Blockchain tanımının doğru açıklamasını mı arıyorsunuz? Şimdi bu teknolojinin tüm ayrıntılarına bir göz atalım!

Blockchain, iş dünyamızın paradigmalarını hızlı bir şekilde değiştiriyor. Teknolojiyi anlamanın oldukça kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, çevrimiçi olarak blockchain tanımını aradığınızda pek bir anlam ifade etmeyen pek çok anlamla karşılaşmanızın büyük bir ihtimal olduğunu biliyoruz..

Ama merak etmeyin, gerçek blockchain tanımını anlamak sandığınızdan çok daha kolay. Gerçekte, yeni teknoloji aslında dijital dünyanın bakış açısını değiştiriyor. Blockchain teknolojisi hiçbir yere gitmediğinden, şimdilik blockchain’in gerçek tanımını öğrenmenin zamanı geldi..

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu


İçindekiler

Bölüm-1: Blockchain Tanım: Nedir?

Gerçekte, teknik blok zinciri tanımı şöyle olurdu –

“Blok zinciri teknolojisi, ademi merkeziyetçiliği, şeffaflığı ve veri bütünlüğünü destekleyen dağıtılmış bir defter sistemidir.”

Çok teknik görünüyor, değil mi? Peki, senin için parçalayalım.

En özünde, onu bir bloklar zinciri olarak düşünebilirsiniz. Ancak burada “zincir” ve “blok” kelimeleri farklı bir şeyi temsil ediyor.

Bu bağlamda, blok dijital bilgileri temsil eder ve zincir, dijital verilerin veri tabanında / defterde nasıl saklandığını temsil eder..

Genellikle dijital bilgi parçaları, defterdeki “blokları” oluşturur. Ayrıca, üç ana bölümünüz var –

Saat, tarih, miktar vb. Gibi blok zinciri işlemi hakkındaki bilgileri saklayacaktır. Ancak artık belgeler, resimler, kimlikler vb. Gibi çeşitli veri formatlarını saklayabilir..

Blokta, blockchain işlemine kimlerin katıldığını depolar. Ancak, gerçek adınızı kullanmak yerine, kullanıcı adınız olarak benzersiz bir “dijital anahtar” alacaksınız. Dahası, blok zinciri yalnızca bu kullanıcı adını içerecektir.

Bir diğer önemli gerçek ise her bloğun diğer bloklardan farklı olmasıdır. Kendimizi tanımlamak için farklı isimlere sahip olmamız gibi. Ve böylece, blok, sistemin iki bloğu birbirinden ayırmasına yardımcı olacak benzersiz bir kod olan bir “hash” depolayacaktır..

Blockchain tanımı

Zinciri Oluşturmak

Her şey tamamlandığında, bloğunuzun doğrulanması gerekecektir. İşte ilginçleşen yer burası. Ağdaki hiç kimse rastgele bir blok oluşturup saklayamaz. Gerçekte, diğer düğümler bloktaki verilerinizi doğrular ve her şey yolunda görünüyorsa, yeşil sinyal verirler..

Ve ancak o zaman defterde saklanacaktır. Ancak, defterde saklandığında bir blok önceki bloğa bağlanacaktır. Ve başka bir blok ortaya çıktığında, o da o blokla bağlantılı olacaktır..

Örneğin, bir “x” bloğu oluşturdunuz ve daha önce bir “y” bloğu vardı. Dolayısıyla, “X” iniz genel defterde saklanacağı zaman, “y” ye bağlanacaktır. Benzer şekilde, “y” bloğu da “x” bloğuna bir bağlantı depolayacaktır..

“Bloklar” arasındaki tüm bağlar sürekli zincir benzeri bir yapı oluşturur. Gördüğünüz gibi, bu blockchain tanımının gerçek anlamı.

Blockchain Vs.’ye Göz Atın Bu İkisi Arasındaki Farkı Bilmek İçin Veritabanı Rehberi.

Ama Blockchain Neden Bu Kadar Önemli??

Blockchain tanımının neden bu kadar önemli olduğunu açıklamanın en iyi yolu, sistemin çekirdek yapısına bakmaktır. Gerçekte, her şeyin nasıl merkezi sunuculara bağlı olduğunu bilirsiniz. Ayrıca, merkezi sunucuların sınırlamaları, blok zinciri devriminin arkasındaki tek nedendir..

İşte bu yüzden blockchain tanımını bilmek gerçekten önemlidir. Gerçekte, teknolojiyi daha iyi anlamaya yardımcı olur çünkü merkezi yapı çok iyi performans göstermiyor.

Ancak merkezi sistemler?

Peki, bakalım onlar.

Merkezi Sistemlerin Sınırlamaları

Dijital dünyanın tipik yazılım yönünü fark ederseniz, bunların çoğunun merkezi bir yapıya dayandığını göreceksiniz. Tipik olarak, mimarinin bakımı ve geliştirmesi gerçekten kolay olduğu için değildir. Bunun nedeni, herkesin bilgilerini korumak için diğer taraflara güvenmeye alışmasıdır..

Dahası, ürünleriyle bizi aldatmadıklarına veya dolandırmadıklarına diğer taraflara da güveniyoruz. Gerçekte, daha önce işiniz olmayan biriyle muhtemelen çalışmazdınız.

Bu nedenle, önceden herhangi bir iş ilişkisi olmayan biriyle ölçeklendirmek veya ticaret yapmak son derece zor hale gelir..

Bunu bir örnekle açıklayalım. Farz edin ki Amazon aracılığıyla bir şeyler sipariş ettiniz, ancak teslimatı alacağınızdan eminsiniz, değil mi? Ancak gerçekte, ürünü üreten Amazon değildir; o başka biri.

