Defter teknolojisi, Blockchain, her şeyi değiştirme potansiyeline sahip dünyaya geldi. Blockchain teknolojisi çok fazla para tasarrufu sağlar, çok fazla miktarda kayıt tutmaya ihtiyaç duymaz ve BT bölümünü tamamen farklı bir şekilde değiştirir.

Kripto para birimleri bu defter sistemine dayanmaktadır. Abartılanlardan biri, şu anda hemen hemen tüm dünyayı ele geçiren bitcoin. Bu teknolojiye henüz yeni başlıyorsanız ve tüm blockchain cephesini merak ediyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz..

Blockchain teknolojisi hakkında bilinmesi gereken her şeyden bahsedeceğim. Öyleyse, bu yeni başlayanlar kılavuzunun blok zincirinde neleri kapsayacağını görelim.

Contents

İçindekiler

Bölüm-1: Blockchain Teknolojisi Nedir?
Bölüm-2: Farklı Blok Zinciri Türleri
Bölüm-3: Blockchain Teknolojisinin Farklı Nesilleri
Bölüm-4: Blockchain Teknoloji Yığını
Bölüm 5: 10 Gerçek Hayat Senaryosu: Blockchain Teknolojisi Günlük Yaşamınızı Nasıl Etkileyecek??
Bölüm-6: Bilmeniz Gereken 6 Öncü Blockchain Platformları
Bölüm-7: Merkezi Olmayan Blockchain Uygulamalarına Örnekler
Bölüm 8: Farklı Türler Blockchain Konsensüs Protokolleri
Bölüm 9: Blockchain’in Geleceği
Son düşünceler

Şimdi ana konuya başlayalım,?


 

Bölüm 1: Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain, tıpkı açık kaynaklı yazılımların yaptığı gibi internetin yollarını değiştirebilen bir başka devrim niteliğindeki teknolojidir. Tıpkı onlar gibi, blockchain’in soğuması biraz zaman alacak ve modern gelişmelerde herkesin kullanması için makul fiyatlı hale gelecektir..

İçinde yatan gerçek potansiyele ulaşmak yıllar alabilir. Blok zinciri dağıtılmış bir P2P defter sistemi olduğundan, herkes diğer kullanıcıların girişlerini görebilir, ancak şüphesiz kimse onu değiştiremez..

Tüm sistemde daha yüksek düzeyde şeffaflık sağlar.

Ancak, Hükümetlerin kullandığı geleneksel merkezi veritabanı ağını devralma olasılığı düşüktür; bunun yerine küresel işletmeler içinde yeni bir sistem yapılandırabilir.

 

Her yıl tanıtılan yeni teknolojiyle, yeni bir çağ görmenin eşiğindeyiz.

Blockchain’i yalnızca fikir birliği algoritmasını kullanarak güncelleyebilirsiniz. Bu nedenle, sisteme yeni bir bilgi seti yüklendiğinde, kimse onu değiştiremez. Blok zinciri, defterde doğru ve güvenilir bilgiler içerecektir.

 

Basitçe söylemek gerekirse, onu yalnızca bir kez yazabilir ve sonra değiştirilemez. Tek bir teknoloji değil, daha ziyade kullanıcıların işlemleri farklı şekilde yapmasına olanak tanıyan farklı bir mimari sistem türüdür. Blockchain’in sadece aptallar için olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden öğrenmiyorsun.

Blockchain’i Kimin İcat Ettiğini Buradan Öğrenin!

Blockchain Teknolojisi ne yapabilir??

Ağ, kullanıcılara bağlanabilir ve aralarında doğrudan işlem yapabilir. Zaman damgaları ve defterler sistem tarafından otomatik olarak tutulur. Bu, sistemde üçüncü taraf resmi figürlere ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin tüm kullanıcıları yöneticilerdir. Blockchain teknolojisi üzerinde akıllı sözleşmeler de kullanabilirsiniz. Ağ, fikir birliği algoritmalarını kullandığından, belirli koşullara sahip hızlı bir şekilde bir proje oluşturabilirsiniz..

Dolayısıyla, hepsi uygun şekilde yerine getirildikten sonra, projenin her üyesi ödemelerinin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayacaktır. Bu, herhangi bir ekip çalışması durumunda öncelik vermeyi veya tercih etmeyi ortadan kaldırır..

Emlak piyasası harika bir örnek olacaktır. Anlaşmalarda belirli koşullar karşılanmazsa işlem hiçbir zaman gerçekleşmez. Genellikle, blok zincirinde kullanıcılar, belirteç parası olarak ödeme yapmak için ağları kendi belirledikleri para birimini kullanırlar..

 

Blockchain Teknolojisi Açıklaması: Nasıl Çalışır??

Şimdi nasıl çalıştığından bahsedelim. Ama önce, tüm sistemin bazı önemli özelliklerini görelim.

 1. Blockchain, her tür veri alışverişinin puanını tutacaktır. Buna bir muhasebe sistemi denir ve veri alışverişlerine “işlemler” denir. Doğrulamadan sonra, her işlem bir blok olarak deftere eklenir..
 2. Her işlemin P2P düğümleri arasındaki noktada olmasını sağlamak için farklı türde bir dağıtılmış ağ kullanır..
 3. Bir blok eklendikten ve doğrulandıktan sonra, hiç kimse onun bilgilerini değiştiremez.

Süreç

Blockchain, “Anahtar” kavramını kullanarak bu ağda güvenliği sağlar. Bir dizi şifreli anahtar kullanırsanız, kimsenin kıramayacağı benzersiz bir kimlik elde edersiniz. Özel ve genel bir anahtar elde edeceksiniz, bu kombinasyonu kullanarak benzersiz bir kimlik elde edeceksiniz.

Başkaları sizi ağda bulmak için genel anahtarınızı kullanacaktır. Özel anahtarınızın yardımıyla, genel anahtarınızla ilişkili herhangi bir işlemi imzalayabilir veya işlemleri yetkilendirebilirsiniz..

Kripto para birimleri hakkında düşünürseniz, o zaman genel anahtar cüzdan adresiniz olarak kullanılır ve dijital parayı çekmek, göndermek veya satın almak için özel anahtarı kullanırsınız. Bu yüzden bu anahtarı güvende tutmanız çok önemlidir.

Birisi özel anahtarınızı ele geçirirse, tüm dijital varlıklarınıza erişebilir ve onu kötüye kullanabilir..

Böylece, ağ üzerinden her bir şey gönderdiğinizde, ona yetki vereceksiniz. “Todd, Jamie’ye 2 BTC gönderiyor” gibi bir şey olabilir. Bu, Jamie’nin kendisini bulmak için genel anahtarını ve işlemi şifrelemek için Todd’un genel ve özel anahtarını içerecektir..

İşlemden sonra, sistem düğümleri bunu doğrulayacak ve benzersiz bir kimlik ve zaman çerçevesi yardımıyla deftere eklenecektir..

Kısacası, her işlem aynı özelliklere, bir genel anahtara, dijital imzaya, benzersiz bir kimliğe ve zaman damgasına sahip olacaktır..

Ama tamamen anonim olduğunuzdan nasıl emin oluyorlar??

Açık anahtarların tanınabilir herhangi bir sıralaması yok, adınızı oraya yazmayacaksınız. Rastgele harf ve rakamlardan oluşacaktır. Bu yüzden kimse size geri dönemez ya da tam tersi.

Ayrıca, istediğiniz kadar anahtar kelime üretecek ve süreç boyunca yeni anahtar çiftleri bulabileceksiniz..

 

Blockchain Teknolojisi Ne Kadar Güvenli??

İnternette hiçbir sistem “hacklenemez” değildir. Ancak blockchain, şimdiye kadarki en güvenli olanlardan biri olmasını sağlıyor. Northwest Passage Ventures dahil olmak üzere birçok endüstriyel çiftlik bu ifadeyi doğruladı..

Bankalar gibi geleneksel araçlar gibi çalışmaz, bu yüzden onu hacklemek için onu kullanan tüm bilgisayarı hacklemeniz gerekir. Süreç son derece karmaşıktır ve bu nedenle son derece güvenli kabul edilir.

Tüm kaynakları hesaplamak için, bilgisayar korsanlarının çok sayıda bilgisayar olması nedeniyle birçok zorlukla karşılaşması gerekir..

Tıpkı diğer teknolojiler gibi, blockchain’in de gidecek uzun bir yolu var. Ancak karşılaştırırsak Blockchain Vs Merkezi platformlar, blockchain kesinlikle kazanacak.

