W tym artykule możesz dowiedzieć się o – zakresach i rolach programisty blockchain, a także o niezbędnych umiejętnościach i kursach, potrzebnych do zdobycia pracy dewelopera blockchain.

Jeśli masz umiejętności, znalezienie pracy programisty blockchain powinno być dla Ciebie łatwym zadaniem. Jednak ponieważ rynek pracy dla programistów blockchain ciągle się zmienia, wielu z was jest zdezorientowanych co do umiejętności, których potrzebujesz, aby nim zostać.

W rzeczywistości praca dla programistów blockchain może być dla Ciebie idealną ścieżką kariery, jeśli interesujesz się technologią blockchain. Pensja jest ogromna, a udogodnienia związane z tym stanowiskiem są niewiarygodne!

Ale nawet jeśli możesz mieć umiejętności, nadal możesz potrzebować przyspieszenia dzięki kursowi dla programistów blockchain. W rzeczywistości te kursy są idealne, aby zostać certyfikowanym programistą blockchain i zaprezentować je w wywiadzie.

Dlatego dzisiaj skupię się na wszystkim, co musisz wiedzieć o pracy programisty blockchain i pomogę Ci zbudować wymarzoną karierę.


Zapisać teraz: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Contents

Dlaczego warto zdecydować się na pracę dla programistów Blockchain?

Istnieją pewne powody, dla których wielu z was powinno wybrać ścieżkę kariery programisty blockchain. To są –

Stymulujący intelektualnie

Jednym z podstawowych powodów podjęcia pracy dewelopera w technologii blockchain jest to, że sektor ten jest stymulujący intelektualnie. Wszyscy wiemy, jak różnorodność naszej pracy może pozytywnie wpłynąć na nasze wyniki. A branża blockchain jest pełna różnorodnych możliwości.

Co więcej, jest to jeden z ekscytujących sektorów pracy, które możesz wybrać na swojej ścieżce kariery. Co więcej, praktycznie nie ma ograniczeń i możesz używać blockchain w prawie każdej branży, o której pomyślisz.

Większa płaca

Innym ważnym powodem jest to, że wiąże się to z wysoką pensją. W rzeczywistości praca programisty blockchain może przynieść 150 000 USD lub nawet więcej. Oczywiście to przedsiębiorstwo będzie określać twoje wynagrodzenie i będzie to zależeć od twojego poziomu umiejętności.

Ale pomyśl o możliwościach. Nawet jeśli jesteś dopiero początkującym i nie masz dużego doświadczenia, Twoja pensja będzie wynosić przynajmniej 60-70 tys.!

Trendy sugerują, że pensje deweloperów blockchain rosną. Nawet zadania deweloperów blockchain dla odświeżających lub dla początkujących programistów blockchain zyskują na popularności.

Nowa technologia

Blockchain istnieje już od jakiegoś czasu, a dokładniej od 2009 roku. Mimo że w tamtym czasie wielu nie zdawało sobie sprawy z ukrytej wartości tej technologii. Jednak obecnie ludzie wciąż próbują udoskonalić tę technologię.

W rezultacie nie ma wielu profesjonalistów, którzy mogą podjąć pracę dla programistów blockchain. W związku z tym konkurencja jest dość niska i można łatwo dostać pracę programisty blockchain z odpowiednimi umiejętnościami.

Future Tech

Pracując na stanowisku programisty blockchain, będziesz nie tylko programistą, ale także pomagasz w budowaniu samej przyszłości. Tak, blockchain to przyszłość i ty też będziesz tego częścią. W rzeczywistości poczucie, że robisz coś nowego, odgrywa ogromną rolę w naszym świecie biznesu.

Dlatego im bardziej się tym pasjonujesz, tym lepsza będzie Twoja twórczość. Dlatego właśnie otrzymanie pracy programisty blockchain jest dla Ciebie idealne.

Według niedawnej ankiety ponad 68% programistów uważa blockchain za pozytywną technologię, a prawie 30% uważa, że ​​ta technologia zmienia przyszłość.

Praca zdalna

Świat odchodzi od starych nudnych miejsc pracy od 9 do 5. W rzeczywistości wielu programistów uwielbia teraz pracować w domu, zamiast utrzymywać napięty dzienny harmonogram.