Bazen başka üçüncü şahıslar bile bu ürünleri satar. Yani Amazon, bu üçüncü şahıs ile sizin aranızda bir tampon görevi görür. Onları bilmeseniz bile, ancak Amazon etiketi nedeniyle onlara güvenmeye devam edeceksiniz..

Bununla birlikte, burada blok zinciri tanımının tanımladığı şey, “güven tesis etmek için üçüncü tarafa duyulan ihtiyaçtır.” Blockchain ile herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyacınız olmayacak; Güvenmeseniz bile diğer işletmelerle doğrudan tam bir güvence ile çalışabilirsiniz.

Bu nedenle, tipik bir merkezi sistemde aşağıdakiler dahil birçok kusur vardır:

 • Tamamen güvenilemez
 • Tam güvenlik sunmuyor
 • Gizlilik sorunları ile ilgilenmez
 • Çok fazla zaman alır ve sonuçta maliyetlidir
 • Şeffaflık yok

Tipik Merkezi Sistem Üzerinden Blockchain’in Avantajları

 • Herhangi bir aracıdan kurtulur
 • İşlemlerin doğrulanması
 • Yüksek güvenlik protokolleri
 • Daha düşük maliyetler
 • Şeffaf ağ sistemi
 • Değişmez ve merkezi olmayan

Bak, blockchain’in tüm sorunları çözdüğünü söylemiyorum. Gerçekte, blockchain de bazı sorunlarla birlikte gelir. Ancak, merkezi sorunların çoğundan kurtulduğunu unutmayın. Bu nedenle, merkezi sunuculardan merkezi olmayan sunuculara harika bir yükseltmedir.

Dahası, blok zincirinin bir çözümü daha güvenli, şeffaf ve sağlam hale getirebileceği birçok senaryo vardır. Bununla birlikte, blockchain, ağlar için karmaşık bir mimaridir. Bu nedenle, bu konuda tam olarak herhangi bir bilgi edinmeden, atlayış yapmamalısınız..

Ancak teknolojik devrime ayak uydurmak ve ölçeği büyütmek istiyorsanız, blok zincirinin basit tanımını bilmek en iyisidir.

Dolayısıyla, bu nedenlerden dolayı, blockchain tanımı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir..

Daha fazla oku: Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

Bölüm-2: Blockchain Teknolojisinin Tarihçesi

1991-2008:

Blockchain’in ilk kez ne zaman ortaya çıktığını biliyor musunuz? 1991’de Stuart Haber ve Scott Stornettqo ilk blockchain teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı. İlk başta, kriptografik olarak şifrelenmiş bir zincir bloğu oluşturmak istediler. Dahası, kurcalamaya karşı korumalı hale getirmeye çalıştılar..

O zaman bile, tüm işlemleri tam olarak takip etmek için belgelerin zaman damgalarını kullandılar. Daha sonra sistemi yenilediler ve Merkle ağaçlarını dahil ettiler. Böylece, tek bir blokta daha fazla belge saklama yeteneklerini artırdı.

Görüyorsunuz, birçok kişi blockchain teknolojisi tanımının ilk olarak 2018’de geldiğini düşünse de aslında 1992’de başladı. Blockchain’in basit tanımını tam olarak bilmek kesinlikle gerekli..

Her neyse, 2008’in sonlarında, gerçek devrim nihayet geldi. Satoshi Nakamoto adlı bir grup veya kişi, blok zinciri için yeni bir vizyonla geldi ve bu sefer bir kripto para biriminin özüydü – Bitcoin.

Bitcoin, dijital bir ödeme şekli olduğu için sistemimizin çalışma şeklini değiştirdi.

2009-2011:

Bitcoin’e girişten sonra, Satoshi Nakamoto nihayet 2009’da Bitcoin teknik incelemesini yayınladı. Dahası, whitepaper’da ağın nasıl çalıştığına dair tüm ayrıntıları verdi. Dahası, dijital güveni nasıl artırabileceğini de gösterir..

Gerçekte, kimse kontrolde olmayacaktı, bu yüzden kimse başkalarının güvenini kıramaz. Ancak, Satoshi Nakamoto’nun dizginleri, platformun geliştirilmesini diğer geliştiricilere devredip ortadan kaybolduğunda sona erdi..

Gerçekte, Satoshi Nakamoto teknolojinin gelişimini takip etmese de, diğer geliştiriciler yavaş yavaş daha fazla blok zinciri platformu oluşturmaya başladı..

Dahası, karışımdaki merkezi olmayan bir uygulamayla, blockchain teknolojisi tanımı nihayet herkesin dikkatini çekmeye başladı..

Her neyse, 2010’da nihayet ilk çevrimiçi bitcoin satın alımı gerçekleşti. Bir kullanıcı 10.000 BTC ile iki pizza satın aldı.

2012-2014:

Tarihteki bu dönem, blockchain’in basit tanımı kadar en önemli dönemdi. Gerçekte Bitcoin, blockchain için mükemmel bir başlangıçtı, ancak birçok geliştirici yeni inovasyon için bunun yeterli olmadığını düşünüyordu..

Bunların arasında Bitcoin kod tabanına katkıda bulunan Vitalik Buterin de vardı. Bununla birlikte, Bitcoin büyük ölçüde sınırlıydı. Böylece geliştirici, çeşitli işlevler oluşturabilen ancak yine de eşler arası ağ sistemini içeren başka bir çözüm üzerinde çalışmaya başladı..

Sonunda, 2013’te tipik bitcoin kod tabanına yeni eklemelerle Ethereum’u buldu. Dahası, blockchain tarihinin basit bir tanımında blockchain yöntemlerini iyiye doğru değiştiren bir gelişmeydi..