 

Bölüm 2: Farklı Blok Zinciri Türleri

 • 2.1- Genel Blok Zincirleri

Pekala, kullanabileceğiniz farklı türde blockchain teknolojisi var. Bunlardan biri halka açık blok zinciridir. İsim her şeyi bilmenizi sağlar. Böyle bir blockchain ağı herkese tamamen açıktır. Herkese açık blok zincirine katılmak veya bununla ilgili sorguya katılmak için kimsenin izne ihtiyacı yoktur. Bu tür bir blok zinciri aracılığıyla yapılan herhangi bir işlem süreci, herkes için doğrulanır..

Herkes, kodu indirme ve kendi cihazında herhangi bir genel düğümü çalıştırma hakkına sahiptir. Hatta herkes mevcut durumlarını kontrol edebilir ve ayrıca zincire herhangi bir blok eklemeye karar verebilir..

Bunun dışında hiç tereddüt etmeden ağa kolayca katılabilirsiniz ve en çekici yanı, kimseden herhangi bir doğrulama iznine ihtiyaç duymamalarıdır. Bu tür özellikler, halka açık olarak açıklanan blockchain teknolojisinin bir parçası olmak için daha fazla insanı çekiyor.

 

Sistem veya sunucular herhangi bir bakım gerektirmez. Bu nedenle, merkezi olmayan uygulamaların onları oluşturmak ve çalıştırmak için çok fazla maliyeti yoktur.

Önde gelen blockchain ağlarından biri Bitcoin’dir. Ethereum, Dash, Dogecoin, Litecoin, Monero da farklı halka açık blockchain ağlarıdır. Tüm bu blockchain ağları, herkesin kendilerine katılımcı olarak katılmaları, kodlarını kullanmaları ve ayrıca herhangi bir işlemi göndermeleri ve hatta bunları okumaları için erişime sahiptir..

 • 2.2- Birleşik Blokzincirler

Diğer bir blockchain teknolojisi, federe blok zinciridir. Konsorsiyum Blok Zincirleri olarak da adlandırılır. Herkese açık blockchain ağının tam tersidir. Bunun nedeni, insanların deftere ve herhangi bir işlem doğrulama sürecine erişememesidir. Herkesin bu blockchain’i okuma hakkı yok.

Bir grup lider, Federe Blokzincirleri işletiyor. Bu blok zincirinin adının arkasındaki ana neden budur. Bu sistemde işlemin gizliliği daha iyidir. Büyük bir özenle hallediyorlar. Ölçeklenebilirlikleri bile halka açık olanlardan daha yüksektir.

Liderlerinden oluşan grup, tüm fikir birliği süreçlerini kontrol eder. Son derece hızlı. Genel olarak, bankacılık sektörleri Federe blok zincirlerini kullanır veya Konsorsiyum blok zincirleri diyebilirsiniz..

Bu blockchain ağı ile hiç kimsenin izinsiz olarak sisteme katılma ve katılma hakkı yoktur. Bu ağın herhangi bir sürecine katılmadan önce uygun izne ihtiyacınız olacak.

Consortium blockchain olarak da bilinen Federated, eski sistemlerin yerini alır. Veri fazlalıklarını ortadan kaldırır. İnsanların belgeleri doğrudan işlemesini sağlar. Yarı manuel uyum mekanizması yoktur. Federe blok zinciri ağında işlem maliyeti de daha azdır.

B3i (Sigorta), R3 (Bankalar), Corda, EWF (Enerji); bunlar Federated veya Consortium blok zincirlerinden bazılarıdır.

 • 2.3- Özel Blok Zincirleri

Bazı durumlarda, özel ve birleşik blok zinciri arasındaki temel farkın, bir grup kuruluş dışında, özel blok zinciri ağı sürecini yalnızca tek bir kişinin kontrol etmesi olduğunu söyleyebilirsiniz..

Genellikle, kişilerin denetim ve veritabanı yönetimi gibi blok zinciri ağına erişimi yoktur. Bireysel şirketler, uygun izin ve işlemle erişime sahip olabilir. Dahili olarak işlem doğrulamasına erişebilecekler. Ancak halkın denetim şansı bulabileceği durumlar vardır..

Özel Blockchain teknolojisi, bazı durumlarda halka zıttır. Merkezi bir sistemdir. Özel blok zincirleri ile güvenlik kırılma riski artar.

 

Özel blok zinciri ağı ile işlem maliyeti daha azdır. Miras sistemlerini değiştirirler. Bu blockchain ağıyla belgelerin işlenmesi çok daha kolay. Multichain, MONAX iki özel blockchain ağıdır.

Daha Fazlasına Göz Atın: Özel vs Herkese Açık Blockchain: Hangisi Daha İyi??

Bölüm 3: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Farklı Blockchain Teknolojisi Nesilleri

Bugüne kadar blockchain teknolojisi, her biri belirli yükseltmelere ve yeni özelliklere sahip farklı sürümler olarak karşımıza çıktı..

Bakalım ne olduklarını görelim mi??

 

3.1- 1. Nesil Blockchain Teknolojisi

İlk nesli daha iyi anlamak için Bitcoin teknolojisine daha yakından bakmanız gerekecek. Bitcoin, bu yeni teknolojiyi ilk kez kullanan kişiydi, bu nedenle bu ağın her özelliği ilk nesil olarak sayılıyor.

Blockchain teknolojisinin yardımıyla bitcoin, en başından beri herkesin dikkatini çekti. Bu birinci nesil blockchain, kimsenin değiştiremeyeceği sabit bir politikaya sahiptir..

Yalnızca 21 milyon bitcoin madenciliğine sahip olacaksınız ve eşiğe ulaşıldığında, satın almadıkları sürece hiç kimse madencilik yapamayacak veya ellerini alamayacak.

Politika ayrıca bir kullanıcının bitcoinlerini yalnızca bir kez harcayabileceğini de içerir. İşlemlerinden sonra bunları tekrar ele geçiremezlerdi..

Bu kadar büyük bir şeyi nasıl başardılar?

Bunu 1. nesil blockchain teknolojisini kullanarak yaptılar. Genellikle itibari para kullanan merkezi sistemlerde diğer özel defterlerle bağlantılı değildir. Bu yüzden iletişimden yoksunlar.

Bir örnek kullanarak açıklığa kavuşturmama izin verin.

Alice garson olarak çalışıyor ve bir gün 300 dolarlık bahşiş alıyor. Daha sonra bu parayı alır ve Banka X’e yatırır. Banka X, defterlerini buna göre günceller. Geri dönerken, yiyecek bir şeyler almayı hatırladı. Ne yazık ki, tek para çekme seçeneği en yakın Banka Y’dir..

Ancak Banka Y, muhasebe defterini güncellemedi ve bunun için A Bankası’na geri dönmesi gerekiyordu..

Pekala, bu her zaman böyle olmayabilir ama böyle şeyler olur ve sistemin zayıf noktalarından biridir. Ayrıca paranız için bankanıza körü körüne güvenmeniz gerekecek. Biri onu kırar ve defteri değiştirirse, şüphesiz paranızı kaybedersiniz.

 

 • 3.1.1- Bu Nasıl Farklı?

Blok zinciri, tüm katılımcıların defterlerini günceller ve tamamen merkezi olmayan bir süreç haline getirir. Dolayısıyla, verileri tek bir düğüme kaydetmek yerine, herkesin defterine de kaydedilecek.

Yani, yalnızca bir düğümü kurcalamak, paranızı mahvetmek için yeterli olmayacak.

Neden?

Kendinizi ve arkadaşlarınızı düğümler olarak düşünün. Her işlem yaptığınızda, bir araya gelmenize ve işlemin ayrıntılarını paylaşmanıza yardımcı olur. Paylaştıktan ve tüm bilgileri doğru bir şekilde aldıktan sonra, bunu not defterinizde güncelleyecek ve ödemeleri kaydedeceksiniz..

Bunları kaydettikten sonra, siz ve arkadaşlarınız hepinizin aynı sonuçlara sahip olup olmadığını görmek için onları karşılaştıracaksınız..

Sonuçlar aynıysa, kimsenin değiştiremeyeceğinden emin olmak için sayfada oturum açarsınız. Aynı şey tüm düğümler arasında da geçerlidir. Yani, kolayca saldırıya açık olmadığını görüyorsunuz.

 

 • 3.1.2- 1. Nesil Blockchain Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?

Eh, bu tür birinci nesil blockchain’in pek çok faydası var. Onlara tek tek bakalım.

 1. Tek bir düğümü kaybettiği için kimse zarar görmeyecek. Veriler diğer tüm düğümlerde de depolanacak.
 2. Birisi onu kırmaya veya kayıtları kurcalamaya çalışırsa, süreç çok açık olacaktır. Bilgisayar korsanının girmesi ve sisteme benzer görünümlü bir defter takması gereken yalnızca dokuz defter varsa, bu çocuk oyuncağı olabilir..

