Blockchain teknolojisiyle ilgileniyor ve hala blockchain ile veritabanı arasındaki ilişkinin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Burada, her iki teknolojinin de nerede durduğunu anlamanıza yardımcı olmak için blockchain ile veritabanı karşılaştırmasını ele alacağız..

Yeni başlayanlar için her ikisi de kulağa benzer gelebilir. Ancak, birçok kişi blockchain’i “sadece başka bir veritabanı” olarak düşünse bile bu doğru değildir.

Ayrıca, dağıtılmış veritabanına karşı blockchain arayan kişileri bulacaksınız? “Dağıtılmış veritabanı” diye bir şey var mı? Veya blockchain basitçe dağıtılmış bir veritabanı mı? Tüm bu soruları aşağıda cevaplayacağız.

Blockchain, bir veritabanından daha fazlasıdır ve bu makale, blockchain ile veritabanı arasındaki ayrıntılı bir karşılaştırmayı amaçlamaktadır..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu


Blockchain Vs Veritabanı: Blockchain Nedir?

Ancak yeniyseniz endişelenmeyin; blockchain ve veritabanı karşılaştırmasına geçmeden önce kısaca blockchain’i burada ele alacağız. Hem veritabanı hem de blok zincirinin temel tanımı, blok zinciri ile veritabanı karşılaştırmasını anlamamıza yardımcı olacaktır. Başlayalım.

Blockchain, bir dizi eşin birleşik, merkezi olmayan bir ağ oluşturmak için birlikte çalışmasını sağlayan dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Eşler, fikir birliği algoritmasının yardımıyla iletişim kurabilir ve bilgi veya verileri paylaşabilir. Ayrıca, diğer ağlara kıyasla tüm ağı güvenilir kılan merkezi bir otoriteye ihtiyaç yoktur..

Blockchain’in nasıl çalıştığını anlamak için bir örneğe göz atalım. Bir eş diğerine bilgi gönderdiğinde, bir işlem üretilir. Bu olduğunda, işlemlerin fikir birliği algoritması kullanılarak doğrulanması gerekir..

Bu durumda, çalışmayı doğrulamak için Proof of Work kullanılır. Blok zincirine geçersiz işlemlerin geçmemesini sağlar. Blockchain tamamen bloklarla ilgilidir. Blok zincirini başarılı bir şekilde çalıştırmak için gereken işlemleri ve diğer önemli bilgileri depolamak için kullanılırlar..

Zaman damgaları, her işlemin herkes tarafından izlenmesini, desteklenmesini ve doğrulanmasını sağlamak için oluşturulur. Tüm sistem değer katar ve şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik gibi yeni özellikler getirir.

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Nihai blockchain tanımları kılavuzumuza hemen şimdi göz atın!

Veritabanı Nedir?

Açık blok zinciri fikriyle, artık veritabanını anlamamızın zamanı geldi. Veritabanı, blok zincirlerinden farklı olarak, bir yönetici tarafından çalıştırılan merkezi bir defterdir.

Veritabanları ayrıca okuma ve yazma yeteneği de dahil olmak üzere benzersiz özellikler sergiler. Burada, yalnızca uygun erişime sahip taraflar Yazma ve Okuma eylemlerini yapabilir. Veritabanları aynı zamanda aynı verilerin ve bunların geçmişinin birden çok kopyasını saklama yeteneği de sergiler. Bu, sunucuyu yöneten güvenilir, merkezi bir otoritenin yardımıyla yapılır..

Merkezileştirme, veritabanına birçok fayda sağlar. Örneğin, veriler merkezileştirildiği için veritabanlarını yönetmek kolaydır. Verilere erişmek ve depolamak sadece kolay değil aynı zamanda hızlıdır. Bununla birlikte, dezavantajları da var.

En büyük dezavantajlardan biri, verilerin bozulma olasılığıdır. Dezavantajın üstesinden gelmek için birden çok yedekleme alınır. Ancak, varlıkların çoğu her zaman sahiplerine güvendikleri ve bu nedenle veri yedekleme seçeneğini atladıkları için durum her zaman böyle değildir. Diğer bir büyük dezavantaj, verilerin, veritabanının kendisinin kontrolünde olan herhangi biri tarafından nasıl değiştirilebileceğidir. Bu, veritabanı doğası gereği merkezileştirildiği için gerçekleşebilir.