Bu arada Bitcoin o kadar popüler hale geldi ki, pazarda 1 Milyar doları aştı. Yakında Vitalik, Ethereum teknik incelemesini yayınladı. Ve fon için kitle satışı başladı. Her neyse, bu blockchain geçmişi dönemi tanımı sırasında Ethereum, ihtiyaç duyduğu tüm finansmanı almayı başardı..

Bununla birlikte, blok zincirlerinin potansiyelini gören Ripple – kurumsal bir blockchain finansal çözümü piyasaya çıktı.

Dahası, şu anda bir başka popüler kurumsal blok zinciri konsorsiyumu – R3, 40’tan fazla eski üyesi olan konsorsiyumu oluşturdu. Söylemeye gerek yok, yeni inovasyonların üçü de blok zinciri pazarında hala geçerli..

Blockchain teknolojisi tanımı bu şekilde ortaya çıktı.

Daha fazla oku: Kurumsal Ethereum: İşletmeler İçin Özel Blok Zinciri

2015-2017:

2015 yılında Ethereum resmen başlattı ve akıllı sözleşmeler adı verilen yeni bir özelliği tanıttı. Dahası, akıllı sözleşmeler, çeşitli sözleşme işlevlerini yerine getirebilecek önde gelen özelliklerden biri haline geldi..

Her neyse, Ethereum, onu gerçek bir ekosistem olarak kurmaya devam eden devasa bir aktif geliştirici topluluğu toplamayı başardı..

Piyasadaki bir başka büyük oyuncu aslında ilk olarak 2015 yılında yolculuğuna başladı. Gerçekte, Hyperledger şemsiye projesi blok zinciri geliştirme yolculuğuna başladı..

Linux Vakfı, Hyperledger’ı tanıttı ve blockchain teknolojisinin geliştirilmesi için bir konsorsiyum oluşturdu. Dolayısıyla, bunlar aynı zamanda blockchain teknolojisi tanımının büyük bir parçasıdır. Dahası, Hyperledger tüm blok zinciri çabalarını tek bir alanda birleştirmek istedi.

Dahası, Hyperledger, herkesin adil bir şekilde maruz kalma payını almasını sağlamak için rekabet yerine şirketler arasındaki işbirliğini teşvik eder. Dahası, Hyperledger ayrıca her türlü özelliği takmanıza ve kullanmanıza izin veren modüler mimari adı verilen yeni bir yapı da tanıttı..

Dolayısıyla, blok zinciriniz ihtiyacınız olan bir özellikle birlikte gelmese bile, onu manuel olarak geliştirip sisteme takıp kullanabilirsiniz..

İşletmelerdeki potansiyeli gören J.P. Morgan, bir kurumsal çözüm olarak Quorum blockchain’i başlattı. Quorum’un temeli aslında Ethereum’dur, ancak Ethereum halka açık olduğu için bazı ince ayarlara ihtiyacı vardır..

Böylece, artık işletmenin sorunsuz bir şekilde kullanabileceği özel bir Quorum platformumuz var..

Daha fazla oku: Quorum Blockchain Ultimate Kılavuzu

2018:

2018’de blockchain teknolojisinin muazzam popülaritesini göreceksiniz. Bununla birlikte, Bitcoin’in son derece değişken yapısı, piyasayı kripto para birimlerinden çekirdek teknolojiye kaydırdı..

Gerçekte, kripto para birimleri harikadır, ancak oldukça değişken olma eğilimindedirler. Dolayısıyla, pazarda belirsizlik yaratır ve bu, kurumsal şirketlerin aradığı bir şey değildir..

Blockchain teknolojisi tanımlama zaman çizelgesindeki bir başka büyük gerçek, ağı kullanan finans şirketlerinin yükselişidir. İlk başta, finans şirketleri, merkezi sistemler üzerindeki kontrollerini kaybettikleri için oldukça şüpheliydiler..

Bununla birlikte, teknolojinin faydaları nedeniyle, şu anda finans şirketlerinin% 15’i bunu kullanıyor. Ve yükselişte. Blockchain tanımındaki kullanım durumlarındaki büyük değişimden sonra, işletmeler artık onu kullanmak için fazlasıyla istekliler..

Bir ankete göre, şirketlerin% 95’i 2018’de blockchain’e yatırım yapmaya istekli. Ve çoğu zaten niş için milyonlarca yatırım yapıyor..

2018’in sonunda, küresel blok zinciri iş pazarı 1,2 milyar dolar seviyesinde duruyor.

2019:

Şu anda, blockchain teknolojisi, hizmet sektörü olarak blockchain sayesinde birçok kuruluşta kitlesel olarak uygulanmaktadır. Gerçekte, bir hizmet şirketi olarak blockchain, blockchain bilgisi olmayan şirketler için farklı türde bir geliştirme ortamı sunar..

Neden? Temel olarak, kendi başına bir blockchain teknolojisi geliştirmek için gerekli kaynaklar oldukça azdır. Teknolojinin karmaşıklığını yalnızca sınırlı sayıda programcı halledebildiğinden, birçok şirket hizmetlerini alıyor..

Bununla birlikte, önde gelen kurumsal blok zinciri platformlarının çoğu açık kaynak olduğundan, herkes sistemlerinde özgürce kullanabilir. Ancak bunun için, daha fazla özellik eklemelerine veya bunları entegre etmelerine yardımcı olacak geliştirme ekiplerine ihtiyaçları olacaktır..

Bu nedenle, hizmet endüstrileri olarak blok zinciri, tüm ihtiyaçları daha iyi karşılamak için hızla gelişiyor. Bu sektörde daha fazla büyüme görmeye devam edeceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ayrıca, ICO’nun yasal sorunları nedeniyle, artık çoğu Güvenlik Belirteçleri ile değiştirildi. Bunlar ICO’lara benzer ancak yasal yedeklemeler ile birlikte gelir. Dolayısıyla, ICO’lara yatırım yapan kişiler herhangi bir dolandırıcılıkla veya dolandırıcı şirketlerle karşılaşmaz..