W związku z tym wiele firm zatrudnia teraz programistów blockchain i oferuje im zdalne zadania związane z blockchainem, aby zatrzymać ich w firmie.

Ponadto, ponieważ podaż programistów jest dość niska, przedsiębiorstwa są gotowe nagiąć wiele zasad, abyś czuł się komfortowo.

Szczerze mówiąc, w tej chwili jest to ogromny plus.

Jak zdobyć pracę programisty Blockchain?

Praca programisty Blockchain: umiejętności, które musisz wykorzystać

Istnieją pewne umiejętności, których potrzebujesz, aby znaleźć pracę dewelopera blockchain. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę. Sprawdź to od dołu –

Posiadaj Calibre w biznesie i technologii dla przedsiębiorstw

Zadania programistów Blockchain zawsze będą wymagały wysokiego kalibru w biznesie i technologii przedsiębiorstwa. Możesz mieć umiejętności techniczne, ale bez odpowiedniego zrozumienia biznesu korporacyjnego nie możesz zaoferować maksymalnej wydajności, jakiej oczekują firmy.

W rzeczywistości firmy nie będą inwestować w nowe technologie, jeśli nie przyniosą im to żadnych przychodów. W rzeczywistości cały sens zadań blockchain opiera się na tym.

Dlatego też jest to bardzo potrzebne w przypadku Twojego CV.

Zrozumienie zdecentralizowanych i rozproszonych ksiąg

Dalej są umiejętności techniczne, które musisz posiadać. Przede wszystkim musisz zrozumieć, jak działają inne technologie rozproszonych rejestrów i zdecentralizowane platformy. W rzeczywistości blockchain nie jest jedyną technologią, która może zaoferować pozbawione zaufania środowisko.

Dlatego jeśli przestudiujesz, jak działają inne księgi, pomoże ci to znacznie lepiej zrozumieć koncepcję blockchain. Powinieneś także zrozumieć podstawowe różnice między technologią blockchain a technologią rozproszonej księgi.

Zazwyczaj praca dewelopera blockchain będzie wymagać wiedzy na ten temat.

Bądź specjalistą w różnych językach programowania

Nie możesz oczekiwać, że zostaniesz programistą blockchain, nie wiedząc nic o językach programowania. To podstawowy filar Twojego sukcesu. Co więcej, nauka tylko jednego języka programowania nie wystarczy, aby zrobić karierę w firmach z najwyższej półki.

Dlatego zdecyduj się na naukę wielu języków i zwiększ swoją biegłość w nich. W rzeczywistości znajomość Pythona, Solidity, Javy, C ++ powinna załatwić sprawę.

Jednak nauka innych języków również może ci pomóc.

Wyostrz szerokie umiejętności międzydyscyplinarne

Wiesz, posiadanie jedynie wiedzy technicznej lub biznesowej wciąż nie wystarcza w chwili obecnej. Wiesz dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że dzisiaj firmy biorą udział w bardzo konkurencyjnej grze, aby pozostać na czasie.

W związku z tym praca dla programisty blockchain wymaga głównie dodatkowych międzydyscyplinarnych umiejętności, które pomogą utrzymać pozycję na rynku.

Są to głównie zwinność, kreatywne myślenie, umiejętności analizowania, krytyczne myślenie, zdolność adaptacji, DevOps i tak dalej.

Zrozum różne platformy Blockchain

Wiesz, że zrozumienie różnych platform blockchain ma również kluczowe znaczenie dla znalezienia pracy programisty blockchain. W rzeczywistości, zanim zaczniesz pracować nad rozwiązaniem, musisz zdecydować, która platforma ma być bazą Twojego rozwiązania.

W wielu przypadkach firmy popełniają wiele błędów na etapie podejmowania decyzji. W rezultacie wiele rozwiązań ostatecznie nie działa.

Ale jeśli wiesz, jak działa każda platforma blockchain, możesz łatwo opracować strategię dla swoich rozwiązań.

Biegle posługuj się procesami biznesowymi przedsiębiorstwa

Chcesz pracować w środowisku korporacyjnym, prawda?

Kto tego nie robi!?