Teknik Bir Görünüm

Şimdi veritabanına daha teknik bir göz atalım.

Bir veritabanı, bilgileri depolamak için veri yapısını kullanır. Veritabanında depolanan tüm veriler, Yapılandırılmış Sorgu Dili (SQL) olarak bilinen özel bir sorgulama dili kullanılarak sorgulanabilir. Bir veritabanı hemen hemen her tür veriyle çalışabilir ve tüm modern kuruluşların desteklenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, milyonlarca kaydı destekleyecek şekilde ölçeklendirilebilir.

Veritabanının geçmişi de zengindir. Sadece hiyerarşik dosya sistemleriyle başladı. Ciddi sınırlamaları vardı ve bu nedenle daha sonra ilişkisel modele uyarlandı. İlişkisel model kullanışlıdır ve sahibine aynı anda farklı veritabanları ile çalışma yeteneği sağlar. Veritabanlarını etkin bir şekilde organize etmek için veritabanı yönetim sistemleri kullanılır.

Temelde, veri öğeleri tablolarda saklanır. Tablo, öznitelikler olarak bilinen farklı türde bir veriyi kaydedebilen alanlardan oluşur..

Akılda uygun bir iş modeli olmadan, kaldıraç olarak blok zinciri kullanmak zordur. Blockchain geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai blockchain uygulama stratejimize göz atın.

Özel Blockchain Vs Veritabanı: Bunlar Aynı mı?

Birçok farklı tipte blok zinciri vardır. Örneğin, kapalı bir ekosistemde çalışan özel bir blok zincirimiz var..

Bu, veritabanlarının ne hakkında olduğuna benzer görünebilir, ancak temelde farklıdırlar. Özel blok zinciri, bir blok zincirinin sunduğu tüm özellikleri devralır, ancak kapalı bir ortamda çalışır. Yalnızca yönetici tarafından izin verilen kişiler blok zincirine katılabilir. Özel blok zinciri ve veritabanı arasındaki tek benzerlik, merkezi yöndür.

Daha fazla oku: Özel Blockchain Vs Veritabanı: Fark Nedir??

Blockchain ve Veritabanı

Terimlerin her biri net olarak, şimdi gerçek karşılaştırmayı yapmamızın zamanı geldi. Her iki teknolojiyi de nasıl karşılaştırdıklarını tartışacağımız önemli işaretçileri kullanarak karşılaştıracağız. Her işaretçi ayrıca netlik ve anlaşılırlığı sağlamak için örnekler içerecektir. Herhangi bir ayrıntı olmadan başlayalım.

Blockchain vs Merkezi Veritabanı: Yetki ve Kontrol

Blockchain ile veritabanını karşılaştırırsak, fark edeceğiniz ilk şey, otoritenin nasıl çalıştığıdır. Blok zinciri, merkezi olmayan bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır, oysa veritabanları her zaman merkezileştirilmiştir. Blockchain’in bu benzersiz özelliği, ona yeni nesil teknoloji olması için ihtiyaç duyduğu gücü veriyor..

Ademi merkeziyet, farklı endüstriler tarafından kullanılan mevcut sistemlere ve süreçlere birçok uygulama değişikliği getirir. Ağların bağımsız çalışmasını sağlar ve merkezi kontrol ihtiyacını ortadan kaldırır.

Öte yandan veritabanları, tamamen merkezileştirilmiş yönden çalışır. Hiçbir geleneksel veritabanı ademi merkeziyetçilik tarafından desteklenmez. Özellikle merkezi olmayan bir veritabanı arıyorsanız, blok zinciri doğrudan kategoriye girer..

Artık blockchain ile merkezi veritabanı arasındaki farkı biliyorsunuz.

Daha fazla oku: Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk 50 Şirket

Merkezi Veritabanında Yetki

Veritabanlarında merkezileştirmenin nasıl çalıştığına daha derin bir göz atalım. Veritabanını yönetmek için bir yönetici atanır. Yönetici veritabanı üzerinde tüm kontrole sahiptir, bu da veritabanını istediği şekilde yönetebileceği, değiştirebileceği ve kontrol edebileceği anlamına gelir. Yönetici olmadan veritabanı hiç çalışmayacaktır..