Kurumsal blockchain platformları, blockchain’in benimsenmesi için çok önemlidir. Kurumsal Blok Zinciri Platformları Hakkında Şimdi Daha Fazla Bilgi Edinin!

2020:

2020, blockchain teknolojisi için harika bir yıldı. Birçok hükümet tesisi blockchain cüzdanını araştırıyor ve bunu uygulamak için para yatırıyor. Dahası, bankalar dünyanın manzarasını sonsuza dek değiştirecek olan merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmaya isteklidir..

Çin, zaten özellikli bir blockchain cüzdanıyla birlikte gelen tamamen işlevsel bir CBDC modelini ortaya çıkardı. Bununla birlikte, Facebook’un Libra’sı da bu CBDC modelini tamamlama yolunda.

Gerçekte, birçok şirket teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kendi projelerini başlatmak için blok zinciri eğitimine bakmıyor. Bu nedenle, blockchain tabanlı becerilere ve öğreticiye olan talep şu anda her zaman yüksek..

Gelecek:

Blockchain’in geleceği oldukça parlak. Gördüğünüz gibi, blockchain zaman çizelgesinin basit tanımı büyük umut vadediyor. Dahası, blockchain pazarının 2030 yılına kadar 3,1 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor..

Öyleyse, şimdi bu devasa piyasa değerinde bir yer edinmenin tam zamanı.

Blockchain geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda blockchain zaman çizelgesinin geçmişine göz atın!

Bölüm-3: Blockchain Teknolojisinin Temel Özellikleri

Blockchain geliştiricisinin bilmesi gereken bazı temel blockchain özellikleri vardır. Bakalım ne olduklarını –

Değişmez

Değişmezlik şüphesiz en önemli blockchain özelliklerinden biridir. Bu, hiçbir blockchain geliştiricisinin veya kullanıcısının, defterdeki verileri değiştiremeyeceği / silemeyeceği veya herhangi bir doğrulama olmaksızın yeni içerik ekleyemeyeceği anlamına gelir. Bu özellik değişmezliği garanti eder.

Gerçekte, blok zinciri işlemi diğer finans şirketlerinden biraz farklı çalışır. Merkezi bir yetkiye sahip olmadığı için ağ içindeki düğüme bağlıdır..

Bir blok zinciri işlemi gerçekleştiğinde, ağdaki tüm düğümler bunun geçerli olduğunu veya deftere eklenmeyeceğini söylemek zorunda kalacak.

Dahası, bir blok eklendiğinde kalıcıdır. Bu nedenle, onu değiştirmenin veya değiştirmenin bir yolu yoktur..

Blockchain tanımının bu özelliğinin onu yolsuzluktan arındırdığını biliyor musunuz??

Yolsuzluğun çoğu bir organizasyon içinden defterin değiştirilmesi yoluyla geldiği için, bunu yapmanın kapsamı ortadan kalkar. Böylece, suça karşı ağır bir şekilde savaşır.

Merkezi olmayan

Blok zinciri tanımında, “merkezi olmayan” kelimesiyle karşılaştınız. Ama bu ne anlama geliyor? Gerçekte, çerçeveye bakan tek bir kişi veya yönetici otorite olmadığı anlamına gelir. Ancak tipik bir ağ yapısında, her şey büyük ölçüde istemci-sunucu modeline bağlıdır..

Ancak burada tek bir kişi veya grup tüm altyapıya bakar. Bu, her blockchain geliştiricisinin araması gereken önemli avantajlardan biridir. Kullanıcı haklarını destekler. Böylece sonuçta daha fazla fayda sağlar –

 • İnsan yapımı hatalardan kurtulur, böylelikle hataya daha dayanıklıdır.
 • Kullanıcılar için mülkleri üzerinde daha fazla kontrol.
 • Daha pahalı olduğu için son derece güvenli, sistemi istiflemek için daha fazla bilgisayar korsanı.
 • Tüm üçüncü taraf entegrasyonlarından kurtulur.
 • Sistem tamamen algoritmalarla çalıştığı için dolandırılma şansı yok.
 • Her değişiklik, şeffaflığı teşvik eden düğümler tarafından incelenir.
 • Özgün bir mimari sunar, böylece insanlar kodu kırmakta ve ona saldırmakta zorlanacaktır..

Arttırılmış güvenlik

Eh, merkezi otoriteden kurtulur, ancak bu, kimsenin istediği her şeyi yapabileceği anlamına gelmez. Bu, her düğüm için ciddi bir risk olacaktır. Gerçekte, gizliliği ve güvenliği artırmak için, defterdeki tüm veriler büyük ölçüde şifrelenir.

Burada, blok zinciri tanımında, kriptografi denen bir terimden yoğun bir şekilde bahsedilmektedir. Gerçekte, kriptografi, piyasadaki karmaşık matematiksel algoritmalardan biridir. Böylece ağ için güvenlik duvarı görevi görür..

Kodu kırmanın bir yolu yok. Ayrıca, herhangi biri bloktaki herhangi bir değeri değiştirmek isterse, orijinal değişiklikle bağlantılı olmayacak tamamen farklı bir sonuç üretecektir. Ek olarak, her blok benzersiz bir hash ID ile birlikte gelir. Ancak, karma kimliğini değiştirmek imkansızdır.

Ayrıca, bir blockchain işlemi yapmak için hem genel hem de özel anahtarlardan yardım almanız gerekir. Diğer kullanıcıların özel anahtarlarını bulmak da imkansızdır.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Dağıtılmış Defter

Blockchain’in bir diğer harika özelliği, sistemin dağıtılmış doğasıdır. Gerçekte, tüm düğümler defteri tutar ve böylece genel hesaplama gücü aralarında dağıtılır. Böylece, iyi bir sonucu teşvik etmek.

