir çözüm geliştirmek için ConsenSys ile ortaklık kurdu. Meridio, bu işbirliğinin girişimidir ve artık her bir araziyi Ethereum platformunda paylaşılan dijital üsse dönüştürebilir..

Bundan sonra insanlar artık kolayca kısmi mülkiyete sahip olabilir ve iyi bir alıcı bulduklarında topraklarını alıp satabilirler. Çok sayıda varlığı geniş bir yatırımcı yelpazesine sunar. Dolayısıyla, buradaki kurumsal blok zinciri kullanım durumları gayrimenkul işini likidite edecek.

 

İnsancıllık

Kurumsal blok zinciri, özellikle bu niş içindeki tesislerinden yararlanabilir. Birden fazla insani yardım projesi, yozlaşmış kişilerle başa çıkmalı ve ihtiyaç duyan insanlara gerçekten yardım ettiklerinden emin olmalıdır..

Yolsuzluk nedeniyle her yıl bu hayır kurumlarına daha büyük meblağlar istismar edilmekte ve sadece küçük bir kısmı ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Bir insani yardım kuruluşu bağış yapan müşterilerine% 100 şeffaflık sunmak isterse, insanlar ihtiyacı olanlara yardım etmeye daha istekli olacaktır..

İnsanlar insani yardım kurumlarına olan inançlarını yitirdikleri için yalnızca kurumsal blok zinciri onu geri getirebilir..

Save The Children, bir insani yardım kuruluşudur. Şu anda yeni insani girişim blok zincirini deniyorlar.

Defter sistemini kullanarak, yapılan her bağışın kaydını tutacaklar ve bağışçı, paralarını nereye bağışladıklarını ve nasıl kullanıldığını da görebilecek. İnsanlar arasında kaybedilen güveni yeniden kazanacak ve muhtaç insanlar adil paylarını alacaktır..

 

Sigorta

Sigorta endüstrisi, aşırı miktarda kağıt izi ve hesap verebilirlikle ilgilenir. Herhangi bir sigortacı, birisi sigorta yaptırdığında veya payını talep ettiğinde bir sürü evrakla uğraşmak zorundadır. Her müşteriyi iddialarının geçerli olup olmadığını görmek için muhasebeleştirmek de telaşlı bir iştir. Çok fazla zaman aldığından bahsetmiyorum bile.

Açıkçası, bu endüstri müşterileri de istismar ediyor ve tam dürüstlük olmadan sözleşmeler imzalıyor. Sonuç olarak, pek çoğu, sadece “teknik özellik” nedeniyle yıllar önce açtıkları sigortayı geri alamıyor.

Kurumsal blok zinciri, şeffaflığını ve adaletini bu sektöre aktarabilir ve tamamen dönüşmesine yardımcı olabilir. Karışımdaki blockchain ile, hiç kimsenin parasını almak için aylarca beklemesi gerekmez ve müfettiş, iddianın geçerli olup olmadığını kolayca anlayabilir..

Metlife şu anda işlerin nasıl gittiğini görmek için otomatik sigorta talep çözümlerini deniyor. AIA grubu, blockchain tabanlı bir Bankasürans geliştirmeyi planlıyor. Bankasürans, bankaların gerekli yazılımları seçmelerine ve yararları için kullanmalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle, sigorta, piyasadaki popüler kurumsal blok zinciri kullanım örneklerinden biri haline gelebilir.

 

Medya ve Eğlence

YouTube gibi sosyal platformlar sayesinde eğlence sektörüne ve medyaya katılım oldukça kolaydır. Ancak, YouTube’da bile sanatçılar adaletsizlik sorunlarıyla uğraşır ve gerçekten hak ettikleri tazminatı almazlar.

Bu senaryo, iyi sanatçıları çalışmalarını tanıtmaya devam etme konusunda cesaretlendiriyor ve genel eğlence işi üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Bu sektördeki kurumsal blok zinciri kullanım durumları ile, sektör içindeki iletişim süreci merkezden uzaklaştırılacaktır. Bu şekilde, sanatçıları kendi çıkarları için sömüren herhangi bir merkezi otorite olmayacak.