Ale jeśli naprawdę planujesz to zrobić, upewnij się, że wiesz, jak te firmy prowadzą swoje procesy. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia ani nawet bazy wiedzy na ten temat, nie możesz wymyślić przyciągających wzrok pomysłów biznesowych.

W rezultacie trudno będzie zaistnieć w tych firmach i wdrożyć lepsze rozwiązania blockchain dla przedsiębiorstw.

Know-how, jak szybko rozwiązywać problemy związane z Blockchain Enterprise

Szybsze rozwiązanie rozwiązania w przedsiębiorstwie opartym na łańcuchu bloków zabezpieczy Twoją pracę programisty. W rzeczywistości tylko garstka profesjonalistów może szybciej rozwiązać każdy napotkany problem. Musisz też chodzić w ich bucie.

Wiemy, że jest to trudne zadanie, ale uproszczenie każdego problemu zapewni przewagę w pracy. Ponadto, im bardziej złożone będą rozwiązania, tym więcej czasu zajmie Ci znalezienie problemów.

W każdym razie przejdźmy do następnej umiejętności w tym, jak zostać przewodnikiem dla programistów blockchain.

Potrafi analizować wzorce architektury Blockchain

Analiza wzorców architektury blockchain to kolejny krok na drodze do pracy dewelopera blockchain. Nie musisz koniecznie zostać architektem blockchain, ale jest to ogromna umiejętność, której musisz się nauczyć. Jednak aby je przeanalizować, musisz energicznie przejść przez studia przypadków.

W każdym razie przedsiębiorstwa zawsze szukają specjalistów, którzy wiedzą, z czym lub nad czym pracuje.

Dlatego upewnij się, że ciężko się uczysz lub dołącz do kursu, aby się o nich dowiedzieć.

Jeśli szukasz certyfikacji w zakresie architektury blockchain, zapoznaj się z naszym kursem Certified Enterprise Blockchain Architect (CEBA)

Poznaj ekosystemy i standardy Blockchain

Kolejną umiejętnością umożliwiającą zdobycie pracy programisty blockchain jest większa znajomość ekosystemów i standardów blockchain. Zasadniczo w łańcuchu bloków istnieje wiele różnych ekosystemów. Co więcej, wydaje się, że te ekosystemy znacznie się od siebie różnią.

W związku z tym wszystkie platformy używają również różnych standardów. W związku z tym może być dość niejasne co do tego, jakiego ekosystemu lub standardu użyć w Twoim rozwiązaniu.

Ale jeśli rozumiesz je doskonale, powinno to być dla ciebie łatwe.

Znajomość front-end i back-end Web Development

Jeśli jesteś programistą jakiegokolwiek rodzaju, musisz nauczyć się programowania front-end i back-end. Co więcej, bez tej umiejętności nie będziesz nawet brany pod uwagę na to stanowisko. Wszystkie firmy mają to jako swój podstawowy wymóg.

Tak więc znajomość programowania front-end i back-end jest dla Ciebie niezwykle potrzebna. Tutaj będziesz pracować głównie nad obsługą żądań, interfejsami użytkownika, interfejsami API i tak dalej.

W każdym razie przejdźmy do następnej umiejętności w tym, jak zostać przewodnikiem dla programistów blockchain.

Solidna wiedza na temat narzędzi programistycznych

W przypadku pracy programisty blockchain musisz nauczyć się korzystać z różnych narzędzi blockchain. Dlaczego? Cóż, ponieważ te narzędzia są bardzo przydatne i mogą skrócić czas wdrażania dowolnego projektu.

W rzeczywistości wielu programistów uwielbia te narzędzia programistyczne. Dlatego firmy również oczekują, że będziesz o nich wiedzieć. W każdym razie, jeśli nadal nie korzystasz z narzędzi programistycznych, zdecydowanie zalecamy, aby dać im szansę.

Zapisz się na kurs Blockchain

Zostanie certyfikowanym programistą blockchain może być w tej chwili najlepszą rzeczą w Twojej karierze. Dlatego zdecydowanie powinieneś zapisać się na kursy dla programistów blockchain, które mogą znacznie poprawić twoje CV.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z fałszywych lub niekompetentnych kursów, które mogą utrudniać twoje CV, zamiast je wzbogacać.