Halka açık blockchain söz konusu olduğunda, herkes defteri herhangi bir sorun olmadan görebilir. Ancak, özelde işler biraz değişir, ancak yine de görüntülenebilir. Teknolojinin doğası gereği, daha verimlidir ve başka faydalar da sunar –

 • Herhangi bir kötü amaçlı etkinlik için yüksek yanıt süresi, çünkü defterdeki herhangi bir değişiklik nispeten daha hızlı tespit edilebilir. Dolayısıyla sorunun ne olduğunu izlemek kolaydır.
 • Düğümler, doğrulayıcı olarak hareket eder ve bu nedenle onlara bir katılım rolü sunar.
 • Ağdaki herhangi bir iyilikten kurtulur. Ve böylece, sistemde herkes eşit miktarda ayrıcalık elde edecek.

Uzlaşma

Fikir birliği, blockchain söz konusu olduğunda çok önemli bir faktördür. Fikir birliği olmadan blockchain sistemi çalışmayacaktır. Gerçekte, fikir birliği algoritmaları ağın kararlar almasına yardımcı olur. Herhangi bir fikir birliği olmadan hiçbir blok zinciri eklenen bloklar hakkında adil bir karar veremez..

Daha basit bir şekilde açıklarsak, bu sadece ağdaki düğümler için bir karar verme sürecidir. Milyonlarca düğüm aynı ağda olduğunda, bir fikir birliğine sahip olmak kesinlikle gerekli hale gelir..

Çünkü gerçekte tüm insanlar kendi başlarına aynı sonuca varamazlar. Daha fazla netlik için, bunu çoğunluğun kazanacağı bir oylama süreci olarak düşünün..

Şu anda, birçok fikir birliği algoritması türü vardır. Ancak, her birinin farklı avantajları ve dezavantajları vardır.

Her neyse, bir ağı çalışır durumda tutmak için, blockchain geliştiricisinin bir çeşit fikir birliği algoritması uygulaması gerekiyor..

Daha Hızlı Yerleşim

Blockchain, şimdi bundan çok daha fazlasını sunsa da ağ üzerinde işlem yapmanıza izin veriyor. Gerçekte, blockchain, yerleşim yerlerinde daha hızlı bir sonuç sağlar. Ve böylece, daha hızlı para transfer edeceksiniz.

Geleneksel bankacılık ağlarının nispeten yavaş olduğunu zaten bildiğinizi düşünüyoruz. Çoğu zaman ödemeyi kapatmak çok fazla zaman alır. Ancak, yurt dışından para göndermek ihtiyaç duyulan zamanlarda çok zaman alabilir..

Dolayısıyla büyük bir sorun yaratır. Ancak blockchain ile parayı almak yalnızca birkaç saniye sürer. Bu yüzden kullanmak çok faydalıdır. Ancak, blockchain geliştiricisinin, işlem süresinin herhangi bir maliyetle tehlikeye atılmadığından emin olması gerekir..

Daha fazla oku:Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Bölüm-4: Blockchain Teknolojisi Tanım: Farklı Türler Nelerdir?

Blockchain teknolojisi tanımını daha iyi anlamak için, şu anda farklı blok zinciri türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir..

Blok zincirini sınıflandırabilirsek, iki farklı senaryoya dayalı olacaktır. Tipik olarak genel sınıflandırmada dört tür blok zinciri elde ederiz –

 • Özel
 • halka açık
 • Federasyon
 • Hibrit

Ve izin düzeyi sınıflandırmasına göre iki tür elde ederiz:

 • İzin verildi
 • İzinsiz

Blockchain teknolojisi şirketleri için bunları bilmek mutlak bir zorunluluktur. Çünkü işletmelerdeki yeni entegrasyonla, blockchain teknolojisi şirketlerinin endüstriler için hangisinin en uygun olduğunu öngörmesi gerekecekti..

Her neyse, şimdi kontrol edelim!

Genel sınıflandırma

Özel Blockchain

Özel blok zincirinde, ağda yalnızca tek bir kuruluş göreceksiniz. Temel olarak, tek bir kuruluş ağa kimin ücretsiz katılabileceğini ve kimin katılamayacağını seçebilir. Şu anda o kadar merkezi olmayan gibi görünmüyor, değil mi??

Gerçekte, blok zincirinin temel değeri hala sağlamdır. Bununla birlikte, bunda, blockchain teknolojisi şirketleri de bir yönetim sistemine sahip olacak. Ayrıca, bu esas olarak bir işletmenin iç ağı olarak uygundur..

Sorun şu ki, halka açık blok zincirleri harika, ancak herkesin görebileceği açık bir defterleri var. Rekabetçi bir pazarda mahremiyet ihtiyacı oldukça yüksektir. Ve bu nedenle, halka açık platformlar bu durumda uygun olmayacaktır..

Diğer tüm temel amaçlar hala oradadır – güvenlik, dağıtılmış defter vb. Dahası, halka açık olanlardan daha düşük güç tüketen bir platformdur.

Herkese Açık Blockchain

Halka açık blok zincirleri, blok zinciri tanımının öncüsüdür. Bunda, blockchain teknolojisi şirketleri tam özgürlüğe sahip olacak. Gerçekte bu, herkesin ve herkesin ağa katılmakta özgür olduğu anlamına gelir. Hiçbir kısıtlama olmayacak.

Yani, burada gerçek ademi merkeziyetçiliğin tadına varacağınız anlamına geliyor. Ancak mesele mahremiyetle ilgili. Bu teknolojinin blockchain teknolojisi şirketlerinde kullanılması durumunda, birçok soruna neden olabilir..

