Kripto para birimi alanında yeniyseniz, altcoin hakkında bir şeyler duymuş olmalısınız. Peki, altcoin nedir? Bitcoin ile ilgisi var mı? Hadi keşfedelim.

Altcoin nedir?

Altcoin nedir?

Altcoin, diğer coinleri Bitcoin’den ayırmak için kullanılan teknik bir terimdir. Basit bir deyişle, Bitcoin’den farklı herhangi bir kripto para birimi “altcoin” olarak adlandırılır. Basit, doğru?


“Altcoin” kelimesi “alt” ve “madeni para” olarak ayrılabilir. “Alt”, “alternatifi” hedeflerken, “madeni para” kripto para birimi anlamına gelir.

Altcoin, Bitcoin piyasaya sürüldükten hemen sonra ortaya çıktı. Bitcoin, ortaya çıkan ilk kripto para birimidir. Aynı zamanda blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi kavramını ortaya çıkaran kripto para birimidir. Onunla bir devrim getirdi. Ancak, diğer birinci nesil teknolojiler gibi, bazı ciddi dezavantajları da vardı..

Altcoinler, Bitcoin’in sunduğu şeyleri benimseme ve geliştirme fırsatı buldu. 2. nesil ve 3. nesil blok zincirinin geldiği yer burasıdır. 2. ve 3. nesil kripto para biriminin önemli örneklerinden bazıları Monero, Zcash, Ethereum’dur., Litecoin, ve diğerleri. Her biri Bitcoin’de bir şekilde gelişti.

Örneğin Ethereum, DApp’lerin oluşturulabileceği ve korunabileceği bir platform sağlayarak blockchain kullanımını geliştirdi. ERC20 uyumlu diğer altcoinlere yol açtı. Binance, EOS ve TRON, ERC20 standart altcoinlerinin sadece birkaç örneğidir. Yazım sırasında 88.000’den fazla ERC20 kripto parası var. Ancak CoinMarketCap’e göre bunlardan sadece birkaçı gerçek dünyada kullanışlıdır ve çok fazla pazar kazanmıştır..

Farklı ekonomik model ve dağıtım yöntemi

Bitcoin blok zinciri, Proof-of-Work (PoW) fikir birliği algoritması tarafından desteklenmektedir. Bu, tamamen hesaplama gücüne bağlı bir blok zinciri ile sonuçlandı. Başlangıçta, bir bloğu çıkarmak için hesaplama gücü fazla değildi. Ancak zamanla, popülaritesindeki artış nedeniyle katlanarak büyüdü.

Bu, tüm kripto para birimi ortamı için büyük bir problem. Sorunu çözmek için yeni fikir birliği algoritmaları yayınlandı. Bunlar arasında Proof of Stake (PoS), Delegated Proof of Stake (DPoS), Proof-of-Authority (PoA) vb. PoS, fikir birliğine katılmak için madeni paraları biriktirmek için düğümlere ihtiyaç duyduğu için enerji ve hesaplama sorununu çözdü..

Bununla birlikte, tüm altcoinler devrim niteliğinde değildir. Bazıları sadece popüler Bitcoin blok zincirinin çatalı. Bitcoin cash, orijinal Bitcoin blok zincirini çatallayan örneklerden biridir. Tek fark, Bitcoin Cash’in büyük blok boyutuna, daha hızlı işlemlere ve merkezi bir yaklaşıma sahip olmasıdır. Bitcoin cash, blockchain teknolojisi felsefesine aykırı olduğu için topluluk tarafından iyi karşılanmayan bir alt-coin’tir..

Bu kategoriye giren bir diğer popüler altcoin ise Ripple. Bankalara varlıkları daha hızlı ve sınır ötesi ödemeleri kolayca transfer etme yeteneği sağlamak amacıyla merkezi bir kripto para birimidir. Madeni para, merkezileştirilmiş yaklaşımı nedeniyle bir miktar tepki de kazandı.

Litecoin ilk piyasaya sürüldüğünde, “altın” Bitcoin’e kıyasla gümüş olarak tanındı. Ancak piyasadaki diğer altcoinler nedeniyle konumunu kaybetti..

Sıradaki ne?

Altcoin Future nedir?

Yazma sırasında, piyasada 1500’den fazla altcoin var. Bitcoin teknik raporu, herhangi bir zamanda madeni para oluşturma konusunda bilgi verdi. Startuplar, tokenlerini piyasaya sürdükleri için bu fikirle yoğun bir şekilde ilgileniyorlar. Fikir, işleri için para toplamaktır. Ancak, çoğunun uzun vadede başarısız olacağını düşünüyoruz..

Penny Kripto Para Birimleri Nedir hakkında daha fazla bilgi edinin?

Blok zinciri henüz bebek aşamasındayken, altcoin partisinin nereye gideceğini söylemek zor. Şimdiye kadar insanlar Bitcoin’e her zaman diğer altcoinlere kıyasla güveniyor. Ve bu, Bitcoin’in Aralık 2017’de 19.000 USD’ye yükseldiği gerçeğinden açıkça anlaşılabilir. Şu anda, 8.000 mark’a yakın duruyor..

Altcoin, blok zinciri devrimini doğru yönde hareket ettiriyor. Startup’lar ağır işi yapmak için ön plandadır. Blockchain’den neredeyse her sektör etkilenen altcoinler, bu sektörlerin blockchain kullanmasını kolaylaştırıyor ve değişim için yakıt haline geliyor..

Peki, altcoin hakkında ne düşünüyorsunuz? Kalacaklar mı yoksa yok olacaklar mı? Ayrıca, favori altcoin’iniz var mı? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin. Dinliyoruz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me