Ama defterde 2 bin veya milyon insan olduğunda ne olacağını bir düşünün. Oturumlar da her 10 dakikada bir yenilenir, bu yüzden onu hacklemek neredeyse imkansızdır..

 1. Hiçbir partiye körü körüne güvenmek zorunda kalmayacaksınız. Her işlem otomatik olarak doğrulanır ve her üye tarafından imzalanır.

İlk nesil blockchain teknolojisi, dijital dünyanın devrimlerinden biriydi. Bu, diğer tüm kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin en son sürümlerinin köküdür..

3.2- 2. Nesil Blockchain Teknolojisi

Ethereum, ikinci nesil blockchain teknolojisinin temelidir. Sistemi daha iyi anlamak için bu sisteme daha yakından bakalım. Ethereum genellikle bitcoin ile eşleştirilir. “Akıllı sözleşmeler” adlı yeni bir özellik sunar ve para birimlerinin Ether’i kullanarak para gönderebilirsiniz..

 

 • 3.2.1- Akıllı Sözleşmeler: Blockchain Teknolojisi Açıklaması

Akıllı sözleşme, ağa yüklenen kodlanmış bir projedir. Tüm sözleşmeler yapıldıktan sonra, defterde otomatik olarak güncellenir..

Bunu “If-Then” durumunun kodlanmış bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Sözleşmelerin belirli gereksinimleri vardır ve bunları tamamladıktan sonra proje biter. Bu, hiç kimsenin verilere müdahale edemeyeceği için tam şeffaflık sağlar.

Ayrıca, herkes ödemeden adil pay alacak ve kimse dışarıda bırakılmayacaktır. Konuyu daha da açıklığa kavuşturmak için sana bir örnek vereyim.

 

 • 3.2.2- Çevrimiçi Alışveriş Senaryosu

Bir satıcıdan çevrimiçi bir şey satın almak istediğinizi hayal edin. Ona önceden ödeme yapmanız gerekecek ve ürün önümüzdeki üç gün içinde size gönderilecektir. Ancak, yalnızca satıcı parayı aldıktan sonra.

Bu sistemle ilgili birçok sorun var.

Her şeyden önce, onu daha önce bir yerden tanımadığınız için, sizinle satıcı arasında güven yok..

İkincisi, ürünü aldıktan sonra da ona ödeme yapmayabileceğiniz için satıcı parayı önceden talep edecektir..

Son olarak, nakliye şirketi bir şekilde ürünü kaybeder ve Satıcıya kötü bir yorum yaparsınız..

Tüm bu sorunlar akıllı sözleşmeler kullanıldıktan hemen sonra kolayca çözülür..

Teslimat onaylandıktan sonra sözleşme otomatik olarak ödenecektir. Hiçbir taraf birbirine körü körüne güvenmek zorunda değildir; süreç gerçekten şeffaf hale geliyor. Nakliye şirketi, ürünü kaybetmesi veya ürüne zarar vermesi durumunda satıcıyla iletişime geçecektir. Ayrıca durumdan haberdar edileceksiniz.

Bu sürecin her parçası herhangi bir merkezi yetkilendirmeye ihtiyaç duymaz. Herhangi bir belge doldurmanız veya ürün için ek ücret ödemeniz gerekmeyecek. Yapmanız gereken veya satıcının yapması gereken tek şey, blockchain ağında akıllı sözleşme oluşturmaktır..

Açıklanan ikinci nesil blockchain teknolojisi, tüm dijital para birimi durumuna yeni bir özellik ekliyor. Yani, artık sadece bir para birimi aracı dışında da kullanılabilir..

 

3.3- 3. Nesil Blockchain Teknolojisi

Üçüncü nesil, tüm ağa fazladan bir etkinlik katmanı ekler. Örnek olarak Apple ve Android işletim sistemini ele alalım. Her ikisinin de uygulamaları için farklı bir kod dizisi var.

Dolayısıyla, bir Android uygulaması Apple’ın iOS’unda çalışmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Tam uygulamayı Apple’da çalıştırmak istiyorsanız Swift ile kodlamanız gerekir..

React native aslında bu sorunu çözdü. Herkesin her ikisi için herhangi bir uygulamayı kodlamasına izin verir. Bu yapı, üçüncü neslin ortaya koyduğu şeydir. Ethereum harika bir platform, ancak esnekliği yok.

Ethereum’daki merkezi olmayan her uygulama yalnızca EVM’sinde (Ethereum Sanal Makinesi) çalışır. Yani, başka bir platforma taşınmasını istiyorsanız, örneğin Lisk, kodlamayı değiştirmeniz gerekecek.

Üçüncü nesil, platformları değiştirme esnekliğine izin verir ve herhangi bir ağda blockchain uygulamasını kullanır.

Bunun için pek çok örnek var. Aşağıda bunlardan bazılarına bir göz atın.

 • 3.3.1- Qtum

Oldukça heyecan verici bir platform. Şu anda Qtum Sanal Makinelerinde çalışıyor. Bu VM, EVM’nin değiştirilmiş bir şeklidir. Bu sistemin en iyi yanı, Hesap Özet Katmanı (AAL) olmasıdır. Bu farklı katman, herhangi bir güçlük çekmeden başka bir platformdan akıllı sözleşmeler eklemenize izin verecektir..

Herhangi bir akıllı sözleşmeyi ağa entegre edebilirsiniz; zahmetsiz.

 • 3.3.2- Dalgalanma

Ripple, başka bir üçüncü nesil blockchain teknolojisidir. Farklı defter sistemi içinde işlem yapmanıza izin verecektir. Böylece, özelden özele ve geleneksel ödeme sistemleri arasında pazarlık yapabileceksiniz..

Interceder protokolleri, bu stratejiyi gerçekleştirmelerine izin verir. Yani, bunu farklı blockchain platformları arasında bir bağlantı olarak düşünebilirsiniz..

 • 3.3.3- IOTA

IOTA, kalitesiz mikro dönüşümlerden kurtulur. Önceki nesillerde hacim son derece düşüktü. Bununla birlikte, IOTA, her saniye süper hızlı ve yüksek hacimli işlem sağlar. Her işlem için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekecek.

Nasıl yapıyorlar?

Eh, hemen hemen bloklar halinde bir araya getiriyorlar ve tüm madenciler tarafından onaylanıyorlar. IOTA, ağdaki her bloğun kendi kendine kontrol edildiği “Karışma” adlı yeni bir teknoloji kullanır.

Model, birçok sektörden adil bir talep payı elde etti ve sonuçta ölçeklenebilirliği artırdı.

 

Blockchain’i Hacklemek

Bir blockchain’i hacklemek son derece zordur, ancak “imkansız” değildir. Belki de bunun harika bir örneği DAO olabilir. DAO, 70 milyon dolarlık Ethereum’dan hacklendi bir sistem arızası nedeniyle. Bilgisayar korsanı bir şekilde ağı kandırdı ve 70 milyon doları hesabına geçirdi..

Ancak, bu senaryonun çok fazla örneği yok. Blockchain teknolojisinin bir tür döngüsü varsa, bundan yararlanılabilir. Aksi takdirde, sistem tam kanıtıdır.

Bugün itibariyle, bazı uzmanlar bu yeni teknolojinin arkasındaki nedenden şüphe duyuyorlar, ancak aynı zamanda, erişimi bu kadar kolay hale getirmenin bir hediye olarak kabul edilebileceğini düşünüyorlar. Kesinlikle çok daha fazla takdir edilmeye ihtiyacı var, o zaman gerçekten.

Bazı insanlar, tüm özelliklerde bile tam potansiyellerinden şüphe duyuyorlar..

 

Bölüm 4: Blockchain Teknoloji Yığını

Blok zinciri farklı katmanlar içerir. Katmanlara aşağıdan bir göz atın:

 • 4.1- İnternet Katmanı: Web3’e Giriş

Bu katman, tüm yığının köküdür. IoT cihazları, akıllı telefonlar, bilgisayarlar vb. Gibi tüm ağların birleşimidir. Hepsi İnternet Protokol Paketine dayanır. Bu katman, bilginin nasıl iletileceğini, adresleneceğini, paketleneceğini vb. Belirler..

İnternetin Web Versiyon 1 veya World Wide Web (WWW) olarak bilinen ilk versiyonu 1989’da piyasaya sürüldü. IoI (Internet of Information) kullandı. Belirli bir çerçeve ve diğer kaynakların URL’lerini tanımladı.