Kurumsal blok zinciri, her sanatçının tüm kayıtlarını takip edebildiğinden ve geliri adil bir şekilde dağıtabildiğinden. Bir müzisyen Imogen Heap, blockchain kanalı üzerinden “Tiny Human” adlı parçalardan birini yayınladı. Bu, sektörde kullanılan harika bir blockchain örneğidir.

 

Seyahat

Havaalanları, kurumsal blok zinciri platformunu dahili ağ sistemleri olarak uygulamaya isteklidir. Bunun yolcu işlemede büyük ölçüde devrim yaratacağını umuyorlar.

SITA (seyahat grubu), tüm yolcu kimlik tespiti için tek bir blok zinciri noktası kullanmanın, yolcuların sınırları geçme konusunda yardımcı olabileceğine inanıyor. Daha az dokümantasyona ihtiyaç duyacaklar ve biyometrik olmak, süreci kolaylaştıracak ve çok fazla zaman kazandıracak.

British Airways, Miami, Cenevre ve Londra dahil olmak üzere diğer üç havalimanı ile birlikte, sistemin nasıl çalıştığını test etmek için küçük bir işletme tabanlı çözüm yarattı. Daha doğru bir şekilde 2 milyondan fazla uçuş kaydetti. Dolayısıyla, kurumsal blockchain kullanım senaryoları bu sektörde de parlıyor.

 

Bölüm 7: Uygulama Zorlukları Var mı?

 • Birlikte çalışabilirlik

Kurumsal blok zincirini uygulamak, tahmin edilenden daha zor bir iş olabilir. Kurumsal zorluklar için blok zincirinin sahip olduğu en önemli sorunlardan biri birlikte çalışabilirliktir. Küresel kabul söz konusu olduğunda birlikte çalışabilirlik mutlak bir ihtiyaçtır.

Neden?

Basitçe, hayatımızın her sektöründe kurumsal blok zincirine sahip olmak istiyorsak, ağların birbirleriyle iletişim kurmasına ihtiyacımız var. Bu onu daha modern hale getirir. Dolayısıyla, bir sağlık kurumunun kurumsal bir blok zinciri çözümü varsa, o zaman sağlık sigortası talepleri için sigorta şirketinin blok zincirine bağlanabilmelidir..

Bu şekilde hasta gereksiz evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalmaz ve tıbbi masraflarını oldukça kolay bir şekilde karşılayabilir..

Ancak, mevcut kurumsal blok zinciri ortamı bu özelliği sunmamaktadır. Evet, kurumsal blok zinciri çözümünün bir merkez olarak çalışacağı bazı girişimler oldu; ancak yine de yoğun çalışmaya ihtiyacı var.

Herkesi gemiye almak da zor bir iştir. Böylece, kurumsal zorluklar için en büyük blok zincirlerinden biri haline geliyor.

 

 • Eski Ağlar

Eski ağ yapısıyla başa çıkmak, kurumsal zorluklar için bir başka büyük blok zinciridir. Dijital bir çözüm, sistemi her zaman tersine çevirebilir, ancak şu anda tüm teknolojimiz eski ağlarda çalışmaktadır..

Bu altyapı, kurumsal blok zinciri çözümü için büyük bir engeldir. Bunun nedeni, insanların zaten eski teknolojiye yatırım yapmış olmaları ve tüm ekonomik yapıyı değiştirmek büyük miktarda zaman ve para gerektirebilmesidir..

Ayrıca, halka açık kayıtlara bakıldığında, pek çoğu onu hemen entegre etmeye hevesli değil. Böylece, herkes kurumsal blok zincirinin gerçek potansiyelini gördükten sonra değişimi kökten değiştirmeye başlayabilir. Yıllar ve pek çok deneme sürebilir, ancak bu oldukça kaçınılmazdır.

 

 • Yetenek Seti

Kendi kurumsal blok zinciri çözümünüzü uygulamaya veya en azından mevcut olanla entegre etmeye çalışıyorsanız, belirli bir beceri setine sahip birçok kişiyi işe almanız gerekir. Dahası, işletmeler için blockchain geliştirmek tamamen karmaşık bir ihtiyaçtır ve daha yüksek becerilere sahip insanlar olmadan hiç kimse sıfırdan bir tane inşa edemez..

