Önce birkaç istatistiğe bakalım:

 • İlk Para Arzı (ICO), Ethereum projesi için 2014 yılında düzenlendi. Bununla birlikte, yalnızca üç yıl içinde, yani Haziran 2017’de, blok zinciri ve kripto para birimi girişimleri, ICO yoluyla risk sermayesi (VC) yatırımı gibi geleneksel araçlardan daha fazla para topladı.!
 • 2017’de ICO’lar 5,6 milyar ABD doları topladı!

ICO’lar tarafından toplanan bu kadar büyük miktarda fonla, birçok endüstri gözlemcisinin bir sorusu var “ICO nedir?”

ICO’lar, blok zinciri ve kripto para birimi başlangıçları için fon toplamak için önemli bir araç haline geldi. İlk Halka Arzlarla (IPO’lar) benzerlikleri vardır, çünkü aynı zamanda projede halka da bir pay sunarlar. Bununla birlikte, ICO’ların yöntemi, riskleri ve ödülleri çok farklı.

ICO nedir: çalışan bir tanım


ICO, düzenlenmemiş bir ortamda kaynak yaratmanın bir yoludur. VC’lerden para toplamanın veya halka arz yoluna gitmenin geleneksel yolları, katı düzenlemeler nedeniyle önemli zorluklar içerir ve blok zinciri-kripto başlangıcı, ICO’luları atlar..

Başlangıç, kripto tokenlerinin bir kısmını projenin ilk destekçilerine satıyor. Fonları ABD $ gibi itibari para birimleri veya Bitcoin veya Ether gibi tanınmış kripto para birimleri şeklinde toplarlar..

Başlangıç ​​proje ekibi, projeyi ve hangi pazar fırsatını ele alacağını veya hangi iş problemini çözeceğini açıkladıkları bir teknik inceleme oluşturur. Whitepaper ayrıca teknolojiyi, neden bir kripto belirtecine ihtiyaç duyulduğunu, proje yol haritasını ve projeyi tamamlamak için gereken fon miktarını açıklıyor..

Ek olarak, teknik inceleme, proje yönetimini, ICO için zaman çizelgesini, ICO’da kabul edilen para birimlerini ve ICO’da kripto belirtecinin yüzde kaçının satılacağını ayrıntılarıyla anlatıyor. Whitepaper, kalan tokenlerin nasıl tahsis edileceğini, ayrıca ICO öncesinde özel bir satış olup olmayacağını, yani seçilmiş birkaç yatırımcının daha düşük bir fiyata çok sayıda token satın aldığı bir aşamayı açıklar..

ICO sırasında yatırımcılar, fiat veya kripto para birimleri kullanarak token satın alırlar. ICO, ‘yumuşak kapağı’, yani istenen minimum fonu veya daha fazlasını yükseltebilirse, proje tamamlanmaya götürülür. Bir proje ekibi ‘yumuşak sınırı’ kaldıramazsa, ICO başarısız sayılır ve fonlar yatırımcılara iade edilir..

ICO’nun artıları ve eksileri:

Start-uplar, ICO ile aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Olumlu ağ etkisi: Genellikle kripto projeleri dağıtılmış uygulamalardır (DApps) ve daha fazla kullanıcı genellikle kullanıcılara fayda sağlar, bu da bir ICO’nun bir avantajıdır..
 • Başlangıç, giriş engeli olmadığı için kolayca ve hızlı bir şekilde para toplayabilir, bir kripto jetonunu özelleştirmek ve Ethereum, Waves veya Stellar gibi platformları kullanarak ICO’yu başlatmak kolaydır..
 • Pazarlama, şirketin web sitesini, sosyal medyayı, mesajlaşma uygulamalarını ve diğer çevrimiçi forumları kullanarak dijitaldir..
 • Proje ekibi, toplanan fonları yönetmek ve tokenları dağıtmak için blok zincirini kullanıyor ve bu otomatik ve kolay.