On yıldan fazla bir süre sonra, teknoloji başka bir yükseltme gördü ve Web sürümü 2 oldu. Bu sürüm, çoğunlukla sosyal medya ve e-ticaret web sitelerinde kullanılan Etkileşimlerin İnternetini kullanmaya başladı..

Bu yeni versiyonla, Armuttan Armut’a bağlantı zamanla daha da büyüdü ve birçok büyük grup bunun aracı olarak hareket etti..

Bu kuruluş, reklamları veya diğer abonelik kaynaklarını kullanarak kazanç elde etti.

Bu yeni popülerlik, en son web sürümünün doğmasına neden oldu. İnsanların çoğu bunu Değer İnterneti veya Web olarak görüyor. Blockchain teknolojisi, bu yeni yükseltmenin önemli başlatıcılarından biridir. Bitcoin ile başladı ve yavaş yavaş en iyi pazarlara doğru ilerliyor.

Yani, Yeni internetin Blockchain’i?

Aynı teknoloji, sosyal medyanın veya araç paylaşım uygulamalarının yerini alabilir. Gerçekten de web’i merkezi olmayan bir yer haline getirebilir.

Devamını Oku: Blockchain vs İnternet: Yeni Bir İnternet Olacak mı?

 

 • 4.2- Blockchain Protokol Katmanı

Katman, diğer blok zinciri ağlarının yaptığı gibi benzer şekilde çalışır. Düğümler protokolleri yürütecek, defterde veri ekleyecek ve şeffaf işlemler sağlayacaktır..

Protokol, açık, güvenilir ve paylaşılan bir defter sistemi sunar. Protokol, kullanıcıya yeterli miktarda geri bildirim sunar.

 

 • 4.3- Uygulama Katmanı

Bitcoin ağı, diğer birçok blok zinciri teknolojisinin sınırıydı. Ancak çatal sayısını artırdı. Sistemin uygulama katmanı, basit kripto para birimleri dışındaki diğer tüm özelliklerden oluşur..

Akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulama bu katmandadır. Katman, fikir birliği algoritmasının ötesinde çalışan merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine izin verir.

Akıllı sözleşmeler daha karmaşık kullanımlar sağlayabilir. Belirteçler, ağ ve dApp’lerin kendilerinin geliştirilmesi için kesinlikle kritik öneme sahiptir..

 

 • 4.4- Kullanıcı Deneyimi (UX) Katmanı

Bu katman, tüm ağa ve farklı blok zinciri uygulamalarına erişim sağlar. Tüm yığının ön cephesidir.

 

Bölüm 5: 10 Gerçek Hayat Senaryoları: Blockchain Teknolojisi Günlük Yaşamınızı Nasıl Etkileyecek??

 • 5.1- Nesnelerin İnterneti (IoT)

Kelime, kripto nişinde yaygındır – Nesnelerin İnterneti (IoT). Ama bu ne? İnternete bağlanabilen tüm cihazları düşünün. Buzdolabınız, ev asistanınız, hatta belki akıllı TV’niz olabilir. Temel kavram – “şey” ne olursa olsun, internete bağlanabiliyorsa, IoT kulübündedir..

Genel olarak akıllı ev aletleri, Nesnelerin İnterneti’nin varlıkları olarak kabul edilir. Web’e bağlanan her nokta, teknoloji ağı için büyük bir değerdir. Bu teknolojinin en iyi yanı, enerji açısından verimli. Kripto para birimleri genellikle üretmek için çılgınca bir miktar tüketir. IoT, çok büyük miktarda elektrik gücü tasarrufu sağlayabilir.

 

 • 5.2- Blockchain Sağlık Hizmetleri

Blockchain teknolojisinin benzersiz özelliklerinden biri, tüm verilerin şifrelenmiş olmasıdır. Kişisel gizliliği asla ihlal etmez. Veri ihlali ve diğer sanal suçlara karşı harika bir silahtır. Bu nedenle, bu teknolojinin sağlık sektörüne büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Blockchain, tüm kullanıcı verilerini şifreleyebilir ve yalnızca belirli gözler için güvende tutabilir. Ameliyat verileri gibi tüm belgeler kodlanabilir ve gizli tutulabilir.

Bu nedenle, şüphesiz sağlık hizmetleri, teknolojiden en yüksek faydayı sağlayabilecek geniş bir alan olabilir..

 

 • 5.3- Çapraz Broder Ödemeleri Kolaylaştırıldı: Çözüm Anlaşmazlıklarına Veda Edin

Yurt dışından para göndermek ve almak her zaman bir güçlük sorunu olmuştur. Her şeyden önce, her ödeme yöntemi her ülkede mevcut değildir. Hemen hemen her eyalette, genel süreci sürdüren bir yönetim gözü vardır. İkincisi, bir eyaletten diğerine para transferi yapmak yaklaşık 4-5 gün sürer.

Bir şey yapılması gerekiyordu! Çok paradan bahsediyoruz. Sadece 2015 yılında ülkeden ülkeye yaklaşık 150 trilyon dolar işlem yapıldı. Yine de süreç çok karmaşık, belirsiz ve şüpheli. Blockchain bu durumda cankurtaran olabilir.

Sadece sinir bozucu bekleme süresine veda edebilirsiniz. En iyi kısım nedir? Kimse paranıza bayramlarında gizlenen akbabalar gibi bakmaz!

Sınır ötesi ödemeler artık bu teknoloji ile bir tıklama meselesi. Ayrıca, para aklama ve diğer ilgili suçlar için alan vardır. Kuşkusuz daha az anlaşmazlık olacak ve yurt dışından aileleri destekleyen insanlar için hayat çok daha kolay olacak.

 

 • 5.4- E-Oylama: Sadece Bir Efsane Değil!

Oy verme, tüm vatandaşların temel medeni haklarından biridir. Ama kötülük işleri sertleştirdi, dürüstlük ve açıklık getirdi. Süreç, blockchain teknolojisinden muazzam bir yardım alabilir. E-oylama sistemini desteklemenin iki ana nedeni vardır – anonim ve güvenli.

İnsanlar her zaman böyle bir sistemden şüphe duyarlar. Ve oldukça makul. Rakip partiler, bir seçimin hileli hale geldiğini hissedebilirler. Ancak 2016 ABD seçimleri ve 2014 Danimarka seçimleri şüphecilere kesin bir yanıt verdi.

Teknoloji gittikçe daha güvenilir hale geliyor ve giderek dünyanın her yerindeki insanlar ve politikacılar tarafından kabul ediliyor. Kuşkusuz, bu herkes için biraz zaman alacak ve her hükümet lideri bunun faydasını anlayabilir..

 

 • 5.5- Gelişmiş Dijital Güvenlik

Siber suçlular artık hükümetler ve büyük şirketler için büyük bir tehdittir. Çeşitli raporlara göre siber güvenlik sektörü yıllık en az 18 milyar dolar değerinde. Distil Networks konuyla ilgili bir açıklama yayınladı ve birçok teknoloji gurusunun konuyu yeniden düşünmesini sağladı..

Popüler gördüğümüzde ve Facebook gibi teknoloji devlerinin siber suçlular tarafından kandırıldığına inancımız çökmeye başlar. Reklam ajanslarının kişisel verilerinizi alıp almadığını kim bilebilir? Şeffaflığa ciddi bir ihtiyaç var. Aksi takdirde, kurumsal dünyanın ürünlerinden başka bir şey değilsiniz.

Kahramanları pelerinsiz blok zincirler diyebilirsin. Teknoloji olabildiğince sağlam. Verileriniz çok güvenli olabilir (neredeyse kırılmaz) ve gizliliğiniz kolayca korunur.

 

 • 5.6- Arabanız Akıllılaşıyor

Araba hırsızlığı dünyadaki çoğu ülkede yaygın bir suçtur. Hırsızlara böylesine büyük bir varlığı kaybetmek büyük bir keder meselesidir. Ama iyi olan şey, arabanızın daha akıllı hale gelmesi! Artık bir çok yeni model arabanın kilidi bir akıllı telefon kullanılarak açılabilir. Peki ya bilgisayar korsanları parolaları kırıp arabanızı daha da kolay çalabilseydi.

Blockchain burada devreye giriyor. Blockchain, verileri yönetmek ve işlemek için daha güvenli ve kriptografik bir yol sağlar. Böylece, teknolojinin büyülü dokunuşuyla akıllı arabaların daha da güvenli hale geleceğini kolayca varsayabiliriz. Hepsi güçlü blockchain defterine selam olsun!