En üstte yer alır ve kayıtları kolayca oluşturabilir, değiştirebilir, değiştirebilir ve silebilir. Bunun dışında performans optimizasyonu gibi başka görevleri de gerçekleştirebilirler. Daha büyük bir veritabanı zamanla yavaşlama eğiliminde olduğundan bu önemli bir görevdir..

Veritabanıyla ilişkili diğer kullanıcılar söz konusu olduğunda, bir yönetici rolleri diğer kullanıcılara devredebilir. Diğer kullanıcılar, atandıkları role göre veritabanını yönetebilirler. Örneğin, yeni kullanıcılar oluşturması için bir kullanıcı atayabilir. Veritabanını yedekleme, bakım vb. Gibi diğer temel işlevler de yapılabilir..

Ancak, farklı blok zinciri türlerini dikkate aldığımızda işimiz kolay değil. Bitcoin’de tanıtılan temel blok zinciri tamamen merkezden dağıtılmıştır, ancak özel verileri ve risk altında olan süreçleri olan işletmeler arasında uygulanamaz..

Bu nedenle blok zinciri gelişti ve farklı türde bir blok zincirimiz var. Hibrit / Birleşik blok zinciri, özel kuruluşların sorununu çözen en yaygın blok zinciri türüdür..

Hibrit blok zincirlerine izin verilir, bu da kuruluşlara kurulumlarını ihtiyaca göre özelleştirme konusunda tam yetki verir..

Veritabanına karşı özel blok zinciri yaptığımızda en büyük farklardan biri budur. Makalenin ilerleyen bölümlerinde hibrit / özel blok zinciri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz..

Ayrıca Oku: En Büyük 10 Kurumsal Blok Zinciri Uygulama Zorluğu

Blockchain Veritabanı ve Geleneksel Veritabanı: Mimari

Mimari olarak hem blockchain hem de veritabanı farklıdır. Peki, blockchain veritabanı yapısı ile geleneksel veritabanı yapısı arasındaki fark nedir? Hadi bulalım. Yapabilirsin

Bir veritabanı, istemci / sunucu mimarisine dayanır. Hem küçük hem de büyük ölçekli ortamlarda çalışabilen oldukça başarılı bir mimaridir. Burada müşteri alıcılar, sunucular ise merkezi bir işlem birimi olarak görev yapıyor. İstemci ve sunucular arasındaki iletişim güvenli bir bağlantıyla sağlanır.

Blockchain ise dağıtılmış bir defter ağ mimarisi kullanır. Her bir eşin, güvenli kriptografik protokoller kullanarak bir başkasına bağlanabildiği, eşler arası etkinleştirilmiş bir ağdır. Merkezi bir düğüm olmadığından, düğümler toplu olarak fikir birliği algoritmasına katılabilir.

En popüler fikir birliği algoritmalarından biri, madencilerin ağ üzerindeki işlemleri doğrulamak için karmaşık matematiksel denklemleri çözmesini gerektiren Proof-of-Work’dür..

Veritabanı, bir fikir birliği algoritması gerektirmez ve tamamen merkezi yaklaşıma bağlıdır.

Yönetici veritabanının her yönünü kontrol eder ve oldukça merkezileştirilmiştir. Aynı zamanda hibrit blok zinciri gibi izin verilir, ancak halka açık blok zinciriyle karşılaştırıldığında değildir. Bu, umarız izin verilen blockchain ve veritabanı ile ilgili sorunuza cevap verir. Aşağıdaki tablo aynı zamanda izin verilen blockchain ve veritabanını da kapsar. Artık blockchain veritabanı ile geleneksel veritabanı arasındaki fark nedir?.

 Veritabanı Hibrit / Birleşik Blok Zinciri Halka Açık Blok Zinciri
Tür İzin verildi İzin verildi halka açık
Kontrol Merkezileştirilmiş Merkezileştirilmiş birkaç özelliğe sahip hibrit Merkezi olmayan
Mimari İstemci-Sunucu mimarisi Kapalı Eşler Arası mimari Herkese açık eşler arası mimari
Veri kalıcılığı kalıcı olmama Değişmez Değişmez
Başarısızlık şansı Evet Hayır Hayır
Verim Son derece hızlı Yavaştan ortaya Yavaş

Blockchain Vs Veritabanı: Değişmezlik ve Veri İşleme

Veri depolama ve işleme söz konusu olduğunda, hem blok zinciri hem de veritabanı farklı şekilde çalışır. Geleneksel bir veritabanında, veriler kolaylıkla depolanabilir ve alınabilir. Uygulamanın düzgün çalışmasını sağlamak için CRUD, birincil düzeyde kullanılır..