Halka açık defter herkese açık olduğundan, herkes bunu görebilir. Böylece, tüm ağ tabanından ödün verilir. Ancak bu platform özel olanlardan çok daha güvenlidir. Ayrıca, tamamen şeffaftır ve kullanıcının güçlenmesini sağlar.

Bir işletme, tüketicilerinin dahili ağ sistemini etkilemeden etkileşimde bulunmasına izin veren herhangi bir ağı güçlendirmek için bu teknolojiyi kullanabilir..

Ayrıca Oku: Blockchain Nasıl Çalışır??

Federated Blockchain

Federated veya Consortium blockchain teknolojisi, aşağı yukarı her iki dünyanın en iyisidir. Ancak bu durumda, özel blok zincirlerine biraz yakın olduğunu göreceksiniz. Gerçekte, federe blok zinciri, merkezi olmayan bir özel ağdır.

Peki, açıklamama izin verin. Tek bir kuruluşun özel bir ağı nasıl sürdürebileceğini zaten biliyorsunuz. Ancak federasyonda, birden fazla kuruluş yönetişimde yer alacaktır. Böylece, nihayet blok zincirinin merkezi olmayan doğasını teşvik edecek.

Federe ağlar, blockchain teknolojisi şirketleri arasında oldukça popülerdir. Bu ağın kullanılmasıyla birçok blockchain teknolojisi uygulaması maliyetlerini düşürebilir. Dahası, blockchain teknolojisi uygulamaları hakkında daha fazla düzenleme göreceksiniz..

Yönetmelikler, hiç kimsenin ağı yasadışı amaçlarla kötüye kullanmamasını sağlar. Dahası, bu tür aynı zamanda diğerlerine kıyasla düşük işlem ücretlerini de teşvik eder..

Hibrit Blok Zinciri

Hibrit, federe blok zincirine benzer, ancak kesinlikle farklıdırlar. Bu durumda, Hibrit blok zinciri aynı zamanda her iki dünyanın da en iyisini kullanır. Bununla birlikte, burada, aynı zamanda özgürlüğü ve kontrollü erişimi gösterecektir..

Karma blok zincirleri herkese açık değildir, ancak aynı düzeyde şeffaflık, güvenlik ve bütünlük sunarlar. Gerçekte, ağ oldukça özelleştirilebilir. Ayrıca sistemdeki üyeler, hangi kullanıcıların katılabileceğine ve hangilerinin katılamayacağına karar verebilir..

Ayrıca, hangi işlemi halka açık hale getirmeleri gerektiğine de karar verebilirler. Genellikle, blok zinciri teknolojisi uygulamaları, aynı anda birden fazla paydaşla çalışırken bu teknolojiyi kullanabilir..

Tipik olarak, bu blok zinciri teknolojisi uygulamalarında işlemler kamu malı değildir. Ancak doğrulama için kamuya açık hale getirilebilirler. Ancak yalnızca doğrulama ile sınırlıdır.

İzin Düzeyinde Sınıflandırma

İzin Verilen Blockchain’ler

Bu tip blok zincirinde ağ, kapalı bir ortamda kalır. Kısacası, düğümlerin ağa girmek için izne ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Burada, önceden, seçilen bazı düğümler yalnızca.

Tipik olarak, merkezi endüstriler, en azından diğer kullanıcıları kısıtlayabildikleri için bu tür blok zinciri teknolojisi uygulamalarını tercih ederler..

Öte yandan, izin verilen halka açık blok zinciri, kriterlere uyan tüm düğümlerin girebilmesini sağlar ve daha sonra defteri görmekte ve işlem yapmakta özgürdür. Halka açık olanlara benzer.

İzin Vermeyen Blok Zincirler

Bu ağda, tüm düğümler doğrulama sürecine katılabilir. Yani herhangi bir kısıtlama yoktur. Dahası, ağdaki herkes işlem yapabilir veya deftere bilgi ekleyebilir. Daha açık bir ortamla gelen blockchain teknolojisi uygulamaları kesinlikle bundan hoşlanacak.

Öte yandan, izinsiz özel ağlar var. Bunda, kullanıcıların ağa erişimi olan bir kuruluşa ait olması gerekir. Esas olarak burada, erişim yalnızca belirtilmiştir. Böylece, özel bir ağdaki herkes bir düğüm olarak erişebilir.

Daha fazla oku: 4 Farklı Blockchain Teknolojisi Türü & Ağlar

Bölüm 5: Blockchain Teknolojisinin Popüler Kullanım Örnekleri

Global İşlemler

Blockchain teknolojisi şu anda finans sektöründe gelişiyor. Peki neden olmasın? Altta yatan blockchain anlamı, finansal bir araç olmasıyla başladı. Gerçekte, merkezi bir bankacılık sistemi yerine blockchain teknolojisinin kullanılması kusurların çoğunu ortadan kaldırır..

Ayrıca, blockchain ile artık sınır ötesi ödemeler bir esinti olurdu. Dahası, birçok finans kuruluşu bu yeni teknolojinin yardımıyla büyük bir destek elde edebilir. IBM’in World Wire, bu vakanın önde gelen bir örneğidir.

Ticaret

Ticaret finansmanı, kullanım durumları listesine bir başka büyük katkıdır. Her yıl ticaret şirketlerinin yardımıyla çok sayıda mal sevk edilmektedir. Ancak ticaret finansmanı, şeffaflık eksikliği, güvenlik vb. Dahil olmak üzere birçok zorlukla ilgilenir..

Böylece sistem üzerinde tam kontrole sahip olmak için blockchain kullanabilirler. Bunun popüler bir örneği TradeLens olacaktır. Ayrıca, bu teknoloji, tüccarların birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlar.

