Blockchain’in geleceği parlak görünüyor ve bir sonraki dünya çapında web türü bir teknoloji gibi görünüyor. Blockchain, iyi kullanırsak fintech endüstrisinde ve sosyal medyada devrim yaratabilir.

Blockchain’in ne olduğunu bilmiyor musunuz? Buraya gidin.

Global Ödemeler

Tehdit altındaki geleneksel bir ödeme ağı, SWIFT – Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu’dur. 200’den fazla banka arasında küresel para transferlerini kolaylaştırır. Ve bir işlemin işlenmesi en az bir gün sürer. Bu sınır ötesi işlemlerin çoğunlukla bir para birimi dönüştürme sürecini içerdiğinden bahsetmiyorum bile. Ve aradaki kurum, kötü para birimi dönüştürme oranı ve bazen de bunun üzerine dönüştürme ücretleri verecektir..


Kartın para biriminden farklı para birimi olan kredi kartı satın alımlarında bile düşük para birimi dönüştürme oranları vardır. Ayrıca, bu dönüşümlere ek olarak hizmet vergileri de eklenir.

Bunu ayrı tutarsak, mikro dönüşümler ne olacak??

Ya ABD’den Hindistan’a 100 dolar göndermek istersen?

Birkaç seçenek var.

  1. PayPal – yüksek dönüşüm oranları, buna ek olarak% 5 ücret ve PayPal’dan yerel banka hesabına para çekmek yaklaşık üç gün sürer.
  2. Banka Havalesi – unutun, her transfer 30 USD ücret alıyor ve aradaki kötü dönüşüm ücretini biliyorsunuz. Öte yandan, yerel banka gelen işlemi gerçekleştirmek için fazladan ücret alır..

Blockchain, bu transferlerin saniyeler olmasa da dakikalar içinde yapılabileceğini zaten kanıtlıyor. Ve onları daha az pahalı hale getirebilir, sadece bir dolara mal olur.

Gönderen blockchain kullanıyorsa transfer böyle gerçekleşir.

  1. Alice, Hindistan’daki arkadaşı Bob’a 200 USD göndermek istiyor.
  2. Alice, parayı göndermek için Ether’i (ETH) seçer.
  3. Şu anda, bu kabaca 0,38 ETH’ye dönüşüyor.
  4. Bob’u aldıktan sonra ETH’yi satarak yerel para birimi Hint Rupisine (INR) çevirir.
  5. Dakikalar içinde transfer tamamlanacak.

Ya bankaların kendisi blockchain teknolojisini kullanırsa? Bu, yukarıdaki süreçten daha iyi olurdu.

ETH gibi kripto para birimlerinin tüccar tarafından kabulü artarsa ​​ne olur? Uluslararası satın alımların genel giderleri daha az olacaktır.

Dağıtılmış bir muhasebe teknolojisi tabanlı ödeme sistemi olan Ripple, halihazırda American Express, UBS ve Santander gibi bankalara hizmet veriyor. Bununla birlikte, Ripple halka açık bir blok zincirinde faaliyet göstermez – yani şirketin kendisi kararlar alır ve daha merkezileştirilir, blok zincir teknolojisinin temel felsefesinin aksine, halkın katılımına daha açık olur..

Her neyse, yakın gelecekte kamuya açık blok zincirlerinin sınır ötesi ödemeler endüstrisinde baskın oyuncular haline gelmesini bekliyoruz..

Sosyal Medya Blockchain’in Geleceği Olabilir

Son Facebook veri skandalı milyar dolarlık bir şirketin kullanıcı verileri konusunda ne kadar umursamaz olduğunu ortaya koyuyor. Sosyal medya, insanların yaşamlarının, fikirlerinin ve algılarının dijital ayak izidir. Bu verileri kullanıcının izni olmadan kullanmak temel insan haklarının ihlalidir.

Blockchain, kullanıcılara verilerin tam kontrolünü vererek bu sorunu çözebilir. Blockchain teknolojisi ne kadar merkezden uzaklaştırılırsa, tek bir varlık veriyi o kadar az kontrol edebilir.

Bir örnek STEEM blok zinciri. Blog yazarlarının ve yazarların çalışmalarını yayınlamaları için sosyal bir platformdur. Platform, reklamlara bağlı kalmadan içerik oluşturan ve oluşturan kullanıcıları ödüllendirir. Ve platform için, herkes blok zincirindeki makaleleri güzel bir şekilde sunmak için bir arayüz oluşturabilir. Böyle bir örnek steemit.com’dur..

Yalnızca verileri korumakla kalmaz, aynı zamanda blok zinciri yeni bir sosyal medya devrimi başlatabilir: daha şeffaf, güvenilir ve elbette daha az müdahaleci.

Sonuç

Blockchain’in geleceğinin daha fazla ilgi görmesinin nedeni, bugün karşılaştığımız birçok sorunu çözebilmesidir..

Son zamanlarda çirkin bir fikrimiz vardı. Ya her birey, bireyin hayatının çeşitli yönlerine yardımcı olan kendi blok zincirine sahipse?

Tüm bu blok zincirleri birbiriyle konuşabilseydi bu harika olmaz mıydı??

Örneğin, vergileriniz, vergi departmanı tarafından blok zincirinizdeki verilerden hesaplanacaktır. Ve vergi departmanı, oturmaya, hesaplamaya ve doğrulamaya gerek kalmadan vergiyi otomatik olarak düşürür..

Faturalarınız, ücretleriniz ve satın alımlarınız, hepsi daha sorunsuz ve otomatik hale gelebilir.

Geleceğe çok fazla gittik. Ancak blockchain’in geleceğinin bu sözü tuttuğuna inanıyoruz.

Sen ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me