CRUD, Oluşturma, Okuma, Güncelleme ve Silme anlamına gelir. Bu aynı zamanda verilerin silinebileceği ve gerekirse yeni değerlerle değiştirilebileceği anlamına gelir..

Blockchain ise veri depolama söz konusu olduğunda farklı çalışır. Blockchain, değişmezliği destekler; bu, bir kez yazılan verilerin silinemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Değişmezlik, ağ içinde hiçbir veri kurcalamanın mümkün olmadığı anlamına gelir.

Geleneksel veritabanları değişmezlik göstermez ve bu nedenle hileli bir yönetici veya üçüncü taraf saldırıları tarafından manipüle edilmeye daha yatkındır..

Kısacası, blockchain yalnızca Okuma ve Yazma olmak üzere iki işlemi destekler.

 • İşlemleri Oku: Blockchain ağından veri okumak veya almak için kullanılır
 • Yazma İşlemleri: Blockchain ağına bilgi ve veri eklemek için kullanılır

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Database Vs Blockchain Teknolojisi: Şeffaflık

Blockchain’in sunduğu bir diğer önemli özellik, doğru araca sahip herhangi birinin verileri bir kez halka açık blok zincirine yazıldığında nasıl doğrulayabileceğidir. Şeffaflık, halkın ağa güvenmesini sağlar.

Diğer yandan, merkezileştirilmiş veritabanları şeffaflığın herhangi bir biçimini desteklemez. Kullanıcılar isterlerse bilgileri doğrulayamazlar. Bununla birlikte, bir yönetici bir dizi veriyi halka açık hale getirebilir, ancak yine de veri doğrulaması bir kişi tarafından yapılamaz..

Blockchain’in bütünlüğü, sunduğu değişmezlik sayesinde mümkün kılınmıştır. Veriler, bir kez depolandıktan sonra bozulamaz veya olası herhangi bir şekilde değiştirilemez; bu, veri bütünlüğünün her ne pahasına olursa olsun korunacağı anlamına gelir..

Blockchain Teknolojisi vs Veritabanı: Maliyet ve Yetenek Kazanımı

Uygulama maliyeti söz konusu olduğunda, geleneksel bir veritabanı blok zincirine kıyasla daha az maliyetlidir. Blockchain oldukça yeni bir teknolojidir ve bu nedenle hala gelişmektedir.

Bu aynı zamanda bir işletmenin blok zincirini süreçlerine entegre etmek için uygun planlama ve yürütme yapması gerektiği anlamına gelir..

Ayrıca, halihazırda faaliyet gösteren herhangi bir işletmenin yeni teknolojiyi benimsemesi gerekir. Yaklaşımdaki değişiklik ciddi bir iştir çünkü blok zinciri uçtan uca uygulama gerektirir ve sadece bir eklenti olarak mevcut bir sisteme entegre edilemez..

Geleneksel veritabanının kurulumu ve ölçeklenmesi kolaydır. Mevcut süreçlerin çoğuyla çalışırlar ve bu nedenle birçok sistemde kutudan çıkar çıkmaz çalışırlar. Bu, veritabanı sistemlerini hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde kurmak isteyen işletmeler için mükemmel bir seçimdir..

Bununla birlikte, her bir teknolojiyle ilişkili maliyete daha uzun süre bakarsak, eşler ağı çoğunlukla yönettiği için blok zinciri daha uygun maliyetli bir çözüm sağlayabilir. Kuruluşların, ağın yönetimiyle ilgili ekstra maliyetle uğraşması gerekmez, bu da çok fazla maliyetten tasarruf sağlayabilir.

Yetenek kazanımı söz konusu olduğunda aynı şey söylenemez. Blockchain oldukça yeni bir teknolojidir, bu aynı zamanda pratik blockchain uygulamalarıyla başa çıkmak için sınırlı miktarda yetenek olduğu anlamına gelir. Blok zinciri yeteneğinin maliyeti de yüksektir, bu da blok zincirinin üst tarafta uygulanması ve sürdürülmesiyle ilgili maliyeti artırabilir..