Aby Ci pomóc, mamy szeroką kolekcję kursów, które możesz wypróbować. Możemy Cię zapewnić, że te kursy pomogą Ci zostać certyfikowanym programistą blockchain.

Dlatego po ukończeniu kursu możesz łatwo znaleźć pracę dewelopera blockchain.

Kursy Blockchain, które pomogą Ci zbudować karierę

Nasze kursy dla programistów blockchain z pewnością pomogą Ci szybko zbudować karierę. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z naszymi wytycznymi dotyczącymi ścieżki kariery programisty blockchain. W każdym razie zobaczmy, które z naszych kursów są dla Ciebie w tej chwili –

Certyfikaty

Certified Enterprise Blockchain Professional

Jeśli chcesz uzyskać certyfikaty, zdecydowanie powinieneś zacząć od naszego certyfikowanego profesjonalnego kursu blockchain dla przedsiębiorstw. W rzeczywistości jest to jeden z kursów dla programistów blockchain, który poprowadzi Cię przez ogólny ekosystem blockchain.

Tak więc, tylko korzystając z tego programu certyfikacji, możesz łatwo dostać pracę dla programisty blockchain. Ponadto ten program pomoże Ci zostać certyfikowanym programistą blockchain. Obecnie wiele firm poszukuje tych kwalifikacji podczas rekrutacji.

Przegląd

Nasz kurs certyfikacji blockchain pomoże Ci zrozumieć różne aspekty technologii blockchain. W rzeczywistości ten kurs skupi się głównie na wpływie blockchainów na biznes przedsiębiorstwa. Po ukończeniu naszego kursu wkrótce będziesz wiedział, jak możesz wykorzystać tę technologię w swojej firmie.

Ponadto nasz kurs koncentruje się na taktyce, której możesz użyć, aby pozostać istotnym i utrzymać standard dla swoich klientów. W rzeczywistości istnieje wiele przypadków użycia tego w teorii, ale omówimy rzeczywiste przykłady i pomożemy Ci zbudować mapę drogową.

Krótko mówiąc, cały kurs ma na celu pomóc Ci w znalezieniu pracy programisty blockchain.

Zapisać teraz: Certyfikat Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Co będzie zawierało?
 1. Podstawy technologii Blockchain
 • Podstawy blockchain
 • Jak możesz tworzyć bloki?
 • Prywatne i publiczne blockchainy
 • Dowód pracy
 • Inteligentna umowa
 1. Podstawy różnych platform Blockchain dla przedsiębiorstw
 • Tkanina Hyperledger
 • Ethereum
 • Corda
 1. Blockchain w finansowaniu handlu
 • Rozwiązania Blockchain w finansowaniu handlu
 • Podstawy Ripple
 • Kryptowaluty i aktywa kryptograficzne
 1. Aplikacje Blockchain oparte na przemyśle
 • zarządzanie łańcuchem dostaw i blockchain
 • Rzeczywiste przypadki użycia Zarządzanie łańcuchem dostaw blockchain
 • Cyfrowa transformacja Blockchain
 1. Przypadki użycia Blockchain

Dostępne są również ekskluzywne materiały bonusowe.

Kursy

Enterprise Blockchain i zarządzanie łańcuchem dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw jest obecnie jednym z wyłaniających się wymagań pracy programistów blockchain. W rzeczywistości blockchain wydaje się mieć dość silny wpływ na łańcuch dostaw i zarządzanie łańcuchem dostaw.

Dlatego właśnie mamy dla Ciebie kurs, który skupi się wyłącznie na zarządzaniu łańcuchem bloków i łańcuchem dostaw.

W rzeczywistości jest to jeden z naszych popularnych kursów dla programistów blockchain do wypróbowania. Zapewniamy, że ten kurs z pewnością pomoże ci zrozumieć, jak zostać programistą blockchain.

W każdym razie ten kurs jest więcej niż przygotowany, aby zapewnić ci pracę dla programisty blockchain w branżach łańcucha dostaw.

Przegląd

W rzeczywistości ten kurs jest przeznaczony tylko dla pracowników sektora zarządzania łańcuchem dostaw. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w tej branży, to podjęcie tego kursu może być najlepszą decyzją w Twoim życiu. W każdym razie podczas kursu dowiesz się, jak blockchain zmienia sposób, w jaki działa zarządzanie zmianą dostaw.