 

 • 5.7- Seyahat Etmek Kolaylaştı

Göçebe bir hayata karşı bir şeyin var mı? Belki etrafta dolaşmayı ve yerleşmemeyi seviyorsunuz. İnsan zihni şüphesiz maceracı bir adamdır. Ancak seyahat ederken tipik bir senaryoyla yüzleşmeniz gerekecek – para. Her ülkenin farklı para birimleri vardır.

Ya hızlı, güvenli ve hesabı gerçek zamanlı tutan evrensel bir cüzdanınız olsaydı? Seyahat hayatınız bu tür kolay yöntem için size teşekkür edecek. Peki, blockchain ile kolayca böyle bir hayatın tadına varabilirsiniz..

 

 • 5.8- Korsan Katili!

Korsanlık, özellikle eğlence sektöründe her zaman bir endüstri katili olmuştur. Örneğin, dijital müzik formatları ve paylaşım ile, onu karlı bir endüstri olarak kurmak önemli bir zorluk olmuştur..

Korsanlık yüzünden parlamayan çok sayıda müzisyen ve sanatçı gördük. Blockchain teknolojisi ile müzik yine kıt olmayan bir dijital varlık olabilir.

Müzisyenler hak ettikleri telif ücretlerini alabilir ve endüstriyi önceki sağlam formda yeniden kurabilirlerdi. Sanatçılara, müzisyenlere ve film yapımcılarına saygı duruşunda bulunacaktı..

 

 • 5.9- Düzenleme Kolaylaştı

Yolsuzluk her insan ruhunun içindedir. Otorite ve hükümet ne kadar katı olursa olsun, yolsuzluk içeri girmenin bir yolunu bulur! Açık ve halka açık defterle kara para aklamaya ve diğer mali suçlara bir son verebiliriz..

Kara para aklamayı önleme yetkililerinin etkinliğini büyük ölçüde artıracaktır. Suç halkaları büyük bir darbe alacak ve bu kötü suça ve ilgili suç çetelerine bir son verebiliriz..

 

 • 5.10- Yolculuk Paylaşımı Olumlu Oy Alır

Uber, Lyft ve diğer birçok araç paylaşım şirketinin popülaritesiyle, sektörün daha da büyüyeceğini varsayıyoruz. Halihazırda çeşitli yerel markalar, küresel pazar liderleri boyunca sokakları yönetiyor.

Blockchain teknolojisi, sürüş paylaşımı 2.0 olasılığını açabilir. Böyle bir seçenek, aracının varlığını tamamen ortadan kaldıracaktır. Eğer öyleyse, yolculuklar daha da ucuz ve daha uygun fiyatlı hale gelecektir. Eh, zaten uygun, ancak fiyatı da daha da düşecek.

Blok zinciri aynı zamanda oyun tarafında da temelini oluşturuyor.

 

Borç Verme Senaryosu İçin Bir Olasılık Açılıyor

Borç vermek, sivil toplumların doğuşundan beri süregelen bir kavramdır. Temel kural, borç verenler için para almanızdır ve orijinal miktarı ve her iki tarafın da bu konuda anlaştığı faizi geri ödersiniz..

Ama hayat tahmin edilemez. Her türlü kazanın kurbanı olabilirsiniz. Eğer öyleyse, parayı ödeyemezsiniz. Böylece sayısız insan iflasın kurbanı olur. Değerli varlıklarını kaybederler. Bazı insanlar evlerini bile son eşyalarını kaybederler..

Blockchain böyle durumlarda nasıl yardımcı olabilir? Blockchain teknolojisinde, bu ekstra faiz oranını ödemek zorunda kalmayacaksınız. Ama nasıl? Blok zinciri kullanarak işlem yapmak için bir bankaya veya diğer finans kuruluşlarına ihtiyacınız yok. Böylece tonlarca para biriktirebilirsin.

 

Blockchain Teknolojisi Neden Daha İyi Bir Teknoloji?

Blockchain, bu çağın çözümüdür. Hatta mali hayatımızı sürdürme şeklimizi bile değiştirebilir. Pek çok sektörü etkiliyor. Dört ana güç noktası, teknolojinin kalabalığın içinde öne çıkmasını sağlar –

 • Dağıtılmış
 • Güvensiz
 • Değişmez
 • Merkezi olmayan

 

1- Dağıtılmış

Mevcut modelden ilk farkı, merkezi sunuculara ve geniş veri merkezlerine sahip olmasıdır. Dolayısıyla, böyle bir veri merkezi başarısız olursa veya saldırıya uğrarsa, tüm değerli verileriniz kaybolabilir. Sayısız web sitesinde ölümü bile işaretleyecek.

Bir blockchain teknolojisi dağıtılır. Merkezi bir sunucuya sahip olmak yerine, ağ dağıtılır. Defterin kopyası tüm kullanıcılara ve tüm düğümlere yayılır. Yani herkes sistem üzerinde aynı yetkiye sahiptir. IoT’ler bile blockchain ağının üyesi olabilir.

Dahası, pratik olarak hacklenemez. Bilgisayar korsanları ve siber saldırganlar, tüm ağdaki tüm kullanıcı düğümlerini devre dışı bırakmak zorunda kalacak. Görev imkansız olmaktan başka bir şey değil.

 

2- Güvensiz

Güven büyük bir kelimedir! Dijital bir işlemde, iki taraf işlem yapmak için bağlanır. Ancak bu iki tarafın birbirlerine karşı karşılıklı bir güveni yoktur. Bu nedenle, teknolojiye genellikle güvensiz teknoloji denir. Peki, nasıl normal davranıyorlar? Her işlemi doğrulayacak ve bunu ortak defterde saklayacak ortak bir fikir birliği algoritmasını takip etmeleri gerekiyor..

Üstelik yapılan tüm işlemleri herkes görebilir. Ve herhangi bir işlem bu fikir birliği algoritmasını ihlal ederse, işlemin kendisi de ihlal edilir. Dolayısıyla taraflar birbirlerine güvenmeseler bile önemli değil. Sistem, kullanıcılar arasında güvenlik ve ortak güveni sağlamak için tasarlanmıştır..

 

3- Değişmez

Doğrulama için ağda paylaşılan bir işlemi geri almanın çok zor olduğunu göreceksiniz. Zamanla, kurtarma ve geri alma süreci zorlaşır. Yani bu anlamda teknolojinin değişmez olduğu söylenebilir..

Bu aynı zamanda hem iyi hem de kötü bir şeydir. Serbest çalışıyorsanız, müşteri size ödemeyi gönderdikten sonra geri alamaz. Aynı zamanda, yanlışlıkla birine parayı gönderirseniz, geri almak neredeyse imkansız olacaktır..

Böyle bir özellik, teknolojiyi kullanıcılar arasında daha sağlam ve sürdürülebilir ve daha güvenilir hale getirir..

 

4- Merkezi Olmayan

Hükümet ve bankalar sizi zincirleyip sizinle tekel oynayalı çok uzun zaman oldu. Bu merkezi hükümetler ne yapıyor? Söz konusu varlığa sahip olduğunuzu doğrulamak için paranızın veya varlığınızın bir yüzdesini alırlar..

Ademi merkeziyetçi olmak, blockchain teknolojisini kalabalığa daha da çekici kılıyor. Hepimizin içindeki küçük Robin Hood’u neşelendiriyor.

Ademi merkeziyetçi olmanın birçok olumlu yönü var. Hiç kimse tüm ağı çökertemez; hiçbir üçüncü şahıs özel harcamalarınıza bakamaz. Yani, aracıyı her senaryodan çıkarırsanız, çok para biriktirirsiniz. Zor kazanılan kıymetli para, yalnızca blockchain ağını kullanırsanız daima size ait olacaktır..

 

Blockchain Hala Olgunlaşmamış mı??

Blockchain sadece aptallar için mi? Blockchain teknolojisinin büyümek için çok yeri var. Teknoloji on yaşında. Gizemli mucit Satoshi Nakamoto, 2008 yılında halkın gözü için konsepti getirdi. Bu nedenle, blockchain ağının birçok kusuru olacağını tahmin etmek oldukça kolaydır. Önemli olanlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Güç tüketen
 • Daha yüksek ağ maliyeti
 • Blok boyutu varyasyonu
 • Pazar Uzmanlığı
 • Değişmez akıllı sözleşmeler

 

1- Güç Tüketimi

Mutabakat algoritmasını çalıştırmak, işlemciler için gerçekten göz korkutucu bir görevdir. PoW tamamen düğümlerin ham işleme güçlerine bağlıdır. Ne yazık ki, çok fazla işlem gücü ve elektrik gücü harcamadan, yeterince madeni para çıkaramazsınız. Ayrıca, genel sistemin tüm kopyası ağ içindeki tüm üyelere saklanır. Verilerin tüm düğümlerde olması, ne kadar veri tükettiğini düşünmenize neden olabilir..

