Ethereum platformunu daha önce duyduysanız, Ethereum Gas’ı da duymuş olabilirsiniz. Peki Ethereum Gazı nedir? Bugünün makalesinde, bunun hakkında daha fazlasını keşfedeceğiz.

Ethereum Gazı Nedir?

Ethereum Gazı, Ethereum platformundaki işlemleri yürütmek için alınan herhangi bir hesaplama çabasının temel birimidir. Bu, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi, basit işlem vb. Dahil her işlemin bir miktar Gaz harcanmasını gerektirdiği anlamına gelir..

Basit bir ifadeyle, ağ üzerinde bir işlemin tamamlanması için ödenmesi gereken ücretlerdir..


Bununla birlikte, Ethereum Gas ve çalışmalarına derinlemesine dalmadan önce, Ethereum’un ne olduğunu anlamaya çalışalım.?

Ethereum nedir?

Ethereum, blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir platformdur. Geliştiricilerin Dapp’ler oluşturabileceği ve akıllı sözleşmeler yazabileceği merkezi olmayan bir ağ olarak inşa edilmiştir. İnternete ve blok zincirinin sunduğu avantajlara benzer. Doğası gereği merkezi olmadığı için düğümlerden oluşur. Düğümler, karşılığında, ağ üzerindeki bina konsensüsünde yer alır. Proof of Work (PoW) veya Proof of Stake (PoS) gibi farklı fikir birliği algoritmaları kullanırlar. Sisteme güç sağlamak için eter kullanılır. Buradan daha fazlasını okuyun.

Kullanıcılar, Ethereum üzerine kurulu Dapp’lara erişebilir ve web’deki uygulamalarla etkileşime girdikleri gibi onunla etkileşime girebilirler. Bu bizi ilginç bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) konseptine götürüyor. Hadi keşfedelim.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

İşlemlerin kararlı ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlamak için EVM kullanılır. Bu, arkadaşınıza bir işlem gönderirseniz, bu işlemin EVM içinde yürütüleceği anlamına gelir. İlk olarak işlem, işlemin tamamlanmasını gerektiren Ethereum ağında listelenecektir. İşte burada “Gaz” kavramı devreye giriyor. Gaz olmadan işlemin gerçekleşmesi mümkün olmayacak. Ayrıca, gerekli gaz miktarı, işlemin karmaşıklığına bağlıdır. İşlem ne kadar karmaşıksa, onu gerçekleştirmek için o kadar fazla gaz gerekir..

Gaz nedir?

Bir işlem birden fazla işlem gerektirebilir ve bu nedenle gereken toplam gaz, tüm işlemlerin toplamı olarak hesaplanır..

Gaz nasıl hesaplanır?

Gaz, etere (ETH) göre hesaplanır. Ethereum platformları işlemlerini hızlandırmak için eter olduğundan, gazın buna göre hesaplanması gerektiği açıktır. Ayrıca, harcanan Gaz, işlem başarısız olsa bile geri alınamaz.

Peki nasıl hesaplanır. Basit bir TX ücreti formülü ile hesaplanır = gaz limiti * gaz fiyatı.

Fiyatlar hem ETH hem de USD cinsinden olabilir. İşlem ücretleri (TX ücreti), hesaplama işlemlerini yapmak ve bir işlem bloğunu çözmek için madencilere ödenir..

Daha önce de söylediğimiz gibi, iki bileşenden oluşur.

  1. Gaz Limiti
  2. Gaz Fiyatı.

Ayrıca, birinin sadece “Gaz” dediğini duyarsanız, “Gaz Sınırı” demek isterler.

Bir benzetme yardımıyla nasıl çalıştığını anlamak için bir örnek üzerinden geçelim.

Gaz limiti, bu durumda aracın gazı veya yakıtı tutma kapasitesine eşittir. Şimdi, benzin fiyatı sadece arabanın yakıt maliyetidir.

Şimdi, arabanın galon birimi başına 15,00 $ olarak okunacak. Benzer şekilde, 20.000 gaz için gaz başına 40 GWEI olacaktır..

Yukarıdaki anlayışla, bir işlemin toplam işlem ücretini hesaplayabiliriz.

İşlem ücreti (TX) = gaz limiti * gaz fiyatı.

Gaz Limiti

Ethereum platformunun sabit kalmasını sağlamak için her işlem için Gaz Limiti belirlenir. Bu, sınırlı miktarda gaz harcayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, kimsenin bir işlem için çok fazla ETH ödememesini sağlamak için de yapılır..

Benzer şekilde, kullanıcı daha düşük bir gaz limiti belirleyebilir ve işlemin devam etmesine izin verebilir. Ancak, gaz limitini ne kadar düşürdüğünüze dikkat edin. Çok fazla yaparsanız, işlem “Benzin Bitti” olarak başlayacaktır. Bu işleminizin başarısız olmasına neden olur.

Ethereum ağı ayrıca harcanmamış gazın sahibine iade edilmesini sağlar.

Gaz Fiyatı

Gaz Fiyatı, birim gazın fiyatıdır. Her işlemin gaz fiyatını belirleyebilirsiniz. Ancak, bunu yaparsanız, işleminizin tamamlanması, daha yüksek gaz fiyatı kullanan bir işleme kıyasla daha fazla zaman alacaktır. Şebekeye göre gaz fiyatı değişmeye devam ediyor. Kontrol edebilirsin Ethgasstation.com. Gaz fiyatını her zaman web sitesinde gösterilene yakın olarak kullanmanızı tavsiye ederiz..

Herhangi bir modern Ethereum cüzdanı, Gaz Fiyatını ve Gaz Limitini belirlemenize izin verir. Daha güvenli işlem yönetimi için MyEtherWallet ve MetaMask’ı öneriyoruz.

Sıradaki ne?

Bu bizi makalenin sonuna getiriyor. Hala bir şeyin gözden kaçtığını düşünüyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünü kullanmayı unutmayın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me