Dahası, alıcının süreci izlemesini ve gönderenin ödemeyi zamanında almasını sağlar..

Blockchain’in Ticaret Finansmanını Şimdi Nasıl Dönüştürebileceğini Okuyun!

Besin Güvenliği

Blok zinciri anlamının arkasındaki bir başka heyecan verici kullanım durumu Gıda Güvenliği olacaktır. Gerçekte, işlenmiş gıdalar çok sayıda etik olmayan içeriğe sahip olma eğilimindedir. Ancak sektörlerin ne kullandığını bilmenin bir yolu yok.

Şirketler, blockchain kullanarak ürünlerinin nereden geldiğini takip edebilir. Aloes, tüketiciler, ürünlerinin gerçekten söyledikleri gibi olup olmadığını takip edebilirler. IBM’in Food Trust burada öne çıkan örneklerden biridir..

Tedarik zinciri

Tedarik zinciri, blok zinciri için gerçekten en iyi kullanım durumlarından biridir. Tedarik zincirindeki teknolojiyi kullanan şirketler, tedarik zinciri için gerçek zamanlı takibi teşvik eden son derece güvenli bir ortam elde edecekler..

Ayrıca, akıllı sözleşme veri doğrulama süreçleri sunabilir ve sözleşmeleri uygulayabilir. Ayrıca, sistemdeki herhangi bir bozuk davranışı da tespit edebilir. Her neyse, maliyet düşürme ve artan gelir kesinlikle onu blockchain anlamında bahsetmeye değer kılıyor..

Perakende

Sahte, Perakende departmanındaki en önemli sorundur. Ve blockchain bu sorunu hızla çözebilir. Bildiğiniz gibi, perakende şirketleri sorunla mücadele etmek için ellerinden geleni yaptılar, ancak çok az ilerleme kaydetti..

Blockchain ile, deftere kaydedilen herhangi bir şey orada sonsuza kadar kalacaktır. Dolayısıyla, herhangi bir dahili taraf bunları çalmak isterse, defteri değiştirmesi gerekecek, ancak bunu yapamaz..

Böylece hiçbir iç taraf ürünleri değiştiremez. Ayrıca, üreticiden gelen her bir ürünün bir RFID etiketi olacaktır. Böylece otorite, eksik ürünleri kısa sürede takip edebilecektir..

Blockchain’in perakende sektörü üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda perakende satışta blockchain kılavuzumuza göz atın!

Devlet Hizmetleri

Hükümet kurumları, karışımdaki tüm yolsuzluklarla gerçekten kötü bir durumda. Gerçekte, izlenecek bu kadar geniş ağ ile işler gözden kaçıyor. Dahası, hükümet vatandaşlara karşı tüm görevleri düzgün bir şekilde yerine getiremiyor, bu da her iki taraf arasında daha fazla çatlak yaratıyor.

Burada blockchain anlamı mükemmel bir şekilde uyuyor. Hükümetin kağıtsız bir topluluk olmasına ve her türlü yolsuzluktan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, daha hızlı bir çıktı elde edebilmek, vatandaş haklarının yerine getirilmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır..

Blockchain’in hükümetler üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda hükümet için blockchain rehberimize göz atın!

Fikri mülkiyet

Fikri mülkiyet yönetimi şu anda bir karmaşa. Gerçekte, herhangi birinin başkalarının işini kendisininmiş gibi kullanıp kullanmadığını anlayabilen gerçek bir izleme sistemi yoktur..

Bir patentleme şeması var, ancak yine de fikri mülkleri hiçbir şekilde güvence altına almaya yardımcı olmuyor.

Bu nedenle, tüm müzisyenler, tasarımcılar, mucitler ve sanatçılar hak ettikleri ücreti veya krediyi almıyor.

Bununla birlikte, blockchain bu sektörü tamamen değiştirebilir. Başka bir kişinin ne zaman kullandığını izleyebildiği ve otantik sanatçıya hak ettiği övgüyü verebildiği için.

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmetleri, blockchain teknolojisinin gelişmesi için mükemmel bir endüstridir. Her yıl, sağlık şirketlerinin çoğu sektörün iyileştirilmesi için büyük miktarda para harcıyor..

Ancak sonuç asgari düzeydedir.

Ancak blockchain ile işler değişirdi. Gerçekte, sağlık sektörünün şu anda ihtiyaç duyduğu veri şeffaflığını sunabilir. Ayrıca hasta-doktor gizli belgelerinde büyük bir güvenlik sağlayabilir..

FDA zaten birçok nedenden dolayı blockchain kullanıyor.

Blockchain’in sağlık hizmetleri üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Sağlık hizmetlerinde blockchain kılavuzumuza hemen göz atın!

Yağ ve gaz

Petrol ve Gaz endüstrisi bugünün pazarına büyük bir katkı sağlıyor. Ancak navlun ödeme ve denetim sektöründe sorunları var. Sorun şu ki, daha verimli bir sonuç elde etmek için uygun bir izleme ve uygun bir planlama yok.

Ancak blockchain ile işler değişirdi. Olası her rotayı hesaba katarak ve mümkün olan en iyi yolu seçerken verimliliği artırabilir. Accenture’a göre sektör, yalnızca verilerin doğruluğunu iyileştirerek gelirini% 5 artırabilir..

Emlak

Gerçekte, emlak piyasası oldukça değişken. Gün geçtikçe gayrimenkul ihtiyacı artıyor. Ancak artan fiyatlar ile orta sınıf faydaların dışında kalıyor. Bu nedenle, endüstri erişilemezlikten, büyük maliyetlerden ve likiditeden muzdariptir..