İyi haber şu ki, endüstrideki neredeyse tüm büyük isimler, süreci daha az güç tüketen ve daha az israflı hale getirmek için çok çalışıyor..

 

2- Daha Yüksek Ağ Maliyeti

Bir blok zinciri düğümlerden oluşur. Ancak bazı blok zinciri ekosistemlerinin sınırlı sayıda düğümü vardır. Kullanıcıların toplam sayısı düğüm sayısını aşarsa, tüm ağ çökebilir. Bu tür senaryolar iki büyük sorunu ortaya çıkarır –

 • Daha yüksek maliyetler
 • Daha yavaş işlem oranı

Yakında teşvik düğümlerine giriş olabilir. Bu nedenle, teknolojinin kendisinin altında yatan ideolojiye tamamen aykırı olan yeni bir dijital kast sistemi yaratmanın önemli bir olasılığı vardır..

 

3- Blok Boyutu değişimi

Bloklar çeşitli veri türlerini içerebilir. Böylesine büyük verileri içeren, “daha büyük” yığınlar gerektirebilir. Bu daha büyük bloklar iki tür tehdide karşı çıkıyor.

 • Değişmezliğe ve fikir birliği algoritmasına zarar verecek daha küçük defterlerin oluşturulması.
 • Dağıtık yerine daha merkezi bir ağ.

Bu koşulların hiçbiri, herkesin dilediği teknolojinin çok çekici doğasını değiştirdiği için arzu edilmez..

 

4- Pazar Uzmanlığı

Blockchain teknolojisi büyümeye başladı. İnsanların korkmasının başlıca nedenlerinden biri dalgalanma ve piyasada çok fazla blok zinciri var. Hangi blok zincirini seçmelisiniz ve hangi kripto para birimine yatırım yapmalısınız?.

Piyasa çok fazla spekülatif. Örneğin, Bitcoin 20.000 $ ‘lık bir birim değerine ulaştı, ancak bu her zaman zirve değerini koruyacağı anlamına gelmez. Fiyat her an düşebilir. Ya da belki başka para birimleri son derece iyi durumda. Sahneyi her zamankinden daha karmaşık hale getirecek ne olacak kimse.

Peki, blockchain sadece aptallar için mi? Peki, bu seni düşündürebilir.

Artı, kan basıncınızı etkileyecektir.!

 

5- Değişmez Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşme, mutlak bir zaman sınırı ve koşulları olan iki kişi arasındaki bir sözleşmedir. Bu koşullar karşılandığında, anlaşma kendi kendini doğrulamaya başlar. Ethereum ilk olarak akıllı sözleşmeleri tanıttı.

Bu tür akıllı sözleşmelerin önemli bir özelliği, değişmez olmalarıdır. Yani, bir kez yerine getirme koşullarıyla anlaşma yaptıktan sonra değişmez hale gelir. Bilgisayar korsanları bize saldırmak için bu özelliği kullanabilir. Yine, bu tür sözleşmeler oluşturmak için kodu kırabilirlerse, felaketler takip edecek.

 

Bölüm 6: Bilmeniz Gereken 6 Öncü Blockchain Platformları

 • 6.1- Ethereum

Resim Kredisi: Ethereum Web Sitesi

Oyun değiştiren blockchain platformu Ethereum, 22 yaşındaki bir Rus-Kanadalı tarafından bir mucizedir. Adı Vitalik Buterin. Onlara en yenilikçi blockchain ekosistemi diyebilirsiniz.

Ethereum’u öne çıkaran nedir? Ethereum, Akıllı Sözleşmeleri, dApp’leri ve DAO’yu tanıttı. Böylesine benzersiz özelliklere sahip olması, sistemi sıradan kullanıcılar için çekici kılıyordu. Belki de bu yüzden en önemli sayıda kullanım senaryosuna sahipler. Hatta sık sık ürün güncellemelerine ve kullanıcı desteğine odaklanan arkadaş canlısı ve yardımsever bir çevrimiçi destek topluluğuna sahipler..

Şu anda sistemlerinde iş birliği algoritmasının eski kanıtı var. Ancak Ethereum, bunun yerine güncellenmiş hisse senedi konsensüs kanıtını benimsemeyi planlıyor.

 

 • 6.2- Hyperledger Kumaşı

Resim Kredisi: Hyperledger Web Sitesi

Dünyaca ünlü açık kaynak platformu Linux, Hyperledger’ı destekliyor. Sektör düzeyinde defter çerçeveleri oluşturmayı ve hizmet vermeyi hedefliyorlar. Nişanlı, bankacılık, tedarik zinciri, imalat şirketleri ve IoT’ler gibi çeşitli sektörlerden gelen büyük işletmelerle zaten işbirliği yaptılar..

Hyperledger, piyasadaki en iyi blok zinciri çerçevelerinden biridir. Kurumsal çözümlerle mükemmel uyum sağlar. Blok zinciri, fikir birliği protokollerinin yardımıyla hemen başlamanıza izin verecektir..

Ayrıca yakın zamanda Hyperledger Fabric’in daha yeni bir sürümünü piyasaya süreceğini duyurdular..

 

 • 6.3- R3 Corda

Resim Kredisi: Corda R3 Web Sitesi

R3, Corda adında açık kaynaklı bir dağıtılmış defter platformu oluşturan devrim niteliğindeki bir başka önemli finansal kurumdur. Corda için yerleşik belirteç veya kripto para birimi yoktur ve bu bir izin blok zinciri türüdür.

Neden?

Pekala, blockchain protokolleriyle karşılaşmayan herhangi bir kişiyi kısıtlayacaktır. Dolayısıyla, ağa yalnızca açık bir şekilde bağlıysanız, belirli bölümlere erişemezsiniz.

 

 • 6.4- Dalgalanma

Ripple şu ana kadar ilginç olanlardan biri. RippleNet’leri, her bankayı ve ödeme yöntemlerini birbirine bağlamayı veya tek bir yerde sağlamayı amaçlamaktadır. Ripple tarafından sunulan işlem ücretleri hemen hemen ücretsiz.

Dijital para birimlerine “Ripples veya XRP” deniyor ve Bitcoin ve Ethereum’dan hemen sonra en popüler olanlardan biri haline geldiler. XRP, diğer kripto para birimlerinden daha ölçeklenebilir ve daha hızlıdır.

Resim Kredisi: Ripple Net Web Sitesi

 • 6.5- EOS

EOS piyasada yeni ve şimdiden pazarda büyük bir izlenim yarattı. İnsanlar bu konuda heyecanlanıyor. Bunun arkasında başlıca üç neden var – ölçeklenebilirlik, esneklik ve kullanılabilirlik.

Şu anda Bitcoin’in sahip olduğu tüm büyük kusurlardan arınmış olduğunu söyleyebilirsiniz. Rekabet zirvede olduğu için EOS’un ne kadar ilerlediğini yalnızca zaman söyleyebilir.

 

 • 6.6- NEO

Yeni doğan NEO çoktan pazara büyük bir patlama ile girdi! Saniyedeki işlemleri yönetme konusundaki geniş yetenekleri ile tüm senaryoyu değiştirir. Bitcoin gibi blok zincirleri saniyede 6-7 işlem gerçekleştirebilirken, NEO saniyede 10.000 işlem gerçekleştirebilir..

Dahası, NEO canavara – Ethereum’a meydan okudu. NEO, Ethereum’un daha genç, daha akıllı ve daha hızlı olduğu her şeydir.

 

Bölüm 7: Merkezi Olmayan Blok Zinciri Uygulamalarına Örnekler

Artık farklı platformlara dayalı merkezi olmayan uygulamaları nasıl oluşturabileceğinizi bildiğinize göre, süreci daha iyi anlamak için modellerden birkaçına bakalım..

Günümüzde genellikle üç tür merkezi olmayan uygulama vardır. Onlar:

İ harfini yaz: Bu dApp’ın kendi blok zinciri ağı var.

Tip II: Bu merkezi olmayan uygulama, Tip I dApp’in blok zinciri ağında çalışır. Ayrıca kendi token sistemlerini kullanmak için başka protokoller de kullanıyorlar..

Tip III: Bu dApp, Tip II dApp’lerin bazı protokollerini kullanır ve ardından tokenleri yayınlamak için kendi protokollerini kullanır..

Şimdi örneklerinden birkaçına bakalım.