Co więcej, zrozumiesz, jak każdy proces łańcucha dostaw działa w środowisku przedsiębiorstwa. Ta baza wiedzy pomoże Ci znaleźć pracę dla programisty blockchain.

Kurs skupi się głównie na problemach tej branży i tym, jak rozwiązuje je blockchain. Co więcej, istnieje wiele platform dostosowanych do łańcuchów dostaw, które również omówimy.

Możesz więc spodziewać się wielu informacji przydatnych w pracy programisty blockchain.

Zapisać Teraz: Kurs zarządzania łańcuchem bloków przedsiębiorstwa i łańcuchem dostaw

Co będzie zawierało?
 1. Podstawy zarządzania łańcuchem dostaw
 • Co to jest łańcuch dostaw?
 • Obowiązki i umiejętności kierownika łańcucha dostaw
 1. Tworzenie wartości w SCM
 • Ocena wartości firmy za pomocą kapitału obrotowego
 • Ocena modeli SCM za pomocą modelu ekonomicznej wartości dodanej (EVA)
 • Zarządzanie łańcuchem dostaw wpływające na kapitał obrotowy
 1. Blockchain dla przypadków użycia łańcucha dostaw
 • Wpływ blockchain na zarządzanie łańcuchem dostaw
 • Aplikacje łańcucha dostaw wykorzystujące blockchain
 1. Jak wdrożyć rozwiązania Blockchain oparte na łańcuchu dostaw

Dostępne są również ekskluzywne materiały bonusowe.

Enterprise Blockchain i Trade Finance

Inną popularną opcją z naszej listy kursów dla programistów blockchain jest „kurs dla przedsiębiorstw i finansowania handlu”. W rzeczywistości ten kurs jest również przeznaczony dla określonej branży – finansowania handlu.

Podobnie jak sektor łańcucha dostaw, również ten sektor rozwija się stopniowo dzięki blockchain. Dlatego wiele firm z tej niszy publikuje oferty pracy dla programistów blockchain. Możesz więc spodziewać się wielu możliwości w tej branży.

W każdym razie, aby pomóc Ci rozwinąć się w tej branży, udało nam się zawrzeć w tym kursie wszystko, co musisz wiedzieć.

Więc koniecznie sprawdź to, jeśli chcesz dostać pracę programisty blockchain.

Przegląd

Na pewno pokochasz ten kurs. Obraca się wokół różnych scenariuszy finansowania handlu w pierwszej lekcji. Później omawia podstawowe kwestie, z którymi obecnie boryka się ta branża. Następnie omówimy, jak blockchain może łatwo rozwiązać wszystkie problemy.

Co więcej, dowiesz się również o firmach wykorzystujących blockchain na różne sposoby, aby osiągnąć swój cel. Pomoże Ci to w opracowaniu własnej strategii przy zachowaniu standardów.

Zapisać Teraz: Kurs Enterprise Blockchains i Trade Finance

Co będzie zawierało?
 1. Podstawy procesów finansowania handlu
 • Podstawy finansowania handlu
 • Handel-finanse-przemysł-kwestie
 1. Wpływ łańcuchów bloków na proces finansowania handlu
 • W jaki sposób finansowanie handlu może skorzystać na blockchain?
 • Analiza inicjatyw opartych na blockchain
 • Podstawy różnych platform blockchain w finansowaniu handlu
 1. Użyj przypadków Blockchain do finansowania handlu
 • Płatności transgraniczne
 • Akredytywa (LC)
 • List przewozowy (BoL)
 1. Różne platformy finansowania handlu oparte na technologii Blockchain
 • TradeLens
 • Kontur
 • Marco Polo
 • Handel
 1. Inne osiągnięcia w finansowaniu handlu opartym na Blockchain
 • TradeTrust
 • Inicjatywa dotycząca standardów cyfrowych

Szablony

Szablony łańcuchów blokowych dla przedsiębiorstw

W pracy programisty blockchain musisz używać wielu narzędzi, aby szybciej wykonywać zadania. W związku z tym pomożemy Ci dzięki naszym gotowym do działania szablonom łańcucha bloków. W rzeczywistości wszystkie nasze szablony będą generować dane wyjściowe wyłącznie na podstawie Twoich danych wejściowych.