Ancak ortadaki blockchain ile sonunda onu dengeleyebilirler. Dahası, blok zinciri likidite sorununun yönetilmesine yardımcı olabilir ve endüstrinin değişken olmasını engelleyebilir..

Birçok ülke bu nedenle halihazırda bir blockchain çözümü uygulamaktadır..

Blok zincirinin gayrimenkul üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda gayrimenkul için blockchain rehberimize göz atın!

İnsancıllık

İnsani yardım endüstrisi, ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için yaratıldı. Ancak artık yolsuzlukla sektör tamamen mahkumdur. Sistemdeki bağışların çoğu kontrol edilmeden bırakılmıştır. Yani, bozulanların cebine girmeden, fakirlere bağış yapıp yapmadığını kimse bilemez..

Ancak blockchain ile bağış yapan herkes, paranın birinin hayatını kurtardığından emin olmak için bağışı takip edebilir. Ayrıca, hangi kişilerin gerçekten yozlaşmış olduğunu bulmaya yardımcı olacaktır..

Sigorta

Sigorta sektöründeki sorun ezici evrak işidir. Gerçekte, bu sektördeki herhangi biri bir sigortacının ne kadar evrak işi ile uğraşması gerektiğini bilirdi. Günlük yanlış iddialardan bahsetmemek bile durumu daha da kötüleştiriyor.

Her şey son derece yavaş olduğundan, tüm bu faktörler aslında gerçek insanların acı çekmesine neden olur. Ancak blockchain teknolojisinin yardımıyla endüstri, bir iddianın yanlış olup olmadığını kolayca anlayabilir..

Ayrıca, her şeyin çevrimiçi yapılmasıyla sektörü tamamen kağıtsız hale getirebilir..

Blockchain’in sigorta üzerindeki etkisini merak mı ediyorsunuz? Şu anda sigortada blockchain rehberimize göz atın!

Medya ve Eğlence

Medya ve eğlence sektörleri pek çok adaletsizlikle uğraşıyor. İnternet nedeniyle artık herkes eğlence işine maruz kalıyor. Ancak gerçek şu ki, sanatçılar çoğu zaman hak ettikleri değeri alamıyorlar..

Pek çok senaryoda, olumsuz sonuçlar nedeniyle birçok yetenekli sanatçı pes etti. Ancak blok zincirinin yardımıyla şu andan itibaren tüm yanlışlar olabilir..

Dahası, blockchain, kimin neyi yaptığına dair tüm kayıtları tutacak ve sanatçıların uygun şekilde kredi almasını sağlayacaktır..

Seyahat

Blockchain, seyahat endüstrisinin yolcuları işleme biçiminde devrim yaratabilir. Gerçekte, her bir yolcuyu işlemek çok zaman alır ve bu da çok fazla zaman ve çaba gerektirir. Öte yandan, birçok kaçak pasaportlarını taklit edebilir ve takip etmenin bir yolu olmadığı için kaçabilir..

Ancak blockchain ile tüm yolcu bilgileri güvenli defterde olabilir. Böylece yolcunun seyahat için pasaporta bile ihtiyacı olmayacak. Sadece dijital kimlikleri kullanabilir ve gemiye binebilirler. Yani, blockchain anlamı insanların şu anki seyahat etme şeklini gerçekten değiştiriyor.

Ağ çözümleri

Blockchain, şu anda herhangi bir endüstri için ağ çözümü olabilir. Tüm eski ağ sorunlarından tamamen kurtulacak özelliklere sahiptir. Ayrıca, otomatik çözümleri ve veri bütünlüğünü de teşvik edebilir.

Ayrıca, değişmez bir defterin yardımıyla, hiç kimse nasıl çalıştığını gerçekten değiştiremeyeceği için içeriğine güvenmek basit bir görev haline gelecektir..

Oyun

Bir başka harika blockchain kullanım durumu, oyun sektörü olacaktır. Gerçekte, muazzam bir hızla çiçek açıyor. Birçok çevrimiçi oyun birçok durumda saldırıya uğrar ve çoğu zaman oyuncular parayla satın aldıkları varlıkları kaybeder..

Ancak blok zinciri güvenli bir platform olduğundan, hiç kimse sisteme giremez ve kimsenin varlıklarına el koyamaz..

Siber Güvenlik ve Nesnelerin İnterneti

Her iki sektör de blockchain fikri ile mükemmel bir şekilde ilerliyor. Eski ağlar nedeniyle, tipik siber güvenlik önlemleri onları korumak için yeterli değildir. Ancak blok zincirinin yardımıyla onu tamamen güvence altına alabilirler..

Öte yandan, Nesnelerin İnterneti cihazları da hacklenmeye eğilimlidir. Ancak blok zinciri altta yatan ağsa, bilgisayar korsanı sisteme erişemez. Yani IoT kullanan herkes güvende olacak. DDoS saldırıları zamanlarında bile, blok zinciri ağı güvence altına alabilir.

Blockchain’in güvenlik sektörünü nasıl etkileyebileceğini bilmek ister misiniz? Blockchain’in güvenlik sektörünü nasıl dönüştürebileceğiyle ilgili kılavuzumuzu şimdi okuyun!

Bölüm 6: Son Düşünceler

Sonunda, blockchain’in bir süredir hiçbir yere gitmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Gördüğünüz gibi, burada kalacak. Bu nedenle, blok zinciri tanımına olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşmak en iyisidir. Gerçekte, günümüzde pek çok kişi günlük yaşamda herhangi bir değişiklik görmese bile, ancak benimseme büyük ölçüde.

Bu nedenle, birkaç yıl içinde, piyasada daha fazla ademi merkeziyetçi uygulama göreceğiz. Bu nedenle, blockchain’in benimsenmesini merak ediyorsanız, şimdi ücretsiz blockchain kursumuza göz atın.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me