 • 7.1- Augur

Augur, bir tip II dApp’dir. Benzersiz bir uygulamadır. Piyasanın mantıklı ve güçlü tahminini oluşturmak için merkezi olmayan bir ağ ve finansal piyasa tahminleri kullanır..

Ancak tahminler sadece finansal piyasalarla sınırlı değil.

Resim Kredisi: Augur Blog

 • 7.2- Golem

Golem, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan bilgi işlem gücünü kullanır. Bu, istediğiniz zaman erişebileceğiniz bir süper bilgisayar olduğu anlamına gelir. Kullanılmayan bilgi işlem gücünüz varsa, bunu ağda kullanın.

Ödül olarak, diğer kullanıcıların bilgi işlem gücünüzü süper bilgisayardan satın almasını sağlayacaksınız..

Gücü kendi jetonlarını kullanarak satın almanız gerekecek. Yani biri gücünüzü satın aldığında Golem Ağ Jetonları alacaksınız.

Blockchain teknolojisine yatırım yapmanın harika bir yolu.

Golem, Type II dApp’in bir başka örneğidir.

 • 7.3- Aragon

Aragon, önde gelen kuruluşlara değer sağlayan birkaç ademi merkeziyetçi yönetim platformundan biridir. Proje, Ethereum platformu üzerine inşa edilmiştir. Tek amaç, tüm sınırları aşmak ve size yardımcı olmak için yapılandırılmış bir organizasyonel sistemi teşvik etmektir..

Aragon, geliştiricilerin yeni Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar oluşturmasını kolaylaştırmak istiyor. Bu nedenle belirteç yönetimi, tahkim, rol atamaları vb. Gibi birçok şey içerir..

Aragon ayrıca Tip II dApp’in bir örneğidir.

 • 7.4- Sia

Sia, tüm dünyada kullanılmayan sabit disk kapasitesiyle çalışır. Bununla blok zincirlerine dayalı bir zemin oluşturdular ve benzersiz bir depolama sistemi sağladılar. Platform, bu boş alanları bulut depolama olarak kullandı.

Ayrıca inanılmaz derecede ucuzlar. Dolayısıyla, kullanılabilir bir sabit sürücünüz varsa, bu alanı Sia kullanarak ödünç verebilirsiniz. Yakıtınız azaldığında depoyu da satın alabilirsiniz..

Bu bir Tip I dApp.

 • 7.5- Güvenli Ağ

Güvenli Ağ, eşler arası daha güvenli bir iletişimden sorumludur. Blockchain teknolojisini kullanır ve SAFE kelimesi Herkes için Güvenli Erişim anlamına gelir. Güvenli bir ağa girmek için platformlarını kullanabilir ve ardından bilgi işlem güçlerini başka biriyle paylaşabilirsiniz..

Kullanıcılarını hükümet, suçlular, bankalar vb. Gibi merkezi otoritelerden korumayı amaçlarlar..

Tip III dApp.

 

Bölüm 8: Farklı Türlerde Blockchain Konsensüs Protokolleri

Her blockchain teknolojisi farklıdır. Hepsi, platformlarını birbirinden daha iyi hale getirmek için farklı fikir birliği algoritmaları kullanıyor.

Dolayısıyla ağda hayati öneme sahipler.

 • 8.1- İş Kanıtı (PoW)

Dünyaya ilk tanıtılan oydu, bu yüzden diğer fikir birliği protokollerinden çok daha popüler.

Bunda, bir kullanıcı bir işlem başlattığında, “madenciler” veya süper bilgisayarlar bir sorunu veya bulmacayı çözmeye çalışır..

Bu, tüm ağa bloklar eklemelerine izin verir. Çalışmanın bir ödülü olarak, küçük bir işlem ücreti ve bir blok zincir token yüzdesi alırlar..

Ancak bazı dezavantajları var.

Enerji İsrafı:

Madenciler bulmacaları çözmek için çok fazla enerji harcıyorlar. Bilgisayarlarını uzun süre açık bırakırlar ve ardından küresel enerji tüketimini arttırırlar..

Savunmasız:

Popüler olanlardan biri olmasına rağmen, bilgisayar korsanlarına karşı hassastır. Sistem eski ve protokollerin yükseltilmesi gerekiyor.

Ethereum başlangıçta PoW kullanıyordu, ancak 2018 itibariyle Proof-Of-Stake’e geçti.

 • 8.2- Teminat Kanıtı (PoS)

Bu protokol, PoW’nin dezavantajlarının, pratik olarak enerji tüketiminin üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Sözleşme aynı zamanda PoW gibi halka açık blok zincirleri için tasarlanmıştır..

Bu, yeni madeni paralar çıkarmaz, daha çok kullanıcıları paralarını madeni paralara harcamaya teşvik eder. Ne kadar çok harcama yaparlarsa, Doğrulayıcı olma şansı o kadar artar. Bununla bloğun oluşturulmasına katılabilirler.

Ancak bir değişiklik var, doğrulayıcılar rastgele seçiliyor.

Ana dezavantajları, PoW gibi savunmasız olmalarıdır. PoW ile karşılaştırırsak. PoS, kesinlikle bir turşu olacağız.

 

 • 8.3- Yetkilendirilmiş Teminat Kanıtı (DPoS)

Proof-of-stake’e benzerler, ancak bir bükülme ile! Daha fazla madeni paraya sahip olan kullanıcılar, Şahitleri oylayıp seçebilecekler. Öyleyse, tek fark, tüm durumun demokratik görünümüdür..

Bu oylama sistemine katılırsanız, ödül puanları alacaksınız. Kripto para birimlerini ele geçirmenin en iyi yolu bu.

 • 8.4- Kiralık Teminat Kanıtı (LPoS)

Waves bu POS sistemini geliştirdi. Bununla, özelleştirilmiş jetonlar oluşturabilir ve çiftliğinizde kullanabilirsiniz. Amaç, PoS sisteminden daha fazla güvenlik sunmaktır. Yatırımların doğası gereği “Kiralanan” adı geldi. Madeni paranızı ağa kiralayabilir ve ardından ödül puanları alabilirsiniz..

 • 8.5- Geçen Zamanın Kanıtı (PoET)

PoET, PoW’ye benzer. Aradaki fark, güç tüketimine daha fazla odaklanmasıdır. Bununla birlikte, özgürce çalışması için özel donanım ekipmanına ihtiyaç duyar.

 • 8.6- Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT)

Önde gelen platformlardan biri şu anda PBFT kullanmaktadır. Bizans, ruj kullanıcılarını uzak tutmak için belirli bir sekans kullandı. Herhangi bir blockchain platformunda birkaç hasara yol açan kullanıcının olması tamamen normaldir. Güvende olmak daha iyi, doğru.

 

Blockchain Teknolojisi Açıklaması: Diğer Konsensüs Algoritmaları

Bunlar en önemlileriydi. Şimdi diğer algoritmaların ne durumda olduğuna bakalım.

 • 1- Faaliyet Kanıtı: Hibrit bir protokol sistemidir. Ödül puanlarının zamanında olmasını sağlamak için hem PoS hem de PoW kullanır. Bir bulmacayı çözdüklerinde PoW kullanacaklar, bundan sonra her şey PoS ile ilgili.
 • 2- Önem Kanıtı: NEM bunu geliştirdi. Sadece işlemlere değil, ağ etkinliğine göre de ödüllendirecek bir protokol oluşturmak istediler. Bu, sık sık işlem gönderen ve alan kullanıcıların bunun için ödeme alacağı anlamına gelir.
 • 3- Kapasite Kanıtı: Bu protokolü kullanarak sabit sürücünüzün kapasitesini veya depolama alanını kullanabilirsiniz. Ne kadar çok depolama alanına sahip olursanız, o kadar çok blok kazabilir ve ardından ödüllendirilebilirsiniz.
 • 4- Yanma Kanıtı: Madeni paralarınızı yakın ve ödüllendirilin. Bu oldukça tuhaf bir durum. Paraları geri alamayacakları cüzdanlarına geri gönderen herhangi bir kullanıcı, miktara göre ödüller alacaktır..

 

Bu Teknolojiyi Hangi Sektörler Kullanabilir??

Blockchain teknolojisinin nerede kullanıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Temelde sağlık, nakliye, enerji ve Fintech gibi bazı sektörlerde kullanılıyor. Ayrıca, bu endüstrilerin bunları karbon kredisi takası için bir araç olarak kullandığını da söyleyebilirsiniz..

 • Taşımacılıkta Blockchain

Denizcilik endüstrilerinde, kargo gönderileri için, iniş müfettişleri ve alıcıları, herhangi bir teslimattan önce birçok kez imzalamak zorundadır. Hepsi geleneksel bir evrak işiydi. Daha sonra dijital elektronik sistemle birlikte çok fazla zaman alan imza süreci de yaşandı..