Öte yandan, veritabanı ile ilgili yetenekleri elde etmek kolaydır. Ayrıca uygun maliyetlidirler ve küçük işletmeler bile bir veritabanı uzmanı işe alma maliyetini karşılayabilir.

Daha fazla oku: Blockchain ve İlişkisel Veritabanı: Fark Nedir??

Blockchain vs Veritabanı: Hız ve Performans

Yürütme hızı, hem blok zincirini hem de veritabanını karşılaştırmamız gereken kritik bir unsurdur. Veritabanları daha hızlı yürütme süreleriyle bilinir ve ayrıca herhangi bir zamanda milyonlarca veriyi işleyebilir.

Blockchain, veritabanlarına kıyasla oldukça yavaştır. Ancak bunun nedeni, blockchain’in nispeten yeni bir teknoloji olması ve veritabanları gibi iyi yaşlanmış teknolojilerin standartlarına uyması ve gelişmesi için hala çok zamana ihtiyaç duyması olabilir..

Blok zincirinde bir işlem gerçekleştirildiğinde, geleneksel bir veritabanının yapacağı her şeyi yapar. Ancak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha fazla işlem yapılması nedeniyle yavaşlar.

İmza doğrulama:

Blockchain işlemleri gerçekleştirildiğinde, kriptografik algoritmalar kullanılarak kriptografik olarak imzalanır. Bu adım, her işlemin geçerli olduğundan ve geçerli bir kaynaktan yapıldığından emin olmak için gereklidir. Karmaşık bir süreç olduğu için süreci yürütmek zaman alır. Tüm blockchain uygulaması hızlı olsa da, imza doğrulaması darboğaz oluşturabilir. Buna karşılık, merkezi bir veritabanının imza doğrulama sürecinden geçmesi gerekmez, bu da onları nispeten daha hızlı hale getirir.

Konsensüs Mekanizmaları:

Blok zinciri merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, blok zinciri üzerindeki işlemleri doğrulamak için büyük ölçüde bir fikir birliği mekanizmasına dayanır. Ayrıca, fikir birliğinin hızı, kullanılan fikir birliği yönteminin türüne bağlıdır. Bazı fikir birliği yöntemi diğerlerinden daha hızlıdır, ancak genel olarak, bir işlemin işlenebilmesi için daha fazla zaman ekler. Merkezi veritabanları, doğaları gereği merkezileştirildikleri için bu tür sorunlardan etkilenmezler. Her işlem, veritabanı tarafından otomatik olarak doğrulanır ve bir kuyruk kullanılarak çok daha hızlı gerçekleştirilebilir.

Yedeklilik:

Blockchain, her düğümün çok önemli bir rol oynadığı eksiksiz bir ağdır. Her düğümün katılabildiğinden emin olmak için, her işlem bilgisinin her düğüm tarafından depolanması ve doğrulanması gerekir..

Bu üç özellik, blok zincirini yavaşlatır. Bu, performans söz konusu olduğunda veritabanlarının nispeten daha hızlı olduğu anlamına gelir.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Blockchain vs Veritabanı: En İyi Kullanım Durumları

Artık blockchain ve veritabanları arasındaki bazı önemli farkları anladığımıza göre, artık her ikisi için de en iyi kullanım durumlarını öğrenmenin zamanı geldi..

Veritabanları Kullanım Durumları

Veritabanları için en iyi kullanım durumu kurumsal çözümler veya ağlardır. Bunun arkasındaki sebep, veritabanının nasıl çalıştığı ve tüm ağa istikrar getirmesidir..

Veritabanları şüphesiz kullanıcı dostudur ve geliştiriciler ve yöneticiler için birçok popüler yönetim sistemi tarafından desteklenmektedir. Milyonlarca ziyaretçisi olan web siteleri bile içerik sunmak için veritabanlarına güvenir. Örneğin Forbes, ileri teknoloji sistemlerle birlikte bir veritabanı kullanır..

Ölçeklenebilirlik, veritabanlarını oradaki işletmeler için bu kadar iyi bir seçim yapan şeydir. Ayrıca, hızlı işlemlere dayanan borsa gibi sistemler, daha iyi veri akışı için veri tabanlarını kullanmalıdır. Bununla birlikte, blok zinciri kurumsal ağlarda da harika görünüyor.