Geliştiricilerin akıllıca seçilmesi önemli bir sorun. Kendini yalnızca blockchain teknolojisine adamış ve sistemin nasıl çalıştığına dair net bir konsepte sahip yetenekli kodlayıcılara ihtiyacınız olacaktı. Ayrıca, belirli özelliklere odaklanmak için pazarlama yapmak ve pazarı taramak için bir ekip ekibine ihtiyacınız olacaktır..

Blockchain’inizi kuruluşlar için yetenekli kişileri işe almazsanız, çok fazla popülerliğe sahip olmayabilir. Piyasadaki kurumsal platformlar için diğer blok zincirini aşması gerekiyor. Ancak sorun şu ki, çoğu ağın mimarisine aşina değil ve kurumsal blok zinciri şirketleri ihtiyaç duydukları yeterli iş gücüne sahip değil.

Öyleyse, bu teknolojiyi uygulamak istiyorsanız, kurumsal zorluklar için bu blok zincirini düşünmeniz gerekir..

 

 • Metodoloji

Her kurumsal blok zinciri çözümü, daha yeni projelerde destek sağlar. Bununla birlikte, çoğu eksik kişi saygıyla düşünür – doğru metodoloji. Yeni çözümünüzün arkasındaki doğru metodolojiyi bulamazsanız, geride birçok boşluk bırakacaktır..

Ethereum’un yaratımını kullanan birçok akıllı sözleşme platformu vardı; ancak, konuşlandırıldıktan sonra bu platformlarda oldukça fazla güvenlik açığı vardı. Blockchain teknolojisi, daha yüksek güvenlik oranları için gelişir, ancak tıpkı tipik bir sistem gibi güvenlik açıklarına sahiplerse, insanlar onu kullanmazlar mı??

Bir bilgisayar korsanı, kurumsal blok zinciri çözümünüzün boşluklarından birinden erişirse ve mevcut tüm kripto para birimlerinden kurtulursa, bununla nasıl başa çıkacaksınız? Dahası, kurumsal blockchain’in muazzam miktarda veri işleme kabiliyetine sahip olması gerekir ve eğer bunu yapamazsa, ilk etapta birini uygulamanın hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle, uygulamaya başlamadan önce, herkese açık olarak dağıtmadan önce platformlarınızı milyonlarca kez test etmelisiniz..

Unutmayın, kurumsal zorluklara yönelik bu blok zincir, dikkatli bir şekilde ele alınmazsa itibarınıza zarar verebilir. Bu yüzden, bu sektörde gerçekten parlamak için Blockchain İş Modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız..

 

 • Kitle Kabulü

Kurumsal blockchain, bir şeyler ters gidene kadar tüm zafere sahiptir. Teorik açıdan, tüm teknoloji, bir kitle benimseme senaryosunu idare etme yeteneğine sahiptir. Ama bu sadece teoriler içindir. Pratikte, diğer faktörler ters gidebilir ve sonunda yavaş, verimsiz bir ağ elde edebilirsiniz..

Ağa daha fazla insan katıldıkça, ölçeklenebilirliği sürdürmek zorlaşır. İşlem yavaşlar ve bunun için oranlar yükselir ve yükselir. Ethereum platformunda gerçekleşen kesin senaryo budur..

Bununla birlikte, fikir birliği algoritmalarını daha hafif bir sürümle değiştirerek bununla ilgilenen başka projeler de olmuştur. Yine de, kurumsal zorluklara yönelik bu blok zincirinin, bunların üstesinden gelmek için uygun şekilde ele alınması gerekiyor..

Kitlesel benimseme için bir başka sorun, her yıl başlatılan düzenlenmemiş ICO sayısıdır. Bununla birlikte, STO’lar herhangi bir kuruluş için nispeten daha uygundur. Ancak pazarda bir yer edinmek için STO pazarlaması hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir..

İşletmenizin büyümesini ve ağı sayısız kişi kullansa bile böyle kalmasını istiyorsanız, teknolojiyi büyük ölçüde olgunlaştırmanız gerekir..

 

 • Maliyet Zorlukları

Bu, piyasadaki kurumsal zorluklar için en büyük blok zincirlerinden biridir. Bu, işletmeler için büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak çoğu durumda tüm ekosistemi dönüştürmek, beklediğinizden çok daha fazlasını gerektirebilir. Maliyet, gereksinimlerinizden farklıdır. Kurumsal blok zinciri çözümünüzde çok fazla özelliğe sahip olmak istiyorsanız, o zaman buna çok para harcamanız gerekir..