Yatırımcıların ICO ile de pek çok avantajı var, örneğin:

 • Kripto para birimi popüler hale gelirse, çoğu kripto borsası onu listeleyecek ve böylece yüksek likidite sağlayacaktır..
 • Coğrafi olarak New York City veya Silikon Vadisi gibi finans merkezlerinde yoğunlaşan VC fonları senaryosunun aksine, herkes bir ICO’ya yatırım yapabilir..
 • 2017’de birçok kripto para biriminin fiyatlarındaki ani yükselişten de anlaşılacağı gibi, madeni paranın değeri yükselirse yatırımcının kar etme şansı yüksektir..

Bununla birlikte, ICO’lar ayrıca aşağıdaki riskleri de oluşturur:

 • Belirsizlik: Genellikle ICO’yu başlatan başlangıçta hazır bir ürün yoktur ve teknik rapor teknolojiyi iyi tanımlasa da, ürünün üretilebileceğinin garantisi yoktur..
 • Kripto belirtecinin fiyatı, ürünün veya iş planının sağlamlığına bağlı olmayabilir, bunun yerine yeniden satış karı beklentisine dayalı olabilir. Projenin temel ekonomik değeri yoksa, bu bir baloncuğa neden olabilir.
 • Kripto piyasası spekülatif yapısı nedeniyle oldukça değişken.
 • Kripto piyasasında ‘pompalama ve damping’ gibi piyasa manipülasyon taktikleri, özellikle küçük yatırımcılar için yüksek risk oluşturmaktadır..
 • ICO’lar düzenlenmemiş, fonlar kaybedilirse yatırımcının yasal başvurusu yok.
 • Birçok kripto para birimi projesi tarafından sunulan anonimlik, suçlular ICO’yu kara para aklamak için kötüye kullanabileceğinden risk oluşturmaktadır..
 • Yönetmelikler ülkeye göre farklılık gösterir ve birçok ülkede formülasyon aşamasındadır ve gelecekte belirli bir ülkede ICO’lara izin verilip verilmeyeceği bilinmemektedir..

Bir ICO başlatmak:

Yönetim ekibinin yerinde olduğunu ve start-up’ın bir teknoloji çözümüne sahip bir iş planına sahip olduğunu varsayarsak, bir ICO başlatmak için aşağıdaki adımlar gereklidir:

 • Jetonun bir güvenlik, müşterinizi tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) gereksinimleri olup olmadığı gibi şirketin yargı alanının düzenleyici yönlerini gözden geçiren ve gerekli önlemleri alan yetkin bir hukuk ekibi oluşturun.
 • Çeşitli şekillerde yapılabilen kripto jetonunu özelleştirin. Proje ekibi, blockchain platformunu ve jetonu sıfırdan oluşturmayı seçebilir. Alternatif olarak, akıllı sözleşmeleri kodlamak için Ethereum Sanal Makinesi (EVM), ERC20 standartları ve programlama dili Solidity’den yararlanarak Ethereum gibi bir blok zinciri platformu kullanmayı ve token ve ürünlerini geliştirmeyi seçebilirler. Yine bir başka popüler seçenek, aşağıdaki gibi ICO platformlarını kullanmaktır İKONOMİ ICO başlatma sürecini çok kolaylaştıran.
 • Sosyal medya platformları, Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları ve Reddit gibi çevrimiçi forumlar aracılığıyla ICO’yu agresif bir şekilde pazarlamak için iyi bir pazarlama ekibi oluşturun. Ekip, yüksek kaliteli bir teknik inceleme ve anlaşılması kolay bir web sitesi sağlamalıdır..

En iyi ICO uygulamaları hakkında bilgi edinme kaynağı:

İster bir başlangıç ​​proje ekibi ister yatırımcı olsun, bir ICO’yu başlatmadan veya birine yatırım yapmadan önce ICO’lar hakkında yeterince bilgi sahibi olmak önemlidir. Blockchain ve kripto girişimleri tarihindeki en başarılı ICO’lardan bazılarını listeleyen bu makalenin okunması tavsiye edilir..

Daha fazla öğrenmek ister misiniz?

ICO ile DAICO arasındaki ve STO ile ICO arasındaki bu makalelere göz atın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me