Blok zinciri, düzenli olarak kullanılması gereken büyük miktarda sayısal veriyi depolamak için ideal değildir. Diğer bir fayda, verilerin bir veritabanında nasıl saklandığıdır. Yazma veya okuma işlemi sırasında doğrulamadan geçmesi gerekmez. Veritabanını harika bir seçim yapan şey, özellikle temel defter tutma ihtiyacı varsa ne kadar uygun maliyetli olabileceğidir..

Özetlemek gerekirse, veritabanı için en iyi kullanım örnekleri aşağıdakileri içerir:.

 • Sürekli veri akışını kullanan uygulamalar veya sistemler.
 • Gizli bilgilerin saklanması
 • Hızlı olması gereken çevrimiçi işlem gerçekleştirme
 • Veri doğrulamanın gerekli olmadığı uygulamalar veya sistemler.
 • İlişkisel veriler
 • Bağımsız uygulamalar

Blockchain Kullanım Durumları

Blockchain’in amacı tamamen farklıdır. Kullanıcıları için iki önemli şey, yani şeffaflık ve güven oluşturan eşler arası bir ağdır. Dağıtılmış defter onu benzersiz kılan şeydir. Bir endüstrinin çalışma şeklini değiştirebilir ve her yönünü geliştirebilir. Peki, blockchain için en iyi kullanım durumları nelerdir? Hadi keşfedelim.

Uygun doğrulama gerektiren herhangi bir sistem blockchain kullanabilir. Örneğin, B2B İşletmeler Arası işlemler büyük ölçüde fayda sağlayabilir.

Buna tedarik zinciri, envanter yönetimi ve dağıtım dahildir. Buradaki anahtar, şeffaflıktır çünkü işletmelerin her hareketi daha fazla karmaşıklık getirmeden takip etmesini sağlar. Bununla birlikte, blok zinciri o kadar ölçeklenmez ve büyük ölçekli veri kayıtlarını işlerken sistemleri yavaşlatabilir..

Blockchain’in bir başka mükemmel kullanım durumu da izinli ağlardır. Oylama gibi izin verilen ağlar, merkezi olmayan bir yaklaşımdan yararlanabilir ve tüm oylama sistemine güven ve şeffaflık getirebilir..

Blok zinciri, bir platformdaki görevleri otomatikleştirmek için de idealdir. Akıllı sözleşmeler, depolanan prosedürleri kullanma olanağı sağlayan Ethereum blok zincirinde tanıtıldı. Belirli bir koşul karşılanırsa, kod otomatik olarak yürütülür.

Ethereum blockchain ayrıca daha verimli ve daha az güç tüketen Proof of Stake (PoS) kullanıyor..

Özetlemek gerekirse, blockchain için en iyi kullanım örnekleri şunları içerir:

 • Transfer değeri
 • Depolama değeri
 • Parasal işlemler
 • Güvenilir veri doğrulama
 • Oylama sistemleri
 • Merkezi olmayan uygulamalar (dApps)

Daha fazla oku: Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

Son Düşünceler: Hangisini Seçmelisiniz?

Bir sonraki veri depolama teknolojinizi alma seçimi zor değil. Aralarındaki önemli farkı tartıştık ve hem geleneksel veritabanları hem de blockchain açık kazananlar..

Veritabanı, işe yararlık, hız ve doğruluk söz konusu olduğunda kazanır. Bununla birlikte, blok zinciri, yenilik, doğrulama ve otomasyon söz konusu olduğunda da kazanır..

Blockchain, doğrulama yöntemi nedeniyle bir performans cezası getirir. Bu açıkça, hızlı yürütme süresinin önemli bir faktör olduğu blok zincirinden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Veritabanları, kritik iş sürecinin aynı anda desteklenmesi veya ölçeklenmesi gereken yerlerde mükemmel bir seçimdir. Okuma ve yazma süreci de blok zinciri söz konusu olduğunda basit değildir, bu da veritabanını genel amaçlı uygulama için daha cazip hale getirir..

Kısacası, güven, şeffaflık ve doğrulama arıyorsanız blockchain’i seçin. Öte yandan veritabanı, yüksek performanslı uygulamalar veya hizmetler için idealdir. Ayrıca ölçeklenebilirlik gerektiren uygulamalar için mükemmel bir seçimdir. Blockchain’i daha derinlemesine anlamak istiyorsanız, şimdi ücretsiz blockchain kursumuza göz atmalısınız.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me