Öte yandan, daha önce söylediğimiz gibi, eski ağlar sizi biraz aşağı çekebilir. Bunu mevcut çerçeveyle entegre etmek zordur, bu nedenle onu tamamen değiştirmeniz gerekir ve en çok zorlukla karşılaşacağınız yer burasıdır – bunun için yeterli bütçeye sahip olmamak. Blockchain dönüşümü odaklı ve stratejik olmalıdır.

Bu nedenle, kurumsal bir blockchain çözümü başlatmak istiyorsanız, kurumsal zorluklar için blockchain’i ciddiye almanız gerekir..

Blockchain Teknolojisinde yeni misiniz? Çekirdeğin derinliklerine inmek için zamanınız yok mu? Şimdi blok zinciri hile sayfamızı deneyin!

 

Bölüm 8: Gelecek Nedir?

Kurumsal blok zinciri, büyük ölçekte popülerlik kazanıyor. Merkezi platformların asla sahip olamayacağı kadar büyük bir ateş gücüne sahiptir. İşletmeler, verimli ve daha az maliyetle işletmeler için blok zincirine sahip olabileceklerinden, bu ağı yavaş yavaş takdir ediyorlar..

Ancak, bu çağda, yalnızca kurumsal blok zinciri bu kadar yedekleme sağlayabilir. Dahası, bu platformu merkezi olmayan uygulama ile senkronize eden birçok şirket gelecekte parlayacak ve blockchain teknolojisi dünyayı ele geçirecek..

Ancak bunun için izin verilen ve halka açık blok zincirinin aynı anda çalışması gerekir. 2020 yılına kadar, herkese açık blockchain’in izin verilen blockchain ile çalışacağı ve her tür kullanım için tatmin edici bir ağ sistemi oluşturacağı tahmin ediliyor..

Kurumsal blok zinciri ölçeklenebilirlik sorununu azaltmayacaksa, birlikte iki çalışma ortamına sahip olmaları gerekir. Şu anda IBM, Accenture ve Microsoft gibi birçok satıcı kurumsal blok zinciri çözümü üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya devi Facebook ve arama motoru gurusu Google’ın da yeni bir teknoloji biçimiyle çalışmaya istekli olduğuna dair söylentiler var. Dolayısıyla, kurumsal devlerin blok zinciri teknolojisinin gerçek potansiyelini fark etmesi iyi bir başlangıç..

Uzmanlar, 2013 yılına kadar izin verilen blockchain ağının herhangi bir teşvike ihtiyaç duymadan adil bir alan sağlayabileceğine inanıyor. Ve daha fazla veri gizli olarak, kuruluşlar gizliliği koruyabilir.

2028 yılına kadar, kurumsal blok zinciri çözümünü her yerde göreceğiz ve bu ekonomi o zamana kadar potansiyel şekline ulaşmalıdır..

Kurumsal blockchain eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? buradan kontrol et!

Kurumsal blockchain eğitimiyle ilgili Blockchain ana sınıfımıza da göz atın.

 

Bölüm 9: Son Sözler

Blockchain teknolojisinin etkisi oldukça güçlüydü. Bununla birlikte, piyasada sahip olduğu birçok potansiyelin kullanım örneklerini tam olarak anlayabilecek çok fazla uzman yoktur. Kurumsal blok zinciri şirketleri, gemideki tüm büyük devlerle harika bir başlangıç ​​yaptı.

Karşılaşabileceği her türlü engelle tam olarak başa çıkabilecek şekilde büyümeye ve gelişmeye devam edecekti. Bu kurumsal blok zinciri çözümünün büyümesi dağınık bir şekilde gerçekleşebilir. Ancak, düşündüğümüz kadar uzun sürmeyebilir..

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu endüstri mevcut olanların yerini alacak ve 2030’a kadar dünya çapında 3 trilyon dolarlık bir blok zinciri işi göreceğiz. Ama şimdilik, daha parlak bir gelecek ümit edelim ve ne olacağını görelim.

Hala blok zincirinden emin değil misiniz? “En İyi 50 Blockchain Mülakat Soruları ve Cevapları” na göz atın, tüm endişelerinizden kesinlikle kurtulacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me