Son olarak dünyanın en büyük konteyner sevkiyat operatörü olan Maersk, tüm kargo sevkiyatı indirme sürecini modernize etmeye ve çok daha konforlu hale getirmeye çalışıyordu..

Mart 2017’de, tedarik zincirini dijitalleştiren blockchain teknolojisine dayalı bir defter kullandığı ortaya çıktı. Böylece, büyük evrak işlerini dijital olarak halledebilir ve sevkiyat çok daha erişilebilir hale gelir..

Maersk şu anda IBM ile birlikte yeni bir elektronik blockchain tabanlı gönderi platformu üzerinde çalışıyor. Yeni elektronik blockchain teknolojisinden beklentiler var.

Blok zinciri defteri, malların durumu, konşimentolar, gümrük belgeleri ve gönderilerle ilgili diğer tüm bilgiler dahil olmak üzere gönderilerin tüm verilerini içerir. Kişi, nakliye tedarik zincirinin bir üyesi ise yükün tüm verilerini ve bilgilerini görüntüleyebilir..

Ancak üyeler kayıttaki hiçbir veriyi değiştiremez, düzenleyemez veya silemez. Hatta herhangi bir anlaşma veya uygun süreç olmadan ağa kimseyi ekleyemezler. Tüm veri sistemi, değiştirilemez bir kayıt sistemidir. Temel olarak blockchain, tüm dünyayı birbirine bağlayan bir teknolojidir..

 

 • FinTech’te

Blockchain teknolojisinin ana fantastik özelliği finansal işlemdir. Çok kısa bir süre içinde ve ayrıca herhangi bir üçüncü şahıs veya üçüncü şahıs kesintiye uğramadan verimli bir şekilde işlem yapabilirsiniz. İşlem süreci için herhangi bir devlet veya banka desteğine ihtiyaç yoktur. Böylece ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz.

Öyleyse, blockchain uygulamalarının finansal teknolojiyi yönettiği açık değil mi? Aslında öyle yapıyor. İşlem süresini ve maliyetini de ortadan kaldırıyor. Biri bile blockchain girişlerini ve işlem durumunu sorunsuz bir şekilde kontrol edebilir. Bu, fintech dünyasına büyük bir katkı.

Blockchain ile ilgili bir rapor, bazı büyük yatırım bankaları için altyapı maliyetini ortalama% 30 oranında azaltabileceğidir. Blockchain teknolojisini kullanarak yıllık olarak önemli miktarda para tasarrufu yapabilirler..

Sınır ötesi işlem durumunda, ödeme ve diğer işlemler birkaç gün sürebilir. Sınırlar arasında işlem yapılırken, tasfiye, uzlaştırma ve ödeme için birçok süreç vardır. Çok fazla iletişim süreci var. Hepsi elektronik mesajlar yoluyla olsa da, hesaplaşma sürecinin en az iki gün sürmesi çok doğal olacaktır..

Ancak blockchain ağıyla tüm işlem, iletişim ve ödeme süreci o kadar fazla zaman almaz. Bu teknoloji, tüm işlemleri daha yönetilebilir ve daha az zaman alıcı hale getirir.

 

 • Enerjide Blockchain

Enerji endüstrilerinde de blockchain uygulamaları var. Blockchain defteri, enerji verilerinden tasarruf etmek için kullanılabilir. Son zamanlarda, bazı şirketler enerji verilerinden tasarruf etmek için blockchain şifreleme teknolojisi veya blockchain defteri kullanıyor..

Bu tekniğin pahalı mı yoksa sahte mi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Pahalı ve yanlış bir süreç gibi görünebilir ama değil. Üstelik ekonomik, orijinal ve hiç de tehlikeli değil.

Korumak istediğiniz enerji miktarına göre güneş panelleri kurmanız gerekecek. Panele bağlı bir mikro ızgara blok zinciri defteri olmalıdır. Mikro şebeke, lityum iyon pil depolama, ağ kontrol sistemi, akıllı elektrik sayaçları ve dönüştürücüler içerir.

Microgrid blockchain veritabanı, web tabanlı bir defter tutma sistemidir. Yük dengelemeyi, şebekeyi izlemeyi ve sorunları ele alacaktır. Blok zinciri defter teknolojisini kullanarak, elektrik kesintisi olduğunda veya başka herhangi bir felaket meydana geldiğinde büyük miktarda enerji tasarrufu sağlanabilir ve kullanılabilir..

Birçok şirket ve bölge sakini, enerji tasarrufu yapmak ve ihtiyaç duydukları her an ucuza kullanmak için bu yöntemi kullanıyor. Ve birçok şirket blockchain defter teknolojisini kullanmayı planlıyor.

Bu blok zinciri defter sistemi, mikro şebekenin her yerinde tüm bilgileri paylaşmak ve doğrulamak için bir bilgisayar veya düğüm gerektirir. Blok zinciri, tüm enerji sistemini verimli bir şekilde dengeleyecek.

Blockchain teknolojisi üzerine yapılan tüm araştırma ve çalışmalar, enerji endüstrisinde çok büyük bir potansiyel olacağını açıkladı. Herhangi bir sorun olmadan tüm enerji tasarrufu sağlayan şebeke sistemini daha verimli bir şekilde yönetecek.

 

Blockchain Geliştiricisi Olarak Kariyer

Blockchain teknolojisi, sektörlerde her geçen gün büyük bir yer ediniyor. Önümüzdeki günlerde blockchain uygulamalarına olan talep artacak. Bu nedenle, blockchain kariyerinde büyük bir fırsat olacak..

Blockchain geliştiricilerinin zaten mükemmel bir talebi var. Bu iş becerisi ile en zorlu iş becerileri arasında ikinci sırada yer alırlar. Günümüzde iş fırsatları artıyor.

Blockchain geliştiricileri yalnızca kalıcı tam zamanlı iş alanına değil, aynı zamanda serbest çalışma dünyasına da sahiptir. Hizmetleri için muazzam bir miktar talep ediyorlar ve en merak uyandıran kısım, şirketlerin onları yüksek talepleriyle işe alması..

Farklı enstitüler, blok zinciri uygulamaları programlama ve geliştirme konusunda mühendisleri, programcıları ve geliştiricileri eğitmeyi planlıyor. Blockchain uygulamalarıyla becerilerinizi geliştirebilirseniz, kariyerinizi blockchain teknolojisinde inşa etmek için birçok fırsat olacaktır. Blockchain geliştiricilerinin kapsamı her zamankinden daha fazla artıyor!

 

Bölüm 9: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Blockchain’in Geleceği

Blockchain, dünyaya tamamen yeni bir şekilde bakmamızı sağladı. Düşünürseniz, tüm dünyamız ve verileri nasıl ele aldığımız değişecek. Nihayet, teknolojik üst lordlardan tamamen bağımsız bir dünya hayal edebildik. Ama bir gecede olmayacak. İnsanların tüm teknolojiyi kavramak için epeyce zamana ihtiyacı olacak. Blockchain teknolojisinin internetin çalışma şeklini değiştireceğini söylemeye gerek yok. İnsan zihni değişiklikleri reddetme eğilimindedir.

Örneğin, TCP / IP teknolojisini düşünürseniz, insanların teknolojiyi kavramasının yaklaşık 30 yıl sürdüğünü fark edeceksiniz. Blockchain, bankaların ve diğer hükümet kontrolündeki finansal sistemlerin gerekliliğini ortadan kaldıracağı için bu sefer daha da uzun sürebilir.

Ama geleceği kim tahmin edebilir? Görüntülü arama, 1970’lerde veya 1980’lerde çok büyük bir bilim kurguydu. Ancak bugünlerde çocuklar bile arkadaşları ve aileleri ile bağlantı kurmak için FaceTime kullanıyor.

Peki, blockchain teknolojisi dünyayı nasıl değiştirecek? Günlük hayatımızı nasıl etkileyecek? Büyük ölçüde değişecek senaryolar hangileridir??

Bu tür sorular aklımıza oldukça yaygındır. Endişelenme dostum! Konuyla ilgili aklınızı karıştıran tüm sorunlara cevap vereceğiz.

 

Son düşünceler,

Blockchain teknolojisi, her şeye girmeye başlayan yeni devrimin adıdır. Dijital ve gerçek hayat sektörlerimizi tam anlamıyla birleştirebileceğimiz o gün çok uzak değil.

Bu sadece başlangıç. Günlük hayatımızı çok daha rahat hale getirerek yeni ve geliştirilmiş blockchain uygulamasına tanık olmaya devam edeceksiniz..

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me