Dlatego upewnij się, że wypełniłeś opcje, aby uzyskać poprawne dane wyjściowe. Na przykład, jeśli potrzebujesz szablonu blockchain, będą pewne opcje strategiczne. Jeśli po przeanalizowaniu wymagań Twojej firmy okaże się, że nie potrzebujesz łańcucha blokowego, pokaże Ci to.

Więc widzisz, nie zmuszamy nikogo do korzystania z łańcucha bloków, nawet jeśli nie jest to konieczne.

Jednak w wielu przypadkach do zbudowania rozwiązania może być potrzebna odpowiednia strategia. W takim przypadku możesz po prostu skorzystać z naszych innych szablonów, aby to rozgryźć bez wysiłku.

Zapisać Teraz: Kurs szablonów Enterprise Blockchains

Jakie szablony otrzymasz?
 • Potrzebujesz blockchaina? – Pomoże Ci to nawiązać połączenie, jeśli potrzebujesz blockchain, czy nie.
 • Gotowość projektu Blockchain – pomoże Ci to zorientować się, kiedy projekt jest gotowy do uruchomienia i rozwiązać wszelkie podstawowe problemy.
 • Prezentowanie projektu Enterprise Blockchain – możesz uczynić swoją prezentację bardziej dochodową dla swoich klientów, korzystając z tego szablonu.
 • Mapowanie łańcucha dostaw vs. Enterprise Blockchain – Korzystając z tego szablonu, możesz mapować modele łańcucha dostaw względem korporacyjnych platform blockchain.

Dostępne są również ekskluzywne materiały bonusowe.

Jak nasze kursy Blockchain mogą pomóc Twojej karierze w Blockchain

Zapewniamy, że nasze kursy blockchain obejmują wszystko, czego potrzebujesz na ścieżce kariery programisty blockchain. Co ważniejsze, pomogą Ci bezproblemowo przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych w przedsiębiorstwie.

W rzeczywistości nasze kursy różnią się od innych programów certyfikacji na rynku. Przede wszystkim nasze kursy będą koncentrować się na połączeniu technologii blockchain z procesami przedsiębiorstwa. Obecnie przedsiębiorstwa poszukują specjalistów, którzy potrafią połączyć blockchain w biznes.

Dlatego firmy chcą wykorzystać tę technologię, aby zwiększyć swoje przychody i uprościć procesy. W rezultacie ważne jest, abyś poznał także modele biznesowe przedsiębiorstw. Musisz także zrozumieć, jak pewne części łańcucha bloków wpływają na te modele.

Dlatego nasze kursy są w pełni wyposażone, aby pomóc Ci poznać wyniki biznesowe. W ten sposób pomoże Ci opracować strategię i podejmować szybkie decyzje dla Twojej firmy.

Po drugie, projektujemy wszystkie nasze lekcje w oparciu o aktualne wyniki rynkowe. Jeśli więc coś się zmieni na rynku, odpowiednio zaktualizujemy nasze lekcje. Jest to jedna z funkcji, której brakuje innym kursom na rynku.

W ten sposób Twoja ścieżka kariery programisty blockchain stanie się płynną jazdą!

Końcowe myśli

Praca programisty Blockchain to naprawdę lukratywny wybór kariery dla każdej osoby, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych i blockchainem. W rzeczywistości popyt na programistów blockchain jest zawsze wysoki. W ten sposób dostaniesz wiele możliwości, ponieważ wiele firm oferuje teraz pracę dla programisty blockchain.

Nie wspominając o wynagrodzeniu i możliwości pracy w środowisku korporacyjnym są naprawdę wyjątkowe.

Do tej pory wyjaśniliśmy, jak zostać programistą blockchain. Miejmy nadzieję, że teraz wiesz, jakie kroki musisz podjąć i jak szybko możesz zdobyć umiejętności. Na pierwszym etapie może się to wydawać nieco skomplikowane, ale w miarę postępów stanie się łatwiejsze.

Co najważniejsze, nie zapomnij sprawdzić naszego profesjonalnego certyfikatu blockchain i zaprezentować go swojemu ankieterowi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me