Dünya gelişiyor ve bildiğimiz gibi teknoloji dünyası da gelişiyor. Hiç kimseye ait olmayan veya merkezi bir sunucusu olmayan veya herhangi bir kesinti süresi olmayan uygulamaları bulmayı hayal ettiniz mi? Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor, değil mi? DApp hakkında bilgi sahibi olmanın tam zamanı.

Ama aslında, artık sadece bir hayal gücü değil. Bugünlerde bu tür uygulamalar bulabilirsin veya belki bunlardan herhangi birini kullanıyorsun ama henüz bilmiyorsun. Bu yeni doğan uygulamalar, daha çok merkezi olmayan uygulamalar veya kısaca DApps olarak bilinir..

Ayrıntılı bir şekilde konuya geçmeden önce, blockchain adı verilen teknolojiyi anlamış olmalısınız. Blok zinciri, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı bilinmeyen bir varlık tarafından icat edilen bir teknolojidir. Kimse Satoshi’nin kim olduğunu bilmediği gibi bilinmiyor. Belki Satoshi bir erkek veya bir kızdır veya herhangi bir gizli topluluk veya belki de uzaylıdır. Kim bilir? Olabilirdi!

DApps Nasıl Ortaya Çıktı??


Blok zinciri, herkesin ağ içindeki işlemleri depolayabileceği ve paylaşabileceği basit bir dijital defterdir. Ona açık bir kitap diyebilirsin. Bir blok zincirinin ana özelliği, merkezi olmayan olmasıdır. Bu, kimsenin kontrol edemeyeceği anlamına gelir, otonomdur.

Bitcoin ilk olarak bu teknolojiyi herhangi bir banka veya üçüncü tarafın işlemleri onaylama ihtiyacını ortadan kaldıran merkezi olmayan bir para birimi tanıtmak için kullandı. 2015’in sonlarında, Vitalik Buterin adlı bir Rus çocuk dahisi, teknolojiyi daha da ileri götürdü. Ethereum’u icat etti ve bize blok zincirinin dijital para biriminden başka birçok yönü olabileceğini gösterdi..

Böylece DApp geldi. Merkezi Olmayan Uygulamaların merkezi bir sunucusu yoktur ve hiç kimse veritabanını kontrol edemez, değiştiremez veya silemez. Sahip olmak Daha iyi bir anlayış biraz daha derine atlamalısın.

Facebook gibi web sitelerini düşünün. Facebook’un Kuzey Carolina, ABD’de merkezi sunucuları vardır. Yani, herhangi bir şans eseri, herhangi bir bilgisayar korsanı bir şekilde onu ele geçirirse, Facebook’u kaybedeceğiz. Herhangi bir hükümet bile veri merkezini kapatırsa onu kaldıramaz.

Ancak Merkezi Olmayan Uygulama bunun ötesinde. Herhangi bir merkezi sunucusu yoktur. Bunun yerine, tüm veriler blok zinciri ağı boyunca dağıtılır. Ayrıca, kaynak kodu herkese açık.

Önemli Özellikler

Bir DApp aşağıdaki özelliklere sahiptir –

  1. Kaynak kodu ortak kullanıcılar için mevcuttur.
  2. Blok zinciri teknolojisini benimser ve merkezi değildir.
  3. Uygulamanın kendi dijital varlığı veya kripto para birimi var.
  4. PoW veya PoS gibi kullanıcılar için bir fikir birliği algoritması sağlar.

3 DApps Türü

Vitalik ve ekibi, Ethereum’un teknik incelemesinde üç yaygın DApp türü hakkında konuştu. Onlar –

  1. Para Merkezli DApps

Bu DApp’ler, taraflar arasındaki sözleşmeleri doğrulamak için dijital para birimi gerektirir. Örneğin, Ethereum’un Akıllı Sözleşmesi var. Akıllı Sözleşme, sözleşmenin koşulları yerine getirildiğinde kendi kendini onaylar. Bununla birlikte, blok zinciri ağındaki tüm düğümler önce onu doğrulamalıdır..

  1. Para ve Değişken Bilgi Gerektiren Uygulamalar

Bu tür uygulamalar, kripto belirteçlerine ve bazı protokollere ihtiyaç duyar. Örneğin, bir ürün teslimat uygulamanız varsa, bir ürünün fiyatını ve iki taraf arasındaki mesafeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Burada, iki taraf arasındaki mesafe, değişken bilgi veya ikincil protokoldür.

  1. Yönetişimi ve Oylamayı Yöneten Uygulamalar

DApps ayrıca DAO adlı başka bir ince teknolojiyi tanıttı. DAO, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar anlamına gelir. Bu kuruluşlar, iki veya üç taraf ortak bir hedef peşinde koşmaya çalıştığında ve bir Akıllı Sözleşme ile bağlı olduklarında oluşur. Parti üyelerinin kendi aralarında fikir birliği var ve liderleri yok. Topluluk üyeleri böylelikle net bir anlayışa sahip olabilirler.

DApp Nasıl Geliştirilebilir??

DApp’i kendiniz geliştirmek ve kendi işinizi kurmak için basit bir 3 adımlı kılavuzu takip edebilirsiniz. Ekstrem bir geliştiriciyseniz bu makaleye bile göz atabilirsiniz. Ancak şimdilik, basit metodolojiyi tartışalım.

Adım 1: Beyaz Kitap Yayınlayın

Öncelikle, geliştirmeyi planladığınız uygulamanın kavramı, özelliği, teknik bakış açısı ve önemi hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiniz bir beyaz kağıt yazmalısınız. “Hedefinize nasıl ulaşırsınız” konusuna ciddi bir düşünce verin ve yol haritasını yazın.

Unutmayın, yol haritası önemlidir. Bu, fikrinizi daha satılabilir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Adım 2: Bir ICO başlatın

ICO, start-up’ları beslemenin yeni yoludur. Yapacağınız şey, projenizi kitle fonlaması için kripto para birimleri satmaktır. Planlarınız hakkında net ve net olun ve uygulamanızı ve ICO’nuzu daha güvenilir hale getirmek için her şeyi paylaşın.

3. Adım: Başlatma ve Uygulama

Şimdi sadece uygulamayı geliştirmeniz ve pazara sunmanız gerekecek. Uygulamanız ne kadar umut vaat ediyorsa, o kadar çok para toplayabilir.

DApp’ler, yeni bir iş kurmak için modern bir çözümdür. Projenizi finanse etmek için VC’lere yalvarmanız gerekmeyecek. Kendi projeniz üzerinde çalışmaya başlayın, sıradan insanlara inanın. İyi şanslar.

Ayrıca oku,

  • 2018’de İzlenecek En Popüler 10 En Popüler DApp
  • NEO dApps Ekosistemi: Tam Liste

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me